De Europese Gemeenschappen Beroepsbelangen van landbouwers en tuinders WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT De marktorganisatie en haar werking Vrijdag 22 meert 1933 47ste Jaargang nr. 2325 t Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON In onze iandbouwvakpers vindt men regelmatig woorden als EEG, de Kom missie van de EEG, de Raad van Mi nisters, de lid-Staten van de EEG en noem maar op, zodat wij mogen ver onderstellen dat de lezers ook wel zul len gediend zijn met een nadere om schrijving van de werking van de or ganen van de Europese Gemeenschap om aldus enig inzicht te krijgen in hun wederzijds beleid. Op welke manier werken nu die ge meenschappelijke marktorganisaties? Het tijdschema voor de inwerkingtre ding van de gemeenschappep ke ver ordeningen inzake de marktorganisa ties is bekend, omdat de kranten er wel af en toe iets laten over weten. Voer vele produkten en groepen van produkten is reeds sedert 1 juli 1967 een gemeenschappelijke markt, met een eigen organisatie en gemeen schappelijk prijzertpeil tot stand geko men. Daarom wordt het thans wense lijk geacht hier de besluitvorming toe te lichten, d.w.z. na te gaan, wie in het kader van de gemeenschappelijke organisaties de besluiten neemt, om daarbij in het bizonder te onderzoeken op welke wijze de besluiten van de Gemeenschap in de praktijk tot stand komen. Zeggen we eerst een woord over de verdeling van de bevoegdheid tus sen de lid-Staten en de Gemeenschap, ledereen beseft wel dat de weg naar een gemeenschappelijke marktorgani satie een lange weg is en daarom werd dan ook een overgangsperiode voorzien. Voor de eerste marktorganisaties moesten vooraf een aantal moeilijk heden van de baan worden geruimd de eenmaking van de invoerregeling, de opheffing van allerlei belemmerin gen van het handelsverkeer en hun vervanging door een enkel instrument, namelijk de heffing, die door de Ge meenschap wordt berekend en vast gesteld. Er zijn nochtans een aantal belang rijke punten, waarover de bevoegd heid verdeeld blijft onder de lid-Sta ten van de Gemeenschap en voor de ze gebieden komt er geen eigenlijke eenmaking maar slechts een coördina tie (een onderlinge afstemming). Dit geldt met name voor de prijzen, de in terventie of tussenkomst en de rege ling van de uitvoering. Wat de prijzen betreft stelt de Ge meenschap een prijsmarge of speel ruimte tussen de bedragen vast. Bin nen deze spanning stellen de lid-Sta ten de prijzen vast met inachtneming van het beginsel van de regionalisatie d.w.z. verschillende prijzen volgens het gewest, wanneer d;i: is voorge schreven. Bovendien kunnen de lan den het beginsel handhaven van de beperking van de waarborg tot een bepaalde hoeveelheid (contingente- ring) voor sommige marktorganisaties zoals bv. voor de graangewassen. Er was een tussenkomst voor graan namelijk de vaststelling van een in terventieprijs met mogelijkheid van een bijkomende tegemoetkoming. In de praktijk heeft dit aanleiding gegeven tot de toepassing van tus senkomstmaatregelen volgens nor men die reeds vroeger gebruikelijk waren. In de graansektor bv. hebben sommige landen graan aangekocht om de prijzen te ondersteunen, terwijl voor andere sektoren, waar een over schotproduktie was, zulke steunmaat regelen konden gemist worden, om dat hier gebruik werd gemaakt van de andere gangbare maatregelen in zake marktondersteuning, namelijk een voorraadvorming. Voor varkensvlees is in de verorde ning bepaald dat tussenkomstmaatre- gelen mogelijk doch niet verplichtend worden gesteld. De uitvoerregeling heeft betrekking op de restitutie of terugbetaling. De Gemeenschap bepaalt een algemeen kader en stelt een maximum bedrag vast maar de lid-Staten beslissen zelf of zij een terugbetaling verlenen en wat het bedrag er eventueel zal van zijn met eerbiediging van het maxi mumbedrag. Radiorede op 22/3/68 door R. L. an Kerckhoven Boerenfront De verkiezingen op 31 maart vor men thans het voornaamste onder werp van de gesprekken. Meer dan ooit is men benieuwd voor de uitslag. En dat is te begrijpen. Die uitslag zal ook op het gebied van land en tuin bouw een grote invloed hebben. Wij willen terloops er de nadruk op leg gen dat Het Boerenfront ook in deze kiestijd, zoals altijd, buiten de partij politiek staat. Door de opeenvolgende regeringen werd stelselmatig 'n index- politiek gevoerd op de rug van de landbouwers en tuinders zodat de pro ducentenprijzen daardoor herhaalde lijk gedruk werden. Dit heeft dan ook de laatste jaren aanleiding gegeven tot grote beroering. Het was meer dan tijd dat men on langs het systeem voor het berekenen van de index der kleinhandelsprijzen hervormd heeft. Wij verwachten nu dat de onverantwoorde druk op de prijzen der land- en tuinbouwproduk ten, zal achterwege blijven. Wat nu de verbetering van de be staanszekerheid van de landbouwers en tuinders betreft dient hierbij eerst de aandacht gevestigd op het feit dat, niettegenstaande het jaar 1967 geken merkt was door gunstige weersom standigheden, het nochtans, wat de prijzen betreft, voor bepaalde sekto ren eerder katastrofaal is geweest o. a. voor aardappelen, fruit en sommige groenten. Talrijk zijn de producenten die gedu rende de laatste maanden zich bij de afzet van hun produkten in een ware kritieke toestand bevinden Het Boerenfront maakt in ieder ge val de komende regering reeds attent op de dringende problemen. Wij ver wachten een doeltreffende landbouw politiek die rekening houdt met de rechtmatige aanspraken van de land bouwers en tuinders, een politiek die een degelijk plan uitstippelt op struk- tureel, ekonomisch en sociaal geoied en de belangen van land- en tuinbouw in E.E.G.-verband krachtdadig verde digt. Er zal een zware verantwoordelijk heid rusten op degenen die over en kele weken het regeringsbeleid in handen zullen nemen. Onze land- en tuinbouwproduktie moet belist veilig gesteld worden. Onlangs zei de voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid in een toespraak wat volgt Ons land is klein, bijna zonder na tuurlijke hulpbronnen en met geen an dere troeven dan de bewonderens waardige bereidheid van de inwoners om tot een grotere welvaart te komen Want zelfs onze geografische ligging is ons maar dienstig als wij hard en onverpoosd werken en ze ons ten nut te te maken. In Engeland drong Farmers Union» aan op maatregelen die moeten leiden tot uitbreiding van de landbouwpro- duktie. Dit zou een enorme beperking van de invoer en tevens een verstevi ging van de ekonomie mogelijk maken. Om daartoe te komen moet er ge zorgd worden voor degelijke garantie prijzen. Reeds vroeger stipten wij de uitlating aan van de h. Mansholt in een toespraak te Leuven waar hij zei dat de positie waarin onze landbou wers zich bevinden in 't algemeen slecht is en dat zij veelal niet in de mogelijkheid zijn gebruik te maken van de moderne techniek. In een boodschap tot het Kongres stelde president Johnson onlangs een plan voor om ook de landbouwers van de Verenigde Staten meer weivaart te geven. Na te hebben onderstreept dat zij tot nog toe hun aandeel niet had den in de stijgende nationale welvaart wijst de president er onder meer op dat de landbouwprijzen de laatste ja ren niet verhoogden en zeker geen ge lijke tred hielden met de stijging van de kleinhandelsprijzen. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeeberg kaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 ie L': 2e bin zijde 3' kolom (■ie vet vol n 2e bladz. Ie kolom

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1