bi® f S b T iTj a mm H 1 1 a-BvSfSI ril lis Bij het 50-jarig bestaan van het weekblad De koornbloem liAM/ÜBH 1 WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Uitgegeven -J,,.'' 1 door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON I Ijf a 1 A jBÉ v. Vrijdag 29 november 1968 47ste Jaargang nr. 2359 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Het was op 28 november 1918 dat ons landbouwweekblad De Koorn bloem over de doopvont werd gehouden. Een doopplechtigheid kon het bezwaarlijk worden genoemd want vader, moeder, peter en meter waren in één persoon verenigd. Op dat ogenblik stond ondergetekende nog alleen om voor alles te zorgen. In de strijdlust die ons bezielde bij de oprichting van de landbouwers vereniging Redt u Zeiven werd het blad uit de grond gestampt met minder dan geen middelen en de meeste bijdragen kwamen 's nachts op papier in de rust en de kalmte die volgde op de overgevulde dagen. Langzamerhand kregen wij medewerkers die deelnamen aan onze strijd en hun kennissen graag ten dienste stelden van onze lezeressen en lezers. De meesten onder hen hebben helaas het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld, maar hun naam en gedachtenis is mij steeds dierbaar gebleven. Aan deze en aan de nog levende medewerkers wil ik bij deze mijn dankbare hulde brengen. Er was in die tijd geweldig veel te doen voor een vrij landbouwblad. Vooreerst moesten wij onze leden verdedigen tegen de vele vijanden die de boeren als uithongeraars brandmerkten en als de grote oorlogswoeke raars te lijf gingen. De mensen in de stad wisten niet dat het overgroot deel van de opbrengsten van veld en stal aan de toen bestaande voedings- komiteiten dienden geleverd en aan spotprijzen werden betaald. Op dat ogenblik was er heel wat durf en moed nodig om als verdediger der landbouwers op te treden. Als tweede en grote taak kwam de opvoeding en de ontwikkeling van de landbouwers. Het is een feit dat vele onder hen nog boerden op aarts vaderlijke wijze en zich niet wisten aan te passen aan de werkwijzen voor geschreven door de vooruitgang op landbouwgebied. Ook werden bestaande wantoestanden scherp gehekeld en niemand werd ontzien. Ons proza was evenwel geen volksophitsing want nooit hebben wij aan demagogie gedaan. Het was te allen tijde een opbouwende kritiek. Ten einde de ontwikkeling en de kuiturele opgang van onze Vlaamse boerenstand te bevorderen werden regelmatig passende bijdragen opgeno men. Ook voor ontspanning werd gezorgd door het geven van landelijke novellen, gedichten en volkse verhalen. Wie vergeet de gedichten van René De Clercq, Guido Gezelle, Alice Nahon en zoveel andere, om niet te spreken van de graag gelezen ver- zekens van eigen lezers, zoals deze getekend Paula en Boer .Vortel Onze lezers zullen ook goede herinneringen hebben bewaard aan de mengelwer ken De goede Moeder Aarde van Albert Bayens en Plantiore van Alois Suys en andere die in ons blad aan de beurt kwamen. Zodat wij met genoegen kunnen verklaren dat De Koornbloem steeds trouw bleef aan haar voorgenomen ideaal ontwikkeling en standsverde diging van de landbouwers. Zo verliepen de weken en de jaren en kwamen steeds meer lezers aan sluiten. De Koornbloem werd als een vriend en raadgever, als een koene en geestdriftige verdediger van de boerenbelangen onthaald. Het was niet zo eenvoudig om elke week een degelijk blad aan onze lezers aan te bieden, een blad met eenheid in gedachten, waarmee wij onze idealen bekend maakten en verdedigden. Maar ook dit kwam in orde. In de loop der jaren kwamen tal van moeilijkheden opdagen en kregen wij, buiten de grote bekamping van een sterke organisatie, een paar pers processen en de tegenkanting van politici. Sommige landeigenaars ver klaarden ons als vijand nr 1 omdat wij de belangen van de pachters ter harte namen en een grote strijd voerden voor een degelijke pachtwet die aan de huurders vrijheid en zekerheid zou waarborgen. Wij mogen hier wel uit de biecht spreken en met fierheid verklaren dat het eerste ontwerp van pachtwet door wijlen kamerlid Staf De Clercq in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ingediend, door mij werd opgesteld. Verscheidene ministers van landbouw en tal van andere politici wer den zonder meedogen over de hekel gehaald wanneer zij te lauw waren om de belangen van de landbouwers te verdedigen of juist het tegengestelde deden. Tijdens de laatste wereldoorlog was ons blad evenmin mals voor som mige leidende personaliteiten en werden tal van misbruiken aan de kaak gesteld, tot in 1942 toen ik moeilijkheden kreeg met de toenmalige gezag voerders en ten slotte verbod om verder De Koornbloem uit te geven. De waarheid mag niet altijd gezegd worden en nog minder geschreven Niettegenstaande veie harde klappen die soms vielen bleef ons blad tot voor enkele maanden dynamisch en springlevend al was het ook niet meer zo jong. Spijtig genoeg is het uitgeven van De Koornbloem een zware verlies post voor Redt u Zeiven. De opbrengsten van de abonnementen, en aankon digingen kunnen op verre na niet opwegen tegen de onkosten, zodat ons blad een jaarlijkse verliespost betekent van ruim 100.000 fr. Onze samen werkende maatschappij heeft graag de last hiervan gedragen in de overtui ging dat het de plicht was de landbouwers te allen tijde te verdedigen en voor te lichten en omdat ons blad het beste middel was om voeling te houden met onze leden. Niettegenstaande onze goede wil zien wij ons echter in de huidige omstandigheden verplicht een einde te stellen aan de publicatie van ons blad dat eens een voorname rol speelde en met fierheid kan terugblikken op een onberispelijk verleden. Het zal voor de laatste maal verschijnen op 27 december aanstaande. Ik aanzie het als een plicht een speciaal woord te richten tot de lezers, de medewerkers, de personen die ais adverteerders of anderszins mee gewerkt hebben tot het in stand houden van De Koornbloem. Ik wil allen danken voor de steun en voor de sympathie welke zij aan ons blad en aan mijzelf hébben betuigd. Alhoewel ik voor De Koornbloem nog een lange en schone toekomst had verhoopt blijft mij niets anders over dan het noodlot te aanvaarden en te denken aan wat eens een Franse koning na een verloren veldslag zegde alles is verloren behalve de eerOok onze eer is onaangetast want wij deden steeds ten volle onze plicht en enkel een noodlottig gebeuren draagt de schuld van de ontijdige beslissing. Alhoewel De Koornbloem voor mij een wekelijkse last betekende heb ik deze steeds met toewijding en overgave gedragen omdat ik immer de voldoening had van een volbrachte taak. Ik neem dan ook met weemoed afscheid van een kind dat ik het leven gaf en steeds met liefde heb omringd. O. Caudron, stichter en gedurende 50 jaar hoofdopsteller en verantwoordelijke uitgever van het landbouwweekblad De Koornbloem

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1