De Zoon van den Latere lijdingen. (Varhaal uit onze dagen). De Priester, als ziekendiender verkleed, kwam op «luchtveld, rund Nicopolis, zijne landgenoten en vrienden bijstaan. Met benepen hart moest hij zoo menige klacht hooron, zonder bijstand te kunnen bieden en ziin hert geweld aandoen om vort te gaan naar de plaatsen van Maar hu een Poolscbe klank hoorde. Hij had nu juist een kanonnier, die geen uur meer leven zou, den geestelijken troost bezorgd als hj) eenen berg an lijken, de stem eens landgenoots hoorde: Moed en ondei- werping ann Gods wilOffert uw lijden op voor t adeidand I«prak hij tot deu stervenden kanoimier, om zich te begeven naai do plaats waar hi) de stem had gehoord. Wat zasr hij daar Een kind, ean jon0elmg, de hand houdende voor eenu breede wonde, Maaruit een overvloedig bloed gutste. - Mijn God zuchtte de Priester, en scherpe droefheid be trok nog meer zijn edel wezen, zoo bitter jong! en reeds naar de slacht bank gesleurd Die arme jongen spreekt met meer zijnokr ach tan zyn uitgeputmaar zijn wezen verraadt het ecut Poolsch volk.... Hier dient eerst de ziekendiender zijn ambt te vervullen En do man nam uen jongen zoo voorzichtig mogelijk op en legde hem tegen oen lij - en boson de wonde te onderzoekeneen stuk owitser had den jongen een breede ■wonde aan do borst toegebrachtnog eenige oogenbliku en en dit jong levon was afgesneden Zonder vertoeven. zejte de priester zich aan t werk hij goot 't soldaatje cenige teugen versterkenden dran-a ia den mond, onderzocht de wonde, zuiverde ze om er welhaast dooreen ver band, de kille doodende nachtlucht uit te houden en liet bloed te stelpen. Bij de behandeling was de soldaat in onmacht gevallen en zijn Jielde- rijke verzorger plaatste zich op zij, om in de heldere klaarte dor maan, dit wezen te aanschouwen die edele gelaatstrekken herinnerden hem iemand, die in Polen een gioote naam voerde en in groote achting voort leefde maar gansch die Familie was duizende uren ver - Ween, mijn oogeu bedriegen mn. sprak hij in zijn eigen mocht ik het geheim ontsluieren maar, k moet voort, andere stervende wachten mijne hulp. deze schijnt geene doodeiijke wonde te hebben Ik zal d auibulancio ver- -willigen'... Neen 'l kan geen Tobolski zijn!- Op Jil woord lobolakl gingen de oogen van den gekwetsten open, en zagen verwilderd rond. Mijn vriend, sprak de priester, mijn vriend, goeden moed.... Waar ben ik vroeg de gekwetste verbaasd opziende God', God. bloed, overal bloed o wreedaards is 't u niet genoeg van de Moeder vermoord te hebben en den Vader in Svberifi verbannen Weg, u'tden Meg. ik M il terug bij Taddeo en dan naar Svberië... 't Is mijn rechtu wil mijn vader zien... Ik ben Polak gelijk hij, e:i d'eenige atstammehng der lobe ski. zwij„ sprak de priester, zijne hand op den mond van dun soldaat leggende bij alles Mat u dierbaar is zwijg er zijn ongetrouwe ooren rond ons! Vader! Vader! ging hij voort. Helaas!'t is de koorts die hem doet ijlen. Vader Vader ik kom! ik wil uwe ketens helpen dragen. Beulen gij vermoordt Vader en Moeder en het kind moet tot uwe glorie dienen!. Monsters vervloekt russiscb geslacht!,, lia, daar,boven de sterren zijt gij het Moeder, die mij wenktmaar kan ik den Martelaar, van Syberie verlaten? ik zal zijne pijnen helpen dragen en hem meed geven om te leven Luistert allen, Taddeo heeft het mij gezworenik hen do jonge Tobolskide bewijzen zijn hier en hij wilde iets van zijne borst nemen, maar 't was er niet meer Gestolen gestolen het medaillon kermde hl— Het medaillon, sprak de Geestelyke. rondziendo ha, 'tis hier, met u halsband is het daar nevens u gelegd.... Daar hebt gij het terug Waarlijk, ik herken die edele vrouw; ja, ik heb het leven kunnen red den van een der edelste afstammelingen uit Polen... De jonge soldaat "reep het medaillon vast, kustto het. en een vloed van tranen kwam zijne ziel ontlasten en hem het gebruik zijner zinnen terug geven Waar ben ik vroeg hij eensklaps... Ai mijne borst... wat gewicht drukt daarop i Ha, nu weet ik hetik ben op 't slagveld geweest, een owitser. Stilte, gebood de Priester, het spreken mat u af... Wilt gij betrouwen hebben in mij In u Zijt gij geneesheer A Ja en meer dan datik help het lichaam en de ziel; jonge vriend, of om uw echte naam te zeggen, jengo Graaf van Tobolski, ge ziet hier voor u een Poolscbe priester, die 't leger is opgevolgd om, tegen de wet ten van Rusland in, zijne geloovigen in het laatste unr bij te staan Een onvoorzichtig woord van u kan mij onder de knoutslagen doen be zwijken... Ik ken uw geheim, gij kent het mijne... Andere gekwetsten wachten mij maar ik zal trachten u naar d'arabulanciën te doen ver voeren in allo geval, binnen eenige uren kom ik bij u terug. De gekwetste, die niemand anders was dan Stefen. ,nam de handen vast van den Geestelijke en drukte or zijne lippen, zeggende Vader vader nog #e*"ie oogenblikken Dank God tlai hij u gezonden heeft t ie be «fiU w uioeu -ornos uwe Vonde »s mot'gevaarlijk Vader, indien ik biechtte! wie weet Uwe begeerte is prijzensweerdig, mijn zoon on9 leven is hier geen oogenbiik zekerde "Dienaar Gods is bereid u te aanhooren Op die plaats van haat en wreedheid werd liet Sakrament van Genade en Bermhartigheid vervuld en over den gekwetsten Polak werden de woorden uitgesproken, die, sedert 18l'ü jaar, als een lentedauw op de zielen der stervelingen vallen en vruchten van gerustheid en go- luk doen opwassen. Eenige oogenblikken nadien zag do gekwetste rondom zich niets dan gekM'etsten en lijken, en in de verte het donken gewemel der draagber- riën die hoên en weer gingen, en nog verder do vuren der legerkampen. Hij leed veel, en hoorde niets dan gekerm en gezucht, maar zijn hert was kalm, vol teveredenheid en troost. W'V. EEN PAST0OR. Verhaal, door Louis VeuiUot. Ik had het zoo aangelegd, dat de ondernomingen, door mij op touw gezet, tot hun voordeel zich keerden. Zij werkten er bijna allen aan, onder opzicht van eenige zeer christelijke raannon van het vak, die ik met nauwgezetheid geKOzen had, en M aarvan velen zich hier later ge vestigd bobben. Hunne woningen, die gij rondom het kerkplein hebt zien staan, vormen een geheel nieuwe wijk. Een aantal huizen in het dorp werden verbouwd en gezonder ingericht. Ik bezat nu genoegzaam het vertrouwen der boeren om hem te bewegen den sleur van voor hon- derde jaren er aan te geven de landbouw is vorbeterd, braakliggende landen zijn ontgonnen, een verpestend moeras is met weinig kosten een uitmuntende weide geworden, de veestapel is minstens verdubbeld, en deze welvaart heeft mij in staat gesteld om een armen boerenzoon, een veearts, die ik ep mijne zwerftochten ziek en ondanks zijne talenten van honger stervend iiad aangetroffen, i.aar hier te laten ontbieden. Hij is nu een der notabelen van do gemeente en mijn beste parochiaan. Om dat ik zoo vee! afwezig was, had ik een kapelaan noodig. De bisschop zond mij een volijverig en liefdadig geestelijke die een school begon op te richten, eorio wezenlijke school. M'aar de kinderen God leerden ken nen. De lijd om ons van overheidswege te dM'arsboomen was voorbij. De openbare onderwijzer, de schoolopziener en de inspecteur, hoo nijdig en hoe knap ook, konden er niets aan doen, mijn kapelaan had vroeger zijne akten om ouderwijs te geven, behaald. Ik had in de provincie hoofdplaats en te Parijs eenige personen van invloed leeren kennen, die in mijne ondernemingen belangstelden. Toen op zekeren dag bij de l'rev. Staten bewerkt was, dat hier over «Je rivier de noodige brugj werd aan besteed, schreven ook mijne werklieden, die zicli tot een ploeg vereenigd hadden, in en werden aannemers. Door de voor-deelcn van het bouwen der brug er reeds boveu op gekomen, werd deze gemeente nog welva render, doordien later een nieuwe weg het dorp met den grooten straat weg in verbinding stelde. Daardoor konden verschillende takken van nijverheid, die hier allengs ontstaan M'aren, heter vooruit ,komen. Wij waren niet langer alleen landbouwers, wij zijn nu ook pannebakkers en kalkbranders, leveraars van gewone metsel- en van stukadoorkalk geM urden. Ik geloof dat M ij ook nog eens zijde ter markt zullen brengen; want wij hebben overal reeds moerbezie-boschjes voor de zijdewormen aangeplant en die boompjes Melen tierig.... Hier viel ik den pastoor in de rede. En vreest gij niet, zoo vroeg ik hem, dat men hier eindelijk al te rijk zal worden en dat met dien rijkdom de slechte zeden weer terug komen? Neen, antwoordde hij, dat alles brengt geen groote fortuinen aan. Dat alles geschiedt door gilden, echte broederschapp.'n, waarvan het voornaamste en bijna eenige kapitaal de christelijke eerlijkheid is. Ie dereen verdient een beetje. De arme menschen hebben werk en^mon spaart voor zieken en ZM'akken; de liefdadigheid doet het overige. De grootste eigenaar alhier, het gesticht, zou nog riet, iedereen weet dat wel, kunnen bestaan zonder de belanglooze toewijding der zusters. Weet gij Mrat er gevolgd is uit de grooter en algemeener welvaart, die wij verkregen hebben do gierigheid, de hoofdzonde van deze land streken, is er machtig door ten onder gebracht Naar mate de gierigheid verminderde is de geest, dio in christelijke huisgezinnen moet heerschen, toegenomen, 't Was hier geen zeldzaamheid h >;ren aau te treffen, wier hart zoozeer door de gierigheid bedorven was, dat zij hunne afgeleefde ouders letterlijk van honger lieten sterven en de eenvoudigste en nou- digste zorgen aan hunne kinderen niet willen bestoden. Ik heb er schrik kelijke ongeloofelijke voorheelden van gezien. De hebzucht bracht hier en brengt nog in vein der omliggende gemeenten die harbaarscho zeden mede, die men alleen bij een heidonsch volk en in een heidenschen tijd zou vermoeden. De gierigheid is do eenige afgod dezer rampzalige land streek men brengt, golijk steeds, menschen offers aau dien afgod. W. V. OVERZICHT. De duitsehe Kanselier heeft eindelijk zijiu i r.onu open gedaan in den Rijksdag van Berlijn, -n eene lange en langverwachtte redevoeriug uitg- -^roker over de oostersche kwestie Maar hij laat Europa zoo slim als het was, en de toestand blijft een duister go- heim. Bismark is voor den vrede, en hij denkt, hij hoopt dat de Czaar ook den vrede bemin- hij verlangt dat Rusland gematigd zij en zijne voorwaai oen aan de mogendheden niet opdriuge door geweld van wa- pens. Nochtans hij is van niets zeker maar zee i e: iets uit al die lange woorden kon besluiten dar» is volgende 1* Rusland heeft volle vrijheid zijne voor waarden aan Turkije voor te schrijven, en v doe len zijner zegepralen naar zijnen zin terege: 2* Wat de mogendheden betreft, men a.. ze met alle goedheid en beleefdheid mogelijk n? o -e maan zenden. 3° Bismark zal niet te peerd springen om -e ooster sche kM'estic te vereffenen dat raakt hem met. Hot- geen Duitschland uit het oog niet verliet, dat .s „ijne overmacht in het Westen, deze zal hij banc. .ave. en versterken, en daarvoor alléén zou de duitsc i atie met geestdrift eenen nieuwen oorlog aanvangen. Deze wcorden worden in Frankrijk als -'-tie ern stige M'aarschouwing aanzien. De Ministers van Oostenrijk en Hongar icbben ook in hunne karners de oostersche kwestie '..•spro ken maar allen blijven in angstige afv. -te in rag var hetgene de Czaar in 't kort gaat verrichten. De engelsche vloot die zich van Kc .-r' '".iMopel verwijderd had, nadert wederom, en een deg ar. van St-Petersburg meldt aan den Times is aange zien Engeland zijne vloot niet wil ten a u ar de baai van Besika, de Russen voornemei Kon- stantinopel en ten minste eene voorstad Volgens andere berichten, zou het rusn. zer zich wel vanKonstantinopelonthouden,n a uitrukken naar Gallipoli om de zoéeng e üoi Darda- nellen te beheerschen. Indien dit verwezend L M'ordt, zou de engelsche vloot in eene akeligen tand ko men. Uit Hongarië ook komen voortduiJ oorbg- voorspellende tijdingen. Rusland gaat vot net zijne oorlogsbereidselen en werft marine-offic e en soi- daten aan in Denemark, Holland en Amen i. Aan den Times wordt ook getelegrafeerd uit f stL, dat een leger van 80,000 man in 't geheim op o_ dogsvoet wordt gebracht, en dat er twee legerkern-ar; gaan gevormd zijn op de grenzen van Galicië. In Thessalie nemen de vijandelijkheid tussehen Turkije en Griekeland eene ernstige wending een deel der egyptische troepen M'orden te Kons;antinopei ingescheept om den oproer te dempen welke de Grie ken in Thessalië ondersteunen. Uit Frankrijk is er niets gewichtig te melden, ten zij de handelen nijverheid krisis die moe Tdwijnen m«t het radikaal ministerie, schrik kelt:'» ceneemt. Maar wat is't? De radikalen zitten nu '.och op de kussens, en iedereen moet nu kontent zijn, en den voorspoed en geluk afwachten. Diefte te Aalst door eenen Torenwachter. In den nacht van 17 tot 18 dezer ia eene poging tol. diefte met braak begaan in het onbewoond kasteel van St Job, toebehoorendeaand'heer Liénï.rt-Leirens, en staande op de gemeente NieuM-erkerk. n. De dieven die zicli op den platvorm var iiet kasteel bevonden, zijn verjaagd door den hovenier Nard Buekens, die, om half twalf, van Ni*r workerken komende, hen in den maneschijn bemetkie, en zich onbeschroomd ter plaats begafhij vond er eone ladder staan tegen het gebomv, en. zag een persoon benedon komen en en wegvluchten, roepende - At tention! waaraan Buekens verdacht had op zekeren Liebaut, bijgenaamd Keiaanstonds nam Buekens de ladder van de plaats weg en liep na cc huis om zijnen hond te halenmaar terugkeerende, was er niemand meer te vinden. De Policio, door Buekehs verwittigd, b' ft op liet aq di-szelis omtrek "Herzoofc 1 en'»o- iv.'iudeu dat de dieven een deel bud en zink .mlden ai- gesnedeii op het bovenste van 't gebou w. Vervolgens hebben zij bemerkt eenen plas bloed ter plaats waar de ladder was M'eggenomen, en de dakgoot die van den muur geweken was. Op onderzoek, gegaan zijnde, hebben zij bevonden binnen hot huis van De Mol Dominique, stadstoren wachter, dat dezen, gansch bebloed aan 't hoofd, te bed lag, dat bovengemelde Liebaut, Kei, er ook binnen M'asop hun ondervraag heeft De Mol verklaard, dat hij, van Nieu werker ken komende met zijne twee ge zellen, Kei en Temmerman, onderwege was afgesla gen van onbekende personen. Den volgenden morgend is De Mol naar 't hospitaal verdragen, alM'aar hij verzorgd M*erd en zijn arm, op twee plaatsen gebroken, ingezet. Uit eene tweede verklaring van De Mol is geble ken dat hij van uit de dakgoot op den grond gevallen is, toen de ladder door Buekens is vveggenomen. Het afgesneden lood en zink bevindt zich binnen 't beluik des kasteels. 't Parket van Dendermonde is dijnsdag ter plaats geweest. AANBESTEDINGEN. Op woensdag C' meert 1878, 's middags, ten bu- reele van den kommandant der genio Te Dender monde. voor het ondernemen der herstellingswerken, uit te voeren gedurende het jaar 1878-79 ate Den dermonde, bestek 4317 fr. 44 c.; onvoorziene uitgaven 2C0 fr.; bte Aalst, bestek 2235 fr.; onvoorziene uit gaven 110 fr. Te Gent, voor het ondernemen der herstellingswer ken uit te voeren te Audenaarde gedurende het jaar 1878-79 bestek 1605 l'r. 58 c.; onvoorziene uitgaven 50 fr. Verdere inlichtingen ten bureele der kommandan ten der genie, voor de welke de aanbestedingen moe ten gedaan worden. Bij koninklijk besluit van 17 dezer zijn benoemd: M. J. Van Biervliet., rechter bij de rechtbank van eersten aanleg to Dendermonde, tot substituut van den prokureur des konir.gs bij de rechtbank van eersten aanleg te Gent, in vervanging van M. De Smet,'die tot een ander ambt i- geroepen. M. A. do la Kethulle, substituut van deu prokureur dos konings bij de rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde, tot rechter bij de zelfde rechtbank, in vervanging van M. Van Biervliet. M. H. Varimael, advokaat te Brussel, tot substituut van den prokureur des r.onings bij de rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde, in vervanging van M. de la Kethulle. Jacht. Een ministerieel besluit van den 16 februari laat de jacht toe op sneppen in ds bosschen van al de pro vinciën, van i tot 31 meert inbegrepen. BRUSSEL, 20 febr. Een begin van brand ont stond uistcren morgend, rond 4 ure, in een zolder- kamerke van eene herberg der Ooievaarstraat, te Brussel. Vier kinderen, waarvan het jongste slechts 4 jaren telt, lagen te slapen, toen hunne kleederen, naar het schijnt, plotseling hebben vuur gevat, na een bezoek hunner moeder, welke met licht op de ka mer was geweest. De brand was spoedig gebluscht, doch een der kinderen is omgekomen, door den rook versmacht. BRAND TE BRUGGE. Woensdag morgend, een weinig na 4 ure, wekte de stormklok de bewoners der stad Brugge, en het geroep van den torenwachter der Halle, melde dat er brand was ontstaan, in het hotel van het provin ciaal gouvernement, Weldra bevondt zich eene "roote volksmenigte in de straten, en liep naar de Groote Markt, alM'aar men bovengemeld gebomv in vlam zag. Reeds was het personeel van het hotel te been. De portier Hubert was rond drie uren gewekt, door het aan stukken springen cener vensterruitHubert dacht dat er oene venster was opengebleven, doch toen hij in de zittingzaal kwam van deu provincialen raad, bespeurde hij het vuur en liep onrniddelijk om hulp te zoeken. Het wss, in die zaal dat den volgenden avond een bal moest plaats hebben. M. de gouverneur liep zijne buren der Breydcl- straat M'ekken, en weldra begon men met de redding van eenige meubelen. Tamelijk veel tijd verliep, vooraleer er een spuit ter plaats M'as en nog was de eerste van Scheepsdale ;ekomen, onder geleide van M. Carlos Serweytens. Het gebouw, dat op de Groote-Markt uitgeeft en met een dom gedekt is, stond reeds in vlam ten 4 1/2 ure. Het vuur dreigde zich te zullen meêdeelen, langs den eenen kant aan de Socictc littéraire en langs den anderen aan do herberg la Presse. Daar de wind Z.- Z.-O. was, waren deze huizen het moest bedreigd en hunne imvoners namen in allerhaast dc noodige maat regels tot het redden hunner meubelen. Ten 5 1/2 ure stortte de dom in van dit oogenbiik af had men zich moeten vergenoegen met liet vuur te beperken en alle verdere uitbreiding te voorkomen, doch de wanorde welke zich gewoonlijk in dergelijke omstandigheden voordoet, gevoegd bij de talrijke bevelen welke iedereen bereid is te geven en niemand volgen wil, liet niet toe het vuur met de noodige krachtdadigheid te bestrijden De pompiers die achtervolgens ter plaatse kwaaien, werkten nogtans tamelijk goed, en ten 7 1/2 ure was men den brand bijna meester. Het gedeelte des hotels voor de zittingen van den provincialen raad voorbehouden, was gansch ver nietigd, alsmede een groot deel van de herberg Li Presse. De groote zaal, welke voor bet l?al van 's avonds was opgeschikt, Bevatte een buffet, dat uitmuntend wasvoorzien, en was met de grootste praiht. ver sierd. Honderden llesschen Champagne, Bordeaux, Oporto, Madéra, enz., zijn niet kunnen weggebracht worden, alsook een honderdtal zilveren koeverten, de bloemen en sieraadplanten. De veroorzaakte schade te schatten, waren thans onmogelijk en dit zal waarschijnlijk slechts binnen eenige dagen kunnen gedaan worden. De oorzaak der ramp wordt over het algemeen toe geschreven aan den slechten toestand der schouw van eene kachel, waarin men gisteren namiddag, vuur had ontsteken. M. do gouverneur had allo mogelijke voorzorgen genomen, door de toebereidscls van het avondfeest opgelegdrond middernacht bezocht hij in gezelschap van de dienstboden al de appartementen en bestatigde dat alles in orde was. De voornaamste stadsoverheden bevonden zich tor plaatse en de troepen, door hunne oliicieren aange leid, legden den lofweerdigsten iever aan den dag. Verscheidene brouwers boden hulp door het zonden van tonnen water, welke in hunne woning gevuld en in vollen ren door de peerden op de plaats der ramp werden aangevoerd. Men had hulp gevraagd aan de naburige steden Oostende zond twee spuiten, waarvan eene met stoom; ongelukkiglijk heeft deze laatste slechts een kwartier uurs kunnen werken, tengevolge van liet breken van een piston. Gent verzond, met een bijzonderen trein, eeno stoomspuit welke de grootste diensten heeft bewezen. Van Brussel kwam M. de burgemeester insgelijks af aan het hoofd van twee stoomspuiten, die ten 9 1/4 ure aangekomen, niet hebben moete n werken en in de statie zijn gebleven. Het arsenaal der statie van Mechelon heeft insge lijks zijne stoomspuit gezonden. De kant van het gebouw, bewoond door het huisge zin van M. den gouverneur, alsmede de bureelen, zijn ongedeerd gebleven. Brutaal Feit te Borgenhout. Ir. <i»n uacht van maandag tot dinsdag, M erd de (,1-iuceulo Borgenhout in rep en roeij gebracht door een ongel,oörd feit. Het huis n. 303, Turnhoutschebaan, te Borgenhout, is bewoond door de genaamde Pauwels, herbergier en logementhouder. Da herberg draagt tot uithang bord - In de Gulden Poort. Drió kerels hadden gedurende eenige weken bij Pauwels inge woond ei waren uit eigen beweging van logement veranderd doch een hunner had vergeten zijn kostgeld te beta len. Do baas had zich daarovor beklaagd, en ten einde zich te vreken, zijn de drie personen in kM-estie, ge durende den nacht van maandag tot dinsdag, langs eene achterdeur in het huis van Pauwels gedrongen, vervolgens zijn zij naar de bovenverdiepen gegaan, en al vloekende en tierende liepen zij - Alle man hier uituiij gaan alles afbrekenDit gebeurde ten 1 uur 's nachts een logistgast die verbluft ontwaakte, was zoozeer verschrikt dat hij aanstonds in zijn hemd op de straat vluchtte. De man dacht dat de Turken en de Russen in zijn slaapkamer waren gedrongen. De kwaaddoeners hebben verscheidene meubelen, beddebakken, enz. aan stukken geslagen en op de straat gewoipen; daarna wierpen zij oveneens het beddegoed door het venster. De inwoners, niet we tende wat er gaande was, waren allen gevlucht en stonden half naakt op de straat naar het vernielinj werk te zien. Toen de policie van Borgenhout, vergezeld door twee gendarmen, ter plaatse kM'am, zijn de drie brutale kerelsgevlucht.de sleutel der deur meenemend en zijn zich, nabij den Molen, in den kelder van een huis gaan verbergen. De plichtigen zijn gekend en er is proces-verbaal tegen hen opgesteld. AMERIKA.» Menschen jacht. Eenige dagen geleden, omtrent 5 ure 's morgends, vervolgde een policie-agent in een der straten van Cincinnati, eene bende dieven op het punt aange houden te worden, keerde een dor misdadigers zich om en loste een revolver op den agent, welke doode- lijk gewond neerviel. Op het gerucht van het schot, kwamen eenige andere policie-agenten toegeIoopei:; M*elke echter, ondanks al hunne maatregelen, de mis dadigers niet konden vatten. 's Anderdaags omtrent den raiddag, sprongen drie mannen op een exprestrein van Cicinnati naar Indi anopolis. De statie overste vatte vermoedens op «n verM'ittigdeper telegraaf de policie der bestemmings plaats, welke één agent naar de statie zond, om dt verdachten aan te houden. Toen echter do agent de hand op hen wilde leggen, losten dezen eenige revol verschoten en gebruik makende van do algemeene verwarring, gelukten zij erin uit de statie te vluchten. Aanstonds werden eenige gewapende mannen uitge zonden, hem hen te vervolgen. De misdadigers kwamen niet ver van de stad een omnibus tegen, waaruit zij de koetsier en de reizi gers jaagden, en in don M'eiken zij in volle galop hunren weg voortzetten. Wat verder vonden zij een ander rijtuig, dat hun gereegljjker scheen, en waar voor zij het eerste verlieten. Misschien hadden zij volkomen aan de policie ontsnapt, indien niet een dor peerden onderweg gevallen waren. Reeds was de policie hun nabij, en waren zij genoodzaakt zich in een bosch te verbergen, van waar zij verscheidene schoten losten, doch M'elke gelukkiglijk niemand kwetsten. Eindelijk echter verlieten de misdadigers het besch waar zij zich niet meer in veiligheid gevoelden,.! en vluchtten zij naar eene hoev, niet ver van daar gele gen. Een hunner viel van vermoeinis onder weg neder en werd aanstonds aangehouden. Hij bekende, reeds vijfmaal do de zeven schoten van zijn revolver gelost te hebben. Onderwijl zettten de twee anderen hunne vlucht voort, doch M'erden in de hoeve aangehouden waar drie landbouwers met vorken gewapend, hen. tot de aankomst der policie, bewaakt hadden. Zij wa ren uitgeput van krachten, en men is genoodzaakt geweest hen in een rijtuig naar Cincinnati te voeren, alwaar zij zich schuldig bekend hebben aan den moord op den policie-agent. Meeting van barbiers. De Nbw-York Herald deelt het verslag meê van eone meeting te New-York gehouden door de bar biersmaatschap/, ij, om zich tegen den maatregel te verzotten, door eenige leden gonomen, welke den prijs van het scheeren verminderd hadden. Tot nu toe kostte het baardafdoen 10 c. (0 fr. 50); eenige barbiers "willen nu echter dien prijs vermin deren tot 5 c. (0 l'r. 25). Ine maatregel bracht eene hevige opschudding te weeg in gemelde maatschappij en eene meeting werd gehouden Ongeveer 7500 bar biers waren aanwezig e veri hevig getwist, het barbiersleven werd uitgf -g-J, eenige wetten ges te LI voor de leerjongens welke eerst twee jaar hunnen stiel moeten leeren vooraleer zich als barbier te mo gen vestigen, maar de groote kwestie bleef onbeslist, namelijk of het baardscheeren nu minder zou kosten. KERKEI IJK. NIEUWS. KERK VAN DEN H. JOSEF TE AALST. Broederschap van den H Josef. Maand Maart toegewijd aan den H. Josef. 1. Donderdag 28 februari aanstaande, zal de maand Maart plechtiglijk geopend worden met een Solem neel Lof mot assistentie waaronder Sermoen om zes ure 's avonds De volgende dag 1ste Maart, om 8 ure, Solemnele Misse met assistentie. 2. Dinsdag 19 Maart, Feestdag an den H. Josef, afgestelde Heiligdag op onze parochie Om9 1/2 ure, Solemnele Hoogmis met assistentie 's namiddags or 3.j:e, Solemnele Vespers en Laf u.sgci\ji;- mui assistentie waaroncer Sermoen. 3 Zondag3l Maart, ral de maand plechtiglijk ge sloten worden door de Solemnele Hoogmis, waaron der Sermoen. 4. Gedurende de maand Maart, zal er alle dagen binst het Lof eene Godsdienstige oefening ter eere van den H. Josef gedaan worden. GEMENGD NIEUWS. Er zijn te Berlijn 46,000 Joden, Onze Koninklijke Familie is te Berlijn voor een huwelijk hunner Familie. De groote Pruis is ze met veel eer aan de statie gaan afhalen. Op die uitwendige vriendschap der groo ten is nogtans niet veel staat te maken. De bui tenlieden zijn dezen keer rapper geweest dan de steémans; van donderdag morgend, ten 7 ure, kondigden de klokken van Burst. Erpe, Moorsel, Hofstade Meldcrt, enz. g'heei de Vlaamsche streek door, de heugelijke tijding dat de Christenen eenen nieuwen Paus hebben. Overal was de blijdschap buitengewoon groot, Vele liberalen meenden dat, na de dood van Pius IX, er eene groote verande ring zou geweest zijn, misschien een lang tijdstip zonder Paus, en ziet! Pius IX leeft reeds voort in zijnen Opvolger. Drij liberale gazettenvan ons landzijn verc '".hieeldom eenen Bisschop van Spanje belogen en belasterd te hebben, en in Parijs is een liberale gazettier tot 2 maand gevang veroordeeld, wegens smaadvolle aanranding van den Paus. Ach ter die gazettier zit Rochefortü! En zulke kerels willen aanranden wat het weerdigste op aarde is. Gebeurt het anders? Wie zijn ze die altijd op Kerk, op Geestelijk, op Katholiek bezig liggen? Dikwijls te slecht onder alle opzichten, te slecht om bezien te wordenWij zien het t'Aalst. Zijn 't de treffe lijke liberalen, die op den Paus uitvallen? Neen, die menschen hebben nog eergevoel en respekt voor die verhevene zakenmaar 't is 't gewormte der liberale partij, 't zijn de bedorvene Volksbeder vers der liberale partij, die zelfs als de Paus in lij ken ligt nog boven d'aarde, hem durven beleedi- 'gen; 't zijn de bedorvene Volk/sbedervers die op>d.e Katholieken schimpen en spotten, als dezeeenen plicht vervullen, waaraan de treffelijke liberalen moeten hulde bewijzen, de plicht jegens de over ledene overheid; laat morgen Frère sterven en de liberalen tooeen hunne droefheid, we zullen zeg gen: 't is recht en billlijk! en dat vreemd gewormte uit 't Verbond komt niet alleen het lijk van onzen Paus bespuwen, maar op de katholieken schimpen, omdat zij rouwvlaggen uithangen en hunne vensters sluitenDat durft hier den intrest inbrengen, alsof de liberale winkeliers en herbergiers, die geenen rouw toonden wegens de dood van hunnen Vader, alsof zij 's noenens de schuif vol geld hadden 't Zal hun opkomen, aan die beschimpers en aan allen die 't schimpblad ondersteunenOp de veemarkt, welke gisteren te Brussel gehouden werd, M-aren 1128 stuks vee te koop gesteld. De besteedde prijzen, per kilogram op voet zijn: ossen, fr. o,85 tol 1,02 stiieren, r, o,63 tot 0,92 koeien en veer- zen fr. o,63 tot0,94. Men schrijft uit Saventhem, den 18 dezer, dat de genaamde Magdalena Reniers, oud 17 jaren, in de papierfabriek van Dieghem in eene kokende kuip is gevallen, met over eene plank te gaan Melkc omsloeg. Eenige uren later is de on gelukkige overleden. Men heelt uit de Schelde te Wetteren een lijk getrokken; men veronderstelt dat het dit is van zekeren Van Tuyn, oud 66 jaar, Monende Groot-Meerhem, te Gent en die sedert januari laatstleden uit zijne M'oning is verdwenen. Het lijk droeg geen spoor van geMeld. Ineenen brand, een dezer laatste avonden ontstaan in de woning van een koolmijnwerker te Luik, is een kind door den rook versmacht. Een persoon, die in het hotel du Louvre aan de statie te Ant werpen met eene brandende pijp was te bed gegaan is heden nacht wakker geM-orden, terwijl zijn bed in brand stond. De man heeft lichte brandMonden bekomen. Gisteren middag kreeg een onbekend werkman een aanval van bloedspmving, op den hoek der Wijngaard- en .Koepoortstraten; hij viel ten gronde en stierf onrniddelijk Men heeft het lijk naar het gasthuis gebracht. 't Gaat vasten avond M-orden. Er zijn t'Aalst schandeleuze kerels die van die dagen gebruik maken, om de straat door slechte redens te ontstichten. De Burgers ver hopen dat er strenge Policie zal gedaan M-orden dat de heer Commissaris de talenten zal gebruiken hem zoo ruimschoots door de Natuur meêgedeeld, om stuur te zijn en bang te maken, en zich op straat vertoonen, benevens zijne achtbare agenten, om de zeden en 't orde te doen eerbiedigen.' Waarschijnlijk zullen er morgen bij F. De Galan-Daens, portretten te koop zijn van den nieuM-enPaus, aan 7 a 10 centiemen; 't is te zeggen, indien er reeds goede, welgelijkende in den handel zijn ;want 't moot wel zijn, men zoq het daar niet verkoopen. Het eerste M'oord van den nieuwen Paus is ge weest Fiat Dei voluntas. Gods wille geschiede! Den 7 maart vertrekt uit Beigenland eene karavaan naar Roomen. De nieuwe Paus is reeds g'installeerd in de kamers, welke zijn eerwaarde Voorzaat beM oonde. Te Brussel, Gent, Doornijk en op veel ander plaatsen maakt men zich gereed om, zooveel dc tijd het toelaat, de Krooning van morgen, jjschitte- rend te vieren.

Het Land van Aelst | 1878 | | pagina 2