De inkomens» de technische vooruitgang De kostprijs vcm een big en de organisatie in de landbouw WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 3 maart 1968 47ste Jaargang nr, 2322 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON (2de vervolg) Aan het slot van ons vorige artikel hadden we het over de specialisatie in de landbouw. Aldus kan men in de pluimveesector thans een onder scheid maken tussen vermeerderings- bedrijven, broeierijen en vetmesterij en. Niet zo lang geleden werden ook be drijven van vrij grote omvang opge richt met het oog op het vetmesten van runderen. Daartegenover echter staat dan dat de wisselbouw bepaal de eisen stelt, waardoor de meeste teeltbedrijven wel gedwongen zijn hun strikte specialisatie vaarwel te zeg gen en meerdere verschillende pro- dukten te telen. Allerlei faktoren hebben deze evo lutie in de hand gewerkt. De stijging van de lonen vereiste een herstruktu- rering van de produktiefaktoren ge kenmerkt door een ruimer gebruik van kapitaal, onder meer, van machines. Dit leidde tot een grotere daling van de produktiekosten in vergelijking met het voortgebrachte volume en tot een aanhoudende verlaging van de kost prijzen te verkrijgen voor een veel ho gere produktie dan vroeger. De toenemende kapitaalsinvestering voor een omvangrijk materieel werkte de evolutie naar grotere en nog meer gespecialiseerde ondernemingen in de hand. Vooral in die ondernemingen waar het produktievolume niet afhan kelijk is van de beschikbare grond werd een grote groei van de produktie vastgesteld. Dit was het gevolg ener zijds van de technische vooruitgang en anderzijds van een grotere vraag ten gevolge van de lagere aanbodprijzen. Dit alles is op de markt gaan druk ken en heeft de prijzen doen dalen tot een zeer laag peil zodat alleen grotere produkties nog leefbaar kunnen blij ven. Vroeger konden sommige produkten in kleinere hoeveelheden op de boer derij worden voortgebracht, maar dit is nu niet meer mogelijk omdat de prijs die hiervoor dient betaald te wor den te hoog is gaan liggen. Denken we daarbij aan de produktie van eieren en van pluimvee, ook, ofschoon in min dere mate, van varkens, waar de om vang van de bedrijven noodzakelijker wijze is gaan toenemen. Voor de grondgebonden openluchtteel ten zal de keuze van de specialisatie voor een bepaalde streek, afhankelijk zijn van de vergelijkbare voordelen, rekening houdende met de bestaande verkoopprijzen. Denken we maar aan de afstand van de verbruikscentra, het klimaat en de natuurlijke vruchtbaarheid van de grond en zijn geschiktheid voor het te len van een bepaald produkt, bv. as perges. Er wordt thans veel over groeps landbouw gesproken onder een of an dere vorm gemeenschappelijk ge bruik van landbouwmachines, arbeids- bank, samensmelting van ondernemin gen. Men dient er echter op te letten dat in geen geval een samensmelting ge beurt die slechts een loutere samen voeging is van niet-leefbare bedrijven of van te kleine bedrijven waarin geen verbetering van het produktieproces wordt verwezenlijkt. Een samensmelting van landbouw bedrijven moet immers de mogelijk heid van hogere inkomens per een heid kunnen tot stand brengen, want anders heeft ze geen zin. Waar we de heer Georges Bublot volledig kunnen bijvallen is, wanneer hij beklemtoont dat de ontwikkeling naar doeltreffende en grotere onder nemingen bij ons voorkomen in over eenstemming kan worden gebracht met het behoud van het gezinskarak ter van het bedrijf. Bij ons en in andere landen bestaan er genoeg leefbare bedrijven tot sta ving van deze bewering. De beschou wing van de belangrijkste exploitatie vormen op wereldschaal verstevigt het vertrouwen in het familiebedrijf. Enerzijds zijn de meest produktieve landbouwbedrijven gevestigd in jonge landen en anderzijds worden zij meestal door een enkele familie ge leid. Voorbeelden hiervan zijn de graan- voortbrenging in Dakota (Verenigde (Zie vervolg 2e bladz. Je kolomj In de «Maandelijkse Berichten Informations mensuelles januari 1968 van het Interprofessioneel Komitee ter Verdediging van de Veehouderij I K V V Parochiaanstraat 27, te Brussel, verscheen een artikel in het Frans aangaande bo venstaand onderwerp. Wij geven U hieronder onze vertaling. op ongeveer 15.000 F per zeug te verde- De kostprijs berekenen van een big is niet zo eenvoudig, want iedere boer bere kent hem volgens de omstandigheden waarin hij zich bevindt. Het is nochtans interessant, menen wij, deze kostprijs te kennen voor gemiddel de uitbatingsomstandigheden. De bereke ningen die hier volgen, zijn gebaseerd op een semi-moderne uitbating dus niet ouderwets en ook niet ultra-modern - met 26 zeugen, die in twee worpen per jaar elk 15 biggen voortbrengen en die deze biggen verkopen op een gemiddeld gewicht van 18 kg. Vermits een zeer grote meerderheid der zeugen thans met geconcentreerde voeders opgefokt worden, laten wij in onze bere keningen de andere voeders op zij. Voor de gebouwen nemen wij een gemiddelde, zeker niet overdreven prijs van 400.000 F, af te schrijven in 20 jaren De afschrijvingen van gebouwen, ma terieel en herstellingen zijn te becijferen len over 20 jaren. Voor het dekgeld, dat schommelt tus sen 150 en 400 F, nemen wij de laagste prijs, in de veronderstelling dat een be drijf met 26 zeugen zijn eigen beer bezit; deze laatste kost 7.800 F p. jaar, rekening houdend met aankoopprijs, onderhoud en verkoopprijs. De werkuren worden te gen 40 F per uur in rekening gebracht, omdat het meeste werk gewoonlijk door de boerin wordt verricht. Tenslotte wordt de opfokperiode van de zeugen niet in aanmerking genomen, daar wij menen dat de opfokkosten gelijkwaardig zijn met de verwezenlijkte prijs bij de afzet van de zeugen. Voor de overige elementen, zoals werk uren, hoeveelheid en prijs van de melen, intresten, kosten van de veearts, verzeke ring, verwarming van de biggen, verkoop kosten, enz... vragen onderstaande gege vens geen verdere uitleg. Hier dan de verschillende elementen van onze berekeningen per zeug en per jour 1. dekgeld: 7.800 F 26 2. arbeid voederen 8 uren onderhoud 15 uren waken bij het werpen en allerlei 5 uren totaal per week 28 uren. of per jaar (28 x 52 x 40 F) 26 3. voeder a) 115 dagen dracht, tweemaal per jaar, 2,5 kg voeder per dag 6 Fx 2,5 x115x2 3.450 F b) 50 dagen zoogperiode, tweemaal per jaar, 4 kg voeder per dag 6 F x 4 x 50 x 2 2.400 F 10 kg biggen voeder per nest 8 F x 10 x 2 160 F c) na het spenen (75 kg biggenvoeder per nest) 8 F x 75 x 2 1200 F totaal 4) Afschrijvingen en herstellingen gebouwen en materieel 15.000 F 20 5) intresten a) gebouwen 15.000 X 5 b) dieren 5000 F X 5 250 F c) rollend kapitaal (pro memorie) totaal 750 F 1000 F 6) kosten veearts en geneesmiddelen 300 F 2,5% 2240 F 18,5 7210 F 750 F 58,5 6% 1000 F 350 F 8% 3,5% (Zie vervolg 2de bladzijde 2e kolomj Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1