Nut der IJzerenwegen Eene anecdoot W etenswaardigheden de katholieken om de christen demo craten te bevechten. De macht der Hel zal niets kunnen^ tegen u, zegt 't evangelie, sprekende van de Kerk. De macht der Hel, 't is tezeggenin ditgeval,van de geldmacht; van de verdrukkers, van de brood' roovers, van de eerroovers, van d< lasteraars, van de nijdigaards, zal oo! niets kunnen tegen de christene volks^ partij. H. Plancquaert. 1 ""'.-TT-»—"— J- stelling diene tot practisch nut en voordeel van overvloed van vliegen en ander ongedierte bi] ons volk Welnu, dit kan gemakkelijk gebeuren, als men in tijds de leerlingen inlicht, DENDERHAUTEM-TRAM Een ijzerweg brengt niet alleenlijk handel, nijverheid en leven in die gemeenten, velke het voordeel hebben eene statie of halt te be zitten, maar hij begunstigt de geleerdheid en verfijnt niet minder de opvoeding der menschen onder elkander. Vergelijkt den stoffelijken toestand der ge-; meente Haaltert, die sinds 40 jaar cene spoor-> baan geniet met hare aanpalende zuster Den"J derhautem, welke dergelijke middelen van verj keer mist, alhoewel sterker van bevolking erff grooter in uitgestrektheid. Bij eerstgenoemde heeft zich alras eene plaatselijke nijverheid in het groot ontwikkeld, zooals het vervaardigen van kostelijke kanton en allerhande fijne vrou welijke handwerken. Verders zekere weefsels van groote waarde en dit alles, met eene kleine verplaatsing en geringe kosten, vertrekt per spoor naar den vreemde, terwijl hare reusach tige zuster Denderhautem in haren handel van handschoen, lacet kant en parel werk, alsook hare gcweefsels in servetten en Jacquard gen. odzaakt is hare fabrikatie naar Ninove, afstand 5 kilometers of naar Denderleeuw, afstand 7 kilometers, te vervoeren. Hierdoor ontstaan grooter uitgaven en een ernstig tijdverlies. Denderhautem, door de onverschilligheid zijns bcstuurs, blijft op 't achterplan geschoven alhoewel de meerderheid der ingezetenen vooruitstrevend geworden zijn om eene tram lijn te bezitten, uitgaande van Maria-Lierde, Ophasselt, Stcenhuize, Voorde, Aspelaere, Nederhasselt Ileldergem Denderhautem Iddergem en Denderleeuw-statie. Dergelijke tramlijn ware hoogst nuttig en aan een bestendig verkeer onderworpen door de fruithandelaars naar Brussel en tevens door de werklieden, die dagelijks naar dc hoofdstad in het werk gaan. Wij vermelden nog niet de kleine neringdoende lieden, die boter, tiers in het dorp en omliggende opkoopen om dit alles Dit is eene eerste plicht voor de heeren die 't bestuur in handen hebben. Een tweede plicht zou zijn oud-leerlingen en leerlingen van alle gezindheid in het bestuur op te nemen. Een derde plicht persoonlijke en monde- lingsche aanmoediging. u De bazen zouden hierin veel kunnen helpenr' Allo, heeren, wat goeden wil. CONCERTS Ligt de K. Harmonie wellicht vermoord, dat we haar niet meer hooren Of rust ze nog uit van dekermis 't Wordt hier waarlijk zoo 'dood als een pier. Nu ziet men maar al te wel hoe gemakkelijk het zou zijn moesten al de* muzieken beurtelings optreden. De Harmonie? trekt 25oo fr. Geeft elk muziek daarvan 5oo fr.' ^en dat ze er 10 concerts voor geven, is 5o fr. 'perconcert; dan hebben we 5o concerts per sezoen of 3 per week (met deze der soldaatjes, meêgerekend). En 't en zou ons geenen duit meer kosten. ^regenachtig weder is het op die plaats een ware modderpoel het is onmogelijk daar te gaan of ge zoudt uw broek moeten optrekken, en dan zit ge in de modder tot over de schoenen. Ver deden week heb ik nog gezien dat er eene ?oude vrouw in de modder zat tot over hare kloeffen, en ik moest haar helpen, wilde zij <laar uit kunnen. En die plaats is gelegen tus schen de Teeken Academie en het Museum van Oudheden, ik zeg u maar dat. Ge moet niet denken, vriend "lezer, dat het nog maar onlangs zoo ligt, maar het is daar zoo al jaren en jaren. Vrienden democraten, werkt en maakt propa ganda waar gij kunt, en wij zullen in de eerst komende kiezing onze mannen naar den raad zenden die de verschillende grieven zullen be kend maken en onze partij zullen weten te verdedigen. Jean V. Gemeente Vichte Ter gelegenheid van den verjaardag der inhuldiging van het vaandel der christene volkspartij, zal er op ZONDAG 7 AUGUSTI OM 3 URE Gedenkteeken De Backer ££/y£ VOLKS-MEETING Vorig bedrag bekomen in de gemeente Denderhautem 392,00 M. V. M. ingenieur Zonhove 10,00 Lijst Iddergem 25,95 Lijst Idegem i6,3o Eenige vrienden uit Antwerpen 10,00 Lijst Terjoden I4>7° Lijst Oultre-dorp 41,5o 3 vrienden uit Zarren 5,00 Lijst De Meerleer, Brussel 14,5o M. C. Burms, Ninove 5,00 Lijst Okegem 36,5o Totaal fr. 571,45 De vrienden, diemet een inschrijving- lijst, of door hunne persoonlijke bijdrage medewerken voor het gedenkteeken van wijlen Advokaat De Backer, mogen tot gemak der inzameling, indien zij het noodig achten, de lijsten tot einde Augusti houden. Het Midden-Comiteit te Denderhautem. Sinds 2 weken wordt onder dien titel door de socialisten een roman verspreid in hun teBraKcUan'dSf man" tëk7ëngen. Zelfs menig j weekblad van het arrondissement Aalst, waar beenhouwer, die te middernacht zijn vieesch r,m M per rijtuig of kar naar de hoofdstad vervoert, s daarvan ontslagen,hadde hij eenen plaat- eff VeeiOKKers', wèitc loof jIi; vQtleeeerg zouden bediend worden, is hij even ontschatte- lijk. De gemeente Denderhautem door zijne lig ging en ovalen vorm heeft behoefte aan eene tweede tramlijn Zuidwaarts hare verbinding met den tram Ninove-Brussel en Noordwaarts met Aalst langs Haeltert-Terjoden. Zoo doende ware Denderhautem doorkruist en met Gent en Brussel in verkeer. D. Mokraat. Denderleeuw De vrienden die de reis mededoen naar Ant- wcr;>en op 14 Augustus aanstaande, worden vriendelijk verzocht om 6 ure 's morgens (zeer stip:) tegenwoordig te zijn in het lokaal der Jonge Wacht, Langestraat, om aldaar hunne reis".aart en hunnen groenen strik te komen ont-. ringen. Om 6 1/2 ure vertrekken wij stoets gewijze raar de statie met d groene vlag aan 't hoofd, om den trein te nemen van 7 ure. Om 9 u. 6 m. aankomst in Antwerpen (middenstatie) alwaar de democraten van Antwerpen ons zullen afhalen. Van daar vertrekken we stoetsgewijze naar het democratisch Volkshuis, waar om 10 - ure een huldebetoog zal gebracht worden aan den heer priester Fonteyne. Daar zal 't woord bij, om een persoonlijken haat bot te vie: men zoekt M. Petrus Daens in een valsch dag licht te stellen, als zou hij van over 3 jaar ge- intrigeerd hebben om M. De Backer te kunnen Wij begrijpen wel het doel van den schrijver, doch hoe kan men toch zulke dwaasheden aan zijne lezers vertellen? Vooreerst, M. De Backer heeft over 3 a 4 jaar geene zware ziekte gehad zooals schrijver meldt, 't was enkel een farceur die tijdens het overlijden van M. Bara in 1900 de beruchte depeche zond naar Ninove, mel dende 't overlijden van M. De Backer, en waarvan onze christene brave zielen zich spoe dig met de verspreiding gelastten. Bijgevolg was de geheime bijeenkomst of sameuzwering te Brussel er niet noodig om M. Van Schuylen- bergh te verplichten zich van kant te maken voor M. Daens, die maar 3£ plaatsvervanger was op de lijst van over 4 jaar en dus nog den heer Lebon 2e plaatsvervanger had moeten van kant helpen hebben. Wij hopen dat deze kleine uitlegging zal voldoende zijn om den schrijver van dien fabel zijne dwaling te doen erkennen en van geene goedkeuring van christene democraten meer te komen spreken we vinden dat hij nuttiger werk zou verrichten met de kapitalisten aan te vallen, die in zijne omgeving samen spannen om alle volksbeweging der democratie te ver smachten, 't is gelijk onder welke kleur ze zich voordoet, liever dan modder en laster te gooien over het hoofd van een man zooals Petrus gevoerd worden beurtelings door pr. Fonteyne i Daens, die 40 jaar lang in De Werkman altoos (Antwerpen), Albert Van den Bruelle (Dender- hautem) en Louis De Bruyn (voorzitter onzer Jonge Wacht). lederen deelnemer kan zijn noenmaal van huis medebrengen en kan het in het Volkshuis, met een puik glas democratisch bier, gerust nemen, 's Namiddags zullen wc gezamentlijk de dokken en den dierentuin bezoeken en daarna keeren we terug met den trein van 6 u. 22 m. om in Denderleeuw aan te komen om 8 u. 20. (Alsdan is er correspondentie voor al de om streken). De vrienden van Vollezele kunnen (indien zij het verlangen) des Zaterdags met den avond ir Denderleeuw toekomen en zullen met volle plezier bij al onze vrienden te slapen vinden Al deze schikkingen gullen ten stipste worden gevolgd. N/nnens de JopffcWacht.*-k AALST TENTOONSTELLING Een vriend die, naar we mogen veronder stellen, op de hoogte moet zijn der zaak, ver zekert ons dat alles zoo traagjes gaat in de academie voor het inrichten der tentoonstelling ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan, dat de leerlingen nog zullen moeten eindigen met zeiven de handen uit de mouwen te steken. Als 't zoo is, loopt men verzekerd een flauw beestje te gemoet, en zou men beter doen de Aalstcnaars niet belachelijk te maken. De tentoonstelling moet goed zijn of ze moet niets zijn. Onze stadsgenooten moeten er kun nen zien dat ze veel in hunne eigen stad kunnen krijgen wat ze nu in andere steden gaan zoeken. Want wij zouden willen dat het niet enkel op liefhebberij uitdraait, maar dat de tentoon- de grieven der werkersklasse heeft verdedigd is hij niet overtuigd dat hij zich de moeite geve het nummer van 5 en 12 juni 1 1. van Ridder Geeraards uit Geeraardsbergen te lezen en daarin zal hij vinden dat er wel spraak is ge weest een verbond van liberalen en katholieken in het arrondissement Aalst samen te stillen ten einde ons, het volk, onder 't gewicht van hunne kapitalen te vei pletteren met de laatste kiezing en nu de werking der bazenvercenigin- gen zal hun spel genoeg opleveren om zijne troepen bijeen te houden. Democraat. Uit Gent De Vischmarkt te Gent is over eenige maan den gedeeltelijk afgebroken en vergroot ook de Groenselmarkt is voor het verkeer van rijtuigen veel verbeterd daar de visch als hij 'toekomt nu binnen de markt gestapeld wordt in plaats van buiten zooals vroeger allerbest, maar wat menigen Gentenaar en vreemdeling aardig doet opzien is dat men, in den gr00ten ingang komende, eenen verpestenden geur in den neus krijgt. In dien ingang onder de poort staan er zoo wat 3o tonnen met afgekeurde rotte visch, afval, enz. dat staat daar geheel den dag te stinken tot 's avonds 7 tot 8 ure. Met mij, vrienden lezers, zult gij moeten be kennen dat het zou moeten veranderen en dat ons stadsbestuur wel eene andere plaats zou kunnen vinden en de bezoekers dat reukje sparen. Ook in de stad bestaat er eene straat, ge naamd het Tempelhof in deze straat is er eene kromming als men daar voorbij komt zou men geheel dikwijls omvervallen van een bijzonderen reuk, dat voort komt van lieden, die ontsteld moeten geweest zijn vandaar plaats hebben ter herberg IN DE KNOCK, bij Degroote, gegeven door den Eerweerden heer priester FONTEYNE, advocaat Hector PLANCQUAERT en andere sprekers. Om 11 ure, ontvangst ter statie aldaar en welkomgroet in het Hotel de la Station. M. A. De vrienden partijgenooten van Kortrijk en 't omliggende worden verwittigd dat er een BANK WAGEN ter hunner beschik king zal gesteld worden, ten einde bij tijds te kunnen aankomen. Vertrek uit het lokaal Den Olifant, Sweveghemstraat, om 2 ure juist. Prijs voor gaan en keeren, x fr. Op heden zijn wij ons oud lokaal bij Henri Berlaer ontzegd en voor reden geeft hij te kennen dat het is door groote beloften en ge weldige bedreigingen. Maar andere zijn blijde ons huis en koer te geven, groot genoeg voor 2000 menschen, zonder de gendarmen die ten getalle van 5o zullen in den voormiddag toe komen, want Vichte is in staat van beleg ver klaard op dien dag. Tot Vichte hebben wij nog een ouden v: iend die mij voor dezen een goeden cadeau gegeven heeft voor mijn leden en die nu pastoor is en eene meeting gedaan heeft voor ons in den Stoel der Waarheid en ons genaamd heeft de valsche profeten en bevende van colère riep hij dat de parochianen naar ons niet mochten luisteren, want dat wij, wolven, met schapen vellen bekleed waren. Gelijk vü£^iiziixU-SÜLziyi JGGJUgfl Twastsa geven en geen mannen van slok al op te zijn. Alle ware democraten zullen het hun tot eene plicht rekenen naar Vichte te komen om den waren volkspriester Fonteyne, advocaat Hector Plancquaert en andere sprekers te hooren uit leggen wat er het volk te doen staat als het wil verbetering in zijn lot vinden. Niemand moet er nog aan twijfelen dat de kopstukken van Vichte beginnen de toekomst te vreezen zij zien dat het volk gaat ontwaken uit den slaap der slavernij, waarin het zoo lang gedompeld ligt. Zoodus'vrienden, zondag allen naar Vichte I H. De Roost. IDDERGEM We lezen in het staatsblad dezer week dat onze burgemeester M. Van Santen, vereerd is met het burgerkruis van eerste klas en de heer Lonk, schepene, met dit van tweede klas. Wij wenschen die twee oude braven, altoos rechtzinnige democraten, van harte geluk voor hunne benoeming, doch drukken onzen spijt uit ook het kruis niet te zien prijken op de borst van onzen eersten schepene, M. Colbaert, die nogthans een model van bestuurder en volks man is in onze gemeente. Zouden de kwatongen misschien ook bij den minister gaan zeggen hebben dat Camiel soms wel eens den behouder vertoonen kan ook om zoo te handelen Dit zullen we onderzoeken. HET LEVEN DER BLOEM (2e Vervolg) II. In het vorige hoofdstuk hebben wij de be- standdeelen der bloem leeren kennen. Wij onderscheiden in eene bloem i° het bloem- bekleedsel (of bloemdek), dat uit een zeker aan tal bloembladen bestaat. Bij vele bloemen zijn de bloembladen tweeërleide buitenste vormen den kelk, de binnenste de kroon. 2° De meeldraden Elke meeldraad bestaat uit een helmdrager en een helmknop. In den helmknop ontstaat het stuifmeel, dat zelf uit zeer kleine stuifmeelkorrels bestaat. 3° De stamper, die bestaat uit een vruchtbeginsel, één of ver scheidene (kortere of langere) stijlen en even veel stempels als er stijlen zijn. Het vruchtbe ginsel -bevat de \aadknoppen. Stuifmeelkorrels worden op den stempel gebracht bestuiving en daardoor worden de zaadknoppen bevrucht, dit wil zeggen in staat gesteld tot rijpe \aden te worden, terwijl het vruchtbeginsel zich ont wikkelt tot eene rijpe vrucht. (Men gelieve een duidelijk onderscheid te maken tusschen $aad en vruchtbij voorbeeld bij de erwt is de peul eene vrucht, dit wil zeggen een rijp geworden vruchtbeginsel de erwten die de peul bevat zijn \aden, dit wil zeggen rijp geworden zaad knoppen). Een eerste vraag is nu op welke wijze het stuifmeel op den stempel wordt gebracht, dit wil zeggen op welke wij{e de bestuiving ge schiedt. Deze vraag is van zeer hoog belang, zooals wij verder zullen zien. Bij den eersten oogopslag heeft het den schijn alsof dit zeer eenvoudig was. De helmknoppen bevinden zich immers in de onmiddellijke na bijheid van den stempel soms komen zij zelfs in aanraking met den stempel, hetgeen ons tot de meening kan brengen dat het stuifmeel rechtstreeks uit de helmknoppen op den stempel overgaat, zonder meer. Dit kan gebeuren men zegt alsdan dat de bloem zich zelf bevrucht fcelf bestuiving, $elf bevruchting). Mzaxgewoon lijk wordt het stuifmeel uit eene bloem op den stempel eener andere bloem gebrachtdit noemt men kruisbestuiving, kruisbevruchting, en hier kan men twee gevallen onderscheiden. In het eerste geval gaat het stuifmeel over van eene bloem ep een andere bloem der^elfde plant dit noemt men takkruising, hetgeen letterlijk beteekent kruising tusschen twee takken van eenzelfde plant. In het tweede geval wordt het stuifmeel eener bloem gebracht op den stempel eener bloem die gedragen wordt door een andere plantdit is de plantkruising. Men kan nu als algemeene regel aannemen dat plantkruising de voorkeur verdient boven zelf- bevruchting door plantkruising verkrijgt men gewoonlijk talrijkere en betere zaden dan door zelf bevruchting, en de planten die uit die zaden voortspruiten zijn beter (grooter en vrucht baarder) dan die, welke door zelfbevruchting zijn ontstaan. Door takkruising bekomt men ongeveer hetzelfde als door zelfbevruchting. De verschillen tusschen die drie bevruchtings- wijzen kunnen bestudeerd worden door de methode der kunstmatige bevruchting. Daartoe worden een zeker aantal bloemen uitgekozen, die zoo weinig mogelijk van elkander ver schillen wat dc grootte, de kracht, enz. betreft. Stuifmeel wordt op kunstmatige wijze op hare stempels gebracht. Dit kan bij voorbeeld ge schieden door middel van een penseeltje, dat vooreerst met de geopende helmknoppen en daarna met den stempel wordt in aanraking gebracht. Op die wijze worden eenige bloemen met haar eigen struifmeel bevruchtandere ondergaan de takkruising, andere nog de plant kruising. Elk hovenier of plantenliefhebber kan dergelijke proeven nemen. Men weze slechts indachtig dat ook hier het spreekwoord oefening baart kunst toepassing vindt. (Som mige voorzorgen zullen later vermeld worden). Met talrijke planten werden dergelijke proeven genomen: gewoonlijk geeft plantkruising betere resultaten dan zelfbevruchting of takkruising, zooals wij hooger reeds hebben gezeid. Voorbeelden bij Linaria vulgaris geven de zelfbevruchte bloemen weinig zaad, terwijl door plantkruising het zaad overvloedig is. Twee achtereenvolgende proeven met Viscaria oculata gaven in de eerste proef door zelf bevruchting 38 gram zaad tegen 100 gram door plantkruisingin dc tweede proef 58 tegeg, ten gunste van de plantkruising. Bij de Ridderspoor was de verhouding, wat het ge wicht van het zaad betreft, als 45 tegen 100. Met Koolzaad werden de volgende resultaten verkregen door Giltay. Noord-Hollandsch Koolzaad gaf Zelfbevruchting gemiddelde lengte van ééne vrucht4,66 cm. gemiddeld getal zaden per vrucht i3. gemiddeld gewicht van één zaad 5,6 mg Plantkruising gemiddelde lengte der vrucht 5,54 cm. gemiddeld getal zaden per vrucht19. gemiddeld gewicht van éen zaad 5,9 mg. Groningsch Koolzaad gaf Zelfbevruchting gemiddelde lengte van ééne vrucht3,8 cm. gemiddeld getal zaden per vrucht 7. gemiddeld gewicht van één zaad 6,6 mg. Plantkruising gemiddelde lengte van ééne vrucht 6,5 cm. gemiddeld getal zaden per vrucht22. gemiddeld gewicht van één zaad 6,6 mg. Men gelieve over deze cijfers een oogenblik na te denken. Op een perceel akkerland, dat met koolzaad is bezaaid, bekomt men veel meer zaad door plantkruising dan door zelfbevruch ting, zender eenige verandering toe te brengen aan de samenstelling van den grond, de be mesting, het wieden, enz. Met andere woorden, met dezelfde uitgave aan geld en arbeid is de opbrengst grooter of kleiner, al naar gelang van de bestuivingswijze. Tusschen zelfbestuiving en plantkruising bestaat echter nog een ander, zeer belangrijk verschil. Zaad, dat door plantkruising werd gewonnen, geeft gewoonlijk het aanzijn aan planten die sterker en vruchtbaarder zijn dan de planten, die door zelfbevruchting zijn ontstaan. Dit werd bewezen door zeer talrijke proeven, die in hoofdzaak (afgezien van de kleinigheden) ge nomen werden als volgt Op ééne plant worden een zeker aantal bloe men uitgekozen. Sommige bloemen, die wij Z zullen noemen, worden zelf bevrucht, an andere bloemen P ondergaan plantkruising (takkruising mogen wij hier buiten rekeniDg laten). Het volgend jaar worden de zaden Z en P uitge zaaid, en alle mogelijke voorzorgen worden genomen om de daaruit voortkomende planten onder gelijke levensvoorwaarden te breDgen. De grónd, de bemesting, de besproeiing, de verlichting, enz. moeten voor de beide partijen nauwkeurig gelijk zijn. Indien er nu tusschen de planten Z en P verschillen bestaan heeft men het recht die aan de bevruchtingswijze toe te schrijven. Wij laten hier een paar voorbeelden volgen Bij Dianlhus caryophyllus (eene soort Anje lier of Pottebloem) bedroeg de hoogte van de planten Z (door zelfbevruchting verkregen) slechts 0,86 (zes en tachtig honderdsten) van de hoogte der planten P (die door plantkruising waren ontstaan). Bij de Reseda was de verhouding tusschen Z en P, wat de hoogte der planten betreft, als 82 tegen 100. Bij de Ridderspoor was de verhouding als 84 tegen 100 (hoogte der planten).

Klokke Roeland | 1901 | | pagina 8