A. De Backer. Temsche. Leven en Dood. Onze Kringen Priester DAENS-Penning Tusschen Engeland en Transvaal Groote nederlaag der Engelschente Stormberg. Het had plaats in mijne gemeente (Denderhau- tem) daarom nochtans mag men het niet als 'n lokale gebeurtenis aanschouwen dergelijke wraakroepende misbruiken grijpen ongelukkig lijk plaats overal onder het tegenwoordig systeem der openbare liefdadigheid. Nu, ter zake Op 28 November ontving ik 'nen naamloozen brief uit Denderhautem. In dien brief kwam onder andere voor a Gij boogt op uwe demokratie, en gij zijt me- déplichtig aan al de aanslagen die op onze o gemeente tegen de belangen van het volk wor den gesmeed. Ik wil niet spreken van de belooning aan t den heer pastoor in de rste zitting gestemd, 200 fr.door hen zeiven die het vroeger uit de begrooting schrabden. Politieke erkentelijkheid, of schrik voor be- c straffing over hunne optochten naar Gent. t Ook niet over de toelage aan de bewaar t school die alleen diensten bewijst aan een c klein deeltje der gemeente, en daarbij zelf spot met die toelage, ingezien ze een kapitaal van c minstens achtduizeud franken omwerpen en c lot gruis verbrijzelen. Evenmin over den tour de force die in de begrooting der gemeente plaats had, om 'tevèn wicht in de armen rekening te kunnen herstel- len en den arme met zijn eigen vet te smeren. t 'k Wil alleen niet spreken over iets wat ik van nabij heb bemerkt en berekend. In de wijk Borrekeris heelt het armbureel 'nen els-bosch. Ge moet weten waar hij ligt, 't is juist vis A vis dier weide waar 'nen Schepene, of zijn broeder, de boomen heeft gebruikt voor pijlen ('tgeen hij niet doet aan eigen goed) en zoo om 't minste den ar- me voor drijhonderd franken beschadigd. c Genoemde bosch is groot 140 roeden en had vijf jaar kap volgens gebruikelijke bereke- t ning mag men dit nemen op 25 centiemen per jaar en per roede. Dien bosch had dus eene verkoopwaarde van Honderd vijf en zeventig franken. Hij is door drij armmeesters, buiten weet en a toestemming der andereD, uit ter hand ver- kocht voor vijf en zestig franken. De burgemeester,hooge beschermer van den arme, zal niet zeggen dat hij het niet wist, hij zelf heeft het elshout voor den kooper weg- Al zulke zaken, enz. enz. Ik heb die zaak onderzocht en het is juist wat die die naamlooze schrijver verhaalt. Ik deel volledig zijn gevoelen «dat zulke fei ten niet alleenlijk door de openbare denkwijze zouden moeten gelaakt worden, maar zelfs door de wet gestraft. Maar bovendien moet ik dien schrijver ook doen opmerken dat ikdwars door zijn stra- tageem heen van vrouwenschrift hem on mid- delijk herkende aan trant en wending, en ik niet de medeplichtige ben, maar wel hy zel ve, die om persoonlijk belang, om voorspraak, iegen gansch zijn verleden in, die politiek on dersteut, die de openbare liefdadigheid hervormt toUtrijdfonds enetv"dj«j;3-i-»achle naa.mlooz0 schrijver. Dank aan de evenredige vertegen woordiging oorzaak van uw optreden, zullen eer we nog twee jaar verder zijn, 't is te zeg gen, wanneer uw kazak reeds met groen zal be zet zijn en gij uwe philipieken met beide han den reeds zult naamteekenen, door de wet zelve die ongehooide misbruiken verhinderd wordeD. Maar ook andere zaken zullen door de wet ge regeld worden, die misschien iets min met uwe geheime bedoelingen zullen stroken. Nota der redactie. Wij beschikken over een ganschen bundel briefwisselingen ons toe gestuurd nopens feiten van zelfden aard bezon derlijk over iDpachtneming der armengoederen door gezagvoerende personen der gemeenfe aan ware spotprijzen personen die nochtans hun eigen goed heel hoog verhuren. Wij goven ons de moeite niet meer daar tijd en plaats aan te slachtofferen, omdat de chris- tene demokraten onmiddellijk bij hunne intrede in 't parlement deswegen een wetsontwerp zullen neerleggen. 50 O P i Wat ic InnifiQ Mnr 9 Op godsdienstig gebied zijn wij trouwe christB- •Val lo lUySua, Ifiyi nen, onderdanig aan den bisschop, maar op poli- Z. D. H. Mgr. Stillemans is doctor in wijsbd- tiek gebied, voor wat de wereldsche zaken betreft, geerte en letteren. Hij moet dus zeer goed Vroui zijn wij vrije Belgische burgers, anders zou Logica kennen, een gestrenge Vrouw, die onvet Vrouw Logica zeggen, dat de priesters zich zou- biddelijk en onverstoord redeneert en een over den mogen bemoeien met het koken van onze wegenden invloed uitoefent. Mgr. die zondag 11 soep, het schillen onzer patatten en de zorgen eene redevoering heeft gehouden, heeft maai van keuken en kelder. Welnu... wij doen dat weinig aan Vrouw Logica gedacht, toen hij be- liefst maar zelf 1 Scheldeman. weerde, dat de bisschoppen ook de leiders zijij der geloovigen in politieke zaken. In thesis heefi Te naaste week geven wij als bijvoeg- hij misschien geen ongelijk, doch hier in Belgit hebben de katholieke staatsmannen de hypothec se^ aan ons kla.d het roerend kers sis in praktijk gebracht. Zoo handelden Pe-t haal DE DOCHTER VAN DEN champs, wiens broeder aartsbisschop van Meche- T len werd, d'Anethan, Malou, Notbomb, Jacobs, Beernaerten Woeste zelf, die tijdens de bespre king der joDgste kieswet zijn heilige polleviën men vergeve ons de uitdrukking geveegd heeft aan de brieven der Belgische bisschoppen, die den aanstaanden val van het oud boelken voor ziende zich aan de redplank der E. V. vastge- door JULES MARY. Maria Doriat opende haar kamerdeur en zag den vreemdeling verbaasd aan. Haar roode oogen bewezen dat zij geweend had. Wie zijt gij Wat verlangt gij 1 vroeg zij. Wie ik ben 1 dat zal ik u zeggen, hoewel gij mijn naam zeker nog nooit gehoord zult hebben. Alvorens in u mijn naam noem, moetik u verzekeren, dat ik uw vriend ben. Ik heb geen vrienden meer. Ongelukkigen zijn Bteeds zonder vrienden. Ge vergist u, mejuffrouw, ik ben uw vriend, uw bondgenoot. Welk belang kunt gij stellen in my, een vrouw die u nog nooit gezien heeft 1 Dat zal ik u zeggen, maar sta mij toe in uw ka mer te komen. Hier in den gang kunnen wij moeielijk een gesprek voeren. Maria Doriat ging in haar kamer terug en wees haar bezoeker een stoel aan. 0 Ga zitten, mijnheer, zeide zij, en zeg mij kort en duidelijk wie gij zyt en wat u hier heenvoert. Ik heet Oourlande en ben politiebeambte bij den prefectuur van Parijs, doch sedert den oorlog ben ik te Bourges, waarheen ik de gevangenen van Parijs en Versailles heb overgebracht. a Dus ook.... 1 Dus ook uw* echtgenoot. Gij hebt hem gezien, mijn lieven, armen man, hoe (•at het met hem t DE HAAT. w,u aou iFujiiaun uCl HAAT, wat zijt ge wreed, laf en verfoeilijk! klampt hebbeD. Welnu, die vervloekte E. V. is Ieder deftig man gevoelt afkeer voor den haat, nochtans volgens de Courier de Bruxelles, de en niettegenstaande zijne afschuwelijkheden, Brocqueville, Helleputte en Woeste eene erken- wordt hij sedert twintig jaren in het hart gedra- ning van het kwaad. gen door hen, die zich katholiek noemen Wat meer is, M. Nyssens, oud-minister en pro'J DUIZENDMAAL SCHANDE aan hen die den fessorder ka'holieke hoog-escbool, groot.- stander der E. V., heeft korts voor hij portefoelie kreeg, verklaard, de eischen dei belgische bisschoppen niet le kunnen goedkpu ren, die in 1814 zekere vrijheden bestreden, latei in de Grondwet van 1831 opgenomen. In korte woorden zullen wij zeggen wat Vrouw Logica den opvolger van Mgr. de Broglie zooal antwoordt. Als uwe geloovigen uwe leiding op politiek gebied moeten volgen, dan zijn al de schandalen, broodrooverijen, preèken, vervolgingen, waar van de christene democraten het slachtoffer zijn geweest te Aalst en elders uw werk, want gij be- streedt ze en geboodt de kiezers voor de conserv vakieven te stemmen. Wat meer is, hij werpt uwen mijter in de weegschaal en deedt de balance overhellen naar de zijde der rijken, aldus de Kerk latende door gaan wat zij niet is als de «bonne h tout faire van den verdrukker van armen, we duwen en weezen, a den achterhouder van den loon der werklieden en den bezitter van rijkdommen, die hij door zijn werk niet heeft gewonnen. Wij begrijpen waarom Mgr. den hooggeleer-i den en den zoo barmharligen nobelen heer Abel de Kerckhove d' Exaerde den katholieken van Dendermonde heelt opgedrongen. Deze hadden wel te zeggen Mgr. die man is een molen die naar alle winden draait, er valt veel te zeggen op zijne geleerdheid en liefda digheid, want hij is van de fanjjlie niet van St. Marten of van St. Vincentius a Paulo. Niets tedoeD, antwoordde Mgr. Ik ben uw lei der in politieke zaken en gij hebt te gehoorza men of anders zal ik u behandelen als Daens en zijne vrienden. De kathoiieken hebben dee moedig gezwegen. Zij zien nu welke gevolgen die bisschoppe li'i&feiïï^ïïg"solidair 'van dén "afschuweipieh' brief door hunnen opgedrongen gekozene aan een werklooze geschreven, 't Is waar, door dat opdringen is Mgr, de bijzondere vriend der katholieke familie de Kerckhove geworden, die als die van Bethune het haar van onzen Vlaamschen kop afknauwt, (inderdaad, ik tel in Oost Vlaanderen een katholieken de Kerchove in de Kamer, den fameuzen Abel, twee katholieke Kerchoven in den Senaat, een katholieken de Kerchove als gouverneur, een katholieken de Kerchove als provinciaal raadslid en een katho lieken de Kerchove als substiluut van den procu reur generaal), maar heeft Mgr. daardoor den godsdienst versterkt? Zegt men hem niet dat het volk van zijn bisdom mort De braafste christe nen zeggen luidop dat zij er genoeg van hebben te moeten slaven en werken voor eenige rijke familiën die den boer uitzuigen en alles voorzich houden. En wat Mgr. ook al doe, met de aan staande Kamerkiezing zal er een christen demo craat, een vriend der verdrukte boeren, werklie den en burgers gekoien worden, wat het ge vaarlijke van Mgr.'s bemoeiïngm op politiek gebied zal aantoonen en hem tot inkeer brengen. haat hebben toegepast op eenen persoon die dnor alle deftige burgers bemind, geacht en geëerbie digd wordt, ten eerste voor zijn onberispelijk gedrag, ten tweede voor zijne groote kennissen in zaken van onderwijs. DiDsdag 11. is men overgegaan tof het benoe men van twee hoofdonderwijzers drie onder wijzers boden zich aan, waaronder de ACHTBA RE HEER JULES POPPE, die hier 30 jaren dienst heeft, zonder de minste fout in het onder wijs gepleegd te hebben de twee andere heeren te'den 18 jaren dienst. Tot ieders verwondering, wat zien wij gebeu ren De heer Poppe wordt van kant geschoven. Waarom Dit zal ik later bespreken. M. Poppe, ge zijt vernedert, reeds tweemaal heeft de haat u getroffen dat is het loon dat gij ontvangt voor de groote diensten, welke gij aan de volkskinderen van Temsche hebt bewezen. Welnu, dat degenen die zich hebben plicbtig gemaakt aan die hatelijke daad zich schamen over hunne laffe en verfoeilijke handelwijze. V. B. Het tooneelfeest van den Letterzetterskring in Aalst op daags voor Kerstdag vastgesteld is uitgesteld tot op een zondag rond Nieuwjaar. Denderhoutem. De democraten van den Knipperhoek vieren heden zondag de verjaring van hun Vlaggefeest. Zij hopen eene talrijke opkomst te zien. Gewone feestelijkheden, kanon scheuten en vuurwerk. Mechelen. Vergadering bij Mus. Dagorde als verledene week. UIT TURNHOUT Priester Daens en de moedigste zijner vrienden is onze eenigste wensch in de Kamer te zien. 0,50 De Boerkens uit den Transvaal strijden voor hunne rechten en Priester Daens strijdt voor de rechten van den werkman. 0,50 Wij ook ondersteunen de boeren maar achten het voor ieder democraat een plicht Priester Daens te ondersteunen. 0,50 Als boer en werkman zich steunt in Mei dan hebben wij kans naar alle drij. 0,50 En nu voor het laatste heel vrij. Leve de Christene Volkspartij I 0,50 DENDERHOUTEM Eijgenstraat. Omdat M. drie maanden mis in de rekening was dat weet ik De baas, bijgenaamd Petj dat hij echte Roe- lander is, weet ik nog beter 0,10 Hij schikt zich in zijn lot, hij is kalm en gelaten. Zijn onschuld houdt hij onvermoeid vol. Hij kan niets ander doen, want hij is onschuldig aan de misdaad waarvan men hem beticht. Daar twijfel ik niet aan, ik weet zelf zeker dat hij onschuldig is. Gij mijnheer Hebt gij dan bewijzen! NognieL Maar ik ben hier gekomen, om bewij zen op te sporen voor de onschuld van Doriat en voor de schuld van den waren moordenaar, Kent gij den moordenaar van Bourreille Ja, ik ken hem. Zijn naam, mijnheer, o I zeg mij wie is de ellen deling, die de misdaad heeft gepleegd, waarvoor mijn man zoo onschuldig heeft geleden Zijt gij voornemens een geheim te bewaren O I mijnheer wanneer gij het leven en de eer van mijn echtgenoot wilt redden,eisch dan van mij wat gij wilt en ik zweer u dat ik u blindelings zal gehoorza men. Dat is het juist wat ik van u verlang, juffrouw Doriatonbeperkt vertrouwen. Dat schenkt gij mij d-us Ik heb het u gezworen. Goed. Nu durf ik u den naam van den moorde naar noemen. Verberg dezen naam evenwel als een diep geheim of uw echtgenoot zou verloren zijn. Spreek, mijnheer. Het is een van de gebroeders de Montmayeur. Zij slaakte een gil. Montmayeur I Groote God, wie van de twee 1 George nietwaar 1 O 1 zeg toch dat het George is. Neen, het is Jean. Jean I Hij I O, mijn God, mijn God I Courlande zag haar verbaasd aan. Waarom doet de naam van den moordenaar u zoo ontstellen! Schoonevisietkaartenin een prachtig doosje, voor 1,25 fr. te bekomen ten bu- reele van de Klok. 't Is in den nacht van zaterdag tot zondag dat dat de gebeurtenissen plaats gehad hebben die we gaan verhalen. De Engelschen, die ongetwijfeld meenden den aanval'van Nicbolsnek te vernieuwen waar zij de Boeren de nachts overvielen en alzoo een kleine zege behaalden, hadden weer eens besloten binst den nacht slag- te leveren. 't Was immers aan die omstandigheid dat zij hun voorgaande overwinningske te wijten had den. Generaal French en generaal Gatacre waren het eens geworden. Terwijl de eene die van Arundal kwam, in de richting van Colesberg oprukte, trok de tweede noordwaarts op, van Molteno naar Stormberg af Generaal Galacre had met hem een legertje van 2500 man en twee veldbatterijen. Dit plan was zeer behendig opgevat, des te be hendiger, dat, zoo Generaal Gatacre erin gelukt was slechts een gedeeltelijke zegepraal te behalen hij die eerlang had kunnen volledigen met be hulp der hulptroepen die van 's morgens op weg waren om hem te vervoegen, en die slechis en kele uren na de ramp te hunner bestemming aangekomen zijn. Generaal Gatacre was een weinig na midder nacht op weg gegaan. Op ongeveer 12 mijlen van hup vertrekpunt rond 4 uren in den morgend, terwijl de Engel- schen in volle zekerheid voorttrokken, werden zij eensklaps op een verschrikkelijk geweervuur onthaald. Yan hunne eerste verrassing bekomen, ant woorden de Engelschen op den aanval, doch hun tegenstand was vruchteloos en om 7 uren van den morgend weken zij terug naar Molteno. Volgens de officiëele depeche van Generaal Ga tacre korts na den uitslag,verloren de Engelschen aan a ontbrekenden 660 man en 9 officieren, 2 man werden gedood en.« een groot aantal wer- gekwetst in de vlucht op het vlakke veld (wat de generaal eerst met dierf melden), waaronder 7 officieren. Generaal Gatacre wijt de oorzaak van de«je ne derlaag aan het verraad der gidsen die het leger op eene onbruikbare plaats geleid hebben waar het geheel en gansch in de macht der Boeren zat. Hoe het ook zij, het feit van een verraad aan nemende, kan men er slechts twee veronderstel lingen uil opmaken Ofwel generaal Gatacre heeft Hollanders al3 gidsen genomen en dan handelde hij met zulk eene lichtzindigheid dat men hem voor de ramp kan verantwoordelijk stellen. Min dan wie ook mocht het hem niet vreemd zijn dat hij in Kaap land te midden eener opstandige bevolking leeft die gemeene zaak maakt met de Engelschen en tot alles met vasten wil besloten zijn om hunne stambroeders te helpen eii voor welke de F.ngel- heid is tegenover de Boeren! Ofwel had hij vaste gidsen die verdoold raak ten, en dan moet men veronderstellen of zoowel dat de 600 gevangenen op vlucht zijn gegaan zonder veel tegenstand te bieden ofwel met wa pens en krijgsbagage naar den vijand overgeloo- pen zijn. Men is het eens om te denken dat de Boeren niet meer dan 20J0 in getal waren op de plaats waar de slag- geleverd werd. De legermacht woog dus tegeneen op en er moest eene uitzonderlijke omstandigheid daar zijn om zulk een groot aantal krijgsgevangenen te kannen maken. Omstandig verhaal van den slag. Generaal Gatacre verliet Pieterskraal, zijn hoofdkwartier, den zaterdag in den namiddag, met de krijgsmacht welke we kennen. De troepen gingen met den trein tot Moljteno waar zij des avonds om 9 uren aankwamen en zetten van daar hun tocht te voet voort gedurende 7 uren tot op het oogebblik dat zij een soort van natuurlijke kuip bereikten waarboven men den Rooi Kop, de voornaamste stelling der Boers, zich duidelijk zag afteekenen. Zij had het hoofd gebogen en antwoordde halfluid met de wedervraag Weet gij dan nog niets Heeft menu niets ver teld 1 Wat dan! Mijn God I Mijn God I En ik moet juist de eerste zijn, die dit vreeselijk nieuws verneem. Neen, er zijn nog verscheidene personen, die we ten, dat Jean de Montmayeur de moordenaar van Bourreille is. De rechters weten het niet alleen, maar zelf in uw gezin is iemand, die den naam van den moordenaar kent. In mijn gezin, herhaalde Maria Doriat bitter, ik. heb geen gezin meer. Ik sta alleen op de wereld, Mijn echtgenoot is in de gevangenis, mijn zonen zijn dood, de Pruisen hebben hen vermoord. Gij hebt toch nog een dochter Neen. Nu ja, zij is uw eigen kind niet, maar toch uw pleegdochter. Ik heb geen pleegdochter meer, zeg ik u I riep Marie heftig, spreek den naam van die ellendige niet uit, ik heb haar vervloekt, voor mij bestaat zij niet meer. Waarom heeft u haar vervloekt vroeg de agent verbaasd. Zij was toch een braaf en deugd zaam meisje! Helaas ja, zij was het, maar thans is zij het niet meer. Zij heeft haar plicht, de plicht der dankbaar heid die zij jegens ons had, met voeten getredeD, zij is een eerloos, laaghartig schepsel geworden, in één woord zy is de minnares van Jean de Montmayeur. o Zij I riep Courlande verschrikt uit. Ja, zij, de minnares van Montmayeur, van den moordenaar van Bourreille, van den man die Doriat, haar pleegvader, op het schavot zal brengen. En zij weet dat Montmayeur de moordenaar is, niet waar Ja, zij weet het. Welnu, mijnheer, heeft u ooit iets zoo schande lijks, zoo vreeselijks gehoord Neen, nooit, het is zoo schandelijk, zoo vreeselijk dat ik het niet geloof. Hoe gaarne zou ik eveneens in haar onschuld ge- looven, God alleen weet hoe teeder ik haar heb lief gehad. Stond zij vroeger reeds in liefdesbetrekkingen met Montmayeur! NeeD, nooit. Dus eerst toen hij een moordenaar was gewor den, heeft zij zijn liefde aangenomen Ja. Komt u dat niet vreemd voor? Denu eens na. Een meisje dat braaf, deugzaam en eerbaar was, is zoo eensklaps de minares geworden van een man, die juist de moord gepleegd had en zij alleen kende zijn mis daad. Zij heeft mij toch zelf bekend dat zij hem be minde. o Gij had haar bekentenis niet moeten gelooven, gij had moeten begrijpeD, dat er tusschen deze schijn bare eerloosheid van Lucienne en den moord op Bour reille gepleegd, eene overeenkomst bestond. Daarmeê zoudt gij u zelve en het arme kind veel leed bespaard hebben. Gij hebt geoordeeld op den schijn, gevonnisd zonder bewijzen. Lucienne kende de misdaad van Montmayeur, zij wist, dat die man haar beminde, zij besloot haar vader te redden. Gij beschuldigt haar de banden van dankbaarheid met voeten getreden te heb ben nooit hebt gij begrepen, hoe zwaar zij de plicht der dankbaarheid gevoelde, hoe zij zich zelve, haar eer, het dierbaarste pand van een braaf meisje, aan uw echtgenoot ten offer bracht.Zij besloot haar pleeg vader te reddeD, door Montmayeur tot bekentenis te brengen en het middel dat zij daartoe aanwendde was de liefde. Vervolgt.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2