- ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Mgr. tie Harlez j Alles voor en door het volk! De toestand in het land 'fu cene mcer" De geest van solidariteit. Gesuikerde Pillen. Parlement. NEGENDE JAARGANG, Nr 14 5 CENTIEMEi." HET NUMMER. ZONDAG S3 JULI 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is hel brand, Als ik luid, o heil en glorie, Js 't victorie, in Vlaanderenland ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden 0,80 fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Scliuylenbergii, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. blijft immer duister, zwaar, grot eu heel gesltld om er den kop bij te verliezen. De commissie der XV is eene kluchtzij moest eene oplossing zoeken en 'tis zooveel sppelen als peeren. Op 't einde van 't spel zal de beste oplossing nog zijn, geene oplossing te hebben eu de kie- zing van 1900 te laten beslissen. M. Woeste heeft een nieuw manifest aan de conservatieve association gestuurd. Men weet dat er in de laatste 1 aadpleging zich maar één kring voor zijn geliefkoosd eennamig stelsel verklaarde, 't Was zijne verplettering doch de Waal laat zoo gemakkelijk niet los en hij hoopt nog door dwang en iutriguen eene gun stige stemming te bekomen. 't Is de laatste pijl dien hij verschiet Allo, slapers, ontwaaktuw a Feldherr» heelt ook u vandoen, om de muren van Jericho te ver dedigen. ZiJtrepjoep lezende, dachten wij aan Die uiicht- liche Ileerschau van Zedlit/., aan den held van Waterloo die zijne gesneuvelde braven bij't ma nelicht aamentrommelt, overschouwt, maar wier wachtwoord uitsterft in een droet gemurmel St-Helena M. Woeste is, ondanks al zijne moeite, niet ver van St Helena meer verwijderd. Wat de conservatieve kamerleden betreft, het schijnt dat er in de laatste dagen groote bekeerin gen onder hen hebben plaats gehad. VolgeDs de a Réforrae is het getal aanhangers der Evenredige Vertegenwoordiging van 35 tot Iets dat zeker is, 't is dat de conservatieven in nauwe schoentjes zitten en moeten kaatsen of teekenen. Geven ze niet toe, de kieziDgen slaan hun plat. En toegeven verkleint hunne macht zoo gevoelig dal zij voor eeuwig een kruisken mogen maken over hunne alleenheerschappij. De keus is dus fataal. Doch die wat zoekt, vindt wat. Loontje komt vroeg of laat om zijn boontje. Wat moeten wij doen 7 't Spel afzien en wakker op den post blijven. De tijd is to schoon om^u geene vruchten te plukken. De verdrukkers zitten in 't net en hen goed ge vangen te houden is onze- plicht. P. V. S. nat**/ Een d ir grootste geleerden der wereld is niet meer. Wij die de geachte eer hadden lot zijne vrienden tebehooren en menigen blijk van vertrouwen, belangstelling, echte vriendschap en aanmoedi ging van den beroemden geleerde hebben ont vangen, zijn diep verslagen geweest door zijn afsterven. Met ontroering hebben wij eenige zijner brieven herlezen, waaruit zooveel harte lijkheid, vaderlijke bezorgdheid, wetenschap, edelmoedigheid en doorzicht stralen. Op hem mochten de gekende woorden van het la tijnsche vers ten volle toegepast worden transiit benefheiendo. O waarom moeten vernuftige geesten als een Mgr. de ilarlez sterven Zulke menschen zou den eeuwig moeten leven. En toch kunnen wij niet gelooven dat zij werkelijk dood zijn. Zij blijven leven in ons hart, in onzen geest en hun aandenken zal blijven bestaan niet ge grift in marmer of brons maar in het hart van het volk. Een liberaal blad schrijft van Mgr. de Ilarlez: Hij was een der eigenaardigste figuren van de xi hoogere geestelijkheid van ods land, zoowel door zijne wetenschap als door de onafhanke lijkheid en eerlijkheid zijner opinies. Op het terein der taalwetenschap had hij eene wereld- x) beroemdheid verworven. Gelukkige dooden, die zoo hoog door hunne tegenstrevers geacht worden Schatten weten schap liggen opgehoopt in zijn tijdschrift Le Musiüon. Als taalgeleerde stond hij Inderdaad hoog. Hij kende 't Sineesch,'t Japaneesch, 'tZendsch en alle Oostersche talen of dialecten beter dan een Oosterling zelf, die er bijzondere studies zou over gemaakt hebben. Het Boeddhism had voor hem geene geheimen. Zijne grondige wetenschap gebruikte hij niet alleen om de geleerden voor te lichten maar ook om onzen godsdienst tc verdedigen tegen over de rationalistische wetenschap, die er op uit was de goddelijkheid van Christus te betwis ten en hem te doen doorgaan voor een Kopist of een verre volgeling van Doeddha. Wij herin neren ons dat een rationalist enkele jaren bij hoog en laag hield staan in de oorkonden van een Boeddistisch klooster in Tibet gevonden tc hebben, dat Christus daar had verbleven en er aldus de grondbeginselen zijner leer gevonden. Het was een donderslag in de geleerde wereld die twijfel verwekte bij menig katholieken ge leerde. Gelukkiglijk was Mgr. de Harlez daarom de bewering in duigen te slaan, die dan ook voor de geleeiden zooveel waarde kreeg als' de werken van Renan, 't is te zeggen 0. Al die uitstekende verdiensten werden dood- 1 gezwegen door kleingeestige en haatdragende iuidjes, die zich katholiek noemen. Die wereld beroemde geleerde, dieafstammeling uit een derf edilste geslachten van het land, die hoogleeraai| der Alma Mater van Leuven, die priester zon-' der vlek, de roem van ons land, was een Chris-) ten demokraat. Dit was zijne ijselijke misdaad 1 In de oogen van de bewarende Gazette de Lxége, Courriek en kleiner bewarend Janhagel was hij een Boeddhist, die op zijne plaats was tn Sina, maar niet in België. Mgr. de Harlez was echter te hoog verheven boven die mannekens, jiie naar hem spogen, maar wier speeksel op eigen neus terug viel, ca werd hij begekt en bespot door die ellendige schrij velaars, hij genoot de achting en den eer bied van alwie het hart op de rechte plaats droeg. Niet den oorlog maar den vrede, zocht die priester met breede gedachten en evangelische liefde. Zjo stelde hij in 1894-95, voor den schooloor- log in ons land te doen eindigen dooreen wets ontwerp, dat afgekeken was naar het Engelsche en het Hollandsche en een steun vond in Georges Lorand. De oude katholieken, vonden de oplossing te simpel en te schoon. Woeste zag met mis prijzen neer op den hoogleeraar van Leuven, die, aldus den onderdanigsten onder de onder danen van Z. H. den Paus beletten zou nog van den schoolstrijd te leven. En het ontwerp werd begraven. Nochtans is het onze meeDing dat de school- vrede maar zal hersteld worden na het stem - men van de Ilarlez ontwerp. Alhoewel Waal was hij vlaaraschgezind. Zijne bezorgdheid strekte zich ook uit lot de Vlaamsche Christene Volkspartij. Verleden jaar zocht hij eene toenadering te brengen, een modus Vivendi tusschen haar en den Belgischen Volksbond. Hij wendde zich zelf tot ons en anderen, we bewaren rnet eerbied zij no brie ven die hij ons daarover stuurde, doch zijne po gingen mislukten weeral, door do ongelooflijke uwaze streek, die priester Daens uit de visitatie te Schaarbeek deed zetten. Reeds gevaarlijk ziek en kwijnend was dit mislukken een feilen slag voor den verzoenings- gezinden prelaat, die de zelfstandigheid en vol ledige onafhankelijkheid der christene vlaamsche volkspartij erkende en wilde doen erkennen. Vrienden, een goed gebed voor hem, die uw beste en edelste partijganger was. en audere socialistische bladen worden onder steund door de coöperatieven hunner partij fan- ders vielen ze. Wat is dan de plicht der demokraten waar dig van dien naam 7 Die is klaar aangewezen en behoeft geen uitleg. Ondersteuning aan de democratische drukkerij, wier uitgever geene kesten, opoffering of moeite spaart voor de propaganda. Elk zijn steen tje en het gehouw rijst op. De gemeentebesturen waar onze partijgenoten meester zijn kunnen er vooral veel aan helpen. De democratie eischt wederliefde. Verspreidt de vlugschriften, boekwerken, enz., der christene Volkspartij en alzoo zult ge helpen in het dekken der veelvuldige geldelijke onkos ten die voor het gemeenzame doel moeten gedaan worden. F. Lambrecht. Het is niet slecht van tijd tot tijd onze mannen, den geest van solidariteit té herinneren die onder de demokraten moet heerschen. Elk weet bet Wij zijn eene partij van arm volk en zegt het spreekwoord de eene arme mensch moet den anderen helpen». 'tlsde echte waarheid. 't Is enkel op ONS ZELVEN dat we mogen re kenen en zoo dat niet is wat dan 7... liet woord Wee hem die alleen staat zou voor ons ten strengste bewaarheid worden. Den geest van onderlinge behulpzaamheid, van solidariteit, eu we staan sterk vereenigd als een kerk, wier arduinblokken hecht aan el kaar verbonden zijn Ik zegde dat het goed was dit van tijd tot tijd eens te herinneren. Wie denkt eraan van tijd tot tijd Weinig of geen... het zij rondweg gezegd. Iedereen leest geern onze weekbladen, doch weet men wat opoffering en meer dan dat die kosten In alle partijen is dit gekend al de bladen der conservatieve partij zijn verslaafd omdat zij op a solde staan. Geen enkele partij bezit bladen ofze steekt er jaarlijks duizenden in. Vooruit ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. /sasssSÉÉ M. '0 Verlichting tegen de dood, Tiste \i chikaanen meer nfet. T. Bijgevolg geen gevaar M. Niet'n 2iar, Tiste, hij staat alleen met uitkapping. T. En Béthune dan 11! M. Goede God, dienen kinkel, wien dat ge toch wilt noemen, 'tis de vlieg vau de postkoets, Tiste'n zero lijk een huis, 0 in 't cijfer, rem - placant in de kamer van den bezem, 'nen kolos salen niemendal. T. En wat doet hij M. Lijk altijd, Tiste kruipen en vleien en schoonschaven en mouwvegen, cn Jan en alle man over gunsten door anderen verkregen be danken eeoige regelen van buiten leeren en 't fabelken dan opzeggen, en laat hij iets schieten voor de vuist, 'nen hoop muilpeeren riskeeren, en lijk 'nen schoothond achter d'auder hem gaan wegstoppen ziedaar gansch zija parlementaire loopbaan, Tiste. T. Zoodat hij Woeste toch gaat volgen M. Ja, man, 't zijn twee jongens van Bsr- gen-op-Zoom ze trekken er van deer en z'en kommen nimmer weer T. Sapderlippoi'ET, hadden ze 't land zoo kunnen uitkappen, lijk Schrijn met zijn varken, ze zouden daar zeker zoo een goed broks- ken uit den filet voor bibi uitgeknipt hebben, lie meester en T kindje van papa was voor eeuwig gered. M. Dat was 't inzicht van Woeste, Tiste zijn voorstel was de maal ot de mantel. T. En 'l ls%vde maal nu Ha, ha, ha.', M. Ja, man, en^ voor eeuwig Tiste, we hier '11 zonderl*H~ ••-.«---«-o %iea Kr«- 1I©-VJ-i'—j [.m Hl. - liuüé- en'izal aanschouwd/hebben, 'u eente i evolutie, 'nteoóri-vj-yoor <>3 dood onderduims.... v V. W4I ge -.egt M. Een pelotonvuur zonder weerga,','nen aanval op malkander als baanstroopers on struik- roovers en zeeschuimers.... en Jan De Lichten en Bakeianden. T. Maar zwijgt, meester M. Ja, ja... een viergevechtdat er de stuk keu zullen afvliegen, 'n moorderij, '11 bloedver- gieting, 'nen aanhoudenden aanval, tot er drij zullen stervend en bezwijkend met hun sporten omhooge in 't zand liggen. T. Gods genade toch, wat staat er ons te gebeuren M. Ho Tiste, dat zal leutig zijn. T. Ja, ge noemt gij dat leutig, gij M. Natuurlijk, Tiste, wie meent ge dat dien oorlog gaat voeren T. Welde menschen, he, lijk daar le Brus sel overlaatst nog... M. Belange niet, Tiste,'t zullen de oükens ondereen zijn. T. Zoo, zoo M. Zeker, Tiste, ge moet weten dat met d'evenredige vertegenwoordiging den eersten keer al, er twee zullen moeten wijken. Hewel, jongen, Aa'stzegt van nu al dat ze Vanderllnden gaau opofferen, en Bethune willen behouden de geestelijken integendeel willen Woeste verslij ten Geerdsbergen cn wil hem als vroeger van Aalst niet weerom laten bastaard maken, eu De Saedeleer gaat doen lijk de koster, hem vastklam pen aan 't gers. T. Hola, ik begrijp al. M. 't Is al goed te bemerken,Tiste Woeste begint zijn batterijen te stellen 't pensioen van d'oü werklieden is al rijp jongen en wonder ij eb wonderheden, verleden week trok hij arm aan arm met Beernaert naar Mechelcn bijge volg, Tiste. elk zal voor 't kind van zijn moeder zorgon, en God beware d'anderen. T. Ja, maar, zouden z'er niet tusschenko- raen? M. Wie, Tiste, wie jongen de tijd van strooiken-trek is voorbij. Te Roeselare was dat goed, maar hier let eens op. T. Te Roeselare M. Ja, ge kent toch die historie zeker 7 X. Wel, bij neen ik, vertel eens M. 't Doet man, de katholieke Associatie wou Verriest doen verkiezen, den broer van den pastoor, 'nen man met talent en bekwaamheid en van breede gedachten maar de geestelijken van de streek hadden liever den kasteelkeer De Jon- ghe, onder opzicht van verstand 'nen Bethune tweede editie, bekrompen en heerschziek en stampvol ambitie. Hewel,Tiste, otnJLgescnil daar te slissen werd te Gent 't kortste strooi getrokken en natuurlijk, De Jonghe kwam zege\ lerend uit van tusschen den duim en den wijsvinger van 'nen verren kozijn. De Belgische Volksbond bestaat die nog? heeft, na eene eerste stemming ten voordeele van Peerebooms monstertje uitgebracht te heb ben, nu gevraagd dat de Kamer de volledige E.V. zou stemmen. Wat doet hij met Bethune en Hel - leputte, zijne pasjas, aanklevers van het eeuna- aiig stelsel Waar zijn de verroeste banbliksems? Le Patriotk spelt de le3 aan de honorabelen per,rechterzij, die maar één doel hebben zich te lloen cimenleeren op hunnen zetel. %Ze zijn niet ^kzuchtig, 't is 't katje. De afgod Woests is lcelijk aan 't dalen, llij Macht van die oude heiligen die eertijds druk /«zocht werden door pelgrims, maar nu hunnp 'iie houtwormen. WöesieTcs^héii 1© IwÜvmet eel luirter begraven geweest. Eene briefwisseling uit Rome aan de Justick bevestigt, dat M. Woeste overlest van den Paus pen gepeperd telegram heeft ontvangen, dat hij ysich wei gewacht heelt bskend te maken. Is 't (misschien daarom, dat de bewaarders nu Pius IX :itt zijn graf halen om ons te bevechten Leo XUI plooit niet genoeg, naar die beeren hun goeste. Hij wil zelfs niet tusschenkomen in de zaken van ons land en dat doet hun kroppen van spijt. A propos van den Paus, het is nu algemeen gekend, dat de IJ. Vaderde christenen van Bel- i-'.ë zal vrij laten in de politieke kwesliën (wij hebben verledene week de woorden van bel blad van 't Vatikaan aangehaald) en nu komt een ser vetje van Ninove aan zijne lezers vertellen, dat de Paus eene encycliek gereed maakt tegen de democraten Hei weet wel niet of alles nauw keurig is, maar er hangt toch iets in de lucht 11111 En aan die uit de lucht gegrepene leugens geven zijno arme dutsen van lezers wekelijks 5 centie men, om... ingelicht tc worden. Verachtelijke papierbedervers! (Stijl van den confrater in Chi°) Sire Leopold durft door de straten van Brussel niet meer rijden uit vrees van uitgejouwd te wor den. Moet ons dat verwonderen 7 De koning is de gevangene van het ministerie, dat de boeien nog nauwei heeft toegehaald door te beletten, dal de wet op de speelhuizen zou besproken worden. Welnu, men verzekert ons, dat de koning zijn kasteel van Ardenne verhuurt aan eene bende j spelers, die het bont maken eu er afzakken met Parijscho nachtvogels, in den aard van Gleo de >>-?ieiode. Is dit waar, 'l en zal do ilauwe konings gezinde gevoelens der Belgen niet versterken. Do christene democraten, die hem niet verge ven kunnen op het Vatikaan en op ilo bisschop pen drukking te hebben uitgeoefend, om de christene democratie af. te doen keuren, hebben ook geene reden om Sire in hun hart te dn Wij begrijpen heel goed Sire's verlegenheid. Tiste. Hewel, meester, zeg eens M. En 't ander, 71ste T. Wat zoudt g'er nu van peinzen 't is zoo stil, he... zoo stil als in 'n kerke. M. Na 't onweer de kalmte de gang van de natuur, Tiste de zaak is in overweging. T. Hoe, de zaak in... M. - Ja, Tiste, ge weet, eer de rechter zijn vonnis geeft dat hij de zaak in overleg houdt, op oobepaalden tijd maar ineens dan op 't onver wachts wordt de ring aan uw pijp gesmoord 't is zoo met de wet. T. Ook 'nen ring rond hun pijpe M. Natuurlijk, Tiste. T. En Woeste zijn voorstel?

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1