lie Misten, en hunne Slachtoffers. 21 4 Juli 1^80 Eeu-en-Twinfifjste Jnarcjans^ ©oösötcnsl, - ilaberlanö, - urijljciö. ^en s'a^' Antwerpen. I I Bureel Achterstraat- Gowoono Annonrcn.- 20 efntiemeri per regel Annonccu op do Tweede BladïMe, 50 eentiemei deo regel, Berichten onder "t Nieuws. 1 frank den kleinen regel HET LAND 5 fr 'a jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST PROGRAMS. Wat willen en wat doen de Geuzen? In weerwil van Grondwet, recht en goede reden: i° Tweedracht zaaien in 't land door wetten tegen de vrijheid van godsdienst, onderwijs enz. a° Aan de Provincie, Gemeente, Arm en Kerk.de onafhankelijkheid ontnemen. 3° De belastingen zonder nood en reden gedurig vermeerderen. 4° Den slavendienst verzwaren, den oorlogsbudjet verhoogen, het leger vergroóten en alleman soldaat maken. 5° De rechtershoven omzetten, het kiezerskorps verminken en vervalschen. 6° Stelselmatig de groote steden bevoordeeligen, de katholijken en onafhankelijke lieden uit alle bedie ningen sluiten. Wat moeten de katholijken en onafhankelijke liberalen willen? i° Eendracht en broederlijke liefde in 't land bren gen met de grondwettige vrijheden uit te breiden en de goevernementele macht te verminderenGods dienst, hoog- leeg- en middelbaar onderwijs moeten volkomentlijk vrij zijn. 2° Aan de Provincie, Gemeente, Arm, Kerk,hunne onafhankelijkheid van i83o terug geven. 3° De belastingen merkelijk verminderen en begin nen met de patenten en de rechten van hypotheek, enregjstrement en erfenis in rechte linie af te schaffen. 4° Den slavendienst verzachten en veredelen, den oorlogsbudjet verleegen, het leger verminderen en trachten te bereiken den wensch van alle vrije Belgen: Een vrijwilligers-leger. 5° Onpartijdige en geleerde rechters noemen, het getal kiezers stellen in evenredigheid der bevolking ofwel alleman kiezer maken. 6° Groote en kleine steden, dorpen en buitenge meenten, rijk en arm, burgers en landbouwers gelijk stellen voor de wet, om lasten te dragen en voordee- len te genieten. De leden van den Provincialen Raad gaan krachtens de wet zich vergaderen dijnsdag aanstaande. De katholijke en onafhankelijke kiezers verhopen en rekenen dat hunne Gekozene in deze zitting den heer Goeverneur zullen meten en behandelen gelijk hij de katholijken en alle onafhankelijke lieden meet en behandeltDat dan de Raadsheeren weinig spreken, maar zonder vaar en vrees, volgens den bil lijken eisch der kiezers te werk gaan, met aan den heer Goeverneur te doen zien en gevoelen dat de Vla mingen wel getrouwe onderdanen zijn, maar dat zij geene slavernij en willekeurigheid verdragen. 't Is jubeljaar! 't Is jubelfeest! Het is een oud en loffelijk gebruik dat er dan belooningen gegeven en straffen verminderd en kwijtgescholden worden. Ner gens en nooit is het gebeurd dat men ~een jubeljaar en de jubelfeesten verkozen heeft om verachtelijke, hatelijke en volkstergende wetten te geven en uit te voeren. Dit is nogtans dees jaar in een vrij katholijk land, ja in Belgenland gebeurd. De Ministers, de Wetgevers en de Koning hebben binst het jubeljaar de verachtelijkste en hatelijkste wetten die in de we reld bestaan (d'inkwisitiewet en d'ongelukswet) voor gedragen, gestemd en goedgekeurd, en eene bende inkwisiteurs gaat die wetten voor den eersten keer, binst de jubelfeesten, door schrik en vrees doen uit voeren. Vele gevangenen gaan binst de jubelfeesten los gelaten worden. Vele treffelijke lieden gaan binst die feesten op de pijnbank gezet worden. Schande! schande! eeuwige schande! voor onze eeuw en voor ons liet Belgenland! FRANKRIJK DE LIBERALE VRIJHEID. Woensdag was het de dag dat de dekreten van Gambetta en Csnie tegen de Rcligieuse gestichten moesten uitgevoerd worden. Die wet treft al de Kloosters van Frankrijk, treft al de Personen van beide geslachten, die zich aan 't menschdom opoffe ren. Zal men ze gansch durven uitvoeren De ver- ontweerdiging is groot en algemeen onder de treffe lijke Franschmans; de schending der vrijheid is wraakroepend; het gruwelijk onrecht is hier tastbaar; de deftigheid, de bewezene diensten der Klooster- Orders kunnen niet geloochend wordende wet der Gambettisten is laf en laag, want zij treft een groot getal der achtbaarste vrouwspersonen van Frankrijk. Wie jaagt uwe wet weg? schreef de FIGARO dijns dag laatst. De schandaleuse, vervallene, losbandige vrouwen die de zeden bederven en den afval zijn der samenleving?Neen, maar weêrlooze dochters, d'onschuld zelve, de eer en de volmaaktheid van 't menschelijk geslacht, die als de bloem der aarde zijn en de vreugd des Hemels. Ja, morgen, op de vroege uur, als de laatste der nachtloopsters, uit de danskroegen komende, gerust naar hun vuil verblijf zullen trekken, dan zullen de eerbare Religieusen de woonplaats uitgejaagd wor den, waar zij de verdevenste deugden oefenen De koten zullen beschermd worden, door dezelfde poli- cieagenten welke den dorpel der Coventen zullen bestormen 't Is de wet, zegt men. Ja de wet, maar wie zal versteld staan, dat op alle hoeken van ons grondge bied, magistraten hun rechterskleed afleggen, en met verontweerdiging hunnen zetel verlaten, liever als eene dusdanige wat te herkennen en zich medeplich tig te maken van zulke afschuwelijke gewelddadig heden 't Is de wet! Ja gij beweert het; maar zulke wet, wij verloochenen ze, die wet is onrechtveerdig, verfoeielijk, revoltant, en wij dagen u uit ze te durven uitvoeren. Ik laat de scholen nog daar; ge wilt geene scholen, liever als scholen, waar de zalige w<t van 't Evangelie wordt geleerd. Maar ge gaat nog 5oo andere gestich ten treffen, waarna ik u, tusschen ontelbare, eenige voorbeelden van zelfsopoffering ga aanhalen. Weet gij niet meer dat de Zusters van 't Kruis, in den oorlog van 1870, gedurende 4 maanden talrijke ambulanciën, van pluk, lijnwaad en beddens hebben voorzien? Dat in de stad Orleans, een enkel geestelijk gesticht 1200 gekwetste soldaten heeft verzorgd, terwijl gij, rijkelijk gehuisd, uwe lekkere sigaren rooktet Dat, te Besancon, in dien strengen winter, de Zus ters der 7 Weeën 600 zieken hebben opgepastdat ilj g«Jur«nJ. «lor» ooJop, m»fr dan ann.oQc. .-Inawer ken hebben verricht, zonder 'ne centiem traktement t'ontfangen? dat ze nadien, op hun kosten, 617 wee zen hebben opgenomen? Weet gij niet meer dat de Zusiers van de Voorzie nigheid, in den Elzas 12 hunner gezellinnen zagen bezwijken en sterven, slachtoffers hunner naasten liefde, en dat zij na de inlijving aan Pruisen, uit liefde voor Frankrijk, den Elzas hebben verlaten? Kent gij d'Ursulinen niet meer, de Franciscanes sen, de Augustienen, die duizende arme kinderen kleeden en voeden? De Zusters van Jesus, die de gevallene dochters verschuilen en oprechten? De Clarissen, de Trinitarissen, de Zusters van St. Franciscus van Assisen, die de zieken oppassen? Kent gij die legioenen onvergelijkelijke vrouwen niet meer, die zich slachtofferen in tijden van besmet telijke ziekten, in ongeneesbaarhuizen, hospitalen, kribben, weezenhuizen, bij de kinderen, de zieken, de gebrekkdijken, de ouderlingen van de werkmans klas? En wie zult gij daar vinden, in die Rcligieuse Ge slichten? Gij zult er zielen vinden, die gij en de uwen ■verscheurd hebt, dochters en zusters van kopstukken uwer partij; zielen die daar in volle vrijheid bidden voor hunne bloedverwanten en die maar een woord zouden moeten spreken om terug in de wereld te zijn, met een groote fortuin. Kind,' zegde zekeren dag de baronnes Rothschild tot de dochter van Prcvost- Paradol; mijn kind, kies 'ne man naar uw hertik zal u een dot van 3oo,ooo fr. geven. Madame, was de zachte antwoord, ik dank u wel; ik heb God toch Bruidegom verkozen! En zulke zielen gaat gij uit hun eenzaamheid ruk ken! Ge zult daar vinden, groote namen van den hoog- sten adel, leden van koninklijke Familiënwaarom, over 10 jaar, als de vivers ontbraken, als 't duitsche bommen regende op Parijs, waarom nam de ambas sadeur van Engeland het Klooster van Carmelus on der zijne bescherming, en stelde er oflicieëlijk d'En- gelsche vlag op? Omdat in de schaduwe van dit klooster de eigene nicht van den Engelschen Gezant leefde, de jonge zuster des hertogs van Norfolk Als zij het Kloosterleven ging omhelzen, dan legde hare moeder haar voor oogen, in hun prachtig kas teel, waarvan het herbouwen i5 miljoen fr. gekost heeft, benevens hare rijkdommen, de kostelijkste edel gesteenten der Drij Koningrijken. Maar de dochter verkoos liever in een verlaien klooster te gaan boete doen voor de zondige wereld. En zulke personen treft uwe wet! maar ge zult die Religieusen niet durven verjagen, gij zult voor de afschuwelijkheid uwer wet achteruitdeinzen en op dit punt uwe dekreten eene doode fetter laten. En wat beteekenen uwe wetten dan, als gij u onmachtig er kent tegenover 5oo Vrouwen-Kloosters en i5ooo Re ligieusen? Ge bekent dus, dat niet het recht, maar drift en haat u tegen de Jesuieten doen te velde trek ken, ja misschien tegen de Jesuieten alleen, want wie weet of gij morgen uwe dekreten tegen d'&ndere Mans-Kloosters zult durven uitvoeren? Morgen en overmorgen zullen wij uwe droeve werken bijwonen; maar weet het wel: ze van nu af geoordeeld, over hetgeen gij zult doen en hetgeen gij niet zult doen. DE H. STOEL EN BELGIË. In plaats van eendracht en vrede, zoeken de Minis ters niets dan tweedracht en vijandschap. Wat hebben zij nu weer uitgerecht? En ge verneemt niet dat Zijn Majesteit eenig verzet doet; zijn handteeken volgt al die Geuzen-akten gelijk Nu, in 't begin der Jubelleesten, g'heel en gansch afgebroken met den H Stoel, den Belgischen Gezant uit Roomen teruggeroepen Maar d'ander landen doen dit misschien ook? -- Z'endoen; de katholieke groote Mogendheden hebben een vertegenwoordiging bij het Opperhoofd hunne Christenen Onderdanen zelfs in Frankrijk is onlangs gestemd dat de Nuntius moet blijvenRus land en Pruisen werken om in overeenkomst te komen met den Paus;en België,een onzijdig landekeh, springt Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, ja Pruisen te voren in de Geuzerij De akt van 't Ministerie is dus Ten eersten Een Staatkundige fout; ten twee den, een grove onbetamelijkheid; ten derden een on recht jegens al de katholieke Belgen; ten vierden, een bewijs d t, al wat de liberale gazetten over de School wet schreven, leugens en bedrog was. Uitleg over dit 4<1° punt, a. u. b. Als de Bisschoppen de Schoolwet veroordeelden schreven de Geuzen-gazetten dat do Paus'van een ander gedacht was Roomen loochenstrafte dit op beleefde wijze, door halve, maar wel verstaanbare woorden de Geuzenpartij ging voort met hare leu_ geris over die zaak, en dan isae Paus gedwongen ge weest openbaarlijk zijne overeenstemming met de Bel gische Bisschoppon af te kondigen. En daarvoor wilt Frère hem straffen! DaarvoorWordt de Pauzelijke Nuntius weggezonden! ha, Frère, hoe kondet gij pel zen dat de Paus zijn Cliristene Volk zou verloochend hebben als het'de Waarheid en 't Recht geldt, de Pauzen spreken, al stond de dood or op; Pius VI. Pius VII, Gregorius XVI en Pius IX, hebben dit op bijzon dere wijze getoondPaus Leo is zekerlijk vol zacht moedigheid, goedheiden toegevendheid, bijzonderlijk jegens de verdwaalde Christene Broeders, maar de waarheid achterhoudon, laten denken dat bij 't Chris ten Volk in al zijn belangen niet aankleeft en onder steunt, dat doet liij nooit, al waren Leopold lien Frère zelfs bij machte groote legers te wapenen en g'heel Europa to doen beven. Wat zullen nu de gevolgen zijn? Dat de katholieken Belgen nu rechtstreeks met den Paus zullen onderhandelen, dat de Jubelfeesten 'ne krak te meer krijgen, dat België zich uitgege ven heelt als een vermetel geuzenprijken en dat g'heel de wereld de leugentaal en de valschheid der liberale gazetten ziet. Alles gaat om te best in Belgenland! Zoo schrijft den funktionnaris die t'Aalst in de libe rale gazet, zijne goddelooze beestigheden komt neer leggen. Ja, alles gaat om te best, voor degeen die allo maan den bij den Ontfanger om 400 fr. mogen gaan, zonder iets te doen. Maar voor Burger en Boer, gaat alles zoo bliksems slecht, dat er algemeen betracht en veriangd wordt naar een akkoord tusschen liberaal en katholiek, om die landopeterij te doen eindigen. En dit akkoord is zeer wel mogelijk Een groot getal liberalen zijn noch Geus, noch Vrij denker. Een groot getal liberalen peizen niet gelijk de Geu zen uit 't Verbond dat al cle Priesters en Klooster lingen, bedriegers en schelmen zijn. Een groot getal liberalen peizen niet, gelijk de Geu zen uit 't Verhond, dat dePriesters moeten vernield worden tot den laatsten toe. Een groot getal liberalen erkennen den invloed der Geestelijkheid op de openbare zeden en eerlijkheid. Een groot getal liberalen zien met de katholieken dat Belgenland niet genoeg kan blijven opbrengen, voor al die zotte onkosten der Geuzerijvoor 't alver- slindend Staatsonderwijs. Als ge peist dat het nog niet genoeg is met al die Geuzemeesters rijkelijk te betalen, ze willen nu nog in elke stad 'nen Athene, een Collegie maken, iets van schrikkelijken onkost en dat niets anders doen kan als de studiën onder de voeten brengen en de ste den en dorpen doen krielen van halve geleerden, die alles zullen onderkruipen en een Revolutie betrach ten,om tot een lui en lekker loven te komen. geniaal katholieken. De punten der overeenkomst zijn dezelfde die in 1830 tegen den Geus-Hollander werden gemaakt. De groote Betooging der Meeting is door den bur gemeester verboden92 Sociëteiten hadden hun woord gegeven van te komen; duizende en duizende franken gingen in Antwerpen verteerd worden vele Hotels ea Herbergen hadden zich van eetwaren en drank voorzien groote kosten waren gedaan. En zonder eenige rede te konnen geven, de burge meester verbiedt deze treffelijke Betooging G'heel Antwerpen is in de grootste verontweerdi ging- i3« Vervolg. XII. DE GEHEIME DRUKKERIJ. Onze geheime drukkerij ontdektherhaalde de Gouvernante Aron die ze verraden heeft; hoe is die ongelukkige tot zulke verra derij gebracht Deze vraag welke de Syberiaansche aan haar zeiven niet kon be antwoorden, zullen wij tot onderricht onzer Lezers naspeuren. De policie wist sedert lang dat de jood Aron uit twee kribben at, lid was der geheime policie en terzclvertijd in dienst bij de Nihilis ten. De opperdief der policie had schrikkelijk uitgevallen tegen de kommissarissen, omdat zij tot hiertoe niets ontdekt hadden van de geheime schriften die zeker en vast in St Petersburg gedrukt wer denniet alleen had hij opgespeeld, maar gedreigd met afneming van plaats en verbanning, indien de drukkerij niet ontdekt werd. Nood zoekt troost,Policie en Gendarmeriestudeerdenhun hersens kapot en eindelijk kreeg kolonel Artamof het gedacht dat de Jood Aron er iets moest van weten. Aanstonds werden 2 gendarmen gezonden en 't joodje, willen ol niet, smeeken of kermen, hij moest mee. Aron, werd hem door Artamoff gezegd, ge wordt reeds zoo lang door de policie betaald, zonder iets verrichtte hebben, maar nu wordt van u iets verzocht. Mijn lefen en ploet, sprak de Jood, is te tienste van ten Czaar en sijne pelangen. Wij weten, ging de kolonel voort, dat gij in betrekking zijt met de Nihilisten. Ik, o genatige, permhertige heer, ik, arme huisfater, zou tat toen ik zweer u, ik pen zoo onschuldig als een truppelken water. Hoort, we zullen de zaak kort trekken. Ge kent de geheime drukkerij der Nihilisten? Permhertige fater Apraham! riep de Jood. Gij kent ze en hebt nu te kiezen tusschen 100 roebels, aan stonds geteld,too roebelsvan den Staat en 5o van mij,dus i5o roebels! Maar, heer, 'k zou mij toot werken voor zulke som, maar wat weet ik? wat kan ik weten, als te zaken van mijnen hantel laat mij henen gaanik zal onterzoeken en misschien u iets kunnen aanprengen I i5o roebels, sprak Artamoff, met donderende stem, oi t5o knoutslagen; kies nu en onmiddelijk! Maar, wees toch genatig foor een arme huisfater. Héla! 2 gendarms om dezen kerel naar de forteres te bren gen, alwaar hem aanstonds i5o knoutslagen zullen toegediend wor den. Aron, g'hebt2 minuten tijd. Moeten de gendarms hier komen of wilt gij de i5o roebels opstrijken? De jood,ziende dat er geen uitvlucht mogelijk was, zag eens schuw in de kamer rond, neigde zich dicht tegen den kolonel der gendar men, en fluisterde hem eenige woorden in d'oor, die den krijgsman deden sidderen en verbleeken. Weihoe riep hij; ze durven hun schelmerijen drukken in de Staatsdrukkerij en dat is waar Pij al tat heilig is, sprak de Jood. Wanneer drukken ze Onder te noen, van 12 tot half twee. De i5o roebels werden geteld en hij mocht vertrekken. Zoo was de geheime drukkerij ontdekt. Indien wij er aanstonds heen gingen, sprak de gravinne. Neen, allerliefste, antwoordde Nadia, dit ware ons in d'han- den der policie overleveren; de geheime drukkerij is dezen nacht verraden wees zeker, van nu afkan er niemand in of uit, die zijn naam niet opgeteekend heeft; morgen vroeg zal ik handelen; laat ons nu ter rust begeven... Kalmte, lieve zuster, is een eerste be hoefte der samenzweerders. Laat mij gewordenniet alleen Arta moff zal verlorene moeite doen, maar de jood Aron krijgt van de Policie zelve de eerste straf voor zijn verraad.... 's Anderdaags nam Nadia volgens gewoonte het ontbijt met de gravinne, kleedde zich aan, trok naar 't Ministerie van 't Inwendige, gaf hare kaart af voor baron Gunterwald, (het lid der geheime Ko- mité,) en werd aanstonds ten verhoore ontvangen. Op 10 minuten tijds was alles geklonken. Baron van Gunterwald bracht ,de gouvernante met veel beleefd heid tot in de voorzaal en zegde daar luidop, om het van ald'aan- wezigen te doen hooren, dat hij zich ernstiglijk met de zaak zou bezig houden. Terwijl zij hem op voorhand hare dankbetuiging toebracht, vroeg hij aan een bediende of de preuve van het Staats blad nog niet toegekomen was. De bediende zegde neen. Zijne Hooge Edelheid toonde zich ver- ontweerdigd en gaf 't bevel van aanstonds den Bestierder der Druk kerij te ontbieden. Baron van Gunterwald was bekend als onverbiddelijk te zijn voor den dienst des Keizers; ook toen de ongelukkige Bestierder aan kwam, werd hij in tegenwoordigheid van veel personen, schrikke lijk over d'hekel gehaald voor zijne weinige zorg, om bijtijds de officieëele stukken te doen drukken. De Bestierder trachtte zich te verschoonen, maar de Baron beet hem bijna den neus af, en deed hem in zijn bijzonder kabinet ko men om nieuwe kopij, en ook, zoo peisden de bedienden, om nog een hardere overschoeffeling. Eenige minuten bleef hij daar; hij was een ieverige Nihilist, ge lijk onze Lezers reeds zullen gerad«n hebben; de baron verwittigde hem van 't gevaar en van de dringende noodzakelijkheid om aan stonds, geschrift, gezetsel, preuven, papier, alles wat eenigzins ver dacht was, te doen verdwijnen en de letterzetters-Nihilisten te ver wittigen. De Staatsdrukkerij te St Petersburg is een groot gebouw, met verre van 't Ministerie van 't Inwendige. De werkhuizen staan in een soort van groote kelderkeukens, die op straat uitgeven, langs brcede vensters met ijzeren staven afgesloten, zoodat t Publiek de werkingen van het zetten en drukken van op de straat kan aan schouwen. 't Was een stout stuk van wegens de Nihilisten, zulke openbare plaats, de drukkerij van den Staat, te gebruiken voor de drukking van hunne brand- en dreigschriftenja, dit was een mees terlijke slag; want wie zou gaan vermoeden hebben dat een gesticht, betaald door den Staat, met bedienden, genoemd door den Staat, voor werking zou kunnen dienen aan de samenzweerders? Reeds waren al de Drukkerijen van St Petersburg onderzocht geworden, er was gesnuffeld in al de kelders, in al d'onderaardsche gebouwen, maar op die openbare inrichting was door niemand gepeisd. Nogtans, kolonel Artamoff, die de stoutmoedigheid der Nihilis ten kende, aarzelde niet den Jood geloof te geven; van s morgens vroeg zag men rond de drukkerij een groot getal boeren, kooplie den, onverschillige wandelaars, die voor de vensters stonden, rond het gebouw gingen, of samen stonden te klappen. Al die personen waren verkleedde gendarms of policieagcnten. De morgend ging voorbij volgens gewoonte; op slag van 12 ure, gingen de letterzetters, drukkers, leerjongens, gerust naar huis; doch er bleven er eenige om over te werkende Bestier der had een berisping ontvangen over de vertraging der drukwerken; er moest doorgewerkt worden. Dit werd overgebracht aan Artamoff; zeker écn vast, peisdc hij, deze zijn de Nihilisten, die in d'afwezighcid hunner gezellen, d op roerige aflichen en schriften durven drukken, welke dagelijks op de muren van St Petersburg gevonden worden Terwijl de gasten aan't werk waren, onder d'oogen van 3 a 4 nieuwsgierigen op welke niemand lette, rond half éen, de deur der drukkerij vliegt open, 10 gendarms, het blanke zweerd in d'hand, stormen binnen en roepen tot de letterzetters en drukkers: D'han- den omhoog en elk op zijn plaats blijven De werklieden gehoorzaamden aanstonds, meer verwonderd als verschrikt, en bicven zoo stijf als standbeelden. Nu trad de kolonel binnenzeker zijnde van zijnen slag, wilde hij in persoon de papieren onder zegel doen leggen en de pïichtigen aanhouden De Bestierder was op 't gerucht komen toegeloooen. Edele Hoog heid, sprak hij tot den kolonel, zich diep buigende. Waaraan werkt men hier buiten de uren van 't Reglement vroeg de kolonel op spotachtigen toon. Uwe Excellencie kan er zich van overtuigen. Men was in. 't Ministerie ontevreden, omdat de drukwerken ten achteren zijn; daarom heb ik eenige gasten doen overnoen werken. Uwiever is groot en we gaan hem aanstonds bestatigen. Lui tenant, doe de werklieden éen voor éen uitkomen, d'handen altijd in d'hoogte, en houdt ze daarin den hoek, onder bewaking. Dit bevel werd uitgevoerd en dan mochten de drukkersgasten hun armen laten vallen. Nu deed de kolonel iemand vooruittreden; 'twas een drukkers- gast welken hij meegebracht had cn die 't volle vertrouwen der Po licie genoot; onder zijn bevel zochten de gendarms het werkhuis af; al de vorms werden op de marmers gelegd er werd preuf op ge klopt; de stukken zetsel werden opgebondenen insgelijks afgedrukt; al d'hoeken en kanten werden doorzocht, al dekassenuitgetrokken; d'oude preuven, kopijen en misdrukte stukken worden zorgvuldig nagezien; zelfs de doeken der drukpersenmen vindt niets dan het gewoon Staatsdrukwerk en al wat er van afhing. ('t Vervolgt).

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1