ïle Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 82 Zondag 8 Ar 1880. Eeu-en-Twintigste Jaargang. (Stadsdienst, - Üaderland, - Orijtjeid, Prijsdeelingen. O-verzicht. De Staatsmeesterij. Mi3isme9e^«iB®75eemwma8a©^i6gES@&-:.T 'jn isaasBassBsa MeatBOSmsSiSSm m«iSR^v%ai®s> i Eureel Achterstraat. inoncen: 20 centiemen per regel. A - He-richten onder 'i Nieuws, 1 fra ET LAND j.' F "Ht'c-'v-;; 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST T'AALST. in 'l Collegie van den H. Joseph, be stuurd door d'EE. PP. Jcsuieten, donderdag 12 au- gusti, 't kwaart voor 9 ure, in de groote Feestzaal van 't Gesticht. Te DENDERMOjNDE, in 't Collegie der H. Maagd, donderdag 12 augusti, ten 9 ure juist, op de groote zaal van 't Stadhuis. Te GYSEGHEM, in 't Gesticht St Aloysius van Gonzaga, donderdag 12 augusti, 't kwaart. na 8 ure. In 't Collegie der Paters Benedictijners, te AFFLiGHEM, Bouchouïberg, woensdag 11 augusti, ten 3 ure namiddag. In de Sl Jorisschool t'AAI.ST, maandag 16 augus tus, om 9 ure voormiddag. De spil der politieke beweging schijnt teenemaal verplaatst, 't En is in Europa niet meer, maar wel bijzonderlijk in Azië dat zi) gezocht moet worden. Zoo bemerken wij dat de voornaamste feiten der week, de afghanischen oorlog en ten deele de oos- tersche kwestie, Azië voor zetel hebben. De zaken van den Aghanistan maken waarlijk 't nieuws van den dag uit. Schrikkelijk heeft de neer laag van 29 Juli voor de Engelsche troepen geweest. Generaal Burrow had, aan het hoofd van 3ooo man, een gedeeltelijk gevecht met de afghansche cavalerie begonnen, toen eensklaps een leger 12000 afghans hem op den rug viel, en. na een langdurig gevecht, het slagveld met 2000 liiken van Engelschmans be dekte. Van gekwetste ol gevangene spreken de depe- chen nietMen weet immers dat de afghans geene gevangene nemen en al vermoorden wat niet vlucht of zich niet verdedigt. De engelsche invloed is niet alleen door deze ramp, in Indie ongeneesbaar on dermijnd, maar ook onder het stoffelijk opzicht is de toestand allergevaarlijkstAyoub-Khan heeft de aan Candahar bestemde hulpmiddelen reeds afgesneden verscheide volksstammen vallen de overwonnelingen aande telegraaf is afgesneden in den omtrek van Candahar; de engelsche troepen zijn in het zuid oosten van den Afghanistan ingesloten; Abder-Rham- man, de Engelschgezinde Koning verliest al zijn ge zag; in een woord, verandert de toestand niet door eene onverwachte omkeering, dat spel is voor Enge land beslissend verloren. Eene zaak van niet minder belang, en nogtans door de vorige op de tweede plaats verdrongen, is de OOSTERSCHE KWESTIE. Zal de ruste van Europa door dit geschil eindelijk worden gestoord ziedaa'r de vraag die nog onopgelost blijft. Er is te hopen en te vreezen, maar vooral toch te vreezen. Want, heeft van den eenen kant de sultan, Dulcigno aan Montene gro afgestaan, en zoo aan het geschil tusschen dit land en de Porte een einde gebracht; van den ande ren kant, kan het niet geloochend worden dat de grensbepaling tusschen Griekenland en Turkije ver van vereffend is.Turksche fanatieken stoken de sultan om de heilige oorlog tegen Europa te beginnen, en van hunne zijde houden de mogendheden er aan de beslissingen der conferentie van Berlijn het turksch gouvernement op te dringen. Intusschentijd, duurt de oorlog voort van den Albanischen Bond,die groote uitbreidingen neemt, met de montenegrijnen die met verlies achteruit gedreven worden; Servië staat gewa pend van hoofd tot teen, onder voorwendsel van krijgsoefeningen of grensbescherming, en eindelijk een aanzienlijk deel van het Turksche rijk dreigt, wel is waar voor eene van de oostersche kwestie on afhankelijke oorzaak, in vuur en vlam te schieten Wij willen spreken van den ARABISCHEN OPSTAND. Oproerige affichen worden uitgeplakt tegen den sultan, hem afgevallen verklarende als Kalif en eis- schende de volledige autonomie der. Araben van Syrië. Tegenover dit schouwspel vol beweging en onrust dat het Oosten levert, is Europa betrekkelijk stil. In ENGELAND is geen ander nieuws aan te duiden dan de ziekte van Gladstone en van het gouvernement, beide ziekten veroorzaakt of ten minste verzwaard door de verliezen der Engelschmans in den Afghanis tan. In RUSLAND stonden overeenige dagen verscheide dorpen in brand. Gaan de Nihilisten hunne werkin gen herbeginnen, of is't maar om te doen zien dat ze niet dood zijn en zelfs niet slapen In FRANKRIJK schijnt het republiek van Grevy, Freycinet en Gambetta niet verre van zijnen laatsten snik te zijn. Niet alleen de Conservateurs, Bonapar- tisten enz., maar zelfs een groot deel der republikei nen roepen: Racca! tot hen. De kiezingen der algemeene raden ontkrachten dit gezegde niet wel is waar, hebben de republikeinen 243 zetels gewon nen; maar dien zoogezegden triomph van 't gouver nement bewijst niets;of beter hij.bewijst de zwakheid van 't ministerie, omdat het onderzoek van dien triomph de schandige middels in 't licht brengt waardoor hij is behaald. Overal waren de officiëele kandidaten in 't strijdperk getreden, overal was de drukking verschrikkelijk. Alles waggelt in Frankrijk, alles! 't Kiezerskorps is verbrijzeld onder den minis- teriëelen dwang; 't Senaat staat in den weg der radi- kalen, en 't petitionnement voor de afschaffing van dit huidig Aréopage is begonnen, 't Gouvernement zelve kent wel zijne vijanden maar zijne vrienden niet. De boom wankelt als waren ziine struiken rot: Hij zal er staan tot dat de groote wind der omwente ling zal blazen, en dat is maar eene kwestie van tijd meer. I- Er is in Belgenland een algemeene kwijning, onrust en vrees, ten gevolge der groote tweedracht. II. De Ministers zeggen opentlijk, dat zij de twee- bracht nog verder en verder, dieper en dieper zullen brengen; III. Al de liberale gazetten vragen maat regels tegen 't katholiek, die rechtstreeks tegen de Grondwet zijnIV. Bij gevolg, om vrede en een dracht in 't Land te krijgen, is er maar éen middel De liberalen of geuzen van 't Bestuur stemmen en vrije, ware Belgische mannen kiezen. Het Betoogschrift van het PauzelijkGouvernement is een der geleerdste stukken die in deze eeuw ge schreven zijn, vol wijsheid, rede en gematigheid. Dit stuk wordt hoog geprezen door verscheide groote Mogendheden. M. Frère-Orban, met al zijn hevig heid, heeft geen enkele regel van dit Betoogschrift kunnen omverwerpen.... Zonneklaar is het nu bewe zen dat de Paus van Roomen, van 't begin af, zich tegen de Schoolwet heeft verklaard, dat Hij dit her haalde malen geschreven heeft, klaar en duidelijk, en dat Frère die stukken in zijnen zak had, als hij met eene onbegrijpelijke vrijpostigheid, het tegeno vergestelde hield staan. Bara, in zijnen haat tegen 't Geestelijk, heeft over ecnigen tijd uit het tuchthuis van Namen, de Broeders verdreven. In plaats van Broeders zijn Militairen gekomen. Juist gelijk t'Aalst onder 't oud bestuur, in 't Wee- zenhuis, de Bloeders vervangen werden door oud militairen. En de gevolgen te Namen zijn geweest gelijk t Aalst: Een onbeschrijfelijke wanorde! Een aller slechtste geest onder de bevolking van 't huis Men zegt dat Bara de Broeders gaat terugvragen. Als 't menschelijk opzicht hem niet tegenhoudt. Een Geus zegt toch zoo moeielijk: Mea culpa! 't is mijn schuld Een Geus erkent toch zoo moeielijk de waarheid,al staat ze vlak voor zijn oogen. De Kiezing van Soignies. FRÈRE. Nog ke nieuws over Soignies, mon chcr Bara Bara. Confrère, ik verwak chaque minute den lé pêche. FRÈRE. Ons majorité, ze zal kroot zijn. In 878 lagen wij 100 stemmen hoof. En w'hebben af- eschrablaat zien. Bara 'k Zal z'u just zek';,. i5okiezer-klerikaal. I-RÈRE.i5o in den keer, mak' 3oo; dus qoovoix. Bara. Den depêche, hij is la Frère.Voyons! kij verbleek! wat is? den klerikaal gekooz'? BARA. Neen, mais FfiÈRE. Lees, lisez Bara. M. Wincq, le Geus 1156 M. Cornet, het katholiek 1114 FrÈRE. Ii56, 1114, 't is a peine 42 stem' pour (.-PS't is maar 21 stem' in den keerBara, Bara! ens bottik, ze ga kapot! Veel van ons vriend, ze ver- -ai ons! Ze vrees voor 1882 Bara.Bah! we zuil'nok meer kiez'klerikaal a r.chrab, en we gaan ze nu toch roep van groot Tri- j 'if en Zekepraal te Soignies, behaald door onze j oolwet.... La fortune aide les audacieux FRÈRE. Ja maar, die te hook vlieg op den vi|uge' van den bedrog, val ze diep Commissaire Special. Deze week is Sieur Van Hauwermeire, Inspekteur, dank aan de veroordeelde en verworpene Schoolwet, hijiis te Denderleeuw verschenen om het Magistraat te pWiNGEN tot het opbouwen eener Meisjesschool; de ruime gemeentschool staat bijna ledig, en de Meis jesschool zal geen anderleerlingskes hebben, alseenige geilwongene slaafkes! welke schromelijke geldver- kwjsting! iér is in Aalst 'ne kerel die in 't Verbond heeft dur- veffj schrijven dat de Staatsmeester op een dorp meer kan dan duizend eigenaarsmeer dan tien duizend boeken!.... Is het dan te verwonderen dat er Staats- meèsters opgeblazen loopen van hoogmoed, dat zij duryen zeggenIk, wij zullen de Burgemeesters en Schepenen dwingen! Als de Burgemeester niet doet, wat WIJ willen, wij klagen hem aan en hij zal niet hernoemd worden Jn, zoo gaat het in menige Parochie van Belgen- lanc Ja, dat is een groote plaag in ons Land. De menschen ondervinden het nu. Indien men nooit die Staatsmeesterij had ingericht; Indien men de Vrije Scholen cn 't Vrije Onderwijs niet TEGENGEWERKT, maar ONDERSTEUND had, Ach, nu zouden wij in Belgenland al dien twist, al die tweedracht niet zien. Nu zouden er geen miljoenen en miljoenen van 't Belgengeld nutteloos verkwist zijn Nu zou Belgenland niet in gevaar verkeeren van zijn Nationaliteit te verliezen. Elk land dat in zich zelve verdeeld is, zal vergaan. En in Belgenland is de Staatsmeesterij het grootste punt der verdeeldheid geworden. België kan met een gematigde belasting gemakke lijk toekomen voor al d'openbare werken, pensioenen, traktementen enz. als er geen zotte onkosten bij zijn. En de zotte onkosten zijn Die overdrevcne krijgslasten, die nuttelooze wape ningen, forten,embastillementen, bruggen,loopgrach ten, dooding van zooveel schoone akkers en velden; Die zotte onkosten zijn: Die eeuwige miljoenen voor Scholen en Meesters zonder of met eenige gedwongene leerlingen. Verrader, vijand zijner partij, vijand van zijn Va derland, is hij die nog durft spreken van het Staats onderwijs herop te rechten! Geen ezel stootzijn voet tegen denzelfden steen, en zou een ware Belg, zou een katholiek, zou een mensch van gezond oordeel terug willen keeren naar die rampzalige Staatsmees terij??!!! DES TE MEER, daar men nu ziet en ondervindt, wat de Staatsmeesterij moet zijn, volgens d'inzichten der Vrijmaijonnerie en wat de Staatsmeesterij zal we zen, TELKENS dat er een Geuzen Ministerie aan't hoofd komt. Geachte Burgers en Landbouwers, peist er toch op, laat u door de partijschap niet verblinden behertigt uwen intrest en de belangen der werkende klas. Ziet de doening na van bijna al de Staatsmeesters; 't Is hun niet genoeg van op uwe kosten, als Rente niers te leven Ze zijn daarenboven nog exempels van hooveer- digheid, op veel plaatsen spioens en twistbrengers, een spille waar rond de liberale beweging draait. Een gazet, door 'ne voornamen Staatsmeester gere digeerd, heeft geschrevenDe Meester moet op elk dorp, de spille zijn waar rond de liberale beweging draait En inderdaad, zulke spillen zijn het grootste deel der Meesters Lezers, verspreiders en corresponden ten der slechte gazettenkajevans en loopers der Geuzen. Rechtzinnig en buiten alle partijschap gesproken, Burgers en Landbouwers, is dat een Schoolmeesters- handelwijze? Wij, katholieken, zouden niet begee- ren, niet willen dat de vrije Onderwijzers aan 'thoofd der Politieke beweging staan; een Onderwijzer dient een bescheiden, beredeneerd en kalme mensch te we zen; zijn plaats, zijn werk is bijzonderlijk in de school, om den kinderen door woorden en voorbeel den, door een christelijk deftig gedrag, op te leiden. Zoo was ten allen tijde elks gedacht; zoo was de oude Vlaamsche Schoolmeester! En die wijze overle veringen worden gevolgd in het Vrij Katholiek On derwijs Neen! neen! men wilt in het deftige Vlaanderen geen Meesters, die 'tvernijn der slechte gazerten gaan uitpompen, die van de kinderen geuzen en geuzinnen zouden maken, die den afkeer en den haat preeken, tegen de Kerk en deszelfs Bedienaars, die de oude treffelijke deugdaanleerende tempels Gods in een ijdele schuur zouden willen veranderen! 't Was ook een ware liefhebber der Staatsmees terij die t'Antwerpen in den Prov. Raad uitriep: Le kerken zijn plaatsen van verbeesting! De gezonde rede en d'ondervinding zeggen hier De wagen moet gekeerd worden; niet de kerken, maar de Geuzenscholen zijn plaatsen van verbeesting, plaatsen van onverschillig of slecht onderwijs, plaat sen die een oorzaak zouden zijn van vermenigvuldi ging der misdaden. Ten allen tijde, van over honderde en honderde jaren,- zijn de kerken gekend als plaatsen van verze- delijking, de school was een hulpplaats der kerk. Zoo moet het NOG zijn En zoo kan het NIET zijn, als de Staat iets blijft te zeggen hebben in 't openbaar Onderwijs. i7e Vervolg. Rond 8 ure kwam de jonge gravin Fedora in de oude gieterij van Ostroff. Zij klopte drijmaal, werd binnengeleid, geblinddoekt, langs gan gen en doolwegen naar de vergaderplaats gebracht en verlost zijnde van den band voor haar oogen, zag zij dat al de Leden reeds aan 't beraadslagen waren. D'horlogie wees 8 ure i5 en onder 't masker van den Voorzitter zag de Gravinne twee vergramde oogen, die hare nalatigheid schenen te verwijten. Fedora sprak geen woord en zette zich neêr; haar vast besluit was van in deze zitting te spreken en van rekening te vragen over alles wat zij sedert eenigen tijd gehoord en gezien had. Zuster, sprak de Voorzitter op barschen toon, uwe afwezigheid heeft ons reeds een belangrijke tijd doen verliezen. Tceken dezen register, opdat wij kunnen voortgaan. Zonder juist te weten wat zij deed, teekende Fedora met haren naam van Strella, de Sekretaris hernam aanstonds het boek en de Voorzitter zegde: 't Woord is aan broeder Ignotus. Ignotus, de baron van Guntervald, opperhoofd der geheime Poli- de in Rusland,stond op en sprak: Broeders en gezellen, na de gewichtige beslissing welke wij komen te nemen en allen geteekend hebben, stel ik u voor van voor ons te doen verschijnen den Wreker die het lot aangewezen heeft, ten einde zijnen eed te ontvangen. Maar alvorens tot daar over te gaan, schijnt het mij noodzakelijk van ons onderling re verstaan, over het tijdverloop dat hem zal gegeven worden. Mijn gedacht is van dit tijdverloop zeer kort te laten, omredewil dat ergeen verraad zou kunnen gebeuren en de edele daad beletten, aan wie Rusland eerst en vooral en de gansche wereld, hunne vrijheid en herboring zullen verschuldigd zijn. n Negen handen gingen in d'hoogte, de rechter hand van al d'aan- wezigen tot teeken dat zij alles goedkeurden, de Gravinne alleen stemde tegen, ze was verschrikt van de woorden, welke zij kwam te hooren, en nam de vrijpostigheid aan den Voorzitter te vragen van welk gewichtig besluit er hier sprake was. Van de beslissing die gij vrijelijk bij uw intreden geteekend hebt, sprak de Voorzitter Nubius op bijtenden en spotachtigen toon. Ik heb geteekend zonder te weten, was de antwoord der jonge dochter, of beter ik meinde niets anders te teekenen dan 't proces verbaal onzer vorige zitting; ik vraag dus dat men mij mededeelt waarvan er spraak is of dat de register mij behandigd worde, opdat ik de zaak zou kunnen lezen. Allerlichtzinnigst is het, zoo klonk de stem des Voorzitters, allerlichtzinnigst is het van te teekenen zonder te weten wat men teekent; een artikel reeds gestemd, kan niet meer eropgebracht worden,derhalve schijnt de mededeeling des Registers mij overbodig; wat denken mijne kollega's ervan? Wat zuster Strella vraagt, riep Pijkevrouw (deSyberiaansche) met scherpen toon, wat zij vraagt, strijdt tegen 't Reglement en 'k doe er verzet op. 't Zou onze beraadslaging beiemmeren, voegde Ignotus erbij. Strella ging antwoorden om met kracht haar recht tedoen gelden, maar ze zweeg plotselings, ze bleef onbewegelijk als een marmeren beeld, want een der bijlmannen was tot de deur genaderd, had ze geopend en met forsige slem geroepen den naam van haren welbe minden en eenigen broeder Maximus!... O wreedheid der godde- looze sektarissen wreedheid niet alleen jegens uwe tegenstrijvers, maar wreedheid en dobbele wreedheid jegens uwe leden en slacht offers! De Nihilisterij van Rusland is een afdeelingder framaconnerie, van die duivelsche inrichting welke tegenwoordig Europa beroert, de Troonen ondermijnt, de Volkeren verdrukt, d'oppermacht heeft in de wetgevende Kamers alwaar zij de schandigstc wetten doet stemmen, 't Is o, a. een zaak, welke niet kan betwist worden, dat de Schoolwet van België het werk is der Framaconnerie en dat de trotsche kopstukken der liberalen en Geuzen gehoorzamen, blinde lings moeten gehoorzamen aan d'helsche en valsche schurken der Framaconnerie. En gelijk de Nihilisterij hier handelt met de per sonen, zoo handelt de Framaconnerie met de Natiën en met de Volkeren... Eenige minuten nadat de oproeper der sekte den naam van Fedo ra's broeder had geroepen, trad deze binnen. 't Was een schoone jonker, in den rijken tenue der officiers van de Keizers-Lijfwacht; hij staptebinnen, in strenge militaire houding, den kop in de lucht, d'hand aan 't gevest van zijnen degen, twee revolvers aan zijn andere zijde. Zijn inkomen werd beantwoord door een gemurmel van verwon dering, waarbij waarschijnlijk schrik was gemengd; want donkere samenzweerders zijn doorgaans laffe kerels. De deurwaarders grepen hunne bijlen, Nubius, Vindex, Ignotus en d'ander leden staken d'hand uit naar hunne wapens; de Syberi- aansche stond in stomme afwachting en Strella, d'arme Gravinne, haar broeder ziende inkomen, zat vervuld van de smartelijkste ge dachten. Na eenige minuten van diepe stilte, Mijnheers, sprak Maximus, zich vlak voor de tien gemaskerde kerels stellende, indien ik hier gekomen ben, dan is het op uwe vraag; 't zijt gij die mij uitgenoo- digd hebt en nu zijt gij ontroerd en verschrikt van mij te zien. Wees niet bevreesd over mijne inzichten; ik wacht om met d'uwe bekend te zijn! Nubius, de Voorzitter, was nu van zijn ontroering teruggekomen en sprak alsvolgt: Broeder, schrik kan de Leden van den Komité niet overmees teren, gelijk gij schijnt te denken; 'tis uwe tegenwoordigheid niet die hen verwondert, maar uwe onbetamelijke houding, en de wapens die gij hier durft meebrengen. Ik ben in mijn gewone kleeding; zijne wapens mag een sol daat niet afleggen. Genoeg daarvan, sprak de Voorzitter, en antwoord op mijne vragen: Hoe is uw naam? Mijn naam is daareven op uw bevel afgeroepen. Uw naam, zeg ik? Hij is daar genoemd, Maximus Kourdoukof. Maakt gij deel van de partij der Nihilisten? Ik ben ingeschreven geweest onder n° 4, in het ustc tiental van den tweeden carré te St Petersburg. Gij kent onze reglementen voor wat de ingelijfden betreft? Ik ken ze. Ge weet dus dat de volstrekte gehoorzaamheid eene allereerste plicht is? Ik weet het. En dat daar schrikkelijke straf op staat? Dit alles is mij bekend. Luistert nu en bereidt u om het bevel uit te voeren, dat u gegeven is. Bezield als wij zijn, door een opperste plicht en alleenlijkgedreven door 't algemeen welzijn, overwegende dat derechtveerdigheid voor allen gelijk en onpartijdig moet zijn, in aandacht nemende dat de grootste hinderpaal van d'hervorming van 't Russisch volk en van 't geluk van alle volkeren der wereld, dat die hinderpaal Alexander Nicolae'vitch is, die zich Keizer der Russen doet noemen; Overwegende dat genoemde Alexander medeplichtig is aan al de schelmstukken en volksverdrukkingen zijner agenten, dat hij eene eerste en tweede dagvaarding beantwoord heeft met een plichtig stilzwijgen en, dat hij voortgegaan is zich te gedragen als vijand der Natie; Het Komité, als natuurlijke verdediger der rechten van 't Volk, na aan dezen grooten plichtigen eenen uitstel gegeven te hebben, ziende dat alles vruchteloos blijft, het Komité, zeg ik, heeft zijn onverbiddelijke plicht overwogen, de zaak van Alexander te berde gebracht, hem ter dood veroordeeld. Een der gemaskerde rechters sprong op. Hem ter dood veroordeeld, herhaalde de Voorzitter, en U Maximus Kourdoukof gelast met de uitvoering van gezegde sententie in een kort tijdverloop. Ho! riep de Gravinne die opgesprongen was, dat iseen eerloos schelmstuk.... Maximus... Meer kon zij niet zeggen! Een ruwe manshand werd op haren mond gelegd, en een der rechters stond op, greep haar van achter bij 't lijf en sleepte haar in eenen hoek, alwaar zij zonder taal ol teeken bleef liggen; dit alles was gebeurd op min dan een sekond. De officier stond daar, bleek en bevende van gramschap. Antwoordt, riep de Voorzitter. ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1