TAKT Beursschouwburg School en Toekomst s V Bereid KUNSTMELK, Studieoriëntering Landbouwers, Tuinders, 3 Takt bezitten is een mooie hoeda nigheid, maar ze is ook zeldzaam. Zon der ervan bewust te zijn lijden vele mensen aan een gebrek aan takt in het dagelijks leven. Anderszins welop gevoede lui, leggen soms een schro melijk tekort aan takt aan de dag. Het is dan ook van belang van jongsaf de kinderen taktvol te leren spreken en handelen. In weinig handleidingen over opvoeding wordt erover gehan deld er wordt meer gesproken over de kunst van te praten, dan over de kunst te zwijgen wanneer dit past. Gebrek aan takt stoot de mensen af. Personen die geen takt bezitten wor den vermeden. Voorbeelden liggen voor het grijpen. Waar waart gij gisteravond Ik heb wel vijf maal getracht U telefo nisch te bereiken... Indien de aangesproken persoon het ongeluk moest hebben u te antwoor den Waar ik was, dat gaat u niet aan dan zou men hem als een slecht karakter bestempelen. Het is nochtans hij die de vraag stelde die in fout is. Men stelt zo'n vraag niet aan iemand die vrij is in zijn doen en laten. Een van mijn kennissen heeft me verteld u gezien te hebben te... De aangesproken persoon kan gans persoonlijke redenen gehad hebben om daar te zijn, en mogelijk om reden en die hij liever voor zich zelf wil houden. Het is dan ook beter daar niet over te beginnen, tenzij hij het zelf uit eigen beweging zou doen. Ja, ik ben een paar weken afwe zig geweest. Zo En waar zijt ge ge weest Wanneer iemand niet uit eigen be weging zegt waar hij geweest is, of waar hij zijn vakantie doorbracht, dan moeten wij het hem niet vragen. Hij heeft wellicht redenen om' daar niet over uit te weiden. Hoe gaat het met U Oh, met mij zeer goed, maar mijn man (vrouw) is ziek. Zo En wat heeft hij (zij) De vraag is een spontane reaktie, maar ten zeerste ongepast. Wanneer de aangesprokene liever niet spreekt over de aard van de ziekte van zijn vrouw of haar man, dan is het van onzentwege zeer ongepast die vraag te stellen. Er zijn ziekten waar men liever niet over spreekt of die men liever niet bekend weet. Met de vraag te stellen brengen we iemand in een lastige positie of verplichten we hem te liegen. Alvorens te spreken of vragen te stellen moeten we, volgens een oud en wijs Chinees spreekwoord, onze tong zeven maal in de mond draaien. Het babbelen is een van de grote gebreken van het mensdom. Men wil babbelen, men wil nieuwsjes vertel len, men wil het fijne van alles weten, en zo komt er veel ellende in de we reld. Het is bijna niet mogelijk lang te babbelen zonder te praten over an deren, en dit gewoonlijk in hun na deel. Zo komen de meest verborgen, de meest intieme aangelegenheden van iemand op straat, ledereen moet we ten dat Mr. X een bijzit heeft, dat Mw Z. aan kanker lijdt, dat de zaken van Mr. J. er zeer slecht voorstaan. Er zijn aldus vele dingen die men weet, en die men nooit had moeten weten. Gebrek aan takt bestaat niet en kel in woorden, het kan ook in daden gelegen zijn bv. het nemen van een foto van iemand zonder dat hij of zij er iets van afweten. Een bepaalde sen satiepers maakt zich daar voortdurend aan schuldig. Er zijn trouwens nog andere vormen van gebrek aan takt, bv. door een ver plichting waar men zich niet graag van kwijt, op de rug van iemand an ders te werpen, of met anderen ver antwoordelijkheden te doen opnemen, die men zelf niet graag neemt, of ook nog met alle lastige en vuile werkjes door iemand anders te laten doen... Takt is een der voornaamste hoeda nigheden van een welopgevoed per soon. Takt is eerbied aan de dag leg gen voor de anderen, hun persoonlijk heid, hun karakter, hun privé-leven. Takt bezitten is erkennen dat de an deren hun leven kunnen en mogen inrichten zoals zij het goed vinden, niet zoals wij het zouden wensen. En indien het soms nodig is in te grijpen, of de aandacht op iets te vestigen, dan moet dit op een zeer diskrete wijze gebeuren. KULTUURCENTRUM August Ortsstraat, 22, Brussel 1, Vrijdag 29 november 9,30 en 14 u. Zaterdag 30 „15 u. Zondag 1 december te 15 uur Maandag 2 en dinsdag 3 december te 9,30 en 14 uur Woensdag 4 te 9,30 en 15 uur Donderdag 5 en vrijdag 6 december te 9,30 en i4 uur Zaterdag 7 december 9,30 en 15 u. ASSIPOESTER Stichting-Lodewijk de Raet instelling van openbaar nut. Kanselarijstraat, 4 BRUSSEL 1. Tel. 02/13.04.38. - P.C.R. 833.14. AALST, 7-8 decemLer 1968 De babies van heden zullen de vrou wen en mannen in de kracht van hun jaren zijn in het jaar 2.000. Het is in deze maatschappij van de toekomst dat zij zullen leven en ar beiden, gelukkig of onaangepast zijn. De technische vooruitgang zullen zij gemakkelijker assimileren dan de geestelijke veranderingen. Op dit weekeinde wordt de vraag gesteld of het schoolwezen van nu, de onderwijsmensen en opvoeders van nu, de maatschappij van nu, de jeugd doelmatig helpen in haar ont wikkeling tot mensen van het jaar 2.000. PROGRAMMA Opvoeding voor heden of voor morgen Hinderpalen in maatschappij en schoolwezen. Remmen in mens en gemeenschap. De maatschappij waar wij naartoe gaan. HUN MEDEWERKING VERLENEN P. Claeys, sociaal wetenschappelijk onderzoeker (Tervuren) D. Backx, assistent Katholieke Universiteit Leu ven - Nederlandse Dienst voor Studie advies en Psychologische Consultatie (Leuven) O. Van Damme, assistent sociale pedagogie aan de Katholieke Universiteit Leuven (Welle). INLICHTINGEN plaats Instituut Dames van Maria, Onderwijs. straat 2, Aalst. bijdrage 100 fr., broodmaaltijd en documenta tiemap (studenten 25 fr.) werkrooster zaterdag 7 december, begin te 14.30 u. einde omstreeks 21 uur. zondag 8 december, begin te 10 uur, einde omstreeks 13 uur. inschrijvingen opgave geschiedt zo spoedig mogelijk, liefst vóór 1 december door over schrijving of storting van de bijdrage op postrekening 46.41.08 van E. Saeys, voorzitter regionaal comité Dender - Noord van de Stichting, Botermelkstr. 63, Aalst Tel. 053/230.27, met ver melding van naam, beroep, adres en onderwerp van het weekeinde. Dit weekeinde wordt georganiseerd op initiatief van het Regionaal Comité Dender - Noord van de Stichting Lode- wijk de Raet. Voor de verbetering ven uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bi] de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds .Inlichtingen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine\ Land eigendom, Guldenvlieslaan, 72. Brussel 6, of ten zetel van de erkende maatschappij voor de K.L.E. van uw streek. Om veel kwaliteitsgras voort te brengen gedurende de ganse graosperiode, is het nodig, nu reeds, aon de V*. EIDEN een be mesting te geven die, minstens, 400 tot 600 kg SYLVINIET 20 of 200 tot 300 kg CHLOORPOTAS 40 of 150 tot 200 kg CHLOORPOTAS 60 o/o per hektare bevat. Indien ae een samengestelde meststof of kali-metaalslakien gebruikt, eis dan steeds een POTASRIJKE FOK.MULE. ter vervanging van volle melk. voor de biggen H E M O IG voor de fokkalveren HEFOKA voor mestkalveren HEME KA Drie top-produkten uit de reeks van de HENDRIX' kwaliteitsvoeders. Te verkrijgen bij uw vereniging S. V. REDT U ZELVEN"» Zeebergkaci 5 Aalst, tel. (053)24267 oi bij de plaatselijke verdelers. De Hendrix VOORLICHTERS staan te uwen dienst. DE KOORNBLOHM - 29 nov. 1968

De Koornbloem | 1968 | | pagina 3