De Liefde eener dochter Verschil. HERINNERING. - Prope er werkje. OOGEN OPEN! volgwas waardige aanhanger van T oorutt. I Nu Paul De Witte geeft zijn ontslag, de I dwingelandij die daar heerscht stootte hem aan 't harte. Volgens hem, is daar alles geschoeid op zuiver kapitalistischen leest. Anseele is 'nen iyran voor 't volk, Iiardyns 'nen tyran, Beerblok 'nen tyran, Pannekoek 'nen tyran, in 't kort allen zijn tyrannen in Vooruit. De Witte schrijft vlugschrift op vlugschrift., om Vooruit in den grond te helpen, en 9e dwingelandige houding dier vooruitmauney'te ontmaskeren. En hij bewijst aan het socialistische stelsel door zijne vlugschriften grooter diensten, dan Afiseele, Seffers, en tutti quantier ooit hebben aanbe- wezen. Ook zou het mij geenszins verwonderen, moest De Witte heèn of morgen, weerom in Vooruit worden ontvangen met trom en trom pet, en begroet als den grooten bevorcjiff'stand- socialistische gedachten, en zelf" beeld worden vereerd middel gevonden* om de De Witte b-v&n 't socialismus door de man- cro»-A.u Poel en Poel's afko^Ksel onder het volk, te doen verspreide»* .Wimers, wie g§.p« ruchtbaarheid aan de schriften van D#--Witte? Wie bekostigt die niet wiitins rechtzinnig zijiels waaraan ikWijEl. Ik twijfel, omdat ik bij lezing zijner schril ten, die altijd herhaalde zinspelingen op het hoogereloon, aanschouw, als een achterpoortje, dat hij zich voorbehoudt, om langs daar weedom binnen te komen. Wie zal dan het uitwerksel dier schriften vernietigen, die door de vasthoudisten zelven in elks hand zijn gelegd? Niemand meer; daar integendeel De Witte s taak heel gemakkelijk zyn zal. Hij zal kunnen staande houden dat hij tijde lijk afweek, oift de "nog overblijvende misbrui ken uit het sicialÉinus te verdrijven, dal-hij enkel de uitbuiters wou bekampen die zich opdrongen in dt werking, dat hij het stelsel om zich zelve nooit aan wou, daar hij altijd het stollelijk /oordeel deed uitschijnen, eji hij nu, wanneer dit alles hersteld is, hij weerom ~'ialist is als vroeger. En 't volk, aan wion de poelmannen eji an- 2re Verhaegen's vertrouwen in De Wittelheb- hèxingeboezemd en opgedrongen, zal volgen. A. D. B. rechtzinnige -a berekende propaganda te.™ i>;> p .0 pemoeit zfcli, om met die hui- >'oön» -achtlge pleidooien tegen Anseele,Pannekoek en anderen, het venijn der socialistische denk beelden het volk in te pompen? liet zijn de Gentsche vasthoudisten van alle kleur en gezindheid. In de iabrieken, in patronagiën, in afdeelin* gen van 't Oudburg, op meetingen en bijeen komsten, overal, geeft men aan de werklieden die uitvallen tegen Vooruit in lezing. Tea eerste, men sticht oneindig veel kwaad, en bovendien loopt men hierdoor het gevaar in, van den laatste n werkman naar 't socia lismus te voeren. De Witte in zijne vlugschriften bemorst alleen personende zaak, de grondgedachte, de econo mische strekking Iaat hij gansch onaangeroerd. Nog niet een vlugschrift gaf hij uit, of altijd doet hij de hoogere loonen in V ooruit, tegenover de kapitalistische instellingen, duidelijk uitschij nen, (volgens mij heerscht daar voorbedach te rade.) Dit alleen wekt de belangstelling op des werk- mans: hooger loon, dus meer levensgemak, min ontbering. De werkman overweegt dit, hij berekent de voordeelenhij bedenkt, of het nadeel dier tyranny, wel opweegt tegen 't voordeel van dit hoogen loon. 1 Hij', De Witte, bekent dus zelf, dat het loon hooger is, in weerwil van zijnen wrok, bij gevolg, het moet waarheid zijn? en die ty ranny, zou die wel bestaan, zou dit waarheid zijn? zou die aantijging niet de vracht zijn van naïever vanwege De Witte misschien omdat aan hern zelve de rol van tyran niet werd toevertrouwd ook, heb ik nu - niet ty ranny te verduren zoo groot misschien als in "Vooruit, en voor kleiner loon... Zoo moet noodzakelijk de werkman redeneeren die de vlugschriften van De Witte leest. Ze vormen dus een lokaas om Vooruit te beproeven. Bijgevolg ze stichten oneindig veel kwaad, en worden ten onrechte aangewend door kort zichtige behouders om dit kwaad te bevechten! Bovendien zeg ik in die verspreiding- ligt gevaar voor nog ergere gevolgen. De Witte zoekt enkel personen te treffen hij zoowel als Dommela Nieuwenhuis, die hem bijstaat, i3 en blijft communist als vroeger volgens zijn schrijven is het veeleer, omdat Vooruil niet genoeg is gelouterd van capita listische strekkingen, dat hij zijn ontslag gaf of kreog. Wie kan of mag bevestigen, dat, bij eeiie herkiezing van bestuurleden, bij den dood van een dier tyrannen bij de herinrichting van het beheer, of omwerking der standregelen, hij De Witte niet weerom tot zijne vroegere gevoelens zal terugkeeren Altijd, in de veronderstelling,, dat zijne af- N° 107. Mengelwerk van Klokke Roeland. (1) Onvergelijkelijke liefde die rijkdom, eer en alles, wat de wereld geeft, wil prijs geven. O Alexa, wij hebben eenegroote fout begaan met naar Engeland te komen Toen ik WoJga toornig en vol haat tegen mij waande, kon ik mijn lot beter dragen dan thans. Ik be min haar zoozeer, dat ik mijuo jaloerschheid kon ver dragen, zoolang ik baar gelukkig waandemaar te weten, dat zij mij bemint, dat zij geleden heeft door onze scheiding, dat zij om mij heeft geweend en sla- pelooze nacht en kommervolle dagen doorgebracht dat haarlijden aan 't mijne gelijk was. O, mijn God, dat kan ilt niet verdragen Waarom ben ik zoo sma delijk miskend Waarom moet ik boeten voor de mis daad van een ander Hij bedekte zijn gelaat met beide handen. Alexa kon slechts met liefkozingen antwoorden. Hij trok haar aan zijn hart en bedekte haar met kussen. Beproef uwe krachten, mijn kind, zeide hij. Zie of gij u beter bevindt. 't Gansche lichaam doet mij pijn, zeido zij en viel op haar leger neder maar ik heb niets gebroken. Ik zal weldra weer geheel hersteld zijn. God zij dank voor de groote genade I Ik erken de gevaren die gij voor mij uitgestaan hebt, Alexa, en roep's Hemels zegen over u af. Moge de Voorzienig- h°id al die liefdeen 't vertrouwen vergelden. Als wij ook voor altijd moeten scheiden, zullen wij elkander 1 to :h hiernamaals wederzien, waar alle lijden verge- 1 ten en alle onrecht vergeven wordt, en waar de ge- j helmen van allo harten openbaar zullen worden. Vader, wat meent gij Ik heb u vele nachten gezocht, om u dit te zeg- I gen, Alexa. Jk zie, hoezeer ik gedwaald bob. Toen i mijn naam met smaad bedekt was, toen ik eene bai ling en vluchteling werd, had ik geen recht een an- der leven met 't mijne te verbinden. Ik meende, dat 1 Onlangs'vroeg de conservatieve Courrier de Bruxelles welk verschil er wpJ modht.b«<- yn iusscuen ue cimsïene democraten en de an'i- socialisten van den Belgischen Volksbond, voor 't geen de grondbeginselen betreft? Hewel Courrier er bestaat er bijkans geen. Ziet het programma der Christene Volkspartij en dat den Belgischen Volksbond, en gij zult er weinig verschil tusschen vinden. Het verschil tusschen de antisocialistcn en de christene democraten is enkel een verschil van handelwijze en van werking. Ik kan beide partijen aan niets beters ver gelijken dan aan een flauwen christen, en een goeden christen. De flauwe schaamt zich over zijnen godsdienst als hij bij goddeloozen is. durft hem niet opentlijk belijden, noch zijn kruis maken in de vreemde restaurants, zijn hoed durft hij niet afnemen als hij in de stad eene kerk voorbijgaat, ja hij glimlacht zelfs laf* hertig als een hoop stoute vrijdenkers, schan delijke uitvallen doen tegen't geloof of er mede spotten maar eens op zijne gemeente, waar de pastoors en de kwezelaars-het al te zeggen hebben, dan loopt hij naar de kerk, hij zou dan Ons Heere van 't kruis bidden en is haan tje vooruit, als 't er op aankomt van (omringc van talrijke boeren natuurlijk) een of twee af zonderlijke redenaars, liberalen, socialisten of democraten uit te schelden, uit te fluiten 'en te scandaliseeren. Een goede christen jongen integendeel, durft zijne plichten kwijten overal waar hij zich be vindt, hij heeftijver voor zijn godsdienst, maar handelt steeds met christene verdraagzaamheid jegens alle andersdenkenden, zonder zelve een hair'oreed van zijne princiepen of grondbegin sels af te wijken. Deze die wij aan die slechte christenen ver gelijken zijn do antisocialisten. Hunne grond beginsels zijn ook onze grondbeginsels, doch de vasthouder is nog machtig, 0£'frbê3£ït'aa.i*J, broodroover en vervolger en de antisocialist, die een lafherlige karakterlooze democraat is, heeft in de tegenwoordigheid van den geldzak schaamte over zijne democratische gevoelens. Hij steekt ze weg, bloost voor hen, verdrukt ze onder den naam van antisocialismusschui felt uit vrees voor de machtigen zijne broeders uit en verstompt nu den geest van het volk uit lafheid. Maar wacht eens tot dat het socia lismus de macht der behouders zal gebroken hebben, wacht eens tot dat de lessen der on dervinding den mond zullen gestopt hebben a^n onze priesters, die waarlijk een christen gewe ten hebben en dan zal de lafhartige antisocia list de onbeschofste, de botste en de me<&t canaille zijn dergene die op den overwonnen en machteloozen behouder, voor denwelken zij vroeger hebben moeten kruipen en zich ver nederen tot de verloochening hunner grondbe ginsels, te schuppen en te slaan. Wij christen democraten, behoudsgezinde Courrier, wij zijn voor onze grondbeginsels op huishoudkundig gebied 't geen wij zijn voor ons ook uwe moeder mijne vijandin was geworden. li nam u van liaar, om mij in mijne ballingschap te troos ten en zonder u, zonder uwe liefde ware ik wan zinnig gexyorden. Maar uwe moeder had meer recht op u, dan ik, Alexa. Zij treurt nog om mij. Ik kan haar niet ontmoetten, Alexa, maar ik kan haai- kind teruggeven. -Wat wilt gij doen? - Naar een verborgen hoek der aarde vluchten, 0' nog beter naar 't Oosten gaan en in den daar uitge barsten oorlog den dood van een krijgsman vinden. Een treurig steunen ontsnapte Alexa 's borst. Om uwe moeder en uwentwil kan ik mij niet aan 't gerecht van mijn vaderland overleveren I Ik kar een srnaadvollen dood niet verdragen maar in 't g£- woel van den slag wil ik vallen en onbekend sterven met zooveel anderen, en niemand zal vermoeden, dal zoo de man eindigde, die zelfs van hen, welke zijne vrienden waren en hem 't best kenden voor een misda diger werd gehouden. Alexa richtte zich plotseling en snel van haar leger op, hare wonden vergetend. Ifare liefelijke oogen fon kelden als sterren, haar gelaat straalde van jeugdige geestdrift. Vader, waar gij gaat, ga ik mede I riep zij vast beraden. In geen geval zal ik u veriaten Maar 't zal niet noodig zijn voor uit Engeland te vluchten. Do barmhartigheid des Hemels is zonder eind. Gij hebt vele jaren onder den druk van 't u aangedane onrecht toleden, maar -uw lijden zal weldra over zijn. Reeds jegint 't licht door de duisternis te breken 't licht uwer aanstaande rechtvaardiging. Mijnheer Strange tuimelde terug. Zoolang had hij de bittere beproeving gedragen, dat hij de hem wach tende vreugde niet kon gelooven. Jk ben overtuigd, dat Renard de moordenaar mijns ooms is ging Alexa voortik heb bewijzen zij ner schuld gevonden. Bewijzen Bewijzen, die mijnheer Dalton overtuigd bobben Ja; ook hij waande mij onschuldig en zocht mij tol bekentenis te brengen. En is hij nu van mijne onschuld overtuigd 10, God I U zij dank I Hij viel op de knieën en weende zooals Aloxa nooit een man zien weencn. geloof voorstaanders ervan in volle recht zinnigheid, zonder vrees en zonder schaamte. Als het volk, dank aan onze krachtige pro paganda, eindelijk de oogen zal geopend heb ben en eens ingelicht en onderwezen zoo na tuurlijk naar do democratische partijen zal over komen, als gij nu om uw eigen belang de de mokratische partijen vlucht en verafschuwt, dan zullen wij u wel na uwen val uwe tegen woordige fouten en wanbedrijven verwijten doch gij zult van ons dien hoon, dien smaad, die verachting niet ontvangen die zoo snijden door 't herte van den overwonnene, die alle kans op weerwraak verloren ziet. Een woord van medelijden en van troost van dezen die gij nu verdrukt, vervolgt en broodrooft, zal misschien nog wat balsem op uwe wonden gieten, indien uw hert zoo hoogmoedig niet is van zelfs In onze goedertierenheid eene ver nedering te zien voor u. H. P. *Op heL..graf urm den- diep-betretmiwi Frans Sterck, overleden te Aspelareden 9 Januari Wij brachten hem ter droeve groeve, Het hart tot- weenenstoe ontsteld, Gejuicht had rond den jongen hela. 't Was winterdag... Een koude morgen Rilde uit het nevelblank verschiet, Een barre wind sneed dooi* de boomen En brak het witberijmde riet. Een stille stoet.., De vlag in rouwfloers Zoo kwamen zij aan 'tgapend graf; Daar wachtte 't volk, in 't mistig weder Het laatste, 't roerend vaarwel af. Wat droefheid weeDdo op ieders wezen 1 Wat smerte sprak uit ieders hert 1 't Was of dien stond van elke moeder Een dierbaar kind begraven werd Het plechtig woord des priesters trilde Als kemelklank in onze ziel... Vermurwd aanschouwden wij de groeve Waarin de lijkkist nederyiel... -Eilaas daar lag de^taaio werker, 44et~-4ieldef--hookk£de koene horst, •vDie onversaagd, ja, immer "stérker, De zware strijdram heeft getorscht Hij zag zijn Vlaandren nederzinken Ontzenuwd als een typkus-beeld... Hij wilde 't weder hoog zien blinken... Hoe wreed, dat grb&kl lcraphten steelt HvJWK ij groeten uTo^dle riMiipuiy j ■^-^TUesneuveld in den worstelstijd... Rust zacht in 't bed der koestrende aarde 1 XJw geest bezielt ons fallen tijd! rm y Verleden week verscheen in Vooruit een artikel kwansuis tegen Priester Daens, maar dat enkel voor doel had onze Vakvereeniging te treffen. Er is spraak van een tabakfabrikant die zijne werklieden bevel heeft gegeven hun ontslag te 'nemén uit de vereeniging. a Men beschuldigt een socialist, zegt Vooruit (1hetgeen een Uitvlucht is) doch, naar ik meen, g*aat hij voort, zal mijnheer gedacht hebben Ik mag niet langer dulden dat mijne gasten deel maken van eeno vereeniging, die tegen mij (met hare coöperatief) zal concureeren. Dit artikel werd met blauw potlood omringd naar hoogergemelden fabrikant gezonden. Met welk doel? Met het inzicht hem tegen ons aan te hitsen. Gij weet heel goed, Vooruitin welke om standigheden onze Coöperatief werd gesticht. Zij werd niet ingericht om met de andere fabrikanten te concurreeren, maar wel om huis vaders werk te verschaffen, die door 't aan klagen van misbruiken den arbeid hadden ver loren. Onze Coöperatief werd heftig bekampt, door al wat oud wasis het thans uwe beurt, zoo gezegde volksvrienden, om den hamerslag op die echt menschlievende instelling te doen bonzen Geluk met dit proper werkje Wat onze Vakvereeniging betreft, zij werd ingericht, om de loonen te behouden waar zij goed zijn, en te verhoogen waar zij ontoereikend zijn. Dit is niet alleen in 'l belang der werklieden, maar ook in't voordeel der goede patroonen. Hoe concureeren vele fabrikanten thans Zij speculeeren op de loonen der arbeiders, ver minderen daarop hunne verkoopprijzen en de goede fabrikant, wordt door zijne mededingers dikwijls gedwongen, tegen zijn hert, de loonen te verminderen. Welnu, Vooruit weet dat de fabrikant in kwestie, de hoogste loonen betaalt van gansch de stad dat hij bijgevolg niet te vreezen heeft aan de vereeniging, maar toch tracht hij wan trouwen te zaaien jegens ons, rekenende op een mogelijk misverstand, om dan later het Volk in zijne netten te kunnen lokken. Wij hopen dat zijn spel zal mislukken. Wij tekenen op het gezond oordeel van den achtbaren patroon en op den kalmen zin zijner brave werklieden. Eendracht tusschen baas en arbeider, weder- zijdsche hulp en bijstand, rechtveerdig loon voor welverrichten arbeid', ziedaar de edele betrach ting van onzen bond. De harten hoog, wakkere mannen Keert den rug naar uwe bekampers r>p. heprneving verstaalt. Niemand getaald P. Van Schuylenbergii. Noem mij die bewijzen, Alexa zeide hij daarna, toen hij weer kalm was geworden. Alexa vertelde van Renards bezoek in den grafkel der der kapel, hoe zij hem daar had beluisterd, en van de verborgen diamanten, die volgens haar ver moeden tot de verminste juweelen verzamelingen van den vermoorden markies behoorden. - Een gewichtig bewijs tegen Renard, zeide mijn heer Strange. En gij hebt het mijnheel' Dalton ver teld Gij hebt hem toch uwen naam niet verraden, en hem ook niet verteld, dat ik nog in leven ben. Neen vader, ik heb het geheim streng bewaard. Maar ik heb u nog meer te berichten, 't Vertrek van den vermoorden markies was sedert het onderzoek niet meer geopend geworden. Ik haalde mevrouw In gest re over het voor mij te openen, en ik bezocht hen mot mevrouw Jngestre, mevrouw Matthews en mijn heer Puffet en vond in de siering van het ledikant, een stuk van een gouden horlogeketting, dat duidelijk de moordenaar in den plaats gehad hebbenden strijd ont- •ukt werd. Zij vertelde daarna van haar bezoek bij lady Wol- ga to Londen, van haren terugkeer en het vinden der ketting, waartoe het stuk behoorde in het juweelen kastje van Renard. Een tweede bewijs 1 sprak mijnheer Strange nog minder kalm dan te voren. Eu ook dat hebt gij mijn heer Dalton verteld? Ja, vader. Maar, er komt nog meer. Zij vertelde nu haar bezoek bij den molenaar Gregg, de redding van zijn kind, en eindelijk haar onderhoud met hem. De ontroering van mijnheer Strange nam ieder oogenblik toe Mijnheer Dalton heeft een geheim politieman ge zonden om Renard in 't oog te houden, ging Alexa voort, en deze is nu op het slot als stoker. Ook de mo lenaar wordt dooreen geheim polietieman in het oog gehouden. Deze mannen bevinden zich in een net, dat immer enger om hen bijgehaald wordt. Weldra zal de waarheid aan 't licht komen vader I En als dit gebeurt, dank ik u alles, ook mijn le ven riep mijnheer Strange uit en omarmde haar. Maar toch nog, ging hij voort, voel ik mij zonderling XJit Ninoye. Een werkman van Ninove zendt ons liet vol gende artikel. Wij hopen dat de bevoegde per sonen eens een onderzoek zullen doen over de echtheid van die zaak. In mijn gebuurte woont een braaf en deugd zaam ge/.in. De man is van onberispelijk gedrag; er zijn vijf kleine kinderen en, helaas, eene zieke vrouw. Deze wordt verzorgd door den heer daktoor van het armbestuur van wien zij een getuigschrift ontving, meldende dat zij dagelijks 7 moest vleescli en wijn nemen, om hare gezond heid weder te krijgen. De man is zonder iverk, hij was verplicht zich tot den armmeester van zijnen wijk te wenden om zijne ellende kenbaar te maken en hij overhandigde het getuigschrift. De man heeft tweemaal een halven kilo vleesch gekregen en dan zegde de armmeester, die geen werkmau is, dat hij dat niet meer gaf maar dat hij dagelijks mocht eenen hariDg van 3 cents halen voor zijne ongelukkige zieke vrouw, die door gebrek aan voedsel onbekwaam is haar dagelijks huiswerk te verrichten. Deze vrouw ware best in het hospitaal zal men zeggen, maar dan moet zij haar kleinste kind,dat slechts eenige maanden oud is,van haar moederlijk hart rukken en blijft de man met de vijf kleine kinderen zitten zonder werk, in de grootste ellende. Rijke lieden van Ninove, doet uwe oogen open, laat uwen evenmensch niet kreveeren van gebrek aan voedsel, terwijl gij zooveel vleesch aan uwe honden geeft, waar er zoovele, mensehe.u zijn die op eene week geen brijzei te eten hebben. Het zelfde is het met de kle'ederen. Ik ben over tuigd dat er op tien rijke menschen acht zijn die op hunne zolders metgeheele hopen oude kle dingstukken hangen hebben, en dagelijks zien zij voor hunne deuren de arme menschen voor bijgaan, half gekleed gelijk het spreekwoord zegtzwart van honger en blauw van koude. Wilt gij, rijke lieden, zelf de armen niet gaan bezoeken in hunne armzalige hutten, ge kunt ze te minste toch ondersteunen. Een werkman van Ninove. VERHAAL. Aan Leonce Ducatillon. (Vervolg) Zij hadden heel den dag genoegelijk door gebracht in gezelligen kout, bij eene heerlijke koffietafel en gingen voor het afscheid eens de stallen bezichtigen. Krelis had een jong vurig paard gekocht op de jaarmarkt van Sl-Lievens en sprak met on- bedwingbaien lust over het prachtig dier. benauwd. Er staat ons groote kommer te wachten. De Hemel geve, dat dit niet het voorgevoel van naderend onheil is. LUI. Een ongelukkig samentreffen. 't Gesprek tusschen vader en dochter in 't verborgen kamertje, duurde meerdere uren. Mijnheer Strange, met nieu we hoop bezield, beloofde nog eenige dagen in zijne schuilplaats te blijven en de verdere voorval len of te wachten. Zooveel was tot zijne rechtvaar digheid gebeurd, zooveel licht was reeds tot onthul ling van het geheim gevonden, dat hij nu hoop mocht koestereD, u niet te langen tijd het brandmerk van zijn voorhoofd uitgewischt te zien. 't Was een uur na middernacht, toen Alexa zich ge reed maakte 0111 van haren vader te scheiden. Mijnheer Strange stond er op haar te begeleiden. Alexa 's hart klopte lievig bij de gedachten aan do ont moeting met haren vijand in de volgende dageD. Hij had besloten haar te vernietigen. Wat zoo hij nu weer tegen haar ondernemen Haar vader raadde hare gedachten en deelde hare vrees. Gij moogt 's avonds niet meer op het terras gaan, zeide hij. Als gij mij iets gewichtig mede te deelen hebt, schrijf clan een Griekseh briefje en steek 't in de ornamenten van dea kerkstoel in de kapel, waar ik zal zoeken. Zult gij dat doen Ja, vader I Nog iets, sprak mijnheer Strange, terwijl hij on rustig door 't verborgen vertrek heen en weer wan delde. 1 k weet niet, wat mijn lot zal zijn. Ik voel echter, dat eene verandering aanstaande is. Om veler lei reden, vooral omdat gij onder de bescherming uwer moeder zijt, als mij een ongeval overkomt wensch ik, dat gij morgen aan haar schrijft, en haar vraagt zonder verwijl naar Clyffebourne te komen. Maar vader, zij zal de volgende week toch ko men; en welke redeu ga ik opgeven, dat dien spoedi ge» terugkeer noodzakelijk *iaakt Mijnheer Strange zotte nadenkend zijne wandeling door 't onderaardsche vertrek voort. Wordt voortgezet^

Klokke Roeland | 1898 | | pagina 2