Vetmesten van V aarzen en melkkontroies WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Even nadenken 5 Vrijdag 18 oktober 1963 47ste Jaargang nr. 2353 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Sedert vele jaren worden de Oost- vlaamse kwekers en rundveeuitbaters aangespoord om meer, veel meer vaarzen in te kweken. Nu weet iedereen zo goed als wij en zelfs beter dat niet alle raad gevers het hierover eens waren of zijn. Meer dan eens werd in Ons Vee op één of ander argument ge antwoord ook met bewijzen gehaald bij kwekers of leiders van andere ras sen, streken of landen. Hoe moeilijk het soms ook weze om bepaalde zienswijzen of gewoon ten te doen veranderen, toch is se dert verschillende jaren hierin een kentering ten goede waar te nemen o.a. groter aantal ingeschreven vaar zekalveren, toenemende vraag naar vaarzekalveren, schoon aantal vaar zen op de prijskampen, stijgend aan tal vaarzen onder melkkontrole, enz. Mogelijks zijn er lezers die menen dat papier.... alles drukt.... of dat hel erom gaat een andere opvatting hier omtrent zo maar eens een kleine af straffing te geven.... De tijdsomstandigheden zijn niet van die aard dat wij onze opdracht zo maar aanzien. Bovendien gaat het hier cm een grondpeiler van het gan se rundveeverbeteringswerk. Een bewijs dat er bij de kwekers in Oost-Vlaanderen groeiende belang stelling bestaat voor het kweken van vaarzen is dit concreet feitop vele prijskampplaatsen werden tot hiertoe in 1968 series vaarzen voorgebracht in aantal en kwaliteit zoals wij die voordien nooit gezien hebben, en dit niettegenstaande het aantal deelne mende tentoonstellers zeker niet aan groeit, integendeel Zulks kan iedereen die het wenst mét eigen ogen volgen. Cijfers of uitslagen over andere punten zullen wel ten gepaste tijde voorgebracht worden. Is alles perfect of loopt het op een peil dat niet meer hoger of beter kan? Geenszins Juist daarom deze op roep, want Er worden nog vaarzekalveren ver kocht of aangekocht om vet te mes ten. Heel wat vaarzekalveren worden rond 18 maand ouderdom niet gedekt of bezaaid zodat ze nadien gewoon weg voor de slachtbank verkocht wor den. Te weinig vaarzen kunnen afkal ven op 't hof waar ze geboren en ge fokt zijn omdat ze vóór de kalving af gezet worden. Meer dan eens zoals gezegd werd reeds gewezen, zelfs met voor beelden van elders, op deze verkeer de handelingen Vroeg of laat en meestal laat, maar dan reddeloos verloren ziet men in dat de oude werkwijze niet wijs en verantwoord was.... Wij doen beroep op allen die open staan voor goede voorbeelden en be wijzende resultaten.... om van taktiek te veranderen.... en in de huidige tijds omstandigheden wellicht meer dan ooit. Een andere oproep die hieraan ge koppeld zit is de volgende In Oost-Vlaanderen en in het iand over 't algemeen kennen wij een eigenaardige toestand. 1. Wij hebben een groot tekort aan veehouders die volledig medewer ken. Heel en al volledig, t.t.z alle vaarzen en koeien laten kop pelen met ingeschreven stieren, de vaarzekalveren aanhouden, op fokken en laten afkalven, meedoen aan melkkontrole (25 fr en niet meer per dier en per jaar Deze voorwaarden werden reeds 10 maal en vaker uiteengezet. En toch moet hier herhaald dat slechts de drie voorwaarden samen echte zin hebben indien één scha kel uitvalt.... dan loopt het mis en komen wij niet waar wij willen zijn. 2. Wij hebben thans nog altijd veel te veel stallen die aan melkkontrole doen maar (bijna) niets meer. Dit levert weinig, vaak volledig niets opintegendeel veel tijd en werk en geld wordt erdoor verspild. 3. Wij kunnen maar kwaliteitswerk doen en er kunnen maar enkel duide lijke resultaten in de selectie op pro- duktiegebied behaald worden, zo een groot aantal verstandige kwekers wil len meewerken volgens de hierboven aangegeven drie punten. Het is om het andermaal te her halen en er de nadruk op te leggen wenselijk en nodig dat alle krachten (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Wie rundvee vetmest, doet dit niet uitsluitend uit liefhebberij, maar eerst en vooral om er, zo mogelijk, ook iets mee te verdienen. Nu zijn de prijzen van het rundsvlees de laatste tijd niet bepaald gunstig en wie maar met de gewone of nog lagere kwaliteit op de markt komt, ontvangt maar een uiterst povere vergoeding voor zijn arbeid en geïnvesteerd kapitaal, als hij er al niet aan toesteekt. Het komt er dus op aan dat elk volgens zijn eigen mogelijkhe den nagaat en uitrekent hoe hij op de minst kostelijke wijze mestvee kan klaarmaken en het tegen de hoogst mogelijke prijs per kg kan afzetten. De direkte kosten voor het vetmes ten van rundvee zijn gelegen in de aankoop- of kostprijs van het kalf en in de aangekochte voeders; daarnaast liggen dan de indirekte kosten, zoals de kostprijs van de eigen gewonnen voeders, de mogelijke tegenslagen die over de overblijvende dieren moeten verdeeld worden, de afschrijving (of wel de pacht) voor de gebruikte ge bouwen en de intresten op de kapita len bevat in de dieren, de gebouwen, de voeders. Als na aftrok van dit alles nog iets overschiet, kan van arbeids- vergoeding gesproken worden. Dit eventueel overschot voor ar- beidsvergoeding zal des te hoger zijn, naarmate een hogere verkoopprijs per kg kan bekomen worden. En dit is dan evenredig met het slachtrendement; vooral het rendement aan hoogwaar dig kwaliteitsvlees; of kort gezegd, het schoon model van het slachtbeest. DE KOSTEN DRUKKEN Bepaalde indirekte kosten zijn on veranderlijk en kunnen per kop maar kleiner gemaakt worden door ze over meer beesten te verdelen; b. v. de af schrijving en intrest (ofwel pacht) voor de gebouwen. De eigen voeders zijn nu alle ge wonnen en voor zover wij er ons melk vee niet moeten mee tekortdoen, kun nen wij er best ook zoveel mogelijk voor het mestvee gebruiken hetzelf de geldt voor bepaalde aardappelen, die beter aan het vee kunnen verstrekt worden. GEMEENSCHAP De intresten voor het kapitaal be vat in het mestvee en in de voeders zullen des te minder oplopen, naarma te het mestdier vlugger marktklaar is. Kalveren die voor vetmesting bestemd zijn, moeten dus van meet af aan in die richting gevoed worden, zodat ze na een jaar of hoogstens achttien maanden kunnen verkocht worden. Op die manier wordt trouwens ook het thans begeerde kwaliteitsvlees het best bekomen. Slechts zeer goed ge vormde dieren, waarvoor de hoogste prijzen per kg kunnen bekomen wor den mogen nog tot 500-600 kg aange houden worden. De gewone en zeker de minderwaardige gevormde mest- dieren moeten na een jaar, op een ge wicht van 400-450 kg reeds afgezet worden, want nadien kosten die die ren meer per kg vleesaanwinst dan ze tegen de huidige gemene prijzen kunnen opbrengen. Wie kalveren aankoopt zal normaal met de duurste, dus de bestgevormde, het voordeligst gediend zijn, want de ze worden zonder tegenslagen ook tegen de hoogste prijzen afgezet. Blijven dan nog de kosten voor het aangekocht voeder, dat onmisbaar is om, rekening houdend met de beschik bare ruwvoeders, de rantsoenen zo goed mogelijk in orde te brengen. Wie zo voordelig mogelijk zijn rundvee wil vetmesten, moet zorgen dat de dag rantsoenen in overeenstemming zijn met de bestaande normen; wie dat niet doet, bedriegt zichzelf. DE VOEDINGSNORMEN Kalveren die naderhand voor vet mesting bestemd zijn, mogen straffer gevoed worden dan fokkalveren. Ge durende langere tijd (ongeveer 12 we ken) krijgen ze kunstmelk (100 gr He- foka met 900 gr water geeft 1 liter kunstmelk); namelijk over de 12 we ken in totaal ongeveer 350 liter kunst melk (dus 35 kg. Hefoka). Ondertus sen leert het kalf reeds zo vroeg mo gelijk Hendrix' kalverkorrels opnemen om na ong. 10 weken tot hoogstens 2 kg per dag te komen; dit naast wat goed hooi en wat gemalen bieten. Op -y»*. 4i. -• Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 BHuai«ams« (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1