RampenMisdaden en Onfjelukken, I KRONIJK VAN AALST. Wij hebber, vernomen zor.dcr cenigc verwondering, dal onze gehouden stadsgenoot M lSlDOR BAUWENS in zijn vo li...U1 pii rïp,ipp<;li li mil- n al AALST. - Donderdag taaW SSÏ'ÏSSiWHcd-Geneeskunde, dUler- zekeren Peeters Btc en Morneux werpen, belicht in den vorigen nacht op dn) vcrschilhge plaatsen aardappelen gestolen te hebben op het veld te Aalst-Sctuarbeke met welke aardappels zij op een stootkarre rondleurder» binnen de stad, en hebben bekentenissen gedaan hunner diefte. De karie en aardappels zijn in beslag genomen en door de eigenaars erkend, is proces verbaal opgemaakt. - Donderdag namiddag is er verloren in den omtrek der statie alhier (zwarten hoek), een briefieschje, inhoudende 6 banknoten, ieder van 20 fr. (Belgisch) en 4 biljetten, ieder van 10 mark (1 rui- sischEene goede belooning vooi den vinder ot ontdekker. En aan de Nieuwstraatpoort is gevonden, eenen hond, getigreera, wit en zwart, met schoonen halsband en keting. Zich te bevragen bij Ch. Van der Poorten, Nieuwstraatpoort, io5. Maandag is een droef ongeluk gebeurd te Holsiade, in de beek aan 'l vuurmachien van Maihyssens; Michel Nan Geem, van Aalst, was er met verscheide zijner mannen aan 't vlas rooten als *1 gedaan was, een zijner werklieden. Verstuytl, zoon, van Lede,'ging zich in de beek wasschen, geraakte in 'non draaiput en verdronk er ongelukkiglijk. Men zegt dat hij onderhevig was aan krampen. Deze week zijn drij rampen op den ijzeren-weg geweestZon dag tc Dendermonde nabij de statie, waar 2 gekwetste zijn en tc Laken, alwaar men 1 gekwetste te betreuren heeft en veel schade aan route en waggons. - Dijnsdag is te Meirelbeke de fre.n gebro ken van eenen reizigerstrein, uit Gent rond 2 ure; het eenigste ge volg was 'ne geweldige schok voor de reizigers en twee, dri) der achterste waggons, die ter plaats moesten blijven. GENT, 20 juli. Zondag heeft in de beemden te Meirelbeke een erg ongeluk plaats gehad. Een werkman was er bezig met gras te maaien, toen drie personen met hem kwamen spreken.Een dezer, een landbouwersknecht, was te dicht bij den maaier genaderd en kreeg eenen slag van de zeis in zijn been. De wonde was verschrik kelijk: in allerhaast ging men den geneesheer halen doch alle m oeite was verloren, nauwelijks een half uur later stier! de gekwet ste, ten gevolge van het overvloedig bloedverlies. Een jong meisje te Gent in de Twalf-Kamerstraat, heelt vitri ool gedronken en is onder de schrikkelijkste pijnen overleden Londen heelt'ne jongen zijn moeder willen vermoorden, omdat zijn eten niet naar zijnen smaak was... 't Wordt mi) t samenle- vingske! Te AMIENS heelt een meisje op haren vent geschoten, om- dat hij met een ander wilde trouwen. Hij ligt nu in t gasthuis, zi) heeft 't gevang voor woonplaats,en d ander week is te Blankenberg den bliksem gevallen op een groote feestzaal, heeft er eemge ruiten gebroken, veel stoornis verwekt, twee dozijn madammen doen in onmacht vallen, doch geen ergere ongelukken veroorzaakt. Maandagnacht is te Zelzate de brouwerij van M.Deraet door een brand vernield. Het vuur was op het zelfde oogenblik op twee verschillende plaatsen ontstaan. Het schijnt dat de kwaadwilligheid niet vreemd zou zijn aan deze zaak. Het parket van Gent is dinsdag tot in den avond ter plaatse geweest en heeft een onderzoek geopend. Alles was verzekerd; de schade beliep 8000 fr. ANTWERPEN. Vijl honden, die in eene beenhouwerskar ge spannen waren, zijn woensdag morgend, rond 8 ure in de Been houwersstraat op den loop gegaan. Eemge kinderen werden door het voertuig omgeworpen, doch zonder erg letsel te bekomen. In de Korte Beenhouwersstraat stond een stootwagen met porselein voor eenen winkel; die wagen werd eveneens door het hondengerij omge worpen en viel in de ruiten van den winkel. Een mand met porselein viel daarbij van den wagen. De schade is aanzienlijk. Voermanen honden zijn naar het policiebureel der ie wijk gebracht. Zondag morgend zijn t'Antwerpen in de Schelde, 3 lijken ge- vischt, '11e jongman van 3o jaar, en brigadier der artillerie, en een onbekende burger. Den brigadier heeft men in 't water zien vallen, rond éen uur 's nachts. BERGEN, 20 juli. Eergisteren morgend heelt in het bosch van Hazmont, nabij Masny-St-Pierre, een wildstrooper een geweer schot gelost op een jachtwachter, die doodelijk gewond werd. De justicie heeft een onderzoek bevolen. DINANT, juli. In de. "cmeente Agimont, oj) de fransche r lezer 3 v-- 5 oivnst- Iti oora „..uiiuen De misdadigers hebben hunne slachtoffer op^afschuwclijke wijze mishandeld; de diefstal is ilc drijfveer dier misdaad geweest. De moordenaars worden door de belgische en de fransche justicie opgezocht. Een er* ongeval heeft in den nacht van dinsdag tot woensdag plaats gehadT te St J a ns-Molen beek. De grond die het kanaal van Charleroi van de onderaardsche goot der Galjetslraat scheidde, is ingestort: het water van het kanaal is met geweld inde riool ge drongen en heeft op verscheidene plaatsen eene ware overstroo ming" veroorzaakt. Twee huizen zijn moeten ontruimd wordener is nauwelijks een voet water in het kanaal gebleven. De scheepvaart zal gedurende verscheidene dagen moeten onderbroken worden. LUIK, 21 juli. Eene werkstaking van koetsiers heett alhier plaats gehad. Maandag morgend, bij de aankomst van verscheidene exprertreinen, zijn al de koetsiers, ten gctalle van dertig, die met die met hunne rijtuigen in de statie der Guillemins stand hielden, plotselings verdwenen. Eene klacht is onmiddellijk bij het gemeen tebestuur ingediend. De werkstakers klagen over de ontoereikend heid van hun loon; zij zijn onmiddellijk door andere koetsiers ver vangen. Een Stoomboot Verbrand. Het stoomschip Seawou-, haka, deed eene speelreis van New-York naar Long Island, met 4 a 5oo passagiers; onderwege ontstond er brand in de machienkamcr; 't vuur ging zoo snel aan, dat na 5 minuten g'heel het vaartuig in brand stond. Iedereen liep naar de reddingsbooten; men zorgde eerst vooi de vrouwen en kinderen en als al de booten vol waren, dan hadden d'ander reizigers te kiezen tusschen verdrinken in zee oi verbranden op het schip. Hetgeen alsdan gebeurde,is onbeschrij felijkmen was niet zeei ver van 't strand, zoodat de klockste zwemmers, met bovenmenschelijke pogingen aan land konden ge raken de kapitein bleef tot den laatsten man, reeds waren zijn gelaat en handen zwart verbrand toen sprong hij t water in, en bereikte nog den oever. Men rekent dat 4° a5oman omgekomen zijn. KOOLMIJN-ONTPLOFFING IN ENGELAND. - U9D00DEN. Een depêche uit Londen brengt ons de schrikkelijke tijding dat in de koolmijn London and South, op 6 mijlen van Newport het grauwvuur verschenen is en ontploft. 800 man werken in dien pul; ze zijn verdeeld in twee ploegen, 's nachts werken er 119; d ontplof fing gebeurde 's nachts rond half éen,en 't was 8 ure, eer men in den put kon dalen ;'t eerste lijk dat men vond, was dit van den toezichter; men ging altijd voort met opzoekingen en alles wat voor d oogen kwam, waren lijken, 't Is bijna zeker dat van de 119 werklieden, geen levende ziel zal teruggevonden worden. G'heel d'omstreek is in de grootste verslagenheid. (Latere Berichten). De lijken worden opgezocht; talrijke vrou wen en kinderen omringenden put; de lijken die opgehaald worden, zijn bijna onkenbaar; hartverscheurende tooneelen hebben plaats; men wilt hebben dat de ramp veroorzaakt is door een bliksemstraal. Te Berlijn zijn in een villa 40,000 boekdeelen verbrand. Als 't slechte boeken waren,is er nog winst bijwant niets verderfelijker als een slechte boek; en verscheide slechte schrijvers waren daar van overtuigd, want zij hadden aan hun huisgenoten streng verbo den hun eigene schriften te lezen. ST-PETERSBURG, 21 juli. Men telegrafeert uit Lubin aan den GOI.OS dat de kleine stad Baronoff de prooi der vlammen is geworden. De synagoog, eene kerk en 160 huizen zijn verbrand. Men heeft slechts eene enkele straat kunnen redden. Een kind is in de vlammen omgekomen. De schade wordt op i5o duizend roebels geschat. Mevrouw Parès. eene vijf-en-dertigjarige dame, zoo schrijft men uit Oran in Algerië, lag verleden woensdag rustig te slapen, toen drie onbekenden voor haar bed verschenen, en, vooraleer zij den tijd had om hare vvapens ter verdediging te nemen, drie pistoolschoten op de ongelukkige losten. De arme vrouw vvas in volle borst geraakt en stierf eenige oogenblikken nadien in de scbrikkelijkste pijnen. Men denkt dat deze misdaad uit haat be 'dreven is. grootste onderscheiding heelt bekomen. De stu dien.van dien uitmuntenden Student in iKollcgic zijner geboortestad, waren eene waarborg van 't geen hij in d'Hoogeschool zou verrichten. Er wordt dikwijls door vijanden van l Vlaamsch ge zegd: Die zich met het vlaamsch bezig houden, verwaarloozen aldus hunne andere studiën. M. Bauwens is hier, benevens vele andere, een bewijs van het tegenovergestelde M. Bauwens heelt zich meer dan iemand, t'Aalst in D AVI DSGE NOOT SCHAP, te Leuven in TlJD.EN VLIJT, met de studie en dc verdediging der Nationale Taal bezig gehouden; en nogtans, kon hij in zijn andere stu diën schitterender uitslagen bekomen? Die 'l Vlaamsch rechtzinnig aankleelt, wordt een man van studie, een man van karakter, is dubbel Belg en dubbel geleerde tegen hem die maar alleen 111 vreemde talen zijn gedachten kan uitdrukken Eere aan M. Bauwens, voor zijn schitterende exaams en zijn voorbeeld aan de studeerende Vlaamsche jeugd! En in de stad Aalst blijft nog altijd een groote kwestie: Waak dat de nieuwe statie gaat komen, aan de Kattestraatpoort of aan den nieuwen Dam om uit te komen aan de Zeebergbrug. In deze zaak spreken deParlikulieren volgens hun beste belang, en niemand kan dit ten kwade duiden, t Is aan d'Heeren Gekozenen van in zulke gevallen t alge meen belang, 't nut, de verfraaiing, den intrest der Stad voor te staan, en door te drijven; en zekerlijk, de kracht en den invloed zijns Ambts gebruiken 111 eigen belang en eigen voordeel, ware een onrecht tegen zijn kiezers; een verraad tegen de Stad en tegen 't algemeen belang. Veel personen denken dat de Stad een goed voorbeeld zou geven mei 111 volgende jaren, ook de liberale partij deel te laten nemen aan de kerrais-subsidiën. De katholieken strijden niet voor geld, maar voor 't Rechten voor de verheffing hunner Princiepen; nu, 't is recht dat 't geld van ö'algemeene kas, gebruikt wordt voor d'ALGEMEENE belangen; en als wij, katholieken, m de Stadskas putten voor onze Socieleiten, wat zou den wij kunnen zeggen, moest de tegenpartij bo venkomen en dan tol aan d'ellebogèn in de vijf frankstukken der Stad zitten voor de Feesten hunner Sociëteiten? niets! vermits wij zeiven de wapens uit onze handen hebben geslagen een sTADsbestuur kan lang, zeer lang, 20, 30, 50, 100 jaren blijven beslaan; een PARTubestnur valt doorgaans 11a eenigen tijd van jaren; dat is de loop der wereld,en niets, niemand kan het tegenhouden. Voor Aalst ware het een onpeilbaar en allergroot ste ongeluk van in d'handen der tegenpartij te vallen, omdat de tegenpartij een stroom van geu- zerij en van volksbederf wordt; daarom is het eene plicht voor alle katholijken van alles te ver mijden, van alles te bevechten, wat d'eendracht kan schenden en brekeneen plicht is het voor aile weldenkende Medeburgers van een rechtveer- dig en zooveel mogelijk onpartijdig bestuur te eis- schen, van de persoonlijke heersching, van d'on- derkruiping, van de misbruik van macht uit te roeien; liever eenige mannen verloren, als wan orde, onverschilligheid en moedeloosheid in 't gan- sche leger te brengenIn deze gewichtige zaak volgt 't Land van Aalst geen persoonlijk belang; maar het zal, zonder vrees ot opzicht, de personen aanklagen en bestrijden, die anders handelen, als 't belang van Aalst het vereischt. TWEE LIBERALEN. Awé, 't Verbond gelezen? Ja! 't Land krijgt er af, hé Geweldig! schrikkelijk! grouwelijk! Goed getappeerd! 't Zal hem leeren! AteOö móé', er geschréven worden! 'tLand zal nu wel stille blijven! Ja, ...maar Wat is er van maar! Den eersten keer dat ik in 'l Verbond die at- takken op 't Land las, 'k peisde: 't is lerribel! Ja, 't is lerribel Maar, als ge begint te overwegen, als g'in uw eigen vraagt: Wat staat daar nu in? welke beschul diging?... Ge vindt niets als botte en lompe per soonlijke aanrandingen, niets dat telt. 'k heb dat ook gepeisd. Niets anders: 't Land vraagt aan den nieuwen schrijver uit 't Verbond rekening over zijn artikels, 't Land haalt d'eigeue woorden van 't Verbond aan en vraagt: lsdit geenleugen?dat,geen hooveerdigo grootspraak? dat, geen lafheid? dal, geen goddeloos heid? En op geen enkele dier vragen durll 't Ver bond antwoorden. Ik, alhoewel liberaal, lees alle weken TLand; en rechtuit gesproken, de nieuwe Redacteur uit 't Verbond vlucht zijn artikels,erger, erger alsof het de walgelijkste vuiligheid ware. Er is daar iets van! We moeten eens rechtuit spreken: Wat be- teekenendiepersoonlijke,diefamilie-aanrandingen? Verwijten en uitschelden is geen redeneeren! Neen, verwijten is krawatterij Wat 't Land aangaat, 't is 'ne Calotin, maar 't Land durft toch de waarheid schrijven aan ieder een. 't Is daarmee dat bijna al officieèle tegen t Land zijn. Ik volg 't Land al verscheide jaren op, en al d'artikels, onderwelkMinisterie ook, strekken voor de Vrijheid der Personen en Gemeenten, voor de vrijheid van Onderwijs en tegen d'overdrevene krijgslasten.... Daarbij.... Laat ons maar rechtuit spreken. Ik vinde dat tamelijk lache... Wat is er lache? Van gelijk T Verbond zijn schrijvers weg te steken. Alhoewel g'heel de Stad ze kent; g heel de Stad weet dat de groote landopelervan de Moorsel- sohebaan al die vuile goddelooze artikels schrijft... Welnu, 't is altijd lache van zich weg testeken en gedurig persoonlijke aanrandingen te doen. Ja, gelijk hebt ge; 't is lache!... Maar 'k ben nukrieusom te zien wat't Land daarop zal ant woorden.... Ziehier, menschen, wat'tLANDdaaropantwoordt- 1° Ten allen tijde was het een eer, van door't Verbond aangerand te worden; 2° het groot Onge dierte, dat erin schrijft, ontmaskert zich meer en meer; 31-' Ziende wat venijn er in 't Staatsonderwijs was ziende welke vuige Vrijdenkers aan christene kinderen t Onderwijs gaven,ja, wijzeggen nu ook: De Schoolwet van 187'Jis een gelukswet geweest, in dezen zin dat zij ons van die walgelijke kerels heeft verlost. OVERZICHT. Men zal verier onder 't nieuws zien hoe de Communards in Frankrijk hebben feest gevierdtot hiertoe gaan al de belgi sche liberalen, arm aan arm, met de vrijgestelde galeiboeven, maar nu zijn die kerels niet meer te vrede met op kerk en priester te vloeken, zij vra gen maar effenaf, van meester te zijn in de werk huizen en fabrieken, om lui en lekker te kunnen leven zonder werken, gelijk de Staatsmeestcrs van Belgenland... Schoon compagnons, hé, met welke de liberale gazetten in 't sjeel liggen. DcJesuie- ten, na uit hun huizen en kapellen gezet te zijn, worden hevig vervolgd. 180 Rechters hebben hun ontslag gegeven, omdewille der slechte dekre- ren en men durft deze nog niet toepassen op d'an- i" dcre Geestelijke Gestichten. Van den anderen kant hooien wij dat Gambetta als 'ne Koning wil gediend zijn en rondom zich niets zien als eerbie dig gebogen hoofden. Napoleon de groote was niet trotscher als advokaat Gambetta. Zells de 1 President Grevy, aanziet hij als zijnen lakei. Spijtig, niet waar, o Gambetta, dat Rochefort naar d'hoogte komt. In ENGELAND waggelt het ministerie Gladstone reeds. Turkije ligt in erg geschil met Montenegro, Rusland blaast den twist aan, Griekenland stelt zijn leger in slagorde, tegen alle voorvallen, maar alles zal nog zachtjes afloopen, vermits Pruisen zich tegen alle bloedvergieten heeft verklaard én vooreen minnelijke overeenkomst. FRANKRIJK. FEESTEN VAN 14 JULI. Baldadigheden in de Provinciën. Tours. Het radikale Tours heeft den 14 Juli slechts weinig meêgefeest. In de straten van den klein handel en aan de herbergen waren eenige vlaggen te zien, doch in dc straten, waar de partikulieren wonen, niet. 's Avonds had een fakkeltocht plaats, waarschijnlijk om het gemien op te trommelen en tot gcweldadigheden uit te lokken. Iets dat iedereen getroffen heeft is het gedrag van zekere soldaten. Eene bende jagers te voet doorliep de stad, onder het brullen van de Mar seillaise en het Ca ira. Gedurende den fakkel tocht doorliepen gansche troepen voetvolk de straten, in gezelschap van gemeene kerels en huil den alle soorten van revolutionnaire liederen. Zekere kerels riepen luide: Leve de dekreten! Weg met de J csuieten en Leve 93 Op eene vlag stond in volle letters te lezen Verplettert de eerlooze! (Ecrasons l'infame!) I11 een woord het feest van 14 juli 1880 was weerdig van dit van denzellden datum 1789. eodsdi nst to verstaan, en weet beter dan zij de zelfopoffering en.de edele deugden der geestelijke kdngrcgatiën naar weerde.te schatten. Hij heelt zus ter Carolina, de moeder dor zusters van liefde van Téhéran, op eigen kosten, naar Parijs gezonden om er zooveel mogelijk liefdezusters voor zijn rijk te halen. SPANJE. MADRID, 20 juli. Al wat.'katholiek is in Spanje, roept de uit Frankrijk verdreven'Jesgiëten. De Siglo füturo van Madrid'bevat alle dagen eene lange reeks aanduidingen van offerandeh, de doorluchtige banne ling aangeboden. l)e eenen stellen liuizen of kloosters ter hunner beschikking; do anderen bieden hun geld aan. In een woord allen willen het hunne bijdragon 0111 do Josuieton ter hulp te komen. ITALIË. ROME, 20 juli. Er wordt in Rome voel gespro ken over het levend verbranden van zekere juffer Paolini, die zeer schoon was, maar al te voel van haar deed spreken. Hare moedor stiet met het hoofd tegen eene hanglamp mot petrool, stortte olie op hot kleed barer dochter, dat vuur vatte en weldra do ongelukkige omvatte. Juffer Paolini was slechts 23 jaar oud. ENGELAND. LONDEN, 18 juli. De werken tot het opzoeken van de lijken der 119 mijnwerkers, die donderdag bij Risca het leven verloren, zijn begonnen. De vrouwen en kinderen omringen den put, waaruit slechts met veel moeite do lichamen geheel verminkt en bijna onkenbaar te voorschijn komen. De hartschourendste tooneelen grijpen daarbij plaats. Het ongolua schijnt dooreen bliksemstraal veroorzaakt te zijn. Toulouse. Rond 8 ure van den avond doorliepen een hon derdtal dronken soldaten de stad zij droegen eene driekleurige vlag en gehoorzaamden aan een kerel, die eene roode muts op het hoofd had. Hun ongehoord gedrag heeft al de inwoners in veront- weerdiging gebracht. In de rue Castellane zaten eenige personen eene vcrversching te nemen. Eensklaps hooren zij hartverscheurende kreten uit hunne nevenstaande straat opgaan een twaalftal dronken soldaten ko men op, eene vrouw bij het haar voortslepende. De dame van den koffiehuishouder, vol veront- weerdiging wil haar uit de handen der woestaards redden, doch de ongelukkige wordt zelf gestompt en geslagen. Nu snelt de koffiehuishouder, M. Brun, zijne vrouw te gemoet, maar hij ook moet vluchten. Hij neemt een stok en verweert zich. De dronkaards nekken hunne sabels en vervolgen den man, die zich echter dapper verweert, tot dat hij tusschen de stoelen en tafels van een nevenstaand koffiehuis achterover valt. Op dit oogenblik kwam de policie, juist bij tijds, om te beletten dat de on gelukkige vermoord werd. Avignon. Te Avignon wandelden twee dronken kerels, gekleed de een in Jesuiet, de andere in gendarm. Dit schouwspel deed walgen van afschuw. Zij en die, welke hen opvolgden,, riepen gedurig: Weg met de Priesters! Weg met deJesuieten! Weg met de RekolettenLeve de Commune Nismes Ziehier eenige bijzonderheden over de onlusten van Nismes: Een dertigtal dronken kanonniers doorliep hui lend en tierend de stadwanneer eenige burgers hen wilden tot rede brengen, trokken de soldaten hunne sabels en vervolgden de inwoners. Dezen vluchtten voor de blanke wapens. Vrouwen en kinderen liepen verschrikt weg. Een man zich op het punt ziende van door eenen soldaat uitgehaald te worden, nam een stoel, die hij toevallig in de hand kreeg, tusschen de beenen van zijnen vervol ger. Nog woedender geworden, springen de solda ten vooruit en werpen zich op eene apotheek,waar zij alles verbrijzelen. Eene vrouw door een deel der woestaards ver volgd, vlucht in een huis: aanstonds wordt ook deze woning aangevallen en verwoest. Op dat zicht begonnen eenige personen, die zich ter plaats bevonden, met steenen te werpen Verschei dene kanonniers werden gewond. Rond 8 ure van den avond drong eene bende kanonniers in den St. Rochuskring, waar zich op dit oogenblik slechts drie kinderen en een ouder ling bevonden. Deze vluchtten langs het dak weg. D2 ndringers beginnen dan alles te vernielen, wat hen onder de handen valt. Het borstbeeld van den graaf de Chambord wordt onthoofd twee schilderijen Leo XIII en O. L. V. van Lourdes verbeeldende, worden aan stukken gescheurd, de meubels verwoest en een dertigtal frank gestolen. Op dit oogenblik komen vier soldaten en een kaporaal, door hunne oversten gezonden om de orde te herstellen, doch deze verbroederen met hunne kameraden, en de schrik die in het kwartier heerscht, vermeerdert nog gedurig. Verscheidene personen worden aangevallen en geslagen vrou wen en kinderen met den dood bedreigd. Vele per sonen zijn gekwetst en in de kwartieren, waar de onlusten hebben plaats gehad, zijn al de ruiten ingeslagen. Zondag laatstleden heeft men te Bar-lo-I)uc den zak met depechon gestolen, terwijl de bediende,dezen van do statia naar het postbureel voerde. De zak weid in de omliggende wijngaarden teruggevondon. Do brieven waren geopend; gelukkig waren or gecno die weerden inhielden. VEREENIGDE-ST ATEN NEW-YORK, 18 juli. Zekere dokter Tanner in New-York maakt aldaar thans veel ophef door zijne denkwijze over ziekten door gebrek aan voedsel. Hij heeft beweerd, dat men 40 dagen zonder voedsel leven kan, en noomt do proef op zichzelve. Sedert 28 juni heeft liij niets meer gebruikten hij staat onder behoorlijk geneeskundig toezicht. Op den 16 vasten dag had hij 25 1/2 pond in gewicht verlorenzijn pols was 95 en zijne temperatuur 98. Hij is opgeruimd doch zwak en zenuwachtig. Hij drinkt nu water, doch eerst gebruikte hij in het geheel niets. Eenige studenten van het beroemde Darmouth- kollegie te New-Hampshire, die van gevoelen zijn, dat eerlijke arbeid nooit schande is, hebben zich voor do vakantie-maanden in een badhotel bij New- York als portier, keldermeester of taalman ver huurd. Zij ontvangen 30 dollars per maand, benevens kost en inwoon. Na afloop der vakantie keereu zij mot ongeveer 100 dollars terug en hopen daarmeê hunne studiën te kunnen voortzetten. PERZIE. TEHERAN,20 juli. Do shach van Perzië schijnt, beter dan onze fransche naburen, do vrijheid van AUDENAARDE. De zeer achtbare heer De Vos, Volksvertegen woordiger en Burgemeester van Audenaarde, is al daar den 21 dezer overleden. De droefheid is groot on algemeen. Het was eenen gulhertigen man, die om zijne bur gerlijke en christelijke deugden, van iedereen hoog geacht word, rechtzinnig geëerd en vurig bemind. K God geve dat zijno Kinderen, zijne Medeburgers en de Overheden zijne scboone voorbeelden en zijn slich tend leven in het geheugen houden en navolgen. Ongetwijfeld gaan de bijzondere Lieden van het district Audenaarde welhaast hijeen geroepen worden om over de aanstaande kiezing te handelen. Ingezien de tijdsomstandigheid, is liet volstrekt nood zakelijk dat er vooraf cenon program vastgesteld worde. De wensch en billijken wil van de Kiezers en van het Volk moet gekend,gevolgd 011 verdedigd worden. En wat is dien wensVh En wat is dien wil! Er valt hierover niet veel te twistén. De wensch en wel van do Kiezers en van hot Volk is onder anderen 1° Dat Godsdienst, hoog- leeg- en middelbaar on derwijs volkoraentlijk vrij zijn. 2° Dat de slavendienst verzacht, de oorlogsbudjot verleegd, het leger en de belastingen merkelijk ver minderd worden. Het leger moet zooveel liet mogelijk is, samengesteld zijn uit vrijwilligen. 3° Dat groote en kleine steden, dorpen en,buitenge meenten, burgers en landbouwers, rijk en aim gelijk gesteld worden om lasten te dragen mi vuordeelen te genieten. 4° Het Volk en de Kiezers willen dat dj goevorne- menlele macht en moeialerij verminderd en al de ge krenkte vrijheden der Grond wet heisteld en uitge breid worden. Pai'Eöem, 22 Juli 1880. Mijnheer dó Opsteller, Een zekero persoon komt mij een uittreksel, knoei werk, in het Staats-Oudérwijzers moortolblad, ter hand te stellen dat ik aan uwe geëerde lezers niet onaangemerkt kan laten. Een echte geuzenonderwijzer, dagteekenende uit Stnjmoorsch. zegt, onlangs mijmerend op wandeling zijnde on in gedachte verdiept, een pr'aèhlig rijtuig te liebbeu ontmoet, het moest wel prachtig wezen daar liet zijne aandacht verdiende die mannek-zijn immers niet door wat gerings in hunne enislige bezigheden gestoord. Hij volgde het in zijnon tocht on was ver stomd hel de onbeduidende gemeente van Vleckem, zoo hij ze noemt, te zien binnenvaren deze volgens hem van zulk een gevaarte gansch onwaardig. Doch zijne afgunst veranderde ras in vreugde, toen hij be merkte dat dit juweeltje, zijnen collega van het geu- zenonderwijs met zijne gade naar hunno woonplaats bracht. Een echt prinselijk verblijf, zoo hij die noemt, noe dit aaneenknoopen? Vleckem uitschelden voor eenen niet en aanstonds een gebouw door hen dit jaar zelf nog maar voltooid, tot in het hoogste der wolken ophemelen! Vleckem afschilderen voor eene verlichte gemeente, door een licht hetgeen zij vorloren hebben naar het voorbeeld van Judas?? Ziedaar iets wat maar door mijmeraards als onze huidige geuzononderwijzers zijn, kan geschieden. Te nauwernood heelt bij den kelk des genoegens gesmaakt, of wederom begint hij het zwaarste zijner gal over de achtbare inwoners van Vleckem, (de geringste zeifis die epithète wel zoo waardig als hij, met betrekking nog op vroegere jaren) uit te spuwen. Waarom die inwoners zoo dom veracht? Is het nog niet wel voor die mannen als zijnen moortelbroeder door hen gratis zonder de min. ste wedervergelding onderhouden en zoo heerlijk ge huisvest wordt en hij voor het leeren zijner neefjes en twee a drie gedwongene schaapjes met honderden franken trekt? En de boer moet tegen zijnen dank oio bourzenknagors houden voor hen moet hij werken, zweeten en slaven Is het niet belachelijk, hatelijk, onverdragelijk, dat in de Vlaanderen de Gemeenie- scholen die het minste kinderen hebben, voor 43o leerlingen, 724 Onderwijzers bezitten, die te samen eene som van éen millioem negen en tachtig duizend zes honderd en twintig franken trokken, zonder de toevallen! Hadden zulke mannen de eerbaarheid van de armste bedelaars, in stede van hunne onderhouders ie beschimpen, zouden zij hunno demissie geven.liaver dan aldus in ledigheid het geld van arme workliodcn op te smullen. Een echle afstammeling der oude Vlamingen. P. S. Wat zal die, over dit prachtig rijtuig zoo verheugde man, thans schrijven wanneer hij zal ver nomen hebben met wejk rijtuig Beorlaarsche vrien dinnen van zijnen teederon ambtsbroeder en wellicht ook van hem, zondag een ritje naar Vleckem hebben gedaan? Het was nu niet een vierwielder, maar een tweowielder met gebrokene tremen nog alen wat zal hij ook zoggen van het kloekmoedig gedrag der inwoners van Erondegem, die met zooveel bereidwil ligheid de noodige toebereidselen tor plaats waar zij liet ongeval bekwamen, aanhaalden, ten einde de tre men aaneen to klampen, en van don kloeken moed dien zij toonden, om, wanneer de reizigers schier vaardig stonden om hunno reis voort te zetten naar Vleckem, zij wederom alles losrukten omdat zij ge voelden dat zij liet met geuzen te doen hadden, (dit geuzengebroed kan immors zijne goddeloosheid niét meer intoomen) noen, geen voorwerp de waardo eenor speldo mocht er aan blijven, niettegenstaande or 20 fr. geboden word. Eere, duizendmaal oere aan do inwoners van Eron degem, bijzonderlijk aan het gehucht hetHooksken. DE VRUCHTEN BELASTEN!!! Ja, de vruchten van de velden belasten, De vruchten zelfs die binnen hagen en muren staan Wie heeft dat ooit gehoord Nu moeten de buitenmenschen gaan opgeven bij d'Ontfangers en Accijsenaren, zelfs als ze

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2