Veel inlichtingen over de produktie Voeding op het mestvarkensbeörijf WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom.) Vrijdag 15 november 1S68 47ste Jaargang nr. 2357 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zee berg kaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Meer dan één lezer heeft de laat ste tijd een wenk gegeven opdat de kwekers uitvoeriger inlichtin gen zouden bekomen. Niet zelden vernemen wij dat K.I.- gebruikers onvoldoende op de hoogte zouden zijn van de produk- tielijsten der dochters van gebruik te stieren of die hunner vaders. Kopers of liefhebbers komen hun twijfels voorleggen vóór ze een stier kopen of gebruiken omdat zo weinig gekend is van vaderszijde en moeders familie. Nog tijdens de laatste vergadering van het bestuur van de K.l. te Zo- mergem werd benadrukt dat ver betering sneller en steviger zou verlopen, moesten meer gegevens voorhanden zijn...! Voor elke vriend of lezer kan hier andermaal openhartig gesteld dat der gelijke bemerkingen ons geen onge noegen doen; ze worden aangezien als zovele oproepen die ernstig moeten overwogen worden. Maar... enkele mensen alleen kun nen hieraan zo bitter weinig verhel pen. Het is integendeel de taak, ook van hen die aanbevelen, wensen uit drukken of kritikeren, en voorts van allen die op of rond de rundveehoude rij staan. Voorbeelden een veehouder die zijn dieren niet koppelt met stamboekstieren; die geen melkkontrole toepast; die zijn kalveren niet laat inschrij ven en opfokt; een bezoeker of raadgever die on verschillig zwijgt of het selectiewerk aftakelt... Al deze en vee! meer zijn noodza kelijke krachten die helaas niets of heel wat verkeerds aanbrengen voor de verbetering. Laten wij hier echter andermaal ge meend beroep doen op aller brood- noodzakelijke medewerking of voor lichting ten bate van dat betere waarover wij allen zo graag spreken. Veel meer geregistreerde vaarzekal- veren die later onder kontrole kunnen komen en dan ook een inzicht geven over de melkproduktie der families. Een betrekkelijk schoon aantal ge- registreede stierkalveren om, in scho ne verhouding, een jaar later op de keuringen te komen, allemaal dan af stammend van beste melkkoeien en straks van meer gekende vaders. Ziedaar veeselectiewerk van de hoogste plank, met inlichtingen bijna zoveel als de natuur kan geven. Hoever staan wij nu in dit werk op 15-10-69 Het verslag 67/68 over de kalverre- gistratie kan hierop objektief antwoor den. 1. Ingeschreven vaarzekalveren. 10.597 of 2.086 meer dan vorig jaar; of 4.167 meer tijdens de laatste twee jaar 66 Dit werd bereikt dank zij de nieuwe werkwijze met algemene stalregistra- tie. Goed resultaat. Moest dit huidig aantal mogen ver deeld worden per vaderstier in groep jes van 50 die dan later elk zowat 20 a 25 melkgevende vaarzen aanbrengen dan zouden heel veel inlichtingen wijd en zijd kunnen verschaft wor den over de produktie van zowat 200 vaderstieren. Wat prima werk Zo evenredig zijn die kalveren even wel niet verdeeld; beter uitgedrukt nog veel te veel vaderstieren hebben maar een paar kalveren... ofwel geen. Op 1 januari 67 durfden wij stellen 20.000 vaarzekalveren per jaar. Blijft dit een droom... voor de meer dan 4.000 stallen die aan melkkontrole doen, voor de meer dan 10.000 stallen die aan K.l. doen, voor de 200 coöperatieve stieren- houderijen, voor de meer dan 600 private stam. boekstierenhouders, voor de velen die hun belangen op en rond de veehouderij weten Ziedaar nuchter en duidelijk op ta fel opengerold het grootste deel van het werkplan. De cijfers der volgende jaarversla gen zullen objektief aantonen hoe en (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom) 1. Biggenstarter-overgangsmeel. Biggen, die pas in de meststal toe komen, ondergaan altijd een hele be roering. Zij veranderen van milieu, van klimaat, van hokgenoten, van voeder; ze doorstaan verschillende angsten, ze worden dikwijls opgejaagd en in de hand genomen, enz. Vergeten we daarbij niet dat deze biggen, van rond de 8 weken, zich op een kritieke leeftijd bevinden iedere dag neemt hun lichaamsgewicht met 2 a 3 toe en daarvoor is een intense aktiviteit van omzetting nodig. En mid. den die harde groei gebeurt nu een voerverandering en worden de biggen gespeend. Het is dus niet onmogelijk dat in verschillende gevallen het orga nisme overbelast wordt en ontredderd geraakt. Dit zien we regelmatig in de praktijk biggen die longontstekingen opdoen, gewrichtsontsteking, maar vcoral diarrhee's gepaard aan maag- en darmontstekingen dit vooral tij dens de 14 dagen die volgen op het spenen of tijdens de 14 dagen die vol gen op de verhuis naar het mesthok. Het is daarbij algemeen geweten dat biggen, die verhuizen naar het mesthok, tijdens de eerste week (we ken) weinig vooruitgaan. Als het daarbij blijft, is het nog niet erg; maar als de biggen, tijdens die moeilijke pe. riode, letsels oplopen aan longen, het darmstelsel of gewrichten, dan blijven die biggen gevoelig tijdens de hele mestperiode en zullen hun prestaties in groei en voederverbruik altijd aan de flauwe kant liggen. Mestvarkens houden is misschien geen moeilijke stiel; maar de biggen goed opvangen en goed laten starten is een kunst. Daarom acht Hendrix het noodzake lijk alle biggen die in de meststal ko men te starten met Biggenstarter- Overgangsmeel. Men geeft 10-20 Kg per big. Het Hendrix' Overgangsmeel is een dieetmeel samengesteld uit de lichtst verteerbare componenten. Het eiwit gehalte is opzettelijk laag gehouden om het dier zo min mogelijk te belas ten, maar de biologische waarde van het eiwit ligt dermate hoog dat men rustig 15 dagen en meer hiervan mag voederen; de biggen groeien goed en vormen tevens flink wat vlees. 2. Biggenmeel PRIMA of EXTRA Nadat de biggen toegekomen zijn in de meststal, nadat zij aangepast zijn aan het nieuwe milieu, aan het nieuwe klimaat en aan de nieuwe stalkiemen, begint de eigenlijke vleesproduk. tie. De kweker kan nu profiteren van de felle jeugdgroei; immers van 20 tot 50-60 kg bevinden de biggen zich in een periode, waarbij vooral het spier weefsel zich ontwikkelt. Het beender- weefsel, bijvoorbeeld kent zijn groot ste uitbreiding van de geboorte tot 30 kg, terwijl het vetweefsel vanaf de 60-70 kg relatief sterk gaat toenemen. Tijdens de periode van 20 tot 50 kg past nu een groeimeel met voldoende eiwit van hoge biologische waarde om die natuurlijke aanleg van spierweef- selgroei toe te laten. a. Biggenmeel PRIMA Wordt gegeven aan biggen die tot verzadiging kunnen eten. Dus biggen, die bijvoorbeeld aan de droogvoeder- bak staan, krijgen Biggenmeel PRIMA. Men geeft Biggenmeel PRIMA tot de biggen minstens 40 kg wegen. Maar voor diegene die een goede slachtkwa liteit nastreven, is het aan te raden biggenmeel PRIMA te geven tot de varkens 50-60 kg wegen. b. Biggenmeel EXTRA. Wordt gegeven aan biggen die be perkt gevoed worden; zoals de beperk te brijvoeding, beperkte grondvoeding en andere. Biggenmeel EXTRA is meer geconcen treerd dan PRIMA. Het komt bijgevolg voordeliger uit per kilo aangewonnen vlees. Maar het is noodzakelijk dat de varkens gerant soeneerd worden; zoniet loopt men het gevaar dat sommige groepen zo veel EXTRA opnemen dat zij het niet allemaal nuttig kunnen verwerken. Biggenmeel EXTRA geeft men tot de biggen het gewicht van minstens 40 kg hebben bereikt. Vooral omdat tegenwoordig de be tere kwaliteits-varkens worden opge-

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1