ORGAAN DER CH RISTEN E VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! De nieuwe Kamer. Algemeen Stemrecht. De Strijd van morgen. Brief van den Nederhasseltschen boer aan M. De Backer. CHINA. TIENDE JAARGANG Nr 27 5 CENTIEMEN HET NUMMER. ZONDAG 8 JULI 1900. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is het brand, Als ik luid, o heil en glorié, Is 't victorie, In Vlaanderenland i ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 3,oo fr.; 6maanden 1,75 fr.; —3 maanden i,oo fr. (Voor 't buitenland 5,oo 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbergh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het land. ANNONCENPRIJS per drukregel G. ..one annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Men zende alles vóór donderdag middag. Van nu tot nieuwjaar, kost Klokke Roe« land 1,50. Demokraten, verspreidt ons blad. Wat wij van haar verwachten 1. Zuiver algemeen stemrecht met toepassing der zuivere E. V. voor ge meente en provincie, onmiddelijk. 2. Zuiver algemeen stemrecht voor Kamer en Senaat en de kiezing einde April ol begin van Mei. 3. Uitbreiding van het pensioen op grond der klimmende belasting. 4. Vermindering van het oorlogs- budjeten vrijwilligersleger. 5. Werkmanswetten. b. Ernstig landbouwkrediet. 7. Ontlasting der volkseetwaren. Verders een duchtige schaaf op al de tergende onrechtvaardigheden die nog altijd, ondanks de algemeene klachten, jachtwet, erleniswet, vergunningsrecht, enz. enz. blijven onteeren. Wij zullen zorgvuldig de handelin gen onzer wetgevers opvolgen hunne plichten herinneren, waar zij die ver geten hun verraad aan de kaak stel len, indien zij het mochten plegen opdat onze lezers op het einde van Iftrnr mandaat het bilan hunner gekozenen kunnen opmaken. lijksch brood niet eens kunnen aanschafleu en te hoog zijn geplaatst om af te dalen ten einde hel te verdienen zonder zich te vernederen, en die dan op den dag der kiezing hu me wraak koelen met te stemmen voor het collectivism. En dan kwam men beweeren dat het enkel voor ons, werklieden was, dat men vreezen moest voor wanorde, wij die niets beteis vragen dan de orde, omdat we dan alleen kunnen werken en ons brood verdienen voor vrouw en familie, hetgeen onmogelijk is ten tijde van oproer. Gelukkiglijk slaat het Gentsche blad al die argu menten in duigen met te bewijzen door wie de laatste stemmen der socialisten zijn uitgebracht en zal in de katholieke partij een groot vooroor deel doen verdwijnen. En voor hetgeen de liberale bewarende partij betreft, het grootste getal hunner bladen zijn 't zuiver algemeen stemrecht genegen, en Le Pe tit Bleu, een der voornaamste, heeft verleden week openlijk het gedacht goedgekeurd der Ka merleden die voornemens zijn den tegenstand in de Kamer te vernieuwen door welken men ver leden jaar Van den Peereboom deed tuimelen en nu weerom de Smet zal omverwerpen indien hij geen recht wil verschaffen. Ziedaar feiten van belang-, welke de oplossing onzer kieskwestie een grooten stap zullen doen verhaasten, hetgene eenter niet wil zeggen, dat we den strijd als gewonnen aanschouwen en werkloos zullen blijven neen op de barrikaden zoogoed als op de tribuun zullen we onzen plicht begrijpen, doch we hopen dat de katholieke partij 11a de zoo beredeneerde taal een harer bijzonder ste dagbladen het zoo ver niet zal laten komen en ir. hct-bo'.ar.g der orde, a?.n het hnd.,di?n 70n tlgen maatregel zal schenken, welke eene alge meene bevrediging en bijgevolg ook welvaart aan iedereen zal verschaffen. F. Lambrecht. Een onzer Antwerpsche vrienden geeft in het Volksrecht van verleden zondag een gloedvol artikel ter verdediging van het zuiver algemeen stemrecht, dat natuurlijk de gevoelens vertolkt van ons allen. Echter deelen we de gedachte niet dat de be weging zal gestremd worden door sabels en ba- jonnetten. Altijd was ons oordeel, dat de bewarende par tijen, zoowel katholieken als liberalen, zouden geëindigd hebben met er voorstanders van te worden. Het is dan ook met eer innig gevoel van vol doening, dat we twee feiten van beteekenis wil len vooruitzetten, ten einde de vrees van onzen vriend te doen verdwijnen en de verzekerde evo lutie of bekeering van twee voorname bladen der conservatieve partijen ten voordeele van het zui ver algemeen stemrecht te bewijzen. De Bien Public, ln eene merkwaardige studie, welke we tot ons spijt niet in haar geheel kunnen wedergeven, bewijst met cijfers, dat de katho lieke partij geen schrik hoeft te hebben van de gelijkheid op kiesgebied. Hij heeft aangetoond dat de uitslag der laatste kiezing niet alleen eene meerderheid van stem men aan hen gaf in het land (onze steramen bij- gerekend), maar ook eene meerderheid van stem mers dat liet eene dwaling is geweest te geloo- ven, dat het enkel de eenstemmers waren die kozen voor de socialisten, daar het tegendeel klaarblijkend is bewezen en het bijgevolg voor de bewarende partij, welke altijd zoo bezorgd was geweest om het land voor wanorde te bewa ren, eene plicht werd op te komen tegen hel schandalig meervoudig stemrecht, dat aanleiding gaf tot zooveel bedrog en knoeierijen, of ten minste dit stelsel niet meer te verdedigen. Ziedaar het oordeel van een bewarend blad over het algemeen stemrecht, en we deelen ten volle zijne gevoelens voor wat de orde betreft, hetgene zoo graag ten voordeele van het behoud van het tegenwoordig stelsel wordt ingevoepen. Immers, men heeft de stemmen gegeven aan den eigendom volgens het kadastraal inkomen, zeggende dat deze meer belang hadden in de be warende politiek dan de werklieden maar men heeft vergeten, dat meer dan de tweederdeu dier eigenaars het maar zijn in schijn en tot over de ooren vastzitten in de hypotheken dat er eene keten rond den hals van ontelbare boeren en bur gers, drijstemmers, is gesmeed en deze tot het uiterste gedreven, geven op den dag der kiezing hunne stem aan de partij welke 't meest oproerig schijnt, hopende op die wijze uit de klauwen der geldmannen te worden verlost. Hetzelfde geldt voor de geleerdheid. Aan dezen die een diploma van hooger onder was bezitten, geeft men 3 s'emmen, altijd omdat ze voor de ord 1 zijn maar hoovelen zijn er niet onder die mannen, die niets beters vragen dan de maatschappij 't onderste boven te zien keeren advokaten, geneesheeren, kandidaat notarissen, pnz., enz., met duizenden, die zich het dage- M. De Smet-De Naeyer, eerste minister de3 lands, heeft dus op het banket der Meelingisten van Antwerpen gezegd, onder het toejuichend getier eener bende nobiljons en pluimstrijkers, wier hoofden door den champagne verhit waren, dat het meerderheidsstelsel eerlijk en rechtvaar dig is. Dat is een kaakslag voor het volk dat is een hoon in het gelaat gespuwd van hen, die de voortbrengers zijn van 's lands rijkdom. Ik vraag het u, wroeters uit Wallonië, of gij geene menschen zijt van vlcesch en bloed, kin deren van een en denzelfien Vader, als zij die uw zweet, in goudstaven veranderd, gaan verspelen Jn Oosteode, in Spa of in Monaco? Ik vraag het u, eenvoudige werklieden van het miskende Vlaanderland, of gij niet zoo eerbied- weerdig zijt als zij die met de vruchten van uwen zwaren arbeid, uwe dochters, van in de wieg reeds door de ellende vervolgd, opleiden tot koninginnen der wulpschheid. En het schijnt mij alsof duizenden, neen, hon derdduizenden stemmen van Noord tot Zuid, van Oost tot West, zich versmelten tot den kreet, dat de hoofdminister van het vrije en onafhankelijke België verleden Zondag gelogen, schandig, bru taal gelogen heeft 1 Neen, het meervoudig stelsel is niet rechtvaar dig- Alleen het zuiver en algemeen stemrecht is eerlijk l Maar de lieden die eene zekere fortuin bezitten en groote, o%'ergroole belastingen aan den Staat betalen, mogen toch wel iets meer te zeggen hebben wat 's lands zaken betreft, dan de sukke laars welke morgen, vandaag nog misschien, de haaden moeten uitsteken tot de openbare liefda digheid. En de geleerden, die op geestesgebied uitblin ken boven hunnen evenmensch, kunnen toch wel een beter oordeel strijken over België's politiek dan de ongeleiterden, die soms geene A. uit eene B kunnen onderscheiden, en hebbeD dus wel het recht een of twee stemmekens meer uit to bren gen in de verkiezingen. Bedrog, moedwillig boerenbedrog 1 Oogenver blinding en anders niet 1 Want indien de arbeiders arm en bekrompen leven, het is uwe schuld, rijken en machtigen. Gij slokt het leeuwenaandeel in der win3t, die dank aan hun aanhoudend en moordend slaven geboren wordt. Dat leeuwenaandeel kunt gij voorloopig nog gebruiken om uw waggelend kraam recht te houden. Laat vrij voor het oogenblik uw goud nog schitteren om het oog der massa te verblinden, die, helaas niet beter weet. Maar doet in Gods naam afstand van uwe twee, drie en vier slemmen. I Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Goed. Dus ook op kiesterrien. Olwoidt soms op rechterlijk gebied de edele jonknr, die met voorbedachten rade zijnen vijand in een tweegevecht doodt, drijmaal strenger ge- straf. dan de jonge boer, die in een oogenblik van helsche jaloerschheid zijnen medeminnaar een mes lusschen de ribben jaagt. En gij, meesters met het woord en met de pen, dat voorrecht willen behouden, welk ieder recht geaard man tegen de borst stuit, is dat uw eigen talent niet miskennen, u zeiven niet vernederen? Socialisten, kloekmoedig vat gij den strijd weêr aan -oor het a één man, ééne stem G'i zijt ons voor geweest. Wij, kristene demo- krat n, meenden met onzen nieuwgekozen volks vertegenwoordiger De Backer aan het hoofd, de eersen te zijn. N zoo is het ook goed. Wij beloven u flink ter fi de te staan. K •eslies van zulk groot belang moeten met vere-nigde krachten betracht worden. Demokraten van alle kleur, de rangen dicht gesloten en samen als één man op de bres om die nat'i'ijke ongelijkheid uit de Grondwet doen ver dwenen. Behouders, houdt u gereed de strijd zal hard' nekkig en onmeedoogend wezen Zegt reeds aan uwe vrienden de gendarmen, dat zij de sabels scherpen. Een woord van u is genoeg en die koude, ake lige moordtuigen malen wild in 't rond. B eveelt ook aan de soldaten nu reeds de bajonet op het geweer te steken. yilaar neen, dat nietDe bajonnelten [ook wor- En nu, demokraten, indien er soms iemand een penning kwam bedelen voor Albrecht van Coburg, opgepast en de beurzen goed en stevig toegeriemd. Er zal wellicht een dag komen, dati er geld, veel geld zal noodig wezen om de ongelukkige weduwen en weezen te ondersteunen der slacht' offers die misschien zullen vallen in den heiligen strijd voor het algemeen stemrecht. Het Volksrecht. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Ik neem de pen in de hand om u te laten we ten, dat ik en mijn vrouw on mijn zoon Amandus overloopen van geluk... omdat ge nog leeft. Mijn ziele Gods, was me dat 'ne slag 1 Wij hadden reeds een gewijde keers aanstoken en u twee Vadronsen gegeven in ons avondge bed... denkende dat gij ad patres waart, maar, Godlof, z'en hebben u nog niet vast, 't en waren maar valsche zeisels 'tgeen men vertelde, en wij vernamen verleden week door ons geliefde Klok ke. dat g'er weer bovenop zijt. Proficiat 1 Dat zegt u uit den grond van zijn hert uw oude getrouwe vriend, alsook zijn brave wederhelft en zijn uw toegenegen zoon. Ik kan niet nalaten er eenige woorden bij te voegen over onze duurbare partij. 'k Ea geraak tegenwoordig niet veel op mijnen bureau, maar terwijl ik nu toch aan 't schrijven ben moet er dat bij. Vele vrienden vragen mij Wat zal De Backer ia de Kamer doen En dan antwoordt ik Wacht uwen tijd af. Wij zullen in De Backer niet moe- tem beschaamd zijn. Wij kennen onzen man. Daarom, als gij in de Kamer zijt, ziet dat ge doorkaptNaar niemand omzienRecht door zee Ik weet wel dat gij het kwaad voor uwe sche nen zult hebben, want ge zit daar alleen te mid den van al die aardige santen en vieze kalanten, maar 't is een reden te meer om u niet le genee- ren. Recht voor de vuist, zonder vaar of vrees, hoe meer geweld hoe min getJd, gelijk het een vlaamschen kerel past. Met genoegen heb lk vernomen, dat gij in de Kamer onze moedertale gaat spreken. De Den- derrode lacht daar wel mee (dien dommen meut- ten maar wij, de boeren en de werklieden en de burgers, wij roepen Bravo! drijmaal bravo Laat Woeste, Bethune en compagnie maar fransch babbelen de Volkspartij moet Vlaamsch zijn, Vlaamsch in merg en been, dus ook in de Kamer. De socialisten zullen verplicht zijn u te volgen, de liberalen ook en do bewaarders idem. Gij moet do vlaamsche vlag daar recht houden, die door het verdwijnen van Juliaan De Vriendt zonder verdediger bleef. Zoo zal ons taalrecht geëerbiedigd worden en ons warm, gezond en krachtig vlaamsch bloed niet moeten achteruitgaan voor fransche stoeferij. Ik heb ook vernomen dat gij met hand en tand onzen heiligen godsdienst zult verdedigen. Zoo moet het gaan Het geloof verzwakt door de dwaze predikatiën en handelingen van sommige priesters en steen kwezels, die ons aanzien als voorloopers van den antichrist en ods zouden willen radbrakenen sleenigen, terwijl de Zaligmaker zegde Dat hjj die zonder zonde is den eersten steen werpe... De godsdienst is alles wat schoon en verheven is, 't is het leven der ziel, de kracht in Let lijden, de hoop in het strijden, maar velen, zeer velen, helaas, steken hem in een vastenavondpik. Wij moeten het voorbeeld geven. Dat valsch gewaad moet er af. In deze tijden van troebel en discussie moet de Kerk nieuw leven putten in de bron der Catacomben, toen zij in het paleis van keizer Constantijn verscheen, niet als een vleier of een kruiper, maar als de edele volgelinge van Christus, den grooten Mar telaar van recht en gerechtigheid. Eindelijk, zien w:j u met genoegen naar de Kamer gaan, omdat gij daar benevens de boeren-, burgers- en werkmaasbelangen de politieke ge lijkheid en rechtveerdigheid zult voorstaan. Heere God, als ge onze kiesstelsels ziet, weet ge seffens uit welken stal dat ze komen er ligt daar geen vezeltje goede wil in in alles ziet ge den klau v van den verschrikten gierigaard, die vreest dat men zijne Flippen komt stelen. Daarin moet er 'ne groote kuisch gedaan wor den. Al dat eeuwigste bedrog moet weg1 't Is gelijk een vuile stinkende goot die ten allen kante op Belgeland drupt. 't Wordt 'ne kanker, een bloedige kanker. D'eer v-uvoiisj.and «iseht het aiivar ritremeen stemrecht, en mijnen Mandus zegt, aan 21 jaar. Nu, doe er 't besle mee. Op ons moogt ge rekenen. Wij rekenen op u. En 't woord van 'nen Roelander staat op steen. Yours truly. De Nederhasseltsche Boer» De gebeurtenissen, die in China voorvallen, zijn van zulk groot gewicht dat wij het gepast achten eenige woorden over dit land te zeggen. Als ge op eene landkaart van Azië kijkt, zult ge gansch van boven, 't is te zeggen ten Noorden een uitgestrekt lar.d ontdekken, reikende van het Oosten naar het Westen of van links tot rechts op de kaart. Dit land is het oneindig groot Siberië, rijk aan delfstoffen, guur en koud van klimaat, waar de ongelukkige Polen, die voor hun volk durven strijden, of, da Russen die werken om voor hun land wat meer bestuurlijke vrijheid te bekomen, gebannen worden en in de mijnen moeten zwoegen. Oamiddelijk onder Siberië, 't is te zeggen ten Oosten, ligt eene groote uitgestrektheid grond, die gansch het midden van Asië beslaat en rechts (Oostwaarts) reikt tot aan de zee dat is China. Dit land is bijkans zoo uitgestrekt als gansch Europa en telt 400 millioen inwoners gansch Europa telt tegenwoordig slechts omtrent 320 millioen. De chinees is een beschaafd meüsch, zeer goede koopman, uitmuntende goede landbouwer. Hij is werkzaam en leeft met weinig. Zijn godsdienst is het Boudhisme en de godsdienst van Confu cius. Een derde godsdienst heeft min aanhangers. De chinees is geluwachtig van kleurzijns oogen slaan iets schuinseh zijn hoofd is gescho ren uitgenomen op den tcp van 't hoofd hij laat daar het haar zoolang groeien als het wil, vlecht het en laat het als een siaart op den rug hangen. Als Europa nog in barbaarschheid gedompeld was, was de chinees reeds ver gevorderd op den weg der beschaving, doch op eens deed hij geen vooruitgang meer zijn graad van beschaving is nu dezelfde als over twee duizend jaren. In China was het schietpoeder eer gekend als ln Europa 't papier, de teelt der zijdewormen wa ren ook sinds geen geheim meer voor de Chinee- zen als men ze eerst leerde kennen in Europa, en China kende ook de drukpers lang eer dat Guten berg en Coster ze uitvonden in de XV* eeuw, hier in Europa. Welke is nu de oorzaak van die woelingen Waarom worden de christenen daar vermoord? Waarom is de chinees zoo gebeten op de vreem delingen De tout volgens ons ligt meer aan de Europea nen dan aan de Chineezen. E'- was een tijd op denwelken de Chineezen in 'tgeheel zoo vijandig niet waren aan de christe nen en de vreemdelingen als nu. Reeds in do XVI0 eeuw waren daar katholieke missionarissen zij waren er welkom en deden veel bekceringen. Doch de Chineezen zagen weldra al de streken van Asië overrompeld door de vreemdelingen. De

Klokke Roeland | 1900 | | pagina 1