ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARI Alles voor en door het volk! Eene wraakroepende wet. Nog de Provinciale kiezingen. De val. y -) M. Woeste te Aalst. NEGENDE JAARGANG, Nr 10 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 25 JUNI 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand, Alsk ik luid, o heil en glorie, Js 't victorie, In Vlaanderenland l ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. Aan dit blad behoort een bijvoegsel. Dat er altijd menschen onschuldig zullen veroordeeld worden, valt buiten twijfel. Dit gebeurde vroeger dit zal ook later gebeuren. Het gerecht was nooit onlaalbaar de rechters waren altijd menschen on derhevig aan driften, zwakheden en gebreken. Ook, tegen dit feit vermogen wij niets wij moeten het lijdelijk bestati- gen. Maar dat men onschuldigen veroor deelt, IN NAAM DER WET dat men duizenden menschen boet, straft, naar de gevangenis sleurt, uit willekeur, door een onwettig recht, is eene brandende schande op ons be- Scnaaiu nlichtige be stuurders. En nochtans dit gebeurt En men weet het Zulke wet bestaat in ons land En men blijft laffe getuige van de bloedgierige tooneelen door de jacht wet veroorzaakt, zonder de hand te Terecht vraagt eenieder zich al, hoe lang die gruwel nog gaat duren,.. In Danomey (Afrika), brengt men jaarlijks duizenden mannen, vrouwen en kinderen van .het leven, om aange naam te zijn aan den fetisch of afgod. De huivering bekruipt u als ge de bloedtooneelen leest, welke die onge lukkige negers ten toon spreiden. Maar als ze duizenden menscheqji vermoorden, dan denkt ge toch altijd De rampzaligen weten niet beter ze zijn de slachtoffers van het bijgeloof. Voor België mag die reden niet gel den Hier offert men aan den fetisch met koel verstand, met bekende plichtig- heid. De jachtwet wettigt diefte, lokt ge vechten uit, drijft tot moord. Met een enkel wetje, vier, vijf regels houdt alles op... Dit wetje krijgen wij niet. Het-jachtvermaak der heeren vier- slemmers mag immers niet gestoord worden 1 Met genoegen hoorden wij Priester Keesen de gehate moordenaarswet aan randen in 't Senaat. Het jagen is een onzedig vermaak, verklaarde hij. De eigendom moet beschermd wor den, maar daarom moet men geen ei gendomsrecht scheppen, waar net niet bestaat. En op de vraag van Tournay of hij de wilastroopers zou durven aanmoe digen, die bij hem te biechte komen, antwoordde Priester Keesen, zonder aarzelen Geen enkele wildstrooper zal mij dat komen biechten, want hij weet dat wildstrooperij geen zonde is.» Ziedaar dus eene wet, die jaarlijks duizenden boerenjongens in de gevan genissen opstapelt, die hun den haat voor wet en gerecht in 't herte prent, die bloedige jachtdrama's verwekt, waarbij dooden neerstorten en wedu wen en weezen worden gemaakt Die wet bestaat onder een zoogezegd katholiek ministerie; zij wordt er door ondersteund en nu komt een Priester bekennen, dat al die straffen, al die moorden, de gevolgen zijn van wet- lijk onrecht, dus van beschermde schurkerij, gebeurd onder het toezicht onzer regeerders, en de wildstroopers, die nog meer vervolgd worden dan het wild, zich volgens de leering der Kerk nog niet plichtig maken aan het minste misdrijf Er was eens een tijd toen recht en volksliefde de eenige bekommernis uit maakten der landsbestuurders het is waar, het volk was dan nog zoo fijn niet als nu; men kon de menschen nog niet wijsmaken dat zij stemmen moe ten voor onrechtplegers zooals nu, het was ten tijde van Boudewijn Hapken en Karei den Goede. En toen een hoogmoedige patriciër door de kudde schapen van 'nen armen veekweeker was gereden en er vele had gedood, deed Boudewijn hem ombren gen tot straf en voorbeeld. En toen een gewetenlooze kerel al het graan had opgekocht om het aan onbetamelijk hoogcn prijs te verkoo- pen, deed graaf Karei diens zolders ^ponbreken en het graan aan het volk uitdeelen.... Gelukkige tijden Nu zijn we beschaafder Wij hebben een beter begrip van plicht en recht, want, niet waar, we zijn meer ontwikkeld Wij hebben een ministerie dat er op i"»;.-»»- En nochtans wij verwachten mei opene armen het recht van omhoog, van onze bestuurders, van onze wetge vers, maar 't en komt niet. En wij roepen dagelijks zoo hard we maar kunnen wij klagen de misbrui ken aan de ongerechtigheden de wraakroepende zonden,maar de ivoren torens, onze bewarende wetgevers, hooren ons niet... Wat moeten wij doen O geelt ons raad, gij hooggeplaatste en diepgeachte heeren, die zegt dat wij aan de huidige conservatieve besturen niet raken mogen geeft spoedig wij zen raad, want meer en meer moeten wij gelooven, dat er eerst eens met den groven bessem zal moeten doorgegaan worden, of dat het niet beteren zal. P. V. S. We waren voornemens over de kiezing van Geeraardsbergen niet te spreken, daar het twee onzer vrienden waren die het mandaat begeer den doch, daar wij zondag in het blad van den heer Pauwels (juist dezelfde die in 1894 op eene meeting te Moerbeke den heer Van der Taelen deed doorgaan voor een afbreker der Kerk) met verwondering zwart op wit zagen gedrukt dat de Katholieken hadden gewonnen in het kanton, achtten wij het noodig de punten eens op de i's te zetten om d'eerlijke handelwijze van sommige mannon die zich democraat noemen te doen ken nen. Reeds sinds eenigen tijd had M. Van der Linden aangedrongen bij M. Van der Taelen tot het aan vaarden eener kandidatuur voor den provincie raad. niettegenstaande hij nochtans goed wist dat M. Van der Taelen een echte democraat was, ons altijd moedig ter zijde stond, en er in het kamp der bewaarders mannen genoeg waren die met twee handen te gelijk zouden aanvaard hebben. Door het gedurig aandringen aanvaardt einde lijk M. Van der Taelen zich aan den poll bloot te stellen, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat hij in niets zijne overtuiging verloochende, hetgeen werd aangenomen meer nog, de omzendbrief waarin de kandidatuur Van der Taelen was voor gesteld, was onderteekend «namens den,Democra- tischen bond door Van der Linden, Ilaalter- man en Van Bever. Welnu, deze laatste is Bur gemeester te Grimmingen en gekozen op onze lijst in 1896, tegenover de uittredende Woestis- ten met eene overgroote meerderheid. Alles liet dus veronderstellen aan M. Van der Taelen dat het in geene hinderlaag was dat men hem lokte, en hij aanvaardde met de beste inzichten, doch onze goede vriend M. Guillemin, die reeds heeft ondervonden waarom M. Van der Linden den democraat uithangt, voorzag wat ge» ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zonde alles vóór donderdag middag. aaan.' - lyya? x» beurd is en stelde zijne kandidatuur tegenover deze vajn Van der Taelen. 't Waren dus 2 democraten tegeneen op die zich voorstelden. Alhoewel we de lichtzinnige goedheid van M. Van der Taelen betreurden en het kranig, waarlijk meesterlijk besluit van M. Guillemin van harte toejuichten, toch bleven we strict onzijdig en verijdelden op die wijze de plannen van sommige fijne kerels, die dachten ons op onze eigene mannen te zien schieten. Hewel, M. Van der Talen, die 't geluk had te ondervinden wat vreugd erin den hemel zal zijn over de bekeering van één zondaar, had de kans ook, dat beneven de hoofden der cooservateurs ook de geestelijkheid een handje heeft toegesto ken, zonder nochtans door iemand gevraagd te zijn. Kn zoo kwarn hij zegevierend uit den strijd. 't Was dan eerst dat de aap uit de mouw kwam en de vrees van M. Guillcmiu gewettigd wlerd 't waren alsdan de democraten niet meer, 't waren de katholieken die hadden gewonnen de kan didatuur van vrede waarvan zooveel gewag gemaakt werd en die moest den vrede tusschen de twee fracties der katholieke partij tot stand breDgen, was weerom eene kandidatuur van oor log geworden, en de Courrier de Bruxelles en Biex Public werden de eersten uil Geeraai ds- bergea verwittigd, onder titel Groote katholieke zegepraal, oogenblikkelijk na de uitslag gekend was 00 11 Juni. Ook bet bewarend blad van Geeraardsbergen, welk natuurlijk niet tevreden was over de kandi- datuui Van der Taelen, in wier kolommen zoo dikwijls de man was bevuild en aangerand ge- wordèo, veranderde van laktiek en kwam uit zijr 'help gekropen. Op 4 Juni, dus 8 dagen mar v kiezieg, stond er geen gebenedijd woord i,„r:de kiezing, niets zelfs werd er uit goede was dl kandidatuur van M. Guillemin te"onde°r- steunep dan de andere, doch in dien strijd geene enkele wilde verdedigen. Eu uu, pas is de uitslag gekend, of 't is triomf, de katholieken hadden gewonnen. Van Demo- kraat wa3 er natuurlijk geen spraak meer, nog min van gebanvloekte, 't geliefkoosd wapen van onze conservateurs. Hewel, dan moest M. de volksvertegenwoordiger Van der Linden lus- scheDgekomen hebben om te protesteeren tegen deze dubbelzinnige handelwijze, dan eerst zou men cenige teekenen van democratie hebben kunnen ontwaren in zijne handelwijze; m»ar neen, luj zwijgt, hij keurt goed en gaat voort met het volk om den tuin te leiden. Immers, het is niets anders wat M. Van der Linden beoogt. Hier hangt hij den democraat uit teekent zelf ais voorzitter van den democrali- schen volksbond, gaal bij al ons mannen om ze in te lijven, en dan, wanneer het kiezing is, ou de rsteunt hij de conservatieven, gebruikt zelfs zijnen invloed tegenover ods in andore kantons; onder andere in het kanton Nederbrakel, te Steenhuyze, waar hij als ontvanger der goederen van zekeren graaf nog al kennis heeft, onder steunde hij in de laatste kiezing M. Verhae- gen tegenover onzen vriend Faignart, een land bouwer en inwoner van het kanton en in de Kamer, daar is hij de nederige dienaar van M. Woeste, die verklaard heeft, dat het woord de- mok raat zelfs niet mag genoemd worden in de katholieke partij. We raden dan onze vrioDden in hel kanton Geeraardsbergen aan op hunne hoede te zijn en zich id .hel toekomende tweemaal te bedenken vooraleer zich aan den hengel der conservatie ven te laten vangen, want het volk kan onmoge lijk al die diplomatische wendingen goedkeuren. F. Lambrecht. Het is dus niet alleenlijk in de conservatieve partij, dat de oude elementen als spinneweb- ben worden weggeveegd. Zelf in den Belgischen volksbond krijgen zij het lastig. De laatste gebeurtenissen bewijzen het klaar. Hellepütte vond het geraadzaam er van onder te trekken.' Verhaegen hield hem tegen, zeg gende dat hij meeging in geval men zijn alter ego afstemmen durfde. De leden wisten dit heel goed en toch gooiden zij Helleputte met klank aan de deur, om M. Tuerlings ia de plaats te stel len. 't Is waar later heeft men wel gekonkelfoesd om het Teurlings beu te maken, doch de feiten bestaan en zijn een teeken des tijds. Wij moeten vooruit, jongens, zonder talmen vooruit Na eenige jaren zitten al de gemaskerden in schande. Als wij ons maar koen en knap houden en onze laak met hart en ziel volbrengen, is de toe komst aan ons. De Stoet. Ze zijn dus voorbij, de feesten ter eere van M. Woeste, waarvau men zooveel gerucht had maakt. Wij hadden gemeend een triomftocht te moe- ten bijwonen, daar al de krachten van het oud testament eraan gewijd warende verheerlijking van eeuen afgod, die door duizenden verblind wordt aanbeden; en och arme, al het geloop, al de dwang, al het geld eu de beloften zijn er niet in gelukt eene behoorlijke manifestatie t' hoope te brengen. Yau binst de weke had i4en lauge program ma's in stad en dorp rondgedeeld men sprak van 89 maatschappijen, van 24 muzieken, men bofte erop dat heel het arondissement, ja heel het land ging naar Aalst stroomen, gansch de stad was beplant met vlaggen, op de kosten van het stadsbestuur van zaterdag avond bul derde het kauon met een gedonder als wilde men alles in gruizelementen schieten men ging een bewijs leveren, dat do conservatieve partij nog niet dood was en haren leider zou weten le vereeren. Iloe deerlijk is de verwachting der inrichters bedrogen j Te nauwernood 3200 man goed geteld heeft men kunnen optrommelen. 3200 man, de muzieken inbegrepen. I Als Pastoor Daens ergens eene meeting geeft I telt men er seffens 3 a 4000. En hiervoor had men weken lang gewrocht;i had men aan de muzikanten 2 3 fr. per man I b3loof.theeft men honderden coupons betaald en iionderdeu menschen gedwongei»-',iA u-~-v Men moet bekennen dat het zoo weinig mo gelijk was, en niet ilauwer kon zijn. Daarbij was de stoet zou koel als koude pap. Geen beetje vuur, geen spierke geestdrift, geen gezaDg of plezier was er op de deelne mers te bespeuren zij gingen daar goedsmoeds en neerslachtig als de Pollakken op weg naar Si- berie. Op de markt, waar Woeste plaats had ge-^ nomen op het balkon van 't stadhuis, had men 1 zelfs alle moeite om hun eens te doen roepen:- Leve Woeste. Heele rangen gingen voorbij zon- 1 der te juichen, zelfs zonder muts of hoed af te te nomen. Nog nooit hebben wij zulke onver schilligheid ontmoet liet waren klaarblijkend de overblijvers eener partij die op haar uiterste ligt. L'e manifestanten waren dau ook gauw ver trokken. Om 6 a 7 uren was elk naar huis. De houding onzer Ministers en Bisschoppen. Was de hulde aan den leider der conservatieve partij zoo flauw mogelijk vanwege het volk, van, den kant der gezagvoerende mannen was zij nog: erbarmelijker. Niet alleen maken al de groote katholieke ga zetten voorbehoudingeo, maar het wordt alge meen opgemerkt en de bewaarders zijn er dul om dat geen enkele minister aau de plechtig heid heefi deel genomen, noch met de ontvangst, noch aan het banket. Zelts geen telegram van ge- 1 lukwensch hebben zij gestuurd. Ook onze bisschoppen hebben het stilzwijgen bewaard. Op het banket heeft M. Van Vreckem al deI depeehon samengenomen en gezegd «Mijne' heeren, er zijn 150 tgjflgrams toegekomen het is onmogelijk zjLaHS~af te lezen. Die truc zal niemand bedriegen Het moet zijn, dat er niet veel merkwaardige namen op stonden, anders zou M. Van Vreckem ze wel uitgekipt en met fierheid voorgelezen heb ben. Dit feit wordt druk besproken en zal veleoogen openrukken. Ook zijn de bewaarders, die Woeste als den steunstok van 't ministerie en den hartsvriend der bisschoppen hebben doen doorgaan, niet erg op hun gemak. Men ziet immers dat onze Bisschoppen en onze ministers op een mooie wijze hunne liefde voor hunnen puejJA Woeste betoonen g Woeste, martelaar. In zijne redevoeringen heeft M. Woeste dan ook deerlijk geklaagd. De man raaskalde... Hij stelde zich voor als de martelaar... Woeste de martelaar en Daens do beul Bekennen wij tot zijne ontlasting, dat alles samenspande om hem in droeve stemming te brengen. Verlaten door de partij, het volk, het ministe rie, de bisschoppen, zelfs op dien plechtigen stond, dit had Sen man in 't hert geslagen. We zullen dus niet veel belang hechten aan zijne woorden.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1