Meetings der Christene Volkspartij. ORGAAN DER CHRIST NE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! STRIJDPENNING. Een nationaal gevaar Iets voor de katholieke democraten. Antwoord. Bravo Een Vlaamsche stap vooruit. Historiek feit TIBNDEJAARGANG Nr 7 5 CENTIEMEN KLOKKE NUMMER. ZONDAG 18 FEBRUARI 1900. ROELAND ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar n,5o fr.; —6maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand. Als ik luid, o heil en glorie, ls 't victorie, In Vlaanderenland ANNONCENPRIJS per drukregel: yew one annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. je? Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Arrondissement Aalst. SOTTEGEM. Zondag 18 dpzer, om 2 ure namid dag, bij Adolf Brunfaut, Nieuwstraat. Inrichting van een kantonalen bond. SprekerP. V. Schuylenbergh. Arrondissement Brussel. St-MARTENS-BODEGEM.Zondag 18, om 2 1/2 ure, Au Café de la Station, bij M. De Poodt. St-CATHARINA-LOMBEEK. Zelfden dag, om 4 ure 's avonds, bij de weduwe Lecluse, in 'tVisschers- huis. WAMBEEK. Zelfden dag, om 6 ure, bij M. An- kaert-Huygens. Op die drie meetingen, zullen spre ken Advokaat De Backer en Pol Verraes. BERICHT. De inzenders worden verzocht het arrondissement aan te duiden, voor hetwelk hunnen penning bestemd is. NINOVE. Omdat Bruin des maandaes zou werken en zijn overwerk aan J... zoo geven, zij zou het sparen om te trouwen 0,10 Prosper was zeer jaloersch als hij vernam dat Bruin J. beet had. 0,10 Wie, wie, heeft za beet, maar moest maandag haar met een anderen zien optrekken 1 Bruin. 0,10 Omdat zij in de Klok, een houten steel aan hun ne houilleschup zouden krijgen 0,10 DENDERWINDEKE. Omdat Camiel en Jef zich zondag zoowel geamuseerd hebben 0,10 't Is ongelukkig als een man geene vrouw heeft om zijne schoenen uit te trekken als hij thuis komt niet waar, Jefl 0,15 ^Omdat jde^ Roelanders^als^zij zh!h.\^ljjeamu-^^ APPELTERRE. 't Schijnt dat de boter der stoommelkerij nu recht naar Londen trekt, want zij is gemiddeld 0,90 duurder dan yerleden jaar 0,20 TURNHOUT. M. De Backer schreef als ieder democraat 25 centiemen gaf, dat zij goede propaganda konden maken, en wij Kempenaars, zetten in mat 8 man 2,00 De Volksrefereinen van L. Du Catillon verschijnen maar toekomende week. De vrienden die reeds exemplaren hebben besteld en betaald, zullen dus nog eenige dagen moeten wachten. Frankrijk gaat vijf honderd millioen aanleggeD voorde versterking zijner oorlogsvloot. Duitschland beraamt op ditoognnblik nog over gewichtigere middelen voor aanval of verdedi ging- China stelt 'nen keizer af en stelt nen anderen aan. Rusland brengt zijne Caucasische legers op strijdvoet, en sluit 'n verdrag met Persiën. Amerika legt de hand aan 't werk om groote strategische werken u't te voeren. Italië richt i.'en ultimatum aan den grootsten moordenaar onzer Eeuw, enkel om de weigering van een minderjarig meisje uit te leveren. Enz. enz. En wij Belgen, wij beperken ons in 't aanzien van dit alles bij de rol van lijdende toeschouwers. Wij bedenken niet eens welke gevolgen, de gemeenzame oorzaak van dit allesde ver zwakking van Engeland, voor ons wel zou kunnen hebben Ik meeD dat ze van heel gewichtigen aard zou den kunnen zijn. Onze onafhankelijkheid is gewaarborgd Ja 1 maar niettemin is het waarheid, dat de verdeehng van België lusschen Frankrijk en Duitschland werd opgeworpen voor den oorlog van 70-71... ondanks die gewaarborgde onaf hankelijkheid. En wel, door Iwee dier waarborgende natiën. En ook de waarheid is het, en ontegenspre kelijk bewezen dat de overwegende macht van Engeland die verdeeling in den weg stond. WasEDgeland niet te duchten geweest, Bis marck de grootste inpalmer en eenheidsbewer ker die ooit leefde, zou niet tegenover België de taak van beschermer hebben op zich genomen. Indien Engeland nu verzwakt en ontzenuwd, vernederd uit Zuid Afrika terugkeert, zou België dan het zoenoffer tusschen Frankrijk en Duitsch land Diet worden Wie zou nog het eenig verzoeningsmiddel on zer eeuw, ten onzen voordeele kunnen aanwen den machtige tanden te toonen. Den Elzas en Lotharingen weerom afstaan aan Frankrijk daarin zal Duitschland nooit meer toe stemmen. Maar 1 een groot brokstuk van België aan Frankrijk toeleggen, en ook nog wat voor zich houden, zoo worden voor't oogcnblik de geschil len geslecht tusschen machtige vijanden. Dit heet öiplomatisoh vrede sluiten. Wat kan er en wat hoeft er gedaan om dit ge beurlijk nationaal gevaar te voorkomen Doen wat de andere landen doen En wat is dat Ook de engelsche inwikkelingen benutten om maatregelen voor de toekomst te nemen 't Is te zeggen, doen wat Transvaal en Oranje- Vrijstaat doen zullen indien ze zegevierend uit den strijd komen, ('t we ten andere wenschen) Met Holland eene toenadering bewerken, een verdrag van wederzijdscbe hulp en verdediging sluiten. Weerom de vroegere Nederlanden hervormen, om gemeenzaam onze onafhankelijkheid te vrij waren tegen vreemden inval. In vredestijd twee, in tijd van oorlog een. Konden de twee regeerende vorstenhnizen op nog meer bestendige wijze worden verbonden, 't ware nog beter. A. De Backer. Sedert veertien dagen dat we hier een drin gend en ernstig woord zegden tot de democra ten die buiten de Vlaamsche Ghristene Volkspartij staan, is de lucht nog meer betrokken. Scherper en scherper zijn de steken geworden door bewaarders in hunne bladen de christene demokraten toegebracht, walgelijk de donkere missen en konkelarijen om de christene democra ten, die nog met de bewaarders meegaan, uit de bewaarderskapel te verjagen. Men randt hier geene personen meer aan maar te! &rgKrêm,»if#r^\.hrBta!e fenafiGttfe Jteu- ting, leerplicht en elk voor zijn lot te verdedigen. Zie maar hoe de Patriot*, Nieuwsleen van den Dag en Courrier ee Bruxelles aan 't rodelen zijn. De waardige en edele brief die M. Janssens tot zijne kiezers richt is welsprekend genoeg. Te St- Ntklaas heefi men door M. Janssens te iretlen het gemunt-op een punt van het volksgezind pro gram en op den werLersstand die ginder zonder vertegenwoordiging zal zijn. Te Aalst is M. Van der L'nden in onbepaald verlof gezonden. Te Gei.t zijn De Guchtenare en H-uyshauwer gedwongen zich achteruit ie trekken voor M. Verhaegen, diegrooten tegenstand ontmoet. Te Luik ziet het er evenmin rooskleurig uit en als het akkoord gesloten wordt zal men, 't is te voorzien, Pottier ter zijde schuiven om een sukkelaar ie nemen, zooals te Verviers, waar de talentvolle vriend Boland te gevaarlijk geacht wordt geacht door de conservatieven. Eenige sullen en dutsen zullen misschien ge Dade vinden in de oogen der vasthoudisten, die nu meer dan vroeger hunnen naam verdienen, maar de bekwame mannen zullen voort op de biezen mogen loopen. Aldus zal de christene de- mokratie voor altijd belachelijk gemaakt worden in de oogen der verstandige werklieden. Inhei bewaarderskamp is er niets te verrich ten. Die ouwe luidjes zijn koppiger dan de En- gelschen in hun 001 log van Zuid-Afrika.'tlstijd, moeite en geld verloren, die steen muilezels te bekeeren,die eens zullen moeten voelen om tot andere gedachten te komen. Maar intusschen loo pen alle werklieden over tot de socialisten of tot ons. Katholieke democraten, bij ons is ook uwe plaats 1 Bij ons heerscht er volledige vrijheid, bij ons wordt geen enkele persoonlijkheid versmacht, bij ons is er geloof in de toekomst der demoera tie. Als gij waarlijk het volk genegen zijt, katho lieke demokraten,*en onze zwoegers door spoedige middelen wilt helpen, door middelen die aan de ribben haogen, dan kunt gij niet aarzelen. O.ize vlag ls de uwe, ons programma is het uwe vlag en programma zult gij met ons tegen bewaarders van alle pluimen verdedigen om ten slotte të ze gevieren. Leonce Du Catillon. Aan de lezers van Assche, Haaltert, Herzele, enz. 'Nen lezer uit Assche (arrondissement Brussel) vraagt oos wat invloed het hebben zou op ge- meentebifld en ook op provlntiaal gebied, wan neer de Vlaamsche Christene demokraten in vol doende getal zouden verkozen worden in de aan staande stemming Daar nagenoeg zelfde vraag ons ook uit Den derleeuw, Haeltert en Herzele reeds werd toege- richt, willen wij hierop antwoord geven in de Klokke. Indien er enkel zeven Vlaamsche christene demokraten verkozen worden Brussel 2, Aalst 1, Brugge i, Gent 1, Dendermonde 1Kortrijkl. i|an reeds heeft niet een der oude partijen nog de neerderl eid in de Kamer, en vormt de vlaam- scl'O christene volkspartij de balance. Is te zeggen dat zij de meerderheid geven mojt voor de siemming der begrootingen, dus dei:; duim op den nek zetten mag van 't gou vernement, en verkrijgen zal wat ze wil. Wij nemen dit getal op 't allerminste, want, ook.: te Antwerpen, te Turnhout, te Veurne- Dixpjude, te Thielt, enz. schijnt men verzekerd er venen door te krijgen. F jwel, dan zal 't volgende in den loop van 1900 ree; s ges'emd worden, en dit om de goede reden, dat ;r daardoor eene voldoende meerderheid in de i amer zal bestaan 1 De zuivere evenredige vertegenwoordiging zal nitgebreid worden voor de gemeente en ook voor de provincie. Is to zeggen, dat het getal stemmen zal ver- deejd worden door 't getal te verkiezen leden, en wa. neer men dit cijfer bekomt men een man zal verkozen hebben. B voorbeeld in eene gemeente waar 1804 stem mer worden uitgebracht, heeft men er eenen verkizen met 1(54 stemmen, met 328 heeft men er 2, met 492 heeft men er 3, enz. 't Zelfste voorden provincialen raad. 9°'De burgemeester zal aangeduid worden door de kiezers der gemeente. Natuurlijk in de meer derheid. (Dit moet zijn om die partijdige benoemingen in de minderheid te voorkomen. 3" Ingezien voor de wijziging der gemeente en proviociaale kieswet, de enkele meerderheid vol doende is, en die meerderheid dan bestaan zal, zal voor provinlie en gemeente het zuiver alge- gtar-vEN msiTEENtrstertrr - Ge ziet, Beste vrienden van welk groot belang de aanstaande kiezing is, voor al die gemeen ten en kantons waar ergens 'nen gros bonnet de politiek beheer6Cht, en al de publieke belangen in handen legt van de eene of andere doctrinaire partij, 't zij behoudsgezind of liberaal. Volgens de laatste stemmingen in uwe respec tieve gemeente, zouden er te Assche 5 demokra ter verkozen worden, te Haeltert 4, te Herzele 1, Aalst 2 Sottegera 1 Dit alles zonder den invloed van 't zuiver alge meen stemrecht in aandacht te nemen. Want, te Ninove Daraelijk, zouden de demo kraten er twee hebben op drij, en in Aalst ook de meerderheid Bij zoover, dat te Gent, de oude pruiken in de permanente deputatie den helft der zetels zouden moeten afstaan aan de Christene demokraten weerom, omdat zij er de balance zouden vor men tusschen de twee oü kapittels. Wanneer men die gevolgen overweegt, 't geen misschien aan velen onzer mannen nog ontsnapte, mag het ons Diet verwonderen dat gansch het doctrinair korps hemel en aarde be weegt om de vlaamsche christene volksmannen in hunnen reuzenkamp te stuiten. lu alle gemeenten zullen r christene demo kraten zetelen. In gemeenten waar ods mannen nu de min derheid hebben, of zoowel, hard strijden moeten om 'n meerderheid te behouden zal, dank aan elke man zijn stem, de meerderheid, en tevens 't collegie hun verzekerd zijn voor altijd. Bijgevolg elk heeft belang rechtstreeks of onrechtstreeks, in den uilslag der aanstande kiezing. Bijgevolg ook, elk, moet van nu tol einde Mei zich onverschrokken in den strijd werpen, om den zegepraal der vlaamsche christene demokratie te helpen bewerken. Als elk zijn plicht doet is de uitslag verzekerd. Roeland. 't Aalstersch afkooksel van 't Nieuws van den dag springt op zijn hoogste paard En waarom, zult ge vragen Wel hemel 1 Omdat de Christene demokraten de boomen willen geplant zien op 2 meters of zeven voelen, zoo 't burgerlijk wetboek het als regel voorschrijft in plaats van op drij. Volgens dit betaald schrijvelaartje, heefi M. De Sadeleer gelijk gehad van de costumen van 't land van Aalst in de wet te doen behouden. Kan men dan nog boomen planten a«u meerscken en welden vraagt hij zich af. Vooreerst, men kan dit nog, maar A. De pachter zal er rekening van houden in 't bepalen van de pachtsom. B. Men zal de boomen niet als vroeger op roof zenden in andermans grond. C Men zal de scheidingslijn kunnen vaststel len door ultpaling en die talrijke geschillen des wegens zullen ophouden. D. Men zal de beplante panden (over 't alge meen natte gronden), kunnen ontwateren en verbeteren door 't aanleggen van grachten. E. Die benadeeling van naburen door den over- was zal eind hebben, enz. enz. 2. Omdat zij willen dat Secretarissen, ge meenteontvangers en ontvangers des arrabu- reels in de gemeente verblijven, waar zij die be diening vervullen. Vindt men ia de kleine gemeenten altijd man- nen met de noodige kennissen vraagt hij zich af. Wij zeggen Ja Er zullen zich jonkheden op toeleggen, wan neer ze zeker zijü van zich 't gras niet onder den voet te zien wegmaaien door machtigen uit den omtrek. Is 't niet schande van te Ressegem tot secreta ris te zien benoemen den zoon van den notaris DeVuyst, wanneer verschillige ingezetenen met de vereischte bekwaamheid zich nochtans ook aanboden Wanneer men zoo ziet hoe de behoudsge zinde pruiken uit stoftelijk belang, al wat redelijk is en rechtvaardig met halsstarrigheid bekampen, den raag het ons niet verwonderen datPol en Stant d den ingang der kerk betwist aan hen die in alle besturen evenredige vertegenwoordiging willen A. D. B. Aan de grondbeginselen van 1893 getrouw, jaar der stichting der Christene Volkspartij, ver nieuwd tijdens de kiezing van Aalst het volgende jaar, heeft de middenraad onzer partij nog eens het mandaat ODKelecd niets dan Vlaarasch school te verdedigen. Vlaamsch spreken in de Kamer door een groep demokraten is mogelijk. De tweetalige besprekin gen zijn mogelijk in Zwitserland en hier zullen zij ook ingevoerd wordeD, niet meer schuchter en beschaamd, als tot du toe het geval is geweest, maar unguibus et rostris, met hand en tand. De Vlaamsche universiteit moet er ook komen, anders blijft ons volk het meest verstandelijk ver- achterde van westelijk en midden Europa. Die twee punten van ons platform zijn een an-t woord aan de vulgarisateurs, die onze volks klassen na de burgersklas willen verfranschen en aan de verfranschte reactionairen die onze Vlaamschgezinde volksvertegenwoordigers het gat van den timmerman toonen. Zullen de liberale, behoudsgezinde en socialis tische Vlamingen hetzelfde doen Wij hopen het. In alls geval, de Vlaamsche Christens Volkspartij zal haren plicht vervullen, al moest zij gansch alleen staan om de taal der democratie in de Ka mer te spreken of voor de Vlaamsche Universi teit te werken. L. D. G. 'k Heb u zondag laatst onze gemeente edi- len naar 't leven geschilderd. 'k Moet nog enkel 't portret encadreeren. In 1897 stichtte ik de samenwerkende maat schappij der geweefselshemel en aarde wer den bewogen door die mannen, om die instelling te stuiten. In 1898 stichtte ik door hen zeiven er toe gedwongen, het samenwerkend verbruik hunne woede steeg ten top ik was geen socia list meer de galons van a anarchist werden mij toegeworpen Dan kwam de beurt voor de vrouwspeisonen. In 1899 stichtte ik het syndikaat der hand schoenmaaksters de meisjes onzer gemeente moesten drij, vier, vijf maal ter week naar de stad om hun werk te nemen, en te dragen als het af was. Ik wou dit tijdverlies doen besparen. Daarom, ik zocht werk op in Brussel en vond het, maar weldra was daar alles uit christene naastenliefde, door die mannen onderschept ik moest verder. In vijf verschillige reizen ging ik naar Duitsch land en was eindelijk op het punt van volledig te gelukken, ditmaal nochtans bij middel van briefwisseling 't was in Beieren, ('k Had uit voorzorg doen schrijven door 'nen derden per soon). Ongelukkiglijk die heer vroeg inlichtin gen... aan ons raenschlievend gemeentebestuur 't Collegie van burgemeester en schepenen werd t'hoone gevraagd om 1 1 mijn tweede en nu definitieve begraving te bewerken. Ik schreef en herschreef en geen antwoord kon ik nog los krijgen, die heer gaf geen teeken meer van leven. Ik gespte op 'nen vroegen morgen den reiszak en... op naar 't land van 't lekker bier. 's Anderendaags om 9 uren zat ik met den fameuzen scriptum onzer kleingeestige artisten in d'hand. U de arglistige, domme, bekrompene kinder-

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 1