Het gebruik van in de landbouw PLASTIEKFOLIE Landbouwers, Tuinders, - 22 nov. 1968 MINISTERIE van LANDBOUW voor uw voederkuilen voor allerlei gebruik doorschijnend of zwart te verkrijgen bij REDT U ZELVEN of bij de plaatselijke verdelers. Voor de verbetering van uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds Inlichtingenbij de Nationale Maatschappij voor de Kleine1, Land eigendom, Guldenvlieslaan, 72. Brussel 6, of ten zetel van de erkende maatschappij voor de K.L.E. van uw streek. DE KOORNBLORM 3 Dit heeft vooral in Amerika een gro te uitbreiding genomen, en niet alleen voor het vervaardigen van broeikas sen en silo's. De jongste jaren wordt er meer en meer gebruik gemaakt van een soort plastiek, polyethyleen genaamd, om tengere planten te be schutten, om de vochtigheid van de grond te bewaren en om de klassieke broeikassen, waarin jonge planten ge kweekt worden te vervangen. Voor dit doel wordt plastiek onder een speciale vorm gefabriceerd, nl. in lange stroken van ongeveer een meter breedte die aan de verbruiker afgele verd worden in zware rollen. De stro ken kunnen op de grond uitgespreid worden. Dezelfde plastiekstof, verste vigd met een netwerk van glasvezels wordt aangewend voor het inpakken van groenten, van verschillende voe dingswaren en kan ook gebruikt wor den voor dakwerk op landbouwgebou- wen. Uitgespreid op de bodem belet zij de verdamping van de vochtigheid ter wijl een geschikte temperatuur behou den blijft en het wassen van het on kruid vermeden wordt. De plastiek band wordt op de grond afgerold, die bij voorbaat klaargemaakt is en hij wordt op de boorden met aardkluiten vastgelegd. De jonge planten worden als gewoonlijk verpoot en door kleine openingen aangebracht in het midden van de band. Iets grotere planten wor den geplant bij middel van een spe ciaal werktuig, dat toelaat de band te doorboren. Naargelang de plant te voorschijn komt, laat de buigzaamheid van de plastiek toe de vorm van de stengel aan te nemen en nagenoeg wa terdichtheid te verzekeren. De vruchten en groenten, die in plaats van met stro, met zwart poly ethyleen bedekt zijn, worden vroeger rijp en geven overvloediger oogsten dan die welke op de klassieke wijze bedekt worden. Een landbouwer van Michigan in de omstreken van de stad Pinckney, de heer Willard Wilpse, is erin geslaagd zijn meloenen twee we ken vroeger te doen rijpen dan nor maal en de oogst te verdriedubbelen. De kostende prijs van de plastiek band, die overigens opnieuw kan ge bruikt worden, stelt een betrekkelijk klein deel voor van de bijkomende win sten, die reeds bij een eerste oogst verwezenlijkt worden. Het schijnt dat de voornaamste rol van de plastiek band erin bestaat de plant tegen de vorst te vrijwaren. Men is tot de vast stelling gekomen dat de temperatuur van de aarde hoger is dan die van de omgeving in zulk geval. Daarenboven wordt deze temperatuur zonder grote wijziging gedurende de nacht gehand haafd, wat de groei bevordert. Het on kruid wordt in zijn groei gestuit bij gemis aan zonnelicht. Op die wijze worden de meststoffen volledig opge slorpt door de kultuurplanten en de landbouwer kan er zich bij beperken de gleuven tussen de gekweekte plan ten te onderhouden. De weerstand van deze banden te gen het slechte weer is zeer hoog. Het dient opgemerkt te worden dat de spleten die bij het planten aange bracht worden de regen toelaten de aarde te bevochtigen en terzelfdertijd op afdoende wijze een overdreven ver damping te voorkomen. Na de oogst en de voorbereiding van de aarde voor het volgend seizoen kan de plastiek band ter plaatse blijven om de aarde gedurende de winter te beschermen. De aarde wordt aldus los gehouden en bewaart gedurende de winter een vol doende hoeveelheid vochtigheid. In de lente kunnen nieuwe planten geplaatst worden door de spleten aan te wen den, die gedurende de eerste bewer king aangebracht werden. Een ander voordeel, dat vooral be lang heeft voor planters van tomaten en vruchten op korte stengel, is het feit dat de plastiek de vruchten vrij waart tegen aanraking met de aarde, wat meer dan 75 procent van het ver lies uitschakelt voortgebracht door verrotting bij het kontakt met de bo dem. In streken waar water zeldzaam is en waar men beroep moet doen op kunstmatige besproeiing worden be langrijke besparingen verwezenlijkt op het aangewende water. Polyethyleen wordt ook meer en meer door de landbouwers aangewend om daken en broeikassen, bedekkin gen van schuren, afdaken voor var kens of vee en hoenderhokken te ver vaardigen. De band met glasvezeldra den versterkt, biedt grotere weerstand tegen het scheuren men kan hem overigens even gemakkelijk doorbo ren als de gewone band. De band kan trouwens gedurende verschillende ja ren aangewend worden en de prijs laat een dergelijk gebruik ervan toe. BELGIE OP DE HAFA WER WEISZ KAUFT BESSER EIN WIE EEN PRODUKT KENT, KOOPT MET KENNIS VAN ZAKEN. Onder dit motto ging van 1 tot 10 november I.I., voor de 18e maal, in de Rhein-Mainhalle te Wiesbaden de Hauswirtschaftliche Fachaustellung (FAFA) door, d.w.z. een jaarbeurs voor de huisvrouw. Deze tentoonstelling wil in de eer ste plaats de huishoudster wegwijs maken in het van jaar tot jaar meer gevarieerd aanbod van produkten en uitrustingen. Zij wil een leiddraad zijn voor een zo optimaal mogelijk ge bruik van het familiebudget en legt daarbij zeer dikwijls de nadruk op kwaliteit. Ook in Duitsland wil de huisvrouw waar krijgen voor haar geld. Dit blijkt uit de zeer grote be langstelling die deze tentoonstelling geniet, en de interesse die bij de be zoekers tot uiting komt voor de ten toongestelde produkten. Tijdens de drie eerste dagen werd de tentoonstelling door meer dan 66.000 bezoekers bezocht, 't zij 10.000 meer dan in 1967. Tussen de 420 tentoonstellers, die in de 15.000 m2 grote hallen een plaats had den kunnen bemachtigen, bevond zich naast België ook Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Libanon en Marokko. Ons land was vertegenwoordigd door een zeer mooie stand van het Ministerie van Landbouw opgericht in samenwerking met de N.D.A.L.T.P. en de N.Z.D. Een Belgische ijskreemfirma was dit jaar ook voor het eerst met een stand vertegenwoordigd. Weer wekte de stand van de Bel gische land- en tuinbouw iedereens be. wondering door zijn smaakvolle en uiterst verfijnde en kleurrijke presen tatie. Zoals altijd werd dit resultaat bereikt door een fijngevoelige hand en een kunstzinnig oog. De kookdemonstraties die zoals vo rige jaren permanent aan de Belgische stand plaats hadden, vonden gretig af name en zetten menig proever aan in de geldbeugel te schieten om een pak je witloof of kaas te kopen om thuis de proefneming trachten te herhalen met evenveel succes. Op 2 november vond in een speciaal daartoe uitgeruste demonstratiezaal driemaal een Belgische kookshow plaats, gepresenteerd door een Bel gische kok en volledig gewijd aan de menigvuldige bereidingswijzen -van het Belgisch witloof. De ruime be langstelling en de vele vragen van menige huisvrouw, bewijzen dat de be langstelling voor deze typische Bel gische wintergroente nog immer groeit. De propagandaverkopen voor wit loof en kaas vonden een zeer goede afname. De Duitse huisvrouwen von den het evenwel spijtig dat geen Bel gische druiven, witte selder, appelen en geslacht gevogelte in verkoop werden gesteld men mag dus wel aannemen dat de kwaliteit hiervan reeds gekend is. Hopelijk zal door deze actie het aan tal entoesiasten voor het Belgisch wit loof en voor Belgische kaas In deze streek van Duitsland met menigvul dige eenheden zijn aangegroeid, en zal leiden tot verhoging van onze export ten profijto van onze Belgische land bouw. UITZONDERLIJKE PRIJSKAMPEN VOOR HENGSTEN VAN HET ZWAAR BELGISCH TREKRAS Ingericht door het Stadsbestur van Deinze, met medewerking en financi ële steun van de Prvinciale Landbouw- kamer, de Paardenkwekersvereniging en Hengstenhoudersvereniging van O. Vlaanderen. Op zaterdag 7 december 1968 Gro te Markt 10 uur. PROGRAMMA 1e kategorie Gewestelijke prijskam pen (5 prijzen met samen 34.500 fr.) 2e kategorie Zes grote bewaarpre- mien van 40.000 fr. 3e kategorie Prijskamp voor jonge hengsten Toegankelijk voor alle jon ge hengsten van de lie zone die in 1968 deelgenomen hebben aan de om schrijvingsprijskampen in de 1e ka tegorie (hengsten bij de 3 jaar of 3 jaar oud) en minstens goedgekeurd werden. 7 premies van 1.000 fr. ieder 4e kategorie Prijs van Deinze voor hengsten op bewaarpremie Toegankelijk voor alle hengsten die sedert 1967 en vroeger een bewaar premie toegekend werden, afkomstig uit gans de lie zone, West- en Oost- Vlaanderen, Brabant, Henegouwen, enz... 10 premies 1x4.000 1x3.500 1x 3.000 2x2.500 3x2.000 1x1.500 1x1.000 Beoordeling en klassering door in ternationale jury, van derde en vierde kategorie

De Koornbloem | 1968 | | pagina 3