Dc Samenwerkende Maatschappij REDT 11 ZELVEN HOUDT STAND Voedervermorsing op pluimveebedrijven WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT rr^/ (Zie vervolg onderaan hier neven) De beheerraad R. Moens, voorzitter, V. Van den Haute, afgevaardigde beheerder, G. Baeten, O. Caudron, Fl. Goeman, leden. De toezichtsraad W. Wijnant, A. Schollaert, G. Goossens. Vrijdag 11 oktober 1968 47ste Jaargang nr. 2352 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Dat onze vennootschap moeilijke omstandigheden meemaakt is be kend dat zij stand houdt, is minder geweten, en daarom zullen wij aan alle belanghebbenden bekend maken hoe de zaak ineenzit. Door onze mededeling, verschenen in De Koornbloem van 17 mei 1968 hebben wij een klaar overzicht gegeven van de toestand, en hebben wij ondermeer verklaard 1. dat van de ontbinding van de Samenwerkende Vennootschap Redt U Zeiven geen spraak is 2. dat wij, als proef, de zaken verder zullen voortzetten, en zien wat de uitslag zal zijn na enkele maanden. We zijn nu begin oktober, en de leden van de Beheer- en Toezichtsraad zijn in vergadering gekomen om besluiten te nemen. Met eenparigheid van stemmen werd besloten de genomen beslissin gen van 9 mei te bekrachtigen en de zaken verder voort te zetten, doch met een minimum aan algemene onkosten. De leden van Beheer- en Toezichtsraad willen vooral zorgen 1. dat de belangen van de aandeelhouders en geldschieters worden behartigd 2. dat onze leden gelegenheid krijgen, zoals voorheen, alles te kopen van prima hoedanigheid, langs hun vereniging om 3. dat onze zaakvoerders en verkopers verder met Redt U Zeiven kunnen werken en in de beste voorwaarden. Om dat alles te bereiken, hebben wij het volgende besloten 1. een samenwerking tot stand te brengen voor de aankoop van alle meststoffen met een der meest vooraanstaande en van ouds bekende han delszaken, namelijk de firma MOREELS te GENT. Hierdoor komen wij in totaal eerste lijn en aan de bron en zijn wij bij machte in de beste voorwaarden de meststoffen te betrekken. 2. Een samenwerking met een bekende invoerder van plantgoed voor dé aankoop van onze plantaardappelen, en wel namelijk met de firma VAN- MARCKE MEGANCK te BRUSSEL. 3. de voortzetting van onze samenwerking met de firma HENDRIX te MERKSEM voor de bevoorrading in mengvoeders. Door genoemde overeenkomsten, zullen wij tot de beste uitslagen ko men en met een minimum aan onkosten. Wij mogen onze leden en verkopers verzekeren dat dit een goede oplossing is en dat wij in de gelegenheid zullen zijn aan alle konkurrentie het hoofd te bieden, en onze zaken een nieuwe start te waarborgen. Verder werd overwogen Het is een feit dat wij teveel eigendommen bezitten in verhouding van ons kapitaal dat slechts 5.718.800 Fr. groot is. Genoemde onroerende goederen werden door een bevoegd deskundige ge schat op 19.500.000 fr. Vele van onze eigendommen, zijn niet nodig noch nuttig voor onze leef baarheid, en wij menen dat het voordelig zou zijn deze in de beste voor waarden te verkopen in de loop van volgend jaar of van de eerstkomende maanden. Het grootste gedeelte van de alge mene kostprijs bestaat uit de voe- derkosten (bij slachtkuikens 70 D.w.z. dat de pluimveehouder vooral hieraan de grootste aandacht zal besteden, daar een groot gedeelte van de winst afhankelijk zal zijn van de voederkosten. Reeds meerdere malen hebben wij op een normale groep kuikens een ab normaal hoog voerverbruik geno teerd. Zulks beïnvloedt natuurlijk zeer sterk de kostprijs. Waaraan kan nu zulk hoog voerverbruik te wijten zijn. Een abnormaal hoge voederkost prijs is in de meeste gevallen te wij ten aan het vermorsen van voeder. Dit is niet steeds de schuld van de pluimveehouder, maar meestal van het gebruikte materieel. Op vele bedrijven gaat er een grote hoeveelheid voeder verloren door slechte voederbakken die in het hok worden geplaatst. Dit morsen van voe der wordt meestal over het hoofd ge zien daar het bijna niet opvalt, alhoe wel er soms grote hoeveelheden op deze wijze verloren gaan. Het is geenszins een wonder te noemen dat er voeder naast de bak ken terechtkomt. De kip is een zeer beweeglijk en onrustig dier, die steeds schichtig heen en weer draait met de kop, ook terwijl ze voeder op neemt. Meestal vecht daarbij ook nog elke kip voor de beste plaats aan de eetbak, zodat er van rustig eten nooit sprake is. Het is alzo helemaal niet moeilijk voor een kip om 3 gram per dag naast de voerbak te werpen. Dit lijkt op het eerste zicht zeer gering, maar dit is toch niet te verwaarlozen. Een klei ne fout of slijtage aan de bak geeft zelfs nog grotere verliezen, die kun nen oplopen tot 15 gram per dag. Laten we even narekenen hoeveel er alzo op 1 jaar 365 dagen) aan voeder kan verloren gaan 1° Een hok van 3000 dieren 3 gr. per dag 1095 gr. per jaar 3285 kg per hok 22.995 F. 6 gr. per dag 2190 gr. per jaar 6570 kg per hok 45.990 F. 10 gr. per dag 3650 gr. per jaar 10950 kg per hok 76.650 F. 2"Een hok van 5000 dieren 3 gr. per dag 5475 kg per hok 38.325 F. 6 gr. per dag 10950 kg per hok 76.650 F. 10 gr. per dag 18250 kg per hok 127.750 F 3° Een hok van 10000 dieren 3 gr. per dag 10950 kg per hok 76.650 F. 6 gr. per dag 21900 kg per hok 153.300 F. 10 gr. per dag 36500 kg per hok 255.500 F. U zult waarschijnlijk verwonderd staan kijken naar het bedrag dat U misschien onwetend verliest per jaar. Door het feit dat het gemorste voe der in het strooisel verdwijnt, alwaar het snel verkleurt en verteert, wordt dit verlies meestal niet opgemerkt. Daarom geven wij U de raad om eens een proef te nemen op Uw be drijf. U gaat uw voerbak op een fijne gaasbodem plaatsen, maar zodanig dat de dieren er geen hinder van on- Zie vervolg 2e bladziide 1' kalnm Het gaat, wel te verstaan, niet om onze magazijnen en opslagplaatsen aan de Zeebergkaai en de Vilanderstraat te Aalst met een bebouwde op pervlakte van 32 are, doch om de eigendommen die buiten dit domein lig gen. Op die manier zullen wij een gezonde toestand scheppen in onze be schikbaarheden, en onze zaken met gemak verder zetten. Wij menen de belangen van onze aandeelhouders, leden en mede werkers te hebben behartigd, overtuigd van onze verantwoordelijkheid als Beheerders en Toezichters van onze Vennootschap.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1