VOORJAARSWERKEN EN OOGST BIJ BIETEN De Belgische varkensfokkerij UM^MÜL WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT i Vrijdag 7 juni 1968 47ste Jaargang nr. 2335 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON In het nummer van vorige week ga ven wij het eerste gedeelte van het artikel verschenen in de tweemaande lijkse publikatie 1967/Vt van het Bel gisch Instituut tot Verbetering van de Biet, Tienen. Het eerste gedeelte ging over de voorjaarswerken. De bietenoogst Het machinaal oogsten van de bie ten is een domein dat in volle ont wikkeling is. Degenen die voor onze landbouwpolitiek verantwoordelijk zijn, volgen deze problemen r.iet veel aandacht. In de Europese Gemeenschap heb ben zij de bietenverbouwende bijdra ge van ons land verdedigd, omdat zij geloven in de technische vaardigheid van de Belgische verbouwers, die er bij voortduring naar streven hun kui tuurtechnieken te rationaliseren. Evenementen zoals deze, zijn in 't algemeen gelegenheden tot kontakten tussen wetenschapsmensen en kon- strukteurs, die uit talrijke landen over komen om hun ideeën en ondervindin gen van het materieel derwijze te lei den, dat het beantwoordt aan de be hoeften van de bietentelers. Dat deze evolutie tot stand kon ko men, is te danken aan de aktieve sa menwerking tussen wetenschapsmen sen en konstrukteurs, die zeer dik wijls samen de prototypes in soms uiterst moeilijke omstandigheden be proeven. Dat alles, om zo snel moge lijk de gebruiker goed bestudeerd ma terieel te kunnen aanbieden. De gekombineerde rooiers hebben in de jongste jaren weinig verande ring ondergaan. Dit type van rooima- chine is verantwoord voor een groot deel van onze bietenverbouwers. Deze machine, die door één enkele man wordt bestuurd, is bijzonder goed ge schikt voor loonwerk en voor de door gaans kleine afmetingen van onze bie tenvelden. In de kleine en middelgrote kuitu ren wordt de volledige mechanisering van de oogst immers hoofdzakelijk in loonwerk ondernomen. Bovendien lost deze rooimachine die bieten op zodanige wijze, dat ze gemakkelijk overgeladen kunnen wor den met de kraan. Reeds sedert lang hebben deze ma chines meer waarde en terecht daar zij de bladeren en koppen zuiver en automatisch terugwinnen. Het is immers zo dat voor de bedrijven die zich toeleggen op de veeteelt, de ne- venprodukten van de bietenteelt een gewaardeerd basisvoedsel met een hoge voedingswaarde zijn. Belgische konstrukteu'3 hebben se dert enkele jaren met goed gevolg een zeer komplete gekombineerde rooier tot stand gebracht, die evenwel lichter is dan de vorige rooimachines. Het is geen materieel met een grote kapaciteit, dat ontworpen is voor loon werk, maar het is eerder bestemd voor kleine en middelgrote bedrijven welke op die manier het rooien volledig kun nen mechaniseren, zonder veel te in vesteren. De meest spektakulaire veranderin gen hebben echter sedert 3 a 4 jaar plaats gevonden en wel op het gebied van de gesplitste werkmetode. De onregelmatige opkomst van de bieten, die een rechtstreeks gevolg is van de mechanisering der voorjaars werken, heeft meegebracht dat de ont- koppers geleidelijk door de ontblader- machines zijn vervangen. Dank zij de skalpeermessen is het mogelijk om onregelmatig in de rij verdeelde bieten zeer nauwkeurig te koppen. De skalpeermessen zijn een onont beerlijk onderdeel van de machine. Tegenwoordig zijn de rooiers uitge rust met doeltreffende reinigingsor ganen. Ook de laadtoestellen worden thans voorzien van een doeltreffend reini gingssysteem. Het belang van dergelijk materieel hoeft wel niet bewezen te worden, als men weet hoeveel het nutteloze tran sport van de naar de fabriek meege voerde aarde kost. Doch, laten we terugkeren naar de ontbladermachine. Sedert de eerste Zie vervolg onderaan hier neven) Kweken en vetmesten van varkens geschiedt in alle boerderijen, onge acht de omvang van het bedrijf. Jaar lijks worden meer dan twee miljoen varkens geslacht voor het verbruik en de uitvoer. Alhoewel de stand van de varkens stapel aan schommelingen onderhe vig is, stijgt hij geleidelijk van jaar tot jaar 646.000 stuks in 1880 1.005.501 stuks in 1900 1.344.000 stuks in 1950 1.558.000 stuks in 1960 2.029.295 stuks in 1962 1.861.900 stuks in 1965 1.903.800 stuks in 1966 Het voornaamste kenmerk van de varkensfokkerij is dat zij zich aanpast aan de vraag van de markt en aan de eisen van de verbruiker. Vooral deze laatste is bijzonder kieskeurig gewor den. Spek en reuzel worden steeds minder gevraagd. De resultaten van deze kweek zijn opzienbarend en er mag beweerd wor den dat de huidige kwaliteit van het in België gefokte slachtvarken een van de beste, indien niet de beste in Europa is. Deze faam heeft ruim schoots onze grenzen overschreden en talrijke landen bevoorraden zich bij ons inzake fokdieren. Meer dan 1.000 voor de voortteling ontbladerproeven in België, in 1963, heeft deze werkwijze zich snel, zelfs tot over onze grenzen ontwikkeld, zo dat de bietenteler tegenwoordig de keuze heeft tussen een steeds groei end aantal ontbladermachines, die schijnbaar niet veel van elkaar ver schillen. Nochtans komen bij het gebruik de verschillen aan het licht. Onze aandacht moet in hoofdzaak naar de skalpeermessen gaan. Tech nisch kunnen deze wel goed uitge dacht zijn, maar bij het werken kun nen zij tekortkomingen vertonen. Dit is b.v. het geval wanneer de skalpeer messen te ver achter de machine ge monteerd zijn dan glijden zij gemak kelijk naast de rij en leveren aldus slecht werk. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom bestemde varkens worden ieder jaar naar meer dan 16 landen, zowel in Europa, Afrika als Zuid-Amerika, uit gevoerd. Het verzamelen der gene tische gegevens geschiedt door de kwekersverenigingen, onder toezicht van de Dienst Veeteelt en richt zich uitsluitend op de officieel erkende rassen. Zo heeft de genetische kon- trool van de varkensfokkerij zich uit gestrekt over 78.000 worpen 772.000 geboorten met een gemiddel de van 10,3 per worp 647.000 speningen met een gemiddel de van 9 per worp 620.000 merkingen met een gemiddel de van 7,5 per worp. België telt op dit ogenblik vijf proef stations voor het vetmesten van var kens, en nog 5 andere zullen worden opgericht. De uitslagen bekomen in deze stations tonen aan dat de op brengsten bestendig verbeteren. Bij vergelijking van de sinds 20 jaar ge boekte vooruitgang blijkt dan ook dat het mogelijk is geweest de dagelijkse groeisnelheid per individu met meer dan 200 gr. te verhogen en de ver- bruiksindicatie (d.w.z. de hoeveelheid verbruikte voeders om één kg. levend gewicht voort te brengen) met meer dan 1 kg. te verminderen. Dit komt neer op een bezuiniging van anderhalf miljard frank in produktiekosten. Dank zij de vooruitgang die inzake teeltkeuze werd geboekt, samen met de ontwikkeling der bedrijfsmethoden, heeft de Belgische voortbrenging van varkens een produktiviteit en een kwa liteit van hoog niveau bereikt. Var kensprijskampen en tentoonstellingen in het buitenland hebben overigens aangetoond dat de Belgische varkens stapel de beste van Europa is en blijft. Het Belgisch slachtvarken is zonder weerga in de ons omringende landen de uitgelezen plaats die het zich in het buitenland heeft verworven, is het gevolg van een streng doorgevoerde selectie onder de drie officieel erken de rassen. Binnen het kader van de Gemeen schappelijke Markt openen zich dan ook voor de Belgische varkenskweek uitstekende perspektieven. Sedert tientallen jaren voert België levende of geslachte varkens uit, alsmede Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 3de bladzijde le kolom) - --t-v -.VA '.W' TY'

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1