Parijs, 30 Juni. Uitvoering der Dekreten. GEMENGD NIEUWS. Te Gent heeft beenhouwer Meire, uit de St Macariusstraat, terwijl hij slachtte, zich met een mes 2 vingers afgesneden, dat is zaterdag gebeurd, en zondag achternoen, aan de brug van Meule- stede, twee gebroeders huurden een bootje en gingen varen; een der broeders bukte zich te ver over 't water, viel en verdronk! zelf den zondag is op de Graanmarkt een vermaarde beurzesnijder ge snapt, terwijl hij van een dame den portemonnai stool, met 17 ir. in. Chasseurs van Brussel, die 's morgens dienst hadden gedaan voor de feesten, liepen 's avonds de straten af, zingendeVan 't on- gediert der Papen!... Foei, de troepen zouden zich deftiger moeten houden. Weest voorzichtig in de groote steden; Bijna dagelijks ziet men te Gent, Brussel, Antwerpen, malheuren met 't straat-convoi ze zullen nog die rails op de straat moeten opbreken't is goed voor Amerika, waar de straten een dagwand breed zijn in alle ge val, zoo lang het duurt, opgepast G'hoort veel tegenwoordig van razende honden rond Gent, op St Amandsberg, liep d'ander week een razende doghond, die reeds verscheide honden had gebeten. Allen zijn door de veldwach ters afgemaakt. Te BRUGGE zijn daagsvoor dekiezingd'heerenOnderpastoors van hun kiesrecht beroofd, door 't Hot van Appel; en nu declareert 't Hof van Cassatie dat die Heeren volle recht hadden en mogen kiezen.... Gaat daarmee op!.... Ja, ze mogen nu kiezen, als de kiezing gedaan isVan den anderen kant zegt men, dat er te Brugge tot 700 fr. gegeven is, vooreen stem, door de Geuzen.... En ge vindt er altijd eenige die hun ziel willen verkoopen Maar 't schoonste van al, dat de Geuzen roepen, na al hunne ongerech tigheden 't Land is met ons!... Ja, op de foor snijden ze koppen af, slikken ze degens in, spuwen en drinken ze vuur! En datis alte- maal echt en natuurlijk 't Is te Doornijk kiezing geweest voor 'ne Senateur; over eenige jaren hadden de liberalen Boost, meerderheidnu, dat er veel katholieke kiezers afgeschrabt zijn, is de liberale meerderheid maar van 322 st. Te Oostnieuwkerke is d'ander week een kind in zijn wiegs- ken doodgeschoten, door 'ne jongen uit dc gebuurte, maar 9 jaar oud, die een geweer had genomen, naar een kat geschoten en ongelukkiglijk dit arm schaapken getroffen.... Geladene vuurwer ken in huis hebben, is onvoorzichtig; dezelve ten bereike der kin deren leggen, is een half schelmstuk. Verleden woensdag ging eene vrouw met hare drie kinderen over den spoorweg vanJurbise naar Doornik, toen zij getroffen werd door de lokomotief van een trein, welke manoeuvreerde. Zij weid erg gekwetst en verkeert thans nog in doodsgevaarhaar jongste kind, dat zij op den arm droeg, is deerlijk verminkt, een zijner voeten is afgesneden. De twee anderen werden niet getroffen. Zondag is te Zwijnaarde eene moord gepleegd. De genaamde August Hemmes leefde sedert den dood zijner echtgenoote in on- eenigheid met zijne kinderen. Te huis komende, kreeg hij twist met zijne dochter, die eenige huizen verder woonde; de genaamde P. Janssens, gekend onder den naam van Manken Pier, a kwam er tusschen en bracht Hemmes, bij middel van zijn zakmes, eene wonde toe in den bil, waardoor de slagader doorsneden werd. Hemmes kon zich nog naar zijne woning begeven, doch stieif eenige oogen- blikken later, ten gevolge van het bloedverlies. De wonde is 5 a 6 centimeters diep. De moordenaar heeft zichzelf aan de policie over geleverd en werd in de gemeentegevangenis opgesloten. Het par ket heeft zich heden morgend ter plaatse begeven. Men schrijft uit St-Nikolaas 29 dezerDe genaamde Donatus VandenHende, oud 54 jaren, kwam zaterdag met den laatsten trein van Antwerpen naar St-Nikolaas. Volgens hij zegde verwachte hem zijne familie, en hij ging bij zijne familie aankloppen. Deze, zijne zuster, moet niet geopend hebben, en Van den Hende is den weg naar Temsche ingeslagen. Zondag morgend, ten half 7 heeft men het lijk van Van den Hende vinden liggen in den waterput aan het buitengoed van M. Wittock, grondeigenaar te St-Nikolaas. De doode had eene diepe wonde van 6a 7 centimeters lengte aan den hals. In zijnen zak vond men een mes en eene horlogie, die 11 1/2 wees. Het parket van Dendermonde heeft maandag namiddag een onderzoek begonnen. Binnen de Gemeente STEKENE, wijk Berg, heeft de zoon van Josephus Van Gaver, landman en herbergier, het geluk gehad ransciïfeifng hadden die een groote som geld verborgen, in hunnen hof, uit benauwdheid; en die dan later willende uitdel ven, konden die niet meer vinden, tot dat zij later dachten dat zij soms, doorgeburen die het misschien wisten, genomen was, tot dat op verleden jaar een goudstuk werd gevonden, en dan later wederom een, en zoo tot vier, op korten tijd, totdat eindelijk beslist werd om den hof om te delven, en waarmede zijnen zoon gelast werd, en die eindelijk den verborgen en vermeend ontvreemden schat gevonden heeft en die nog al vrij aanzienelijk is, zoo ik ver neem, maar waarvan ik later als ik het goed weet, de juiste opgave zal doen;en wat nog het schoonste is, dat de vinder, van alle spraak en oorvermogens beroofd is. Zoo iet te vinden, wenschte ik aan velen,en nu bijzonderlijk met deze slechte tijden. D'ander week is de bliksem gevallen in de kantschool te Swe- vezele; hij draaide eenige keeren rond, tusschen de verschrikte kin- ders, maakte er eenigen zwart en schoot zich langs het dak uit.Geen erge ongevallen zijn te betreuren. Hola! de Fransche Geuzen zakken al naar Brussel afZon dag zaten er twee in 't huis van 'ne Restauratiehouder der Kleine- Beenhouwerstraat ze werden op heeterdaad betrapt en wilden met hun breekhijzer 'ne soldaat slaan die hen hielp gevangen nemen.... Nu, dat de Communards op vrije voeten zijn, er zal moeten opge past worden.... In 't Meetjesland zijn ook landloopers die met al lerhande leugens en beloften, in de pachthoeven slibberen en schrok- kerie plegen reeds verscheide personen zijn 't slachtoffer van hun bedriegerijen geweest. In Holland wordt 't geneverdrinken een ramp,die meer en meer uitbreiding neemtzelfs aan de schoolkinderen wordt de genever per lepel verkocht; ze maken suikergoed in Holland, met van bin nen sterken drank in er gaan wetten gemaakt worden tegen die losbandigheid; d'herbergen zullen gepegeld wot den; altemaal boter aan de galg! ondertusschen verliest d'openbare gezondheid en zede lijkheid geweldig veel. De champetters van Parijs, die de nachtwacht hebben, zijn nu gewapend met 'ne revolver van 6 scheuten.... Plezierige stad, hé en 't zal nu nog gaan beterende communards zijn terug, en de kloosterkerken gesloten. Gelukkige kleine steedjes, gelukkige dor pen! daar mogen ze 's nachts de deuren openlaten, wel te verstaan als er geen geuzen omtrent nestelen... En de zelfsmoorden en twee gevechten te Parijs zijn niet op te teller,.... Leopold I zegde het zoo wel: Geen Religie? in galop naar de barbaarschheid.... Maar Leo pold zelf had geen Religie, zal men zeggen! Hoort; de waarheid zien, is éen, maar volgens de waarheid leven, dat is twee. HASSELT, 29 juni. Wij lezen in den Onafhankelijk* Op donderdag 24 dezer, is een verschrikkelijk onweer over vele ge meenten der Maasvallei losgebersten. Te Lanklaer, gehucht Ra chels, is de bliksem op een huis gevallen. Tc Opilter, nabij Bree gelegen, is gedurende hetzelfde onweer een balk in den kerkto ren door den bliksem verbrijzeld. Groote schade is er aangericht door de hevige stortregens en vooral door de felle hagelbuien. In de hollandsche gemeenten der Maasvallei, te Heerlen, te Kerk- rade, enz., is de oogst bijna geheel vernield. VIRTON, 29 juni. Zondag avond, omtrent 11 ure, is alhier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een metser, vader van vijf kinderen, heeft een jongeling van 22 jaren vermoord, door hem een steek in den onderbuik toe te brengen. Het slachlofler was in betrekking met een meisje, dat tegenover het huis van den metser woonde dit meisje was gedurig in twist met dezes vrouw. Men denkt dat dit de eerste oorzaak van den moord is. De beide mannen hebben elkander in den nacht zonder getuigen ontmoet. Wie is de aanvaller geweest? Het onderzoek zal dit mis schien ontdekken. Wat er ook van zij, de jongeling heefteen steek bekomen waardoor eene ader afgesneden werdhij is tot aan eene naburige herberg gekropen, alwaar hij, vijf minuten later, ten gevolge van het bloedverlies is overleden. Het parket van Arlon is ter plaatse de moordenaar is nog den zelfden nacht aangehouden en naar de celgevangenis gebracht, Van menschen geh'eugenisisdit de eenigste moord dieindestad Virton gepleegd is. KRONIJK VAN AALST. - De kermi* is daar; laat ons beginnen gelijk Minister Rolin in zijn wereldberoemde aanspraak tot het Belgisch Jubel jaar; hij moest een redevoering doen verschijnen in den Moniteur, en de onsterfelijke Gentsche en J GeuschcMinisterschreef; Salü, lsi-to! Salil,1880!... j Zeg nu nog dal wij geen geleerdeMinislers hebben, zeg nu nog dal zij d'eerste niet zijn inde Letter kunde, gelijk zij d'eerste zijn in de Zakkende, om de zakken te doen uitschuddenzeg nu nog dat li beraal zijn, geen verstand, geen genie geeftAls Minister Rolin ons daarvoor, als letterdief, geen proces aandoet, zullen wij zijn woorden ontleenen en zeggende, schrijvenSalrt, kermis van Aalst! Said, goed weêr en veel vreugd en veel volk in de stad! Said, en dat dè policie toch een bel je beter de barakskes nazieer zijn er dikwijls, onbetame lijk en vuil't is reeds gebeurd dat de Burgemees ter achter de policie moest komen, en de barakke- mans, tot orde en manieren roepen! Said, kermis Aalst"t is wijselijk gehandeld, van 't Schepenen- Kollegie, dat ze streng geweest zijn op barakken d;e uit plaatsen komen, waar besmettende ziekten lieerschenin 1866 is de Cholera hier door barak- kemans ingebracht; Said, kermis-Aalst; en'tStad- huis zou wel doen,van een afdruksel der feestelijk heid aan de drukpers te zenden; desalniettemin hebben wij d'affiche doen afschrijven en laten hier het bijzonderste volgen; men zal zien dat 'IVerbond ongelijk heeft van tot de vreemdelingen te roepen. Menschen, er isniets te doen, komt naar Aalst niet! blijft thuis!.... Datis, ten eersten onbeleefd, ten tweeden ondankbaar, ten derden onrechtveerdig, ten vierdennadeelig aanbelang van iedereen.... Kermis-Aalst, dus, 1880, Zondag 4 Juli, klokkege- lui, beiaardspel; ten half twaalf voornoen, Con cert op de groote Markt; zeilde uur opening van den Tombola voor St-Josefskerk, Tombola die een ware Expositie is, meer dan 300 kunstwerken, al lerhande huisgerief en liuispraal; 's namiddags ten 3 ure, Muziekaal feest op de Groote Markt, door verscheide muzieken van't Arrondissementope ningdoor de Koninklijke Harmonie, die onder't bestuur van haren nieuwen Directeur, verscheide groote stukken zal spelen. MAANDAG, ten 10 ure, op 't Landhuis, uitdee- ling der prijzen van reinigheid.ten 5ure kosteloozo Tooneelvertooning door 't Land van Riem, DIJNSDAG, Paard- en Veemarkt, met schoone Premiën voorliet Hoornvee; Schieting in 't Muis ken, vooruit 400 fr., begin ten l 1/2 ure stiptten 6 1/2 ure Feestelijkheden in den Casino, lokaal der Koninklijke Harmonie, vrijen Ingang WOENS DAG, ten 3 ure Schieting in den Meiboom, Volks spelen aan de Vaart, Concert op de Markt door 't Muziek der SoldaatjesschoolDONDERDAG ten 10 1/2 ure, oefeningen van 't Vrijwillig Pompiers korps, op de Keizerlijke Plaats; ten 2 ure, prijs kamp met den kaatsbal op d'houtmarkt, ten 8 ure Concert op de groote Markt. Zondag 11 Juli, Vuur- vogelschieting door 't Vrij Pompierskorps op d'Es- Slanade, ten 8 ure Concert door 't Muziek der Sol aatjes, ten 9 ure, chineesch vuurwerk en aftocht met fakkellicht en bengaalsche vuren. Gedurende de kermisdagen zijn al de kostelijk heden, meesterstukken, enz.,der St Martinus-kerk tentoongesteld. In de Molenstraat, 29, oud-huis Van den Hende, is een tentoonstelling van gods dienstige voorwerpen, bestemd door Aalst aan de Arme Kerken van België en der vreemde Missiën. .•.Meesfcer Geus uit'IVerbond is tegenwoordig zóo koningsgezind, dat hij langs over Bouchoutberg naar Brussel zou kruipen om voor Sire onze Maje steit te knielen. Om de wille van het smeer, lekt de kat den kandeleeren die aan de kribbe zit, wat kan hij doen Een zeer klein vraagsken desaan- gaandeVan den eenen kant koningsgezind zijn, en van den anderen kant voor Gambetta knielen, is dat valschheid, ja of neen? koningsgezind zijn en de verdedigers der Communards toejuichen, de opkomst eener nieuwe Commune begroeten, is dat valschheid, ja of neen?... Maar't woord is gegeven: Tegenwoordig roepen de Geuzen: Vief le roi.... Gras in de straten van Aalst, roept Meester Geus uit 't Verbond ge ziet wel dat hij een oprecht vreemdeling is en hier zijnen eerste zomer resideert; maar zou de Meester niet beter doen zijnen eigen hof te wieden, eer hij op een ander spreekt? hoe is 'tgelegen met ontelbare Staatsscholen? Staan ze niet rommendom in 't gras zijn de koeren niet in weiden veranderd, zoo dik en zoo malsch als de weide waar de oude Nabuchodonosor op gesteld werd, toen hij voor zijnen hoogmoed in beest was veranderd.... Ze zeggen dat er groot dispuut is 0111 te weten wie dit gras mag verkoopen: Den School- minister, wiens Paleis alleen een halfmillioen kost? d'Inspekteurs die 5 a 7000 fr. 's jaars trekken zonder iets te doen, danBurgers, OudersenStaats- meesters tebeschermen (lees plagen)? Voor welke soort van die landopeters is d'opbrengst van dit gras Volgens de LIBERALE WAARHEID is 't werk volk van Aalst liberaalde liberale waarheid heeft op kiezingsavond die schoone slonsachtige liberale betoogingen gezien; de liberale waarheid heeft van inde Café Beige hooren roepen: Foert voor den PausFoert voor de Papenbijgevolg, derhalve, mitsgaders, ja, Aalst is liberaal; de preuven zijn er immers, op alle kiezingen; en voor wat 't werk volk aangaat, gres* d'eerste week dat de Staats scholen open- gingen, zat er op alle drij banken l scholierdan is de ongehoorde geuzen- dwang afgekomen.... Ge ziet dus dat Aalst liberaal is, en den buiten ook! de liberale waarheden wor den er gelezen en overwogen als Evangeliede menschen dragen die waarheden op hun hert en lezen ze, als 't dondert en bliksemtpreuf: dat de Geuzen hun schriften vol waarheden gratis voor niet op de markt uitdeelenen nog worden ze niet gewild! Preuf voor AalstAl de kiezingen! den grrrooten bijval der Geuzerij 1 Preuf: dat, om toch gelezen te worden, de Meesterkes uit 't Verbond nu hun waarheden wekelijks doenuitplakken, op de muren der stad, ja zelfs op den eigendom der stad, waar geen ander afïichen mogen hangen 't Gemeentebestuur laat zulks toe; waarom niet?de menschen, willen of niet, zullen nu zien met welke platte, persoonlijke aanrandingen de mannen der Geuzen-waarheid antwoorden op bewijzen en rede neeringen al wie het leest, en zijn gezond verstand raadpleegt, moet zeggen: Zonder zin of rede!... Maar, ten slotte der rekening, Aalst is toch libe raal, Aalst is Geus en met d'eerste kiezing trekt Nabuchodonosor, met zijn uitgevers en rondleur ders en bewonderaars, als overwinnaar 't Land huis binnen.... Vandaag zullen de Geuzengazetten trillen van vreugd, over 't geen in Frankrijk voorvaltde Flandro Liberale schrijft zelfs, dat de kloosters in België zich aan 't zelfste lot mogen verwachten.... Ha, moordenaars der Vrijheidvijanden van 't volkGe zoudt hier ook de vrije katholieke scho len willen vernietigen, die scholen, den troost en den hoogmoed der ouders, gelijk degene t'Aalst aan de Zoutstraatpoort, aan de Molenstraat en aan de Moorselschebaange zoudt die zusters aan hun lieve en duurbare leerlingen willen uitrukken En ge noemt u liberaal! Oude,treffelijke liberalen, wat zegt gij daarvoor Is er nog éen greintje vrij heid in die kerels Ze zouden die duurbare Volks gestichten willen doen sluiten!!! Ja.de groote Geus uit 't Verbond, na al de katholieken als vijanden der vrijheid uitgeroepen te hebben, hij durft schrij ven dat het Gouvernement d'hand zou moeten leg gen op die scholen en dat spreekt van vrijheid !!l! Geus, 0 Geus verbrandt uw tong niet, als gij zulke laagheden neêrschrijftGij, van vrijheid spre ken die met geweld oversopt en overgoten zijt® die niets schrijft, niets droomt als van geweld èn tirannie Allo, 't gaat te ver 1... Gisrercn zijn de zegels gelegd op de kerk der .lesuieten, in de rue dc Sèvres, te Parijs. Een groot getal Senateurs en Algcveerdigden der rechterzij waren aanwezig. Heden morgend, ten 4 ure, hebben twee poli- ciekommissarissen zich naar het klooster der Je- suieten begeven, om hetzelve te doen ontruimen. Er bevonden zich ongeveer 5oo personen op de straat. Men riep: Leven deJesuieten! Leve de Vrij heid Eenige stemmen antwoorddenLeve de republiek! Leven de dekreten De Jesuieten hebben ten 6 ure hun gesticht verlaten; zij waren vergezeld door Senateurs en Volksvertegenwoordigers der rechterzij, die den nacht in het klooster hadden doorgebracht. Op de straat stond overal op hunnen doortocht eene groote volksmenigte, die den zegen vroeg. Tot nu toe zijn de dekreten nog enkel uitge voerd tegen deJesuieten der ruc de Sèvres. Depechen uit Douai en Rijsel, melden dat gis teren avond aldaar eveneens de zegels op de kapellen der Jesuieten gelegd zijn. De Uitdrijving. Ziehier, volgens Figaro, wat woensdag 's mor- gends gebeurd is Ten 4 ure zijn do dertig paters opgestaan, die in het klooster waren gebleven, ora hot nieuw bezoek der kommissarissen af te wachten. Deze laatsten kwamen inderdaad tusschen half vijf en vijf ure. MM. Chesnelong, Ernoul en eenige andere perso ne.n hadden den nacht in het klooster overgebracht. Menheeltdepolicie.de deuren laten openbreken, terwijl de poort week, hernieuwden MM. Chesnelong en anderen hun protestaties, die zij onderteckenden. Toen de paters wareu buiten gezet heeft elk hun ner zich naar een bepaald huis begeven. Allen hadden den hunne geestoiijko kleêren behouden. Wij lozen in den Univers Vijf honderd policioagenten, onder bevel van M. Andrieux, policieprefekt, hebben heden morgend een twintigtal Jesuieten uitgedreven. M. de policieprefekt droeg peerlgrijze handschoe nen, als ware hij op een feest, of als een generaal die slag leveren gaat. Het was kwart voor 4 ure, zegt de Univers, toen de kommissarissen aan het klooster der Jesuieten in de ruo de Sèvres gekomen zijn. De buitenpoort was open. Toen zij binnen gingen bevonden de agenten van M. Andrieux zich tegenover M. den baron de Ravignan, Senateur, voorzitter van den bestuurraad der burgerlijke maatschappij, aan welke het klooster der rue de Sèvres toehoort. De Senateur maakte zijne titels en hoedanigheden bekend, en verklaarde dat Pater Pitot, overste van het huis, bestuurder was der maatschappij, dat hij verlangde geëerbiedigd te worden in zijnon eigendom, en dat hij protesteerde tegen de schending dier woning. Hij voegde erbij dat de deur niet zou geopend worden en men geweld zou moeten gebruiken om binnen te dringen. Pater Pitot verklaarde dat hij en zijne religieuien zich aldaar in hunne woning bevonden, dat niemand hen wettelijk daaruit verjagen kon dat hij ook pro- testeerdoen hij en zijne medebroeders slechts voor het geweld het huis zouden vei laten. Dan deden de kommissarissen de policieagenten binnen komen. Er werd vruchteloos eene sommatie gedaan, do deur te openen; de kommissarissen deden eindelijk een slotmaker halen ora hot slot te breken. M. de Ravignan protesteerde opnieuw en behield zich voor, krachtens zijne rechten, to handelen tegen degenen die de bevelen gaven en tegen hen die ze uitvoerden, iot aouenaing zijner woning. Na dria kwart uurs werkens was do deur open. Men drong binnen, om tot de uitdrijving over te gaanM. Andrieux begon jacht te maken op de Jesuieten, in de gangen van hot klooster. Elke pater had zich in zijne cel opgesloten, in af wachting te zullen uitgedreven worden. De eerste, wiens kamer geschonden werd, was pater Marinus; op zijne weigering uit te gaan, deed de kommissaris hem door zijne agenten aangrijpen. Hetzellde tooneel had in elke kamer plaats. Elke pater weigerde uit te gaan, en hetzelfde uitdrijvings- bovel werd gegeven. Men bestatigdo echter den walg van het grootste gedeelte der agenten, zegt de Uni vers, do bevelen van den profekt en diens kommis sarissen uit te voeren Verscheidene hunner hadden de tranen in de oogen. De uitdrijving van pator Hus, een acht-en-zeven tige grijsaard, gaf aanleiding tot een der meest hart roerende toonoelon. In zij no kamer opgesloten, wei gerde hij open te doen. De slotmaker moest ook die deur verbrijzelen. In zijne kamer vervolgd, weigerde pater Hus er uit te gaan, zeggende dat hij te oud was en gebrekkelijk. M.Clement beval geweld te gebruiken; twee vrien den namen don pater met den arm om hem te helpen opstaan. - - Neen, mijnheeren, zegde hij, zij zullen mij met geweld buiten zetten. Dan kwam de pater overste en zegde tot de kommissarissen Weihoe, behandelt gij alzoo een ouderling, die zijn leven overgebracht heeft aan do verzorging der galeiboeven van Cayenne P Dan wierp hij zich op de knieën om den zegen te vragen van den ouderling. Al de omstanders knielden neer en pater Hus gaf den (zegen. Toen men hem op zijnen stoel wegdroeg, zegde hij tot drijmaal toe Vaarwel Pater Lefebvre was gedurende de Communo ge spaard gebleven en in het klooter gelaten. Weihoe, zegde hij tot de kommissarissen, wilt gy meer doen dan de communards Toen hij den policieprefekt vorliet, was de overste, pater Pitot, insgelijks in zijne cel gegaan. Daar be riep de overste zich nogmaals op zijne hoedanigheid van bestuurder van den eigendom des kloosters en deed opmerken dat zelfs volgens de bepalingen van het uitdrijvingsarrest, hij in het huis mocht blijven. Da kommissaris antwoordde dat pater Pitot er uit moest, doch daarna stemde hij er in toe die uitdry- ving te verdagen, en dit op hot verzoek van den pater, als overste van hot klooster het laatste worden uitgezet. M. Chesnelong deed opmerken, dat do uitdrijving van pater Pitot behalve eene belecdiging der per soonlijke vrijheid, ook eene schending was van het recht van eigendom. De huiszoekingen hebben geduurd tot omtrent 9 ure. Bij besluit van den policieprefekt zijn drie pa ters gemachtigd, als bewaarders in het kloosters te blijven. Dit zijn de paters Pitot en Lefebvre, bene vens pater Soimié, die uit hoofde van zijnen hoogen ouderdom en gebrekkelijkheid niet kan gaan. stcld, want Pater Liagre, alhoewel uitgedreven, wil zijn post niet verlaten zonder bevel van zijnen aarts bisschop. Bij de Broeders van St-Jan-de-Deo. Indien deze menschenvrienden heden nog niet uit gejaagd zijn, zal men morgen hiertoe overgaan. Wat zullen zij aanvangen Hun huis is vol zieken, dio elk hun eigen doktor hebben; de broeders zullen de doktors smcoken voor hunne zieken te willen zorgen, en zij zullen zich in hunne kloosters te Rijsel, Lyon of elders begeven. Hot geval der toevluchtsoorden, door do broeders bestierd, is nog al zonderling. Zij hebben regelmatige kontrakten met do prefekten dor departementen, volgens welke zij de ziekon moeten oppasse» togen cenen frank daags, voor ieder van hen. Maar indien men de broeders toch verjaagt Zij zullen beengaan en daar velen van hen oud en stram geworden zijn in bet uitoefenen der naastenliefde en niet meer kunnon werken, zullen zij zich verplicht zien te bedelen. Lyon. Al do magistraten der parketten van Lyon en van Villefranche hebben bun ontslag gegeven, een onkele van hen uitgezonderd, een substituut, na 4 september benoemd. Deze magistraten zullen den 30 juni nog zetelen en uitspraak doen volgens hun geweten. Dit nieuws, slechts heden gekend, heeft do gansche stad in opschudding gebracht. Smeekschriften met duizenden handteoken boklcod zijn aan den prelekt gestuurd, ten voordeelo der Dorainikanen, die met hunne aalnioeson eene ganscbo arme bevolking onderhouden. De Jesuieton zullen do deur van iedere cel laten openbreken 011 protest indienon tegen de schending hunner woning. Le Gruy-en-Valais. Men meldt uit deze stad, dato 19 juni, dat de be volking der omliggende dorpen, zich naar het klooster der paters begeven heeft. Allen droegen een tuil veld bloemen in de handen de kinderen hadden lange bloemkransen. Van de woning der paters begaven zich die bravo lieden naar do kerk. Hier greep een waarlijk zielroerend schouwspel plaats tranen lie pen uit aller oogen, toen een oude pater een treffende aanspraak hield, waarin hij tot liefde en vergeving aanmaande Diep ontroerd verliet de monigtedie kerk, welke zij nu een laatste bezoek gebracht had. De verontweerdiging is groot in de stad Niemand had tot nu toe geloofd dat men or aan kon denken do meert dekreten uit te voeren. Marseille. Marseille, 20 juni. De kerken dor niet geautoriseerde Uongregatiën zijn heden prachtig versierd, ter gelegenheid van het feest van de HH. Petrus en Paulue. Een groot getal geloovigen zijn in de goddelijke diensten tegenwoor dig. In de Provincie. 3o juni. TROYES: De kapel der Jesuieten is gesloten. Vier paters zijn aan de deur gezet en door de bur gers opgenomen. Op hunnen doortocht drukken de mannen hen de hand, de vrouwen knielen. De verontweerdiging is groot. AMIENS: De paters Jesuieten zijn uitgedreven. GRENOBLE: De Jesuieten zijn heden ten vier ure van den morgend gewelddadig uitgedre ven. Eene gansche brigade policieagenten en vijf kommissarissen waren hiertoe gevraagd de toegang tot het klooster was afgesloten. De we reldlijke personen die zich in het klooster bevon den, werden insgelijks uitgedreven. Dezegels zijn gelefid. NANTESDe uitdrijving heeft heden plaats gehad, na dat de Policie de afsluiting had gebro ken. Het volk heeft eene betooging gedaan ten voordeele der Jesuieten. Eene ontzaggelijke kreet van Leven de Jesuieten steeg, bij hunne verschij ning uit de menigte, opde policie was als verslagen. MARSEILLE: DeJesuieten zijn dezen mor gend ten 6 uren uitgedreven. Twee sloten werden opengebroken. CLERMONT FERRANTDezen morgend ten vijf ure, zijn de Jesuieten verjaagd. De zegels zijn op de kerk gelegd. De aanwezigen weenden. ANGERS: De uitdrijving der Jesuieten heeft heden morgend ten 6 ure plaats gehad. De deuren werden ingeslagen. LYON De kommissaris Perroudin heeft heden morgend ten vier ure de Jesuieten buiten gezet. LOUVESC: Vier Jesuieten zijn heden mor gend gewelddadig uit hunne woning gedreven. LE PUY: De Jesuieten van Vals zijn ten 4 ure van den morgend buiten hunne woning gejaagd. Do volgende magistraten hebben hun ontslag ge geven, ten einde niet verplicht te zijn de hand te lee- nen aan het uitvoeren der meert-dekreten MM. 1* M. Colas do la Noue, substituut van den pro kureurder republiek, te Nantes 2- Do prokureur der republiek te Lyon, en zijne vijf substituten 3' M. Cottineau, substituut te Belfort 4- de substituut van Orleans 5' de substituut van Troyes (i* de substituut van Perpignan 1' de substituut van Clermont Ferrand 8* M. Barbier, prokureur te Orthez 9f De substituut van Lons-le-Saulnier. Bij de Elzas-Lotharingers. Na den oorlog van 1870 vestigden zich te Parijs een groot getal Elzas-Lotharingers, tusschen de sta tiën van hot noorden en het westen. Ze waren dertig duizend in getal. In hun midden werd woldra met hunne eigene penningen en toelating van den aartsbisschop, eene katholieke kerk gesticht, en onder het bestuur ge plaatst der eer weerde paters Jesuieten, die er in het duitsch predikten. Do pastoor dezer kerk, pater Liagre, en zijne on derpastoors moesten heden morgend uitgedreven worden. Gisteren avond, zegt een parijzer dagbladschrijver, heb ik de eenvoudige reispakken der paters gezien. De gowijdo vaten zijn in verzekerde bewaring ge- De balie van Troyes heeft de ontslaggevers der rechtbank, over hunnen moed geluk gewonscht. Dit voorbeeld werd weldra gevolgd door al de dignita rissen van het leger, de notabiliteiten der nijverheid en van don handel. Wat meer is, de inwoners der stad hebben hun eenen brief met gelukwenschingen gezonden, waarin gezegd wordt: ;Wanneer het geloof, het geweten, de eigendom en de woonplaats in hunno onschendbaarheid bedreigd worden, hebt gij gewei gerd een enkelen stap te doen op den weg, die naar den afgrond geleidt. Men zendt ons de volgende Overwegingen; Gansch Frankrijk is in rep en roer door de dwin gelandij der Radikalen. In den laatsten nacht van Juni is de Kulturkampf in Frankrijk werkelijk begonnen Al de dagbladen van Europa, die de vrij heid beminnen, hebben eenen langen schreeuw van verontweerdiging aangeheven. Het groot prote- stansch blad van Londen, de Times, onderscheidt zich door zijne verbittering, en houdt staan dat de uitvoering van die goddelooze dekreten aan het geteisterd Frankrijkrampzaligzullenzijn. Weihoe! men roept de Republiek uit, 't is te zeggen, een stelsel van vrijheid voor iedereen, en men begint met de heiligste der vrijheden, de vrijheid van ge weten, de vrijheid van onderwijs, onder don voet te verpletteren. Ha, waarlijk, gelijk het de Journal deBruxelles gisteren zeide, die groote misdaad is de plichtige bankroet van het Liberalismus. Het liberalismus beweert dat de vrijheid van geweten, de vrijheid van vereeniging, heilige natuurrechten zijn, en 't kan niet verdragen dat eenige burgers bijeenkomen, te samen leven om gezamentlijk te bidden, om aan de jeugd wetenschap en deugd te verschaffen. Ja! 't is daar 't Bankroet van 't Libera lismus! wie nu nog niet ziet, dat de liberalen met de vrijheid geen gemeens hebben, die is vrijwillig stekeblind. De kloosterlingen vragen geene voor rechten, geene bijzondere bescherming; zij willen niet dan liun gemeen en heilig recht van burgers; en omdat zij God op eene bijzondere wijze willen dienen, daarom worden zij buiten de wet verklaard

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2