Niet uit het oog verliezen BEKALKEN Kantoren en magazijnen gesloten Het landbouwonderzoek in de Verenigde-Staten WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 2 augustus 1968 47ste Jaargang nr. 2342 rm,i Uitgegeven door de Landbouwers* vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Bij grondontleding is het vast te stellen dat nog talrijke gronden te zuur zijn om de hoogste opbrengsten te kunnen geven. Een gepaste kalk- toestand is immers één van de ver trekpunten opdat de grond een goede struktuur en een weelderig mikroben- leven zou bezitten. Verder een bete re opneembaarheid van de aanwezige voedende elementen en uiteindelijk een vlottere en evenwichtiger plan tengroei, wat tenslotte alleen maar de opbrengsten zowel van do plant aardige als van de dierlijke pradukten kan ten goede komen De periode in en onmiddellijk na de oogst leent er zich uitstekend toe om overal waar het volgens ontleding nodig is, de voorgeschreven bekalkin- gen uit te voeren. De grond is tijdens de stoppel- en najaarsbewerkingen of bij het rooien van de aardappelen im mers meestal voldoende droog om er de kalk gemakkelijk en gelijkmatig mee te vermengen. Steeds meer boeren zijn zich ter dege hiervan bewust en zij handelen dan ook in overeenstemming hier mee maar spijtig genoeg zijn er nog steeds te veel die aan de kalktoe- stand van de grond weinig of geen belang hechten en die door nalatig heid op dit gebied jaarlijks grote ver liezen lijden. DE ZUURHESDSGRAAD (pH) De zuurheidsgraad van de grond kan door een grondontleding bepaald worden. Die zuurheidsgraad wordt dan bij middel van een cijfer, het pH- cijfer, uitgedrukt. Is dit cijfer 7, dan is de grond neutraal is het cijfer ho ger dan 7, dan is de grond sterk ont zuurd of zogenoemd alkalisch van re- aktie is het cijfer lager c|an 7, dan is de grondreactie zuur én dit des te meer, naarmate het cijfer kleiner is. De goede pH-cijfers liggen tussen 6 en 7,5. De meest gewenste of optimale pH-waarde verschilt enigszins volgens de grondsoort en volgens het te win nen gewas. Zo mogen de zandgron den best licht zuur zijn en een pH- waarde bezitten van ongeveer 6,5, veel zuurder is beslist niet goed, maar bij hogere pH-cijfers deugt het ook niet, want vooral in zeer lichte gronden treden dan vrij vlug bepaal de gebreksverschijnselen op, b.v. mangaangebrek. Een zware leemgrond moet een hoger pH bezitten, namèlijk minstens ongeveer 7, bij te hoge waarden echter kunnen ook hier ge breksverschijnselen te voorschijn tre den b.v. boorgebrek. (hartrotziekte) Ook de gewassen stellen tegenover de zuurheidsgraad van de grond ver schillende eisen. Zo is het bekend dat b.v. aardappelen en rogge beter gedijen in een licht zure grond, ter wijl b.v. tarwe en bieten slechts de beste opbrengsten kunnen geven op gronden die neutraal of zelfs licht al kalisch zijn. Ook voor weiden is het omwille van 't vee en voor het behoud van een goed grasbestand van belang dat de grond een reaktie bezit van ongeveer het neutraal punt, dus on geveer 7. NAT OF ZUUR Slechts een grondontleding uitge voerd door een ernstig laboratorium, dat zich meteen ook reeds op veel praktijkervaringen kan steunen, kan betreffende het al of niet zuur zijn van een grond een voldoende klare en duidelijke uitspraak geven. Voort gaan op het al of niet aanwezig zijn {Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Onze kantoren en magazijnen zullen gesloten blijven op 1) donderdag 15/8/68, O. L. Vr. Hemelvaartdag 2) vrijdag 16/8/68 Verdelers en klanten worden dan ook vriendelijk verzocht daar mee rekening te houden. Het is nu algemeen geweten dat van alle landen in de wereld het de Verenigde Staten zijn die het meest geld besteden aan opzoekingen, aan speurwerk. Dit niet alleen op weten schappelijk en industrieel terrein, maar ook op landbouwkundig gebied. De Amerikaanse boer is waar schijnlijk een van de landbouwers die zich het meest interesseert aan wetenschappelijke ontdekkingen voor de verbetering van het rendement van zijn bedrijf. Hiermee wil niet gezegd worden dat er in andere landen, b.v. in België, op dit gebied niet veel zou gepresteerd worden. Integendeel, in België wordt er hard gewerkt in de verschillende proefstations van de landbouw en ook hier werden merk bare resultaten geboekt. Maar bij ge brek aan geldmiddelen gebeurt dit niet op zuike grote schaal als in de States. Hier werd, vooral na de twee de wereldoorlog, aan landbouwre- search op grote schaal gedaan. Zo is er in de Verenigde Staten het gekende laboratorium van Brookhaven dat dank zij de atoom de geheimen van de dieren- en plantengroei tracht te ontsluieren, evenals hun voeding. Op een minder experimenteel stadium dan dat van de atoom leverden de toepassing van antibiotika en de toe voeging van bepaalde chemische pro- dukten aan veevoeder reeds zeer be langrijke resultaten. Een groot fabrikant van chemische produkten voor farmaceutisch ge bruik, vooral gespecialiseerd in de pntibiotika, nam het initiatief Voor verder onderzoek, toegepast op de landbouw, door het oprichten van een Agricultural Research and Develop ment Farm te Terre Neuve in In diana. Deze farm strekt zich uit over een domein van 285 ha en is één enorm laboratorium, waar nieuwe ont dekkingen inzake veeteelt, pluimvee- produktie, en de behandeling van hun ziekten, op grote schaal kunnen wor den getest in naar willekeur en we tenschappelijk gekontroleerde voor waarden. Deze laboratoriumboerderij werkt onder de leiding van Dr. Her- bert G. Luther, die een groep van 30 specialisten dietetici, veeartsen, apothekers en bakteriologen leidt. 'T personeel bestaat daarenboven uit 20 bedienden, met het administratief werk belast, en 60 landbouwarbeiders, die de dieren verzorgen en medewer ken aan de materiële verwezenlijking van de proeven. Het administratief personeel is eveneens belast met de betrekkingen met honderden landbou wers, die om inlichtingen vragen. Er is eveneens een graanmolen, een apotheek, een laboratorium en een technische boekerij. Een aluminiumstal van 425 m leng te, die 1.000 stuks hoornvee en 1.000 schapen kan herbergen, waarin de voorwaarden van verwarming, ver luchting streng onder kontrool staan om de gelijkheid van voorwaarden te verzekeren bij een of andere proef. De zwijnenstal, op dezelfde wijze ingericht, bevat een nursery waar in de jonge zwijntjes reeds vanaf de vijfde of de zesde dag van de zeug worden verwijderd. Men test er alle soorten van regimes, waaronder vi tamines en ancibiotika. De boxes, waarin ze geplaatst worden zijn in keramiektegels en voorzien van cen trale verwarming. De moderne kippenhokken, waar proeven worden gedaan met het pluimvee zijn eveneens in dezelfde voorwaarden gebouwd. Ze zijn ge- klimatiseerd om de invloed van de zomerwarmte op de groei van de jon ge kuikens te kompenseren. Het geheel van de gebouwen, die het vee en het pluimvee herhergen laat toe 7.000 stuks te kweken. Elk dier wordt regelmatig gewogen en volledig onderzocht. Aldus is het mo gelijk de reaktie van de dieren op het voeder en op hun behandeling na te gaan. Merkbare verbetering in de zwij- nenteelt. Onder de reeds bereikte re sultaten is het opgevoerde gemiddel de per dracht van 7,5 tot 11. De var- (Zie vervolg 2e bladzijde 3kolom.) Jaarabonnement 120 F J Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1