ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! De E. V. in gevaar. Sutor ne ultra crepidam. A. De Backer. De datum der kiezingen. Christene Volks- en Boerenpartij. NEGENDE JAARGANG, Nr 22 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1899. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is hel brand, Als ik luido heil en glorie, Is 't victorie, In Vlaanderenland t ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't Buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. De Chrlsteue Volkspartij vergaderd te Aalst, na eentge punten van inwendige orde geregeld te hebben, verklaart 1* dat zij alle regeering als vijandig zal beschouwen, die den datum der kie zingen behoudt op een tijdstip, dat onze werklie den uit het land afwezig zijn; 2' dat het algemeen stemrecht het eerste punt blijft van haar program en zij alle middelen zal inspannen om het zoo haast mogelijk te bekomen. Weest gerust vrienden, dit kan geen groot kwaad. Woeste werkt wel als een duivel om het ministerie met zijn kieswetont- werp te doen rollen, doch veronder steld dat hij gelukt W|at zou het ge volg zijn Een ministerie Woeste Wel, neen. Dat zou geen 24 uren leven. Het land ware te klein, om 't volk tegen te houden. Wij bekennen ronduit, dat wij de be weging in onze kamer met zekere on verschilligheid, ol toch met weinig be langstelling volgen. Zekerlijk wij wenschenden zegepraal der E. V. 't is rechtvaardig en wj moe ten dus zijne verwezenlijking betrach ten. Doch vreezen voor iets dat slechter is rïcV gttoacfit'i£in' VótiTgéffiftigku dat ons kiesmachien versleten is. Er moeteen ander komen. Het oude kan niet meer gerepareerd worden. Welnu, wat men ook werke of kron- kele, men zal eene op'ossing geven of 't volk zal opstaan gelijk over twee maanden. Ha, dal onze lieve vrienden het maar eens voorgoed onthouden Wij zijn niet van zin ons te laten verwurgen als een blinden hond. Wij zijn niet kwaadwillig of on rustig van aard, maar dat men zich verzekere, dat werkmans en boeren bloed onder den slag van den tyran kan schuimen, n Werpt men de E. V. omver, men stoot het ministerie meteen in zijn graf, want overal zullen verbonden oprijzen om de samenzweerders op de hielen te zitten en recht te geven aan wie recht toekomt. Zijt dus gerust vrienden Laat ze maar konkelfoesen in de Ka mer en daar buiten. Hun inzicht is ons te verpletteren MAAR DAARVOOR IS HET TE VER GEKO MEN P. V. S. Op 21 Oogst jongstleden schreef de Eerweerde Heer Deken van Aalst 'nen brief aan de senators en volksvertegen woordigers van Aalst. En in dien (herderlijken) brief zegt de Eerweerde Heer Deken van Aalst Dat de evenredige vertegen woord i- ging de verdrukking van den buiten bepaald verzekert en zoodeheropbeu- ring van den landbouw onmogelijk maakt. De Eerweerde Heer Deken richt zich tot de senators en volksvertegenwoor digers van Aalst, diensvolgens hij vreest die gruwelijke onheilen «verdrukking van den buhon.miskenning van den landbouw» voor net Aalst Eerweerde Heer Deken, wanneer ge uw schrijven laat kenbaar maken in bladen, die al hunne kolommen aan wenden om den Bien Public, het blad van Monseigneur Stillemans, door den modder te sleuren In bladen, die regelrecht opstaan tegen het katholiek gouvernement en tegen gansch de hoogere geestelijkheid van België; Dan matigen wij ons het recht toe te antwoorden op uwen (herderlijken) brief. Dit schrijven is de piramidaalste domheid, de grootste leugen, de af grijselijkste menschenfoppenj die wij ooit hebben gezien. Ook, E. H., kunnen wij niet aanne men in 't belang der echt katholieke zaak en ook in uw belang dat dit schrijven uwe bijtreding heeft verwor ven. Wij meenen, integendeel, dat die bladen uwen naam gebruiken, om aan hunne proza nog .eenige kracht en ge loofswaarde bij te zetten. We twijlelen niet ol ge zult die bla den loogenstraffen. Immers, de buiten, alias de lande lijke bevolking van Aalst zou verdrukt worden door de evenredige vertegen woordiging En nu, Eerweerde Heer Deken Ons arrondissement is nu vertegen woordigd door drij vreemdelingen en dry kalledho!rWo^ van de belangen 'nen Weet ge niet dat Woeste uitriep, dat het volk te dom is om te stemmen, het buitenvolk Weet ge niet, dat Bethune, de Con- gophile, tijdens de laatste campagne zelfs niet mocht meegaan op de kies- tournees bij het buitenvolk Weet ge niet, dat De Saedeleer en Dierickx in de Kamer de vlucht namen wanneer het stemrecht toegekend werd aan dit buitenvolk Kent ge de loffelijke gewoonte niet der dweepzieke pachas uwer stad, om alles naar zich te trekken bedienin gen, eere-ambten en sinécuren, altijd ten nadeele van... dit buiten volk (Sot- tegem, Geeraardsbergen en Ninove in begrepen)? Begrijpt ge niet, dat de verbittering dier mannen, die uwe eenvoudigheid uitbaatten en uw handteeken op dien leugenachtigen factum aftroggelden, enkel de wettige eischen vreesden van dit... buitenvolk Dat ze afschrikken voor dit kiesstel sel, omdat daarin juist het middel ligt, om eigene vertegenwoordiging te ver schaffen aan... dit buitenvolk Ziet ge niet, dat ze de moeilijke im passe willen ontvluchten, van een der twee zetels die ze te Aalst nu nog be houden kunnen, te moeten afstaan aan 't Geeraardsbergsche... buitenvolk? Bemerkt de schrijver van den door u onderteekenden briel dit alles niet? Neen!!! Hewel, dan roepen wij hem toe Schoenmaker, blijf in 't vervolg bij uwen leest. En, Eerweerde Heer Deken De evenredige vertegenwoordiging zou de heropbeuring van den land bouw onmogelijk maken Was het niet, E. H. Deken, dat we volstrekt zeker zijn, dat de Aalstersche conservatieve dwingelanden u uwe medewerking aan dit monsterschrift afpersten, juist zoo de Luiksche be houdsgezinde bandieten de knoopban- ding van den edelen volkspriester Pot- aid wongen, met bedreiging van den lwijïüher liefdewerken we zou- uwe zijt1 ee nog wel bij den De evenredige -oordiging ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. zal, en dit weel ge mijnheer De Bruyn doen tuimelen en met M. De Bruyn tuimelt de botervervalsching. Ze zal en dit weel ge die Ant- werpsche groote geneverstokers doen tuimelen, en met hen tuimelt de ver drukking der landbouwstokerijen bronnen van veevoeder, van vette en... van welstand op den buiten. Met de evenredige vertegenwoordi ging tuimelt de overmacht dier land- bouwaristo's die hun kiesdravers be- loonen met conferenciën over stikstof en waterstof en chloorpotassc, wat de boeren niet begrijpen, bij gebrek aan verplichtenden schoolgang, die nu ko men zal. Met haar tuimelen al de fantaisie- paarden en ossenkeurders die nu be- zonder alleen voor hunnen zak zorgen en weinig voor den boer. Met haar komt de klimmende belas ting, 'n redplank voor den landbouw met haar komt de regeling der pachten; met haar de volle ontlasting der kleine eigendommen met haar de staking der Congo-uitgaven en toevoeging dier gelden aan doelmatige wegen en ver- keermiddelen met naar den verplich tenden legerdienst ten nadeele van uwe geparfumeerde stadsfiskens en ten voqfdeele onzer boerenzonen. Af.ct Tlactl KUUltll UC IdClUI leii uil ue stapfilhuizen in vreemde landen voor fruiten, en legumen, en pluimgedierte. In 't kort, Heer Deken, met de even redige vertegenwoordiging zal de land bouw vertegenwoordigd zijn in onze wetgevende Kamers door landbouwers en niet door een hall dozijn luie kas- teelheeren, die den landbouw maar kennen, omdat hij 't voedsel schenkt aan hun hazen, konijnen en patrijzen. Hij zal vertegenwoordigd zijn door mannen van't vak, zoo het zijn moet om voordeelig met eigen belang vertegenwoordigd te zijn. Wanneer ge 'ne zieke moet bezoeken en gaan troosten, ge zendt uwen koster niet, Heer Deken ge gaat zelf. 't Zelfste zullen de landbouwers doen ze zullen zelf gaan. En juist dat is het, dat de mannen die uwe onnoozelheid verschalkt heb ben, begrijpen en met veel gezonde rede voorzien en vreezen. Neen, niet waar, Heer Deken, g'hebt dien aartsdommen epistel niet onderteekend met volle bewustzijn van 't geen ge deed Daarom, wij vergeven u Met veel gezonde rede heeft de Chris- tene Volkspartij Zondag beslist, dat wij vijanden zullen blijven van alle goe- vernement, hetwelk den datum der kiezingen zoodanig schikt, dat duizen den werklieden, die in den vreemde hun brood moeten zoeken,aan de stem ming geen deel kunnen nemen. Geelt algemeen stemrecht, geeft E. V., geelt al wat ge wilt, en ge verwij dert een aanzienlijk deel kiezers van de stembus, waar blijft de rechtvaardig heid Dit punt werd reeds ingezien en in onze Kamer ter sprake gebracht. Men weet no» dat toen een onderzoek werd ingesteld, om te weten, in welke ver houding, volgens de tijdstippen van het jaar, de uitwijking naar Frankrijk geschiedt. De uitslagen van dit onder zoek duidden heel juist den datum aan welke gekozen moest worden, doch Woeste en zijne trawanten, die zich weer roert tegen de evenredige verte genwoordiging als een duivel in een wijwatervat,konkelde en futselde tegen onze Franschmans en wist den da tum eenige weken te verdagen en dui- zende arme werklieden hun stemrecht te ontstelen. De tijd heeft geleerd, dat men met zulke middelen met ver komt. Eens op den weg der oneerlijkheden, vergrijpt men zich aan eerloosheden (getuige de gemeentekieswet) en aan schelmerij. Eerlijkheid blijft de beste politiek Nu het gouvernement zich van de smouzen heeft afgescheurd, om een eerlijk ontwerp van kieswet voor te stellen, hopen wij dat het gehoor zal geven aan de eerlijke vraag der Chris- tene Volkspartij De kiezingen opeenen datum als de «Franschmans» thuis zijn Het kan of het mag niet zijn, dat men het gezondste en zuiverste bloed van België, de moedige boerentelgen, die zelfs geene grenzen vreezen om den kost voor vrouw en kinderen te win nen, op gelijken voet stelle met dieven, bankroetiers en zedenbedervers. Het onrecht ware te schreeuwend, de gruweldaad te lat om geduld te wcr- Wil men vrede, men geve recht. P. V. Sen. De woorden oefenen doorgams eene toover- kracht uit op de menigte. Da machtspreuk vrij heid, gelijkheid en broederlijkheid heeft de gansche wereld doen veranderen. Hel woord liberaal drong hier vroeger in het hart van alle manschen,die natuurlijk geneigd zijn de vrijheid te beminnen ea het verlies derzelve als de grootste ramp beschouwen. De naam van werklieden-partij heeft de macht der socialisten vr rtiendubbeld. Democraat en socialist zijn eveneens woorden die de gemoederen diep treffen. Nochtans in Vlaanderen brengen die twee benaraiugen nog misverstand en verwarring voort. De lieden d e weinig ontwikkeld zijn, vinden dat democraat en socialist hetzelfde beteekenon, hoewel het ver schil oneindig is Alwie den strijd voort zal dit met mij bekennen. Die misopvatting bestaat voor al rond de groole steden, ot onder menschen die veel in betrekking komen met die steden. Wij moeten hier niet zeggen dat onze tegenstrevers daar stof in vinden om den geest dier simpele lie den nog meer te doen dolen tot schade cn schande van onze partij. Dit legt uit waarom de boeren zoo moeiehjk om overtuigen z jn. In een ander land zouden zij reeds een eigen partij gevormd hebben, doch hier durven zij niet uit vrees voor de pastorij en kasteel. Ds politiek is in ons klein landeken zoo klein en kl ingaestig geworden dat de eerste politieker de besie doemt en verkettert wie zijne persoonlijke ambitie ©f wraakzucht en halsbrekerij niet zoekt te do9n zegevieren ol eene andere taktiek aanwendt. Zonder genade worden de verdienstelijkste strijders, zij mogen aan eene toekomst van eer, geluk en fortuin verzaakt heb ben om hunne idealen te doen verwezenlijken voor halve, verraders uitgescholden en geschuwd! Zoo handelt ook de conservatieve partij tegenover goede katholieken, die als M. Van Brussal opo-e. komen zijn voor dan boerenstand. Maar niet ieder heeft den moed van den volksvertegenwoor diger-boer van St-Niklaas, alle boeren zouden niet durven doen wat hunne broeders uit het land van Waas waar de boer is baas s hebben voorgedaan. Zij moeten zich dus aansluiten bii eene der bestaande partijen. Welke partij moeten zij verkiezen 9 De liberale partij Die veracht de boeren, om dat zij op de stemmen van den katholieken bui ten niet meer heeft mogen rekenen sinds de on- politieke schoolwet vao '79. De socialistische partij Die is nog goddeloo- zcr dan de liberale partij, die ds socialisten uit gebroed heeft als een inees een koekoek en tot nu toe geene oplossing kan vinden om den boer te redden. De conservatieve partij Dis Is 15 jaar aan 't bewind en heef' uit vrees voor de christene de mocraten, vraag liet aan Da Bruyn, Ifaennout Tibbaut, de Kerckhove, Van der Linden, aan de

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1