terwijl zij die, in het arrondissement waar zij gekozen zijn, zich niet eens in het open baar durven vertoonen, en er voor iedereen verklaren wat zij zijn, wat zij willen, echte kinderen der duisternis mogen geheeten worden. Aan allen, die hier tegenwoordig zijn, heet ik welkomaan allen die onze opene deuren zijt binnen gekomen. En ik wensch zelfs uit den grond piijns harten, dat er zich hier niet alleen liberalen mochten bevinden, maar zelfs katholieken, opdat eenige woorden van waar heid ook hunne ooren mochten treffen. Wij immers zijn hier niet gekomen om een oproep te doen tot driften, of om u geweten of uwe gevoelens te kwetsen, maar om ons te richten tot het gezond verstand van alle onze toehoorders. Dat is een tweede verschil met onze tegen strevers. Want, gelijk het iedereen weet, kunnen hunne dagbladschrijvelaars, niette genstaande zij zoo menigmaal en door alle rechtbanken van België als lasteraars werden veroordeeld, zich om zoo te zeggen van den laster en het spuwen van venijn niet ont wennen. Dit zit in hunnen aard, zooals het venijn in het bloed der slang; zij kunnen er slechts met den dood van scheiden. Eli welspreken wij tot het kalm gemoed en tot het gezond oordeel. Laat ons onderzoeken wat het belang van ons vaderland, van ons gentsch arrondisse ment vereischt. I aat ons zien, voor wien wij zullen stemmenwannocr wij dit hoogo boltfeg ernstig in acht nomen. Beschouwen wij eerst de twee in tegen woordigheid van elkander staande kandidaten. Langs den eenen kant hebben wij eenen onbekende, van wien niemand weet wat hij denkt en of hij denkt (gelach), en van den andoren kant een man, die meermalen reeds uw tegenwoordiger is geweest, dien gij allen kent, van wien gij weet met welke gevoelens hij voor zijne beminde bevolking bezield is en die, in plechtige en talrijke omstandigheden, bewezen heeft wat hij bereid en bekwaam is voor haar te doen. Men kan een goed fabrikant zijn en eer doen aan zijne persoonlijke zaken, en nogtans onbekwaam zijn om eene bevolking, die men niet kent, en van wie men niet gekend is, in de kamers te gaan vertegenwoordigen. Door welke bijzondere hoedanigheden dan onderscheidt zich de klerikale kandidaat Het gentsche kiezerskorps heeft reeds de gelegenheid gehad hem te beoordeelen. Dat was het oordeel in eerste instantie, in afwachting van uw bevestigend oordeel in beroep. In 1872 was de heer Storme-Brasseur kandidaat der klerikalen in de gemeente- kiezing. Hij bekwam alsdan 1927 steramen, en de heer de Kerchove bekwam er 3775. Verschil1848 Het geldt nu voor het arrondissement ran Gent de beslissing te bekrachtigen, die werd geveld door het kiezerskorps van Gent. Hier treedt de heer Rolin in eene nadere beschouwing der kandidatuur van den door- luchtigen mijnheer Storme le digne suc- cesseur de Pierre de Baets die zeker niet eene locomotief is, maar een wagen, een gesloten1 wagen nog, waarvan het onmo gelijk is te zeggen, wat er in zit(Gelach.) Van den anderen kant doet de spreker alle de hoedanigheden uitschijnen, waar door de liberale kandidaat zich aanbeveelt. Is hij niet een man die, bevoordeeligd door het lot, alles voor zich heeft, tot eigen vermaak zou kunnen leven, gelijk zoovelen in de klerikale partij, en alles opoffert, tijd en gezondheid, voor het welzijn van het volk, en die bij voorbeeld, tijdens de overstroo mingen getoond heeft wat zijne mensch- lievendheid bekwaam is te doen (Langdurige toejuichingen). Nevens de personen hebben wij thans de princiepen. Hier treedt de heer Rolin in ver- schillige beschouwingen, die plaatsgebrek ons belet, gelijk wij het zouden verlangen, in hare gansche uiigestrektheid weer te geven. De spreker wijdt vooral uit over de hel- sche geschiktheid der klerikalen om in alle kleinigheden tot schade der liberalen te wer- kéu. Hij schildert ons af hoe zij twist zaaien in de huisgezinnen, hoe zij tegen de gansche liberale partij de misgrepen of de verkeerde gedachten of verkeerde handelwijzen van 't is gelijk wie zoeken te exploiteeren. Zoo hebben zij de liberalen als communards, als petro- leurs voorgesteldde liberalen zij hebben hét gezégd hebben den aartsbisschop van Parijs vermoord! De liberalen zijn vijanden van den gods dienst.Ziedaar hun stokpaardje! Met de liberalen aan het bewind, worden de priesters verjaagd, en de kerken gesloten! De heer Rolin herinnert hier hoe, onder het vroeger liberaal gouvernement, nieuwe ker ken werden gebouwd en de traktementen dei- priesters in geheel het land verhoogd Neen, de liberalen zijn geene vijanden van den godsdienst, maar zij zijn ook geene ge- dweëe onderdanen van het priesterdom Hunne leus is De pastoor in de kerk, en de bur gemeester, op het stadhuis? (Toejuichingen.) Vereenigen wij allen onze krachten om dat princiep te doen zegepralen. Handelen wij gelijk vroeger de Gentenaars avec leurs dures testes handelden tegenover Karei den Stoute, wien zij hunne op het perkament opgeteekende rechten konden opdringen. Er is maar dit ver schil in de toestanden, dat onze rechten en onze princiepen niet op eenvoudig perkament geschreven staan, maar dat zij geprent zijn in onze ziel, van waar wij ze in de stembus drukken! (Landurige toejuichingen.) Klerikale onafhankelijkheid. De Nouvelliste, het orgaan der indepen- denlen(\verwittigt de beambten die door het gouvernement betaald worden dat zij op hun kneukels zullen krijgen als zij zich met de kieswerking durven bemoeien. Ze noemen dat independent zijn, onafhan kelijkheid. Ziedaar de verdedigers der vrijheid. Maar, driemuilig vuilbladje, waarom laat ge dan aan de pastoors toe overal als kiesagenten te werken? Ze worden nochtans ook door 't gouvernement betaald. O gij kluchtspelers. Hoe geraken zij er aan? Gaat van aan de Zottenpoort tot aan de Hoogstraat langs de Houtlei. Ge ziet langs beide kanten anders niets dan kloosters en kapelletjes oprijzen. Gaat langs de coupure, tegen de herberg Het Jagerkener staat ook al een nieuwe kapel. Buiten de Iveizerpoort komt er een nieuw hof voor mannen. Met welk geld bouwen ze dat alles? Het Slonsenblad maakt onzen geachten burgemeester verantwoordelijk voor een ge dacht door een liberaal blad van Verviers uitgedrukt over de godheid. Dan kunnen we even goed zeggen dat Storme-Brasseur, als zijnde door en door katholiek, met het papen blad van St Nikolaas. - Het land van Waas - instemt dat Belgie rot is en in een bloedbad moet)gezuiverd worden, 't Is mis schien daarom dat er met duizende geweren aan eenen spotprijs verkocht worden in ons land. Voor wanneer de tweede Sint Bartholo- meus nacht? Hoe komt het, dat de straten zoo proper liggen sedert eenige dagen He, omdat al de vuiligheid in de klerikale blaren opgenomen wordt.Ze doen konkurrentie aan de straatvagers. Dc bnpgcinfcsfcr al* chef van de politic. Het Slonsenblad valt den burgemeester als chef van de politie aan. Natuurlijk. Die poli tie is te goed ingericht aangezien zij zekeren zouaaf van den Paus, die in het slonsenblad te huis is, heeft weten te knippen terwijl hij nachtelijke baldadigheden verrichtte. Het is natuurlijk dat liet Slonsenblad die politie niet bemint. Klerikale hutsepot. De Nouvelliste begint met te zeggen dat de independenten voornemens zijn den kies strijd niet aan te gaan. De Bien Public integendeel gaat den strijd aan... en vindt geen een schaap in zijnen stal... pardon, in zijne kliek die 't schaap van de kiezing wil zijn. Eensklaps verandert de gazet uit het Pen senstraatje van houding. Vroeger wildo het geen gemeens hebben met wie in het eninste deel een beetje liberaal is. Thans trekt hij oogskens aan de zoogezegde independenten hij wordt verdraagzaam en aanvaardt den kandidaat van den Nouvelliste. KlerikaU hutsepot, en anders niet. Gont, drukkerij F.-L. Dullii-Plus, Hoogpoort, 27.

Klokke Roeland | 1875 | | pagina 4