De hoed en de politiek PLASTIEKFOLIE PLUIMVEE VOEDING NIEUW Neen, de faam van de potasmeststoffen is meer dan een eeuw oud Wie potas strooit, legt de grondslag van een flinke oogst Hendrix' kwaliteitsvoeders DE KOORNBLOEM - !3 dec. 1968 Pluimvee gehouden voor de (Vervolg van produktie van broedeieren le bladzijde) Voederschema Skip-a-day methode Leeftijd Soort voeder meel (gr.) haver meel Haver (g) per dag (gr.) (gr.) om de 1e week per dag om de 2 2 dagen dagen 2e week Volledig 15 onbep. onbep. 3e week Opfokmee 25 onbep. onbep. 4e week I 35 2 1/2 onbep. 5e week 40 2 1/2 onbep. 5 6e week 50 2 1/2 onbep. 5 7e week 60 2 1/2 120 5 8e week 65 5 130 10 9e week Volledig 70 5 140 10 10e week Opfokmeel 70 10 140 20 11e week II 75 10 150 20 12e week 75 15 150 30 13e week 75 15 150 30 14e week Volledig 75 20 150 40 15e week 75 25 150 50 16e week 75 30 150 60 17e week 75 30 150 60 18e week 75 30 150 60 19e week 80 25 160 50 20e week Poeljenmeel 85 25 170 50 21e week 90 20 180 40 22e week 100 20 200 40 23e week Volledig 110 15 220 30 24e week Foktoom- 120 15 240 30 meel 130 15 •^260 30 talrijke voeders zijn goedkoper geen enkel voeder is BETER REDT U ZELVEN bezorgt ze U. doorschijnend of zwart voor uw voederkuilen voor allerlei gebruik te verkrijgen bij REDT U'ZELVEN of bij de plaatselijke verdelers. dan in de winter. Toch kan het gebeu ren dat schelpen moeten bijverstrekt worden. a) Wanneer de schaalkwaliteit te wensen overlaat. b) Bij zeer hoge produkties (meer dan 80 c) Bij zeer warm weder. d) Wanneer de hennen ouder wor den. (Na 6 maanden leg in de zomer, na 9 maanden leg in de winter). Let wel Wanneer Hendrix' grit wordt bijverstrekt, dan moet dat dagelijks, of hoogstens om de twee dagen. Eén- of tweemaal per week schel pen verstrekken is onvoldoende. 2) Maagkiezel of vermalingssteen tjes. Over het al dan niet voordelig zijn van steentjes, bij all-mash voedering, lopen de meningen nogal uitéén. Uit veiligheidsoverwegingen adviseren we om de 14 dagen, 10 gram steen tjes per hen te verstrekken. Aange zien ze onoplosbaar zijn en in de spier- maag vastgehouden worden, oefenen ze in elk geval een vermalingsfunktie uit. De verteerbaarheid van de voe dermiddelen zal er zeker door ver hoogd worden. Onderstaand schema geeft ons richtlijnen betreffende de opfok van slachtkuikenmoederdieren. Voederschema voor slachtkuikenmoederdieren. Indien de dieren onder de gewichten liggen vanaf 20 weken Volledig Fok- toommeel. Een doodgewone hoed heeft in de loop van de geschiedenis reeds meer malen over het lot van zijn drager be slist. Wie bijvoorbeeld tijdens de Franse revolutie met een hoed op straat kwam, was klaar voor het scha vot. Dit hoofddeksel alleen volstond om hem als een vuile aristokraat te brandmerken. Daarom liep toen ook iedereen met een muts, zelfs Danton en Robespierre, alhoewel die, in het vooruitzicht van betere tijden, in hun kleerkast een hoed bewaarden. Die betere tijden kwamen echter niet, want ook zij werden een kopje klei ner gemaakt. Een eeuw vroeger was de grote, ronde, slappe hoed in de mode ge weest. Wie toen een hoge hoed zou hebben gedragen, zou al dadelijk naar een gekkenhuis hebben gevlogen. Tij dens de 18e eeuw droegen onze voor zaten, tenminste dezen die rijk en elegant wilden voorkomen de Ru- benshoed de grote ronde schilders- hoed. Twee eeuwen nadien kon dergelij ke hoed de drager ervan weer best in de gevangenis brengen De 19e eeuw was de stijve eeuw. Ofwel liep men met een blauwe kiel, klompen en een muts op, en dan was men een gewone boer of arbeider, ofwel liep men met een lakense rok en een hoge hoed. Daartussen lag er niets. Bloots hoofds lopen was toen nog zeer on fatsoenlijk. Slappe hoeden werden ongeveer honderd jaar geleden enkel door an archisten gedragen. Die gewoonte hadden de Carbonari erin gebracht. De Carbonari waren mannen die hon derd jaar geleden in de bossen en bergen van het Calabrië rondzwier ven, om daar de bevrijding van Italië voor te bereiden. Zij vonden aanhan gers in gans Italië. De naam Carbona ri, vuurstokers doelde helemaal niet op hun aktiviteiten wel op het feit dat ze 's avonds vuurtjes aanleg den in het gebergte, waar het 's nachts bar koud is. Over gans Italië namen alle leden van de Carbonari hetzelfde herken ningsteken aan de slappe hoed en daarbij een baard. Zoals men ziet heeft Fidel Castro eigenlijk niets uit gevonden. Een baard werd in die tij den als iets walgelijks beschouwd. Leopold I bande trouwens ten streng ste de baard uit het Belgisch leger. Maar Leopold II stelde hem weer in eer. Maar de afkeer voor de slappe hoed bleef. Het zal wel sedert die tijd zijn dat de slappe hoed het zinnebeeld, ofwel van gangsters, ofwel van politieman nen geworden is. Kijk maar naar een politiefilm. De misdadiger en de man die hem op de hielen zit, dragen alle bei een slappe hoed. De ene heeft hem diep over de ogen, de andere draagt hem in de nek. Dit brengt ons de jaren 1800 in her innering, toen de toenmaals regeren de Tsaar van Rusland, Paul, een de kreet uitvaardigde, waarbij hij bepaal de hoe iedereen in Rusland diende gekleed te gaan. De man droeg trou wens de bijnaam van Tsaar-Kleer maker Niet alleen stond in het de kreet wat voor een overjas, rok en schoenen iedereen moest dragen, maar ook hoe lang ieders haar mocht zijn. Om deze wet te doen toepassen, zond de Tsaar honderden soldaten op straat gewapend met een. schaar. Alle voorbijgangers werden staande gehouden en meermaals ging de schaar brutaal door de lokken. Erger was het met de dames gesteld. Voor hen had de Tsaar bepaald dat de ha ren minstens een bepaalde lengte moesten hebben. Hoe hij 'het aan boord legde om te korte haren langer te doen worden is ons niet bekend. Tsaar Paul is trouwens gek geworden. Maar het heeft lang geduurd eer men het gewaar werd Hoe dan ook, de slappe hoed bleef een ganse eeuw door, in onze gewes ten, als een boevendracht gelden. Wanneer bij officiële plechtigheden de politie onder de menigte een man met een slappe hoed zag, dan werd die ofwel opgeleid, ofwel goed in 't oog gehouden. Men kon nooit weten, met al die anarchisten. Ouderen van dagen herinneren zich zeker nog de tijd dat bij ons de bol hoed» (soms ook hondekot genoemd) algemeen gedragen werd, vanaf de eerste kommunie tot aan het graf. In Engeland is trouwens deze mode nog niet uitgestorven. Vooraanstaanden droegen een hoge hoed of een afge knotte hoge hoed. Dokters, professo ren en onderwijzers zouden niets an ders durven dragen hebben. Het hoofd onbedekt kon men niet op straat ko men, dat gold als onwelvoeglijk. Hoge hoed en bolhoed zijn naar de rommelzolder verdwenen. Bij niet wei nigen heeft zelfs de slappe hoed af gedaan. Een groot aantal mannen draagt in het geheel geen hoed meer. Een mode of een gebruik waartoe de vermoorde president John Kennedy veel heeft bijgedragen door zijn voor beeld.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 2