Geschiedenis van het Joodse Volk PLUIMVEEVOEDING Pluimvee gahouden voor de produktie van consumptie-eieren (Vervolg van le bladzijde) Qe hoeveelheden voeder nodig per 100 kuikens zijn 100 kg volledig opfokmeel I (1ste dag - 7 weken]. 200 kg volledig opfokmeel II (8ste week - 12 weken]. 500 600 kg volledig poeljenmeel (13e week - 22 weken). de leg is de hoeveelheid voeder die ze kan opnemen beperkt. Juist dan moet ze een topproduktie bereiken, steeds zwaardere eieren leggen en ook nog groeien. Om die reden is de behoefte aan Energie en aan Eiwit (aminozuren) in die periode zeer groot. Neemt het dier niet op wat het no dig heeft, dan bereikt men geen top- resultaten of krijgt men na drie maan den een sterke produktiedaling (ne- krui en afgemagerde dieren). Wan neer men wil ingrijpen is het meestal te laat. Volg de richtlijnen van onze voor- lichter-specialist inzake voeding, ver zorging, entingen, lichtschema, huis vesting... Wees behoedzaam met me dicamenten, gebruik deze alleen maar wanneer een onderzoek in ons labo ratorium op de noodzakelijkheid wijst. Sommige geneesmiddelen veroorza ken in bepaalde omstandigheden meer kwaad dan goed. Soms worden te ho ge doseringen zelfs gedurende een te lange tijd gebruikt. Bedenk even de volgende spreuk De slechtste klant van de apotheker is de apotheker zelf. Hij weet wel beter. 2. De legperiode. a) Lichte rassen. Van zohaast de produktie begint schakelt men over op volledig leg- meel. Poeljen van 18-20 weken die op de batterij geplaatst werden, krijgen soms onmiddellijk legmeel. Speciale voor- of nadelen werden hierbij niet vastgesteld. Toch adviseren wij liever om volle dig Poeljenmeel (met een aangepast kalkgehalte) te verstrekken tot 22 we ken. Door de toenemende specialisatie heeft de graan-meel-methode zo goed als afgedaan. Het verstrekken van Volledige leg- melen is eenvoudiger, veiliger en ef ficiënter. Alle noodzakelijke voedings stoffen 38) zijn aanwezig in de hoeveelheid voeder, die een hen per dag opneemt. Waarom phase-feeding De laatste jaren werd heel veel ge schreven over de voeding van leghen nen. Vastgesteld werd dat de behoef te aan energie en eiwit verschilt vol gens de seizoenen en afhankelijk is van het produktiestadium. Voor wat de verschillende behoef ten betreft gedurende winter- en zo merperiode kunnen wij, bij het sa menstellen van de legmelen, rekening houden. Helemaal anders wordt het wanneer ook de behoeften gedurende de legperiode verschillen. Sommige onderzoekers verdelen de leg in drie perioden op phasen. Van af het eerste ei tot na de productie- top. De tweede periode, aansluitend op de voorgaande tot 60 produk tie. De derde periode de laatste leg- maanden. Gedurende de derde periode pro beert men om met een hoger eiwit gehalte de leg nog wat op te trekken. Hierin is men soms gelukt, toch dringt zich de noodzaak niet op om hiervoor een speciaal voeder te fabriceren. Anders is het gesteld voor het be gin van de legperiode. Immers, een lichte hybridekip weegt op 22 weken ongeveer 1.500 gr. met een volwassen gewicht op 12 maanden ouderdom van maximum 2.000 gr. In het begin van Om die reden verstrekken wij aan Lichte leg. en fokrassen op strooisel als op de batterij, Volledig legmeel H.E. Bij een opname van 100 gram per dag neemt de jonge hen voldoende voedingsstoffen op om naar wens te produceren. Wanneer de produktietop voorbij is en gedaald tot 75 schakelen we over op Volledig legmeel EXTRA (hennen op strooisel) of Volledig legmeel Batterij (hen nen op draad of batterij) of Volledig foktoommeel lichte ras sen (fokhennen). Let wel deze omschakeling moet geleidelijk gebeuren (minstens één week hierover doen). Immers het energie- en eiwitgehalte van deze voe ders wijken af van Volledig legmeel H.E. Bij een te plotse overschakeling zou het kunnen gebeuren dat de leg- kurve, die op dat moment reeds da lend is, al te snel naar beneden gaat. Bemerkingen 1) Alle Volledige legmelen kunnen als ROOD «^geleverd worden. Deze samenstellingen zijn bestemd voor bedrijven die een hogere prijs kunnen maken voor eieren met een zeer mooi gekleurde dooier. Aange zien we een combinatie gebruiken van verschillende natuurlijke kleurstoffen is de dooierkleur te vergelijken met deze van buitenlopende hennen. 2) Het is wel mogelijk om Volledig legmeel H.E. door te voederen gedu rende de ganse legperiode. Lichte hy briden worden zelden te vet indien de produktie behoorlijk is. Het is ook mogelijk om poeljen die niet te vroeg aan de leg komen, die goed in konditie zijn en voldoende voeder opnemen Volledig Legmeel Foktoommeel te verstrekken. Kontroleer in dat geval of de hen nen gedurende de eerste legmaanden normaal in gewicht toenemen, b) Half-zware rassen. Ook voor half-zware rassen heeft Hendrix een aangepast voeder. In het begin van de legperiode hoeft men geen Volledige legmeel H.E. te (Zie vervolg onderaan hierneven) Het Israëlitische volk gesproten uit de familie en het nageslacht van de aartsvader Jakob, groeide uit tot een natie tijdens het verblijf van vier eeu wen in Egypte (17e tot 13e eeuw vóór Chr.). Door de gezamenlijke beproe vingen in deze ballingschap doorstaan werd het er sterk verenigd. Na de uit tocht uit Egypte heeft het, na een zwerftocht van veertig jaren in de woestijn, het Beloofde Land bezet, de bewoners ervan verjaagd en later de rijken van Juda en Israël gesticht. Na de Egyptische beproeving kwam de Assyrische. In drie rooftochten heb. ben Assyrische veldheren alle bewo ners van het Heilig Land in slaven- boeien weggevoerd. Maar ook uit deze ballingschap keerden ze weer onder Nahemias en Esdras. Nochtans zijn vele Joden na hun vrijheid in Meso- potamië gebleven, terwijl anderen naar Babylonië uitweken. Zij vormden de diaspora die vooral huisde in de haven- en handelssteden, en dagte kent uit de vijfde eeuw vóór onze tijd rekening. Het aantal Joden ten tijde van de Griekse en Romeinse overheersing, ten tijde van Christus dus, wordt op ongeveer twee miljoen geschat, maar zou onder de Romeinse keizer Titus in het jaar 70 van onze tijdrekening weer een zeer grote beproeving ken nen. Jeruzalem werd toen door de Ro meinse horden tot op de grond vernie tigd, duizenden Joden werden gekrui sigd en tienduizenden werden weer eens in ballingschap gestuurd, of als slaven weggevoerd. Slechts een klein deel bleef in het land of kon vluchten. De overgebleven Joden weigerden zich te onderwerpen aan de Romeinen en kwamen na twee generaties, in het jaar 132 in opstand onder de leiding van Bar Kobeka. Het werd een hope loze vrijheidsstrijd, die in 135 in het bloed werd gesmoord. Geen enkele Jood mocht toen nog een voet in Jeruzalem zetten. De overlevenden vluchtten naar alle windstreken en gingen hun volksgenoten opzoeken in de wijd verspreide diaspora De in deze diaspora levende Joden vormden in de 3e eeuw een massa van ongeveer 4,5 miljoen mensen die verspreid leefden hoofdzakelijk in de gebieden rond de Middellandse zee. Tot in het jaar 313 was hun toestand draaglijk, maar toen in dit jaar het Christendom de vrijheid verwierf, werd het voor hen weer slechter. Ze werden opnieuw vervolgd en opge jaagd dank zij de politieke ijver van verstrekken. Doet men dat wel, dan moet men zeer goed de konditie van de dieren observeren. Van zohaast de produktietop voor bij is hebben ze de neiging om te veel vet af te zetten. Dat is dan dubbel nadelig. Dus voor half-zware rassen vanaf het eerste ei Extra, Volledig Batterij of Volledige Volledig legmeel EXTRA (op strooi sel) of Volledig batterijmeel (op batte rij of draadrooster) sommige vorsten ten voordele van het Christendom. Men achtte de Joden schuldig aan godsmoord, en ze moes sten daarvoor boeten en gestraft wor den. Men onderscheidde aldus vier vervolgingsperioden in de geschiede nis van het middeleeuws antisemi tisme. In de vroegste middeleeuwen greep de verjaging van duizende Joden uit Sicilië en Zuid-ltalië plaats. De ver volgden trokken naar Noord-Afrika en naar Spanje. Terzelfdertijd werden in het Oosten de Joden door de Perzen uit Babylonië verjaagd naar de omlig gende gebieden, waar ze later weer door de Turken werden uitgewezen. Ten tijde van de Kruistochten gold het bij velen als een bewijs van gods dienstige ijver, eerst in Europa de Joden uit te roeien, vooraleer de Tur ken uit het Heilig Land te gaan weg jagen. Toen in 1345 de pest, of de zwarte dood ontelbare slachtoffers maakte in Europa men beweert dat twee derde van de bevolking verdween werd de schuld hiervan op de Joden geladen, daar zij alle bronnen zouden vergiftigd hebben... Duizenden Joden werden dan in Frankrijk en Rijnland op de openbare pleinen van de steden levend verbrand. Onder Torquemade, in de 15e eeuw, trad de Inquisitie in Spanje met onmenselijke methoden op. Duizen den Joden, die zich niet wilden beke ren, werden tot de doodstraf verwe zen en gingen de brandstapel op. Tien duizenden anderen, de z.g. mara- nos lieten zich gedwongen dopen, maar werden ervan beschuldigd in het geheim de Joodse geplogenheden en ritussen voort te zetten. Ook dezen moesten het dan ontgelden sommige namen de vlucht naar Portugal, maar ook daar werden ze gestraft of ver jaagd. Velen vluchtten dan naar Noord- Afrika, naar de Balkan onder Turks bewind, of weken uit naar het noor den, waar ze zich vestigden in de grote handelscentra, zoals Londen, Amsterdam, Antwerpen. Tegen deze inquisitie hebben de toenmalige pauzen heftig maar zonder sukses geprotesteerd. En zo komen we dan aan de mo derne geschiedenis van het Joodse volk, waarover we het een volgende maal hebben. Maar uit het voorgaande kan men reeds opmaken dat de ge schiedenis van het Joodse volk een geschiedenis van vervolgingen en bal lingschappen geweest is, en dat de benaming de wandelende Jood steeds heeft beantwoord aan een droevige werkelijkheid, waarbij trou wens de Joden zelf niet van alle schuld vrij te pleiten zijn, Het feit dat ze, overal waar ze kwamen, een aparte gemeenschap bleven vormen, en hun kost verdienden, niet zozeer met wer ken dan wel metnegotie of allerlei handelszaken, heeft er zeker veel toe bijgedragen om ze in de ogen van de anderen onsympathiek te maken. Dit kan veel uitleggen, maar het is geen rechtvaardiging voor al de gruwelda den die met de vervolgingen gepaard gingen.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 2