B00MEN Transvaalsch Volkslied. UITTERHAND TE KOOP Veilingen van Groote hoeveelheid betteraven Herberg feesten Is verschenen op ons bureel PLAKALMANAK HET LANDELIJK WETBOEK door adv. De Backer Marktprijzen. Veemarkten. op heden te been bracht (de dooden, gekwetsten, krijgsgevangenen en de troepen die nog op zee zijn mede begrepen) beloopt tot 117.500 man. Mislukte poging. Een spoorweglokomotief werd in volle vlucht op de lijn van Harrysmith losgelaten in de hoop eene botsing te doen plaats hebben tussch6n dit en een trein met mondvoorraad der Booren. Doch de riggels waren opgebroken in de statie van Pielermaritzburg. De machien liep van de riggels enwerd verbrijzeld. Te Colenso. Op datum van 29 wordt er aan den Times getelegrapheerd, dat het boersch leger zichtbaar is van Chiveley. Hunne positie is zeer sterk en het is zeer moeielijk hen van voren aan te vallen. Een hevig kanonvuur werd in de richting van Ladysmith gehoord. Te Ladysmith. Generaal Joubert is van Eastcourt naar Lady smith teruggetrokken op 27 November. Hij voerde eene groote kudde vee mede, die hij te Eastcourt kaaple. Hij is van zin zijne legermacht rond Ladysmith te vereenigen. De volgende depeche op dagteekening van 5 dezer werd gezonden uit de legerplaats van neraal Joubert Een derde zwaar kanon die Vrijheid ge doopt werd is in positie gesteld. Het opende het uur op schuilhoeken waar men meende er En gelschen achter verscholen te zitten, en waar de sprmgbussen schijnen krijgsvoorraad vernield te hebben want men heelt eene ontploffing gehoord en soldaten uit de loopgrachten zien wegvluch ten. Bevoorrading van krijgstuig der Boe ren. Maken van springbussen. Transvaal heeft het bestuur der gieterij Bedgie van Pretoria in haDden genomen en doet in aller haast springbussen en ander krijgstuig vervaar digen die spoedig naar het oorlogsterréin ver zonden worden. Volgens bekenning van den Engelschen Staatsdienst zouden de Boeren tal looze scheikundigen en vervaardigers van oor logstuigen gekregen hebben die tuigen vervaar digen van buitengewone kracht. De nieuwe spriugbussen naar Ladysmith en Mafeking afge stuurd veroorzaken groote verwoestingen. De boeren kunnen nu vreemde levering missen. Generaal Methuen had slechts eene lichte kwetsuur bekomen en voert weer zijn troepen aan. Volgens men zegt heeft hij de brug over de Modder kunnen voltrek ken en rukt hij op naar Kimberley waar hij i og 25 mijlen af verwijderd is. Het is te vreezen dat deneenen of den anderen dag eene bloedige bot sing zal plaats hebben tusschen het boersch l"ger en de engelschen. De troepen die Mafeking bezet hielden zijn te groote deele afgezakt om samen met genreaal Croi je een slag te wagen met de Engelschen. Het nieuws dat lord Methuen van alle hulp zou afgesloten zijn wordt niet bevrsligd. Krijgsgevangenen. De Hollandsche en Zuid-Afrikaansche bladen spreken sehaude over de on menschel ijke wijze waarop de boersche krijgsgevangenen door de Engelschen behandeld worden.De engelsche dag bladen integendeel hebben enkel lot over de wijze op welke de engelsche krijgsgevangenen bejegend worden. 'I Is waarEngeland is beschaafd, de Boeren zijn barbaarsch Twee strijdwijzen. De medewerker der Daily Telegraph zend haar hetvolgende a Onze huidige tegenslagen spruiten hieruit voort dat men die onmetelijke fout begaan heeft in alles den raad niette vragen van de hier ge- vesiigde uitgeweken engelschen, lieden die het land en vooral den vijand kennen. Men werpt een eskadron huzaren midden de troepen der Boe ren men zendt eene eDgelsche aideeling des nachts uit om eene moeiehjke stelling te bezet ten, zonder op voorhand na te sporen of de vijand van de vallei en omliggende hoogten niet mee ster is. Dat alles is gebeurd sinds het begin van den oorlog dat zou geen plaats gehad hebben indien de Engelsche troepen aangevoerd waren ge weest door officieren die de ligging van Natal kenden. Generaal White is een uitstekend soldaat, doch hij kent Zuid-Airika niet. Ik weet dat toen bij hier kwam hij het gedacht van helleger in twee te splitsen streng laakte hij verliet Pietermarilz- burg, zeer aangedaan door de moeielijkheid van den toestand, a LaDgen tijd voor dat de vijande lijkheden begonnen oefenden William Penn SymGns, kolonel Knox en anderen zich door laoge dagreizen met de engelsche troepen en door besiudeering van den grond van den aanstaanden oorlog. Dan, toen het oogenblik gekomen was om uit hunne kennissen nut te trekkeu, werden die offi cieren ergens in de Kaapkolonie gestuurd en stelde men aan het hoofd der soldaten van Natal rieuw te Durban ontscheepte bevelhebbers die van Indien kwamen. Het mo*t gezegd zijn de wijze waarop de oor log van onzen kant gevoerd wordt is in tegen spraak met de allereerste beginselen van de kunst van aanval en verweer in Afrika. Na zulke pijnlijke nederlagen volharden onze bevelhebbers in eene krijgstaktiek die geene uit werkselen heeft bij de minste overwinning, zenden zij de vluchtelingen bataillons achterna hopende aldus den vijand te vernietigen. In plaats van hem af te maken, laat men hem eenvoudig toe den strijd teh-rvatten. Inderdaad, het leger der Boeren is een leger uitsluitend van ruiters. Bij den minsten onraad verdwijnen zij in alle richtingen en het schijnt dat hunne nederlaag volkomen zij. Doch in min dan een uur zijn die vluchU-lingeu opnieuw bij een en die vereeniging doen zij altijd tusschen het gros van ons leger en de bataillons die wij de onvoorzichtigheid hadden hen achterna te zenden. Aldus is hunne taktiek kleine vangsten te doen en iedermaal verliezen wij mannen. De Boeren van hunnen kant vallen nooit in de dwaliDgdte wij bedrijven. Zij aanvaarden geen veldslag in regel zij be zetten den top der bergen en zoo ze eene engel sche legerafdeeling eene nederlaag doen onder gaan zorgen zij wel hem niet te achtervolgen de vlakte zij vergenoegen zich met het gedane werk en houden voort hunne onaantastbare stel lingenbezet.Bij het eerste zichtschijnt ditvreemd. verstommend men vraagt zich af of de schrik hen weerheudt. Door de uitslagen neemt men waar dat zij aldus het aanleggende, eenvoudig taktiekers zijn van eersten rang. Di Vierkleur van ons dierbaar land, Di waai weer o'er Transvaal En wee di Godvergeten hand, Waf. dit weer neer wil haal Waai hoog nou in ons helder lug, Transvaalse vrijheidsvlag Ons vijande is weggevlug Nou blink 'n blijer dag. Veul storme het jij deurgestaan, Maar ons was jou getrou En nou die storm is o'ergegaan, Wijk ons nooit weer van jou. Bestormd door Kaffer, Leeuw en Brit, Waai jij steeds o'er hul kop En tot hul spijt aüskou hul dit, Ons hijs jou hooger op M it lage lis haaid' Albion Uns vlag verraadlik neer, En doet toen net al wat hul kon Dat ons hul vlag moes eer Ons sou dan alles daarbij wen, 'n telegraaf en spoor, As ons dl Rooivlag wil erken Maar dit wou ons ni hoor. Vier jaar lank het ons mooi gepraat, Om weer ons land te krij Ons vraag jou, Brit,gen goed of kwaad; a Gaat weg en Iaat on3 blij Maar toen di Brit ons nog vererg, Toen vat ons di geweer Ons was al lank genoeg geterg Nou kan ons tog ni meer. En met Gods hulp het ons di juk Van Engeland afgegooi Ons is weer vrij geluk, geluk Nou waai ons vleg weer mooi Dit het ons heldebloed gekos, Mar Engeland nog veul meer So het die Heer ons weer verlos Ons geef Hem al di eer. Waai hoog nou in ons heldre lug, Transvaalse vrijheidsvlag Ons vijande is weggevlug, Ons blink 'n blijer dag. Waai hoog nou o'er ons dierbaar land, Waai, Vierkleur van Transvaal Euweedi Godvergelen hand, Wat jou ooit neer wil haal 1 Turnhout. Doodgereden. De tram, die om 6 ure 45 uil Turnhout naar Moll vertrekt, was maai.dag avond nabij den wissel van Oud Turnhout genaderd, toen de machinist een per soon op de baan z?g liggen. Dadelijk gaf hij aan den stoom eene terugwer kende kracht, zoodat de trein plots bleef stilstaan en de reizigers een geweldigen schok gevoelden; doch het ongeluk kon niet vermeden worden. 1)6 ongelukkige werd overreden en bleef op den slag dood. Het kostte heel wat moeite vooraleer men het lijk onder de machien had uitgehaald. De geneesheer Goffin kon enkel de dood vast stellen. Het slachtoffer is zekere J.-B. Pierré, geboren te Mechelen en wonende te Oul-Turnhout. Hij was ajusteerder van beroep, slechts 29 jaar oud en nog maar 5 weken gehuwd. Mechelen. Verdronken. Maandag werd u t de Vest, nabij de brug van Neckerspoel, het lijk opgetrokken van zekeren Pier Van Hoof, 69 jaar oud, weduwenaar. De man die nog zondag avond op Neckerspoel gezien is, moet door de duisternis misleid in het water gesukkeld zijn. Fptl hppr biedt kosteloos aan, aan allen die aan- c c 1 getast zijn van een huidziekte, haar wormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag-.eD blaasziekten,rhcamatiek een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke middels vruchteloos te hebben door staan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is 'tgevolg eener belofte. Per prief of postkaart schrijven aan den Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de ge vraagde inlichtingen opsturen zal. Brussel. Ellende. Ellende en wan hoop gaan soms gepaard... In de Verboeckbaven- straat woonde op een zolderkamerke een grijs aard van 74 jaar in de bitterste armoede. Zijn laatste spaarpenningskens verdwenen zijnde, crviol de dompelaar in wanhoop en heeft zich verhangen aan den kant van zijn bed. Gevlucht. Te Brussel is een vogel gaan vliegen die de menschen voor 400,000 fr. op fles- schen heeft getrokken. Hij leefde er als de prince de Galles, verteerde geld met de macht en scheen zoo rijk dat men er zou kerken op gebouwd heb ben. De schelm is weg met een kokot en heeft zijn twee bloeikens van kinderen vergeten meê te nemen. Gevonden. Deze week vond een slimme rik in de Noordstatie te Brussel een welgevulden geldbeugel. Zonder van iets te gebaren schoof hij er mee weg en trakteerde in de Brabandstraat een man van keonis, aan wien hij 't geval ver telde. Jamaar, er kwam verraad, een reiziger had hel spel afgeluisterd en aan een policleagent be kend gemaakt. Seffens den geldbeugel terug-1.. Lang gezicht van den eerlijken vinder... De jonge hertogin d'Arenberg, aan wie de geldbeu gel toebehoorde, heeft aan den... agent 50 fr. ge zonden als belooning. Hal. Messengevecht. Woensdag kre gen hier twee kapoenen twist voor 'nen nlemen- dalle in een herbergske. Seffens was 't er op. Een der twee kreeg het kwaad en slibberde weg, doch aanstonds keerde hij terug met een mes en plofte 't in de borst van zijnen tegenstrever, die stervend naar huis werd gedragen. De moorde naar, bijgenaamd de gids, werd aangehouden en vastgezet. Luik. Doodelijke Val. Een vreeselijk ongeluk heeft zich woensdag in de OudeTonger- schewegstraat voorgedaan. Een mijnwerker, die een beetje Sinte-Barbara had meegevierd, ging zijnen zoon bezoeken die nevens hem woont. Op den hoogsten trap geko men misstapt hij en stort beneden. De arme man had den schedel gebroken. Naar het hospitaal overgebracht gaf hij weldra een geest. Terechtstelling te Manchester. Woeosdag morgen is Michel Dowdle te Man ches'er onthoofd. Die man had in october laatst, te Rochdale, zijne vrouw vermoord. Sinds langen tijd heerseh te er twist in dat huishouden. Den dag der misdaad was Madam Dowdle, uit vrees voor de grofheden van haren man, bij een gebuur gevlucht. Michel kwam ze vinden en belovende haar geen kwaad te doen, kon hij ze mee naar huis krijgen. Eenige oogenblikken later hoorde men uit hun huls pijnlijke noodkre ten weergalmen. Toen de geburen het huis binnendrongen, zag»n zij Michel losbrekende op zijn slachtoffer, dat in eenen bloedplas lag, de keel geopend. De moordenaar liet zich vastklampen zonder tegen stand. Hij heeft de doodstraf ook zonder zwak heid ondergaan. Meenen. MoorderiJen. Zondag is men hier nogmaals getuige geweest van schrikke lijke vechtpartijen. C; de barrakken Is de genaamde T., wonen- lie Haluin, zooj erg geslagen dat hij sprake loos bleef liggen. iljgjj Voorbijgangers droegen hem in de herberg van Jules Broecke, waar hij des nachts den laatsten adem uitblies. De dader is gekend en aangehouden. Het is de genaamde G. A. 20 jaar oud, alom bekend om zijn slecht gedrag. Het slachtoffer is een wees van 25 jaar oud, die van allen die hem kenden geacht en bemind werd. Toan zijne zuster het lijk naderde, greep er een hartroerend tooneel plaats. De vrouw ween de als een zinnelooze. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen. Om 7 ure 's avond zijn een 15-tal personen aan de woning van zekeren Deramelare geweest en hebben aan de vrouw naar hem gevraagd De vrouw denkende dat het vrienden van haren echtgenoot wareD, antwoordde beleefd dat zij niet kon zeggen waar hij was. Zij trokken heen, roepende wij zullen hem wel vinden. In de Mulderij, Brugschensteenweg, ont moetten zij den man, dien zij zoo erg toetak- keldeD, dat hij beweegloos bleef liggen. Brave lieden, die in den omtrek wonen, heb ben het slachtoöer met een rijtuig naar zijne woning gebracht, waar dokten Var. acker hem de eerste zorgen toediende. De ongelukkige heelt ontelbare steken beko men waar van er vier zijn levon in gevaar bren gen. De daders zijn gekend. Wij verwachten hunne aanhouding. Het slaehloffer is 27 jaar oud en vader van drij minderjarige kinderen. Petegem. Een bengel van 8 jaar, wonende i ,»ijn« nnders, maakte van dezer afwezigheid gebruik om eene fiesch jenever te bemachtigen en dronk een grooten slok. Eensklaps glipte de ilesch uit zijne handen, de knaap draaide op zich-zelve en viel als een steen ten-'gronde. Toen zijne ouder? terugkeerden, voDden zij hun kind in dien staat, dooddronken. BIJ UITSCHEIDING VAN HUURHOUDERIJ. Paarden, veulens, eene groote kollektie nieuwe harnassuren en voituren 4 calè :hen, 3 camions. 1 breack, 1 coupé, 1 phaéton en 1 coureuse 5 tweewiel-voituren (4 met kapend opene, Waar onder tilbuiy en sjees), half afgemaakte voituren eene groote hoeveelheid wielen van alle slach oude, Dieuwe, beslagene en andereassen en oude ressorts, mekanieken, bouten en vijzen. Alles uiterhand te koop aan zeer geringe prij zen, bij P. BEEGKMAN, S'atie, Denderleeuw. te Nederhasselt, Denderwindeke en Meerbeke, bij opbod en bij middel van gesloten biedingen. De Onvanger der Domeinen, te Ninove, zal verkoopen aan den voet der hoornen, uitge nomen de verkoop van 12 December. Op Dijnsdag 12 December 1899, Om 9 ure voormiddag, ten bureele der Regis tratie. Steenweg van Aalst 2 Olmen der baan van Hal, grondgebied Meerbeke, tusschen palen 16 en 18. Op woensdag 13 December 1899, Om lü ure voormiddag stipt, te beginnen aan al n° 11. 11 Canadas der baan van St-Nikolaas op Geeraardsbergen,grondgebied Nederhasselt, tus schen palen 11 en 14. 3° Op Donderdag 14 December 1899, Om 9 ure voormiddag, beginnen aan paal n° 5 te Ninove. Onkosten 10 0/0 en 1,50 fr. per boom voor putgeld, te belalen binnen de 8 dagen der goed- i keuring. Koopsommen betaalbaar binnen de 6 maanden i mits borg. te koop. Zich te bevragen ten bureele. Okegemjaarlijksche Statie Kermis op Zondag 10 en maandag 11 December. der Christene Volkspartij voor 1900, met de portretten van al de gekende hoofdmans, zeer net gedrukt. Prijs 10 centiemen.Verkoopers, vraagt uw getal, er is goede winst aan. De eerste uitgave van Het vormt een aanhangsel van 't Klein Familiewetboek Bevat de grondbeginsels van 't pu bliek recht die bezonder onze lande lijke bevolking aanbelangen. En is geschreven met het oog op de nieuwe toestanden. Dank aan eene eerste wijziging aan het kiesrecht, vormen de zetels in stads en gemeenteraden geen erfgoed meer, werklieden, boeren en kleinburgers doen allengs hunne intrede. Met het zuiver algemeen stemrecht dat we nu heel in 't kort gaan hebben zullen dezen die vroeger uit de bestu ren verbannen waren er de meerder heid vormen. Juist daarom moeten zij zich voor bereiden, om daar niet als velen hun ner voorgangers de verachtelijke rol van gaper of knikker te spelen. Ziedaar het hoofdzakelijk doel door onzen medewerber beoogd. Het kost slechts 60 centiemen. Wij trekken ook de aandacht op zijn vlugschrift Schets van landelijke huishoudkunde of verkoop der armgoederen met zeilde doel geschre ven. Het kost 25 centiemen. Hiervan zijn nog slechts eenige num mers. AALST, Zaterdag. Tarwe 00,00, Masteluin 00,00, Garst 00,00, Rogge 15.00, Haver 18.75, Aardappelen 4,50 Boter de 3 kilos 6,00 a 8,00 Eieren de 25 3,36 a 3,54 Vlas de 3 kilos 0,00, Viggens 20,00 a 25,00, Ajuin de 400 kilos, 00 a 00,0. Er waren ter markt 596 klonten boter, met 4700 kilos. 00 Balen hop werden ter merkt gebrachtde prijs was 000 tot 000 fr. volgens kw. GEERAARDSBERGEN, Maandag. Tarwe 19,00, Masteluin 16,00 Rogge 14,00 Haver 16,00 Boonen 17.00. Aardappels 5,00, Koolzaad ,00 Lijnzaad 25,00, Boter 2,11 a 2,32, Eieren 1,72 A 0.00, Tabak 4e kw. de 50 kilos, 00,00, 2e kw. 03 3' kw. 00,00 LEUVEN, Maandag. Tarwe 16,00, rogge 13,50, haver 17,00, garst 17,25, hooi 5,50, stroo 3,90, boter2,l0aaardappelen 4,75, eieren 2,00 koolzaadolie 50,00 lijnzaadolie 45,00. DENDERMONDE, maandag. Tarwe 16,50 rogge 13,00, haver 17,00, aardappelen 4,25, boter 2,25, eieren 19,0 lijnolie44.00, koolzaadolie 48,00 lijnkoeken 16.25 NINOVE, Dinsdag. Tarwe 16.00 A 16.50, Rogge 13,00 k 13,50, Haver 16,50 k 17,00, Garst —,00 k =,00, Boonen 13,00 a 14,00, Aardap pelen 5,00 a 5,00, Koolzaad —,00 a ,00, Lijn zaad ,00 k ,00, Boter per kilo 2.60 k 2,90, Eieren de 25 1,70 A 1,80. ANTWERPEN. Tarwebloem n* 0 23,75, n" 00 23,75, Roggebloem 24,50, Lijnzaad zwarte zee 24,50, Lijnzaad van Bombay 25,00. SOTTEGEM. Dinsdag Tarwe 16,50, mas teluin 14, a 00,—, rogge 13,00 A 14,00, haver 17,00 k 18,00, boonen 16,00 A 17,00, boter per kilo 2,27 A 2,50, eieren 1,70 A 1,80 GENT. Vrijdag. De goede stalbeesten golden gemiddeld 1,20 tot 1,35 per kilo geslacht vleesch, de kalveren 1,00 tot 1,10 de varkens 0,70 a 0,82 Mechelen (Neckerspoel) Koeibeesten inlandsch ras 285 tot 425 fr.; hollandsch ras, 390 tot 625 fr. de varkens van La Hesbaye, 17 tot 25 fr. die van Vlaanderen 20 tol 28 fr. AALST, zaterdag De varkens 20,00 tot 25,00 i ANDERLECHT Ossen, 0,70 tot 0,85stieren 2b Canadas eu 1 Olm, der baan van Aalst, 0,55 tol 70; koeien en vaarzen 0,55 tot 0 70 de oadeelied Denderleeuw en Ninnve tn»«rhen kalvers 0,75 tot 1,03Varkensmarkt van 13 grondgebied Denderleeuw en Ninove, tusschen palen 5 en 12. Op Vrijdag 15 December 1899, Om 9 uren voormiddag te beginnen aan paal 127 Olmenon 4 Canadas der baan van Edingen, grondgebied Denderwindeke, tusschen de palen 3 en de provinciegrens. Juni, 1083 beestjes aan 0,77 tot 0,87 den kilo KORTRIJK, maandag vaarzen 0,60 tot 0,73 ossen 0,60 tot 0,73 kooien 0,50 tot 0,58 stieren 0,50 tot 0,70 ANTWERPEN, maandag Ossen 0,64 tot 0,80 vaarzen 0,60 tot 0,80. stieren 0,55 tot0,75, kal veren

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 3