Leest en verspreidt Klokke Roelanfl, Parlement Gevraagd Te Koop Boerenalmanak Men vraagt seffens JICHT m het RHIMTjSM tusschen Neleke Toetermans en en Machieltje. Priester Daens. Leest en verspreidt DE Artikels an De Backer, Ducatillon, Van Schuylen- bergh, Smid Lambrecht, enz. Kalender met de ma nen, liederen, kluchtjes, enz. PRIJS 10 CENTIEMEN. Metsers en Metserdieners, bij M. Aimé Van Belle, in de Drie konin gen, te Ninove. Is verschenen op ons bureel PLAKALMANAK Zal binnen 8 dagen verschijnen: DE BOERENALMANAK HET LANDELIJK WETBOEK door adv. De Backer BERICHT. Elixir Antirlniatisiiial et Antigoutteux Wij stellen echter eene vraag. Is het Kriigers schuld dat de kroonprins zijne dochters niet kan uithuwelij ken aan prinsen van koninklijken bloede 1 Zou hij dit niet kunnen doen hebben had hij min de Folies Bergè res bezocht om er de karpelsprongen te bewonderen van Nini'pafte en l'atr en verdere maagdekens van het evangelie 1.. En voor eene internationale dievenbende, voor ban kroetiers, voor eerzuchtige Engelschen zouden de Boe ren moeten toegeven 1 Neen, nooit 1 j Help u zelf, zoo helpt u God Ik weet hethun toestand is hachelijk. Op niemand mogen zij rekenen. De keizer van Duitschland kan en mag niet tusschenkomen. Hij is gebonden door de hooge financie van waarvan de Kölnische Zeitung de tolk is. Hij is ook nog niet vrij omdat een geheim ver bond tusschen Duitschland en Engeland gesloten is ge weest waarbij de Portugeesche bezittingen in Afrika tusschen beide landen verdeeld zullen worden. Frankrijk heeft de muilperen van Fashoda opge kropt en zal ook niets doen. Ik bedrieg me het zal misschien Engeland naapen om onze belgische werk lieden, onze moedige franschmans, die den oogst gaan doen, de steenen bakken, de beeten wieden en uittrek- i ken, te verneuken, te verjagen en te vervolgen. Maar dat Franarijk oplette aan de ophitsingen van eenen j Drumont of eenen Rochefort, kerels die biij waren hier een veilig dak te vinden, gehoor te geven, want hier in ons land werken ook 50.000 franschen en het gan- sche proletariaat zou opspringen voor de brave vlaam- sche werlieden, door het pauperisme naar Frankrijk gejaagd. Wat er ook van zij, wij roepen de aandacht der re geering op de plannen die Frankrijk aan 't smeden is. De tzar zelf zal de armen kruisen, immers, hij vreest dat Engeland met Japan zijne bezittingen van Oost- Azië zou bedreigen. Voeg daarbij dat Transvaal, dat wapens en ammu nitie uit Europa behoeft, afgesloten is van de zee en dat de Delagoabaai misschien morgen in Engelands handen valt en dat het wellicht aan numerairs in Transvaal zou ontbreken. De kogels Dum-dum. O ja, vele Boeren zullen vallen onder de dum-dum kogels die de Engelschen gebruikt hebben tegen de wilde Chitralen van lndië velen zullen er afgrijselijk door verminkt worden doch de boeren zullen niet af geven. In Transvaal beschikken zij over 30.000 flinke schutters te paard die eene eigenaardige taktiek vol gen aan de Araben van Abd-el-Kader ontleend. Oran je-Vrijstaat springt hen met 26,000 soldaten bij. En als de volle gaz zal branden dan zullen de Afrikaanders van de Kaap en Natal ook niet achterwege blijven, zonder de Kaffers mee te rekenen. De vrouwen ook zullen het geweer schouderen en de vierkleur van Transvaal «al a weer hoog in de heldere lug waaien 1 n Wij die het reeht van den sterkste bekampen uit al de krachten van onze ziel, wij die de zwakste natiën het eerst verdedigen, wij die broeders zijn der Boeren door stam en taal, wij roepen de Afrikaanders goe den moed toe, wij groeten ook den ouden Krüger en doen een beroep op het eerlijk Engeland dat geen Chartereds en geen jingofsmus aankleeft. Eenieder nasie heeft zijn reg, Al is hij nog zoo zwak en sleg. zingen de boeren met reden. Ja, een volk is vrij te le ven volgens zijnen wilhet heeft het recht zijn grond, zijn taal, zijn gansche leven te bezitten en niemand heeft het recht het daarvan te berooven. Gladstone verstond dit toen hij de Turksche wreedheden tegen over de balkanische volkeren en de Armenianen aan- kloeg. Welnu, dat Engeland zich Gladstone herinnere en zich niet onteere door den misdadigen oorlog tegen de boeren, het Engeland van Byron die voor de Grie ken ging sneven, het Engeland van Wilbeforce, den bevrijder der Slaven, het Engeland van Owen, den verlosser van het proletariaat, het Engeland van Man ning, den profeet der democraiie, die met Burns de groote werksiaking der dokwerkers deed zegevieren. Ik doe een beroep op de liberale partij, op hare lea ders Campbell' Bannermon en Harcourt. Ach, ik verberg het niet, die stem zal niet gehoord worden. De Boeren zullen zich het Help u self, soo helpt u God hunner voorvaderen herinneren en met behulp der niet-Engelsche uitlanders, welke de meerderheid der vreemdelingen uitmaken op wier hulp zij mogen rekenen, een klinkend bewijs hoe de arme uitlanders door de boeaen verdrukt worden, don Engelsman bevechten totterdood. Krüger zegde het zoo schoon God helpe mij. Het recht der volkeren is aan onze zijde en God zal ons richten 1 Ja, moedige Boeren de wereld is met u 1 Valt maar aan, weert u dapper, overwint en stiicht alsdan de onafhankelijke Ncderlanesche Republiek der Veret- nigde Staten van Afrika Om hare eigenaardigheid, deelen wij hieronder staande samenspraak mee uit een manifest van Boom, waar onze vrienden dapper ten strijde trekken. Neel Toetermans, terug van den arbeid hij heeft zijn steekschup weggezet en ander blok ken aangestekcn en zit nu de armen gekruist achter de stoof, een pijpken rookende. Hij hoort gerucht aan de deur. Tok, tok, tok. j Toetermans. Wie daar Machieltje. Ik ben ekik het, Neel. Toetermans. - Ah gij 1 Zonder komple- menten, binnen, Machiel. (Machiel treed binnen en ziet er zoo conter- verdraaid uit). Toetermans. Maar, lieve sinten Thymus, Machiel, ge ziet er promentiglijk zoo schrokkël- joenachtig uit. Is er iets, kame raad Machieltje. Zwijg, Neel. zwijg> ik ben er nog heelemaal van verbavereerd. Toetermans. Maar, wa wilde zeggen, Machiel Machieltje. Wel, van gisteren daar, Neel. Wetj gij dan niks of hebt gij misschien uw chris telijke plichten niet volbracht, naar de kerk niet geweest Toetermans. Ge wilt zeggen, naar de mis niet geweest... Abuis, jongen, abuis al zijn de Toetermansen demokraten uit een stuk, christene menschen zijn 't ook, en ze blijven 't, al Jstond er de galg op. Machiel. Alia, zoo is 't compris, kameraad. Maar wat peisde van die meetings Zouden wij dan toch schismatiekers zijn, afgevallen buiten onze weetZou de oude Paus Leo, de goede vader, die de arme werkmenschen zoo zeer be mint, ons dan toch kunnen verketteren... Toetermans. Bah Bah Machiel, tante- wannekens zijn 't en prullen. En is er hier goede trouw in 't spel, zeker is 't dat door de omgeving van Hooge Torens en rijke Assuërusscn de plans der volksmannen in een valsch daglicht zijn ge steld en niet begrepen worden. En wat nu de Paus van Rome betreft, die is zelf demokraat, en nog de grootste van al. Weet ge wat hij nog over eenige dagen schreef aan een katholieke gazet van Italië, die hem gevraagd had op de Demokraten te mogen parlefanten Wet je wat, zei de Paus in 't Italiaansch die Demokra ten zijn mijn beste vriendekes, en ik zegen ze uit ganscher harte... En aan eenige rijke Bewaar ders, die hem zégden dat de Demokraten te verre gingen Ta, ta, ta, zwijg maar algauw, zegde Paus Leo half gestoord met al uw geconserva- teer, zult ge nog al de werkmenschen naar 't So- cialismus jagen. Dat was andere pardominé, hé, Machieltje, als van ketters en scheurmakers, en andere flauwe kul. Machiel. Zie, Neel, ge zijt gij ook maar 'ne Potjeerman zooals ik, maar ge redeneert, jon gen, gelijk 'nen avekaat. Spijtig dat uw vader zaliger, den Heer heeft zijn lieve ziel, dat uw va der zaliger, geheel zijn leven steen gemaakt, u in uw jonkheid in 't pensionnaat niet heeft kunnen zetten. Uwe woorden zijn balsem op een wond en melk in de koffie. Toetermans. Wat er van is, Machiel, de religie is er zoo noodig als brood zonder religie geene samenleving 1 Er moet dus onderdanigheid zijn, groote onderdanigheid in al de stukken van geloof. Maar daarbuiten, Machiel, daarbuiten, in stoffelijke zaken, en in onzen strijd voor den bo terham, vrije mannen zijn we en we blijven 't, en niemand heeft daar iets tegen te protokollen. Machiel. Maar onder ons gezegd, vriend Toetermans, ze zeggen dat 't katholiek zoo kwaad is, omdat ons volk gcenen man gewild heeft op hunnen lijst. Dan was alles weer goed, zegden ze zoo, en we waren weer allemaal goei Christenen. Toetermans. Zie, Machiel, verekskeseer, maar 't zijn potvermille fijn streken. Machiel. Wa wilde zeggen Toetermans. Wel, Machiel, luister, ge wetj gij zoo goed als ik, dals al meer dan vier jaar alles doen wat mogelijk is om onzen Bond te niet te doen, leugens rondstrooien, onwetende men schen opmakenzoeken schisma tusschen ons te verwekken... Machiel. Is 't daarom, Neel, dat we schis matiekers zijn Toetermans. Verekskeseer, Machiel, maar ge moogt niet onderbreken, dats tegen den regel van drij en heeft geenen zin. Machiel. Ja maar... Toetermans. Niet jamaren, zeg ik u, Ma chiel, of g'helpt mij nog van mijnen thema, en dan kan ik er niet meer uit. Tusschen ons te verwekken, zei ik zoo, en dan was 't mee onzen Bond opgeschept en de bazen lachtten ons vier kant uit als we dan nog maar niet voor ons straf van de zweep kregen. Machiel.Zie, vriend, als ik er nog op peis 1 't Was in den winter en 'k was fel in de sukkel straat, Beth zei ik zoo tegen mijne vrouw, 'k zou toch mijnen nood wel eens willen klagen, d' Heeren gaan rond en die zijn toch nog al aan sprakelijk, 'k hebt 't gedaan vriend, maar 't is mij slecht bekomen. Uit dien bond gaan, zeêen ze zoo, en dan zullen we u goed bijstaan, 'k Deed het niet vriend en geen dem. Toetermans. En mijn wijves zuster, Machiel, ze kreeg van een madame een kostuum ..voor j haren eerstecomnniekant, maar ^ggheuie vent moest uit dien bond en naar 'den andere gaan. Maar hij wilde ni, ,omde potverdekke ni, en 't kostuum ;bleef achterwege Machiel. 'k Weet nog andere 'stukken kameraad, maar 'k zwijg er over, 'k wordt anders te kwaad. En ons dan nog allemaal uitmaken voor scheurmakers en groen Socialisten omdat wij Pastoor Daens al eens deden komen, om ons bij te staan in onzen drik; ge weet Pastoor Dacns, dien brave man, die al wat hij bezat weggaf en nog weggeeft aan de arme menschen. En zij dan op den hoop toe nog 'ne vreemde pater doen komen, om zoo onzen bond te kunnen doen vermassacreren. Toetermans. En die kiezing dan voor den arbeid en nijverheidsraad. Zie. Machieltje 'k biecht rechtuit, vroeger 'k was ook nog al eens in twijfel, in dubio. En dacht ik wat veel na, mijne kop draaide. Maar toen ik met de kiezing van den arbeidsraad zag, hoe z'ons permentelijk op stoopen wilden trekken, Neel zei ik zoo tegen mij zeiven, nu niet meer geaarzeld, maar Demo kraat zijn en blijven totterdood. Machiel. 'k Lach er nog meè, Neel, als ik bedenk hoe de foppers gefopt werden en die het al wilden hebben, niets en kregen, Maar ze moesten zoo maar varen. Wat 1 De steenbakkers bazen, katholiek en framason, ze verstonden malkaar op eene lijst en al zeg ik het zelf, z' had den volkomen gelijk, bij steenen en pannen is er geen viezelofie van doen. Maar voor de werk menschen is er geen viezelofie van doen. Maar voor de werkmenschen een zeeltje trekken voor 't eerlijk broodgewin, ook één enkel lijstje indienen, dat en mocht niet zijn. Dan ging 't ge loof te niet, zeêen ze zoo, die van dien anderen bond en dan was hun vlag gesmeerd. Toetermans. Vlag gesmeerd, vlag ge smeerd Ze zijn zot, zijn ze zot, maar neen, ze zijn niet zot de kopstukken Ze zagen al vei vooruit en wie weet I Machiel. Compris, Neel, dat is 't en niets anders. En dan moesten de volgelingen nog in d' handen kletsen en roepen vivan OÜS. Toetermans. Zie, Machiel, die menschen wisten niet beters, maar we zullen er voor le zen, omdat ze meer verstand zouden krijgen, want liepen z' in hun hemd, ze riepen nog vi van ons. Machiel We zullen ze zondag leeren vivan onse Neel, onder 2 'tis te doen, daar stemmen al de geleegmannen onder, en daar al leen, al riepende slipd iagers nog duizend keeren vivan ons. Toetermans. Bravo, Neel, dat heet ge sproken, ge zegt het, en ik peis het. Ja, onder de twee voor de Demokraten, voor de mannen v«!ironzen Bond, de goede vrienden van Pries ter Daens, meenen 't, en die meenen Machiel.... (Deze wil voort gaan, maar Neels jongetje, een lief krullebolleke van acht jaar is binnengekomen, het heeft daar een papiertje van de tafel geno men, en met een stemmeken, helder als kristallijn zingt het. Neel en Machiel luisteren met open ooren). KIEZERS STRIJDLIED. Kandidaten Demokraten Zijn de mannen naar ons hert Laat die anderen maar trakteeren Liegen, lasteren en forceeren, Alle vrees van kant En 'nen stembrief in de hand, En stemmen, stemmen is plezant, En kiezen, kiezen dat doen wij Voor de Christene Volkspartij. 2. En wij geven Zonder beven Onze stem aan heel de lijst Van de Christen Demokraten, Niemand kan ons overpraten. Alle vrees van kant... (Zooals hiervoren) 3. En wij minnen Blij van zinnen Iedereen, zoo moet het zijn. En als vrije demokraten Gaan wij lustig door de straten, Alle vrees van kant D'Encekliek in d'hand, Vooruit voor boer en werkersstand, En lustig springen zij aan zij En vroolijk zingen dat doen wij, Vivat de Christene Volkspartij. Machiel en Neel Toetermans (in volle begeestering). Bravo, jongsken, bravo, dat heet nu 'ne keer schoon zingen. (Neel, een traan in in d'oogen, geeft zijn lie velingsken 'nen warmen kus). Machiel. Alia, Neel, ik moet voorts. Ons pataten zullen gaan gereed zijn, en ge wetj, ons Mie wacht niet geerne. Maar voor toekomenden zondag wat is nu weer het wachtwoord Toetermans. Als eene man, Machiel, al len onder nummer 2 voor de vrienden van Tp hII TPII 10 handschoenma- i c iiui cm dienen, aan geringen prijs. Zi-h te wenden lot Ch. Van Oudonhove, Denderhoutem, Leebeke. bij P. Van der Scheuren, te Aaschebroecke b/Brugge 1° Goeden meestergast voor spin-con tinus 2° meestergast voor twijn-continus. Onnoodig zich aan te bieden zonder de noodige bekwaamheid te bezitten. by Fr. Lambrecht, Oultre, twee volle zeu gen. Tijd uit, binnen 14 dagen. der Christene Volkspartij voor 1900, met de portretten van al de gekende hoofdmans, zeer net gedrukt. Prijs 10 centiemen. Verkoopers, vraagt uw getal, er is goede winst aan. opgesteld voor onze landelijke bevol king door den raad der XX, onder het voorzitterschap van 't boerken van Ne- derhasselt. Men zal er in vinden een kalender met de maanveranderingen, de markten, raadgevingen voor veld en stal, korte kruimige artikels, benevens kluchtjes, liedjes, spreekwoorden, als ook een grooten raadselprtjskamp voor de liefhebbers, naar prachtige prijzen. De BOERENALMANAK kost 0,10. fr. Die er annoncen verlangt in te plaat sen, gelieve het binst de 14 dagen te la ten weten. De eerste uitgave van Het vormt een aanhangsel van 't Klein Familiewetboek Bevat de grondbeginsels van 't pu bliek recht die bezonder onze lande lijke bevolking aanbelangen. En is geschreven met het oog op de nieuwe toestanden. Dank aan eene eerste wijziging aan het kiesrecht, vormen de zetels in stads en gemeenteraden geen erfgoed meer, werklieden, boeren en kleinburgers doen allengs hunne intrede. Met het zuiver algemeen stemrecht dat we nu heel in 't kort gaan hebben zullen dezen die vroeger uit de bestu ren verbannen waren er de meerder heid vormen. Juist daarom moeten zij zich voor bereiden, om daar niet als velen hun ner voorgangers de verachtelijke rol van gaper of knikker te spelen. Ziedaar het hoofdzakelijk doel door onzen medewerber beoogd. Het kost slechts 60 centiemen. Wij trekken ook de aandacht op zijn vlugschrift Schets van landelijke huishoudkunde of verkoop der armgoederen met zelfde doel geschre ven. Het kost 25 centiemen. Hiervan zijn nog slechts eenige num mers. Van heden af TE HUREN, bij Gharles De Mol Ringoot, Burchtdam 102 en 104, Twee schoon, nieuw opgebouwde WOONHUIZEN, neven de woon van bovengemelde, dienstig voor handelshuizen, admioistratien, rentenier enz. hebbende groote boven en beneden kamers, schoon behangen, geschilderde planchers, in alle plaatsen schouwen in marmer, Kabinets, salon bureaux verandah, geteraste kelders, stallen en wasch plaatsen met regen- en drinkwaterpom- pen. Te bezichtigen ten allen tijde. Matige huur prijs. VERZEKERDE GENEZING DOOR DEK van A. VINCENT Apotheker, 38, Grensstraat, 33, BRU3ST Dit volprezen Geneesmiddel, uitsluitelijk getrokken uit planten, bevat hoegenaamd geene enkele scheikundige Prijs 3 frank de flesch In alle goede Apotheken. Opzending tegen remboursement Indien gij aan de jicht lijdt, ndlen gij aan 'l rnumatism lijdt, ndlen gij al dc geneesmiddels beproefd hebt, ndlen gij aide wriifmiddelen gebruikt hebt. ndlen gij geen uitslag bekomen hebt. ndlen gij wenscht ontlast te zijn van al deze ziekte* die uw leven vergiftigen; neemt dan den Bllxlr «atf» rhumatleinal et antigoutteux, k. VINGERT, apotheker, te Brussel. Te verkrijgen bij M 00 Ruyver, apotheker, Beverstraat, Ninove,

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 3