ORGAAN OER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! EERSTE ZEGEPRAAL. Slag gewonnen. E11 nu Beste Lezers Du Catillon vervolgd. NEGENDE JAARGANG, Nr 12 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 9 JULI 1899. LOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand. Als ik luid, o heil en glorie, Is 't victorie, In Vlaarulerenland I ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6maanden i.5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein', Ninove, en in alle postkantooren van het land. Democraten, verheugt u Het licht daagt in het Oosten Het bloed, verleden week gestort, is niet vruchteloos geweest. Het ministerie heelt den storm het hoofd niet kunnen bieden, Peereboom heeft den nek moeten plooien voor den wil van het volk en.zijne knoeiwet in getrokken. Klokke Roeland luidt victorie. De eerste slag is gewonnen. En vooruit nu voor de beslissende zegepraal, want er moet nog gestreden worden. Eene commissie van 15 man is be noemd om nieuwe voorstellen te on- zoeken. Reeds 3 stelsels zijn aangebo den de Evenredige Vertegenwoordi ging door Théodoor, het Eennamig Stelsel doorWoeste en het Referendum ol de Volksraadpleging door Lorand. De wapens niet afgelegd Voet bij stek Gewaakt en gewerkt totdat wij de E. V. zonder besnoeiingen het zuiver A. S. bekomen hebben. Vooruit, jongens Eer vijl weken verloopen zijn, moet de vlag van het volk op ons belfort en op al onze lokalen kunnen wapperen Alles voorspelde eene omwenteling de kop pigheid van Peerebooni, de diiestheid der rech terzij, de beslagmakerij en onbeschoftheid van den bottei ik De Jonghe, de barbaarschheid der harenmulsen maakten haar onvermijdelijk. Doch daartegen *as het volk vastberaden, kloekmoe dig, eendrachtig vcreenigd met de burgerij, het vergoot zijn bloed en de slachtoffers die onder de kogels vielen, waren als zoenoffers, want als bij tooverslag werd de vrede hersteld en Peereboom boog zijnen harden keikop voorden volksleeuw. Voor een psvkoloog (zielkundige) moet het belangwekkend zijn den gemoedstoestand van den eersten minister, den soldaat des konings, een dwineeland van aard, te onderzoeken. Zou al die karaktersterkte die hem eigen scheen en werd toegeschreven, dan maar snoeverij zijn en zcu hij maar de wenkbrauwen fronsen voor zijne onderdanen, deduizende werklieden en bedien den van post- en ijzeren wegen 't Is wel moge lijk. Of was hij zoo gebelgd over de lafheid de.r rechterzij, die hem heeft laten beleedigen, hun kerende naar zijne ministersportefoelie 7 Walgde hij misschien om de platzakkigheid der anders lawijlmakende Liebaerts, De Bruyns, Schollaerls, die niet eens recht zijn gesprongen wanneer men hem te lijve ging, doch bleek als een pannekoek beefden en met de poepers zaten Misschien wel. Zich verlaten ziende heeft Peereboom, die de eenige minister van talent en verdienste is, dien we hebben, toegegeven en hij heeft wel gedaan. Eerlijk ei kennen dat men misdaan heeft, is eene eer en verhoogt het karakter. In dagen van oproer en omwenteling most men niet nauw zien. In normale tijden kan men geweld en gewoel afkeuren, doch als de kat op de clioor gaat, als het geldt de hinderpalen weg te ruimen, die het volk beletten zich te ontvoog den, dan ziet men maar den uilslag. Daarom aan zien wij het lawijt der socialisten maar als tus- schengevalletjes. die toch een groot uitwerksel hebben gehad. Z inder dat lawijt zou het volk de erostigheid van den toestand niet beseft hebben noch op straat gekomen. Het was de zegepraal der reactie, de slavernij voor 25 jaar. Ook moeten wij ons niet le zeer gebelgd gevoe len, omdat het grauw van Brussel eenige vitrie- nen heeft siuk geslagen. De manifestanten heb ben de eigendommen geëerbiedigd, Je kogel die in de Hoedenmakersstraal de ruit eener herberg doorboord heefi, kwam voort uit de bende gen darmen, die woest en wild, dronken gemaakt, het volk chargeerden. Wij hebben een instan tané gezien van harenmutsen, die op het volk aanrenden, welnu de oogen puilen uit den kop dier bullebakken. In alle geval is het beter eenige ruilen sluk geslagen dan menschen vermoord. Een men- schenleven is meer waard dan al de vitrienen van Brussel, die verzekerd zijn tegen breuk en wier eigenaars vergoed worden. Poch dit zijn al kleinigheden. Wat beeft het volk bekomen De begraving van het wetsont werp. Alles staat open, de hinderpalen zijn uit den weg ea nu kan het volk de volledige E. V. en het A. S. verkrijgen als het maar wil, de tan den toont en eendrachtig blijft. Onmetelijke voor- deelen zijn nu uit den toestand te trekken. We dringen aan opdat hel wetsontwerp van George Lorand dat eene volksraadpleging eischt, on- middel ik zou besproken en gestemd worden. Onze meesters zullen alsdan bestatigen, dat de Belgische kiezers in overgroote meerderheid de E. V. en het A. S. eischen. Dan is het gedaan met de regeering op het lasten. Men zal dan we ten wat het volk wil, er zich naar schikken en oproer vermijden. Het A.S. en de E. V. brengen noodlottig eene gansche verandering in de polt- liliek, die sociaal of maatschappelijk zal worden en volkswetten zal doen stemmen. Het Is dus de troonbeklimming van de democratie. Onze partij zal zich kunnen losmaken van alle banden die haar nog van ver of van bij aan de conservatieve partij vasthechten. Zij zal vrij ea vrank bare wegen gaan. Wordt zij dan nog be slreden door fanatieke en aan rijken verslaafde bisschoppen en geestelijken, dan zullen zij de katholieke partij zien vervallen tot dien lagen trap waarop de katholieken van Frankrijk spar telen. Victorie, roepen wij, maar ook Qui vive of Werd a Men weet dat M. Beernaert dinsdag morgen de partijgangers der E. V. bij ztch heeft geroepen ïheoior, Lorand, Vandervelde, priester Daens en anderen om eene verzoening le bewerken. Wij zullen echter geene oplossing aannemen, als zo niet ingegeven is door rechtzinnigheid. Vol ledige E. V. en onverpoosde propaganda voor A. S. Geeft men dit niet. onnieuw het woord ver leend aan ae straat. In dit vooruitzicht mag de beweging niet alleen blijven bestaan in Brussel, Luik, Gent, Aalst, Verviers, Charleroi. Z:j moet uitgebreid worden in heel het land tot in do kleinste dorpen. Nooit was de toestand schooner. Laat onservan gebruik maken. De fortuin klopt geen tweede maal aan dezelfde deur. Moet er nog eens op straat geko men worden, dan zullen de gendarmen hun werk bebben in hunne eigen brigaden, de burger wacht en het leger zullen op het volk niet schie ten, dal maar recht eischt. Niet het volk is revo- lutionnair, maar de ikzuchtige conservatieven, die voor een zetel den burgeroorlog verwekken. Leonce DUCATILLON. We hebben nu verzekerd de Evenredige Ver legenwoordiging op w etgevend gebied. NVelk zal hel gevolg zijn van dien zegepraal Dit zal vaiilieverleè de lezer zich nu afvrageD. We gaan die vraag beantwoorden, zonder ons voor '1 minste le bekreunen om de uitvallen die deze nieuwe voorzegging bij de vuige betaalde klerikale lasterpers zal uitlokken. De lezer zal daaruit (uit dio voorzegging) bemer ken, kunnen, waarom ik het woord klerikaal ge bruik. 't I3 enkel als tegenstelling van 't woord libe raal. Onze zetelende zoogezegde katholieken wareD over 't algemeen geene christenen meer, ze wa ren neergedaald tot eene ganscb ontkennende rol, ontaard tot anti liberalen, juist als de Gsnt- sche en Brusselsche kartondemokraten ontaard zijn tot anti socialisten. Al wat begint met anti is verachtelijk, durft Diets stelligs willen of verdedigen, heeft geen afgeteekend program, beperkt zich bij enkele tegenwerking. Eene partij moet werken, streven, vruchten dragen, of die partij is nul en tot verdwijnen ver oordeeld. Z'heeft geen droombeeld meer, bijgevolg z'heeft geen reden van bestaan meer Zoo zijn de twee oude partijen liberaal en klerikaal. Niet een van beide zal nog ooit onder die benaming eene meerderheid in de Kamer tel len. Dit wil niet zeggen, dat het gouvernement nooit meer in handen zijn zal van een dier twee par tijen. De hberale partij namelijk, zal zelfs gedurende acht of twaalf jaren het hooger bestuur in handen hebben. De ministers zullen liberaal zijn, van de ge- maligste soort echter, van die soort die in de laatste stemmiDgen de klerikale partij aan 't be wind hield, ondanks hare minderheid in't kie zerskorps. Vooreerst, dit soort is hard koningsgezind. Ten tweede, socialism us en chrislene demo- kratie, de gouvernementeele partijen der toe komst, die beurtelings elkander zullen afwis selen aan 't bestuur, noodzakelijk, onverbinder- baar zijn nog niet genoeg ingeburgerd om de ANNONCENPRIJS per drukregels Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. boog9re richting in hand te nemen, en 't legir dat ze achter ztch hebben, is bovendien nog niet talrijk genoeg. Bijgevolg, de liberale partij zal het lidteeken vormen of de overgangsperiode tusschen oude en nieuwe wereld, tusschen 't individualismus verpersoonlijkt in klerikale en liberale partij en 't altruismus, vertegenwoordigd, van den eenen kant door geloovige of christene demokraten, van den anderen kant, door niet-geloovige of sociaal-demokraten En waarom zal het juist de liberale partij zijn (Dit moeten we terloops beantwoorden, of de karakterlooze reactionnaire pers, die als de spin uit alles weet venijn te brouwen, zou kunnen vooruitzetten, dat wij 'nen wensch neerschrij ven). De klerikale partij was reeds lang van 't bewind af, had de liberale partij uit schrik voorde demo kratie haar niet reeds tweemaal gerugsteund. Men zie de cijfers der stemming. En dit zelfs zou niet kunnen helpen hebben, had ze bovendien niet door het meervoudig kies stelsel, de stemkracht der werklieden verlamd. Ze moest dus vervangen worden, voor zekeren tijd, zelfs wanneer het oude slenterstelsel was blijven voortleven. Dit was een noodlottig (noodzakelijk) feit, dat Diemand die onze parlementaire geschiedenis na gaat, zal betwisten. Hewel, het toeval heeft gewild, dat het juist de beurt was der liberale partij om te regeeren en daaruit hare roeping, om zonder meerder heid in de Kamers d och tans de ministerszetels te bekleedeo. Was de liberale partij aan 't bewind geweest v Bir 't oogenblik, 't zou aan de klerikale partij ►jo dat (le rol van PIS-ALLEn te beurL?ou zijn gevallen. Wij stellen, zoo ge ziet, enkel vast, wat oogen- schijnlijk is en tastbaar, zonder eenig vooroor deel of vooringenomenheid voor de eene of andere denkwijze. Later zullen we in nadere bezonderheden tre den nopens de hervormingen die noodzakelijk zullen plaats grijpen. We zullen bewijzen van den eenen kant, dat noch wij, noch socialisten, noch progressisten, noch om het even welke politieke partij die deel nam aan den jongsten'slrijd zich over dien zege praal mag vernoogmoedigen. 't Is enkel 'nen leeftocht in den gang der eeuwen, komen moest hij, hem verhaasten kon men, meer niet. Wanneer over honderd jaar de leenheerschap pij voor eeuwig tuimelde, was de tegenwer king niet min groot geweest, ze tuimelde niet te min. Zoo ook zal binnen honderd of meer jaren het nieuwe stelsel eens verouderd zijn en bouw vallig, en weerom ook ondanks dezelfde hard nekkige tegenwerking der belanghebbenden bij behoud, door een meer vooruitstrevend stelsel worden vervangen. Moesten wij nog leven wanneer de nieuwe stap gewaagd wordt, wij zouden de reaction- nairs en oude pruikenboel van dien tijd vor men. Van den anderen kant zullen wij bewijzen, dat alle denkwijzen en belangen en vrijheden en rechten, beter dan vroeger binnen de palen der redelijkheid zullen geëerbiedigd worden en ge vrijwaard, en al die schroomvalligheden die men voor 't oogenblik schijnt te koesteren, slechts voorwendsels zijn en politLke wapens om 't ver molmd kot nog wat te schragen. A. DE BACKER. en gij allen, die de de christene democratie gene gen zijt, houdt goed het oog op de gebeurtenis sen die de jongsto toekomst ons voorbehoudt. Eene zonderlinge omwenteUng gaat plaats grijpen. Dezen die oordeelen, gevoelen, denken, streven, niet levend dood zijn, voor wie geboorte geen nutteloos werk was, die niet de misdaad plegen te beruslen in de oude routine, zullen die omwenteling waarnemen met diepe verachting en misprijzen en moelijden. Hen moeten wij niet waarschuwen. Maar anderen, die in 't algemeen spoor het liefst verkeeren, die slechts in den alles over- rompelenden stroom der demokratie waren mee gesleept door de klaarblijkende waarheid der denkbeelden en de gegrondheid der eischen, die meer het woord aanschouwen als den grond der zaak, in 't kort, die slechts herkouwen wat anderen hun gemalen in den mond leggen, zui len die omwenteling waarnemen als een raeik waardig en heilzaam feit. Gedurende negen volle jaren zijn we vervolgd geweest, gelasterd, gebanvloekt, gebroodroofd, gemarteld, van op den stoel der waarheid zelfs duizende en duizende malen met de tergendste leugentaal gesard en beleedigd. We werden er betiteld als chismokraten, re volutionairs, oproermakers, baanbrekers der an archisten, groene socialisten, goddeloozen, ge- loofsverzakers, priestervervolgers, godsdienstbe- leedigers en andere benamingen meer uit den onuitputbaren eerroofvocabulari3 der steunpila ren van den bestaanden reactionairen gouddienst. Hewel, lezers, nu, dat jutst al de hoofdpunten van ons program, het eene na bet andere, verwe zenlijkt worden, al punten waarom wij met helsche hardnekkigheid aanhoudend aan den schandpaal zijn gespijkerd geweest, nu zullen al die gemeene en laffe zielemoorders weerom een nieuw masker aantrekken, en met den vinger in de lucht de nieuwe toestanden onmiddellijk trach ten te benutten. Niet genoeg van te bekennen a dat we inder daad gelijk hadden d, dat het zoo toch niet kon blijven duren dat er, alles gezegd gelijk het is, toch misbruiken bestonden dat de on gelijkheid in de wezenlijkheid toch te groot was», enz., enz., zullen zij, na eenigen tijd, de ware, de eenige demokraten zijn zullen zij die verbeteringen bewerkt hebben, zullen zij zich hebben opgeofferd om die misbruiken uitte roeien en die onwettig bestaande voorrechten te brandmerken, zullen zij de ware baanbrekers zijn der Volkseeuw. Zij die gedurende ne gen volle jaren de taak van beul, van wurger, van hartelooze verdrukker buns kristenen broe ders vervuld hebben, zullen zij zich voorgeven als nieuwe Abdel-Kaders. Let op, lezers, dit laag en gemeen huichelspel zult gij in 't kort ontwaren nu reeds zijn wij o niet me-T zoo doorslecht Z'hebben kieken vlees*'-. Binnen kort zijn wij a toch ook Christenen, als de wet zal gesterad zijn. Wat later zullen zij dit geweten hebben altijd zoo gedacht hebben de demokraten altijd bemind en verdedigd hebben en wij zul- zullen enkelijk hunne volgelingen zijn B. Onder dien titel drukt Vooruit: Du Catillon, christen democraat, zal vervolgd worden voor den tuchtraad der burgerwacht, ofwel om niet in dienst zijnde in uniform het woord gevoerd te hebben, ofwel in dienst zijnde de oproe ping niet beantwoorden gesproken te hebben op eene meeting, in stede van zich naar de plaats der bijeenkomst te begeven. Wij hebben onzen vriend hierover onder vraagd. Hij verklaarde van niets te weten en In alle geval geene vervolging te vreezen. Het staat wel in de wet geschreven dat de burger wacht een uur na het uiteengaan zijn uaiforra moet alleggen, maar niets schrijft voor wanneer hij vóór de afroeping zijn uniform mag aan trekken. Aldus heeft onze vriend eens de mis bijgewoond in uniform vóór de wapenoefening en ofschoon het ook eene meeting was, (meeting beteekent bijeenkomst) en hij ter kerk in het oog sprong, heeft men hem gerust gelaten. Waarom zou hij dan niet mogen verschijnen op eene andere meeting, waar hij als spreker in geschreven stond, vooraleer hij zijn bijeenroe- roepingsbrief van de gardeciviek had ontvangen? Wat er ook van zij, Du Catillon, had zijne wapens afgelegd voor de meeting en heeft die opgenomen om dan seffens naar de ver zamelplaats te gaan, waar hij op tijd is aange komen. Tot 2 ure 's nachts heeft hij dienst gedaan om de orde te handhaven. In plaats van hem te vervolgen, zou men hem moeten decoreeren! Dat simpel feit, gesproken te hebben in gar- deciviekunitorm heeft ongemeene opschudding verwekt. Het is alsof Du Catillon den Boulan- ger had willen spelen, om revolutie temaken!!! Dat de vreedzame lieden zich geruststellen wordt onze vriend vervolgd, dan krijgt hij eene kleine geldboet, die de democraten van alle kleur met giften van 10 centiemen zullen be talen In afwachting spijkeren wij aan den schand paal de volgende regels van het mouchards- blad het Nieuws van den dag dat hooren- dol is omdat zijne ruiten werden kapot geslagen Wij denken dan ook dat de overheden der burgerwacht aan zekeren menheer Du Catillon, gebuisden kandidaat, zullen herinneren, dat het verboden is, in uniform van burgerwacht, mee tingen (sic) te geven. De dronkaard die dit ge schreven hepft, verdient nog geen schop onder /.ijn broek. Wanneer Du Cat lion v.-rv«-lg<1 a-nrrD dan moeten er 5üi garde-cm,-., q a - B Uj- sel, Luik en elders ook voor de pinue komen. Koopt het LANDELIJK WETBOEK vaa adv. De Backer. 0,60 tr.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1