Gemengd Nieuws. GENT. Een tweeling in de Palingsiraat moest dees jaar loten de gebroeders waren er alle tw ee uit't was feest in g'heel de ge buurte't Mag zijn; doch 't volgende is strafbaar: Een bakkers- gast uit 't Lammeren is door lotelingen mishandeld en gewond 9 lotelingen wilden in eene kroeg, achter de Pale. Er werden er 8 buitengedaande broeder van dengenen die nog binnen was. klopte op de deur; men deed niet open; hij klopte een tweede maal en dan trok een vrouwspersoon de venster der bovenkamer open en goot een mande glazen over zijn hoofd; hij was vol bloed en wreed gekwetst. Die bij d'honden slaapt, betrapt zijn vlooien en die zich onder de verkens mengt, wordt van den drafgeëeten. 't Is de Champetter van St. Amands, die te Gent in de Veldstraat. een oud- veroordeelde heeft aangehouden, op den moment zelf als hij de voorbijgangers aanrandde. Kadé zit in 't droog. Er gaat veel volk zien naar de posturen op de Vischmarkt, en elk vindt het schan daleus en onzedelijkGent, Gent, is er nog geen slecht volk ge noeg, binnen uw stad? En wat zeggen de bazen daaraf, van den Palc de Justis? Een voddeleurster, met naam Antonia, vierde ook de loting meè en trok d'een herberg in en d'ander uit, 't geen hier in 't passant gezegd, alles behalve fraai is; rond middernacht verlieten zij de herberg DEN OOSTAntonia kreeg rusie met haren man, deze haalde een mes uit en bracht haar twee messteken in de zijde toe, die haar leven in gevaar stellen. Gasthuis en Rasphuis ziin hier weeral de gevolgen. De slechte driften kunnen iemand in een monster veranderen.. Zoo kompareerde d'ander week voor d'Assisen te Gent en werd ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid, zekeren Lauwaert, slachter te ZWIJNAARDE, die den 25 October, na rusie gehad te hebben met Albert Moerman, naar huis zijn mes was gaan halen, en Moerman verscheide steken in den buik had toegebracht; dit alles met voorbe dachtheid en zonder later eenig spijt of berouw te toonen. Hij is nu voor altijd, gelijk een wreed dier, van zijn vrijheid beroofd. Zaturdag avond gebeurden m St. Andiieskwartter te Antwer pen, wreede spektakels. De schoenmakersgast Seghers. was sedert 4 jaar van zijn vrouw gescheiden cn leefde volgens de Vrijdenkers- princiepen, met een ander madolje. Zijn vrouw, daarover razend jaloersch, was zaturdag op de kamer der madolje gegaan en had er al de klecren die ze vond, meegenomen. Toen Seghers van zijn werk kwam en dit hoorde, nam hij een mes, ging zijn vrouw opzoe ken, bracht haar in den hals een hevigen steek toe, trok dan naar huis en dronk er een groote hoeveelheid vitriool uit.... Bijna gelij kertijd werden zij in 't gasthuis gebrachtde man overleed ten 3 ure 's nachts, na de schrikkelijkste pijnen geleden te hebben de wonde der vrouw is erg. maar niet doodclijk. De rampzalige echt genoten laten 4 kindaren achterWat droef huishoudensIndien ze van weérskanten, de princiepen en den troost der Religie hadden gezocht, de man zou geen rampzalige dood gestorven zijn.de vrouw zou niet als een droeve weef in 't gasthuis liggen, cn de samenleving zou geen vier arme weeskes te zijnen laste hebben. In dito Antwerpen, in de vuilnishoopen aan de Kattendijkdok, vond een vrouw 'ne menschenvoet. De wetsdokteurs bestatigden dat de voet voortkomt van een meisje van 15 tot 20 jaar oud Waarschijnlijk weeral, een afschuwelijke moordCornelia De Bruin, een mensch van 76 jaren, is in haar woning der Spuistraat an de trappen gevallen en bleef dood op den slag, Te Maeter is een vrouwmensch door een razende kat gebeten; het dier is^afgemaakt en do vrouw is naar Sint-Hubert vertrokken. Tc DENDERBELLE bij Me We Uitersprot, zijn in den nacht tusschcn zaturdag en zondag kiekdieven geweest; bij gebrek van ander middel om op 't hot te geraken, hebben ze dakpannen afgeno men, latten afgezaagd en zijn aldus in den stal geraakt, alwaar de verfoeielijke schelmen 10 zware kiekens den hals hebben afgesneden en meegenomen BRUGGE, 11 februari. Woensdag heeft men te Sijsseele, op de spoorbaan liet lijk gevonden van den genaamden L. De Bruyne van Oedelen, die door den laatsten trein van Gent naar Brugge overreden was. M. Gerard Willemsen, koopman in kolen, te Schaarbeeck, Brussel, is eenige jaren geleden getrouwd met eene weduwe veel ouder dan hij, en die drie kinderen van haar eerste huwelijk had een dezer, Alexander Coencgracht. is thans 21 jaar oud. Coene gracht woonde seder." eenigen tijd bij zijn stiefvader: naar het schijnt, g* V? hij zich zeer slecht, en bijna eiken dag vero»/. jp van haren jon, terwijl Willemsen hem verwijtingen deed. Maandag omtrent 2 1 2 ure. had waarschijnlijk wéér een dergelijke twist plaats gehad, toen Willemsen eensklaps een revolver uit zijn zak haalde en twee schoten lostte op Coenegracht en op zijne vrouw. Coenegracht werd gekwetst, doch hij had nog de macht Willemsen te vervolgen, die zich naar eene herberg der Gcefsstraat had bege ven, alwaar de policie hem heeft aangehouden. De toestand van Coenegracht is zeer bedenkelijk. Vrouw Willemsem werd insgelijks gekwetst in den rug. doch hare wonde is gelukkig Diet gevaarlijk. SOIGNIES, 10 feb. Inden nacht van 8 tot q dezer, heeft een verschrikkelijke brand eene afgezonderde hoeve te Soignies vernield. Vijf personen, de grootvader, de oom en drie der kinderen van den landbouwer, zijn in den brand omgekomen; de landbouwer en zijne vrouw hebben zich met twee andere kinderen kunnen redden De oorzaak van den brand is onbekend. Verleden zondag is te Lier een knaap van i5 jaar, de genaamde Jos. Peeters, in de Klcine-Neeth gevallen en verdronken, terwijl hij zich vermaakte met schaatsenrijden. Te St Joost-ten-Noode heeft men verleden week twee razonde onden gedood. De policie van St-Jans-Molenbeek, heelt een zeer gevaarlij ken kerel, den genaamden Van Ostende, aangehouden, die in bankverbreking was. Van Ostende was in het bezit van een ge laden revolver en van een aantal kardoezen. Hij is onlangs ver oordeeld tot vijftien jaren dwangarbeid, voor moordpoging gepleegd op zijne vrouw. Dinsdag morgend, ten 11 ure, is de genaamden L. 31. Frison, twaalf jaar oud en wonende teMecbelen, aldaar in de stadsveslingen gevallen en verdronken, terwijl bij bezig was met schaatsenrijden. .Maandag avond, rond 10 ure, is te Neckerspoel, bij Me- chelen, eet; gevecht ontstaan; de genaamde Ant. Meulemans, 29 jaar, bekwam een messteek boven het rechteroog. De wonde is zeer gevaarlijk; men is op het spoor van den dader. MOORDPOGING TE ANTWERPEN. Een brutaal feit greep Woensdag avond tussclien 7 en S uro plaats, aan een huis van den Boomschensteenweg, achter do z wemdok. 8* wijk. Ziehier hoe het gebeurde verhaald wordt door een der slachtoffers wiens verhaal wij. natuurlijk onder alle voorbehouding, meédeelen, daar hel gerechtelijk onderzoek nog niet geëindigd is. De genaamden Frans en Jan Van Aelst, twee gebroeders, beide metsorsgasten, geboren te Hoboken, de eerste 2(> en do tweede 23 jaar oud, wonende Frans in de Barakken-keiler, op het Kiel, en Jan te Hoboken, hadden gowerkt voor eenen moester-metsor, dio op don Boomschensteenweg woont. Dat was reeds omtrent zes weken geleden, en altjjd zooals Jan Van Aelst verklaart hadden beide werklieden nog het loon te goed van twee dagen wer». bij bovengemelden baas. Woensdag avond besloten beide naar het huis van den meester-met- ser te gaan om het loon to ontvangen dat zij beweerden te hebben verdiend; slechts een hunner zou echter binnengaan en het gold voor beiden ontvangen; de andere zou aan de deur wachten op zijnen broe der. Jan Van Aelst ging binnen, vond den metsersbaas te huis, verzocht om zijn geld en dat van zijn broeder; de baas weigerde, Jan drong aan en er ontstond twist, tot de metsersbaas in woede ontstak en oen schot loste op den ongelukkigen werkman. De kogel trof Jan Van Aelst in den knie, dio vermorzeld word; ker mend van pijn vluchtte hij naar buiten, vervolgd door den baas, die hem, met den revolver vooruit, achterna liep. Aan de deur lostte Hij een tweede schot en trof aldaar Frans Van Aelst. die op zijnen broeder wachtte. De kogel drong Frans in den buik en de ongelukkige zakte als machtelcoj ten gronde. Op het gerucht der schoten en hot gekerm der slachtoffers, kwam er onmiddellijk volk en policie ter plaats, de gewonden werden opgenomen en naar bet gasthuis gebracht. Thans vernemen wij uit het gasthuis, dat Frans Van Aelst op sterven ligt; de kogel, die hem den buik doorboorde, is in den rug gedrongen. Wat Jan betreft, deze zal genezen, doch hij zal waarschijnlijk voor gansch zijn leven gebrekkelijk zijn. De dader van die brutale feiten is aangehouden en het parket, dat zich nog woensdag avond ter plaatse heelt begeven, houdt zich met het gerechtelijk onderzoek bezig. KRONIJK VAN AALST. D'ei ls uit '1 Verbond hebben weêr gebalkt, om doorhuil zoet geluid de geuzengemoederen iry' ophef tc brengen Maar ze doen niets dan nun lange ooren aan 't publiek toonen en hun eigen volk in arfronten brengen. We gaan in korte woorden hun rekening opmaken Ten eersten, in t Verbond van zondag worden de menschcn die hier sedert 10, 20 jaren gehuisvest zijn, ze worden genoemd VREEMDE RATTEN! Hoort gij het Katho lieken en liberalen die hier uit stad of dorp zijn toe gekomen, die door uw werkzaamheid een deftig bestaan vindt, die lasten en contribution betaalt 't Verbond NOEMT U ALLEN VREEMDE RATTEN.... Men wordt gewoneliik maar zwart gemaakt door 'ne vuile pot en ge zult altijd zien dat de slechtste kerels hun eigen schuld op den rug van anderen zullen leggenWat zijn nu VREEMDE RATTEN? Personen die zich in de stad komen vestigen en door 'nen eerlijken handel hun brood winnen of hun fortuin maken, al woon den ze maar éenen dag in Aalst, dat zijn voor waar geen vreemde ratten;... maar vreemde ratten zijn ze, de magere schrinkels die, omdat op een ander hunnen haring niet braadt, hier komen aangeland, zoo arm als Job, zoo frank alseen luis, loopende gelijk straathonden, bijzooverre dat ze, zelfs door liberalen, met den vinger gewezen wor den; vreemde ratten zijn ze, die na hun ziel ver kocht te hebben voor eenige duizende franken, die hier aan Jan en alleman de wet willen voorschrij ven, die, terwijl ze wezenlijk plat op den grond liggen, nevens al de verworpelingen der samenle ving, die zich durven verheffen, om smaa<i en las ter rond te werpen.... Dat zijn vreemdelingen, welke inderdaad vreemde, nietsgoedsdoende, kna gende ratten mogen genoemd worden.. Zegt. ge achte Medebargers, katholiek en liberaal, schrij ven wij hier de tastbare waarheid niet?.. En dezelfde vreemde ratten, wat doen ze?gedurig te gen Aalst werken? wroeten en knagen dm aan de Stadskas te geraken; hadan zou alles!goed en wel gaan dan zouden de nijdige schrinkels,ronde dikke baaskes worden.. Wat doen ze nog? Als er een feest gegeven wordt, gelijk zondag laatst, een feest die de stad doet leven en volk naar de stad lokt, een feest, waaraan de deftigste jonkheden der stad deelnamen, een feest die niemand tergt of niemand kwetst; de vreemde ratten trachten dit Feest bespottelijk te maken.. Zondag stond er in't Verbond een halve bladzijde, volzoutloo- zen spot op de kalvacade... Nogtans, al d'Aalste- naars en de talrijke vreemdelingen hebben zondag gezien dat de katholieken, met hun eigen geld, iets kunnen inrichten dat de tijden herinnert der oude Vlaamsche eendracht... Volgens de vreemde ratten kan cr geen plezier zijn, of men moet 't straatverken en den nachtkledden loopen, de vreemde ratten zijn voor kalvacades gelijk te Gent waar men onzen ouden Bisschop vertoonde, gelijk te Brussel waar men d'eerbare dochter Louise Laieau ten spot voorstelde; maar een fee^t, zonder dat de vuile goddelooze walgelijke prij uitgehan gen wordt, zulk feest is voor het Vreemd-Ratten- dom, een ei zonder zout... D'Aalstenaars zullen er anders over oordeelen, en we zijn zeker van de gevoelens der gansche stad uit te drukken de Ratterij en hunnen aanhang uitgezonderd, als wij d'heeren Inrichters en de Medewerkers dier kalvacade, allen lof en eer toezwaaien. De Stoet was schoon, deftig, onpartijdig; er was-;ne rijk dom van peerden, voituren, kostumes; ^pnder 't slecht weèr zou er veel meer volk in traten geweest zijn; maar toch, de Stoet hee igan- schen namv-jd.c -j 1 .lillen UC pldilts VllO toeliet, we zouden de gazet der vrecmae atten en Jer Staatsmeestcrs, nog andere afstraffingen moe ten toedienen". Vier, vijf artikels staan cr in. over schoolfeesten.... Bijgevolg dit goddeloos Ver bond is waarlijk de gazet der Staatsmeestcrs; twee, drij sportartikeltjes jegens de Jonge Garde; o. 't mag zijn, als men een muziek heeft gelijk de oude Garde, dat onlangs aaneengelapt is, dat slechts met alle moeite der wereld 'ne komité kan krijgen, uit de haute noblesse der stad, dat een oprecht jilleke-leeft nog is. dat zich vermaard ge maakt heeft den avond der october-kiezing, o dan mag men uit zijn diepe hoogte op eikendeen met verachting neêrzien... Wat staar er nog in de ga zet der Geuzemeesters? dat't Geloof verslapt is, door de schuld der Priesters... C'est ca! Ja, daar is uw verschooning, gelijk hel de vêrechooning was van aldegeen die, om hun slecht gedrag of hooveerdigheid, de Tien Geboden onder hun voe ten trapten... 't Is gemakkelijk om zeggen; 't Is de schuld der Priesters daarmee zoeken zij hun knagingen te paaienMaar de Priesters zijn nu gelijk ze waren over honderd, over duizend jaar; de Mis, de Biecht zijn gelijk van den beginne af; de Catechismussen blijven altijd dezelfdeen nu gelijk over 1000 jaren, die, in zaken van Religie naar den Paus. naar de Bisschoppen niet luistert, bedrijft 'nen akt van schismatiekerij... We zullen dat punt in een volgende kronijk dieper onderhan delen en dan ook de maandelijksche rekening van de liefelijke gazet der schoolmeesters vertoonen. OVERZICHT. De Times verwekte, in't begin dezer week, eene hevige beweging in Rusland cn Engeland, door het afkondigen van een nieuws dat eerst voor valsch werd aanzien, maar dat nu, van dag tot dag, meer grond schijnt te krijgen. Hef groot dag blad verklaarde uit goede bron te weten dat Enge land op het punt was Persic te ontslaan van het verdrag van 1857, verdrag waardoor dit land zich verbondt geen de minste heerschappij op de pro vincie H ér at, heden onder de beheersching der Afghans uit te oefenen. De provincie Hérat, niet ver van Cabul gelegen, is door de belangrijkheid der wegen die ze doorkruisen, een aanzienlijk cen trum van commercie en politiek geworden, en daarom zoude het verwonderingsweerdig zijn dat Engeland er het bezit aan vreemde handen van overgave, ontdekte de Times zelve ons de rede dier handelwijze niet. Volgens dit blad zoude En geland door dien middel, de Afghans eenen nieu wen oorlog op 't lijf willen jagen want, gebruikt Persië middels om Herat in tc palmen de Afghans zullen zonder twijfel hunnen eigendom verdedi gen, en zoo zullen de engelsche generaals hunne verdeelde machten gemakkelijker temmen. Sprekende van dien oorlog, mag men hem als geëindigd aanschouwen in 't noorden, alwaar al de volksstammen der Lugman vallei reeds zijn on derworpen en bevredigd; in 't zuiden integendeel, door de opstokingen van Mohamed-Jan, is een nieuw vuur in de vijandelijkheden gekomen. Veel inlichtingen krijgen wij eventwel niet meer over dien oorlog, die schijnt achteruit gedreven te zijn door 't geen men 't nieuws van de dag mag noe men, de Grieksche kwestie. Meer dan een diplomaat, bijzonderlijk onder de fransche afgezan ten, heeft zich reeds bezig gehouden met eeuwige oneenigheden tusschen Turkije cn Griekenland effen te brengen, maar te vergeefs. Men weet dat het geschil voortkomt uit de onbepaaldheid der grenzen dezer twee landen; M. Waddingion meende dc zaak tc kunnen stillen met haar op eenen politieken voet te plaatsen Lord Salisbury integendeel vind beter ze gansch wetenschappelijk tc maken, en schijnt er in gelukt te zijn eene overeenkomst te veroorzaken. Hetzelfde nieuws komt ons uit Turkije over de Monlcnegrijnsche zaken; M. Corti, de Italiaansche algezant aan de Porte, heeft eindelijk een princiep door Montene gro en Turkije doen aannemen; dat een landschap bewoond door Christen, aan de Montenegro, als vergoeding voor Gusinje, zal gegeven worden. Men is niet zonder vrees van een oorlog tus schen Rusland en China. Eenigen tijd geleden, wierd een verbond aangegaan door deze twee kei zerrijken nu weigert China het verbond uit te oefenen en heeft zelfs de afgezant die hetteekende, herroepen en ter dood veroordeeld. Rusland ziet ook de vergrooting der duitsche legers met kwade oogen aan. En het is toch klaar om zien dat Duitschland een oorlog van den fran- schen en russischen kant vreest. Want,deze week, drukten de duitsche gazetten hunne voldoening uit de duitsche grenzen zoo goed versterkt te zien aan den Rhyn en langs den kant van Zwit serland en de Noordergrenzen. De Winter in België. Op al de punten van het land wordt er bitter ge klaagd over de uitwerksels van don strengen winter Onze parken en hoven, zegt do Revue de l'Hor ticulteur Bolge, zulion, voor lange jaren misschien, berooid zijn vaneen groot getal gewassen. Al de plan ten, afkomstig uit warmer landstreken, hebben min of meer geleden. De buitengewone koude van den nacht van 8 tot 9 december heeft het vernielingswerk, voortgezet, dat begonnen was door den vroegtijdigen vorst van november, en dat dians voltrokkeu is door het aanhoudend koud weêr. De koude deed des te spoedigur haar uitwerksel gevoelen, daar de gewassen nog vol sap, on de nieu we takken niet volwassen waren. Ziedaar de rede waarom het hout van dit jaar op allo hoornen, /.onder uilzondering, verloren is, en waarom men vroust dat in het aanstaande jaar, het vruchtdragtn niet zal go- lukken. Men schrijft uit Namen aan bovengemeldo lievue dat in de vallei der Maas, de schade door den winter veroorzaakt, verschrikkelijk is. Al de fruitbo omen peeren-, perzikken-, pruimen-, abrikoienboomen en wijngaarden,alles is doodgevrozen eu kan nog slechts dienen voor brandhout. Talrijke appelboomen van een meter in don omtrek zijn geheel verloren. Al de plantsoorten met bestendig loot' zijn dood, even als do moeste versieringsplan ton, de coniléra's enz. enz. In Limburg, zegt do Onafhankelijke van Hasselt, hebben de jonge dennenbosschen, vooral de vreemde dennen, veel geleden. In de omstreken van Hasselt zijn bosschen van 20 en 30 duizend plantsoenen totaal vernield. Overal is de schade overgroot. Men meldt onder andere dat een groot gesticht van hofbouw to Gont, een verlies hoeft ondergaan van niet minder dan 300,000 frank. In de kleine hoven zijn niet alleen eonige bijzondere exemplaren, eenige parade-planten, maar duizondo hofgewassen vernield: camelia's, azalea's, rhododen drons, rozen, enz. Na de handelskrisis, zal dit mis schien de ondergang zijn voor vele hoveniers. Wij lezen in 't Handelsdlad van ANTWERPEN De vastenavond is onbeduidend, maar toch in meer dan een geval, schandalig geweest. Wij zullen niet veel zeggen over het misbruik dat men weêr gemaakt heeft van eetwaren, waarmee men geworpen heeft: bloem, erwten, boonen, rijst, zemelen, zout, enz. Het is inderdaad eer.e schande dat de policie dat vermor- -en van -um ..iel een oogenblik, dat L. voei ai - Wat moet daarenboven 'do vreemdeling denkeu die Antwerpsct-.e galants, wel«e niet werpen met lekkernijen gelijk in Italië, maar met alles wat klei- ren kan bederven en aangezichten-kwetsen? Waarom liever niet met kasseisteenen geworpen! Een aantal kerels in smeenge vrouwenkleêren, liepen rond, en men heelt er een gezien in de Loem- straat, die als er dames aankwamen do rokken op lichtte en aisdan eene vertooning gaf, dio wij niet durven beschrijven in alle geval zou die schonlie voor aanslag op do openbare zedelijkheid, hebben kunnen vervolgd worden. Die wallebakkers, vuil, smeerig. dronken, walge lijk van den kop tot teen, brulden en huilden het lied -van 't ongediert der papen, verlost ons vaderland, en ieder fatsoenlijk burger kon niet anders dan don ken, dat er geen ander ongediert in hot vaderland bestond dan zij zelf die het lied zonge n, en hel een schandaal minder zou zijn geweest, als men hen van do straat had weggekeerd! Volgens katholieke Representanten heeft den heer Perin professorinde universiteit te Leuven.door onvoorzichtigheid en met woorden gezondigd tegen de Grondwet; en volgens wijze en geleerde politieke mannen, hebben vele katholieke Represantanten en Ministers met werken gezondigd togen de Grondwet. Inderdaad M Perin heeft tegen de vrijheid gesproken en katholieke Represantanten en Ministers hebben togen de vrijhoid gewerkt mot weiten te stemmen die de vrijheid van Godsdienst, van vereeniging, van on derwijs en van de gemeenten enz gokronkt hebben. Te Overboelaere is den grafmaker voor politieke gezindheid afgezet! 't gaat verre! Te Panae gaat het nog erger, men heeft daar den grafmaker afgezet omdat zijne kiudcrs ofwel de kinders van zijne zuster ter school gaan bij den vrijen ondorwijzer. Mooton de Belgon dan slayon zijn?! Rond Parike wordt ook vcol gesproken van eonen katholieken Senateur die aldaar vieze rollen laat spelen. Zulke Senateur zou voorzeker in Oost-Vlaanueren niet gekozen worden. Dien Senateur moet van zijne CoJlogas vermaand en berispt worden. Den heer Malou en andere katholieke Represantan ten verklaren dat zij het systeem van Engeland, voor wat het onderwijs aangaat, zullen voorstellen. Vol gens dit systeem zou het üöevernement aan do onder wijzers belooning geven in ovenrodigheid van het getal hunner schoolkindors. Zulk sysïeem kan goed zijn voor Engeland, maar liet is gevaarlijk on siucht voor Belgonland, omdat hol zou gelegendheid geven aan groot bodrog. Immers rneest al üo onderwijzers zouden met gedoogzaamheid en zelf met goedkeuring en medewerking van de overheden der gumoeriteu het getal schoolkinderen merkelijk vergrooten, om aldus meer onderstand van den Staat te bekomen. Het beste, eenvoudigste en rdchtveerdigste systeem is: dat het volk zich zelf onderwijze en opvoede; en als 'tzou gebeuren dat er hier of daur oenen huisvader niet kou of niet wilt voorzien in hot onderwijs en de opvoeding van zijne kindersi dan moetende bloedver wanten, vrienden, konnissui, geburen en geloovigen uit bermherligheid wat helpen; en ais niemand per soonlijk wilt meewerken,dat dan het arm-of gemeen tebestuur bijspringe; die besturen zijn best in staat om alles rechtveordig, gespaarzaam en vadorlijk te schikken. Er mag nooit gesproken worden van tus- schenkomst van Goeverneurs, Ministers of andere hoogo ovei holen; wij moeten een Belgisch systeem hebben, dat is oen systeem van echte Vrijheid I'eeter Van Humbeeck on Junius Bara vallen van t een affront in 't ander; als z'in vago liegen, 't is to zeggen over do wijde woreld, dan kan 't nog al pakken, maar zoohaast zij een stad of een gemeente noemen, hunne woorJon zijn nog niet koud, of de lo genstraffing volgt Zoo had Bara gezegd dat de Armen van Aalst dwong; aanstonds kreeg hij 'nen brief dat de Armen van Aalst geeft gelijk vroeger, zonder onderscheid van opinie. Een weinig later baalde Bara Sottegem aan en riep dat 't Arrnbureol er voor de katholieke scholen dwingt.... Seffens teokendo hetdeftig Armbureel pu bliek, dat Bara tegen de waarheid had gesproken. Den 28 Januari kwam Bara met iets anders voor de pinne; - Te Burst, zegde hij, heeft men ook een geweldige drukking gepleegd. - Burst ligt bij Aalst de gazetten worden er ook gelezen, en zoo rap als du woorden van Bara er aan d'ooren kwamen, zoo rap stond den volgenden brief in de katholieke gazetten van Brussel: Ik heb in d'ANNALES gelezen, zoo schreef de E. H. Pastoor, in den naam zijner Parochie, dat in zitting van 28 Januari M. Bara zich toestaat te zeg- - Te Burst ook heelt men een geweldige drukking gepleegd. Dat gezegde van den minister loochen ik stellig. Er is hoegenaamd geene drukking geploegd geweest, noch doer het bureel van weldadigheid, noch door bijzondere personen. Ik voor mij heb er hoegenaamd geene gebruikt. Zoo iets was in 't geheel niet noodig, want mijne armen kennen maar al te wol do waarde van het katholiek onderwijs. Ik zou gedacht hebben zo te bolodigen met bij hdn aan te dringen om hunne kinderen naar de vrije scho len te zenden; ik wist maar al te wel dat zij het zou den zonder aarzelen gedaan hebben. En zij hebben hot gedaan, niettegenstaande al de bedreigingen (ik heb bewi|zen) van twee of drij vrienden van 't ministerie. Ik verwerp, in naam mij ner parochianen du beledigende zinspeling van M. Bara, die beweert dat de kinderen hier slechts naai de katholieke school gaan, dank aan eene ongehoorde drukking; en ik daag er M. Bara too uit, en al do inspecteurs, en al do inkwisiteurs de bewijzen te leveren van zulke beweeringen. Aanvaardt «nz. EMM. OSTE, Pastoor. EEN AARDIG TESTAMENT. Over eunigo jaren stierf er te New-Yerk een rijke grondbezitter. Er werd in zijn huis een testament gevonden, waarin te lezen stond Ik laatmijno ganscho fortuin aan mijne nichten en kozijns, welke ten getalle zijn van zeven. - Ze moeten mijne goederen gelijkelijk onder olk- ander verdeelen, en alleenlijk in den uitersten nood lot hot gerecht hunnen toevlucht nemen. Ik bezit een-en zeventig broeken cn ik houd or aan dat die broeken, in openbare verkooping vor- kocht worden, on dat men de opbrengst ervan aan den arme uitdeeie. Ik wil niot dat men een mijner brookon onder- zooke en bespreek dat ieder persoon, maar éone broek mag koopen. Daar men aan de grilligheden van den overledene gewoon was, verwonderde die bepaling niemand 011 zij werd stipt uitgevoerd. Eene openbare veiling werd aangekondigd en do een-en zeventig broeken werden aan een en zeventig verschillige personen verkocht. Een der koopers, zijnen koop onderzoekende, be merkte dat er horlogiezakske ervan toegenaaid was die bijzonderheid verwonderde hem hij sneed do draden los en stond niet weinig verwonderd te zien, toen hij er eenige bankbiljetten 111 vond, tor weerde van duizend dollars. De man kon de zaak niet zwijgen, hij vertelde zijn gelukkigen vond, en de koopers van broeken vonden allen eene gelijke som op dezelfde plaats verborgen. De bedroefde en verbitterde erfgenamen hebben de koopers een proces aangedaan, en eischen de te- ruggaaf der in de broeken verborgen, gelden. Kerkelijk Nieuws. - De Meditatiën over de Passie Onzes Heeren geschieden in de Groote Kerk des zondagsonder 't Lof van 4 ure, in 't St-Josefskerk insgelijks onder 't Lot en in 't Kollegie ten 5 uren. •riT*t Bisdom van Brugge zal Z. H. de Bisschop, op plaatsen waar bijstaat yo uwn, <iu Katholieke 'c zenden aan den armen ™»,nd Koning LumbtaTïAP ÏSSÜ'ihl ?yw JW goéderen? over die Kerk, geelt inilde gifte .-.an zijn hofdamme- kes en officirkes, maar vergeet uen Armen.- - 't Gaat bnter in Incfïè? de" pater"Jesuiet Lafont heeft van 't In disch Governement een eereteeken ontfangen. Er is dan groote hoop dat eindelijk 't Christene Geloof, iu dit Ongeloovig Land zal in Vrijheid komen en hijger volg in meerder aanzien en uitbreiding. 't Is den 22sten dezer dat er uit Antwerpen, verscheide oud- Pauzelijke Zouaven, Hollanders en Belgen, naar d'A«» frikiansche Missio gaan vertrekken. ROME, lu februari. Wij lezen in den Univers. dat er zaterdag morgend in de Sextijusche kapel een lijkdienst heeft plaats gehad, ter gelegenheid der verjaring van den dood van Pius IX. De Paus was bij do plechtigheid tegenwoordig, alsook eend groote menigte geloovigen, kardinalen, bisschoppen, moni- ken, do gezanten bij het Vatikaanon vele kerkvoog den van Frankrijk, Engeland en Amerika. Eene depeche uit Rome, dato 'J februari, meldt dat Z. H. Leo XIII twee duizend frank gezonden heeft aan den internuntius to 's Gravenhage, teu einde de ongelukkigo slachtoffers van den laatsten waters nood te 's Hertogenbosch ter hulp te komen. MENGELINGEN. Met vreugd begraven. In een dorp der Walen was onlangs de madam van don Burgemeester overleden. De Burgemeester, wiens zak meteen slotje toeging, wilde do begravingskostondoor de Gemeente doen betalen. EenderGemeenteraadsheeren gaf daarop deze beleefde en schoone antwoord: Mr den Burge meester, hoort, u zeiven zouden wij met de grootsto liefde der wereld begraven; maar voor uwe vrouw kan dit onmogelijk geschieden. Armer als arm In Saksen stierf ovortijd 'no schoolmeester zoo arm, dat de Champetter van hem zegde: - I)e afgestorvene heeft niets achtergelaten als zijne l'rak, welke hij met zich in 't graf meeneemt! Het meisjesweezenhuis van Aalst is gesticht in 171(j, door den E. H. Nuyts, Pastoor en Deken dor collegiale kerk van Aalst, ten voordoelo van arme katholieke wettige kinderen, van minstens 8 jaren oud, berooid vari vader en moeder, gebortig van Aalst of van de Schependommen van Mijlbeke en Schaar- bekejze mogen er blijven tot hun 20 jaren; 't weezee- huis werd onder 't bestuur gesteld van denE. H. Do ken van Aalst, ais proviseerder 't Reglement van dit Huis, door den Stichter vast ges tojd, werd den I3 8ber 1/18 door den Aartsbisschop van Mechelon goedge keurd. 0 Dr. X. gat een feest cn had, onder minder heil zame gerechten voor de maag, ook moeten zien dat zijn vrouw eor. (pato de foie gras) op tafel liot zetten. Een paar dagen later vroeg hij aanzijn vrouw of er mets bij de kolhj to peuzelen viel als een gewoon broodje. -Jawel, mijnheer, antwoordde de meid. dio juist in do kamer was - er is nog wel do helft van die platte fotograaf. T» Mee domburg slapte onlangseen rijkgokleedde heer in t b-ste hotel der stad af. Niet Jang te voren was in de gebuurte een groote diofte van juwoelen bo drovcn; de vreemdeling had do vingers vol ringen cn aan don nals een gouuen horlogieketing: do Policie kreeg presumptie eu do rijke vreemdeling werd aan gehouden Ju breit nadien bracht de telegraf't nieuws dat dio heer geen dief was, maar een rijk on g'esli- moerd persoon uit Berlijn. Go kunt peizondat hij aan stonds losgelaten werd on dat hij in verwijtingen uit- viel tegen de dwaze Policie; Maar de kommissaris riposteerde hem rnothevigheid: Zie maar datgalgauw voortgaat of anders go verliest nog moor tijd- en ga moogt waarachtig blij z.jn dat ge den anderen niet zyt (den diet. wilde hij zeggen;) dan zou 't met u zoo goed niet afgeloopen zijn.

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2