Een droevige geschiedenis. Leven en Dood. 2 puntjes voor Vooruit?'' Een begin van den X aanstaanden strijd. Priester DAENS-Penning WETTEREN. Briefwisseling uit Mechelen. Nieuws der week. Tusschen Engeland en Transvaal loos vat der Danaïden, met der tijd zal verdwijnen of misschien ook nooit den dag zal «den. Inde politiek ontwaartraen soms best de uiting der openbare meening. Zoo vallen soms in eens dezen die hun macht en gezag- gebruikten om kozijntjeswinkel te steu nen, en met hen de routineurs die als vergiftige paddestoelen opschieten in eeue vereeniging of politiek terrein, en de schoonste denkbeelden komen bederven. Het kan niet anders ook. Verstonden vele gees telijken dat ze met den tijd moeten meegaan en dat hun gezag demokratisch zijn moet in plaats van zich door den praat van zoogezegde vrienden buiten strijd te houden, ze streden V06f~feet volk en de zegepraal der chrislcae gezonde volksge dachten, ware een groote stap vooruit 't Ware de verplettering van den moloch 1 de vernieling van 't gouden kalf. Van Cleven. Te Wetteren woont een werkman met name Leon Van Beveren. Hij is gehuwd en vader, doch moet ver, zeer ver van zijn huis het brood voor zijn gezin verdienen. Wekelijks komt hij zijn teergeliefde wezens omhelzen en 's anderdaags vertrekt hij weer met zijn gezellen naar de zwarte kooistreek, ver, zeer ver van hun huis... Die man viel eens zonder werk als zijn vrouw sen engelken verwachtte, als een mondeken meer van zijn reeds klein en karig dagelijksch brood zou komen eten, als zijne huishuur moest vereflend worden. Bah, zijn huisbaas was een edel man, kende het einde van zijn rijkdommen met, had zelf geene kinderen bij zijne echtgenoote verwekt en was door Mgr den Bisschop van Gent aan de katholieke boeren van het land van Den- dermonde opgedrongen om in de Kamer hunnen besten vriend M. De Bruyn raad en daad te ver- leenen... Had die miljoenair zijne vier duizend fr. van volksvertegenwoordiger niet overtollig geacht en beloofd aan de boeren te zullen uitdee len De arme vader besteedde zijne laatste cen ten om het verwachte kind te doen ter wereld brengen waar het misschien ook lijden en strij den zou van af den dag zijner geboorte tot den dag van zijn dood... als zijn vader. De kas was leeg, de nood praamde den onge lukkige die naar Roux ijlde met het vast voor nemen wat geld te winnen om de achterstallige huur te betalen en brood te zoeken voor vrouw en kind. Drie dagen na hare bevalling lag d-.- vrouw nog flauw en krank.Arme moeders als zij, beschikken niet over versterkend voedsel, over de o.,telbare kleine zoetheden en zorgen die eene rijke vrouw geniet. Zij dacht aan haren man, aan haar bleek kindje dat in de wieg nog lag te hijgen, aan de verre reis... zij droomde droevig van de droeve reis. De deur werd eensklaps geopend en iemand bracht haar het onmenschelijk briefje dat verle den week in dil blad is verschenen. Wat heeft die arme moeder niet geleden na kennis genomen te hebber, van dezes inhoud. Moet de wanhoop haar niet aangegrepen hebben, toen zij zich reeds schandelijk door den deurwaarder op straat gezet zag, als de vogelen naar zonnige landen zijn ge <lo -'"lor aan douron en vensters akelig komt jeuteien Wie kan beschrijven wat in het hart der verlaten moeder is omgegaan, zoo gansch alleen, gescheiden van haren man, met een van honger en koude schreiende kindje en het voor uitzicht dat de hemelkap de tent zou zijn om er schuilen, terwijl de paarden van haren huisba: nog eenen warmen stal zouden hebben om er den nacht over te brengen, henevens haver, hooi en een roggenen kant. Zulke onmenschelijkheden dienen overal ge kend en geschandvlekt te worden en de straf be- hatelijk briefken doet zijn ronde en geldt als onbekwaamheidsdiploma voor den oord- jesbijter die geen goud en verstand bezit. In het gansche land gaat een schaterlach op aan het adres van den slimmen de Kercbhove (Abel pour les dames) en aan de katholieke partij van 't ar rondissement Dendermonde die naar verdienste vertegenwoordigd is door zulken feilen bol, dien bekwame katholieke Decdermondenaren niet mochten bestrijden, waarvoor geen pol is gehou 40 O P door JULES MARY. a O 1 die zaak herinner ik mij zeer goed. Doriat is beschuldigd van moord, maar zijn terechtstelling is uitgesteld. Juist, mijnheer de reohter, maar dat uitstel loopt nu ten einde. Door den oorlog zal het misschien nog wel verlengd worden, maar ik vrees toch dat he°t einde wel het schavot zijn zal. Gij schijnt belang in dien veroordeelde te stellen, mijnheer Courlande. a Zeer veel, mijnheer de rechter. De man is zoo kalm en gelaten, maar houdt daarbij zijn onschuld zoo hardknekig vol, dat ik bijna niet kan gelooven, dat hij een moord gepleegd zou hebben. Hebt gij de geschiedenis van dit proces gelezen f» a Meer dan dat, mijnheer de rechter, ik heb ze nauwkeurig bestudeerd. De bewijzen, die tegen Doriat zijn aangevoerd en die hij niet weerleggen kon, spre ken sterk tegen hem, maar toch steekt achter dit alles een noodlottig geheim. Dat gij wilt doorgronden 1 a a Juist, mijnheer de rechter, ik heb het plan opge vat den waren moordenaar te zoeken en juist daarom ben ik bij u gekomen, om u nadere inlichtingen te vra gen. Waarom is de terechtstelling van Doriat uitge steld 1 Braaf zoo, mijnheer Courlande, red dien onge lukkige, indien hij althans nog te redden is. Ik zal u J den geweest, omdat hij van de brug in 't water zou gevallen zijn. Hit Volk /.elf, het blad van M. Tibbaut, moet de schandelijke daad veroordeel9n misschien wel met het inzicht cm M. de Kerckhove als Nr 3 op de katholieke lijst van aanstaande jaar te doen ligureeren, wat gelijk staat met een buis, waut met het Evenredig Stelsel zou de derde zetel aan een christen demokraat moeten toekomen. De andere katholieke bladen zwijgen als ver moord en hebben den moed niet een hunner mil joenrijke vriendjes over boord te werpen omdat bij niet zou aarzelen als scheurmaker op te treden, al ware het maar om De Bruyn en Tib baut den duivel aan te doen. Doch de straf zal .met achterwege blijven/De kiezers zullen de op perste sentencie uitspreken over de lijst, waar neven elkander zullen prijken De Bruyn, de oorringer der boeren, de Kerckhove, de vriend der werklieden en ook Tibbaut, die er maar op uit is zijne beide kameraden in den zak te stoppen en te foppen. Die drie vieze palingen zullen om de brokken vechten als neven en nich ten vooreen kozijnijesdeeling, maar hun sukkel- achttge kiezers zullen dan nog eerst en vooial voor De Bruyn en de Kerckhove kiezen 1 Voor 't leste een kleine vraag Waarom d vingen de katholieke kopstukken vau het arrondissement hunnen representant niet Vooruit's schrijven te logenstraffen Komen zij niet tusschen dan hebben wij het recht hun te zeggen Gij keurt de Kerckhove's huisrflelkerjj tegenover weerloozen en zijn schandalig briefje goed eu zijt dus zijne medeplichtigen. Vooruit meent eenen oppervogel af te schieten met eenige «edachteu uit een artikel van Advo kaat De Backer te verdraaien en in het belache lijke le trekken. Het Nieuwsken van den Dag zou het niet beter doen Nu wij jonnen hem van harte dit gemakkelijk plezier, alhoewel wij den ken dat hij beter zou doen niet de inzichten te verdenken van mannen, die als De Backer alles opofferde voor de volkszaak, en zich in het hart des volks eene plaats heeft verworven ver boven laster en gemeene bedoelingen. Laat ons verschillen van ideaal, maar hebben wij toch immer het hart en de eerlijkheid de verdienste van onzen tegenstrever te durven erkennen Vooruit acht ons ideaal voor een pruts van geener weerde... Op Kiesgebied Zuiver Algemeen stemrecht en E. V Op Taalgebied Volstrekte gelijkheid der twee landstalen. Op Schoolgebied s Verplichtend degelijk onderwijs mei vriie keus van school. Op gebied der Belasting Klimmende belasting. Op Krijgsgebied Vermindering van oor- logsbegrootiug Vrijwilligersleger Rechtveer- digheid. Op Maatschappelijk gebiedZondagrust; Werkregeliug Deluge broodwinning en Wer kerspensioen, enz. Op Landbouwgebied Regeling der pach- Dat is klap tegen den vaak, waar men nief eens de moeite doet op té antwoorden P. V. S. Onze woorden van zondag a altijd zijn wij vij and geweest van revolutie, wij willen alleen evolutie» vallen niet in den smaak van Vooruit. Of wij nu ooit het tegendeel hadden beves tigdü! Wij ziju overtuigd vau den zegepraal, en daar om gaan wij rustig af op ons einddoel ont VOOGDING VAN HET VOLK, ALGEMEENEN WELSTAND. Dit zullen wij bereiken zonder toevlucht te nemen tot geweldige middelen. Eene omwenteling inde gedachten zal voldoen de zijn om de opkomst der demokratie te bewer ken. Is de evenredige vertegenwoordiging niet de van alles op de hoogte stellen, want ik weet voor mij zeiven, dat Doriat onschuldig is. Courlande zag de rechter verbaasd aan. Ik weet meer nog, ging deze voort? namelijk wie de ware moordenaar is. Mijn God, mijnheer de rechter, gij, die dit alles weet, hebt den ongelukkige niet kunnen redden 1 Neen, de oorlog heeft het mij verhinderd. De naam van den waren moordenaar is mij niet alleen bekend, ook de procureur-generaal, ja zelfs Emile Ollivier kenden dien naam, maar er waren volstrekt geen bewijzen tegen hem. a Moraines vertelde daarop alles, wat wij in de eerste afdeeling van ons verhaal den lezer reeds hebben meêgedeeld. Duivels, zeide Courlande, toen hij hoorde welk plan Lucienne had gevormd, dat is een meisje om eerbied voor te hebben. o Ik vrees echter, dat haar plan mislukt is, zei- de Moraines, anders zou Doriat reeds gered moeten zijn. Ik zal haar te hulp komen, mijnheer. Van hier vertrek ik regelrecht naar Garches. Ik zal dien Mont mayeur onophoudelijk bespieden, hem een valstrik spannen en zoo den armen Doriat redden. Hebt gij reeds een plan gemaakt a Nog niet, mijnheer de rechter, maar ik zal wel iets bedenken. Inde eerste plaats is het noodig, dat die twee meisjes mij onbepaald vertrouwen schen ken, maar ik ben hun totaal onbekend. Zoudt gii mij eenige regels willen meegeven, waardoor zij weten dat ik hun bondgenoot ben Zij mochten mij a iders voor een spioen van den moordenaar aanzien, r Zeker, mijnheer Courlande, ik zal u een aanbe velingsbrief meegeven, zeide Moraines. Hij schreef met potlood eenige regels op een blaadje papier, uit zyn zakboekje gescheurd. afdoende, de laatste stap naar 't zuiver algemeen stemrecht Vooruit zegt a De revolutie, als zij daar is, zal ons op haren weg vinden Ons Christene demokraten, nooitweerom eens nooit Ziehier waarom. Waar politieke gelijkheid bestaat is revolutie ONZIN. Wij begrijpen zelfs niet hoe 't gedacht kan op rijzen inden geest van iemand die om een cen tiem oordeel bezit. Ik ga zelfs verder, ik beweer, dat zij, die onder het regiem der politieke gelijkheid, nog aan revolutie denken durven ui. t min of niet meer zijn, dan gemeene misdadigers, die persoonlijk profijt beoogen, Zooniet zijn het zinneloozen die't huis hooien te Gheel of te Zelzaete. Immers, wat is eene revolutie Is het niet 'nen gemeenzamen oploop van een deel der bevolking om bij middel van geweld een onrecht te doen ophouden En moet dit deel der bevolkiog niet overtuigd zijn van het bestaan van dit onrecht En bovendien nog, moet die overtuiging niet gedeeld worden door de meerderheid dier be volking Buiten die voorwaarden begrijp ik de revo lutie niet. Ik veronderstel nu dat die revolutie plaats grijpe, dat er bloed vergoten worde, dat er eigen dommen vernield worden, dat bet getal weduwen en weezen en steunlooze ouderlingen verhoogd worde en eindelijk die revolutieh^ar doel bereike! Moet dan nog dit veroverd recht niet bekrach tigd worden door eene wet, uitgevaardigd door dit zegevierend revolutionair bestanddeel Dit is onbetwistbaar, zooniet blijft men voort leven in'nen revolutionairen toestand. Ik meen dat uit die bewijsvoering klaar en duidelijk blijkt, dat in een land waar elk zijn po litiek recht bezit en uitoefent, bijgevolg elk mee werkt om de wetgevers te noemen, er geen spraak meer zijn kan van revolutie Onder vorige regeeringsstelsels was ze soms noodzakelijk en heel gewettigd. Ook de geschiedenis leert ons dat er nooit mer kelijke verbetering voor het volk tot stand kwam dan bij middel van revolutie. Maar het volk had dan enkel hel geweld om zijne eischen te doen gelden. Nu is de toestand gansch veranderd o het stem recht is ons wapen dit wapen doelmatig door 't volk leeren hanteeren, is de taak van hen die verbetering en vooruitgang willen. In andere woorden, men moet eene evolutie verwekken in de gedachten, vandaar tot de toe passing in 't werkelijk leven is er maar 'ne stap. Ziedaar waarom wij, christene demokraten, enkel evolutie willen, en dezen die 't volk tot revolutie aanzetten aanschouwen als gemeene schavuiten, als volksverleiders die troebel water willen om daarin te visschen. A. D. B NINOVE Omdat men den president van't tooneel om 10 1/2 ure moest wakker maken 0, Omdat Warkenzulk vuil gezicht had. 0, Omdat zijn linker oor verompeld en zijn haar zoo vernpsteld was. '?EMSCHË. Het gemeente bestuur "moet dees maand overgaan tot het benoemen van twee Hoofdonderwijzers, wij denken dat het zijue plicht zal weten te vervullen de be kwaamheid, enz., indachtig te zijn. Omdat B en zijn vriend den moed niet zouden opgeven. Onze ware hulde aan de E. II. Daens TURNHOUT. Opdat Priester Daens, Woeste in de kamer mocht vervangen tot spijt van de woeste mannen. Opdat de Transvaalsche boerkeus mochten Wy zullen zoo vrij zyn de kwitan- cie voor den abonnementsprijs van 1899-1900 toekomende week door den Post te laten aanbieden, ter wille van den overlast der bedienden rond Nieuw jaar. Wij hopen dat onze oude abonnenten ons zullen getrouwj bly ven, enTnieuwe lezers zullen aanwerven. - -TfmnïTMflW 0,10 Omdat ik met hart en ziel Demokraat ben. Omdat ik liever zoo sterven dan voor Woeste te stemmen. ,050 ,050 0,50 0,50 Zondag 46 December, maandelijksche verga dering bij Mus Smet, wagonstiaat. Dagorde Aanbetaling der maand. Bespreking eener voordracht. Aanvang eener hevige propaganda met de brochuren. Leden, allen op post Willem de zwijger de Kerckhove d'Exaerd* heeft op St-Elooi zijn 4000 ballekens aan de boe ren van Calcken, Cherscamp,Schellebelle, Masse- meD, Westrem en Laerne uitgedeeld en zijne huizekensmelk.Tij geopend. Er is besloten dat men zonder deurwaarder zal melken. Leon Van Beveren is bestuurder benoemd. Einde wel, alles wel. Onze beste gelukwenschen aan den edelmoe- digen huismelker die gezworen heeft het geluk van Wetteren te verzekeren door zijne benoo- digdhedeu van de winkeliers te koopeu in plaats van te Gent. BravoBravissimo Galcken. Een kwezel, met een tong zoo lang als een gendarmslat, heeft hier verteld dat zij Pastoor Daens in burgerkleeren met een mut seken op, eene fabriek hoeft zieu binnentreden. Zij heeft natuurlijk niet bemerkt dat hij knevel en puntbaard droeg. Wij zullen die kwezel een bril koopen voor haar nieuwjaar, of beter een man bezorgen niet in speculaas als een St-Niklaas maar in levende lijf. Hetzelfde tongsken heettook rondgestrooid dat Pastoor Daens in burgerklee ren naar Holland was gegaan. 1" De hollondsche priesters dragen geen soutaau 2° Priester Daens is de eerste katholieke priester die, sedert het protestantismus de bovenmacht heeft in het Noorden, het priesterkleed heeft gedragen en doen eerbiedigen in de meest protestantsche ste den. Priester Daens zal nooit zijn kleed afleggen en niemand kan het hem doen uitdoen. Had hij de rijken verdedigd en de boeren en werklieden verraden, hij droeg misschien een purperen kleed en een ring aan zijnen vinger. «Ik dank u, mijnheer de rechter, zeide Courlande, toen de Moraines hem het briefje overhandigde. Eenige minuten later was de agent buiten het kamp, terwijl de reehter-soldaat zijn honger aan het stuk vleesch stilde, dat hij gedurende zijn gesprek had la ten roosteren. Courlande sliep dien nacht te Vendöme en den vol genden morgend begaf hij zich, bij zonsopgang, vol moed naar Garches. Ja, ja, mompelde hij, «mijn colega's noemen mij de Ongeluksvogel en dat ben ik inderdaad bijna vijf-en twintig jaar lang geweest. Het wordt nu meer dan tijd, dat daar een eind aan komt. Te Garches gekomen'sloeg hij zijn bivak op in eene verlatene boerenwoning. Hij kocht een bosch stroo die hij tot nachtleger inrichtte. Thuis is het gezelliger, zeide hij, toen hij zich op zijn stroo uitstrekte, maar wanneer ik mijn logist vergelijk bij dat van de Fransche soldaten, die onder den blooten hemel moeten siapen, dan heb ik geen reden om mij te beklagen. Den volgenden morgen kocht hij brood en vleesch, haalde brandhout uit het bosch van Saint-Cucufa en ging toen naar den Duitschen commandant om ziju pas te vertoonen. Na al deze voorzorgen genomen te hebben begon hij oen verkenningstocht naar de villa van Mont mayeur. In den tuin zag hij twee meisjes. Een van hun was bleek en zwak, zij steunde op den arm der andere. Dit schijnen de twee zusters te zijn, mompelde Courlande, mijnheer de Moraines heeft gezegd, dat Lucienne de grootste is van de twee, ik zal haar vol gen. Lucienne had niet langer in het huis van Montmay- eur willen vertoeven, de dood van de oude mevrouw was haar een welkom voorwendsel om de villa te Ninove. Welgelukt, hartelijk feest; dit was het gedacht van allen die zondag ons tooneel- feest bijwoonden. De Jubilaris vooral heeft een diepen indruk gemaakt. Tot in de ziel was het volk bewogen en op zekere oogenblikken hoorde men aan het hoesten en snutten dat de tranen vrijen loop eischten. Bravo, mannen kloekmoedig voor waarts op den ingeslagen weg. Wij moeten ook eeue bijzondere hulde bren gen aan M. Jan Jacobs, onder wiens leiding de twee prachtige kooron Avondstond en Lente nacht werden ten gehoore gebrachtook een hoera voor den wakkeren vriend Amedée Van Lierde van Aalst, die om zijn kunstig vioolspel menigmaal werd gebisseerd en veel bijval be kwam. Ten slotte vroeg vriend Frans 0f het niet mogelijk was een tweede 'rêést te geven ten voordeele der arme weduwen en weezen van Transvaal. Dit voo.stel vond veel bijval en wordt door de maatschappij onderzocht. Ongeluk. Dinsdag fnorgend is in het pan- toffelfabriek L'Ecobomiquc, onzer slad een smar telijk ongeluk gebeurd. De genaamde Lodewijk Vyverman, wonende Geeraaidsbcrgschestraat, werd den wijsvinger van het rechterhand letter lijk door een kapmachien algesneden. Hij werd onmiddellijk door f.r Soetens verzorgd Nieuwe hulptroepen uit Engeland. 150.000 man In de militaire kringen te Londen schat men dat er 150.000 man noudig zijn om den oorlog tot een goed einde te brengen, waarvan de helft zou dienen om de gemeenschap te onderhouden. Het getal officieren en soldaten die Engeland verlaten. Haar geheim had zij echter weten te bewa ren. Jean de Montmayeur geloofde nog altijd, dat Lu cienne zijne misdaad niet kende. Courlande zag dat de twee zusters eene boerderij - opgingen. Het was les Bernadettes. Goed, mompelde Courlande, ik weet nu waar zij wonen, thans terug naar de villa, ik wil dien Montmayeur ook eens zien. Uren lang doolde hij om het huis, ten slotte ontdekte hij een man op het balcon. Zwart haar, zwarte baard, juist zooak mijnheer de Moraines mij beschreven heeft. Dit is dus mijn ™an. Hij verwijderde zich. «Nu moet ik de vrouw van den veroordeelde zien. Haar zal inliet eerst in vertrouwen nemen. Courlande gingnaar zijn hut, legde vuur aan, braad de zijn vleesch en roosterde zijn brood. Daarna ge bruikte hij zijn middagmaal. Toen de avond was gevallen begaf Courlande zich naar het huis van Doriat, dat hij zich door een Prui sisch soldaat had doen aanwijzen. Hij belde aan, de oppasser van de beide officieren, die bij Marie Doriat waren ingekwartierd, deed open! Wat verlangt gij vroeg hij. a Ik wenschte juffrouw Doriat te spreken. Die woont hier immers? a Ja wel. Ga maar naar haar kamer, aan het einde van gang. Courlande klopte aan. Geen antwoord. Zou zij ziek zijn? mompeldehij, Het is pas zes uur, zij kan toch nog niet naar bed gegaan zijn als zij gezond is. a Hij klopte wat harder. (Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2