Konijnenfokkerij en -mesterij Sproei- en Ontsmettingsstoffen en allerlei produkten Tuinbouw- raadgevingen te verkrijgen in onze magazijnen en bij onze verkopers II. VOEDING In de konijnenhouderij zijn ruwvoe ders tot voor korte tijd 't enige voed sel geweest, dat aan konijnen werd verstrekt. Door de opkomst van de commer ciële konijnenhouderij zijn de levens wijze en de gestelde eisen zodanig gewijzigd, dat aan het tamme konijn niets natuurlijks meer is. Deze produktievorm vereist een zo danige groei en hoge produktie dat alleen via goed samengestelde voe ders, aan de noodzakelijke voedings stoffen kan worden voldaan. Betrouwbare gegevens omtrent de verscheidene voedingsstoffen ontbre ken echter nog voor een groot deel, vandaar dat betreffende de voeding de meningen nogal wat uiteenlopen, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Vooral mesters die in de praktijk met ruwvoeders bevredigende resul taten hebben verkregen, voelen wei nig voor veranderingen. De meest gebruikelijke voederme thodes zijn de volgende 1) Groenvoer met hooi en korrels. 2) Korrels met hooi naar behoefte. 3) Korrels naar behoefte zonder hooi. De voedermethode met uitsluitend korrel vindt steeds meer toepassing, vooral omdat bij gebruik van ruwvoe ders de groeisnelheid en vieeskwali teit te wensen overlaat. Bovendien worden trommelzucht, buikloop en darmstoornissen vaak veroorzaakt door verontreinigde ruwvoeders. VOEDERSCHEMA Fokdieren moeten worden gerant soeneerd daar ze anders te vet wor den. Te vet opfokken van jonge konij nen kan voor vrouwelijke dieren een blijvende onvruchtbaarheid beteke nen en voor de mannelijke dieren een tijdelijke onvruchtbaarheid. Bij het rantsoeneren is het vooral van be lang rekening te houden met de con ditie van de dieren, door deze regel matig op gewicht te controleren. Als richtlijn kan men stellen dat jonge konijnen van 2-4 maand be stemd voor de fokkerij, naast hooi moeten worden beperkt op 120 gram korrel per dier per dag. Ouder dan 4 maanden op 120 tot 150 gram. Drachtige konijnen moeten welis waar worden beperkt, maar de hoe veelheid voer moet tot en met de tweede week van de dracht geleide lijk worden opgevoerd (150-200 gr.}. Vanaf de derde week dracht en tij dens de zoogperiode kan het korrel voer onbeperkt worden verstrekt. Vanaf de geboorte tot een leeftijd van 3 weken is de voederopname 240-280 gram, daarna tot speenleeftijd eten de moeder 8 jongen 500 gram 1 kg per dag. De jonge konijntjes ontvangen ge durende de eerste 3 weken na de ge boorte uitsluitend moedermelk. Na de 3 weken beginnen ze mee te eten van het rantsoen van de moeder. Dit voer moet voor een optimale groei de jongen tot en met 8 weken onbe perkt ter beschikking staan. Met de 8 weken worden ze geslacht, of ge speend en als fokdier bestemd. VERZORGING Water moet steeds onbeperkt en fris ter beschikking staan. Onvol doende water geeft minder voedsel- opname en gewichtsverlies. Als ge volg van gebrek aan water kan door blindedarmverstopping de dood intre den. Zogende voedsters hebben extra water nodig voor de melkprodukti.:. Per dag nemen deze ongeveer ee vijfde liter water op. De hooigift moet als bijvoeder be schouwd worden. In enkele gevallen kan dit de kosten besparen. De hooi gift mag nooit meer dan 40 van het rantsoen bedragen. De eerste keer dat een voedster wordt gedekt is op een leeftijd van 5 maanden. De drachtigheid duurt meestal 30 a 31 dagen. Over het al gemeen is de eerste worp de klein ste en stijgt dit tot de derde of de vierde worp, daarna blijft dit constant tot de tiende worp. Na het spenen van de jongen op 8 weken leeftijd wordt de voedster weer zo spoedig mogelijk gedekt. In de periode van november-december lukt dit niet al tijd even goed. Hierop schijnt de dag lengte en de temperatuur van invloed te zijn. Naast toevoeging van een vruchtbaarheidsbevorderend prepa raat aan het rantsoen heeft verlich ting in de hokken een gunstige in vloed, terwijl in de wintermaanden een constante temperatuur van 12° C is aan te bevelen. Voor de dekking brengt men de voedster naar de ram en niet omgekeerd. De ram mag pas op 6 a 7 maanden leeftijd voor de bevruchting worden ingeschakeld. De beste verhouding van het aantal voed sters per ram is 1 ram voor 6 voed sters, SLACHTRIJPHEID De gunstigste leeftijd voor het slachten vaff mestkonijnen ligt i.v.m, voederverbruik, huisvesting, e.d. tus sen de 8 en 12 weken. De voederkon- versie verslecht na de 4e maand zo danig dat verder mesten geen zin heeft. Mestkonijnen kunnen op 8 weken 1,800 - 2,200 kg weger! met een voe derconversie van 2,6 - 2,8 kg korrels per kg gewichtaanwinst. Op 2,5 maand kan een gewicht van 2,5 kg behaald worden. (wordt voortgezet) te Aalst zullen doorgaan de 2de en 4de vrijdag van elke maand door de rijkstuinbouwconsulent in de Bloe menveiling FLORA. De personen welke hem daar wensen te raadplegen kunnen dit. doen tussen 8 en 10 uur in de bar van de veiling. VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK Verdelgen van huisinsekten en vliegen Aerokill-bom Verwijderen van vlekken Detex. Voor de ufwas Ruzol. Verwijderen van onaangename geuren Aerodor. Kloven in handen Sicpa. Verdelging muizen Tinitox. Verdelging van muizen en ratten Wartox. VOOR LAND- EN TUINBOUW Kiemremming der eetaardappels Tuberite. Ontsmetting van granen Agrosan - Isograno - Mergamma Kraaienafweermiddel Salvogran. Voor het verven van silo's, hout en ijzerwerk Silor. Bestrijding van betenvlieg: Fosfern L 25, RogorL40. Totale verdelging van grondinsektenAldoxane 25, Aldoxane P. Verdelgen van coloradokever DDT 50 (Dorycide 50). Bestrijding van plaag op aardappelen, hop, tomatenCuproxol, Zineb Selchim, Maaeb, Brestan, Aspor Bestrijding van insekten met stekende, zuigende of bijtende mond- delen, behalve rupsen Gamoline, Thiodan. Selectief onkruidbestrijdingsmiddel inde groententeelt.- Chloro I.P.C. Onkruidbestrijding in beten lp axon e Verdelging van bladluis op hop, beten enz: Fosfern L 25, Fac 20, Rogor L 40. Bestrijding rode spin op hop Fosfern L 25. Bestrijding van slakken Limagra. Bestrijding van onkruid in granen en weiland Selor P, Agroxone 30, BI Agroxone, Trixone. Bestrijding onkruid in graangewassen Nitrador 80. Bestrijding alle onkruid en aardappelloofdoder Dinorsol W.„ Reglone. Onkruidbestrijding met Afalon Vóór opkomst in zomergranen, asperges, wortelen, kervel peterselie, bonen, veldbonen. Na opkomst knolselder, asperges, wortelen. Met Afalon spezxal Vóór opkomst in aardappelen. Onkruidbestrijding met Aretit Na opkomst in erwten, bonen, luzerne Totale onkruidbestrijder Herbimort, Uroxone, Gramoxone. Speciale onkruidverdelger voor netels, bramen, struikgewas, enz. Debrousol. Houtbescherming Houtcarbolineum. Bestrijding van schurft, witziekte in groenten en fruit Nomorsan 80, Spersul 95 VOOR DE VEETEELT Bestrijding van vliegen en andere insekten in stallen DDT 50 spuitpoeder. Verdelgen van ongedierte op het vee Sixanol. Verzorgen en voorkomen van gekloven spenenMelkvet Sicpa. Voor het inkuilen van groenvoeder Ensila. Ontsmetten van stallenBijtende Soda en Créoline, Reol. VOOR HET PLUIMVEE Kuikendrinkbakjes, eetbakjes, drinkemmers Ontsmetten van hokken Bijtende Soda en Créoline Tegen luizen Sixanol. Voor houtbescherming en tegen bloedluis Houtcarbolineum. VOOR DE FRUITTEELT Bestrijding witziekte Acrecid. Schurftbestrijding Spuitzwavel (voor niet zwavelgevoelige- variëteiten), Orthocide 50, Thianosan, Carpene. Bestrijding van bladluis en rode spin Fosfern L 25, Fac 20, Rogor L 40, Acrecid. Voor winterbehandeling Sanvex 80, Herbogil creme. De toekomst is voor de specialisten. Specialisten eisen HET BESTE. Hendrix' kwaliteitsvoeders hoogste rendement l U bekomt ze bij REDT U ZELVEN DE KOORNBLOElVi 13 dzc. 1*68

De Koornbloem | 1968 | | pagina 6