MARCO POLO School en Toekomst ÏJEïï-™™™ KAL Melkvet SI CPA [kÜR SUSSEN De eerste wereldreiziger van formaat Studieoriënïering Voor MAGNESlUM-toediening bij de BEKALKING, 6 (1254 - 1323) Stichting-Lodewijk de Raet Instelling van openbaar nut. - Kanselarijstraat, 4 BRUSSEL 1. Tel. 02/13.04.38. - P.C.R. 833.14. Tegen kloven en gesprongen huid Enig AALST, 7-8 december 1968 D. Backx, PARKLAAN 67 - TERVUREN TEL. 02/57.43.08 GEBRUIK voldoende hoog magnesiumgehalte onschadelijk voor humus en kiemplantjes zeer fijn en overwegend van zachte struktuur. dus de beste, de veiligste en de vlugste werking DE KOORNBLOEM 6 die. 1968 De Italiaan, en vooral dan de Vene- tianen, gaan terecht fier op hun Marco Polo, de eerste Westeuropeaan die in reeds lang vervlogen tijden de stre ken bezocht waarvan het Westen nau welijks het bestaan kon vermoeden, en die zijn bevindingen neerschreef in zijn Libro del Ie Maraviglie (Het boek der Wonderen), dat eeuwen lang een der meest gedrukte, gelezen en vertaalde boeken is gebleven. De Polo's waren kooplieden, die de Middellandse zeekust afvoeren en de rijkdommen van het donkere Azië naar het Westen verscheepten. Twee van hen trokken rond de helft van de dertiende eeuw met een grote expe ditie Azië in het waren Nicolo en Matteo Polo. Zij drongen door tot bij de Chinese keizer Kublai, een groot en wijs man. Nieuwsgierig naar wat deze twee Westerlingen hem te ver tellen hadden, ontving hij hen gast vrij aan zijn hof en overlaadde hen bij hun vertrek met geschenken. Toen Nicolo na een avontuurlijk leven van tien jaar weer thuis te Ve netië belandde, ontdekte hij dat zijn vrouw de benen had genomen en zijn vijftien jaar oude zoon Marco had ach tergelaten. Voortgedreven door de reisduivel die hen te pakken had ge kregen, aanvaardden de beide broe ders een weinig later opnieuw een reis naar het hof van Kublai, de khan van de Mongolen, en op die tocht na men zij de jonge Marco mee. Zij trokken door Anatolië en Arme nië, door de grote woestijn van cen traal Perzië, door de bergen van Kho- rassen, de valleien van Hindukush, de hoogvlakten van Pamir, de woestijn van Takla Makan, de verlaten dorre zandgronden van Gobi, dwars door Noord-China naar de residentie van van Kublai-Khan. Daar bleven zij ze ventien jaren als gunstelingen van de grote keizer. Vooral Marco Polo ge noot meer voorrechten dan de hoog ste dienaars van het Hof. Hij werd be last met eervolle opdrachten, die hem in staat stelden heel China te door kruisen. Hij raakte bekend met de uit gestrekte Aziatische wereld zoals wel licht niemand anders na hem. Toen na zeventien jaren het vertrek was be paald, zond keizer Kublai een beeld schone prinses onder hun geleide mee, die de vrouw van de koning van Perzië moest worden. Twee jaar lang zeilden de Polo's langs de Aziatische kusten vijfentwintig jaar lang waren ze afwezig geweest uit Venetië. Enkele jaren later geraakten Genua en Venetië in een strijd gewikkeld, waarin Marco Polo werd gevangen ge nomen. Het was in 1298. Hij deelde zijn gevangenisschap met een man uit Pisa, een zekere Rustiohello, een man met een matig schrijverstalent. Om de tijd te doden begon Marco Polo met .zijn celgenoot zijn reisbelevenissen van 25 jaar door onbekende Aziatische streken neer te pennen, en zo ont stond het historische Boek der Won deren dat later door ontelbaren zou verslonden worden en als leidraad ging dienen voor vele Azië-vorsers na hem. Bij het lezen van dit boek vraagt men zich verbaasd af, hoe het moge lijk is dat één man zoveel kan be'e- ven te paard door de steppen, per ka meel door de woestijnen, te voet door dichte wouden en over de bergen, steeds wakend voor dreigende geva ren, altijd even geestdriftig en ont vlambaar voor al het nieuwe dat hij tegenkwam. Zo kunnen we deze onvermoeibare reiziger volgen in de steden met een hoge levensstandaard aan de rand van de Takla Makan woestijn en de ge bieden aan de Gobi. Hij trok door de noordelijke Mongoolse steppen en be zocht heel China, reisde door Tibet en maakte kennis met de primitieve bevolking, stond verbaasd bij de glins terende tempels in Birma, die smelt kroes van rassen. Hij bereisde Java en Sumatra, de kleine eilanden in de Golf van Bengalen, Nicobar en de An- faman-eilanden en Ceylon. Hij luister de intussen aandachtig naar wat hij van andere reizigers hoorde over Noord-Siberië, over de uitgestrekte ijsvelden, de witte beren en de zwarte vossen die daar huisden, over Japan en zijn gouden paleizen, over Oost- Indië en Oost-Afrika. En dat heeft hij allemaal geschre ven, soms gebrekkig, maar met een groot gevoel voor het detail, voor vreemde situaties, zodat de lezing van het boek een waar festijn wordt. Zoals Marco Polo reisde kunnen wij niet meer reizen. Met een Baedeker in de hand stappen we vluchtig over al het mooitT'heen. Het volstaat er ge weest te zijn. Dat was niet het geval met Marco Polo. Hij beleefde zijn vele reizen, leefde met de bezochte vol keren mee, gunde zich de tijd om alles Vc*n dichtbij 01 reet Ic^stgssg tG b 6- zien en het dan later te beschrijven. Voor ens zijn or gcon onbekende streken of hoven van keizers en konin gen meer. Voor Marco Polo was alles nieuw en even wonderbaar. En dan staan we ook in bewondering voor de ze man die zo iets aankon en aandurf de in een tijd dat er geen auto's, trei nen of vliegmachines bestonden om het reizen te vergemakkelijken. Zo werd elke verre reis een avontuur... De babies van heden zullen de vrou wen en mannen in de kracht van hun jaren zijn in het jaar 2.000. Het is in deze maatschappij van de toekomst dat zij zullen leven en ar beiden, gelukkig of onaangepast zijn. De technische vooruitgang zullen zij gemakkelijker assimileren dan de geestelijke veranderingen. Op dit weekeinde wordt de vraag gesteld of het schoolwezen van nu, de onderwijsmensen en opvoeders van nu, de maatschappij van nu, de jeugd doelmatig helpen in haar ont wikkeling tot mensen van het jaar 2.000. PROGRAMMA Opvoeding voor heden of voor morgen Hinderpalen in maatschappij en schoolwezen. Remmen in mens en gemeenschap. De maatschappij waar wij naartoe gaan. HUN MEDEWERKING VERLENEN P. Claeys, sociaal wetenschappelijk onderzoeker (Tervuren) assistent Katholieke Universiteit Leu ven - Nederlandse Dienst voor Studie advies en Psychologische Consultatie (Leuven) O. Van Damme, assistent sociale pedagogie aan de Katholieke Universiteit Leuven (Welle). INLICHTINGEN plaats Instituut Dames van Maria, Onderwijs, straat 2, Aalst. bijdrage 100 fr., broodmaaltijd en documenta tiemap (studenten 25 fr.) werkrooster zaterdag 7 december, begin te 14.30 u. einde omstreeks 21 uur. zondag 8 december, begin te 10 uur, einde omstreeks 13 uur. Dit weekeinde wordt georganiseerd op initiatief van het Regionaal Comité Dender - Noord van de Stichting Lode- wijk de Raet. door het uitbreiden van uw kennis. VERHOOG UW INKOMEN EN VERZEkÉn U EEN SCHITTERENDE TOEKOMST U kunt vlug tot volgende funkties opgeleid worden Bedrijfsleider in de landbouw, pluimvee - Landbouw-, pluimvee- en veevoeder- deskundige - Pluimveehouder - Veeteelt - Vertegenwoordiger - Landbouwboek- houden - Pluimveeselecteur - Sales Manager - Sales promotor - Adjunkt Direk- teur - Bemesting - Bestrijding van Ziekten - Opzichter Landhouw - Bijenteelt - Bloemschikken en -binden - Varkensfokkerij - Tuinier. Het Instituut MERCURIUS,- specialist voor de EEG, verruimt zijn schriftelijke kursussen in landbouw, tuinbouw en veeteelt. En vergeet niet dat een ernstige studie bekroond met het diploma MERCURIUS, de sleutel op de deur is voor uw nieuwe carrière. Op aanvraag kosteloos prosjjektus met meer dan 200 kursussen. HOGERE KADERSCHOOL 45 JAAR ERVARING! 85 c ziumcarbonaa 10,5 agnesiumcarbonaat.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 6