GEBREKSVERSCHIJNSELEN Dfc ZUiVELPROOUKTIË bij melkvee en hoe deze te voorkomen IN ONS LAND I WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT t/rijdag 14 juni 1968 47ste Jaargang nr. 2336 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Energie Een tekort aan energie veroorzaakt een daling van de melkproduktie en gewichtsverlies. Eiwit Te weinig eitwit geeft produktieda- ling. De dieren verliezen lichaamsge wicht en conditie. Ook treedt verlies aan eetlust op. Een te veel aan eiwit verhoogt het melkeiwitgehaite slechts weinig, zonder invloed op de r..elkhoe- veelheid. Calcium Bij jongere kalveren heeft een kalktekort, een slechte beendervor- ming en een vertraagde groei tot ge volg. Het kalk- en phosphorgehalte van de beenderen is laag en ze breken gemakkelijk. Een laag kalkgehalte in het voeder van volwassen koeien geeft demine- ralisering van de beenderen, been- derbroosheid en daling van de melk produktie. Het kalkgehalte van de melk blijft nochtans op peil. Phosphor Het eerste verschijnsel van phos- phorgebrek is een daling van het ge halte aan anorganisch phosphor in het bloedplasma. Het mineraalgehalte van beenderen is laag en ze worden broos. De eet lust en het kauwen op vreemde voor werpen, zoals beenderen, hout en haar, worden dikwijls vastgesteld. Koeien kunnen nochtans lijden aan phosphorgebrek zonder gebrek aan eetlust te vertonen. De klinische verschijnselen van phosphor en cobaltgebrek zijn de zelfde. Alleen door onderzoek van bloedmonsters kan vastgesteld wor den wat er aan de hand is. Bij chronisch phosphorgebrek wor den de dieren dikwijls stijf in de ge wrichten en de beenderen worden broos. Keukenzout Zoutgebrek komt tot uiting door een verlies aan eetlust, een schrikachtig uitzicht, doffe ogen, ruwe beharing en een sterke behoefte aan zout (lik steen) Bij melkkoeien is een snel ge wichtsverlies te constateren en een daling van de melkproduktie. Bij hoog- producerende koeien kan het gebeu ren dat het dier ineenzakt en sterft. Erge gevallen komen bij ons zelden voor (zenuwstoornissen - beven). Herstel treedt spoed:3 in als men zout verstrekt. Bij kalveren is zoutgebrek vast te stellen door dat ze lusteloos zijn en een ruwe beharing krijgen. Magnesium Een ziekte bekend als KOPZIEKTE of Grastetanie komt geregeld voor in het voorjaar en het najaar. De ver schijnselen zijn bewusteloosheid, krampen, soms sterfte. Alhoewel het gehalte aan Magnesium in het voeder meestal normaal is stelt men vast dat bij kopziekte het gehalte aan magne sium in het bloedplasma laag is. Het inspuiten van Magnesium kalk glucose) geeft, indien tij dig toegediend, een spoedig herstel. Voorbehoedend wordt in de over gangsperiode van stal naar weide en omgekeerd 50 gr. MgO per dier en per dag verstrekt onder vorm van een kopziektekoek. Verschillende onderzoekers achten het noodzakelijk om gans het jaar een bepaalde hoeveelheid Magnesium te verstrekken. Jodium Een tekort aan Jodium komt bij ons vrij zelden voor, omdat het keuken zout jodium bevat en ook extra jodium aan het voeder wordt toegevoegd. Voor drachtige dieren is dat zeer be langrijk. Bij gebrek worden kalveren dood geboren, of niet leefbaar (door kropgezwel) IJzer Behalve voor kalveren, ter voorko ming van bloedarmoede, is de behoef te aan ijzer vrij gering. In de meeste gevallen is aan die behoefte voldaan, I. DE BELGISCHE ZUIVELPRODUKTIE In 1965 heeft de Belgische melk produktie ongeveer 3,9 miljard liter bereikt, met een vetgehalte van 3,47 Deze melk werd geleverd door een op 1.047.440 stuks geschatte vee stapel, waarvan de gemiddelde indivi duele opbrengst op een minimum van 3.750 liter werd geschat. Deze aanzienlijke produktie is een gevolg van de volgende omstandighe den gezonde kudden (vrij van tuber- kulose, streng bestrijdingsplan tegen andere ziekten en tegen epidemische veeziekten), goed gevoed (gezonde en weelderige weiden, rationele voe ding), ondergebracht in goed verluch te stallen, hygiënisch vergaren van de melk, wat nog bestendig verbeterd wordt, passende behandeling van de melk na het melken (veralgemeende filtering en afkoeling van de melk, in bijna alle zuivelbedrijven toegepast). Deze toestand dankt men aan de samengebundelde aktiviteiten van het Ministerie van Landbouw (diensten voor de veeteeltselektie, kwekers- en bedrijfssyndikaten diensten der staatsagronomen verbetering der vetweiden, rantsoenen en type-boer derijen veeartsenijkundige dienst melkdienst) en de Nationale Zuivel dienst, een openbare staatsinstelling, belast met de uitvoering van de door het Ministerie van Landbouw gevoer de zuivelpolitiek. Het verbruik. De verzamelde melk heeft de vol gende bestemmingen gekregen menselijk verbruik van pure melk 24 botervervaardiging 54 fabrikage van andere neven- produkten 14 verbruik door dieren op de hoeve 8 Verbruik langs de boerderij. Naast het verbruik in de bedrijven zelf, worden melk en hoeveboter ook rechtstreeks door de exploitanten verkocht. Deze verkoop is aan een voorafgaande officiële vergunning onderworpen. De verkochte melk los of in fles sen kan gewone melk zijn of melk onder de kontroolmerken A of AA. Deze kontroolmerken worden slechts toegekend aan exploitanten welke vol doen aan welbepaalde criteria inzake de gezondheidstoestand van de vee stapel, de reinheid der lokalen, de kwaliteit van de melk, alsmede van haar verpakking. De bedrijven die deze produkten vervaardigen moeten daartoe vooraf zijn erkend. De industriële verwerking van de melk. Meer en meer voortbrengers leve ren melk en room aan de verwerken de instellingen. Op het huidige ogen blik gaat 62 van de voortgebrachte melk langs de erkende melkfabrieken, 227 in getal. Deze vervaardigen met behulp van moderne procédés en dito uitrustingen, alle zuivelprodukten die nu op de markt voorhanden zijn (melk, boter, kaas, gekoncentreerde melk, melkpoeder, vloeibare neven- produkten, enz.) Zuivelbedrijven kunnen slechts ge vestigd of in werking worden ge steld, nadat zij door het Ministerie van Landbouw zijn erkend. Deze ver gunning slaat op een voldoende be voorrading van drinkwater, de ligging en de aangepaste richting van de ves tiging. Ontwikkelingen in verband met koncentratie en rekonversie doen zich in de zuivelsektor veelvuldig voorde produktiekapaciteit van de bestaande bedrijven groeit steeds aan. De Bel gische zuivelbedrijven zijn naar hun rechtsvorm coöperaties of coöpera tieve landbouwverenigingen. Alle aan de melkfabrieken uitge voerde leveringen van melk en room door de voortbrengers, zijn onderwor pen aan een klassifikatie en betaal baar overeenkomstig de drie kwali teitsklassen. De Belgische zuivelnijverheid be schikt dus over grondstoffen van eer ste rang, volstrekte voorwaarde voor het vervaardigen van afgewerkte pro dukten met goede kwaliteit. I 1 ■MNBHHHMMmn Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1