Leven en Dood. Provinciale Tentoonstelling. Calcken. Provinciale kiezingen. De nieuwe kieswet. Briefwisseling uit Mechelen. Verschenen en verkrijgbaar Priester DAENS-penning. noozele mensch, dat gij u hierdoor belang rijk maakt, -want uwe handelwijze van zondag teekent uw verstand. Gemeene daden keeren tegen degenen die ze verrichten en Priester Daens staat veel te hoog, opdat lage beleedigingen Hem zouden kunnen raken. Men vergete het niet Op een twee- drietal andere plaatsen lieten wij scheldwoorden en uitdagingen onbeant woord voorbijgaan die ons door eenige snot bekken toegebracht werden. Dit alles bewijst dat onze Bruynisten in hunne kleine schoen- tjens beginnen te zitten en den opwassenden stroom vreezen. Het is noodig ook, wij zeggen het u, heeren want vele weldenkende werk lieden en burgers, zullen zich weldra in onze rangen werpen. Na de wandeling, de meeting. Wat een stroom van volk Wat geestdriftDe zaal was tienmaal te klein om deze menschenmassa te bevatlen. Van uit een venster dan richtten de sprekers Priester Daens, Smid Lambrecht, Ducattillon, Tbys en andere vrienden zich tot het volk, dat op de straat met eene plechtige stilte hun aan hoorde en toejuichte. 's Avonds verlichting van 't lokaal meeting door Minnebo, Van Schuylenbergh en Damers en gezellig feest dat allen die het bijwoonden in 't geheugen zal blijven. Zoo sloot dezen dag, die met gulden letteren In ons boek zal gedrukt blijven en onze goede heeren bswaarders de overtuiging zal geven, dat zij nog harde noten door oas zullen te kraken krijgen D. Mokraat. De plechtige opening der Provinciale Tentoon stelling is bepaald op Donderdag 1 Juni. Zooals wij reeds gemeld hebben,zal deze opening gedaan worden door zijne Koninklijke Hoogheid Prins Albert van België. Hoogbeschermheer der Ten toonstelling. Het bezoek van Prins Albert zal gansch officieel zijn hij komt als vertegenwoor diger van den Koning en in vollen gala. Er zal uit Brussel eene staatskoets naar Gent gezonden wonden. Prins Albert zal te Gent aankomen, kwart door 3 ure en uit deze stad om 6-ure vertrekken. De burgewacht en het leger zullen hem bij de aankomst en bij het vertrek de krijgsheer bewij zen. Den avond voor de opening, den Woensdag 31 Mei, zal een militaire fakkeltocht de bijzon derste straten der stad doortrekken. De inwoners zullen verzocht worden hunne huizen te bevlaggen en te verlichten. In een volgend nummer zullen wij het pro gramma mededeelen der feestelijkheden welke gedurende de maand Juni zullen plaats hebben. Met Cherscamp was Calcken het talrijkst verte genwoordigd in den bond van Wetteren,om deel te nemen tan den stcei van Sloven. Zijne kloeke zangers metschoone stem, hebben veel bijgedra gen om leven en beweging te verwekken, 's An- de democraten van den Boombosch, de Vromont- straat de democratenstraat genoemd en de Zomerstraat. Jammer dat het weer zoo slecht was, wat belet heeft dat de meeting bij Petrus Roels 's voormiddags plaats had. Ondanks den aanhou denden regen zijn de Wetteraars 's namiddags aangekomen en hebben hunne »u.iue gedaan, vergezeld van den volksvriend Du Catiilon, die gesproken heeft bij Vanthemsche en bij Roels. Het uilstapken is goed afgeloopen, hoewel de vlag goed gedoopt werd en de democraten doornat waren. De democraten van Calcken wenschen zoo vroeg mogelijk eenen Volksbond te stichten, die ook zijne eigene vlag zou hebben. Zij zijn over tuigd dat zij beter zouden lukken dan elders, om dat de Calckenaars vrij van aard, rondborstig en geene valschaards zijn, maar mannen, die,'t is gelijk welk gedacht zij aankleven, zonder vaar of vrees met hunne opinie voor den dag komen. 23 OP door JULES MARY. Breng dat zen naar Versailles, en wel zou zoo spoedig mogelijk. De laatste trein is vertrokken en op den eersten trein van morgen kan ik niet wachteD. Gij zult niet gemakkelijk een koetsier vin den, die u in den'nacht naar Versailles breDgen wil. Ik zal daarom voor u laten inspannen, ik heb een paar flinke dravers op stal, want die heb gij noodig. Met een huurhoetspaard zoudt gij toch te Iaat komen. Landais dankte zijn oom hartelijk en een kwar tier later reed hij met zijn gezellinnen den weg naar Versailles op. Geen van de drie sprak een woord, alle werden zij bezig gehouden door de ang stige vraag Zou het nog niet te laat zijn 1 VIII. UITSTEL. Het sloeg Vief lireh Op de torenklok van Versailles, toen Landais de stad binnenreed. De dag was reeds aangebroken, de straten waren vol met menschen, die alle haakten naar het afschuwelijke tooneel, dat weldra zou afgespeeld worden. Nabij de gevangenis moest het drietal uitstappen, door deze toeloop was het rijden verboden. Als een nieuwe fabriek gebouwd wordt in een dorp, dan verheugt zich iedereen, want 't is ne ring en tering en brood dat zij aanbrengt, het tegenovergestelde van een kasteel dat dwang, geestverstomping, uitbuiterij, armoede, karakter loosheid en schijnheiligheid als vrucht heeft. De werkende klas van Calcken is dus verheugd dat een uieuwe fabriek gebouwd wordt, die met den tijd nog zal vergrooten de neringdoeners zijn er niet kwaad om, alleen eenige valsche zweerders loopen met een stekelverkensgezichl rond als gingen zij lampen, quinquets en telloo- ren verbrijzelen. Ze zoeken alweer de gelegen heid om de fabriek moeilijkheden aan te doen, ten einde nog een vijffrankstuk te verdienen. Voor die overtreders van het tweede gebod en voor hunne vrienden is de fabriek eenen steek in het hert. Zij hadden immers den ondergaDg der familie Ras?aert gezworen door loensche middels den vader uit de school gejaagd en hem zedelijk gebroken, zoodat hij stierf, zijne vrouw en kinderen ongenadig laf vervolgd, doch te ver geefs, en nu rijst de fabriek op spottend met hun deugnietstreken, als een sterkte van het werk, als een toevlucht voor vervolgden en haar aan blik alleen zal het karakter van velen verstalen. Wij roepen de aandacht van den heer lmrB meester op de noodzakelijkheid van het water weg te doen leiden, dat blijft staan aan de Vaart en in de Vromont3traat. Aan de Vaart is het een poel. 3 democraten treden in 't strijdperk M. Gutlle- min te Geeraardsbergen, M. Fagnart te Neder- brakel en M. Plancquaert te Audenaarde. Zondag spreekt Priester Daens te Oudenaarde voor Plancquaert.Een vijftigtal meetings zullen in de 3 kantons volgen. Het gouvernement blijft hardnekkig. Zelfs het quorum wil men niet verlagen. Alleenlijk voor Brussel zou men hetzelve op het tiende willen brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal die koppigheid onweer broeien in het land. Want wat men ook moge zeggen, 't is eene partij wet en daarbij eene wet van achteruitkrui perij, twee hoedanigheden die vervloekt worden door ons nieuw kiezerskorps. In alle geval, zijn we niet van zin ons met de handen in de zakken bij de keel te laten nemen. Men wil ons verpletteren wij zullen ons ver dedigen I De tijd zal dit leeren. De belanglooze strijd welke wij voeren voor onze gedachten doet meer dan eenen vijand tegen ons opkomen, maar tusschen die tegen strevers bevindt zich eene soort menschen op wie wij de bijzondere aandacht onzer partijgan gers roepen het slach dier verstokte, ziellooafe bewaarders welke zich christenen noemen en zoov eel godsdienstige overtuiging Jiebben als het Wij mogen ze met recht geldwolven heeteü, want de eenige God welken zij aanroepen is het Geld. Niet vatbaar voor de minste belangloosheid, voor den minsten geestdrift, meenen zij, dat alle edelmoedige gevoelens,alle zucht naar ideaal alle wilskracht, alle karakter den menscli ont gaan zijn, dat de dag aangebroken is op den wel ken elkeen de knie moet buigen voorde bezitters. Zij denken in hunne verwaandheid dat de geldrüacht alles behcerscht, en het goud de eeni ge middel is om alles te bereiken. Wij hebben hier in Mechelen ook eenige van die versteende bewaarders, wier hert steeds om huld is meteen bankbiljet ofbeursweerde en op wier gevel het eenige uithangbord mag prij ken In den Intrest. Zij kunnen zich niet iubeelden dat er man nen bestaan gevoelig voor al wat êel en ver heven is, en zien, van achter hunne geldzakken met verachting en misprijzen op ons volk neër. Wetende dat zij met hun geld veel kunnen Lucienne en Claudine bleven dicht achter Landais die zich nu met vuisten en elleboog door de me nigte begon te werken, Toen de gendarmen, die op wacht voor de poort der gevangenis stond, den advokaat zag en herkende, begon hij met den kolf van zijn geweer ruimte voor Landais temaken. De veroordeelde is immers nog niet vertrok- nke vroeg Landais. Nog niet, mijnheer de advokaat, maar zij kun nen elk oogenblik komen. Juist werd de poort geopend en do somber,. sb«t kwam naar buiten. Lucienne gevoelde, dat haar krachten haar begaven, zij moest zich aan Lan dais vasthouden om niet neer te vallen. De advokaat naderderde den bestuurder der ge vangenis en overhandigde hem den brief van den procureur generaal. De bestuurder las het volgende Bevel namens zijne Excellentie den minister van Justitie aan den heer bestuurder der gevangenis Saint-Pierre te Versaillesde terochtstelling van Michel Doriat moét drie dagen uitgesteld worden. De Procureur generaal DE LA VoNDE. De bestuurder wendde zich tot den bevelheb ber der gendarmerie en fluisterde hem eenige woor den in het oor. De stoet maakte halt en trok zich daarna in de gevangenis terug. Men deed Doriat van de kar komen en bracht hem in zijne cel terug. Wat is er gebeurd j vroeg hij. Zou men ein delek mijn onschuld ontdekt hebben 1 Misschien, houd moed, mijn zoon, zeide de priester. Doriat had Lucienne on Glaudine erkend, bene vens zijn advokaat. Men had hem dus niet verlaten, hy begon weer hoop te koesteren. Ook Landais en bekomeD, bedreigen zij de vermetelen welke hen durven bij de slippen pakken en koopen ellen, dige penneknechten uit, die zich van hunne gedachten en overtuigingen ontdoen met hetzelf de gemak als van hunne overjas, welke zij dan met hunne verloren onafhankelijkheid aan den kapstok huns meesters kunnen hangen. Hewel, makers het zijn die kerels, zonder ge loof noch princiepen, welke wij u aanwijzen als uwe hardnekkigste en onmeèdoogendste vijanden. Op, dan, te wapen tegen hen. Geen eerbied, geen ontzag- meer voor hunnen persoon. De gewoonte daargelaten, zoohaast ge «enen dier rijkaards ontmoet, zoo maar oogenblikke- lijk u te vernederen en teekeu van onderwer ping te betoonen; het hoofd omhoog, meer fier heid en u afgevraagd met welke menschen gij te doen hebt. Gij moet voor niemand onder doen. Zwoegende van den morgend tot den avond voorouders of vrouw en kinders, zijt gij het al leen die de verdienste hebt deftig en braai te blij ven tegenover die gewetenlooze genieters, welke met alle middelen waarover zij beschikken en de voldoening van alle hunne drillen nog gedreven zijn slechts kwaad te stichten. Aan ons dus. de munt dier geldhonden on gangbaar te maken. 't Is toch eene aardige zaak In den Dijle- galm zijn ze niet tevreden met de kandidaten der katholieken voor de toekomende gemeente- keus. Het is dus dat die bekwame opstellers iets achter den boterpot gereed hebben dat zeker de slad redden zal en bevrijd houden van alle gevaar. Maar als ge dan vraagt welke zijn uwe kan didaten, wie zijn die helden, dat zij voor de pin nen eens komen, zooals die uit den cerkel en der liberalen, ja maar dan is bet een spel van.... stommen ambacht. Met de X stralen zou men ze nog niet kun nen ontwaren, Dat verwondert ons, overigens niet. Over eenige dagen ontmoetten wij een der der kribbslaars van den Dijlegalm, wij v/ezen hem alle het lage zijner medewerking aan. Lezer, ge hadt dit moeten bijwonen. De jon gen was razend, stond 'vechtens gereed en zwoer bij God en al alle zijne Heiligen dat wij het mis voor hadden. Ge ziet het, diegenen welke, met reden, mis schien aangeduid worden dieu vuilen hutsepot gereed te maken, wijken achteruit en zijn be schaamd om voor hun eigen werk in te staan. Verwacht u dan kandidaten te zien voorko men.... Het is een vuile nest en niet een van hun durft bekennen wie hem be.... vuilt. Verleden week viel De gazet van Mechelen meteen zeker genoegen den eerbiedweerdigen pastoor Daens aan, om reden dat hij een bezoek had gebracht aan het Volkshuis» der Socialisten van Brussel. Als een geneesheer bij een zieke komt, zegt hij dan In geval gij aan zulke kwaal lijdt,, genees ik u niet Als onze Zaligmaker zijne goddelijke leering verspreidde, richtte hii zich dan sleqM" ..xto.gcu j ub /.ijl or wei mee inet geloof had ze ker alzoo vooruitgang gemaakt! Maar daar is juist het ongeluk, dat er zoo wei nige priesters hunne zending begrijpen en tot de socialisten en andere onbewuste goddeloozen niet gaan, bij wie hunne plaats is. Ware het zoo, er zoo een ander wereldje bestaan. Wij komen terug op den rol welken de heden- daagsche geestelijkheid te vervullen heeft. Wij vernemen uit goede bron dat et in de poli- litiek door Dijlegalm gevoerd, een priester ge wikkeld is. Priester Daens, die duizende zielen van godde loosheid en socialismus bevrijdt en stiijdt volgens de onderrichtingen van den Paus, die hem noo:t afgekeurd heeft, wierd gestraft, gehoond, ge broodroofd, gemarteld, om reden dat hij twist en tweedracht stichtte in den schoot der katholieke partij, hij de redder ervan. Er is hier te Mechelen een priester, die laag, gemeen politiek van eigenbelang, haat, wraak en eerzucht ondersteunt, met bankiers van hier en de beide zusters hoopten. Het uitstel was eenmaal toegstaan en wanneer het gerecht zich nu overtuigd had, dat Doriat onplicbtig was, zou hij wéér op vrijen voet gesteld en de ware moordenaar gestraft worden. De advokaat bracht de beide meisjes naar het rij tuig en zeide Met dit rijtuig kunt gij naar huis terugkeeren ik ga met den eerst volgenden trein naar Parijs! Blijft den geheelen dag t' huis, de onderzoeksrechter, yfijnheor de Moraines, zal waarschijnlijkheden nog komen om u in verhoor te nemen. De advokaat nam afscheid van de twee meisjes, die daarop in het rijtuig van den procureur gene raal naar Garches reden. Te Garches gekomen stal de koetsier zijn paarden in eene uitspanning, de ar me dieren bezweken bijna van vermoeienis. Claudine en Lucienne gingen verder te voet naar het huis van Doriat. Maria Doriat was den geheelen nacht opgebleven, de afwezigheid van Lucienne boezemde haar de groot ste onrust in. Het vonnis zal morgen vroeg voltrokken wor den, meende zij, en de lieve Lucienne zal haar pleegvader niet hebben willen verlaten voordat men hem aan den beul overleverde. De arme vrouw bad den geheelen nacht. Toen zij Lucienne zag binnenkomen, sprong zij op en riep: v Hij is dood, nienwaar? Zij hebben hom vermoord? Lucienne en Claudine hadden de grootste moeite, om lyaar tot kalmte te brengen. Omzichtig vertel den zij haar, dat Doriat nog leefde niet alleen, maar dat hij gered zou worden, daar het weldra zou blijke dat hij onschuldig was. In den loop van den dag kwam de onderzoeks- techter ten huize van Doriat, vergezeld van den kommissaris van politie. elders meegaat, en de tweedracht brengt in de katholieke partij. Wij vragen eerbiediglijh aan zijne Eminentie Kardinaal Goossens dat hij dien priester strafte uit oorzake van zijn politiek gedrag dat noch katholiek noch christelijk is. Zal er der rechtvaardigheid voldoening wor den geschonken, of zullen wij den man moeten behandelen zooals de eerbiedweerdige pastoor Daens door brave katholieke zielen behandeld is geworden Maar wij zouden meer hardnekkig heid in den strijd brengen. Ze praten al lang over verandering in de ge dragslijn van 't Vatikaan tegenover de christene demokraten. Een woordje Is genoeg om al dien zeever te weerleggen. Pas geleden heeft Z, II. Leo XIII professor Toniolo der Universiteit van Pisa aangeduid om eenen kursu3 vrn hoogere historische leervakken te Rome in te richten. Professor Toniolo is de geleerde christen demo- kraat die op het internalionaal Congres van Fri- burg (Zwitserland), gehouden in Augusti 1897, verklaarde, hierin gesteund door den christen demokraat Decurtins De toekomst is aan de christene democratie zooniet aan de socialisten F. I! in de Klok Tegen het Collectivism. Rede voering van den heer advokaat Le Bon op de tegensprekelijke meeting tusschen Socialisten en Krislene Demokraten te Antwerpen, in den At- hambra, op 17 April 1899. Prijs 2 centiemen. Open brief aan de geestelijkheid, een artikel van Priester Daens en eene ver handeling over ons program, alles tezamen in een vlugschrift. Prys 2 centiemen. Wij bevelen deze '2 goede en knappe schriftjes in de gunst onze propagandakringen en bonden. Ontvangen in DE KLOK Totaal fr. 660,43 NINOYE. Omdat Jefken al trompetten in de Geeraardsbergschestraat liep met een gazet aan zijn achterste. 0,25 AALST. Omdat de Klok bij den bakker de eiers uitzuipt. 0,10 Na het zingen van een lied door een Brugscke zot bij Corthals. 0,95 Op den trein, op reis van Brussel naar Wet- teren. 5,76 WETTEREN. Omdat den eerbied waar- digen man op den doortocht van den stoet geen schandaal meer zoude verwekken. 0,75 Met voor het huis van een oud liberaal uit gramschap zijn kleed te scheuren. 0.75 TURNHOUT. Na het zingen van het lied. de Groene Vlag rond gehaald 1.00 Yan slechte kieswettpn Inort men veel spre ken, terwijl zij het pensioen van den werkman vergeten. 1,00 Ja afgevergde geloof ods vrij wij houden rekening van hen die houden van knoeiery. 0.50. Lev« de Priester Daonsponning. 0,00 UIT DENDERWINDEKE. Meersch- voorde. -- Leven de vrienden van Priester Daens. MettaekjuBA'itiö V «al Lot ó4 lii«r stuiven o,20 Wie, wie, wie zou nu Woeste zijn portret durven zenden, hij wordt niet gewild 0,20 Op het Kongres door de socialisten zondag en maandag te Leuven gehouden, is de kwestie der E.V. te berde gekomen en hetvolgende dagorde, voorgesteld door Furcëmont en door Vander- velde gewijzigd, gestemd Het Congres verklaart dat de zuivere Evenre dige Vertegenwoordigen, op het programma der werkliedenpartij geschreven, ondergeschikt blijft aan het voorafgaandelijk invoeren van het een voudig en zuiver algemeen stemrecht, en kleeft onder die voorbehouding den strijd aan die door de verschillige partijen der oppositie voor deze twee hervormingen en tegen het kiesontwerp van 't ministerie gevoerd wordt. Bevestigt de voorgaande besluiten van het Kon gres van Antwerpen en behoudtdiensvolgens aan de volksvertegenwoordigers die voor of tegen de E. V. vertegenwoordiging verbintenissen aange gaan hebben het recht deze getrouw te blijven. Hij nam Lucienne en Claudine in verhoor, en ver nam van haar alle bijzonderheden. Dus. zeide Moraines ten slotte, gij beschul- digdt Jean de Montmayeur van den mcord op Bour- reillo gepleegd. Neen, mijnheer, zeide Lucienne. wij niet, wij vertellen eenvoudig wat wij gezien hebben. Het slachtoffer heeft zijn moordenaar aangewezen. 't Is wel zeide hij, volgt mij dan naar les Bernadettes. Onderweg dacht do Moraines over het voorval na. Welk eene geschiedenis, mompelde hij, Mont mayeur hoe is 't mogelyk. Het geheele onderzoek op les Bernadettes kwam hem weder voorden geest. Wat hem» destijds als volstrekt niet buitengewoon was voorgekomen, be gon nu zijne aandacht op te wekken. Waarom had Montmayeur bij het gerechtelijk onderzoek tegen woordig willen zijn Waarom was hij zoo ontroerd geweest? Waarom had hy met zooveel belangstel ling aan den dokter gevraagd, of het slachtoffer nog lang na den moord geleefd had en of hy bij het volle besef van zijn toestand geweest zou zijn Waarom had Montmayeur zooveel moeite gedaan om hem, de Moraines, uit de kamer te krijgen, en had hij hem aangeraden, liever naar het aangrenzend ver trek te gaan, om zijn proces-verbaal te schryven? Die vragen kwamen in den geest van den rech ter op en hy wist er slechts een antwoord op te vinden Omdat Jean de Montmayeur de moordenaar van Bourreille is. (vervelgt.)

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2