TOMBOLA t'Aalst 4 IIÖFSJJ&flE, RampenMisdaden en Ongelukken. Buitenlandsch Nieuws. Kerkelijk Aieuws. Te koop. HOOI- l\ NAGRAS, •J Moord te St. Amandsberg. Zondag namiddag werd de bevolking van den Dendei mondschen steenweg te St. Amandsberg in opschudding gebracht door eenen wreeden moord, die aldaar bij klaren dag was gepleegd. Ziehier wat wij daarover vernemen M. Van Ooteghem, schepene der gemeente en landbouwer, had, acht dagen geleden, zijne meid, die sedert geruimen tijd bij hem woonde, om reden van haar slecht gedrag weggezonden. Zij kwam zondag namiddag, ten 5 1/2 ure, naar het huis van hare oude meesters, met het inzicht zich te wreken. M. Van Ooteghem was uitgegaan, zijne vrouw was alleen te huis. Toen de dienstboden van M. Van Oote"hem te huis kwamen, vonden zij het lijk hunner meesteres te midden van een nlas bloed. Zij had drie messteken bekomen, waarvan een haar de keel en de tong had doorboord, een tweede had de slagader afgesneden en de derde had de onderlip te midden doorgekerfd. Er moet eene verschrikkelijke worsteling hebben plaats gehad tusschen het zestigjarig slachtoffer en de jonge moordenares, men heeft het spoor dezer wanhopige worsteling in drie plaatsen van het huis gevonden. Na den moord gepleegd te hebben, heeft de meid, naar men ons meldt, een som van 1200fr.en eenen kostbaren ring gestolen. De naam der moordenares is Clementina Nuyts, afkomstig van Loochristi en slechts 19 jaar oud. Na haar schelmstuk volbracht te hebben, heeft zij de vlucht ge nomen, doch een uur later was zij reeds in handen derjusticie. De knecht van den huize heeft haar in een koornveld, alwaar zij zich verborgen hield, aangehouden, naar de hoeve gebracht en in een varkenskot opgesloten, tot de komst der policie. De policiekommissaris van St. Amandsberg was spoedig ter plaat seen heelt de moordenares in handen der policie van Gent overge leverd. Bij hare eerste ondervraging heelt zij schaamteloos ver klaard, niet het minste spijt te hebben over hare gruweldaadzij was gewroken, zegde zij. Het parket is maandag ter plaats ge weest. Ziehier nog eenige nadere bijzonderheden betreffende den moord Clementia Nuyts is naar de hoeve gekomen en vroeg een klee- dingstuk, dat zij vergeten had. Zij zocht twist met vrouw Van Ooteghem, greep een pot en sloeg er meè de pachteres op het hoofd daarna bracht zij haar slagen toe met een stok en de schup. en be gon dan in een koffer en onder de matras van het bed te zoeken. Vrouw Van Ooteghem riep om hulp. De meid nam in eene kas een broodmes en sneed de pachteres de keel af. Dan begon zij op nieuw in het huis te zoeken,maar onderlusschen was een koewach ter binnengekomen en deze had het lijk gevonden. Hij riep om hulp en vervolgde de moordenares. Men heeft in hare zakken eene som van 1070 fr., alsook verscheidene juweelen gevonden. (Nadere bijzonderheden). Woensdag morgend heeft te St-Amandsburg, in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte, de plechtige lijkdienst plaats gehad van vrouw Van Ooteghem, het ongelukkig slachtoffer der moord, ge pleegd door de negentienjarige Clemencia Nuyts. Dinsdag is het parket van Gent met twee wetsdoktoren ter plaatse geweest, om het onderzoek voort te zetten en de lijkschouwing van het slachtoffer te doen. Wat de plichtige aangaat, zij legt nog altijd de grootste onver schilligheid aan den dag. Er zijn te Brussel, op éenen dag, in verdachte logisthuizen, 35 kerels aangehouden, onder presomptie van dieverij. En de zelfsmoorden die er gebeuren, kunnen nu niet meer opgevolgd wor den. Gevolgen van slechte lezingen en slechte scholen. De policie van Brussel heeft maandag op heeter daad van diefstal betrapt, slechts zeven jaar oud. Dit kind had dien dag niet min dan dertien geldbeugels gestolenuit het onderzoek door de policie onmiddellijk ingesteld, blijkt dat het de ouders zelve waren, die het meisje uitzonden om te stelen en grootendeels van de op brengst harer diefstallen leefde. Zondag morgend is er te Brussel ingebroken bij M. Graef, ka pitein der gidseneen der dieven was langs den koolkelder binnen gekropen en komen opendoen voor zijn makkers. Op 't gerucht stond de kapitein op, greep een geladen karabien, en hij, naar beneden. De dieven vluchtten, maar de kapitein volgde ze tot 300 meters van zijn huis en schoot daar eenen inae lenden; de gekwetste liet 4 stukken zilverwerk vallen, doch ontsnapte. De kapitein ging terug naar huis, en ontmoette een persoon die hem zegde, dat een der dieven in een plek patolters zat; hij ging zien, vond den man en leverde hem aan de policie; 't is zekeren Karl Rumer, Pruisman, bakkersgast en 32 jaar oud. Ze willen hebben dat er Brussel een Duitsche dievenbende resideert, van 25 man sterk. De bakkersgast heeft alles bekend. GENT, i5 juni. Heden morgend, hebben twee werklieden uit het water der Schelde, op den Reephet lijk getrokken van eenen wachtmeester van het 2e regiment der gidsen. De ongelukkige was in militaire kleeding, met de sabel aan de zijde. Hij was sedert acht dagen in zijn regiment vermist. Het lijk dat in gevorderden staat van ontbinding verkeerde,is naar de Bijloke gebracht. Op den ijzeren-weg van Rosendael op Breda, is de trein ont- riggeld; de scharnieren waren niet gesmeerd, volgens de gewoonte, en dat is de gepresumeerde oorzaak: de stoker is van 't lokomotief gesprongen, maar de machinist bleef er op,en is gestorven, slachtof fer van den goeden dienstzonder zijne zelfsopoffering zouden er veel meer slachtoffers geweest zijn. 't Is de genaamde Karei Schelt- jens, woonachtig te Aarschot, waar zijn vrouw zit met vijf kinders. Scheltjens was een voorbeeld voor al de bedienden. Mocht het Gou vernement dit niet vergeten en zooveel mogelijk aan dit huisgezin 't verlies van zijnen broodwinner vergoeden! Drie weken geleden waren 75 personen te Chatelet aan een bruiloftsmaal vereenigd en vierden feest tot laat in den nacht.Nauw- lijks waren zij thuis weergekeerd, of een zestigtal onder hen gevoel den hevige pijnen; allen moesten verscheidene dagen te bed blijven, en vier onder hen verkeeren thans nog in levensgaar. Twee genees- heeren die het voedsel dat zij geëten hadden onderzocht hebben, verklaren dat de keukenmeid wilden kervel voor de soep had ge bruikt, in plaats van kervel. ONWEDER. In Duitschland, rond Kassei en Lippstadt, zijn zware wolkbreuken geweest, met hevigen do'nder; op bijna al de dorpen rond Kassei, is de bliksem gevallen, en heeft veel personen gekwetst: Te Wolfsanger werden een aantal schapen gedood. Te Wehlheide sloog de bliksem dwars door de kamer eener herberg, die vol bezoekers was, doch zonder schade aan te richten tc Mel- sungen is hij driemaal op de spoorwegstatie geslagen, zonder brand te veroorzaken, terwijl hij van een nabijgelegen huis het dakwerk vernielde, in de nabijheid eene vrouw doodde en een man met lam heid sloeg. Te Ostheim is de kerk afgebrand. Op verscheidene plaatsen, als bij Oberbeisheim, Altmorschen, Rotenburg en in den omtrek van Lippstadt hebben de spoorwegen veel schade geleden. Op vele plaat sen lag alles in het rond overstroomd. Tusschen Scharzfeldt en Lauterburg zijn een veertigtal schapen verdronken. Te Berg-op-Zoom zijn 4 runderen, door de longziekte aangetast, argemaakt, en begraven.Ze zeggen dat er onder Kruisland,nog 7stuks ossen zijn verdacht van gemelde ziekte. We zullen in volgende N™ over dit gewichtig punt van de kostelijke stalbewoners,nuttige raad gevingen geven; LATER NIEUWS. Er zijn veel veranderingen op den ijze ren weg; op Brussel spelen d'expres-treins katjen, achter malkaar. Erge vrees voor malheuren. Den dag der Opening van d'Exposi- tie, zijn te Brussel 4 borzesnijders aangehouden; er was zelfs éenen op loop met een peerd en rijtuig. Talrijke vreemde behendige die ven zijn uit Parijs, Berlijn en Londen, expres naar Brussel geko men. Er zijn er onder alle kleëren en gedaanten. Er zijn er die met rijkgekleed vrouwvolk werken. Daarom, opgepast! En ook opge past voor de leugens der Geuzen en de razende honden; als er aan i'honden iets buitengewoons is, men binde ze dadelijk op een afge zonderde plaats; T'Eecloo zijn drij vreemde kerels aangehouden die beschuldigd zijn van gouden juweelendiefte in Holland; ze zijn op Gent vertransporteerd; Te Havre zijn 2 jonkheden al spele varende, verdronken; T'Antwerpen is 'ne Pruis aangehouden, die in 'ne winkel kwam, de vrouw om 'ne kleermaker zond, en ter wijl ze weg was, begon te stelen. T'Aalst breken ze nu 't ander deel van den Dam at en w'en kunnen niet mankeren ons tegenpartij te bedanken, omdat zij per affiche uitgeplakt heeft eenige regelen dooj ons geschreven op een kiezing van Mei, EN NIET over de groote kiezing van Juni. Zondag, verderen uitleg, Op ons Vierde bladzijde staan vijf Annoncen van den heer NOTARIS ARENTS, van H aaltert. Kronljk van Aa -:t M" do Kommissaris van Policie schrijft ons dat v j hem enrechtvecrdig be knibbelen, dat hij in bet uitoefenen van zijnen dienst nikmand KF.NT: (eilaas, ja de ware pliebtigen blijven hier maar al te dikwijls o.<bekbni> dat hij, zonder onderscheid, zocwel wege.-;s katholieken als wegens liberalen, dezelve maat: zcu nemonWij ne men akte van deze verklaring nogtans in 't onder havig geval, M' de Kommissaris moet bekennen dat al d'omstandigheden hier togen hem zijn: Honderde liberalen roepen en huilen: Ahou! a bas Malou! éen katholiek roept ahou, tegen do Geuzen en jui6T dik éen katholiek wordt rueëgedaan't was 'ne werkman in kiel; maar wel of frak, leêren hand schoen of zwartgewerkte ha.id, elk zou moeten gelijk zijn voor de wotVerder j do katholieke werkman is in de Wacht: Waarom bent gij dit gedaan vroeg de Kommissaris Mr, ik kon i et niet meer verdragen dat roepen en huilen tegen de katholieken.... 'tGing er te wreed 't Zijn altijd dezeifste die hier moe ten komen. Mr den Koram sair, 'kben 25 jaar, en 't is den eersten keer dat i 'nor ingebracht wordt. M. den Kommissaris ki Je nu zijnen man, hij wist dat het 'ne katholiek w. en hij hield hem toch gevangen; waarschijnlijk p..zonde dat er een les moest gegeven worden. Maar moest, in recht en rede, de les niet gegeven worden aan do Geuzen, die n>olt kunnen feestvie ren, zonder straat- of liuisschf iJrijen te verrichten f 'tls gezien in October 1878, Is de stad al dat Geu- zenwerk heeft moeten betalen 't Is gezien, den 8'Juni, ton vgenblikke zelve als dio katholieke jongeling werd aangehouden 't Geuzenmuziek was uitgegaan ten 7 ure, en dan nog moest het ten 9 uren, de katholieke feestviering stooren 't Is te zien geweest denzelfdinacht, als er schan- daalderijen geroepen werden voer 't huis van den Bur gemeester en van 't St. Lievens Pensiounaat. 't Is te zien geweest djjnsdag laatst, als er weêr geuzen-kortege was; verscheide -uiten zijn uitgesme ten; op de Groote Markt is er vjrkens processie ge weest ten 3 ure door de Geuren van 't Ongediert gezongen, door de Geuzen brand geblazen, om onrust te verwekken; g'heel do Stad weet dat en g'heel de Stad hoopt dat M. den Kommissai i? en zijn mannen nu wel iemand zullen gekend beUieii. oie huis- en straatschenderijen zijn geen ver ssingen meer ze gebeuren bijna na elke kiezing, als 't liberaal Muziek uitgaat. Moest in een liberale stad, eer -.tholiek muziek het 20ste deel zulker feiten uitstek<m, ar zouden pre ventieve maatregels genomer. w< ';er Niet meer uitgaan, op kiezingsavonden hier in ons katho lieke Stad, van 'nen Kommissaris di j - niemand kent in het uitoefenen van zijnen dienst, hier mogen wij toch verwachten Een strenge bovaking der Eigen dommen; een onpartijdige bestraifir g dor nachtschan- daalderijon... Zou M. do Kommissaris ouk, bij geval, niemand kennen van al degeen die vuile liêkes langs do straat zingen, 's avonds en '3 nachts?.... Wij ne men do vrijheid op al deze punten zijne welwillende en onpartijdige aandacht in te roepen. Op bevel van M. den Burger .ester is er Pro ces verbaal opgemaakt tegen twoe h.andblazers. Lioeraalkes, als gij uw dienstmeid opzendt, 0111 de katholieke afhellen af te trekken, kiest beter uur en tijd;,want 't is gezien door verscheide getuigen. Ongehoorde beleedigingen! De Geus die tegenwoordig 't VerBOND moet schrijven, wordt zot van goddeloosheid! Redeneren kan hij niet, maar brullen! Hoort, geachte Lezers, wat hij in zijn VERBOND heeft durven schrijven, op de muren der Stad Aalst doen uitplakken en zaturdag uitdeeien. In zijn schrift dat zaturdag werd uitgedeeld, noemt hij de wet van 1879 een gelakswet! Staats- meesters van Aalst en Omliggende, gij die al zuch tende Staatmeester gebleven zijt, is dat uw gedacht? Is die wet een gelukkige wet? Waart gij niet beter onder de wet van 1842, onder de wet door de liberalen vernietigd en nu voor altijd onmogelijk gemaakt? In zijn schrift dat de muren der stad bezoedelt, ter gelegenheid der kiezing, wie randt hij aan? wie belcedigt hij? Nogmaals de Priesters en de Kloos terlingen. En hoe noemt hij dieeerweerde heeren? hoe noemt hij die treffelijke medeburgers, die zonen der achtbaarste Familiën des Lands: Schelmen van paters en pastoors, schrijft hij. Bedriegersras; Smerigen boel, die ik tusschen mijn vingeren zou willen verpletterenn Katholieken, u moet niet gevraagd worden wat gij denkt: De diepste verachting voor zulke gazet, voor 't liberalismus, dat zulke schafidakten op neemt en aanmoedigt. Maar gij, liberalen, die geen vrijdenkers zijt; Gij, liberalen die nog in God gelooft; Gij, liberalen die d'heeren geestelijken nog eer biedigt. Gij .liberalen die religieusen Jin uw huis hebt,die hunne scholen en werken van nabij ziet; wat denkt gij? kunt, moogt ge nog bij dat geusachtig, walge lijk liberalismus blijven? Ziet ge niet dat 't Libera lismus een schande wordt voor deftige, beschaafde Familiën. En gij allen, menschen van Aalst en 't omlig gende, ge ziet nu wat 't VERBOND durft schrijven: Welnu, «wan» 't Verbond is een gazet der Staatsmees- SFV tcrs Ge zult dat later op een gansch bijzondere wijze vernemen, als wij in groote letters zullen drukken WIE 't VERBOND tegenwoordig moet schrijven. n&£?* 20 Staatsmeesters van rond Aalst zijn sedert nieuwjaar aan 't VERBOND g'abon- neerd; ze zijn er vrij van; maar wij zijn ook vrij het aan de Menschen te laten weten; 20 Staatsmeesters van rond Aalst hebben die walgelijke gazet in huis, voeden hun hert en hun nen geest met die helsche uitvallen. Is dat alleen hunne veroordeeling niet bij alle weldenkende personen? Het is misschien nooit gebeurd dat de gemeente steenwegen zoo erg beschadigd geweest zijn dan dees jaar; de oorzaak is dat den heer Gouverneur de ba- reelen op die kleine wegen ten minsten 8 dagen te vroeg hoeft doen openen. Er zijn onder anderen in 't kanton van Maria-Hoo- rebeke twee gemeenten, Eist en Michelbeke, waar de steenwegen zonder gevaar van groote ongelukken niet meer kunnen bereden worden. Ervaren en voor ïichtigo voerders met flinksohe peerden en ligte rij tuigen zijn er in vrees en in gevaar van vallen en breuken, zelfs in klaren dag men beeft dit dijnsdag laatst bemerkt aan do buitengewone oplettendheid van een alombekenden bestierder; dien bejaarden man bad uit voorzichtigheid eenen priester en eene zieken dienster met zich genomen om hem fin geval van on gelukken bij te staan. Die steenwegskeos moeten noodzakolijk in goeden staat gesteld worden maar dat zal kostelijk en van langen duur zijnhet schijnt dat geld en moed ontbre ken om er aan te beginnon. Ah Mochten die twee gemeenten on vele andere gemeenten den helft van lier geld, hetwelk nutteloos en tegen den dank en wil van de Ingezeten aan het geuzenonderwijs verkwist wordt, gebruiken om de steenwegen te rspareeren, die wegen zouden wol- haast in goeden staat ge: told worden en berijdbaar zijn. Eilaas! het geuzenonderwijs en de soldaterij verslinden alles gelijk de zee Het Armbestuur van Segelseta heeft met goedkeu ring van den Gemeenteraad en van de Bestendige Deputatie een huis publiek verpacht aan zekeren persoon dien persoon gebruikt dat huis niet om er stiel te doen of herberg te houden, maar om kinder- keDS te ondervi ijzenen wat gebeurt er Den heer Gouverneur klaagt dat a&n bij de Ministers, en die groote mannen die over alles willen meester ziin, de- creteeren dat er in dat verpacht huis geen onderwijs mag gegeven worden, of dat den onderwijzer daar uit moet. Dit zoo zijnde, wat zou er dienen gedaan te worden? 1° Het huis niet ruimen. 2° De Bestendige Deputatie moet den heer Gouverneur met de zelfde maat meten waarmede hij meet,zij moet hem in alles, overal en gedurig zonder genade tegenwer ken; immers met dien Gouverneur handelen gelijk den Provincialen Raad en de Bestendige Deputatie van Luik, in den tijd gehandeld hebben met den heer Gouverneur Deschamps. 3° De Ingezetenen van Se- gelsem mogen niet haastig zijn om hunne belastingen te betalen zij moeten het voorbeeld volgen van onzen koning Leopold II, als hij de erfenisrechten, van zij nen Papa moest betalen. OVERZICHT. Frankrijk. De radikalen der fransche Kamer eisschen dringend de volledige amnestie der Commu nards. 't Ministerie is verdeeld, en de meerderheid van het Senaat uit zich tegen die kwijtschelding. Ook zal 't Ministerie waarschijnlijk voortgaan met zooveel mogelijk bijzondere gratiën te verleenen, om den twist tusschen de twee Kamers te voorkomen. De nieuwe afgezant te Londen, Challewel, zal zich naar zijnen post begeven tusschen den 24 en 26 Juni. Een lid van 't engelsch Parlement, O' Donnell, zal eerst aan zijn land dien vriend van Gambetta doen kennen, dien man die onder de Commune den geken- den telegram zondSchiet mij al die kerels dood ("die vonten waren de gijzelaarsen die door de tri bunalen veroordeeld werd om een kloostergeplunderd te hebben. Na eenen hevigen redetwist is er besloten dat O' Donnel deze week zijn interpellatie zal voort zetten. Men ziet dat de ontvangst van den kaporaal van Gambetta niet zeer vriendelijk is. Turkljë. De Kommissie der Europeesche Mo gendheden is bijeen om de grenskwestie met Grieken land te vereffenen. De zes afgezanten hebben reeds éene zitting gehouden, maar alles is geheim. Tothier- toe heeft de Sultan nog niet gevraagd om vóór de Commissie aanhoord te worden. Of hij zich aan de beslissing onderworpen zal, dat is een groot vraag punt. Nochtans de Mogendheden schijnen dezen keer t'akkoord te zijn in hunne eisschen wegens het Turksch Gouvernement. Volgens een telegram van den Times, zijn de vij andelijkheden plotselijk begonnen tusschen do. Russen en de Chinezen. De schrik is groot in den Russischen Turkestan. Pruisen. Het wetsontwerp van Bismarck over de uitvoering der meiwetten is door de Kommissie van den Landdag verworpen; maar de kanselier zal het voordragen voor den Landdag zelve. Oogenblik- kelijk zijn de onderhandelingen met Roomen onder broken; nochtans do Kardinaal Jacobini zal te Wee- nen blijven tot aan het einde der beraadslaging over do politiek kerkelijke wetten. Italië. Garibaldi geeft zijne goedkeuring aan bot Vrijdenkerskongres dat te Brussel gaat bijeenko- mon. De oude revolutionnair geeft twee redens: 1° De Vrijdenkers zijn de Apostels der waarheid en de beste onderwijzers van't volk. 2° Al de priesters, van gelijk welke religie, zijn valsche apostels, want 't zijn beulen, moordenaars enz. enz. Zulke brief is nog geenen zot weerdig. De nieuwe Italiaansche Kamer telt 310 leden der linkerzijde, f69 der rechter; 25 linkenconter, en 13 zonder partij. De twee oudste, Depretis en Lanza, zetelen sedert 't jaar 1848 en hebben reeds 14 wetgo- vende Kamers gezien. TURKIJE. Grieksche Roovers. Een fransch dagblad bevat het volgend verhaal van een gevecht, dat te Molista in den Epirus,heeft plaats gehad, tusschen eene bende grieksche bandieten en do bewoners eoner hoeve Al de mannelijke -bewoners waren afwezig er was niemand op de hoeve tenzij twee vrouwen en eene jonge dochter, die op het zicht der roovers, een uiterste besluit maakten. Zij wapenden zich met de geweeren harer mannen, versperden do deuren en vuurden moedig op de roovers. Een hevige strijd was begonnen; lang duurdo hij voort; vier bandieten vielen onder de kogels der moedige vrouwen. Eindelijk waren de indringers ontmoedigd of zy schenen het te zijn want na de hoofden hunner gesneuvelde makkers te hebben mee genomen, namen zij ijlings de vlucht. 's Morgends echter kwamen zij terug, raet bijlen gewapend, ten einde de deuren te kunnen openbre ken. Doch de vrouwen ook hadden versterking ont vangen, want de 7.0011 des huis M. Xynos was thuis gekomen. Hot gevecht herbegon. Nog twee roovers vielen doodelijk getroffen neêr; doch de bandieten waren er eindelijk in gelukt de deur bijmiddel huneer bijlen open te breken. Nu ontstond binnenshuis een gevecht op leven en dood. De moedige vrouwen verdedigden haar leven tot den laatsten oogenblik. Zij vielen echter doodelijk getrof fen en werden vervolgens verder afgemaakt. Wat M. Xjnos betreft,de moordenaars hebben hem levend gevangen en meê naar hun hol gevoerd. Men weet nog niet welk het lot van den ongo- lukkigen wezen zal. - DUITSCHLAND. Nu talrijke gemeenten in Duitschland geen priester meer hebben, behelpen zij zich mot gezamenlijke godsdienst oefeningen, door een of anderen wereldlij ken geleid. Ook dit schijnt von Bismark niet aan te staan, want to Jarocin en Fraustadt in Posen worden die vergaderingen door gendarmen bijgewoond, die aanteekeningen in noticieboekskens niakon. Men mag dus in Posen niet moer bidden, zonder de aan wozig- heid van een gendarm! NEDERLAND. Vergiftiging. In een der dorpen van de provincie Utrecht is onlangs een zonderling goval van vergiftiging voor gekomen. Men had opgemerkt dat telkens na het ge bruiken van pannekoeken, men in verschillende ge zinnen onpasselijkheden opmerkte. De verdenking viel vooreerst op hot hoofdbestand deel, het meel. Herhaald onderzoek, aan hot phar- maeeutisch laboratorium der utrech'.sche hoogeschool ingesteld, leverde echter geen onkel vermoeden voor de aanwezigheid eener schadelijke stof. Zoo kwam men eindelijk tot een onderzoek van hetgeen bij de pannekoeken gebruikt wordt, namelijk de siroop. Ook daar gaf in den beginne het zoeken naar mota len, die bij de fabrikatie er in kondon zijn gekomen, geen licht, doch ten slotte bleek de siroop een mer kelijke hoeveelheid rattenkruid to bevatten. Al de families, die ziek geworden waren, hadden den siroop gehaald bij den eenigen kruidenier van het dorp en inderdaad vond men in den siroop, uit het vat bij dezen geschopt, ook rattenkruid. Het vat werd in beslag genomen en bij lediging vond men op den bodem niet minder dan ruim een kilo ratten kruid, voldoende om het geheele dorp in het graf te helpen. Gelukkig lost rattenkruid echter slechts weinig op in siroop, vandaar dat de zaak geen doodelijke ge volgen heeft gehad. Hoe het mogelijk is geweest, dat men zulk een vat met siroop heeft gevuld, is nog niet opgehelderd, want de kruidenier was vólkernen te goeder trouw. Een ieverige parochiaan van Ressegorn schrijft ons het volgende Ik moet u met spijt en nog meer mot droefheid deze omstandigheid melden van ae dood en de begrafenis van onzen beminden Herder, die ons door Gods wil ontnomen is op den '14 Juni, en zijne plechtige be grafenis Uitvaart op het lijk, op 17 Juni, om 9 ure onze gemeente heelt eenen schat verloren, van zoo deltigen herder, die nu 25 jaren een kudde van rond de 900 schapen, die somtijds ongewillig 8n verstrooid waren, doch wel bijeen vorzameld en tot c-on goede weide gebracht, waar zij hun eeuwig voedsel kunnen weidennn plaats van in een wolvenveld, waar deze i dierenfte vinden zijn, die de goede menschen verslin- don; sedort 25 jaar bediende hij onze kerk met zijn ieverig en milddadig bert, en is bij de arme menschen in hunne nederige woningen gedrongen om zijno milde aalmoesen kunnen uit te dealen, om hen te bezorgen alsof het zijne broeders waren; want hot gokrijt der armen is groot,omdat zij hunnen troostvader verloren hebben; maar het is Gods wil en on om Gods wille zal onzon Doorluchtigen Bisschop ons eenen Plaatsver vanger zendon; hij was geboren te Aalst, den 25 Mei 1809 en pastoor benoemd te Ressegem in Januari 1854. J. B. N. Feestdag van den H Aloysius, wordt gevierd in St Martinus-kork t'Aalst, morgen, zondag, Solemnele Mis ton 10 ure, Ploehtig Lof en Sermoen, ten 4 ure in de kerk der EE PP. Jesuieten, maandag, 21, op den feestdag zelve, zijnde de verjaardag zijner hei lige dood in 1575. Aloysius van Gonzaga, van prinse lijke afkomst, word Jesuiat, diende d'arme zieken in een hospitaal en stierf, slachtoffer zijner zelfsopoffe ring. Zoo ver brengt de Religie den mensch, en 't is daarom dat d'holle, uit vijandschap tegen 't mensclio-- lijk geslacht, geduriglijk de Religie en hare Eerwoor- de Bedienaars vervolgt. Men telegrafeert uit Lourdes (Frankrijk), dat de Belgische karavaan aldaar is aangekomen, don 12 Juni; in 't begin heeft de regen verscheide aandoen lijke plechtigheden belot.doch de volgoude dagen was het weder gunstiger; vooraleer to Lourdes aau te ko men, hadden zij do geboorteplaats van don H. Vin- centius a Pauk) bezocht. De Kerktabriek der St-Josefskerk te Aalst, is door de Bestendige Deputatie gemachtigd eene loterij op te richten, ten einde in de noodwendig heden der voornoemde kerk te voorzien. De loterij zal geopend worden den 4 Juli in 't Lokaal der Stads-Muziekschool, Pontstraat, rechtover 't Beggijnhof. De liefdadige Personen worden ver zocht de voorwerpen, welke zij voor deze loterij willen beschikken, naar h^t lokaal ofwel naar de Pastorij te willen zenden. De voorwerpen, hoe klein ook, zullen met de meeste dankbaarheid aanveerd worden. Priesterlijke Benoemingen De E. H. De Buisscher, van Meulestede, is Pastoor benoemd van Heusden; en wordt vervangen door den E. H. Vyt, van Borstbeke. De E. II. Verhofstede, van Schendelbeke, is benoemd te Baardegem en wordt vervangen door den E. H. D'herde, Letterhautem. -*€=-lgo—- DE NATIONALE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL is geopend Woensdag laatst, ten 2 ure; er was een groote toeloop van Overheden en van Volk, de Koninklijke Familie, de Afgezanten, Ministers, enz. Er zijn 3 redevoeringen^ uitgesproken; eene Kantate is uitgevoerd door 1000 zangers en een orkest van 400 muzikanten; 't muziek was zeer wel, maar de woorden allergebrekkigst en van den walgelijken Vent die in zijn Ongediert Outaar en Troon bevecht; 't Geuzen-Ministerie moet toch in alles zijn slechte neigingen veropenbaren zij zijn ook de schuld dat de jubelleesten mislukken en niets aantrekkelijk zullen hebben dan de Ten toonstelling; men zegt dat er wonderbare zaken, in alle vakken, g'exposeerd zijn... Al wat Aalst verheft en verheerlijkt, moet eiken ,Aalstenaar ver heugen; ook zullen wij, alle partijschap van kant schuivende, recht en eer geven, wien recht en eer toekomt, en de merkweerdige Voortbrengsels der Aalstersche Huizen doen kennen. Onder onze groote ^Nijverheids-Gestichten die g'exposeerd hebbSL noemt men MM Cumoni, Eliaert- Cools, Jélie, VanderSmissen, Brant, Smit, enz. D'Exposititie is voor 't Publiek nog niet open. - 'BURGERLIJKEN STAND. GEBOORTEN: Mannelijk 5 Vrouwelijk 8 HUWELIJKEN. J. Ainsens, handelaar te Turnhout, mot E. Borrenun, hex J. Keymeuien, barreelwachter met M. Verbeoren, kleermaakil. A> Do Boeck, daglooner mot P. O'haeio, dagloonstor. I,, B.hondt. coiffeur to Bruesol. mot M. Philip», kleorraaakator. A. Esckhout, treinwachter met J. Van de Vulde. x. b. OVERLIJDENS. P Goetrinck man Wanten 14 j wooneide to Erembodogom M Huwaertrr Ilultboxchx b 62 j Hoogstraat J Hofman wed' Lievens wildrerkooper 74 j Schaarbek# M Van der Gucht winkelierster 63 j Geeraardsbergschestraat M Van de Maele z b IS j Scbaarbeke II Storens man Gerardi tr«ioeversio3S j overl.te Dondormendo J B Temmerman wed Maldrie x b 70 j Keizerstraat F Buyl daglooner4S j Vischmarkt E Do Smedt wed Llroosheko x b 74 j Leopoldstraat 3 kinderen ender de 7 jaren TE KOOP. Een Ponney Karre en Harnassure, aan geringe prijs, zich te bevragen bij Frans Van de Maele, Molendriesstraat. Een DUBBEL PONEY, met Tilburij en Harnas- suur. Zich te bevragen bij Mren CALLEBAUT, Broeders, Statiestraat, Aalst. Tp Vmrp>n Werkhuizen, Zolderingen en u cu grooten Achterbouw, gelegen langs den Dender, met of zonder woning, met poort en vrijen ingang; zich to bevragen ten bureela dezer. nuare verkoopingen van f- van wezende do herberg^DHÏemel, te Baevegem dries, aan den Steenweg van Wetteren op Oombergen, groot 9 aren 50 centiaren, slechts gebracht op fr. 3100. Verblijf Woensdag 23 Juni 1880, om 3 ure nanoen ter te verkoopen herberg. te Impe en Smetlede. Ten verzoeke van d'heeren Cumont-Do Craecker, vrouw Djuairière De Waepenaert. juffrouwen Ame lia Van den Bossche en Barbara De Paepo, d'heer Joseph D'haese, 100 Koopen. Woensdag 31 Juni 1880 om 2 uren 's middags te vergaderen op het oud Smetlede. VENDITIE VAN MEUBELS, WIJNENEN ZILVERWERK, te Ressegem in de Pastorij. Op Maandag 28 Juni om 8 uren 's morgens voor 't Meubelair. Om 1 uren 't Zilverwerk en de Wynen, door 't

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2