heven en Dood Opeters van het Vlaatnsche Volk. Temsche. Uit Mechelen. Bravo MEETING. Priester DAENS-Penning AALST. Tooneelfeest Nieuws der week. den zijn dungezaald. In 't algemeen ziet men kasteelen, gebouwd op akkers en bosschen, die aan de kerk of aan de Gemeenschap toebehoor den, gestolen of afgekocht voor een pak assigna ten of een poot hollandsche guldens. De heeren behandelen hunne pachters als laten, vertrappe len hunne vruchten zooals het meer dan eens gebeurd ls tusschen Wyoghene en Brugge..., koopen alles wal ze noodlg hebben in de groote steden, waar zij 's winters zich vermaken en de ellende der ongelukkigen niet zien, wier burge meester zij meestal zijn 1 Zedelijke voorbeelden zijn er schaarsch, doch onwetendheid, verstomping en versla - ing, dat is de wet die do heeren doen heerschen met dwang en geweld. De kasteelen zijn dompiiorens of kaarsendoppers, die te allen kant in Vlaanderen oprijzen, waardoor alle vrijheid, alle talent, alle zelfstandigheid gesmacht worden, heeft Du Gatil Ion eens gezegd, en 't is de loutere waarheid. Zoolang de pacht niet geregeld wordt, zal de boer slaaf blijven. In onze eerste lijst is voor wat de familie Ker- vyn betreft een misslag geslopen, die te wijten is aan den letterzetter. Er is een Kervyn de Lettenhove die op het punt ls burgemeester van Wacken benoemd te wor den en er is een Kervyn de Meerendree, die vre derechter is of was te Somergem. Nu deelen wij een tweede lijstje mee. Wij ho pen dat onze lezers ons nog inlichtingen zullen geven. Ons eerste lijstje heeft opschudding ver wekt. Eens beter ingelicht zal ons volk weten wie het haar van zijn kop eet. 1° Familie Visart. Visart de Bocarraé (A.), volksvertegenwoordi ger en burgemeester van Brugge. Visart de Bocarmé (L.) id. van Veurne en sche- pene van Alveringhen. Visart de Bocarmé (E.) provinciaal en gemeen teraadslid, Brugge. Visart de Bocarmé (A.) burgemeester van Uit bergen. In die familie zijn er noch tuischers noch koersemannen 2° Familie van Outryve. Van Outryve d'Ydewalle (vader), senator, Rud- dervoorde. Van Outryve d'Ydewalle (Paul, zoon) provin ciaal raadslid, id. Van Outryve d'Ydewalle (E. zoon) provinciaal raadslid, St Andries. 3° Familie Reynaert. Reynaert (A.) volksvertegenwoordiger en bur gemeester van Kortrijk. Reynaert (Ernest, zoonV arrondissements- kommissaris, Kortrijk. Reynaert (E.) burgemeester te Ansegem. Reynaert (S.) burgemeester en provintlaal raadslid, Aewee'jc. 4* Familie Verhaegen. Verhaegen Arthur, lid der bestendiee de<?V" talis van öoat-vi. en van oon aunt at Orcr^- .ssien waar zltpennlngen aan vast zijn. Verhaegen (Plerken), provinciaal raadslid voor Nederbrakel. Verhaegen (Paul) rechter te Brussel. Verhaegen (G.) gewezen notaris te Molenbeek. De grootvader van A. Verhaegen was vodrzitter geweest der Kamer van Volksvertegenwoordi gers en stichter der vrijmetselaarsuniversiteit van Brussel. Zijn schoonvader is senator Lammens. 5° Familie De Bruyn. De Bruyn (Leon) volksvertegenwoordiger, ge wezen minister, onderbestuurder der nationale bank, beheerder van een heelen hoop geldmaat- schappijen, enz. De Bruyn (Felix, zood) major der garde civiek, gemeenteraadslid te Dendermonde, bestuurder- van het tramken van Gent op Hamme (6000 fr.) enz., getrouwd met de dochter van den katho lieken senator Dr Van den Corput. (Van den Corput ls framasson en gewezen pro fessor der Universiteit van Brussel). Felix De Bruyn is de zwager van een Dumont, familie van senator Dumont van Chassart. De Bruyn (Tony, zoob) bestuurder eener Con- gomaatschappij O P door JULES MARY. Zij sprong op van haar stoel. Kom, mijnheer, breng my bij haar, ik wil haar geen minuut langer laten wachten I riep zij uit. Zy «loeg haren mantel om, ei> wikkelde haar hoofd ia een wollen sjaal Courlande was opgestaan, om Lucienne naar haar pleegmoeder te vergezellen. Bij de deur gekomen, bleef Luciinne eensklaps staan: c Wanneer Montmayeur verneimt, dat ik my met mjjne pleegmoeder verzoend heb 'al hij achterdocht voeden, zeide zij. Ook daaraan heb ik gedachhernam Cour- lande, uwe pleegmoeder, zal alle geheim houden en gij moogt alleen 's avends bij har komen. Lucienne drukte hem zwijgend d hand, en klom door hem geholpen naar beneden. Het sneeuwde niet meer, de lucht was helder ge worden, het vroos sterk en de sneeuw kraakte onder de voetstappen der beide wandelaars, ie Bernadet- t«s verlieten en den eenzamen weg opliien. Bij het huis van Doriat gekomen vondjourlande de deur niet gesloteB, hij trad binnen en k^te aan de kamerdeur van de oude vrouw. Thans behoefde hij niet te wachten, de0Ur werd «middellijk geopend. Moeder, lieve moeder. 4 Mijn Lucienne. De beide vrouwen hadden zich in elka^ armen gMttrj**» «V weende# Y9?t&ai. Zoo vinden wij nog een Ruzette, gouverneu van West Vlaanderen de zoon is prownciaal' en gemeenteraadslid te Brugge. Deze RuzeUa getrouwd met eene dochter van Caloen. Er zij Van Caloen's in den provincialen raad. Een Va Caloen was senator. Een ander is getrouwd me de dochter van Senator Van Ockerhout. Hij zeli provinciaal raadslid. Drie leden der familie Verhaeghe zetelen*)! den provincieraad van West-Vlaanderen. Deeern trekt 6000 fr. als bestendige afgevaardigde. T Eekloo is 't Kind de Roodebeke, vader, senate en de zoon volksvertegenwoordiger. Te St. N: klaas is een Verwilghen volksvertegenwooi diger geweest, een ander Verwilghen is anot: dissement-commissaris, een derde provincial' raadslid. Er zijn twee Vergauwens in den p'- vincieraad van Oost-Vlaanderen, de een burgemeester van Berlaere, de ander van Scfti dewindeke. Herman Delia Faille is senator burgemeester te Deurne. Zijn broeder Gaetah provinciaalraadslid en burgemeester van Huyssi Een Liebaert is minister, volksvertegenwoordigpi van Kortrijk, zijn broeder is provinciaal ra: lid. Een Vercrvysse is senator voor Gent, ;.a neef bestendige afgevaardigde van West-Va deren. In den provincialen raad van We.st-Vi -/ deren zetelen twee Thibauts de Boesinghe. Mmle de Terschueren is senator van Thielt. de ;,oon provinciaal raadslid voor Ruysselede. Een Ivoin d'Eeckhoutte is volksvertegenwoordiger Tdor Ieperen, een andere is er provinciaal raadslid ec een derde rechter te Kortrijk. De Sadeleer volksv. voor Aalst huwde '1e dochter van Van Hoorde, senator. Een De Sadeleer is burgemeester van Haaltert en een ander notaris te Erembodegem. Helleputte is met Schollaert's zuster getrouwd en Leon Bethune is de zwager van senator Dos camp-David Fischbach Macalor. Een De Trooz is minister en volksv. en san andere is rechter te Leuven. Een Biart is volksv. te Antwerpen en een andere is er substituut. Een Dierckx is burgem.-Volksv. van Turnhout, een andere is er rechter, een derde arrondissement»- kommissaris en een vierde bekleedt dezelfde bt»- diening te Antwerpen. Te Oudenaarde is Raep- saet's broeder getrouwd met Thienpont's zuster. Dus twee volksvertegenwoordigers zijn aange trouwde familie. Een Thienpont is subsituut te Gent. Te Antwerpen is een baron Osy gouver neur en zijn zoon provinciaal raadslid. Ê«n Gilles de Peiichy zetelt in den gouwraad van West-Vl. een andere in dien van Antwerpen en derde is de beruchte onderzoeksrechter van Dendermoade die geen christen demokraat kan zien en in kie- zir.gstijd de meetingen alloopt. Wij zouden de gazet kunnen volschrijven met de namen van Dichtjes en kozijntjes die ons land opeten en 't volk uitzuigen. Is het dan te verwonderen dat die kolossale familiewinkel van eêlmans en rijke burgers het algemeen stemrecht en de wassende tij der de mocratie ducht Arm Vlaanderen waar is de ziel van Zannel ia en zijn kerels die de edele wespennesten giD- ep "'Hftamlngen, arme scnapen, gij laat u o ven verdedigen, de looze Isegrims, en gi., Ua .i zich vet teren met uw eigen smeer Wat lafheid BURGERIJ, WERKLIEDEN wier ziel nog vrij is van haat en huichelarij. Burgerij, werklieden gij die u nog niet laat leiden door rondzwervende huichelaar? en Phariseërs, ge moet weten hoe onze bewaarders M. Poppe wederom den beker van bitterheden en haat hebben daen aanraken. In gemeentezitting van 24 1.1. stond aan de dagorde, aanvraag van verhooging van jaarwedde voor de heeren onderwijzers Vergauweo, Lam- brecht, De Leenheer, Colman, Poppe, enz. Eene verhoogiDg van 400 fr. werd aan ieder onderwij zer behalve M. Poppe. In 't verslag van 25 Dec. staat te lezen de aanvraag tot verhooging van jaarwedde van M. Poppe wordt verworpen gezien de omstan digheden.» Wat zijn die omstandigheden 9 Welnu, Burgerij, Werklieden, oordeelt over zulke handelwijze en spreekt. Aan M. Wauters, schepeue van onder wijs. M. Sedert wanneer is het wet geworden «lat scho lieren tot verhuiswagens gebruikt worden, wan neer gewezen Hoofdonderwijzers van woonst veranderen?! Helaas Al.es is voor hen nu volbracht. Na 31/2 jaren beheer is er nooit meer dwang en troodroof geplogen dan door onze liberalen, die s-eeds het woord vrijheid en liefde tot den werk- nan in den mond hebben nooit onder welkda- rig bestuur is er meer dwang gepleegd dan in l un 3 jarig bestuur. En dan nog durven zulke lieden in hun mani f.ïst zeggen dat er onder hun beheer meer wer ken, meer doeltreffende hervormingen zijn tot stand gebracht dan te voren. En waar vindt men hun nuttige werken, zeker in hunne gehate tak tenen waar zien wij hunne doeltreffende her vormingen. voorzeker hunne broodroovenijen 1 Maar gansch de Mechelsche werkersstand heeft hunne oneerlijke handelwijze afgekeurd en zelfs de mannen hunner eigene liberale partii daardoor dat zij den 15 October zulke verniette rende nederlaag ondergingen. Nu bij het altreden hunner afgedankte leden hebben zij nog de eer dezen voor hun moedig werken tot ondergang ónzer Dijlestad met eerbetoogiDgen op te hemelen. Gelijk het het einde van 't jaar is, zoo is het het einde van den Aankondiger i Eerst heeft hij handel en nijverheid verdedigd, paar nu bij het binnentreden van eenen nieuwen pad verdedigt hij de katholieke partij. Welke kazakkeerder Niets zal eitoe helpen om deze partij te verde digen want zi] wordt tot den afgrond gedreven Nu wij de 20' volkseeuw intreden zult gij, con fra'er, al uwe krachten mogen inspannen om onzen vooruitgang te bedwingen, niets zal u helpen, dank aan onze werking zullen wij den handel en de nijverheid aan de werklieden Isch enken en met hen de volkseeuw binnentre den. Tot weerziens, Aankondiger. C. B. L tebesturen van 't omliggende zouden niet aarze len ook een handje toe te steken, daar ze toch moeten overtuigd wezen, dat er uit het inrichten dier leergangen van taalkunde oneindig meer iractisch nut zou voortspruiten dan uit die jaar- ijksche peperdure lessen over vetstof, stikstof, hagen, boomplantingen, enz., enz. die niemen- dalle goeds voortbrengen. Misschien zal de eene of andere persridder op spottenden loon ons voorstel onthalen en opwer ken waarvoor een werkman of burger noodig leeft engelsch of eene andere taal aan te leeren doch wij moeten niet ver gaan om voorbeelden te zoeken Onze vriend, de heer P. Noël, is over een zestal jaren begonnen met eigelsche lessen te geven te Aspeiare, en nu reeds bevinden zich 16 onzerviienden, waarondereen vieital propa gandisten van de eerste uur, in Amerika. 6 onder hen hebben zich reeds vo-r eigen rekening ge vestigd op de boorden van den Stillen Oceaan met een gebruik van 8 tot 10 paarden twee, de gebroeders Geerts van St-Antelinckx,doen dienst als stokers op een amerikaanschen stoomer tegen 15 fr per dag, en eindelijk de heer Ernest Van den Haute, oud-onderwijzer te Aspeiare, is heden orkestmeester in eeDen schouwburg van Chicago, waarvoor hem op heden 1000 fr. per maand uit betaald wordt.. Ziedaar eenlge feiten welke genoeg bewijzen welk voordeel er aan is, wanneer men door taal kennis overal thuis behoort. En meer nog reeds zijn 2 miljard onzer belgische kapitalen in den vreemde, zooals in Rusland, Cuina, Japan en elders geplaatst en dit alleen is voldoende om ons ideaal te wettigen, daar men altoos spreekt van de overbevolking van België, welke dreigt nood lottig te worden. Hewel, verschaft het middel, leert de taal en ons volk zal de kapitalen volgen. Onze Vlaamsche werklieden vooral aarzelen nooit, wanneer het geldt het leveDsbestaan te zoeken met duizenden vindt men ze gansch Frankrijk door, Spanje, Rusland, Duitschland en Zweden ontvangen jaarlijks het bezoek van honderden onzer steenbakkers en eens het En gelsch in hun bereik gesteld, zal de nieuwe we reld, het democratisch Amerika, met zijne onme telijke rijkdommen voor hen geopend worden en zal het arme uitgezogen Vlaanderen niet meer enkel hel gele Amerikaansche spek, maar ook de gele dollars van ginder ontvangen. F. Lambrecht. Courlande glimlachte. Het geluk der beide vrou wen vond in zijn hart weerspiegeling. Hoe gelukkig zijn zij,» dacht hij o dat heiben ze toch aan mij te danken, en dan noemen mijn cole- gas mij nog wel de ongeluksvogel. Toen Lucienne haar pleegmoeder eindelijk lorliet, ■wilde Marie zich voor haar op de knieën werpen. O I mijn kind, mijn eenig geliefd kind, vergif fenis, vergiffenis I Ik heb u altijd lief gehad, moeder, ik heb u niets te vergeven 1 O I neen, neen, zegt dat ge mij vergeeft, ot ik zou mijzelve altoos het leed verwijten, dat ik u berok kend heb. Welnu dan, moeder, ik vergeef u. En ge bemint mij nog even teeder als vroeger 1» a Neen ik heb u nog veel liever. Ik bemin u thans niet alleen voor mij zelve, maar ook voor Henri en voor Pascal. a O 1 Lucienne, reine engel, hoe heb ik u ooit zoo kunnen verdenken en beschuldigen. Gij deedt alles voor uw vader, gij offerdet u heel voor hem op, terwijl ik slechts om hem heb geweend. Ik zal u nooit genoeg kunnen liefhebben. Stil nu, moeder, laat het verleden rusten. a Gij hebt gelijk, wij moeten aan de toekomst den ken. Gij hebt dus het huis van den moordenaar ver laten, mijn kind. Dat is goed, wanneor gij er terug keert zou ik duizend angsten doorstaan. Ik zou yree- zen, dat hij u ook vermoorden zou. Courlande meDgde zich hierin het gesprek. Toch zal mejuffrouw Lucienne in zijn huis Ijerug moeten keeren, zeide hij. Maar haar leven wordt in dat huis bedreigt I riep Maria uit. a Vrees niets, hij bemint haar, hij zal haar spareD, Vergeet niet, wat ik u gezegd heb.Voorloopig mag nog Men weet dat' voor 3 jaren het stadsbestuur van Ninove eene fransche klas bij de meisjes sci.ool bad gevoegd, op deze wijze de kennis der twee landstalen in 't bereik stellende der dochters uil de volksklas, uitsluitende bezoekers der ge in. entescholen. En nu is er op voorstel van onzen vriend Karei Buydens, democratisch gemeente raadslid, eene fransche klas bij de stadsjongens school gestemd geworden. i iad der'sla^^^^ai1 \9oox®Laan c'en ê"emeen" goedgekeurd worden, daar meer dan ooit de keants der fransche taal voor ons, werklieden, o; ontbeerlijk wordt en vooral de kleine burgerij, w.'lke deu handel in handen heeft, zal bevoordee lden. Wenschelijk ware het dat de gemeenteraad op dt n ingeslagen weg voortging- en liet initiatief nam voor het inrichten van lessen in andere vreemde talen, zooals bijvoorbeeld Duitsch en Ei gelsch, hetgeen overigens reeds in voege is te Gent, Aalst, enz, en er de beste uitslagen ople vert. In de Vlaara3che hoofdstad zijn de lessen, dmk aao het groot getal leerlingen, bijna kosteloos en het is dus niet te verwonderen, dat men daar reeds eene Engelsche kolonie, samengesteld uit Gentenaars, heeft kunnen stichten en men daar werklieden en kleine burgers ontmoet, die een Spanjaard uit den zadel lichten in zijne eigen taal. Te Aalst betaalt ieder leerling 50 centiemen per les en daar gaat het ook op wielkens. Als ik goed ingelicht ben, geniet de leergang er eene toelage van het gemeentebestuur. Op deze laatste wijze zouden we het ook willen zien inrichten of ten minste de proef nemen meer nog, we twijfelen er niet aan of de gemeen- Calcken. Zondag 14 Januari, om 3 4/2 ure stipt bij Petrus Roels, Zomerstraat, door L. Du G itillon, die over de nieuwe kieswet zal spreken. Uit Turnhout. Wij, Kempische demokra- ten, wenschen een voorpoedig nieuwjaar aan onze Vlaamsche vrienden 1,00 Wij wenschen Priester Daens, onzen leider, een aangenamer jaar dan hetgeen verloopen is 1,00 Louis zegdeal is mijn toestand niet verbe terd. daarom zal ik Priester Daens niet.verge- /ten i.0() Uit Vollezele. Ee£ goed hert u,lO niemand weten, dat ge u met uwe dochter verzoend hebt. Gij hebt haar niet weergezien, zij is voor u nog steeds het verloren, verstooten, gevloekte kind. O 1 mynheer, ik zal toch niet lang deze treurige rol moeten spelen, gij geeft mij toch spoedig mijn kind terug a Spoedig, ja, dat wil ik hopen, antwoordde Courlande. I I. George en Claudine. George had nog niet alle hoop verloren om het on gelukkig slachtoffer van zijn broeder te redden. Men was in de eerste dagen der maand Januari. Het beleg van Parijs duurde voort, en in de provin cie betwistte generaal Chanzy den Duitschen over winnaar voet voor voet den vaderlandschen bodem. De strijd dreigde nog lang te zullen duren. Het uitstel aan Doriat toegestaan naderde zijn einde. Zou de onschuldige werkelijk voor den schuldige boeten, of zou men uit hoofde van den oorlog en de binnenlandsche woelingen, de terechtstelling, nog langer uitstellen 1 Jean de Montmayeur dacht onophoudelijk aao Do riat. Niet dat hij medelijden met den ongelukkigen man gevoelde, zijn hart was aan elk medelijden vreemd. Hij verlangde integendeel naar de terechtstelling, die aan dose zaak voor goed een einde maken zou. Hij was niet de eenige die er aan dacht. Lucienne en Claudine telden met angst de dagen en Maria Doriat wanhoopte reeds geheel aan de red ding van haar echtgenoot. Alleen Courlande bleef kalm. Nadat hij de verzoening van Lucienne met haar Heden zondag, Tooneelfeest in Letterzetters- kring. Begin stipt om 5 uren. Men speelt het drama Vergeten en vergeten en het blijspel PerTeleioon Het belt oft een leutige avond te zijn. Minderjarige kinderen worden gewei gerd. Geene tweede vertooning heeft plaats. Ninove. Dinsdag namiddag heeft de ge naamde Victorine De Smet, vrouw van Frans De CoomaD, wonende op het Niepersveld, zich op haren koer verhangen. Toen hare moeder, die naar achter gegaan was, haar zag hangen, had zij reeds opgehouden te leven. Denderleeuw. Moordpoging. Een afschuwelijke misdaad is in den nacbt van maan dag tot dijnsdag te Denderleeuw op het gehucht Leeuwbrug gepleegd. Twee personen die door den drank overmees- pleegmoeder had bewerkstelligd, was hij niet meer bij het meisje geweest. Jean do Montmayeur daarentegen kwam dagelijks op les Bernadettes en het scheen hom toe alsof Lucien ne vriendelijker jegens hem was geworden. Toen by het verlangen tc kennen gaf, dat Lucienne in zijn huis terug zou keeren, autwoordde zij wel niet, maar toonde zich ook niet verstoord op hem. George gevoelde zijn krachten met den dag vermin deren. Het meest leed de arme man door de afwezig heid van Claudine. Het lieve meisje was voor hem als het eenig zonnestraaltje, dat zijn droevig levenspad bescheen. Nu hij haar niet meer zag, kwijnde hij, als een plant, die men in een duisteren kelder heeft gezet. Ook hij dacht aan Doriat en zijn angst vermeerder de met den dag. Ik ben medeplichtig aan den moord op Bour- reille, zeide hij bij zich zeiven, en als Doriat wordt ter dood gebracht, komt zijn bloed op mijn hoofd ne der evenals op dat van Jean. Deze gedachte laat m»," geen rust. Mij wilde nogmaals een poging aanwenden, om het, geweten van zijn broeder te doen spreken Gij zijt veel veranderd in den laatsten tijd, Jean, zeide hij op zekeren dag. Vind gij dat 1 Ja, gij zijt verbleekt en vermagerd, uwn oogen staan hol, uwe handen beven. Gij zijt zenuv. achtig, het minste gedruisch doet u opschrikken. o Dwaasheid. a Neen, ik vergis mij niet. Zoudt gij eindelij t be rouw krijgen 1 Laten wij liever over w "nders sprei ;n. Gij weet wel dat dit onderwerp r, Djet bevalt. o Jean, wij zijn in de maand Jan-jari. o Nu, dat weet ik wel. Vervolgt,

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 2