in graangewassen en gras De Europese Ge meen schappen ONKRUID BES wi i G Rechtskundige Dienst. m KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDSGSNG VAN DE LANDBOUWERS H 'jmfS ARBEID ADELT Vrijdag 19 april 1963 A7ste Jaargang nr. 2328 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON De marktorganisatie en haar werking (Vervolg en Slot.) In dit, ons laatste artikel over de Europese Gemeenschappen en de werking van de marktorganisatie op het terrein van de Zes, zullen we ons bezig houden met de Raad van Minis ters en de taak aan dit organisme toe gekend. We merken vooreerst op dat het zelden gebeurt dat de Raad uit zich zelf besluiten neemt, zonder dat voor af een voorstel van de kommissie is uitgegaan en door haar werd voorge steld. Toch zijn er gevallen waarin dit in rechte mogelijk is en die uitdrukkelijk door het Verdrag van Rome zijn voor zien, maar, over het algemeen, gaat het voorstel toch van de Kommissie uit. Dat is dus de normale gang van zaken. De tekst van het ontwerp, of het nu gaat over een verordening, een be schikking of een richtlijn wordt door de diensten van de kommissie opge steld. De hiervoren uiteengezette werkwijze voor de besluitvorming in de Kommissie, met uitzondering van de procedure van het komitee van be heer en de procedure inzake de af vaardiging van de ondertekeningsbe voegdheid, geldt eveneens voor de hier bedoelde teksten. Naargelang de juridische grondslag van het ontwerp wordt het advies in gewonnen van het Ekonomisch of het Sociaal Komitee of aan het Parlement voorgelegd, maar het kan ook onmid dellijk door de Raad worden behan deld, wanneer een grondig vooraf gaand onderzoek heeft plaatsgehad. Daartoe heeft de Raad gespecialiseer de komitees voor de landbouwvraag stukken opgericht. Aldus is er het speciaal komitee Landbouw en de Werkgroepen Deze werkgroepen, waarin deskundigen van de verschil lende landen zitting hebben, worden door dit speciaal komitee of door de Raad zelf bijeengeroepen voor een eerste gedachtenwisseling over de door een voorstel opgeworpen vraag stukken, ten einde de ruimst mogelij ke overeenstemming te bereiken. Evenals de Raad is d; Kommissie in het speciaal komitee Landbouw en in de werkgroepen vertegenwoordigd door haar terzake bevoegde ambtena ren. Het resultaat van de werkzaamhe den van een werkgroep vormt de grondslag voor besprekingen in het speciaal komitee. Het is mogelijk dat sommige in de werkgroep onopgelost gebleven moeilijkheden in dit komitee worden geregeld. Is dit niet het geval, dan wordt de aangelegenheid door het speciaal ko mitee opnieuw naar do werkgroep verwezen, tenzij de belangrijke vraag stukken van politieke aard, waarover geen overeenstemming kon worden bereikt, aan de Raad worden voorge legd. Deze kan eveneens opnieuw ver wijzen naar het speciaal komitee, met als opdracht bepaalde uitzichten van het vraagstuk aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. Het speciaal komitee kan, op zijn beurt, de zaak op nieuw bij de werkgroep aanhangig maken. Indien in het speciaal komitee Landbouw overeenstemming is be reikt, wordt het voorstel als A-punt aan de Raad voorgelegd, nadat het nog eens is bijgewerkt door een groep van juristen en taalkundigen, soms ook van deskundigen van de lid-Staten en van de Kommissie. Over een A-punt van de agenda wordt, in beginsel althans, niet meer beraadslaagd. Indien een der lid- Staten toch een beraadslaging wil, wordt het punt op de agenda van de volgende vergadering van de Raad geplaatst. Deze procedure van de A-punten heeft tot doel de werkzaamheden van de Raad te verlichten zonder afbreuk te doen aan de fundamentele regel, dat alleen de Raad de besluiten kan nemen. Wanneer in de Raad een onderzoek wordt gedaan, kan een voorstel van de Kommissie aanleiding geven tot opmerkingen van de lid-Staten. In dat geval, en zolang de Raad geen besluit heeft genomen, kan de Kommissie 't Gebruik van scheikundige onkruidbestrijdingsmiddelen ter vervanging van het vroegere hakken, wieden en schoffelen heeft nu 'n vrijwel algemene ingang gevon den. ^En dit is maar goed want niet alleen zijn er nu veel minder arbeidskrachten beschikbaar op iedere boerderij, maar anderzijds wordt door n andere noodzake lijkheid van deze tijd, namelijk het oogsten met de pikdorser. nagenoeg al het on kruidzaad direkt weer op het veld uitgestrooid. Door het doelmatig gebruik van scheikundige onkruidbestrijdingsmiddelen kan aldus niet alleen het werk van vroeger in veel minder tijd en met minder handen verricht worden, maar daarenboven zelfs veel doelmatiger. Bijgevolg is het nu mo gelijk de graangewassen en de weiden veel zuiverder te laten groeien dan voorheen. Maar hiervoor is het nodig dat de landbouwer op de hoogte is van de eigenschap pen der verschillende middelen, waarover hij kan beschikken. Daarom willen wij hierna in grote trek ken een overzichtelijk beeld geven van de verschillende groepen onkruidbestrijdings middelen die voor gebruik in graangewas sen en weiden door Redt U Zeiven aange- boden worden. Vermits de periode van de vóór-op komst-onkruid bestrijding nu nagenoeg voorbij is, beperken wij ons tot de selek- tiefwerkende middelen, die dus het graan gewas of het gras weinig of niet schaden, maar de onkruiden wel in meerdere of mindere mate vernietigen of ten minste in de groei hinderen. DE GROEISTOFFEN Wanneer deze middelen in bepaalde hoeveelheden worden toegepast veroor zaken zij een versterkte en snelle cel groei bij de planten, waardoor deze gaan krom groeien, scheuren en tenslotte zelfs af sterven. Twee belangrijke groepen name lijk MCPA en 2,4-D bleken vrijwel on schadelijk te zijn voor grassen en granen éénzaadlobbigenmaar wel voor de tweezaadlobbige planten. Grasachtige on kruiden worden hierdoor dus niet getrof fen, maar de andere wel. Sommige zijn echter zeer gevoelig, b.v. distels, hederik, korenbloem, boterbloem en andere veel minder, bv. klein hoefblad, kamille Klaver is ook zeer gevoelig voor bovenge noemde groeistoffen en graangewassen, waarin klaver werd gezaaid, mogen er dus niet mee bespoten worden. Gttze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 april a s tussen 9 en 11 u Deze zitdag wordt gehouden in onze acn de Zeebergkaai 3, te AALST. MCPA is bij Redt U Zeiven verkrijg baar onder de merknaam Agroxone 30 vloeistof) en 2,4 D onder de naam Selor P (oplosbaar poeder). Vermits sommige onkruiden gevoeliger zijn voor de eerste groeistof en andere meer voor de tweede, wordt een bredere werking bekomen door menging van de twee groeistoffen (Bi-a- groxone). Nog niet zo lang geleden werd hieraan overigens nog een derde stof (di- cam ba) toegevoegd, zodat een nog trefze kerder produkt wordt bekomen, nl. Trixo- ne, dit laatste mag evenwel niet zo laat ge spoten worden als de voorgaande twee, nl. niet meer na de vorming van de eerste knoop. Een andere groeistof, nl. 2,4 5 T (Debrousol) is bijzonder doelmatig bruik baar voor de vernietiging van netels en bramen. Voor de groeistoffen zoals overigens voor alle selektieve middelen moet bijzon der opgelet worden dat op nabijgelegen percelen die niet met graangewassen of gras bezet zijn geen schade wordt veroor zaakt door overwaaien. Het weer speelt niet zo 'n grote rol bij gebruik van groeistoffen. Echter bij warm weer en vochtige grond zijn de beste re sultaten te verwachten. De meeste onkruiden zijn 't felst kwets baar bij bespuiting tegen en in het begin van de bloei. Boterbloemen kunnen het best met Agroxone bestreden worden. KLEURSTOFFEN. Middelen op basis van DNOC bv. Her- bogil Creme) en DN BP (b.v. Dinorsol), kunnen in graangewassen gebriukt wor de,, voor bestrijding van bepaalde onkrui den die niet met groeistoffen te vernieti gen zijn. De DNOC en DNBP middelen zijn echter zeer giftig voor mens en dier er moet dus zeer voorzichtig mee omge sprongen worden en beter is het nauw verwante, maar minder giftige kleurstof fen te gebruiken, bv. Aretit. Dit laatste werkt het best bij een hoge luchtvochtig heid en geen te lage temperatuur (mins tens 15-20°, er mag vrij veel water ge bruikt worden (600-800 l. per ha). Alhoe wel Aretit minder giftig is, mag het ook (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom) Jaarabonnement 120 F r Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2e bladzink 1' koion

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1