Oorlog in Transvaal. De gebeurtenissen in China. De oorsprong van den opstand. STRIJDPENNING. Wit brood en masteluinen. Lachkruid. Drukkerij Klokke Roeland Verkrijgbaar op ons bureel Men vraagt Te Koop Vervaardiging van kunstmatige vetten. Men vraagt Te koop JICHT ei ie RHUNIATISl Elixir AnMnatismal at AntipM Men vergeeft on3 uiet onze talenten, ods welgelukken, onze vrienden, noch onze vreugd. Men vergeeft ons enkel onze dood. En dan nog niet altijd Binnen kort zullen er op den spoorweg elec- trlsch verlichte rijtuigen in dienst komen. Het beheer komt 300 rijtuigen te doen vervor men in verschillende werkplaatsen, die zullen dienst doen in de statie Brussel-Noord. De vervorming der andere rijtuigen gaat ras vooruit en weldra zullen de andere stelsels van verlichting, olie,petrool, gas, enz. van het staats- net verdwenen zijn. Eene werkstaking is onder de werklieden die te Seneffe aan de werken der vaart van Brus sel naar Charleroi werken uilgebroken. Ze is begonnen on der de Walen die een kleiner daghuur hadden dan de Vlamingen en Hollanders. Deze durven uit vrees voor hen naar hun werk niet gaan. Eene werkstaking is insgelijks losgeb oken in eene steenhouwerij te Rance. Er zijn 200 sta kers. Hywood-Jones. De bliksem. Een aardig geval heeft zich in het laatste onweer dat over Londen losbrak voorgedaan. Een kolonel die door den bliksem gedood werd droeg het af druksel van den regenscherm dien hij in de hand had op het lichaam. Men verhaalt dat een feit van denzelfden aard ln 1894 in Edimburg plaats had. Een jongeling was te paard op wandeling. Hij had de hand op dsn zadel gelegd toen de bliksem op hem en het paard sloeg en hem doodde. Op zijn arm vond men het klare afdruksel van een hoefijzer van zijn paard. Gouvin. Verongelukt. De reeks der ongelukken vermeerdert nog. De oorzaak daarvan is te wijten aan de over« vloedige regens der laatste dagen. In de steengroef Collard te Couvin, deed zich maandag eene inzakking voor waar de twee ge broeders Bonzin onder begraven werden. De eene kon er gauw van onder gehaald won den maar had eene zware wonde bekomen den andere was een ijzer dwars door het hoofd ge gaan en de dood zal oogenblikkelijk geweest zijn. 't Is 't vierde lid der familie die in de steengroef omtrent op dezelfde wijze aan zijn dood komt. De Volksliedjes van Du Catillon zijn op ons bureel te bekomen aan 0,10 De Wet op de openbare Dronkenschap aan 0,15. Toestand. Het spel herbegint. Zal het wel ooit ophouden De gemeenschapsmiddelen van lord Roberts zijn opnieuw afgebroken. De engelsche depeche uit Wynburg (in Vrijstaat, ten noorden vgu Bloem fontein), blijft stom over de belangrijkheid of de gevolgen van ditongeval Zij zegt enkel dat een engelsch bataillon dat naar Senekal trok bij dageraad door de Boers aangerand werd en ver slagen. De engelschen ondergingen verliezen die zij niet opgaven. Van Boersehen kant wordt gemeld dat de en gelschen aldaar 50 officieren gedood hadden. De gezanten der Boer3 keeren in Europa terug na vruchteloos de Vereenigde-Slateo doorloopen te hebben en gepoogd van het amerikaansch gou vernement eene belofte van tusschenkomst in het geschil te bekomen. De oude Kruger moet het nemen als het Is de aanstaande piesidentskiezing waarvan men zooveel verwachtte zal dezen staat van zaken te Washington niet veranderen. De Boers mogen in 't vervolg niet dan op hun zeiven rekenen. Het is overigens al'ijd zoo ge weest en 't zal tot het einde toe zoo blijven. Dezer dagen heeft president Steyn, zijne land- genooten aangezet hebbende tot het uiterste vol te houden, gezegd Vei van gedaan te zijn, be gint de oorlog slechts. Wij hebben sedert 7 maan den tegen de engelschen strijd gevoerd. Indien het moet zijn zullen wij nog 7 maal zeven maand strijd voeren. En ondanks alles, zullen wij in 't einde zegepralen Op het zeggen hunner generaals voortgaande, vermeenden de eDgelsche troepen tegen het einde der naaste maand in Engeland te kunnen weer- keeren. Het zal ongelukkiglijk alzoo niet zijn, zeggen de gazetten van Londen, want de Boers verschijnen weer op plaatsen waar men dacht dat ze voor goed verdwenen waren. Zij zijn namelijk ln groote macht rond Pretoria verschenen. Een trein en eene engelsche afdeeling in handen der Boers. Lord Roberts seintPretoria, 25 Juni. Ten gevolge der vernieling van den telegraaf en den ijzerenweg is het mij onmogelijk geweest volledige bijzonderheden te bekomen over twee ODgevallen aan onze gemeenschapslijn overgeko men en die, denk ik, niet volledig aangekondigd werden Ziehier wat gebeurd is Den 2 Juni werd een trein met levensmiddelen van 50 wagens door 150 Schotten vergezeld naar Heilbronn gezonden. Den 4 Juni ontving de bevel hebber van Vredepoort bericht dat de trein door eene overmacht Boers omsingeld was. Hij zond onmiddellijk 600 man en een bode naar een hoo ger post die 120 ruiters stuurde. De ruiterij werd achteruit geslagen en de colonne moest zich over geven. De vijand randde te Rhenoster rivier een post aan door het 9 regiment van Derbyhire en eene afdeeliDg veomanry bezet. Hij vernielde onze ge meenscha pslijnen en deed onze troepen 35 doo- den en 119 gekwetsten verliezen. Do rest werd krijgsgevangen gemaakt. Lord Roberts, naar eene gedane bedreiging, brandt thaus alle hoeven neer in den omtrek waar zijne gemeenschapslijnen vernield worden, ondanks de internationale krijgswetten, die dat verbieden, en de Europeesche mogendheden... ZWIJGEN De toestand in Vrystaat blijft heel bedenkelijk voor de Engelschen. Klipdrift Nek, 26 juni. Het onlaugs ver spreide nieuws, dat 1500 Boeren zich in dees dis- trikt zouden overgegeven hebben aan generaal Rundie of generaal Brabant, is van allen grond ontbloot. De Boeren schijnen volstrekt aan geeoe over gave te denken en behouden hun stelliogen met de grootste hardnekkigheid. Generaal Rundie moet dag en nacht oog en oor open houden orn den vijand te beletten door zijne lijnen heen te dringen en aldus heel het werk van den veldtocht te verijdelen. Volgens aangekomen telegrammen van Lord Roberts is dat reed* gebeurd. Volgens mij houdt Rundie den sleutel in han den van al de toekomende operaties en de Boers weten het wel. Al de commandos zijn verspreid op de kopjes voor onze geheels lijn, geduldig wachtende om Rundie in de val te lokken. Hunne bewegelijk heid is verbazend uren achtereen blijven zij niet in eene stelling. Nu liggen zij hier, straks zijn zij mijlen verder en deze nacht sluipen zij misschien tusschen onze lijnen door om, achter onzen rug, de burgers op te wekken. De sluier des geheims blijft hangen over het lot van een groot aantal Europeërs in China. Se dert 14 dezer maand is er geen nieuws vernomen ui' Peking dat afgescheiden blijft van de wereld. Noch onze gezanten ginder, noch de gazet schrijvers zijn er in gelukt, niet den telegraaf te gebruiken, wat de eerste zorg der Boxers en hur.ne bondgenooten was te vernietigen, maar zelfs om een bode met tijding te doen toekomen. Alleen twee mandarijnen, Cheng, de reactio naire bestuurder van den telegraaf en Ll-Hun- Tchang, de alwatdoener der keizerin, beweren, de eene, geruststellende lijdingen over de ge zantschappen en de Europeanen, de andere eene ofGciëele afkeuring van de deelneming der over heden over de laakbare feiten der Boxers om vangen te hebben. Doch hunne belanghebbende bevestigingen zijn zeer betwijfelbaar. Niets staat borg dat de toestand in Peking niet treurig zij. De zegepralende opstand heeft reeds een groot getaljkerken en scholen der missionanarissen in brand gestoken. Honderden christene inboorlin gen werden vermoord. De Europeërs hadden hun in hunne wederzijdsche gezantschappen verscho len. Het waren de 430 mannen niet, die ont scheept om over de gezanten te waken, de orde en het leven der blanken, in 8 gebouwen ver spreid, konden verdedigen. De opstand neemt uitbreiding in de streken rond Tong Kou, Kwey sllen, New-Chouang, Nankin en Canton. Daarentegen werd Tlen-Tsin door de Europeesche troepen dees week ingeno men. Rusland maakt 60.000 man gereed om naar ChiDa te zenden. De mogendheden, is te vreezen, zullen China bij de ooren trekken dat ze zullen in hun handen blijven. De engelsche pers is van meening dat door de onophoudelijke uitbreiding die de troebels nemen Europa minstens 100.000 man zal moeten naar China zenden om de orde te herstellen. Men verneemt dat het chineesch gouverne ment sedert drie jaar maandelijks 20.000 ge- weeren invoerde. De Keizerin heeft tweemaal voor het begin der onlusten het opperhoofd der Boksers in ontvangst genomen. Dit bewijst dat het gouvernement bekend was met den aanvang der wanorders. Het chineesch leger. Zijne bewapening Een bericht uitShangaï meldt dat prins Tuan, opperbevelhebber van het chineesch leger, rond Peking omtrent 300.000 man verzameld heeft. Zijne schutterij bestaat uit 220 Creusolkanons, 48 Kruppkanons en 150 Maxims. De krijgsvoorraad is bijna onuitputtelijk. Die bevoorradingen werden door een duitsch huis geleverd. Die drie vierden der troepen die onder prins Tuans bevel staan zijn niet geoefend en weinig gewend aan het hanteeren der huidige wapens. Het geheele chineesche leger bedraagt 3 milli- oen mau. Een missionaris, Pater Zeno, vertelt dat de ijselijkheden door de Boksers in het noorden bedreven alles overtreft wat men inbeelden kan. Alleen In het noorden van Chan-Tung zijn 223 zendingen verbrand, geplunderd, verwoest, in asch of brijzeis gebracht. Meer dan 5.000 christenen worden van hunne haardsteden verjaagd, en een groot aantal ervan omgebracht. De ellende ls groot omdat de landbouwers naar hunne velden niet durven weerkeeren. Er zuilen meer dan tien jaren noodig zijn om terug op te bouwen wat neergeworpen is en den voorspoed in het verwoeste land weer te brengen. De beweging die de Boxers in gaog gestoken hebben had een levendigen stoot gekregen door de ontroering die in gansch het chineesch rijk de onlangsche aanvallen op den chineeschen grond door de duivels van het Westen (de europeërs) verwekt had. Ztj is uiterst hevig geworden sedert de omwen teling van 1898 die den oppersten hervormer, Kouang-Sou van den troon stiet om er opnieuw de keizerin-voogdes Tze-Chi op te zetten. De keizer, die toen regeerde, was 26 jaren oud. Hoewel het toeval hem als zoon van 't Hemelsch rijk liet den dag zien, was hij niettemin zoo hervormingsgezind dat hij eene gansche hernieu wing voor zijn land droomde en weljzoo vermetel was die te willen verwezenlijken op eenige maan den, wat het werk was van verscheidene ge slachten, zooniet eeuwen. Die Jozef II van het Oosten wierp dus iederen morgend bevelschriften van hervorming op het hoofd der oude bewarende mandarijnen, die het hoofd kwijt geraakten en verschrikt waren onder dien verpletterenden regen van hervormingen, maar die weldra uit die verslagenheid gekomen, de keizerin-voegdes smeekten oud-China te be vrijden dat ging ineenstorten onder de slagen van den keizerlijken vernieler. Kouang Sou wou alles in eenmaal hervormen, onderwijs, leger, zeewezen, bestuur, geldbeheer. Hij wilde eene hoogeschool, eene pers, Kamers en een korps eerlijke beambten scheppen En dat moest onmiddellijk gedaan of hervormd worden als bij too verslag Hij trotste met eene dwaze onvoorzichtigheid de ontzaglijke bondschap der bedreigde belaDgen, gansch het leger der mandai rijnen, die sinds eeuwen voor bezigheid hebben het keizerrijk uit te buiten tot meerdere eer en uitsluitende baat zijner leden. Hij schorstte de weerstrevige ambtenaren op, schafte de nutte- looze inrichtingen af en sloeg met verdubbelde slagen op het bestuurlijk machien op gevaar af het in stukken te doen springen. De rampen en de schande van den Sino-Japa- neeschen oorlog hadden hem verschrikt. Hij zag dat China verloren was indien het niet van onder tot boven hernieuwd werd, zooals Japan had ge daan. Hij was door dit voorbeeld aangetrokken. Japan volgde met belangstelling eersten nader hand met onru3t die poging van een verlichte vorst, wiens geest niets zag dan het nagejaagde doelwit en blind bleef voor den tegenstand. Een staatsaanslag werd beraamd. Kouang-Sou werd in zijn paleis omsingeld, zijne jonge her vormingsgezinde raadsmannen waren reeds ge vangen genomen of op vlucht. Hij moest zijn verval teekenen. De keizerin-voogdes, die China sedert 1861 tol 4889 als regentes, binst de min derjarigheid der twee keizers bestuurd had, her nam de heerschappij. De terugwerking tpgen den geest van hervor ming was verschrikkelijk. Zes der innige vertrou welingen van Kouang-Sou werden onthoofd Kang-Yu-Wei kon ontsnappen hoewel zijn hoofd op prijs werd gesteld. Mandchous vervingen bijna al de Chineezen in de besturen der provinciën. De keizer opgesloten in een huis der keizerlijke stad, leeft alsof hij niet bestond. In Januari 4900 heeft de regentes hem een opvolger aangeduid, een kind van 40 ;i 42 jaar, wiens vader, prins Tuan, over een halfjaar nog het hoofd der ge heime maatschappij der Boxers, dat ls baan- stroopers, was. Hadden de vreemde gezantschappen eenigszins de beweging tot hervorming gesteund, de keize rin zou ongetwijfeld haren staatsaanslag niet ge waagd hebben. Maar nauwelijks hadden de strafuitvoeringen plaats gehad of de keizerin gaf eene ontvangst aan het diplomatisch korps waar de vrouwen der gezantschappen op uitgenoodigd werden. Hunne aanwezigheid op die ontvangst werd langs weers kanten aanzien als de aanvaarding- der voltrok ken feiten. De samenzweringen der Boxers zijn het natuurlijke en rechtstreeksche voortvloeisel van den staatsaanslag en van de bijtreding die Europa eraan verleende. Lennick. Leve de democraten 0,25 Leven Pastoor Daens en Smid Lambrecht 4,00 Laarne. Omdat de smid 3 pinten ge wonnen heeft 0,10 En dat Kamiel nu Marieken heeft 0,40 Algemeen is het gedacht dat zwart brood kloe- ker of voedzamer is dan wit brood. Het averechte wordt hier bewezen De opwerping die tegen het wit brood gedaan werd wasdat de gluten of merg uit de bloem ge build was 't welk bloed kweekt en spierea geeft, evenals de phosphaten die de beenderen ver- straflën en den geest werkzaam maken. Ontledingen door een studiecomissie gedaan deden blijken dat de inhoud van gluten in beide soorten van bloem bevat het duizendste deal huns gewichts niet bedroeg. Het verschil was dus altijd niet merkelijk. Sommig wit brood bevat zelfs meer gluten dan masteluinen. Dus is het onverschillig wat men verbruikt, zou men besluiten. Nog niet. Om de voedende waarde van dit verschillig brood to kennen moet men nagaan tot welk punt de verschillende stollen die in de bakkerij gereed gemaakt worden door de maag \erteerd worden. Witbrood wordt best verteerd en laat minst... (zeg eens?) |overschot na. Daarna komt liet masteluinen brood met een vrij aanzienlijker restje en eindelijk het zwart brood met een ont zaglijk gevolg. Alzoo zijn de overblijfsels voor de drie soorten van brood wederkeerig 20 p. c. voor wit brood, 30 p. c. voor het masteluinen en 40 p. c. voor het zwarte brood. Dat wil niet zeggen dat masteluinen en zwart brood volledig moet afgeschaft worden. Ilet is nuttig en soms zelf onmisbaar voor zekere licha men om gezonds- oi geneeskundige reden die wij hier niet hoeven te bespreken. Sergeant. Waar naar ziet ge Piot. 'k Ileb iels laten vallen. Sergeant. Al valt uwen kop van uw kor- pus, dan ziet ge nog voor u, verstaan De kinderen. Karelken. Papa, mag ik die taart [hebben. Papa. Dat moet gij aan mama vragen. Karelken. Hebt gij hier dan niets te zeg gen, papa? Geen ongeluk zonder geluk. Een metser viel van een gebouw naar beneden en brak den hals. Toen men hem dood van den grond oplichtte, vond men een mes in zijne hand. Wat geluk 1 riep een oud vrouwken uit, dat hij niet op het mes gevallen. Recept tegen de hoofdpyn. Ziehier eene souvereine remedie voor de hoofd pijn. Zoohaast gij de hoofdpijn voelt komen, ge zegt niets, maar ge tracht ze verraderlijk aan te vallen. Gij houdt u zeer stil zonder u te verroeren en gij haalt eenen eemer water naar de pomp, of als ge geene pomp hebt, rivierwater is ook goed. Ge zet den eemer water in 't midden yan uwe keuken rechtover de stove. Als uwe hoofdpijn nu zeer hevig geworden is, en dat gij denkt dat ze niet meer zal verergeren, ge steekt uw hooid in den eemer water tot over den nekge blijft er zoo 24 uren inzitten en 's anderdaags zal uwe hoofdpijn verdwenen zijn gelijk tooverij. Een zonderlinge vreemdeling. Een bakker, die zich oversiapen had, keek, nog duizelig van den slaap, uit het venster, en niet wetende of het de morgendschemering was, die hij aan de lucht bespeurde, vroeg hij aan een voorbijganger He, zeg eens, vriendje, is dat daar ginds aan de lucht de zon of de maan Ik weet het niet, was het antwoord, ik hen hier in de stad geheel vreemd. beveelt zich aan voor alle werk dat den stiel aangaat aan matigen prijs. Bureel-, handels-, en gewoon drukwerk, bijzondere keus van doodsbeeldekens, doodsbrieven, trekbrieven, affichen, enz, Grootere werken bij onderneming. Raadselboek, 526 schoone raadsels 0,10 Lollekensboek, om zich kreupel te lachen 0.10 Goochelboekje, gr. keus van tooverkunsten 0,40 Vlaamsch-Fransch,gemeenzame gesprekken 0,10 Kleine Kabinet secretaris 0,40 Liedjesboek, kluchtliederen 0,40 Vermakelijk leven van Thyl-Uilenspiegel 0,50 Reinaart de Vos of het oordeel der dieren 0,50 Bieboek, of de wijze om bijen te kweeken 0,50 De nieuwe troost der armen (500 remediën) 0,50 Snoek's groot Raadselboek 0,50 Schaduwbeelden met de hand 0,50 eenen koetsier bij den notaris Verbrugghen te St-Lievens-Hautem. Goede loon. Eene Volle Zeug, van eerste klas, bij J-.B Roelandt, Ceeraardsoergschestraat. Ninove. VOLLEDIGE GEHEZm ELIXIR S'-WNCENTIUS 1 Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor iolL-Mir.cn. ch to berncn bij 4t ZUSTERS Tan LIEFDE. 105, Run St-Domlnlqne.PatJI* GUIN-T, ApoWter-Cbiraiit, 1Pasefge Saulnler. Part]». Algemeen Depot ch. delacre, BruxelXam. IN allc apotcken. riufrohrlft Franco Depot, Constant De Ruyver,Beverstraat, Ninove EMILE VERMEEREN, DENDER WINDEKE-NINOVE Speciaal Vet voor Tabakkweek, inhoudende per 0/0 klg. minstens 6,50 Nitrieke stikstof, 3,50 Phosphoorzuur, oplosbaar in water en citroenzuren ammoniak 10,50 zuivere Potasch, uit dubbele zwavelzure potasch en magnesia. Aan den prijs van 17 fr. de 100 klg. Te gebruiken tegen 4000 klg. per hektaar als volle mest en 500 klg. als hulpmest. Dubbele zwavelzure potasch en magnesia, 26 0/0 zuivere potasch Bezondere grondstof voor tabak. Aan den prijs van 13,50 fr. de 100 klg. Ook verkrijgbaar bij den heer JAN DAEM, koophandelaar in tabak, aan de static van Sant bergen eenen smidsknecht, een weinig met het mekaniek bekend,loon naar werk, bij P.Lamarcq, Ronse eene groote hoeveelheid hooigras bij de gebroe ders Van Oudenhove te Denderhoutem. VBBZKKKRDB GBNBZING TU U van A. VIMCEWT Apotheker, 33, Grensatra&t, 33 BRUSSEL Dit volprexen Geneesmiddel, ultslullelijk getrokken uit planten, bevat hoegenaamd geene enkele schel kundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch ln alle goede Apotheken.Opeending'fege» rembounement. Indien gij aan de jicht lijdt, mllen gij aan 't rbumatism lijdt. ■idlcn gij al de geneesmiddels beproefd hebt. ndleii gij al de wrijfmiddclcn gebruikt hebt, ndleu gij geen uitslag bekomen bobt. nillen gij wens. ht ontlast te zijn van al deze ziekten die uw leven vergiftigen, neemt dan den Elixir untlrliiiiuullMinal et nntlgoutteux, k. YIHCENT, apotheker, te Brussel.

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 3