■n r11 l i dl 1 hB Recht op antwoord KOPZIEETE M| 1 1 1 \k\ 1 I B J Tegen industrialisering van de landbouw Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAM DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT KANTOREN Nieuw weideseizoen Vrijdag 26 april 1968 47ste Jaargang nr. 2329 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Wij hebben reeds eerder in onze krant ons met hand en tand verzet te gen de ogenschijnlijk grootse en grootscheepse plannen van de heer Mansholt in verband met de evolutie van de landbouw van een familiebe drijf naar een soort kollektieve uit bating, op kommunistische of hyper- kapitalistische leest geschoeid (want ook hier raken de uitersten soms el kaar). Daarom doet het ons genoegen steun te vinden voor onze mening in een voordracht gehouden voor de ver eniging van de Belgische landbouw ingenieurs door landbouwingenieur Noilhan, advocaat aan het Beroepshof van Parijs en tevens voorzitter van de Franse landbouwakademie. De heer Noilhan begon met te ver klaren dat hij ook een zekere tijd ge loof had gehecht aan de mogelijkheid de methodes van de nijverheid toe te passen op de landbouw, maar dat hij bij nader inzicht tot het besluit was gekomen dat ze gewoon hersenschim mig waren. Indien trouwens de transpositie of het overbrengen van de industriële methodes naar de landbouw mogelijk zou geweest zijn, dan zouden de grootnijveraars zoals een Henry Ford of een Renault daarin wel geslaagd zijn. Welnu het is een feit dat ze ge poogd hebben deze transpositie te verwezenlijken maar dat het een mis lukking is geworden. Alleen de land- bouwtractoren zijn er het resultaat van geweest. Wanneer trouwens de nijverheid een grote rol speelt in de landbouw met de machines, de mest stoffen en de manier van oogsten, dan blijft het toch waar dat de land bouwer zelf het dichtst staat bij de ei genlijke produktie. De heer Noilhan onderzocht de ba sisbestanddelen van de nijverheid en kwam tot het besluit dat ze volledig verschillen van die van de land bouw. We laten hiervan enkele voor beelden door de spreker aangehaald volgen. Er is daar vooreerst het tempo of de snelheid van de produktie, een hoofdbestanddeel van de nijverheid, dat vaak beslist over de strijd in de mededinging maar in de landbouw schier geen rol speelt. Bij het vetmesten van runderen kan men slechts één kilo per dag aan pro duktie winnen, een boom groeit en ontwikkelt zich soms over een perio de van vijftig jaar, de uitbaters van uitgestrekte bossen rekenen er met eeuwen. Voor de landbouw zou men kunnen spreken over vroegrijpe soor ten van plantaardige gewassen maar dat is dan ook de enige toepassing van een betrekkelijke snelheid. In de nijverheid wordt veelvuldig gebruik gemaakt van de toepassing van hoge en lage temperaturen, bv. voor de bewerking van metalen. In de landbouw kan er alleen sprake zijn van temperaturen tussen 3o C en -|- 30o C. In de nijverheid wordt er vaak ge bruik gemaakt van sterke druk, maar deze methode heeft in de landbouw zonder meer geen zin. Er zijn natuurlijk nog andere ver schillen. De nijveraar heeft de moge lijkheid te combineren, te vervaardi gen zoals hij wil met het materieel dat hij zelf uitkiest en met de krach ten die hij wil aanwenden. De landbouwer is maar een on rechtstreekse producent. Het is de cel die produceert, de plantaardige cel die het graan voortbrengt, de dier lijke cel die het vlees voortbrengt. De mechanisering van de landbouw heeft dan ook maar een gedeeltelijk ofschoon belangrijk resultaat opge bracht, juist omdat ze geen recht streekse inwerking op de produktie kan hebben. Zie uervol.fi 3 bladzijde 3' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondcrg 28 opril a s tussen 9 en li u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zefóbcrgkaai 5, te AALST De jaarlijkse Algemene Vergadering van de Samenwerkende Maatschappij Radt U Zeiven (zie De Koornbioem van 12 april 1968) Het bijkomende punt van de dagorde de kandidatuur van onder getekende om als lid van de Raad van Beheer verkozen te worden. Een paar woorden méér over de uiteenzetting van de kandidaat-beheerder het wederwoord van enkele ieden van de Beheerraad en van verschei dene aandeelhouders en de uitslag van de stemming zijn eerlijkheids halve noodzakelijk. In mijn uiteenzetting voor de Algemene Vergadering heb ik verklaard dat ik niet alleen als direkteur, maar desnoods ook als beheerder, mijn verantwoordelijkheid in de zaak wilde opnemen. Immers als direkteur kon ik wel bepaalde zware voorstellen doen, maar slechts als beheerder kan ik ook beslissingsverantwoordelijkheid nemen. Uiteindelijk zou het weliswaar nog altijd de meerderheid zijn die zou beslissen. Ik heb mijn kandidatuur van onder uit (met de handtekening van minstens twintig aandeelhouders) gesteld in plaats van mij rechtstreeks tot de beheerraad te wenden, omdat ik zeker was dat deze laatste mijn kandidatuur zou verworpen hebben, ver mits hij onlangs nog geweigerd had mijn voorstellen tot drastische gezond making van Redt U Zeiven (werken met eigen geld door verkoop van een belangrijk onroerend goed en moderniseren van het magazijn) te aanvaar den. Het wederwoord van enkele leden van de Beheerraad was van die aard dat het grootste gedeelte van de Algemene Vergadering overtuigd was dat het aanvaarden van mijn kandidatuur gelijkstond met de verkoop van al ons onroerend bezit en ons regelmatig naar een faillissement zou leiden Ik heb hierop nog willen antwoorden, maar werd door de Voorzitter het zwijgen opgelegd. Mijn kandidatuur werd met een grote meerderheid verworpen name lijk ruim drieduizend stemmen neen tegen ruim zevenhonderd stem men ja Hierbij nog een klein woordje uitleg. Iedere aandeelhouder heeft zo veel stemmen als hij aandelen bezit en kan daarenboven, mits volmacht, ook nog stemmen in de plaats van één ander aandeelhouder. Wanneer men nu weet dat de bestuursleden en hun familie samen met de voorgaande voorzitter reeds een heel eind boven de twee duizend stemmen in de wacht slepen, dan is de overgrote meerderheid nogal gemakkelijk te verkla ren zelfs al heeft één beheerder ja gestemd. Ir. M. Van de Sompele directeur in vooropzeg. Wie spreekt van eerste weide, denkt aan kopziekte. Zij die er nooit mee te ma ken hadden kunnen denken dat het overbodig is hierop elk jaar terug te komen. En toch is het vooral tot hen dat wij ons richten om te voorkomen dat ze ver rast worden en het ingrijpen te laat zou gebeuren. Hoewel een groot procent van de kopzieke dieren gered worden, sterven er elk jaar een niet gering aantal van onze beste melkkoeien aan deze kwaal. Het is juist op die bedrijven waar kopziekte zich voor de eerste keer voordoet dat de slachtoffers vallen. Daar kent men ze niet, of geeft men niet de nodige aandacht aan de voortekens die in de meeste gevallen de kritieke periode voorafgaan en als een alarmteken kunnen aangezien worden. Dit moet dan ook aanzetten, zonder ver wijl diergeneeskundige hulp in te roepen, wil men niet te laat ingrijpen. Zowel de oorzaak als de behandeling van kopziekte zijn, laat ons zeggen voor 90 gekend, wat tevens betekent dat het geen 100 is. Moest het 100 zijn, dan zou men enerzijds de oorzaken kun nen uitschakelen en zou anderzijds de verzorging alle dieren genezen. De moei lijkheid ligt in het feit dat kopziekte niet één bepaalde oorzaak heeft maar het (Zie vei volg 2e bladzi/ae 1' kolom tz-i Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 ■■Ég Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 HSBZV<UC!Sn3aBK

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1