ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. l.u Alles voor en door het volk! Nihil sine labore. A De Backer. Leest en verspreidt DE BOERENALMANAK HET LANDELIJK WETBOEK Tegensprekelijke meeting. Een Beroep Werklieden, uw zweet, uw bloed. Verkoop der Armgoederen, NEGENDE JAARGANG. Nr 35 S CENTIEMN HET NUMMER. ZONDAG 17 DECEMBER 1899. KLOKKE ROELAND Myn naam is Roeland, Als ik klep is het brand, Als ik luia, e heil en glorie, ls 't victorie, In Vlaanderenland l ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; —6 maanden i,5o fr.; —3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. De inschry vers op Klokke Roeland voor 't jaar 1900 ontvangen het blad van nu tot Nieuwjaar gratis. Vrienden, bezorgt ons abonnementen. Proefnummers worden gestuurd. 't Is te zeggen men komt niet op kousen en zokken in den Hemel Woorden van onzen vriend Van Schuylenbergh in den premier Ninove van zondag laatst. He wel, juist op die woorden is het dat ik mij bezonder steun voor mijne persoonlijke stelling elk zijn spel De afzonderlijke strijd is mogelijk overal waar er gewerkt wordt, en de bedoelingen der christene volkspartij worden bekend gemaakt. 't Is niet uit boosheid dat het volk zijne belangen onder de voeten trapt, 't is uit onwetendheid. Overal waar de christene demokra- ten in 't strijdperk kwamen hebben de uitslagen dit uitgewezen. Aalst was min of meer goed be- wrocht, en van de eerste stemming werd een onzer mannen verkozen. In de laatste stemming zou de lijst houdsgezinden, had niet de onvolle digheid van den lijst stof geleverd tot verdenking van onderling verbond. Daardoor, ol juister, door de lasterlijke campagne die op grond van dit onvolledig opireden gevoerd werd, zijn minstens vier duizend stemmen over gansch het arrondissement ver plaatst van den lijst der demokraten op dezen der woestisten. Dendermonde werd bewerkt slechts gedurende twee maanden en de vriend Ducatillon kwam in balloteering met 'nen minister. De zuidkant van Kort-ijk werd door sprekers bestormd vijf achtereenvol gende zondagen Planckaert en Duca tillon hadden ruim 8000 stemmen. Integendeel te Oostende, te Gent en te Rousselare waar gestreden werd om enkel het bestaan der partij te doen kennen, was de uitslag onbeduidend. De werking alleen is het middel om vooraleer we tien jaar verder zijn eene christen democratische meerderheid in de Kamer te hebben. Maar die werking moet aanhoudend zijn,en bezonderlijk ze moet belangloos zijn. Aanhoudend, in dezen zin, dat het niet voldoende is van eenige weken voor de verkiezing eene partijvergade ring (op 't papier) te beleggen, en de krijgsverrichtingen van 'nen stormloop (zonder leger) vast te stellen. Er moet gewerkt worden van stem ming tot stemming, is het niet aan de propaganda, ten minste aan de inrich ting. Dit mag vergeleken worden aan de houding van 'nen student die slaapt en luiert 't jaar door, en in de twee laatste maanden voor 't examen alles wil her stellen, hij beult zich af, werkt en zwoegt om een mengelmoes van onbe paalde begrippen in zijnen geest te knoeien, en als de groote dag aan breekt, hij is verlamd en vermoeid en loopt uit op 'nen fiasco. Kon hij op 't laatst oogenblik een ver bond met zijne beulen (prolessors) slui ten om aan 't onoverkoombare der vraagstukken t' ontsnappen, hij zou niet twijfelen. De tweede maal zou natuurlijk de moeielijkheid veel grooter vallen en ook de toevlucht tot verbond meer noodza kelijk. Gevoel van eigenwaarde, besef vai zelfstandigheid zou zulk een perka mentbezitter nooit hebben. 't Zellste geldt voor eene politieki partij. Belangloos moet de werking zijn het doel der partij mag alleen die wer king richten. Daarom zou ik al de kandidaten der aanstaande kiezing zich willen zien verbinden, om, wanneer ze voor vier jaar verkozen worden, onmiddellijk in een ander arrond'ssement de werking aan te vatten en na twee jaar er strijd te voeren. Op die wijze zouden de gedachten opj korten tijd doordringen overal. Het getal vertegenwoordigers zoti van stemming tot stemming verhoo- gen. 't Zou 'nen spoorslag zijn tot werk-, zaamhcid voor hen die geen bevoor rechte plaats op den lijst der partij be- kleeden. 't Zou ook de vollediging van den lijst en de bepaling der stand plaatsen vergemakkelijken. En bovendien het zicht dier werking dwars door zee, zou de behoudsge fiiGÖf-alisciiyl\VefJTë berde komt, uit vrees van die nationale democra tische kandidaten krachtige wapens in d'hand te geven die ze natuurlijk in d'eerste verkiezing tegen hen zouden richten. Die maatregel zou ten deele de be perking Woeste en Bethune verijdelen SLECHTS KANDIDAAT OP EENE PLAATS. He wel, dit alles kan niet wanneer de-christene volkspartij niet vrij is en onafhankelijk van alle andere partijen, om het even van welke kleur. En vrij en onalhankelijk kan ze niet zijn, wanneer ze ergens zou den schijn hebben van dank aan den invloed van andere partijen te zijn verkozen. Volgens mij zou nu op 't hoold dier kandidaten 'n politieke vlek kleven en de rol ean nationalen kandidaat voor hen onmogelijk worden. Ziedaar nog eens, waarom ik, per soonlijk, merk op, dus niet als par tij, of als orgaan der partij meen, dat samenwerking, verbond, do ut des enz., heel nadeelig op onze toekomst inwerken zou. Hij bevat onder vorm van Catechismus gansch de synthesis van het program der Christene Volkspartij. LEEST 60 centiemen. Op zondag 17 December, aanstaande, om 10 uren voormiddag, in de feestzaal van Vooruit, Bagaltenstraat, te Gent, tusschen Leonce Du Catillo.'L christen democraat en Edw. Anseete, socialistisch volksverlegenwoord ger van Lu k. Onze vriend zal de thesis verdedigen Een Vlaamsche hoogeschool is nuttig en noodzakelijk uit democratisch oogpunt beschouwd Gezel Anseete zal hem tegenspre ken. Dit debat heeft plaats ten gevolge van de ar tikels in ons blad verschenen. Wij wakkeren onze lezers aan die hoogst be langrijke meeting bij te wonen. Wij vragen nog eens aan de katholieken van Dendermonde of zij het uitzettingsbriefje van hunnen representant de Kerchove en dus zijne onmenschelijke daad tegenover eenen werkloo- zen arbeider goedkeuren. Wij vragen dit in 't bijzonder aan zijne verde digers MM, Dr. Van Sant en Leirens, burgemees ter van Wetteren, Rooman-de Moerman d'Harle- beke, burgemeester van Laerne, ridder de Nove de Roden, burgemeester van Waesmunster, ad- vokaat Bruynincx, notaris Vermeersch en Vande- voorde, van Dendjrmonde, Mr. den pastoor van Denderbelle en Mr. Emiel Tibbaut, volksverte genwoordiger. Hoe dikwijls wijzen wij niet op den ellendigen en benarden toestand onzer werkende klas. Onze stem gaat verloren in de woestijn. Die meèdoogenlooze christen herten blijven versteend als roofzuchtige Joden, eü ééo doel kennen zij, één streveD, 't is het vullen van bun coflre-fort. Men duide het ons niet ten kwade, bijzonder lijk den katholiek, den christen te hekelen, en men denke niet dat het in ons gedacht valt een anti klerikaal of ongodsdienstig geldschuimer te verschoonen. Integendeel, zij nemen hun deel ,'a Ye ellende welke zij hewerken, ze wezen ver- 'öeï1 l6ög'J<ïöerr rijzen dë~armoede) de biltere ellende met al hare akelige gevolgen, waaraan zooveel menschen onverdiend lijden en welke men in slaat is te doen verdwijnen. Wij zeggen in staat het te verhelpen, het staat vasten juist daarom valt een katholiek of chris ten geldwolf minder te verschoonen dan andere, zij die vergeten dat God gebiedt, het overtollige weg leschenken en de naakten te dekken. Uit een onlangs verschenen statistiek blijkt, dat tegenwoordig omtrent een half miljard bel- gisch kapitaal, in Rusland, 150 mjverheidsge- stichlen hebben doen oprijzen en werk verschaf fen aan duizeudeen duizende werklieden. Voeg daarbij een half miljard, in alle lan den van Europa, zonder de miljoenen te reke nen die in aanspraak kwamen om Ahmed Rizza uit het land te vei jagen en de wandaden on moorden van het bloedroode monster, den sultar. van Turkije, door katholieken te ver schoonen Men hoeft maar een dagblad in de hand te ne men gansche bladzijden staan gevuld met op roepen tot de renteniers enz., om aan den Dooau, Donelz of andere vreemde streek, iets te ontgin nen, aan welker hoofd katholieke volksvertegen woordigers staan, in gezelschap van alle slach van geldwolven. Onze geestelijkheid had gelijk, toen zij in 't bisdom van Brugge onder andere in de vasten- bulie liet aflezen, dat het land ten toppuüt van rijkdom is gekomen. Een land zoo klein met 6 miljoen inwoners moet tot berstens toe van fortuinen gevuld zitten, om toe te laten zulke ontzaggelijke sommen in vreemde ondernemingen te steken. En nochtans tot groote schande van die geld duivels, die naar giridsche streken gaan om het werkvolk wat meer af te persen dan hier, laat ifrea uier de ai moede voortwoeden, zoodani gdat men 1 armen duivel vindt op zes inwoners. Gebruikte men dit miljard in ons land, welk voordeel voor ons volk, welke leniging van de ellende en bitteren nood Doch neen, dit initiatief ontwaart men niet. Dit zou voor gevolg hebben, den welstanden de vrijmaking onzer werkersklas, en dit mug niel zijn, nog nu nog ooit. Die reactionaire bende gouden schurken kun nen het niet verkroppen of zullen nooit gedoo- gen, dat een werkman vrij omhoog durft zien, en ztch losrukke uit de banden der huidige en nieuwe slavernij. L ie schoone redevoeringen uitgesproken door de dweepers, gelijken veel aan Shakespeare's onvergetelijk en Macbeth, waar deze schurk de moordenaars betaalt en beveelt Bai.co om hals te brengen, wanneer hij zich naar het feest maal spoedde, waarop hij door Macbeth uitge- noodigd werd, en die om zijn schelmstuk te ver duiken op gezondheid dronk van zijn vriend,dien hij wist reeds een lijk te zijn. Velen kwijueu en sterven 'nen hongerdood, of slepen een leven vol folteringen en bitterheid. Die zedelijke moorden hebt gij, Kapitaal, op uw geweten beladen gij ook, gij noodigt ze ten disch, gij liegt en zwetst en men zou ons dwin gen in bewondering voor u den knie te buigen. Op uwe feesten verschijnt de geest niet der ar men, want in uwe ondoordringbare zalen ver geet gij in champagne en slemperijen het leed, gij verdrijft hel spook der ellende terug in de hutten, waar het de oorzaak wordt van twist en twee dracht. Ha 1 hoevele huishoudens die niets kenden dan genotvolle dagen, wanneer het dagloon in bereik was der noodigheden voor 't huisgeziu, in hoe- vele is de twistappel niet opgerezen uit oorzaak der ellende. Eene beknorriDg van beide kanten, in plaats van liefkozingen, het huis ontvlucht,de telgen als last verwenscht en de moeder gedwongen met verkropt gemoed en knarsetandend den eenen of anderen rijken lapper te voet te vallen of zich aan te geven op de lijst der armen... Dan zit men in de klem, en men moet boven mannelijke krach ten aanwenden om uit de klauwen te geraken, 't Is de strijd van de Boeren tegen de alverslin- dende Britten. Hoe dikwijls wordt een leven vol ellende en vernedering uiet ontknoopt in een drama, een zelfmoord van eene moeder niet hare kinders, welke men verneemt in de dagbladen, in «aller hande nieuwsals gold het een dagelijksch voorval. Waarlijk, 't is alledaagsch, en mén maakt er bitter weinig, om't is toch eene arme sloor wier plaats door duizenden wroeters, even ongeluk kig, ingenomen. Welke geheimen omvatten de muren der ge vangenissen of bedelaarsgestichten van personen, die om tijdelijk van ellende bevrijd te zijn de eene of andere schelmenstreek uitvoeren. En hoevele ongelukkigen ziin niet den weg der ''&ifené Fge "smeerpoetsen die de eer einS^C"*. pulatie, het eenig erfdeel van den armen wroe ter, onder de voeten trappen voor wat goud, dat ze oos gestolen hebben en op zulke wijze resli- lueeren 1 Andere staaltjes komt men dadelijk tegen. Zoo ontmoette ik dezer dagen een gehuwd psrsoon in een soldatenpak gesteken. Hij was zonder werk, en om zijn winter onbekommerd door te brengen had hij op de laatste schouwing der soldaten den brigadier voor Imbécile uitgeschol den, de straf of beter, de gratie voor hem, is drie maanden terug onder de wapens Moesten we voortgaan met op te sommen, we vulden gansche dagbladen, met ongelukken van alle slach, waar 't kapitalisme schuld aan draagt, eh welke ze kunnen verhelpen. Wat spotternij 1 die redevoeringen van liefde tot het volk, beestigheden mag men zeggen, die als de verbloeming zijn der daden van het Mammonnismus. En hoe vreemd klinkt dan die kollosale Heugen zooals van 'nen Woeste, die den vooruitgang bezingt van de nijverheid, die 't werk verschaft en schoone daghuur, waarvan men op slinksche wijze een groot deel ontsteelt in opslag van al lerhande waren. Een apostolaat is enkel in staat een einde te stellen aan die eerloosheid, (fin de siècle.) 't Is de moeder die er zich moet mede ge lasten. Op die baan moet ze haren echtgenoot, haren zoon steunen, die den ommekeer in de onchristene samenleving moet te sveeg brengen. Onderscheid moet men maken, dat niet aan den man de schuld te wijten is, dat het vroa- ger stralend oog, somber neerziet op het teêre wicht, welke het noodige ontbreekt. Hel kapitaal moet de schuld aangerekend wor den, dat het zog dat het arme schaap moet voe den uit den boezem is gerukt. Bovenstaande cijfers bewijzen genoeg, dat men in slaat is u op te helpen uit de slavernij. Enkel de vrees dat het volk zijn eigen meester zij, is de oorzaak der werking der reactie, de wreede en onmeèdoogenlooze bende die het volk met opzet laat hongerlijden. Erkent uwe weerdigheid slaat dit roofzuchtig dier den kop in, niet in bloed of opstand, maar met vastberadenheid en manhaftigheid langs wettigen weg,'t is de heropbeuring en de vrijheid van ons volk Van Cleven. met omzetting van het produkt in Staatsrente, en aanwending dier gelden tot gedeeltelijken afkoop der pandschul- den. Daarover schreef ik de «Schets van Lande lijke Huishoudkunde uiigegeven in Klokke Roeland en aldaar verkrijgbaar. Ik acht hel onnoodig dus nog terug te komen op den grond dier zaak. 'k Wil hier zoo kort mogelijk een feit verhalen, een onder duizenden dat de noodzakelijk heid vau dieu maatregel weerom komt staven.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1