ENGELAND cn de Gemeenschappelijke Markt Kantoren en magazijnen gesloten De gemeenschappelijke melkprijs en het E.E.G. zuivelbeleid WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT ijdag 21 juni 1968 47ste Jaargang nr. 2337 -«*- Uitgegeven door de Landbouwers- vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Het is de lezer niet onbekend dat Engeland verlangt toe te treden tot de Gemeenschappelijke Markt en het Verdrag van Rome te ondertekenen, maar dat Frankrijk zich hiertegen ver zet, in de eerste plaats omdat Enge- land's financiële toestand niet gezond is, en vervolgens omdat het te nauwe banden zou hebben met de Verenigde Staten enerzijds en het Britse Com monwealth (Gemenebest) anderzijds. Het standpunt van Engeland werd onlangs zeer duidelijk omlijnd door Dhr. Williams Rodgers, Britc onder- staatssekretaris bij het Foreign Office, in een rede uitgesproken voor de le den van de Europese Vrijhandelszone, destijds door de Britten opgericht als een tegenhanger van de G. markt. Deze rede bevat een zeer duide lijke stellingname vanwege Engeland en we willen ze dan ook voor onze le zers samenvatten. In de eerste plaats heeft men ons (Engeland) gezegd dat wij geen ech te Europeanen zijn, al te zeer ver bonden met de Verenigde Staten Maar onze betrekkingen met de V.S. zijn dezelfde als deze met de andere leden van de G. M., zij zijn niet uniek van karakter. Bovendien hebben we herhaaldelijk bevestigd dat wanneer we lid zouden worden van de G. M. onze betrekkingen met de Ver. Staten dezelfde zouden zijn als die van de andere Europese partners. Er wordt ook gezegd dat we te veel zouden gebonden liggen aan het Ge menebest. Deze betrekkingen zijn echter niet strijdig met een deelname aan een politiek en ekonomisch ver enigd Europa, ze zouden eerder Europa ten goede komen. Hebben trouwens ook sommige van de Euromarkt-landen geen zeer nauwe en speciale betrek kingen behouden met hun vroegere ko lonies, betrekkingen die niet alleen ekonomisch maar ook politiek en zelfs militair (Frankrijk) zijn, wat meer is dan onze banden met het Gemenebest. Verder wordt ook gezegd dat wij te vele speciale verplichtingen zouden hebben in verschillende delen van de wereld. Toch kan iedereen vaststellen dat onze politiek zich in dit opzicht aan het wijzigen is en nog zal wijzi gen. We stellen bovendien ook de vraag of deze, onze belangen, essen tieel verschillend zijn met die van an dere landen van de G. M. in Afrika In ieder geval heeft Europa deze ban den met die verre landen nodig. Men heeft ook beweerd dat de toe treding van Groot-Brittannië de aard van de Gemeeschap diepgaand zou wijzigen. Maar wij zijn bereid de Ge meenschap te aanvaarden zoals die vandaag is. Wij denken er niet aan haar in iets te veranderen. De enige verandering zal er ene zijn van om vang de G. M. zal groter, machtiger en invloedrijker worden. Er is gezegd dat Engeland uitzon derlijke en lange termijnen vraagt al vorens klaar te zijn zich te voegen naar het Verdrag van Rome. De toe stand is vanzelfsprekend niet gemak kelijk, maar daarom verlangen we ook onmiddellijk met onderhandelingen te beginnen hij zal niet vergemakkelij ken met deze onderhandelingen voort durend uit te stellen de tijd werkt niet voor Europa indien Europa zijn rechtmatige plaats onder de grote we- reldmogendheden weer wil innemen. {7ie vervolg 2e bladz. 3e kolom In overeenstemming met de voorschriften van de wet zullen wij ons personeel vakantie geven tijdens de WEEK van 1 tot en met 6 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maatregel. Zi| gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 5 juli niet verschijnen In de pers werd er melding gemaakt van het akkoord dat te Brussel op 27, 28 en 29 mei werd bereikt door de aldaar vergaderde E.E.G.-Ministers van Landbouw inzake de gemeen schappelijke melkprijs en het zuivel beleid in de E.E.G. Daar echter de getroffen beslissin gen ons eerst kort voor het ter perse gaan bereikten, waren we niet in de gelegenheid er kommentaar aan te wijden. Wij doen dit thans doch vooraf zullen we nog eens bondig de beslis singen, door de E.E.G.-Raad van de Ministers van Landbouw getroffen, in herinnering brengen. MELK In juli 1966 werd de richtprijs voor de melk, uit te betalen aan de produ cent vastgesteld op 39 pfenning voor melk 3,7 vetgehalte per kg. Deze prijs die gelijk is aan de Belgische prijs van 4,55 F de liter melk 3,3 vet, af boerderij, werd thans beves tigd. De drempelprijzen die, enerzijds de bescherming ten opzichte van derde landen inhouden en, anderzijds de hoogte bepalen van de restitutie bij uitvoer naar derde landen, werden eveneens bevestigd. BOTER In juli 1966 werd de interventie prijs (d.i. de prijs waaraan de inter ventiebureaus verplicht zijn de bin nenlandse produktie te kopen als deze hun wordt aangeboden) voor boter vastgesteld op 88,125 F per kg. Deze prijs van 88,125 F werd thans bevestigd doch enkel voor België, het Groot-Hertogdom Luxemburg, en Frankrijk. In België zal de boterprijs aan verbruiker met 9 F verminderen. In Nederland en Italië zal de inter ventieprijs 86,75 F en in Duitsland 83,75 F bedragen. Financiële aspekten a) De uitgaven die het gevolg zijn van het ontstaan en het verkopen van gekumuleerde boterstocks in het ver leden en die geschat werden op 250 miljoen R.E. (12,5 miljard B.F.) en door het E.O.G.F.L. (Europees Oriën tatie- en Garantiefonds voor de Land bouw) zouden moeten gedragen wor den, werden door de Ministerraad te ruggebracht op 80 miljoen R.E. (4 mil jard B.F.). De overige 170 miljoen R.E. (8,5 miljard B.F.) komen ten laste van de E.E.G.-lidstaten die het ontstaan van deze boterstocks hebben in de hand gewerkt en er dus ook de fi nanciële lasten moeten van dragen. b) De interventieuitgaven (b.v. smelten van boter) die plaats gehad hebben tijdens de overgangsperiode dienen niet door de nationale rege ringen gedragen te worden en komen op rekening van het E.O.G.F.L. Komt ook op rekening van het E.O.G.F.L. de boterprijsvermindering van 9 F de kg van toepassing op de op 1 juli 1968 be staande boterstock. Mager melkpoeder Een interventieprijs voor mager melkpoeder, door België geëist, werd bekomen. Voor België, Luxemburg en Frankrijk werd hij vastgesteld op 22 B.F. de kg. Voor Nederland, Duitsland en Italië op 20,62 B.F. Daar, evenals voor boter, de inter ventieprijzen van land tot land zullen verschillen, werken ook voor mager melkpoeder compensatoire maatrege len voorzien bij in- en uitvoer van en naar Lidstaten en ook bij invoer en uitvoer van en naar derde landen. Afgeroomde melk Bij het verbruik van afgeroomde melk in de veevoeding zal een sub sidie toegekend worden van 0,75 F per kg. Deze subsidie zal ook uitbetaald worden voor de afgeroomde melk die, in het kader van de hoeveboterproduk- tie op het bedrijf blijft. Plantaardige en dierlijke vetstoffen De taxatie van de plantaardige en dierlijke vetstoffen bestemd voor menselijke consumptie, die reeds in 1963 beslist werd, werd ook nu behou den. Naar schatting zal zij 4 miljard 375 miljoen B.F. opbrengen. Wat zo de uitgaven te groot worden In geval de uitgaven van de ge meenschappelijke zuivelpolitiek voor t ■A,*- Jaarabonnement 120 F f f, ■A Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1