M E D D E L I N G De aardappelverbouwers worden radeloos Hl ■u WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 17 mei 1968 i"i r \y--o a v y* 47ste Jaargang nr. 2332 ■'-.IE' - Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON aan onze aandeelhouders, leden en verkopers van Redt U Zeiven en aan alle lezers van De Koornbloem De ondergetekende leden van de beheer- en toezichtsraad van de samenwerkende vennootschap Redt u Zeiven aanzien het als hun plicht voorlichting te geven over de toestand van gezegde maatschappij en van de landbouwersvereniging van dien naam. Het staat vast dat er veel wordt verteld en nog meer gelogen. Veel van ons mensen verlangen en vragen met aandrang de waarheid te kennen. Zij voelen nu eerst wat hun vereniging betekent en welke grote diensten deze heeft bewezen in de loop van de vele jaren van haar bestaan en zij zijn beangstigd over de naar hun mening hopeloze toestand. Zij vragen zich af of Redt u Zelven zal ontbonden worden ofwel of de zaken verder doorgaan, en wat er met ons geliefd blad De Koornbloem gaat gebeuren. Anderen denken aan de centen die zij aan de maatschappij hebben toever trouwd en die vroeger een schone intrest hebben opgebracht. Over dat alles zullen wij heden een bepaald antwoord geven en willen wij trachten iedereen gerust te stellen. Vooreerst kunnen wij verklaren dat de zaken verder gaan zoals vroeger en dat wij als voorheen zullen zorgen voor prima betrouwbare waren aan de minste prijzen voor onze klanten en leden. Het feit dat wij al onze be dienden een vooropzeg hebben gegeven moet enkel als een voorzorgs maatregel worden aanzien want volgens de wet en ook volgens de goede reden hebben sommige van ons werknemers recht op een vooropzeg van 15 tot 20 maanden zodat het nodig bleek onze voorzorgen te nemen voor het geval dat ook het boekjaar 1968 met verlies zou sluiten en wij ten slotte toch verplicht zouden zijn de deuren dicht te doen. Ontbinding van de vennootschap is geenszins in het verschiet. Zelfs wanneer wij de zaken moeten opgeven zullen wij naar onze mening be lang hebben niet tot ontbinding over té gaan omdat de mogelijke verkoop van onze talrijke eigendommen een bepaalde tijd zullen vergen. Voor het ogenblik wordt hieraan dus niet gedacht. Wat betreft de vele aandeelhouders en eigenaars van kasbons die wel eens zullen denken aan de voorgeschoten gelden deze personen kun nen wij naar geweten geruststellen. Het is zeker dat onze vennootschap in het jaar 1966 veel geld heeft verloren en dat het boekjaar 1967 gesloten werd met een nog groter ver lies, over de oorzaken kunnen wij hier niet uitwijden en die zullen ten andere door de meesten onder u gekend zijn, maar het vermogen van onze maatschappij is zo groot dat zelfs met een verlies voor het in gang zijnde boekjaar er geen gevaar bestaat voor onze geldschieters. Vergeten wij niet dat bijna al onze eigendommen gekocht of gebouwd werden dertig of vijf en veertig jaar geleden en dat hier een reserve schuilt die niet seffens kan worden geschat, maar die zeer hoog is. Buiten de reeds aan de aandeelboekjes toegevoegde en dus reeds verdeelde reserven die de waarde van de aandelen van 500 fr. tot 850fr. bracht steken nog de grootste verdoken reserven in waardevolle vaste goederen. Deze zijn waarborg voor de vele geldschieters van Redt u Zelven. Het is een feit dat wij al.de onroerende eigendommen niet nodig hebben voor het verder leven van onze vennootschap. Moesten veel van onze geldschieters hun kapitalen terugeisen of indien het voor andere reden nodig was vlottende middelen te scheppen dan zullen wij niet aar zelen sommige goederen te gelde te makeri. Zie vervolg on eraan hierneven) Het aardappelseizoen 1967-68 is over gans de lijn een rampjaar ge worden voor de boeren. Op schrijnen de wijze is één van de tegenstrijdig heden in de landbouw weer eens tot uiting gekomen een zeer goed mee vallende oogst met zeer goede op brengsten en... een totale ineenstor ting van de prijzen. Wat van de hemel als een zegen werd gezonden wordt door de mens tot een straf omgezet. Op het huidig ogenblik, dat reeds buitenlandse primeurs op de markt verschijnen is de hoop op een her opleving van de prijzen wel definitief vervlogen. Intussen liggen nog hon- derdduizende kilo's op kopers te wachten en de prijzen die worden ge boden zijn zelfs bespottelijk voor vee voeding. Wij aanvaarden niet de opvatting die door sommigen wordt verkondigd dat dit zou behoren tot de normale risico's van het vak. Wij aanvaarden dan evenmin dat de overheid op het standpunt staat dat ze niet moet tus senkomen. Toen de prijzen wél lonend waren, toen de boeren eens de prijs konden bekomen die hen schadeloos kon stellen voor vroeger geleden ver liezen, toen heeft de overheid wél in gegrepen om de PRIJZEN TE DRUK KEN. De aardappel was het klassiek geworden slachtoffer van de gevoerde indexpolitiek. Nu nog dragen wij daar de gevolgen van Om de toestand te onderzoeken heeft vorige week de aardappelkom missie van het gewest Oudenaarde vergaderd en wat hier volgt is een weergave van de vaststellingen die werden gedaan. DE TOESTAND De toestand op de aardappelmarkt kan gekarakteriseerd worden door twee feiten zwaar verlieslatende prijzen voor de boer wegens te veel onver koopbare voorraden (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom Ons blad De Koornbloem zal verder verschijnen alhoewel wij toch verandering zullen moeten brengen om op de een of ander manier de schadepost die ons blad betekent weg te werken. Wij mogen wel verklap pen dat ons blad jaarlijks een verlies laat van circa 75.000 fr. Dat moet veranderen. Of wij in korte tijd tot een normaal zakencijfer kunnen komen kan niet worden bepaald veel zal afhangen van de medewerking welke wij van onze leden en aandeelhouders zullen krijgen, want het dient gezegd dat velen onder hen soms wel vergeten dat zij deel uitmaken van de vereniging. Nog meer hangt af van onze verkopers en op hen doen wij een speciaal beroep. Dat alles gezegd zijnde willen wij hier wijzen op het feit dat wij wel bewust zijn van onze grote verantwoordelijkheid inzake het beheer van onze vennootschap en dat wij het onmogelijke zullen beproeven om de zaken recht te zetten en weer tot bloei te brengen. Of wij in dat pogen zullen lukken zullen wij ondervinden in de loop der volgende maanden. Bovengaande besluiten werden genomen op de speciale vergadering welke gehouden werd op 9 mei en waarop zowel de leden van de toezichtsraad als van de beheerraad tegenwoordig waren. Een zelfde vergadering met dezelfde dagorde zal worden belegd binnen een paar maanden en daar zullen wij zien hoe de toestand zich ontwikkelt en kunhen wij oordelen welke weg wij dienen te volgen. Als iedereen zijn plicht verstaat dan komt ook alles naar wij hopen weer in orde. De beheerraad van de Sam. Maatsch. Redt u Zelven R. Moens, voor zitter, V. Van den Haute, afgevaardigde beheerder, O. Caudron, Fl. Goeman, G. Baeten, leden van de beheerraad. De toezichtsraad W. Wijnant, A. Schollaert, G. Goossens. Jaarabonnement 120 F V. .Kr- f# V Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1