De landbouw en de afgetreden regering Wij protesteren tegen de verlaging van de melkprijs Evenwichtige Melkveevoeding WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGSNG VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Een paar beschouwingen i (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Ook de laatste weken van de winter Volgende week begint de lente. Het weer is de laatste tijd eerder aan de gure kant geweest, zodat de natuur nu nog altijd in winterrust ligt. Maar iedere dag worden de kansen groter dat het echt lente wordtdat het weder verzacht en dat de zon aan warmte wint. Geleidelijk zal dan alles weer aan 't groenen en aan 't groeien gaan. En elke dag komt de boer weer een stap dichter bij het nieuwe weideseizoen. Ondertussen staan alle beesten nog op stal en gezien de vrij grote voorraden aan allerlei ruwvoeders, zal wel geen enkele boer geneigd zijn om zijn vee reeds overhaast de weide op te jagen. Trouwens, als de weiden niet te vroeg kaalge- oraasd worden, is er des te meer kans dat het vee het ganse voorjaar doorlopend over voldoende gras zal kunnen beschikken. GEEN PAS ACHTERUIT De voorraden ruwvoeders op het einde van de winter zijn over 't algemeen nog wel vrij groot, maar in vele gevallen over wegen nu bepaalde voeders, die in t be gin van de winter nog maar weinig of niet verstrekt werden, vermits toen nog andere beschikbaar waren. B.v. in t begin van de winter worden veel rapen gevoederd en op 't einde meer bieten (en dit jaar in tal rijke gevallen ook nog aardappelen)dit brengt echter mee dat de samenstelling van het ruw-voederrantsoen sterk kan ver anderd zijn, zodat dit met andere hoeveel heden of soorten krachtvoeders moet aan gevuld worden om opnieuw tot een even wichtige voeding te komen. Gelijkaardige veranderingen doen zich voor. wanneer van graanvoederkuil veranderd wordt. B.v. kuilgras verschilt voldoende veel van inhoud, om bij overgang van of naar inge kuilde melkmuis of van of naar suikerbiet koppen met pulp even de rantsoenbereke ningen opnieuw te maken om duidelijk te zien met hoeveel en welke krachtvoeders de rantsoenen best in evenwicht kunnen worden gebracht. Het is dus zeer nuttig, bij iedere belang rijke omschakeling op een ander ruwvoe- der, even na te rekenen hoe ook het krachtvoeder hierbij het best dient aange past. Wie dit niet doet, handelt verkeerd maar het is helemaal mis, en dus zelfbe drog, te denken dat de beesten het zolang nog wel zullen kunnen trekken met de overblijvende ruwvoeders en overschotten van granen en mengvoeders zonder zich nog verder om evenwichtige rantsoenen en krachtvoeders te bekommeren. ...'t Mag dus niet zijn dat uw vee, het we e nu melkkoeien, vetbeesten of jong- vi e in de laatste weken van de winter nog 'n stap achteruit zet door slordigheid vanwege de boer, want met twee passen vooruit en één achteruit kom je maar één stap verder, terwijl met dezelfde moeite drie stappen winst te maken is We bekijken dus nog even de verschil lende theoretische behoeften (voedernor men) en berekenen samen met U enkele rantsoenen met verscheidene thans be schikbare voeders. ie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Vrijdag 15 maart 47ste Jaargang nr. 2323 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053124 267 rrunaacxKdfiO' Onze krant heeft er zich altijd angst vallig aan gehouden uitsluitend de be langen van onze landbouwers te be hartigen en met alle geoorloofde mid delen hardnekkig te verdedigen. Ook ditmaal wensen wij ons aan deze stelregel te houden en wanneer wij ons thans wagen aan een over zicht van wat de afgetreden regering op haar aktief of op haar passief heeft, dan wensen wij dit alleen te bekijken van uit het standpunt van c.'e land bouwbelangen. Met de hand op het hart menen wij te mogen zeggen dat de landbouwers niet erg gelukkig zijn geweest over het beleid van de regering Van den Boeynants-Declercq (C.V.P. - P.V.V.). Bij de aanvang nochtans had men gemeend dat, nu er een slager, vlees- warenfabrikant, (in de volksmond charcutier Eerste Minister was geworden, hij ook zijn belang stelling zou gericht hebben op alles wat met de landbouw verband hield. Wij meenden althans aanvankelijk dat hij voor de landbouwers meer zou doen dan zijn voorgangers hadden ge daan. Wij komen er echter openhartig voor uit dat wij ons in onze verwach tingen bedrogen voelen en dit bui ten alle zuiver politieke beschouwin gen, die de een of de ander ons in de schoenen zou willen schuiven. In onze boerenmiddens hebben de mensen wel eens gedacht dat V.D.B. een van de hunnen was, maar het is alras gebleken dat hij ook als minis ter nooit heeft opgehouden de priva te belangen van de slagers te verde digen en dit ten koste van de veel meer gerechtvaardigde eisen van de landbouwersstand. Hij heeft zijn vakbroeders geholpen hun de machtiging te verlenen marga rine te verkopen (echter geen boter!) en men vraagt zich af waarom deze uitsluiting tegen de boter werd uit gesproken. Volgens de minister van Openbare Gezondheid op het ogenblik waarop die machtiging werd verleend, mocht de verkoop van margarine worden toe gelaten aan de slagers omdat deze zeer vaak een hoog percentage aan dierlijk vet bevat en.... in een zekere zin, mag aanzien worden als een vleespreparaat Dat is een redenering om paf van te staan Is de boter dm geen dier lijk vet meer en mag ze dan van het zelfde voordeel niet genieten Er is trouwens meer. De margarine fabrikanten schreien het, in hun ad vertenties vooral, over de daken uit, dat de margarine als basisprodukten plantaardige vetten gebruikt en nu komt de minister van Openbare Ge zondheid dit tegenspreken en wil er absoluut een vleespreparaat van ma ken om toch maar aan de slagers de gelegenheid te kunnen geven dit min derwaardig vervangprodukt van de boter te kunnen verkopen Toen V.D.B. onlangs de parlemen taire journalisten op het traditionele krisiseetmaal uitnodigde, liet hij ze, vooraleer ze op Hertoginnedal te ont vangen een bezoek brengen aan zijn fabriek van fijne vleeswaren. We mis gunnen hem die persoonlijke reclame niet maar we hadden toch liever ge zien dat hij ze had kunnen uitnodigen in de slachthuizen van Anderlecht, maar het is ook waar dat hij daar had moeten bekennen dat het vlees van deze slachthuizen niet kan wor den uitgevoerd in de vijf andere lan den van de Europese Gemeenschap omdat deze landen de mening zijn toe gedaan dat de hygiënemaatregelen in deze slachthuizen volstrekt onvoldoen de zijn en niet de minste waarborg bieden. Van de aftredende regering in haar geheel genomen hebben de landbou wers ook heel weinig ontvangen. De wet op het uitgesteld loon is nu ein delijk wel gestemd geworden, maar Wat er in de leiding van de E.E.G. omgaat begint waarlijk op een zotte- kensspel te lijken en men vraagt zich af of men zinnens is de boeren eens en voor goed van hun hofsteden weg te jagen Terwijl men in dezelfde landen alles doet om de nijverheid te helper? en ook voor de loontrekkenden werk of werklozensteun te verzekeren, iets waartegen geen enkel landbouwer bezwaar zal maken, ontziet men de boe ren niet in het minst, wat zeg ik, wil men de boeren waarlijk het leven on mogelijk maken en vooral de jonge landbouwers voorgoed van het veld jagen Terwijl de lonen regelmatig stijgen en de algemene kosten van levens onderhoud ook voor de landbouwers stelselmatig in de hoogte gaan komt men met een verlaging van de melkprijzen voor de dag, waar een verhoging meer dan normaal zou zijn. Wat ons moet doen besluiten dat de zo hoopgevende E.E.G. voor ca landbouwers een strop betekent. Wij protesteren tegen de onredelijke verlaging van de melkprijzen en zuilen aansluiten bij de strijd die naar wij verhopen door alle boeren een drachtig zal worden gevoerd.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1