11e Spaarders En VA ntwerpen, lie Nanoen der Vrijheid, Nan, past opze Lommen. Leugens altijd Leugens Gemengde Nieuwstijdingen. den stempel naar buiten, ik ga naar 't bureel, mijn kiesbulletijn- ken in d'hand ik toon het in vieren geplooid met de stempels naar buiten aan den Voorzitter, steek bet in de bus en ik verlaat de zaal. God zij gedankt en leve de Vreugd 'k ben gerust en tevrede 'k heb mijn plicht vervuld en meegewerkt tot den triomf der Aalstersche, Katholieke, Bewarende en Vrijheidsminnende Gezind heid. •Bemerkingen. I. Een kruisken van boven zetten en éen op zij, dat is zijne stem vernietigen. II. 'ne Naam uilschrabben, dat is zijn stem vernietigen. III. 't Kruisken van boven, in 't vierkant, onder 't Sterre ken, dat is gewonnen! IV. De Kiezer, die te laat komt, dat hij wachte; de namen zullen een tweede maal afgeroepen worden. Indien iemand aan iets twijfelt, aan al de Bureelen zal hij Katho lieke Vrienden ontmoeten, die gelukkig zullen zijn hem alle inlich tingen te geven. Het bureel is afgezonderd van het publiek; do Kiezer ontmoet slechts 8 personen in tiet bureel; de getuigen zitten met den rug naar de afsluit,- sels en mogen zich niet keeren naar de Couloirs zij mogen slechts de Werkzaamheden van het bureel nazien; zij hebben geene stom inde beslissingen des bnreels. Om iemand te kennen, moet er niet gezien naar 't geen hij komt te BELOVEN, maar naar hij gedaan heeft en zijns gelijken doen wat hebben de Liberalen hier vroeger gedaan De Stadsschuld doen klimmen van 180 duizend franken tot 580 duizend franken. JAM AAR, roepen de Geuzen op hun affiche, dees Bestuur heeft de schuld met 400 duizend fr. vermeerderd. ANTWOORD: Het Liberaal Bestuur maakte schulden voor de gewone uitgaven, gfcjgï- zonder eenig werk van Openbaar Nut te verrichtenOnze Vrienden hebben Den 2 per cent afgeschaft en aan d'Inwoners eene som van 160,000 fr. doen sparen; De traktementen van al de Bedienden VERHOOGD. De eigendommen der Stad wel onderhouden. Voor 200,000 fr. kalseidingswerken uitgevoerd, tot groot gemak van de Landbouwers en Hoveniers, en tot merke lijke verbetering der panden en landen van Liberaal en Katholiek. Dit alles is gedaan met de gewone Inkomsten. Marr nu wordt een buitengewoon Werk verricht, een Werk van verfraaiing en verbetering der Stad, de verbreeding van den Dam, en daarvoor heeft de Raad eene nieuwe Leening besloten, op zulke voordeelige conditiën dat binnen 60 jaar alles zal afgtlegd en ge zuiverd zijn. Is dat slecht en onkundig besturen WIJ DAGEN de liberalen uit om de Zittingen van den Gemeen teraad te gaan onderzoeken. Ze zullen er zien met welke zorg de Stadszaken behandeld werden; ^Hoevele lange Zittingen er niet geweest zijn, om zaken van belang, gelijk den IJzeren-Weg Ant werpen Douai, in 't beste voordeel van Aalst te doen beslissen. 'ijls is een depi tie van den Raad, vergezeld van enze c 'woordigers, M. LIENART, van onvergetelijke, gezegende C-yiaclUenis, van M. Van Wambeke, van Jien, van M. Woeste, hoe dikwijls stonden onA. h'ussel niet, rond de tafel van den Minister, om het Hoe dik' Volks.M«ty •"'üib' M. Ver!- Mannen-- Belang van Aalsr af te pramen en af te eisschen Hoe neerstig en oppassend is men niet geweest om van de minste Subsidie des Staats te profiteeren. Is dat niet oprecht Aalsterseh? Welk verschil tegen als Eyerman en Cgnie op 't Stadhuis troonden Dan was 't eene Partij, die heerschtte, een Vreemdeling die de maat sloeg. Het bestuur onzer Vrienden is Aalsterseh, vaderlijk en spaarzaam geweest. waar de groote en volmaakt Geuzen wonen, wat zien wij daar? Oordeelt, Kiezers; en ge zult dan kunnen afmeten welke weerde de liberale beloften hebben De Geuzen van Antwerpen hebben een slachthuis gemaakt, waar tegen al de beenhouwers en al de burgers protestéeren. Oordeelt nu. Kiezers, over de volgende cijffers In 1872 koste de Policie van Antwerpen Het kuischen der straten kostte in 1872 250,000 fr. 607,000 fr. 177,000 424,000 De Katholieke Burgemeester had een traktement van 6,000 fr. 20,000 fr. Do liberalen hebben dat verhoogd tot de som van 't Is maar ziedewel, om te toonen hoe liberaal dat die liberalen zijn, als ze riemen mogen sniiden uit een andermans leér; o dan zijn ze mild, genereus, t'Antwerpen, te Gent, te Luik, te Brussel, over al. Geuzen aan de Kas, en Ratten in de Schapraai, Dat is éen en 't zeilde. Uffra X... staat in haren winkel. Een liberaal kopstuk treedt binnen, beleefd men kan niet meer. Madam, ik kom 'ne keer zien,.... uwen man zal toch voor ons kiezen. Hij en doel, mijnheer. Dat is zoo effenaf gezegd, madam. Dat is ons vast gedacht, mijnheer. Maar ge zult dan toch voor éenen stemmen? Voor geen eenen Geus. 't Is wel, madam, ten eersten, mijn kalandisie zijl ge kwijt en al wat ik u kan onttrekken,dat zult ge verliezen.E11 is uw man van 't zelfste gedacht? Van 't zelfste gedacht. Ge moest hem loclr eens roepen. 'k Wil wel L'ffra X. roept dat't huis davert: Meester, er is hier 'ne Geus, ge weet z'hebben affichen voor 1000 Ir. doen uit plukken dat de kiezing geheim is, cn nu komt hij u dwingen on pramen 't Is wel, madam, roept de liberaal en hij is weg Wie komt er, vrouw? Twee riberole heeren, om u van de kiezing te spreken. Goed, mijnen kapittel is gereed, laat mij maar losDag, mijnheeren Ha, mijnheer X, onzen goeden ouden vriend, en hoe is 't mot de gezondheid en met de Familie en met de kalandisie? Goed, alles goed, bedankt voor uw attentie; maar komt binnen ge zoudt mij geerne spreken? Ja, vriend, een klein plezier vragen Laat hooren Ge weet 't is kiezing. Ha. En ge zuil toch voor ons sterjimen Voor de liberalen! 't is spijtig voor u, mijnheeren, maar ge doet een verloren loopuierkt E11 waarvoor, goeden heer, zijp ons Kandidaien geen brave deftige menschen Hoort, we zullen de personen onverlet latenmaar mij dunkt dat de stad wel bestuurd wordt, in rust en in vrede Maar al die uitgaven? d'overclekte Markt Een schoon werkom 't buitenvolk naar de stad te trek ken; en hoe meer volk hoe meer neering; wij, winkeliers, mijn heeren, leven bij God en de boerep; en in 't passant gezegd: 't is niet schoon voor u van gedurig op de boeren uit te vallen. Och, vriend, leest eens ons gazetten; wij flaïteeren den boer. O ja, omdat 't kiezing is; maar zijn er scheldnamen die gij vroeger naar 't hoofd der buitenlieden niet hebt geworpen Ge vergeet dat den helft var. 't stad bij God en bij de Boeren leeft. E11 dien opslag van lasten, vriend? Ge weet in hert en ziel, mijnheers, dat't katholiek daar de schuld niet van is; Aalst is door zijn bevolking een stad van I100- geren rang geworden. Maar enfin, vriend, als g'ons affichen en ons manifesten leest, ge ziet toch wel dat er klachten te doen zijn. Dat de stad gereneweerd wordt Och, mijnheers, 't papier is gewillig, maar als ik de stad rondga en den omtrek, dan zie ik overal ae goei werken van ons Bestuur; dat zijn sprekende affichen. En d'Hospitiën? Ja, d'Hospitiën! Ha, mijnheer den liberaal, daar moet ik u hebben ge moest uw tong afbijten, eer gij van d'Hospitiën komt spreken. Vergeet gij in welken toestand gij, liberalen, dit Gesticht verla ten hebt? Die arme weezen waren verneglegeerd naar -ziel en lichaam. Is 't waar, ja of neen, 'k geef g'heel mijnen bottik, als ge dat durft loochenen, is 't niet waar dat de weezenjongens half wild liepen, dat er in 't Weezenhuis de grootste wanorde was, dat alle soorten van eetwaren verloren gingen, dat ze op alle uur van den dag en van den nacht mochten uitloopen? Is dat geen schande? Een gesticht van in de tveertig weezen, waar ie dereen mag boter, hier, brood halen; waar 20 sleutels van de voordeur zijnwaar 't kostelijk vleesch in goten en beerputten wordt geworpen. Een huis waar dat gebeurt, is kapot; en onder 't liberaal bestuur is dat gebeurd; mijnheers, als 't u blieft, en spreekt in geen 20 jaar van geen besturen meer, of ge zoudt ie mand doen een geraaktheid krijgen. Zoodat gij vlakaf weigertpakt dan éenen of twee Geenen éenen, geenen halven; voor niets. Als 't zoo is, w'hebben d'eer u te salueeren. En ik vansgelijken, mijnheeren! (De twee Geuzen, buiten zijnde). Wat dunkt u, kameraad? In'11e krolbazar zitten wij Waarom hebben wij dat dwaas spel begonnen? En dijnsdag! en dijnsdag! 't Laatste beetje koeragie ging bij (Je liberalen wegze konden geen twee honderd kiezers bijeentrommeIenV:.er waren er die wilden 't schuit van kant stokon doch de jonkheid wili "03-uitdaarom hebben zij in 'an IJkor van y.u ii'dApl>0.v^rc".'A*>' Amis Moert, «ene wedding van 2000 fr. niet had üurven-aaun in zijn buitengewoon n' van '24 october verklaart onze geachte Ko.. '.r Dc Dender bode, in den naaai van M. Meert, dat dit weêral eene louf m is en dat M. Meert bereid is op eiken dag en oogenblik, met 2G)uO Mfaf te komen, op de voorwaarden door den Vker gesteld. Een oud spreekwoord zegt: A is de leugen fel, de waarheid achter haalt ze wel. Nogeens voor de 20° maal zijn de liberale gazetten op heeter daad van leugentaal en valschheid betrapt,... Treffelijke liberalen, wat zegt ge van uw Yolksken? Te Ascold-Piano in Italië, is ten gevolge van hevige aard schokken den schouwburg ingestort, juist onder de vertooning; de dooden zijn talrijk, en in ander streken van Italië zijn groote ram pen van overstroomingen. Te Vollenhove (Holland) heelt men De Liefde en Bastings vermoord gevonden. Hadden ze liever den haat en den nijd kapot gemaakt!... De Liefde en Bastings waren twee rijksveldwachters; de vermoedelijke moordenaars zijn drie wildstroopers. Te Washington, een der hoofdstreken van Amerika, gaat een diamanten bruilolt gevierd wordenvan d'echtgenooten Taylor, die getrouwd zijn in 1818. Mgr. Dupanloup. Men deelt ons de volgende treffende geschiedenis mee, vernomen uit den mond van een landbouwer, uit dc omstreken van Or leans, en die gekomen was om eene laatste maal het lijk van den eerbiedweerdigen prelaat te aanschouwen: Eenige jaren geleden bracht Mgr. Dupanloup, een bezoek aan den pastoor van het kleine dorp Samt-Agnès, op ongeveer een uur afstand yan Lacombe gelegen. De pastoor was afwezigTDe bisschop, wandelde geheel alleen inden hofder pastorij, zijnen brevier lezende. Een jong meisje kwam aan de deur der pastorij kloppen hare moederlag op sterven en wensclrc ie biechten. Toen het meisje ver nam dat de pastoor afwezig was, begon het te weenen. Mgr Dupan loup naderde haar en de oorzaak barer droefheid vernomen heb bende, zegde hij tot het meisje een niet, mijn kind, ik ook ben priester en zal met u gaan om uwe moeder te troosten. De ieverige bisschop legde een tocht van twee uren af in het ge bergte, om de plichten van zijn priesterambt te vervullen. Toen hij de arme vrouw gebiecht had en naar de pastorij terugkeerde, werd hij onderweg door een onweer overvallen. Eerst laat in den nacht kwem hij in de pastorij aan en verontschuldigde zich met treffende eenvoudigheid over de onrust, welke hij door zijn lang uitblijven aan zijne vrienden had veroorzas k Zaturdag is te Pontyrid, ia Engeland, eene spoorwegramp geweest: 12 personen zijn gedo© i en 40 gekwetst. Dc weef van keizer Napoleon ill is vrijdag te Dover, (Enge land), van eene platform gevallen, 't Mensch is gekwetst maar niet gevaarlijk. In Amerika, langs de kanten van New-Orleans, vriest het al, en de menschen zijn er niet kwaad om, vermits de besmetting van de geele koorts ermee vermindei 1Dat is in dezen zomer een schrikkelijke plaag geweest vooi die gewesten. Maandagheeft te Parijs de uitreiking plaats gehad der beloo ningen aan de tentoonstellei s dei Expositie; er was 'ne luxe van volk, o. a. onzen Graaf van Vlaanderen. Mac Mahon heeft eene redevoering gedaan en op 't einde God bedankt, die; om Frankrijk te troosten aan dit land, een vreedzame roem 11a zoovele rampen heeft geschonken.... Dat is nog deltiggesproken! Italië zit weeral zonder Ministerie; koning Humbert zou zich een beddeken Ministers mogen zaaiden. Dat landeken is zoo uitgeput en zoo ziek als'ne mensch die in geen 17 weken van zijn bedde is geweest.... En de logicmannen hadden nogtans zoo eeu wig veel geluk beloofd, als de Paus van zijn goed was beroofd; cn sedert dien zijn de rampen en d'ellenden per vitesse aangekomen en r algemeen gedacht is, dat het maar beteren zal, na d'herstelling van den Paus in zijne Rechten. - Bismarck heeft na veel /oiren en loopmerkten, zijn wet op de Socialisten gekregenhij <v. .i nu zijn tegenstrevers willekeurig vangen er uit't land jagenZullen daarmee d'harten en de gemoe- deren veranderen? Al de wijze menschen denken NEEN en zeggen j dat Bismarck zijn Land en zijnen meester beter zou gediend hebben met zijn stomme wetten tegen 't Katholiek in te trekken.... Zich op dwang en geweld alleen steunen, is loopen op ijs van éenen nacht Gevolgen DER DRONKENSCHAP. Te Brussel is de ge naamde Sweerts, daglooner, 56 jaren, van zijnen trup gevallen en op den slag dood gebleven.... De ongelukkige was bedronken! Dander week is de boerenknecht Jung te Sounagne (bij Ver- viers) ongelukkig aan zijn dood geraakt; hij keerde op 'ne ledigen wagen, met 2 peerden, naar huis; de peerden verdoolden en g'heel 't gespan viel in eene diepte van 4 tot 5 metershoog. Dc peerden bekwamen lichte kneuzingen, maar den knecht bleef dood op den slag; hij was over 2 weken getrouwd. T Antwerpen, in een logement nabij de statie, is ten nadeele van eenen hollandschen koopman in diamanten, de som van 11,000 fr. in gouden munt gestolen. Ie Elsene is vrijdag een werkman van 20 jaar in eenen put gevallen en korts nadien overleden en zondag avond is in een her bei g tusschcn St-Gillcs en Vorst, door een twintigtal' aardewerkers zoo wreed gevochten, dat een hunner voor dood ter plaats bleef lie- gen. Onder de Kandidaten t Antwerpen door de Geuzen voorge steld is een Protestant die geweigerd heeft zijn kind te laten doo- pen als het op sterven lag; onze hedendaagscheongeloovigen, zegde M. De Beucker daarop in eene Meeting t'Antwerpen, ze zijn erger dan de heidenen. En 't zijn zulke manuen, die christene steden wil len besturenEr is t'Antwerpen goede hoop dat de Geuzen zullen afgestemd worden. Zaturdag is er te Brussel tegen ongeveer 100 melk vrouwen proces-verbaal gemaakt, wegens verwatering hunner melk. In d'Universitcit van Leuven zijn 46 heeren studenten meer dan 't ander jaar. Te Swevegem was bij de bakker Van de Maele een vat petrol aangekomen... De bakker werd 's nachts ongerust ot 't vat niet uit liep en ging's morgends ten 6 ure algauw eens zien, met licht en vergezeld van zijnen knecht Corveits. De olie vatte vuur, ontplofte en bracht eene vreeselijke brandramp te weeg. Meester en knecht zijn zoo erg verbrand, dat er geene hoop meer is van genezing. EVERGEM, 14 October 1878. Mijnheer de Opsteller, Gisteren kwam eene sterke afdeeling van den - Katholieken School penning van Gent een uitstapje doen naar Evergem met het doel er eene nieuwe afdeeling te stichten. Begunstigd door een overheerlijk weder is het feest ten vellen gelukt alle huizon waren bevlgad, want als er sprake is van een katholiek leest dan ziet men dat Evergem katholiek is in de ziel en dat al de po gingen der wolven die met het schaapsvel op de schouders naar Ever gem komen om er verdeeldheid en tweedracht to zaaien, dat al hunne pogingen, zeg ik, vruchteloos zijn en vruchteloos blijven. Om 3 1/2 werden de bestuurleden des afdeelings verwelkomd door onzen achtbaren en moedigen heer Burgemeester Verschueren: de stoet met de onlangs ingerichte zangmaatschappij aan 't hoofd, trok de dorp- plaats_op onder het zingen van de Vlaamsche Leeuw - Om 5 uren had er in de ruime en prachtige muziekzaal een concert plaats ten voordeele van den Katholieken Schoolpenning. De zaal was veel te klein om de toegestroomde volksmenigte te plaatsen, en wij twytelen met oi de inzameling zal bijzonder vruchtbaar geweest zijn. De zangmaatschappij opende het concert met eenen schoonen koor Jerusalem van Verdi, daarna droeg de heer E. V. eenige kluchtlie deren voor,die zeer toegejuichd werden; maar wat bijzonderveel bijval had en meermaals door een donderend handgeklap onderbroken werd wasde Voordracht van den heer advokaat Van Begerem-Drubbel die na in naam van het hoofdbestuur bijzondere bedankingen toegestuurd te hebben eerst aan den heer Burgemeester voor het zoo gulhartig onthaal en daarna aan don heer Baron Van Loo-Malfait die, op de eerste vraag zijne prachtige muziekzaal ter hunner beschikking gelaten had legde Spre ker het doel en de strekking hunner maatschappij in klare én wel gepaste bewoordingen uit, tevens, deed hij de noodzakelijkheid uitschii- nen eener vereemgde macht, nu bijzonderlijk, dat het nieuw ministerie alle middels gaat inspannen om het godsdienstig onderwijs uit descholen te verbannen en van zin is, ons in namo der vrijheid, het wereldlijk en verplichtend onderwijs op te dringen. Nogtans ging hij voort, zijn wij niet ontmoedigd en vangen wij met genoegen den strijd aan voor Godsdienst, Taal en Vaderland; groote moeielijkheden harde tegenkantingen zullen wij ontmoeten, niettemin zal de Katholieke Schoolpenning die wederom eene afdeeling te meer ken 1 Gn a"e wettige middels gebruiken om zijn doel te berei- Endigendo, drukte Spreker de wensch uit dat alle katholieken hun- V j '-u,1®n weten 10 .L Wijten r~ de «emeentekio/in- een die door de geuzen op politiek terrein gebracht zijn, eens eene duchtige klopping te geven aan de mannon die op niets andors uit zijn dan om 2telen aan dc Kerk te ontrukken en die gedurig tieren Van 'ton- gcdiert der Papen, verlost ons Vaderland, wel te verstaan na de kiezing. Ziedaar, heor Opsteller, ds beschrijving van dit feest, dat wii ime in geheugen zullen houden en dat wij hopon binnen korten tijd te vernieu- Een katholieke die hoopt op Volharding. Een droevige gebeurtenis heeft maandag 21 te Oostwinkel plaats gehad. De Heer Charles Van Vlaenderen, rentenier te Zo- mergem, zich met den avond van Oostwinkel huiswaarts begevende langs de vaart van Schipdonk, is toevalliglijk in het water gevallen en heeft er het leven in verloren. Die onvoorziene dood komt eene katholieke Famillie in groote drsefheid te dompelen Op de veemarkt heden te Brussel gehouden, waren 1255 stuks vee te koop gesteld. De besteedde prijzen per kilogram op Yoet zijn: ossen, ir. 0-90 tot 1-08; stieren, 0-70 tot 0-94; koeien en veerzen, fr. 0-70 tot 0,94. BRUGGE, 23 oct De genaamde Joseph Lowyckx, die dezer dagen zijne echtgcnoote vermoord heeft, bevindt zich nog altijd in het hospitaal der gevangenis te Brugge. Men zegt dat zijne zaak reeds door den rechter van instruktie onderzocht is, en dat hij volle dige bekentenissen heeft gedaan. De wetsdoktor heeft verklaard dat Lowyckx niet meer zal genezen, maar dat hij nog voor het assisen hof zal kunnen verschijnen. Men moet overal en bij alle menschen de welgemanierdheid onderhouden en de loffelijke gebruiken der plaatsen volgen. Er wordt gezegd dat den Minister van het inwendige en zijn Madame, twee Gentenaren, daar geen acht op nemende, eenen Kemel gescho ten hebben: de Madame bij de Koningin en den Minister bij eenen GezantTe Nederbrakel heeft eenen woesten geus in eene herberg eenen revolver uitgestoken op de borst van eenen katholie ken; eene scheut is afgegaan; als zulke daad niet gestraft wordt dan mogen alle straffen afgeschalt en gevangenissen afgebroken worden. Latei' Nieuws. 't Proces van 't Kint wordt op 4 novemb. begonnen. Hij heelt twee groote advokaten van Parijs. Zouden ze dien moor wit krijgen Fortamps, de oud-Schepene van Brussel, compareert als medeplichtige. De Bohemers zijn nu Luik. Te Genua, Italia, is uit de Nationale Bank verdwenen de som van 2 millioen 500 dnizend franken. Drij bedienden zijn aan gehouden. De Russische gazetten schrijven dat Bessarabien plechtig bij Rusland is ingelijfd onder de toejuiching der bevolking. Als 't waar is In Engeland worden de troepen gerang schikt om naar den Afghanistan te trekken. Men denkt daar dat de Oorlog zeker is. Wij gelooven dat den Engelschman er nog twee keeren zal op peizen. Er is in Henegauwen een werksta king geweest, nog al serieus, maar nu geëindigd. De bazen had den van afslag gesproken, en niemand die dat geeren hoordt,ten zij als er spraak is van lasten en contributien; indien er in een land 'ne Koning of 'ne Minister ware, die op 't einde van 't jaar een deel der Contributien weêrzondt, de Volkeren zouden hem door een vuur dragen; maar dag nichtrust laten waar rust is, zeggen ze, alhoewel,om te trekken .iedereen met plezier gederan geerd wordt. - Nabij Brugge, op den steenweg van Bissegem naar Gullegem, is de bazinne Gouck in haar herberg, aangerand, mishandeld en bestolen door 2 kerels die uit 't bedelaarsgesticht van Hoogstraeten kwamen; een der schobejakken is door 't Pu bliek aangehouden. Dijnsdag avond was er te Brussel, op den Antwerpschen steenweg, eene brandramp; van een groot gebouw bleven maar de 4 muren staan; een der gebuurs, zekeren M.Cabu, thuis komende cn den brand ziende, verschrikte zoodanig dat hij een geraaktheid kreeg en stierf. Dijnsdag avond, ten halver tien, heeft te Brussel op de Chaussée de Charleroi, een dronken lap zijn vrouw door een venster van de tweede Stagie geworpen. De vrouw was dood óp den slag. Voorbijgangers hebben den schelm en moordenaar aangehouden. Er komt in Duitschland een weinigske meer movement in d'hopmarkten; te Londen, inte gendeel was er afslag de goede kwaliteiten zijn zeldzaam in Engeland.

Het Land van Aelst | 1878 | | pagina 2