Onze wereld in de tijd @n in de ruimte Melkveehouderij Si Ministerie van Landbouw Landbouwers, Tuinders, - 13 dec. 1968 3 der dat zich steeds herhaalt en dat zich dag in, dag uit afspeelt in het intiemste van de dingen. Toeval Blind werkende krachten (Vervolg en slot) De moderne astronomische waar nemingen tasten de ruimte af tot op een afstand van rond de 2 miljard lichtjaar. In de jongste jaren is naast de waarneming via het licht de radio- astronomie ontstaan, waardoor ook de donkere interstellaire kosmische stof kan worden waargenomen. Deze stof overtreft in hoeveelheid verre de massa van alle sterren tesamen en is als de baarmoeder waaruit steeds nog nieuwe sterren geboren worden. Wanneer we nu terugdenken aan de ouderdom van het leven op Aarde, kunnen we beide grootheden met el kaar verbinden door te zeggen dat het licht, dat de sterrekundige van de verst waarneembare nevels bereikt, door deze stelsels de ruimte werd in gezonden in de tijd dat het eerste le ven op aarde zich nauwelijks begon te ontwikkelen, en dat het licht van andere melkwegstelsels ons nog al tijd niet bereikt heeft, niettegenstaan de het zich voortplant met een snel heid van 300.000 km per sekonde. Om al deze onvoorstelbare afstan den enigszins binnen het bereik van ons voorstellingsvermogen te krijgen, kunnen we onze toevlucht nemen tot een vergelijking wanneer men de ouderdom van de Aarde stelt op 5 miljard jaar en deze tijdsruimte gelijk stelt met één jaar, verlopend van 1 januari tot 31 december, moet men volgens de bovenvermelde schattin gen het ontstaan van het plantaardig leven plaatsen in de eerste helft van juli, het ontstaan van het dierlijk le ven ongeveer op 10 november. Het miljoen jaar van het kwartair tijdperk waarin de mens verschijnt, begint om 22,40 uur van de 31e december; de geboorte van Kristus komt dan op 12 sekonden voor het einde van dit denk beeldig jaar. En wat de ruimte betreft het stuk van het Heelal dat de mens van de toekomst wellicht zal bereizen, verhoudt zich tot de astronomisch waarneembare wereldruimte als een korreltje zand tot de hele aardbol. Te midden van deze onvoorstelbare werklijkheden staat de mens. Wat is hij in deze oneindigheid Wat heeft de mens te maken met de extra-galak- tische nevels met hun miljarden ster ren Heeft onze Vader in de He mel dit alles geschapen Hierop zullen we trachten een antwoord te vinden. Voor sommigen schijnt het onmoge lijk onder invloed van zo'n overweldi gende gegevens tot het bestaan van God te komen. In een van zijn ge schriften zegt Romano Guardini dat de kennismaking met de uitgestrekt heid van het heelal, door teleskoop en foto's, hem deed begrijpen hoe de godsvoorstelling van de astronoom in houdloos kan worden bij het aanschou wen van de kosmische werkelijkheid. Gerard Walschap zegt het in een inter view met Maria Rosseels, en wel een weinig overmoedig dunkt me, nog krachtdadiger Een ontwikkeld mens, een wetenschapsmens kan niet gelo vig zijn... Maar voor anderen is juist het gi gantische verloop van het geschapene een van de grondslagen waarop hun geloof, of juister gezegd hun kennis van een almachtige God berust. Hoe komt het inderdaad dat alles in het reusachtige heelal zich zo or- dematig ontwikkeld en voltrokken heeft, en nog steeds voortgaat dit te doen Hoe komt het dat die miljarden ja ren lange evolutie zich zo voltrokken heeft dat ze uiteindelijk bij een men selijk wezen belandde Hoe komt het dat dieren en mensen voortgaan zich volgens vaste wetten te vermenigvuldigen tot miljoenen of miljarden exemplaren die, wat hun na tuur en hun bouw betreft, steeds op elkander gelijken Hoe komt het dat één van die vele schepselen, de mens namelijk, in te genstelling tot al het andere gescha pene, met verstand begaafd werd, zo dat hij er uiteindelijk kon toe komen de wetten die de schepping beheersen te ontsluieren en in zekere mate te beheersen Hoe komt het dat een mens, en dit weer in tegenstelling met het dier, dit onmetelijk heelal in zich kan op nemen, zodat zijn verstand een mikro- kosmos wordt van het makrokosmos dat het heelal is Is het werkelijk mogelijk dat dit allemaal het werk en het resultaat zou zijn van onbewust, blind werkende krachten We hadden het in een voorgaande bijdrage over het onmetelijk grote en volgens bepaalde wetten zich steeds verder ontwikkelende Heelal. Verge ten we echter hierbij niet dat er naast dat onvoorstelbare grote zich ook het haast even onvoorstelbare kleine be vindt de cel, de atoom. Het zijn de grondelementen waaruit de dingen be staan, ze kunnen slechts bij middel van elektronische mikroskopen ont dekt en bestudeerd worden. Elke cel, elke atoom is een wondere wereld op zich zelf waarvan men de samenstel ling eerst onlangs heeft kunnen ach terhalen. Zo vond men in de atoom, in elke atoom elektronen, protonen, alfadeeltjes, neutronen, positonen, fo tonen, mesonen, nukleonen, die elk hun eigen funktie hebben en zich vol gens bepaalde wetten in de atoom gedragen. Hier staan we voor het wonder van het onvoorstelbare kleine, een won- Hoe dit allemaal uit te legger, zon der een bewust ordenende kracht, die aan het geschapene de wetten gaf volgens dewelke het zich zou te ge dragen hebben, en volgens dewelke het zich gedraagt. Als men dat aan neemt, dan wordt alles begrijpelijk, maar dan staan we ook voor het on ontwijkbare antwoord er is een Schepper, God bestaat. Beroep doen op het toeval, op het toevallig samen komen van blind werkende elementen, is een abdikatie van het menselijk ver stand. Dan verkiezen we met de psal mist te zeggen Hoe ontzagelijk zijn uw werken, O Jahweh (Winkler Pruis blz. 741). ...de Godsnaam in het Hebr. Oude Testament door de latere vocalisatie ontstond de onjuiste lezing Jehova in de Bijbelvertalingen weergegeven als Heer. Gij hebt ze alle met wijsheid ge wrocht... (Ps. 104, 24) En dan is het ook passend dat we Hem alleen, wie we ook zijn, de han den vouwend dank zeggen Zingt voor Jahweh, en zegent zijn Naam, Verkondigt zijn heil iedere dag Meldt aan de naties zijn glorie. Aan alle volkeren zijn wonderen Brengt Jahweh, geslachten der vol keren, Brengt Jahweh glorie en lof... Roept het onder de volkeren uit Jahweh is Koning Laat de hemelen juichen, de aarde ju belen, Laat bulderen de zee, met al wat ze bevat. Laat jubelen het veld, met wat er op groeit, Laat alle bomen juichen in het woud voor het aanschijn van Jahweh... (Ps. 96). Rijkslandbouwkundige Ingenieurs 5e Ambtsgebied Studiedag over Hoge opbrensten bij de akker bouw en de veeuitbatincj zijn nodig om een voldoende rendnbili ?it op een bedrijf te bekomen. Op zichzelf volstaan ze echter niet omdat er nog andere faktoren zijr die een beslissende rol kunnen spelen bij het bepalen ven de rendabiliteit van een bedrijf, zoals de struktuur van het bedrijf, de uitbctingswijze, de kostprijs van de produkten, enz. In verband met de melkveehou derij zal a it alles eens van nader bij bekeken worden op een studie dag die zal gehouden worden te St. Niklaas, in de Middelbare Land bouwschool, Molendreef, op zater dag 14 december 1968, te 13,30 uur. Deze studiedag is vooral inge richt voor de landbouwlesgevers en voordrachthouders en geeft U de gelegenheid een beter inzicht te krijgen over de problemen van onze veebedrijven in de zandstreek. Ik heb dan ook de eer U uit te nodigen deze studiedag te willen bijwonen, waar de volgende on derwerpen zullen behandeld wor den. 1. Rendabiliteit van de melkvee houderij in de zandstreek door de hr L VERMEULEN, Rijkslandbouw kundig Ingenieur. 2. Belang van een oordeelkundi ge voeding voor de rendabiliteit van bet melkvee door de hr. L. VERTONGHEN, Technisch Helper bij het Ministerie van Landbouw. 3. Voornaamste ruwvoederteel- ten waar en wanneer zijn ze op hun plaats, door de nr. D. BAL- LOEY, Landbouwkundig ingenieur. De Rijkslandbouwkundige ingenieur, L VERMEULEN. Om uwe W EID E N vroeg in de lente vee! gras te doen voortbrengen, moet ge ze nu reeds 400 tot 600 kg SYLVINIET 20 »/0 ofü 200 tot 300 kg CHLOORPOTAS 40 of 150 tot 200 kg CHLOORPOTAS 60 per hektare geven. Indien ge een samengestelde meststof of kali-metaalslakken gebruikt, eis dan steeds een POTASRIJKE FORMULE. Voor de verbetering ven uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds. Inlichtingenbij de Nationale Maatschappij voor de Kleine\ Land eigendom, Guldenvlieslaan. 72. Brussel 6, of ten zetel van de erkende maatschappij voor de K.L.E. van uw streek. Na kennis gemaakt te hebben met de onmetelijke, onvoorstelbare grootte van het heelal, rijst on vermijdelijk de vraag of het wel mo gelijk is dat er een Schepper bestaat die dat alles beheerst en gemaakt heeft, die bestond toen er nog niets was. En wat is de mens, en welk is zijn plaats in deze oneindigheid en ten overstaan van die Schepper.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 3