Het nieuws der weel Herberg feesten, Te huren terstond JICHT ss eet KHl iUTISH Groot Zomerfeest. Parlement. TEMSCHE. Laatste tijdingen. HET LANDELIJK WETBOEK door adv. De Backer GEMEENTEFEESTEN. TE KOOP EliiMÉlialisiil et Antiptteux CHRBTENE VOLKSPARTIJ. STAD AALST, Concert door 't muziek, Turnfeest en Wafelslag. ïnkomprijs 10 centiemen, ten voordeeleder Turnprs en van 'l muziek. Op Dinsdag 15 Oogst, (Half Oogst.) om 5 urea namiddag in den prooten hof van Cami 11e StricVx, Erembodegemstraat. Opstijni' g van luchtballen en 's avonds prach tige verlichting. Al dedemokraten zijn hiertoe uitgenoodigd. j T.—Zie meester, 'k zou u daar van eens willen spréken, 'k hoorde gisteren nog zeggen, er was spraak over onrechten en misbruiken.—" L)at en kaa of 't en zal niet veranderen, dat is altijd zoo geweest er en is daar geen zalf aan te strijken, d M. Och Tiste toch. T. Hewel zeg eens M. Dat verandert van eeuw tot eeuw, Tiste van geslacht tot geslacht, 't zijn altijd d' cude krakers die belang bij 't behoud hebben, die dat altijd beweerden. T; 'k *ti. 'l zelf'k neg. M. Dat is zoo, Tiste de geschiedend wijst dat uit, mande veraoderiDg is oneindig tegen vroeger, en ze-moet nog vergrooten. Nu, he Tiste, jagen de rijken op hazen konijnen, pa trijzen en laisanten die door mij en door u worden groot gebracht, en bijgevolg aan ons toebehooren. T. Zoo zegt pastoor Keesen toch M. Hewel, man; zoo j lagden ze vroeger te Rome op menschen, na den oproer van Spartacus, den chef van de slaven. T. Hemelsche deugd, toch M. Ja Tiste, en nu he, geven ze spelen in Spanje dit katholieke laod, in groote am phitheaters, met gevechten tusschen leeuwen en stieren, en vroeger was dat leeuwen en tigers met menschen. Somtijds duizenden en duizen den op nen dag. T. En echt zijn M. Gaan wij over tot de middeleeuwen, dan behoorden onze voorouders aan 't land dat ze bewerkten voor de leenheeren, 't waren a laten, werden verkocht met den groud, en vermangeld als koeiboestenzij en mochten niet trouwen als met den Leenheer zijn toestem ming, en die leenheer hadt het Jus prim.e noc- TIX. Ha, ha, ha, 't is latijn datHoctis fol- leboclis, mijnheer Woeste die gekrokt is. M. Ja man, en als die leenheer in den winter op jacht was, en hij had kou aan zijn poolen, den eersten boer den gereedsten moest zijn achterkwartier ontblooten. T. Een kannetje voor zijn pooten Ha, ha, ha, ik zou ik hem geleerd hebben zou ik hem 1 M, En die kerels droegen lang haar, en hun laten, ons voorouders, moesten hen kort kwamen, moeslen ze fè'fc/alcTn cle'Wnd nemen om te toonen dat ze in regel waren, en zoo niet in den toren T. Maar ge lacht zeker? M. Dat is zoo Tiste, 't is daaruit nog dat 't gebruik komt van malkander te salueereD muts af. T, Acridepatat, hoe is't mogelijk? M. Ja man, en in den zomer he, als de puiten in hun vijvers aan 't brouwen waren, moesten de boeren bij afwisseling met slokken in die vijvers gaan hoelsen en boe'sen en plaachen om dien kwak kwak te beletten, om mijnheer le kunnen slapen. X. 'k Mig sterven, 'k zou 't niet doen ik. M. Nu niet Tiste, dan wel jongen, of ge gingt gij voor eeuwig in hun kerkers. En daarbij men doet 't nog, jongen, g'hebt daar F Aalst in den katholieken werkraanskring, al slaven van Ponnet en Bethune, die het stem recht vervloeken, end'evenredige vertegenwoor diging, bijgevolg door 't werkvolk zelf hunne eigen ketens en banden doen smeden. T. Mijn waarachtig als ge 't zegt 't is de waarheid. M. Zeker Tiste, en 't is zelfste in de werk mansbuizen van Brussel, in de Vredes van Ant werpen, en in 't Oudburg van Gent, da», zijn tweevoetige dierentuinen, ze zijn daar vrij... achter de traliën, 't brood dat hun geworpen wordt mogen ze opfretten, en de pinten die ge geven worden mogen ze uilzuipen maar dan moeten zij doen lijk de apen: toten trekken, muilen maken, dansen en toejuichen, en als den eenen of den anderen daar iets komt afgeven over geduld en gelatenheid en eerbied voor 'toezag dan gezaraentlijk plakken, maar oor- deelenniet; denken niet; hunnen toestand be spreken, ntt.t cp onafhankelijkheid hopsn, nietniets van dit alles, of buiten met klank en slecht rapport b'j hun werkgevers, en ge straft met broodhonger. X. Ja, 't is permentelijk zoo. M. Hewel T sta die slavendrijvers zijn het dan, die oordeel en denkkracht versmooren en 't karakter vernietigen om alle verandering te beletten die dan uitroepen 't en kan niet ver- andeien die meenen omda' ze daar ean hand vol werklieden met saucissen en tombolas en stoverij aan den band leggen, dat ze daardoor den eeuwigen vooruitgang in de wereld kunnen be lommeren. T. Hoe zullen ze opkijken M. Ja, Tiste, aardig, ik beloof 't u zij be, die de verandering als onmogelijk uitroepen, zullen d' eerste moeten oneindige veranderin gen daarst$Uen, ol hun gebouwen zullen over gaan tot ertschuren Ik zei 't, en 'k zeg 't nog het kruis van den Zaligmaker is 'n heilig schennis in't lokaal der soci disten te Brussel, die de godheid verloochenen; maar 't kruis beeld in den Aalsterschen werkmanskring is 'n grootere. X. Wat ge zegt M. Dat is zoo Tiste, en 'k zou 't zeggen in 't publiek voor heel de wereld ze zouden daar piogeo 'Q kruis hangen, maar 't beeld zou er af moeten, en In de plaats van het Christusbeeld zou er een vijflranksluk op genageld moeten, 't Ia daar de rijkdom dien ze vereeren, 'tis 't gouden kolf dat ze leeren aanbidden, 't is voor vergul de ezels dat ze daar knielen moeten. De vrij heid ep fierheid en onafhankelijkheid aangepre- dikt door den goddelijken Werkman van Nazareth moeten ze afzweren de broederlijke lb-He groit kenmerk van onzen godsdianst wordt daar vervangen door haat en wrok tegen den evenmensch die niet denkt als den lalTen champetterskleinzoon uil den toren van Borsbeke, of 'nen nazaat van 'nen kortrijkschen vlaskoop man berid lerd om 't bouwen van paardenstal len. Zie, Tiste jongen, 'k schei er uit of'k zou mij kwaad maken nu tot zondag, 'k zal die zaak u wat nader dan uiteendoen. Aan Je heeren burgemeester, schepenen en raadsleden van Temsche. Mijn heeren, In zitting van de maaud Juli 1.1. hebben Ued. het bouwen van twee prachlhuizen gestemd, het geen ongeveer 125.0Ó0 frank zal kosten. Ik doe U opmerken dat het oprichten dier ge bouwen, zooals nieuw Gemeentehuis en Pas torij nuttelooze kosten zijn. Onze brandspuiten zijn niet in staat om weer stand te bieden aan b'and, (di» heb ik b?sta'igd met den brand uitgeborsten bij M. Frans Van Borm, maDdemaker). Welnu, wilt ge een goed werk van openbaar nut verrichten, brengt dat tot stand ten eerste, maakt groote waterputten op verschillige plaat sen der gemeente, dienende in lijd van brar.d ten tweede, verschaft het pompierkorps (aan wier hoofl de ieverlge heer kommandant Van der Heide zich bsvindt, eene stoomspuit; len derde, trekt uwe kostelijke en nuttelooze ontwerpen, zooals het gemeentehuis en de pastorij, in, zoo doende zult ge een grooten dienst aan onze ge meente bewijzen. Mijnheeren, daar ge u roemt over uwe bezorgd heid voor den vooruitgang onzer gemeente, ben ik overtuigd dat gij den weg die tk u heb aange wezen zult volgen. Aanvaardt, enz. V.B. Wij vernemen dat Priester Daens bij M. Beer- naert is geroepen om samen met M. Lorand, den belangrijken toestand van 't land te bespreken. Men zegt er bij dat een ander aanzienlijk geeste lijk persoon eveneens zal worden geraadpleegd. Het is erg gesteld. Men hoopt nochtans het te kunnen redden. Drank. Do genaamde Verbist wonende in de Veldsfraat te Laeken, een oude dronkaard, die reeds vei scheide malen zocht zich van kant te maken, is maandag namiddag rond 4 uren in zijne kamer opgehangen gevonden. Hij was 's middags dronken thuis gekomen. Etterbeek. Eene dame stond zondag op den platform van dèn elotrischen tram van Tervueren, torn baren lioed weg vloog. Zou der zich te bedenken, sprong zij van het rijtuig. Haar man zag haar vallen en sprong haar achterna. Beide echtgenooten zijn e'g gewond. De man heeft een schrikkelijke wonde aan den schedel de vrouw klaagt over hevige inwen dige pijnen. De twee onvoorzichligea werden per rijtuig Daar hunne woning, Antwerpschen steenweg gebracht. Herenthals. Moordpoging. Zindag morgend rond drie uren drongen kwaaddoeners in de woning van juffer Marie van Hove, winke lierster. die in de Pausslraat alleen woont. Doot het gerucht gewekt zag zij een kerel voor haar staan die haar bij de keel greep en haar dreigde te wurgen indien zij haar geld niet aanwees. De schelm liet haar los en ging naar de aange duide plaats. De juffer schreeuwde om hulp en een gebuur werd wakker op het geiuiht. De dief dit gehoord hebbende nam de vlucht. Rond 5 uren in den morgentt heeft men een kerel aangehouden dien men vermoedt den dader te zijn. Men denkt dat hij medeplichtigen heeft. Mai'iakerke. Zondag waren wielrijders- en paardenkoersen. Te dier gelegenheid was er veel volk. Op zekeren oogenblik moest de brug worden gedraaid. De menigte, zooals gewoonlijk wilde nog rnaar altijd overloopen, niettegen staande de brug reeds draaide, ondanks het verbod van den bruggendraaier en het geroep der toeschoewers. Al met eens helde de brug vooiover en dompelde met het hoofd een drietal metersin hel water. Wel tien personen, waaronder kin deren met hunne moeder, bevonden zich op dien kant en waren op het punt in de vaart te vallen. Eenigen kropen naar omhoog, ande ren klampten zich aan het ijzerwerk vast. 't Was 'een gevaarlijk en 'angstig oogenblik. Eindelijk konden eenige aanweziging, doch niet zonder gevaar, de brug weer recht trek ken en vele ongelukkigen uit hunnen waoho pigen toestand verlossen. Naar het schijnt is die brug in zeer slechten toestand. La Louvière. Twee pijnlijke ongeval len hebben plaats gehad in den putSt. Barbara ialhief. De mijnwerker Jan Ferré, van Machelen bij Vilvoorde, werd de borst ingedrukt enden sche- Tdel vermorzeld onder de wielen van een ledigen zin een senator in het ministerie te brongen, men spreekt van M. Descamps-David, eveneens een generaal aan het ministerie van oorlog te plaat sen, men zet de namen vooruit der generaals Cousebant d'Alkemade en Marchal van Brussel. M. Beernaert geraadpleegd na de aftreding van 't ministererie door den koning z?gde, dat er geen andere oplossing was dan de V. Daarop volgde do benoeming van M. De Smet die een ministerie zal samenstellen die het stelsel Theodor zal voor dragen mits eenige wijzigingen, dat is de zuivere E. V. Eene meerderheid bestaat onder de rech terzij voor de E. V. Men telde 82 st. Ninove. Verleden maand ig was het wijk- faest op Burchtdam, Brussel, en Pollaerestraten; te dier gelegenheid was er eene groote bol ling ingericht, waar al de vermaardste bolders van gansch de stad deel aan namen. Wij moeten onze joDge bolders Maurits Wachtelaer, Guillaume DeClercq, Frans Roe land en Oscar Vau der Eist, waarvan de oudste de 14 jaar niet bereikt heeft, van harte proliciat wenschen, omdat zij alle peletons waar zij tegen te kampen hadden, onder andere deze van de vermaarde heeren bolders B. Arys, F. Heys selinckx. P. De Boom en F. Vanderkeelen, eene duchtige klopping gegeven hebben, dat zij er al zweetende vau onder trokken. Brand. Donderdag 3 Oogst, omtrent 8 ure 's raorgends, is er ia den Polder, genaamd de Kluis, brand ontstaan, waardoor vier werkmans huizen zijn vernield. Vele meubels zijner uit gehaald, die nochtans vele schade geleden heb ben. Daar er niets verzekerd is, ware het te wen schen het eene of het ander goed werk ten voordeele dier ongelukkigen te zien inrichten. Appelterre-Eychem. De melkerij komt goed in gang. Al de landbouwers die nog aan an dere melkcrijen vasthingen, zijn bijkans vrijen bereiden zich om bij St-Martinus te komen. Zijt gerust, wij zullen er komen, ondanks list en tan dengeknars. Gent. Men bereidt aldaar groote feesten voorde onthulling van Willems gedenkteeken op 27 Oogst. Uit alle steden des lands komen bij tredingen toe. Brussel. Val. Maandag namiddag rond 5 uren is een pijnlijk ongeluk voorgevallen in de. voorultgangataaat, bij den apotheker Ram- lot. Zijn kind, een meisje van 7 jaar, vermaakte haar, met haar van den trap van de tweede stagie naar beneden te laten glijden. Opeens helde het te zeer voorover en stortte beneden op de plavei- steenen. M. Ramlot, die zich in zijne apotheek bevondt snelde toe en nam zijn kindje in deerniswekken- den slaat op. Het had eene ijselijke wonde aan het hoofd waar hel bloed uit stroomde en klaagde daaren- over inwendige pijn. De eerste uitgave van Het vormt een aanhangsel van 't Klein Familiewetboek Bevat de grondbeginsels van 't pu bliek recht aie bezonder onze lande- Iijbe bevolking aanbelangen. En is geschreven met het oog op de nieuwe toestanden. Dank aan eene eerste wijziging aan het kiesrecht, vormen de zetels in stads en gemeenteraden geen erfgoed meer, werklieden, boeren en kleinburgers doen allengs hunne intrede. Met het zuiver algemeen stemrecht dat we nu heel in t kort gaan hebben zullen dezen die vroeger uit de bestu ren verbannen waren er de meerder heid vormen. Juist daarom moeten zij zich voor bereiden, om daar niet als velen hun ner voorgangers de verachtelijke rol van gaper ol knikker te spelen. Ziedaar het hoofdzakelijk doel door onzen medewerber beoogd. Het kost slechts Go centiemen. Wij trekken ook de aandacht op zijn vlugschrift Schets van landelijke huishoudkunde of verkoop aer armgoederen met zelfde doel geschre- ven. Wij mogen het met des te meer recht aanbevelen, wanneer we nu zien dat die zoogezegde droombeelden en her senschimmen (gansch de behoudsge zinde drukpers), reeds verdedigers tel len in den provintialen raad van Oost- Vlaanderen, Antwerpen en Brabant, en de minister van Justitie er de toe passing van aanmoedigt langs bestuur lijken weg. Het kost 25 centiemen. Hiervan zijn nog slechts eenige num- STAD NINOVE. 1899 M. VandenPeereboom heeft stellig geweigerd op de aanvraag van M. De Smst-de Nayer die door den koning met de samenstelling van een nieuw ministerie werd belast, om in het nieuw cabinet de porie foelie der spoorwegen te hervat- waaon. Hij werd op den slag gedood, ten. M. Cooreman, dien men meende te zullen Ferre was 35 jaren oud, is gehuwd en vader houdeo, blijft ook niet. Schollaert is voor goed twee kinderen weg. M. de Favereau zou zijne portefoelie van pe st0ker Goudry Honnoré van den depot van buitenlandsche zaken hernemen. M, Liebaert gt. Paul, viol in de statie alhier van Vu°"S?* ü^_met_l3_Vae 1 zijne locomotief op de riggels. Hij werd opge nomen met inwendige kneuzingen, die zijn leven in gevaar brengen. La Louvière. Moordpoging. Een ge weldige brand die op een gehucht aldaar ont man was had eene groote menigte volk doen bijeenstroomen. Nadat de brand die vier huizen vernield had gedaan was, keerde de weduwe Malengré huis waarts, toen zij door een onbekende van achter iangevallen werd die haar een revolverschot in n nek loste. De toestand der vrouw is erg. Charleroi. Verdronken. Een werk- ;jgn, werkzaam in de pletmolens, en bij zijne u ieder wonende in de Kerkhofstraat, ging na zjn morgendeten een bad nemen in den Piéton, ein water aldaar, ilij was nauwelijks in '1 water of hij verdween. Ken zwemmer haalde eenigen tijd nadien het Ijk boven. Jumet. Merkwaardige processie. \erleden zondig deed de aloude processie daar luren jaarlijkschen ommegang, door do geraeen- tin Jumet, Roux, Courcelles, Viesville, Thiméan, en Gosselies. Die doortocht duurt vier uren. De oorsprong dier processie klimt vier eeuwen op. De pest heerschte te Jumet en tiendeelde de inwoners. De l asteelvrouw was erdoor besmet. Eene boelprocessie werd ingericht. De raoi- nkken van Jumet, de kasteelheer en de geeste lijkheid stelden zich te been, geestelijke liederen ziigendeen God de genezing der kasteelvrouw vagende. Wanneer men le Thimeon aankwam werd de tijiing aangebracht van de genezing der kasteel- vrouwen van al de pestlijders der parochie. De pelgrims begonnen van vreugd te dansen 0. bic weid-j waar zij vergaderd waren en sinds- dim den n?am van Terra al' danso behield. leder jaar wanneer de processie daar op die welde komt zetten koorknapen, draagsters en dingers van vanen en heiligen, geestelijkheid, en beègangers zich aan het dansen en doen de ronde der weide. Die processie is bijna twee kilometers lang. Tweehonderd rijtuigen van lieden wie den weg te lang valt volgden die processie dit jaar op. Namen. Verongelukt. Een schalie dekker die bezig was met op het dak van het ktcöster een donderscherm te plaatsen, viel van eene hoogte van 12 meiers naar beneden. De ongelukkige werd stervend naar huis ge dragen. Dour. Werkongeval. Twee mijnwer kers die in den put van n43 van Bots de Ghis- laia werkten, werden onder eene inzakking be graven. Ondanks de spoedige hulp die hun gebracht werd, is de eene bezweken, de andere verkeert in gevaar. Gognelóe. Ongeluk. Een boer was op eenen kerselaar geklommen om do kersen af te doen, toen de spil, waarop hij zat, afbrak en hij teo gronde stortte. Toen men hem opnam waa hij een lijk. 1899 Zondag 13 Augusti. Om 3 ure namiddag, Concert, door het Fanfaren genootschap, den Trompettesrcluh, de zang maatschappijen de Broederlijke Werkers, de Den- derzenen en de Verbroedering van Denderleeuw. Dinsdag 15 Augusti Kappellekermis in de Koeipoortstraat. Zondag 17 September. Groote feest in de Kerkhofstraten. Denderhautem. Kermis ten Hooge- weg, op Dinsdag 15 Oogst, bij Frans Eeman, in den Bareel. Buitengewone schoone gelegenheid. 0 Een welgelegen steenen huis aan de tram statie te Kester, juist voor den tramstilstand. Goed voor herberg en winkel, stieldoeners en ambachtslieden. Verder is aan het huls alle gerief keuken, winkel, kamer, waschhuis, schuur, stal ling, bakoven. Daarenboven eenen hof van 8 aren groot afgesloten en beplant met fruitboomen van alle soort, goed geschikt voor kiek- en bieën- teelt, zooniet mag hij ook bewerkt worden. Daar- neven 16 aren buitengrond, alles aan civie- len prijs, en met pacht gelijk de huurder het wil. Buiten dit zal aan het huis nog een winstgevend artikel vast zijn, gedeeltelijk ten profijte van den huurling, in geval hij kan een weinig borg stellen. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten bureele dezes. bij Philemon Rasschaert, te Cherscamp, een goede ressortskerre voor paard, dienstig voor beenhouwer, aan 60 fr. VERZEKEUÜE GENEZING YAH Dl DOOR DEK VM11 A. VSI\'CEKT Apotheker, 33, Grensstraat, 33, BIIUSSTC» Dit ';o!pr>' zen Geneesmiddel, nitsluilelijk gei.' -L!.en uit planten, bevat hoegenaamd geene enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle yveiie Apotheken. Opzending tegen reniboursemenL f nellen gij nan da jicht iijdt. txlleii j;ij aan 't rhumaiisni lijdt. ■lillen gij al de gcneesmiddi Is beproefd hebt. irg :>i!lcn ij alile vvnjfmiddel.n g-broikl hebt. 65 ndleii ;:ij geen uitslag bekomen hebt. ui intlen »ij vveiischt ontlast tp zijn van al dpie ziekten die uw leven vergiftigen; neemt dan oen Kllvlr anU* lixi.iiuïi.tiitiil aiitigouUeiix, A. VINGENT, apotheker, te Brussel. Te verkrijgen bij vt. De Ruyvar, apotheker, Beverstraat, Ninove.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 3