RampenMisdaden en Ongelukken. Wreede Moord te Mechelen. Buitenlandscli Nieuws. Zaturdag namiddag, rond 3 ure, is te Mechelen, in de Hanswijk straat, wrcedelijk vermoord de bazinne Van Turnhout. Haar man is brigadier in 't Arsenaal, zij houden kostkoopers en onder andere is er sedert 21 juli, 'ne Franschman op logist, zekeren Albert Désiré, zoo hij zegde, maar zijn echte naam is Desire Libert. Zaturdag was man Van Turnhout volgens gewoonte, ten halt twee naar zijn werk gegaan, en als hij ten 8 ure s avonds thuis kwam, zag of vond hij zijn vrouw niet aanstonds ging hij met d'ander kostkoopers op zoek en zij vonden op den corridor der tweede verdieping onder een matras, 't bebloedde lijk, met dolkste ken doorboord. De kas was opengebroken en eene som van 450 fr. gestolen. Aanstonds vielen de vermoedens op den Franschman, en als hij s avonds niet naar huis keerde, was er geen twijfel meer; de schelm had het mensch vermoord; aanstonds werd zijn signalement naar al de statiën, postbureelen en gazetten gezonden. AANHOUDING VAN DEN MOORDENAAR. Het duurde niet lang of men was op 't spoor van den Fransch man en maandag avond is hij aangehouden te Quiévrain, bij den logementhouder Richard. Maar 't heeft bijna 't leven gekost aan 2 gendarms. Richard, van als hij den vent zag, kreeg achterdocht over zijn aardige manieren en zijn ongerustheid; hij las in de gazet en vond in t signalement van den moordenaar uit Mechelen, juist de trekken van zijnen logistman; zonder dralen zond hij zijn dochter naar de Justicie en twee marchessés volgden onmiddelijk en vroegen den kerel zijn papieren. Hij zegde dat ze boven waren. 't Was reeds avond, en de gendarmen namen licht mee. Boven gekomen, nam hij van onder zijn hoofdkussen een dolk mes; de gendarms wierpen zich op den kerel, namen hem zijn mes af en kregen hem achterover op zijn bed, doch daar stak hij heime lijk zijn hand in zijnen binnenzak, haalde er een langen dolk uit en stak hem diep in den rug van een der gendarmen. De andere snelde zijn makker ter hulp, maar hij ook werd door den razenden kerel getroffen in de borst; Op de noodkreten der gendarms snelde er volk bij en gelukten erin Libert aan te houden de gendarms vielen op den grond, ba dende in hun bloed; hun toestand is vreeselijk; beide verkeeren in doodsgevaar en lagen woensdag nog in 't huis van den logement houder Richard, de schrikkelijkste pijnen afziende. 't Volk van Quiévrain is niet gemakkelijk. G'heel den nacht is er groote beweging rond het logisthuis geweest en al6 men dijnsdag noen den moordenaar naar de statie vertransporteerde, moesten de gendarms de bajonnetten op hunne geweeren steken, om hun ge vangene te beschermen. Libert is een kloeke manskerel, van rond de 40 jaarmet zwart hair en bakkebaarden; hij is reeds drij maal door d'Assisenhoven van België en Frankrijk veroordeeld en zelfs verbannen geweest naar Caledonie en Australiënu was hij gevlucht uit 't gevang van ron- taineblau. l 1 In de worsteling met de gendarms, is hij gekwetst en heelt veel bloed verloren; zijn toestand is gevaarlijk geworden en men vreest ontwikkelingen die de dood voor gevolg zouden kunnen hebben. Spoorwegramp. Men meldt uit Verviers: De exprestrein heelt dinsdag ten 10 ure 45 min., aan de vertakking van Leuven te Mechelen, een koopwa- rentrein ontmoet, toen de machinist den trein bemerkte, vertraagde hij den gang van den exprestrein en gaf het signaal aan den veld wachter, den trein te laten vallen. Ondanks die voorzorgen had er een geweldige schok plaatsde lokomotief werd omgeworpen, de voorste bagagiewagen werd ver brijzeld en vatte vuur, eenige waggons werden vermorzeld en ver scheidene reizigers gekwetst. De reizigers van den trein van 10 ure 45 m. stapten over op een anderen treinen kwamen te 5 ure te Verviers. De trein, die ten 11 ure van de noordstatie vertrekt, is eerst ten 8 uie uit Leuven kun nen afrijden. Uit Leuvpn werd het volgende gemeld Gisteren rond middernacht is de trein die ten 11 ure uit Brussel vertrekt met een ongehoord geweld op een koopwarentrein gebotst, die van Mechelen kwam. De lokomotief van den sneltrein is gansch omgeworpen en heett in haren val een koopwarenwaggon verbrijzeld. De stonehj'ke schade is zeer aanzienlijk. Er zijn talrijke gekwetsten, want de hotels van den omtrek der statie zijn opgekropt met reizigers, die gedurende den ganschen nacht door de geneesheeren zijn verpleegd. De machinist en den stoker bevinden zich gewond in het HOTEL DE riNDUSTRiE: het schijnt moeielijk aan te nemen, na den toe stand van de spoorbaan en de sporen van bloed te hebben bestatigd, die wij hebben gezien, er geen dooden zouden zijn. Niets willende meêdeelen waarvan ik niet gansch zeker ben, zegt de korrespondent die deze tijding overseint, en daar elkeen het diepste stilzwijgen bewaart, wacht ik ook desaangaande nadere in lichtingen af. GENT, 4 aug. Donderdag 27 juli 's namiddags is te Vurst een schip met steen geladen, aan den steenoven van M, Edm. de Cor- dier gezonken met 47,000 gebakken steenen; het schip was bestemd voor M. de Negri, te Oostkamp; de koopwaren zijnniet verzekerd. GENT, 3 aug. Heden morgend is er inde Slachthuisstraat alhier, een verschrikijelijk ongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft gemaakt. In de herberg de Goede Ontvangst, was er een wa terput, die moest gek'uischt worden. De aannemer Jan Malbrancke, wonende in de Weldadigheidstraat, daalde erin, zonder te denken wat gevaar hij liep met in een put te gaan, die niet vooraf verlucht waszoodra hij in den put was, gal hij geen teeken van leven meer; de knaap, die Malbrancke vergezelde, daalde in den put om hem ter hulp te snellen, doch hij keerde ook niet meer weer beiden wa ren verstikt. Hunne lijken zijn later opgetrokken en naar het hos pitaal overgebracht. BRUGGE, 2 aug. De trein n. 65o, uit Heyst vertrokken, gis teren ten 4 ure namiddag, is nabij de statie van Blankenberghe on- triggeld. De stoffelijke schade is nog al aanzienlijk. Van de zeven waggons werden er vier van de baan geworpen en gansch verbrij zeld, de andere drie werden erg beschadigd. Er waren slechts zeven reizigers in den trein, en door een gelukkig toeval is geen hunner gekwetst. De ontriggeling wordt toegeschreven aan het breken eener riggel. CHARLEROI, 2 aug. Ziehier nadere bijzonderheden over de ontploffing welke zaterdag in de steenbakkerij te Lobles heeft plaats gehad. De gevolgen waren verschrikkelijk. MM. Cador, bestuurder en Abels, mekanicien, waren bezig den ketel te onderzoeken, toen deze eensklaps in stukken sprong. MM. Cador en Abels werden op den slag gedood en hunne lijken in duizende brokken verscheurd, die op groote afstanden geworpen werden. Twee werklieden werden erg gekwetsteen hunner, Rochez, zal zijne wonden niet overleden. Men denkt dat de ontploffing veroorzaakt is door het gebrek aan water in den ketel. De begrafenis der slachtoffers zal vandaag plaats hebben. MM. Cador Abels laten beiden eene weduwe met verschei dene kinderen achter. Te BERGEN is 'ne luitenant-schatbewaarder der kanonniers scherreweg, en laat een tekort in kas van i5,ooo fr.... Een pront affaireken Er zijn te Londen voor 300,000 fr. juweelen gestolen; een mevrouw van 'ne Lord was ermeê naar een feest gegaan; rond 4 ure 's morgends, kwam zo thuis, legde haar juweelen op een kamer; eenige uren nadien, 't bovenmeissen komt zeggen dat de diamanten verdwenen zijn: De Tribunalen. De Wispelare, van Meerendré, is slechts ver oordeeld tot 3 maanden gevang; Van Landegem.van Aalter, is veroor deeld tot 5 jaren gevang,' voor onvrij willigen doodslag; in dit proces is een Gezwoorne, afwezig zonder wettige redens, veroordeeld tot 500 r. boet. De schrijnwerker Heckmans, die in de stad Mechelen ge trouwd was meteen mensch van sobere reputatie, die gedurig in rusio leefde, en in een oogenblik van opgewondenheid, op haar gescholen had verscheide malen, Heckmans is door den Jury vrijgesproken en dadelijk in vrijheid gesteld. Een geluk voor hem dat zijn vrouw niet getrollen werd, of hij zou zijn condannatio niet ontsnapt zijn. RAMPEN op zee. Zc rekenen uit dat er van Juni 1879 tot Juni 1880, 02 groote zeeschepen vergaan zijn, op de zee van Europa naar Amerika, allen met graan geladen. 25o man zijn er in omge komen. Bericht, voor 't liberaal Publiek, Aan de personen der tegenpartij die rechtzinnig de politieke redetwisten volgen, moeten wij doen bemer ken dat 't Verbond bijna wekelijks orze artikels VERVALSCHTl En om een enkel voorbeeld aan te halen: uit onze artikels over den nieuwen hoofdredakto'ir, neemt t Verhoud eenige spotnamen naar voorn: 'inden sei gneur met veel waarheid gericht, en lual al de bijzon dere redens en beschuldigingen achter Dat is oprechte Doncjuichotterij Dat is opene deuren inloopen Maar de eenigzins rechtzinnige liberaler;met deze slinke en valsclie handelwijze nietgedienc- zullen wel doen, onze artikels na te lezen; Zij zullen er in zien Dat wij bewezen hebben dat d'artikels van den nieu wen Redakteur, Ten eersten, opgeblazen zijn van eigenlof en hoo- veerdigheid. Ten tweeden, met valschheid en leugens doorwe- >6Ten derden, onbeschoft, onbetamelijk, goddeloos in den hoogsten graad. En om hier maar eeniee artikels op te noemen Is't niet schandaleus hooveerdig van. zei. btaats- meester zijnde, te gaan schrijven Een biaatsmeester kan meer dan 1000 Eigenaars In Aalst is eigenlof altijd een teeken van klem ver stand en zieke 'hersens geweest. De nieuwe Redac teur uit 't Verbond zal deze beoordee':ng niet ver anderen. j Is 't niet lafhertig, van wetens on willens, de woorden van eenen afwezigen, van h t opperhoofd der katholieke Kerk, te durven vervalschen Welnu, 't Verbond heeft dat gedaan, in een zeer gewichtige kwestie. Is 't niet onbeschoft van te durven schrijven De Priesters, dit bedriegersras! De Jesuieten, die slechter zijn als Communards, de Religicusen, die op- eters van"'t volk, die luiaards, die jeugdverprossers, die broodbedervers, en andere lielelijke namen, aan welke de Redakteur geen enkel bewijs kan voegen. Is dat geen vuile Geuzenlastelarij Is dat geen tee ken dat de nieuwe Redacteur van't Verbond door iets aangestookt wordt, om zich missch' >n rmg boozer en goddeloozer te vertoonen, als hij im-erdaad is r Is er 'ne mensch in Aalst, die het honderdste deel kan goedbrengen van 't geen die ellendigaard durft schrij- ven? Ha, wij begrijpen dat hij zijn toevlucht moet nemen tot miserabele en nietsbewijzendo uitvluchten. Maar is hij daarmee gediend, Aalst, zclis het heraal maar denkende deel van Aalst zal zijn dwaze goddelooze artikels beoordeelen, gelijk wij ze beoor deeld hebben. AALST. Openbare zitting des Gemeenteraads, van maandag 2 Augusti ten 5 ure. De stadsrekening van 1879 sluit met een bom van 53,260,38 c.; om in het toekomende zulken groo tenboni te vermijden, is er besloten het budjet nauw keurig na te leven, de ontworpene werken uit te voeren en de aangekochte gronden te betalen. Het onderhoud der buurtwegen is bepaald op 5350 fr. j 't Verzoekschrift van verscheidt inwonersom een Atheneum te bekomen,is niet aanvaerd geworden. Die heeren bekommeren zich weinig met de lasten der Stad, en donken niet eens, op hetgeen hier over 50jaar heeft plaats gehad; w'hebben verschelde weken in de kronijk desaangaande stukken overge nomen uit de Registers van die tijden. M. de Burgemeester heeft dit zeer wel herinnerd en doen zien dat een soortgelijk Gesticht hier bestaan heeft van 1826 tot het einde van 1830 en dat, niette genstaande de Stad zonder Collegia of Middelbare School was, de Gemeenteraad er de afschaffing van besluit heeft, om rede dat het eenen jaarlijkschen te kort van 7 a S000 gulden opleverde. Eenige Raadsheereo hebben daar met rede bijge voegd dat wij een volledig nijveraars»esticht bezitten er. dat het atheneum op enzdag:.. Me?4&P vijftig duizend fr. aan de Stad zou kosten. Maar, zeggen de petitionnoerders in bun smeek schrift, waarom moeten wij verplicht zijn de weten schappen bij anderen te gaan leeren f Niemand dwingtu daartoe; sticht scholen gelijk de katholieken, met uw geld, roet geld dat gij rondhaalt in uwe kringen, feesten en logiën; maar zelis de zoons van rijke familiën willen doen studeeren op de kosten van't algemeen, met 't geld van den armston Ingeze tenen, met 't geld dat zou onttrokken worden aan de noodlijdende Medebroeders, is dat eerlijk, is dat tref fel ij k 'i Of kennen ie heeren de lasten hunner Medebur gers niet Weten zij niet dat, hoe weinig het voortgaat, de eigenaar van een huis bijna een huishuur zal moeten gaan storten bij den Ontvanger Weten zij niet dat hier opgebracht wordt voor grond- en personneelbelastingen, patenten, enregis- trement, hypotheek, successie- en accijnsrechten, de som van 842,000 fr. zegge 40 !r. per Inwoner, waarbij moet gevoegd worden 3,53 voor gemeen telasten; de verdere lasten voor Staat, Provincie, enz. niet meêgeiekend En in plaats van dien toestand te verbeteren, men vraagt uit liberalen iever, van op de Stad eenen nieu wen nuttoloozen last te leggen, eenen last die later zeer moeielijk zal weggenomen worden. Aalstenaars, wat dunkt u daarvan zult gij deze Heeren in october 1881, het bestuur geven der stads kas? Zij die, wetens en willens, zonder eenig profijt, vragen om duizende en duizende franken 's jaars weg te werpen. Een ander punt der zitting was het ministerieel besluit van 10 Juni 1880, dat voor Mjjlbeke eene nieuwe geuzeschool bij vraagt. 't Is nog niet genoeg dat de school aan den Arend, zoo goed als leeg staatde uitvoerder der bevelen van Van Humbeeck, de scherprechter met groote appointementen, vraagt eene nieuwe school, kost wat kost. En er staat een splinternieuwe school, bw' welke gemakkelijk 150 leerlingen kan be vatten; metal den dwang zijn er 45, en men wilt Aalst dwingen om een nieuwe school te bouwen II! Is dat begrijpelijk Is dat menschelijk Dat zo 't geld van de burgers op karren laden en naan do vaart gaan'uitstorten, '1 zal evengoed be- Op de vraag des Gouverneurs om Aalst op het Brussels feest van 15 oogst te doen representeoren door eenen pracht-ruiter enz. is er beslist dataan gezien er door de Wetgevers verscheide miljoenen ge stemd zijn voor de vaderlandsche feesten en dat er in 't kort nog zullen volgen, aangezien er beslist is van zekere som te verdeelen tussehen de verschillige ste den, aangezien alle Belgen gelijk zijn voor de Wet, ten minste voor de belastingen, dat men over den pracht-ruiter zal antwoorden, als het aandeel der stad Aalst zal gekend zijn. Treffelijke liberalen, Zinkt gij niet in den grond van schaamte, als gij hoort en' ziet dat al uw gazetten verheugd zijn en vlaggen, omdat de goddelooze galeiboeven in Frank rijk mogen terugkeeren Ja, galeiboeven! 't woord is echt en juist Want do deugenieten die nu terugkomen, zijn de- zelfsto die in 't jaar 1871, onder d'algemeene verma- ledijding naar de galeien werden gezonden. Hunne schelmstukken waren groot en menigvul dig. Z'hadden op verraderlijke wijze te Parijs 't bestuur overmeesterd en aldaar al de treffelijke burgers en werklieden onder een schrikbewind gelegd Gevochten hebben die schurken niet, maar gebrast, terwijl de treffelijke mcnschon in d'ondoraardsche goten' moesten vluchten; Geroofd, al waar zij aan of omtrent kondon; Geroofd, en velen d'ie geen roó duit hadden, hebben zich rijk gestolen. Gemoord! Ja z'hebben vermoord, zonder degeen die van schrik gestorven zijn, den Aartsbisschop van Parijs, talrijke Priesters en Religieusen, dienstboden der 'kloosters, twee generaals, M. Bonjean, President van 't Hof van Cassatie M. Jecker, bankier; MM. Chaulien, Largilien, Ruault, enz. enz. eigenaars, een groot getal Policieagenten, en menige andere. En als 't Fransch leger Parijs ging innemen, de Communards hadden in 't vooruitzicht overal vaten petrol gelegd, dan hebben zij Parijs aan de vier hoe ken in brand gesteken. Dat is gebeurd in Mei en Juni 1871 diezoltste schurken komen terug, zonder eenig berouw over hunne misdaden, en al de liberale gazetten roepen bravo! hoera! voor de terugkeerende Communards Schande voor de Samenlevingschande voor ons allen, als nu nog d'oogen niet opengaan der treffelijke liberalen, als zij nu nog niet uitroepen: 't Liberalis- mus is geen liberalismus meer't is Geuzerijt is een Communardsbende geworden! Inquisitie. De inquisiteurs gaan hun hatelijk werk beginnen om de Belgen binst de jubelfeesten nog meer te ver bitteren en te tergen. Sommige inquisiteurs zullen met gretigheid en veel pretentie hunne verachtelijke fonctie uitoefenen, om brave en eerlijke lieden op de pijnbank te zotten, te ondervragen en den schrik aan te jagen. Deze soort van inquisiteurs kan later in de Kamers en elders alle antwoorden verkeerd uitleggen. Hierom zal liet ge raadzaam zijn aan zulke mannon niets te antwoorden; uren en uren lang zwijgen en peizen, en altijd blijven zwijgen en peizen. Andere inquisiteurs zullen d inquisitie met tegenzin doen, omdat zij vreezen zich hatelijk te maken en dat men hun den naam van inquisiteur zal geveneen naam die over honderd jaren verfoeielijk was. Ook is er te vreezen dat d'inquisiteurs op velo plaatson slecht zullen gekomen zijn. Zeker is het dat zij in West-Vlaanderen en in 't Antwerps op vele piaatsen met verachting zullen ontiangen en mot zure oogen bekeken worden Flauwe en vreesachtige Gentenaren zullen ze met fransche complementen ontfangen, met gemaakte be leefdheid aanspreken en hun geveinsde en dobbelzin- nige antwoorden gevenniet goed De Bruggelingen en de Antwerpenaren hebben het best op. Wildo dieren worden meest met de oogen getemd; inquisiteurs moeten met de oogen beschaamd gemaakt worden. moo rdTebERG HEM. Zondag nacht, rond 1 uur, hoorden eenige sol daten die zich in den omtrek der Luithagen, on der Berchem bevonden, een luid noodgeschreeuw, als van iemand die aangerand en vei moord werd; duidelijk onderscheidden zij dat het eene vrouwen stem was die kermde, en zij snelden onmiddellijk in de richting der plaats, waar het geschreeuw werd gehoord. Op den steenweg tussehen het hof van M. Mei ges en dat van M. Nottenbom vonden zij dan ook weldra hetgeen hunne aandacht had opgewekt eene vrouw lag dood op den steenweg, met het hoofd in eenen plas bloed en in te verte zagen de soldaten een rijtuig dat in vollen galop in de rich ting van Berchem reed. De soldaten, drie in getal, snelden onmiddellijk het rijtuig na en haalden het in aan de Berchem- sche-poort. Het was een speelkarre, men riep den voerman toe stil te blijven en de soldaten grepen hem vast, hielden hem aan en brachten hem naar het policiebureel. Nadat de soldaten aan de policie verslag hadden gedaan van hetgeen zij hadden gezien, werd er door de policie met eene berrie gezonden, om het lijk in kwestie te halen. De voerman werd intusschen ondervraagd en verhaalde dat hij met die vrouw op den bok van zijn rijtuig zat en naar Berchem reed, toen op eens een kanonnier bijkwam, die op het rijtuig sprong, er weer afkwam en eischte dat die vrouw bij hem op het karke komen zou. Toen aan dat verzoek niet voldaan werd, zou de soldaat beiden van den bok hebben gesleept, de vrouw op het hoofd gevallen zijn en blijven liggen, terwijl de koetsier terug op den bok sprong, de zweep over het peerd legde en snel wegreed, om aan den ka nonnier te ontsnappen. In het rijtuig is inderdaad, een kanonnicrs-poli- ciemuts gevonden. Toen het lijk in het policiebureel van Berchem gebracht was, heeft men den voerman in tegen woordigheid van hetzelve doen komen en hem nogmaals ondervraagd, waarnamen hem voorloo- pig in hechtenis heelt gehouden. Het lijk ie herkend als zijnde dat van de ge naamde Catharina Somtrent de 3o jaar oud, dochter uit eene herberg te Wilrijck. Die vróuw leidde, naar het scheen, ceif leven van ver dachte zedelijkheid. Het lijk is gansch bedekt met kneuzingen en schrammen, en ligt thans in het gasthuis te Ber chem. Heden morgend reeds vroeg begaf het parket, vergezeld door de wetsdoktors zich naar Berchem, om het onderzoek te doen. De beschuldigde Gueuns is dijnsdag door den onderzoeksrechter ongehoord, en heeft zijne vroe gere verklaringen staande gehouden; namelijk van door den kanonnier te gelijk met-het slachtoffer Ludovica R... van den bok te zijn geslagen. Hij zou aan deneenen kant, en Ludovica aan den anderen kant van het rijtuig zijn gevallen. De kanonnier in kwestie, wiens policiemuts men op het rijtuig gevonden heeft, is met Gueuns gekonlronteerd hij is zeer kalm en vertelt op de gerustste wijze hetgeen hij reeds vroeger verhaal de dat hij met de toelating van Gueuns plaats had genomen op het rijtuig, doch er nauwelijks in was of dat deze er hem met zweepslagen uitdreef. De kanonnier draagt nergens eenig spoor van mishandeling, terwijl Gueuns het aangezicht met blauwe plekken en kneuzingen heelt bedekt. De zaak is dus heel duister. Gueuns is voortdurend in hechtenis. In de Vereenigde Staten van Nooid-Amerika vindt men niet minder dan 12,000 tandmeesters en jaarlijks wordt er, volgens de berekening van een 'blad voor tandmeesters, voor eene weerde van 00,000 dollars aan zuiver goud, tot het plombeeren van tanden gebruikt. Volgens die opgaven zullen dus niet meer dan 300 jaren noodig zijn, om ai het goud, dat thans in de Vereenigde Staten aan munt in omloop is (150 millioen dollars) in geplombeerde tanden op de kerkhóven begraven te hebben. Jaar lijks worden er drie millioen kunsttanden verveer- digd. Een diefstal van diamanten ter weerde van onge veer 300,000 fr.boeit vrijdag to Londen plaats ge- bad, ten nadoele van de eebtgenoote van een lord. De dame keerde terug van een bal aan hot hof, waar men hare schitterende paruur bewonderd had. Ver moeid zijnde agde zij die op een meubel in hare kamer en viel vervolgens in slaap. Eenige uren later kwam hare kamermeid haar zeggen, dat een deel der dia manten verdwenen was. ROME, 4 aug. Een beambte van de Cassa Ma- ritima le Napels, die dezer dagen met 70,000 lires van de Nationale Bank terugkeerde, werd op den openbaren weg door vier onbekende personen aangevallen, gewond en van al het geld berooid. De daders van dien aanslag zijn tot nu toe aan alle ojisporingen ontkomen* Een moord werd dezer dagen in een spoortrein tussehen Berlijn en Stettin gepleegd. Twee. der beambten kregen onderweg twist, voor een slok. jenever, die de eene uit de flesch van den andere zou genomen hebben. De twist liep zoo hoog, dat de eene beambte zijn makker met een bijl den sche del kloof. Na die afgrijselijke daad benam bij zich zolven eenige oogenbliklcen later eveneens het i?ij Schalkenmeliren is een gelieele kudde schapen, bestaande uit 102 stuks, door den bliksem gedood. De herder viel bewusteloos neèr en heeft zijn gehoor verloren. De moorden volgen elkander op in de hoolu- stad van Frankrijk.Gisteren heeft er wederom een dier tooneelen, die doen ijzen, plaats gehad. Te Pantin namelijk hebben de twee broeder Poitrat hunnen schoonbroeder La my, in tegenwoordigheid hunner zuster, met een mes doodgesteken. De da ders zijn aangehouden. Lamy was een braaf werk man, onbekwaam om iemand te benadeelen -- De nachtelijke aanrandingen te Parijs, duren voort, als ware men volop inliet bosch van Bondy- Zondag nacht werd een persoon in de rue de Belle-ville, door vijf of zes kerels neêrgeslagen en van zijn geld beroofd. Een ander persoon, een grijsaard, die uit het departement der Somme kwam om een vriend te bezoekenword door twee personen a a n we 1 *2 m.j den weg vroeg, ten gronde ge worpen, uitgeschud en in de Seine gesmeten. Gelukkig kon die oude man goed zwemmen, in eenige oogenblikken had bij de kaai bereikt er vertelde hij aan de policie wat liem overkomen was. De plichtigen worden opgezocht. Dezer dagen kwamen twee vrpuwen, grond- eigenaarsters teDreux, met den trein van elf ure, te Parijs aan. De eene droeg een korf, do andere een reiszak. In beiden stak eene som van 6500 fr. Nauwelijks waren zij buiten de statie of twee on bekenden naderden en zij boden der beide vrouwen hunnen dienst aan, ten einde ze naar hare woning te brengen en hare korven te dragen, hetgeen met dankbaarheid werd aangenomen. Doch reeds toen men een halve straat ver gegaan was, verdwenen beide kerels. Tot nu toe zijn zij, noch het geld te ruggevonden. Het huis Qte Kamerijk heeft zijne betalin gen opgeschorst. Het failliet is niet verklaard doch er is eene kommissie van regeling benoemd. Het tekort beloopt tot 2,500,000 fr. Te Poitiers heeft een gewezen briefdrager zijne woning in brand gesteken ten einde zich van zijne vrouw en zijne twee kinderen te ontmaken. Dat ten minste schijnt stellig. Gelukkig heeft men bijtijds het gevaar'bemerkt en den brand kunnen blusschen. De vrouw werd in een kamer opgeslo ten gevonden wat de kinderen betreft, dezeslie pen gerust in een ander vertrek, toen men hen aan een zekere dood kwam ontrukken. De dader is aan gehouden. Zaterdag was het de feestdag van den II. Igna tius. Ter dezer gelegenheid schrijft men uitLe Puy, verdwenen de deuren der kerk van de Jesuieten onder de bloemen alsook de zegels, die er opgelegd zijn. De rektor is door het volk triomfantelijk naar de parochie kerk gebracht, waar hij mis gelezen heelt. Vrouwen werken voor de kerkdeur en bewa ken de bloemen. Men seint uit Nismes, dat een zeven-en-dertig jarige priester, algemeen almoesenier van het gast huis, aldaar overleden is ten gevolge van den schrik, door hem geleden gedurende de onlusten van 14 juli. Eenige dronken kanonniers, welke hem dien dag te gemoet kwamen, hadden hem om ringd en wilden hem de Marseillaise doen zingen. Slechts met veel moeite ontsnapte hij aan hunne handen. Toen hij t'huis kwam moest hij zich te bed leggen met eene hevige koorts. Sedert is hij niet meer opgestaan. Bij de Paters Jesuieten. Zondag laatstleden bevond zich een talrijk en uitgelezen gezelschap in de school St-Ignace, te Parijs, ter gelegenheid der prijsuitdeeling aan de 800 leerlingen van het groot en hel klein kollegie, die het gesticht bevat. Onder de tegenwoordige personen dienen bijzon derlijk gemeld te worden Mgr. Richard, hulpbis schop van Mgr. Guibert, de hertogin de la Roche- foucauld-Bissaccia, de gravin LeGbnidec, de graaf en de gravin de la Valette, generaal Charette, enz. enz. De plechtigheid nam aanvang met eene redevoe ring door den eerw. pater Clerc uitgesproken en gedurig door de toejuichingen der aanhoorders on derbroken. Hij begon aldus Óns ongeluk is dat wij vergeten. Men zou zeg gen dat Frankrijk zijne geschiedenis in het zand schrijft, waarop alles uitgewischt wordtzoo zeld zaam is het dat hier de lessen van het verledene van nut zijn voor het nageslacht. Dan ging de spreker voort met te toonen, dat de zoogezegde "nationale opvoeding» eene uitvinding is der eerste fransche revolutie, die in hare dwaas heid de geschiedenis van 14 eeuwen grootheid voor Frankrijk, van 14 eeuwen macht en roem met een pennentrek heeft willen wegcijferen. Dan zegde de spreker wat het onderwijs was voor 1789; dat onderwijs was ingericht doormannen, die voor naam droegen Karel-de-Groote, Alkwyn, den II. Lodewijk en Robrecht Sorbon, Frans I, Richelieu, Hendrik IV en Lodewijk XIV. I11 de drie-en-twintig universiteiten van Frank rijk, was de godsdienst de grondsteen van het on derwijs. Onder die universiteiten was deze van Pa rijs dé oudste,daar zij dagteekende van de dertiende eeuw en deze van Nancy de jongste (1769). Frankrijk was overdekt met alle soorten van scholen, waar alle vakken der nijverheid werden aangeleerd: de veeartsen ij-schol en van Alfort.Lyon en Toulouse waren wereldberoemd. Het hooger onderwijs telde nog: het Col lége Rayal met 19 professorszetels en le Jardin du Roi, die onder zijne professors de geleerdste mannen van Frankrijk telde. Nevens de groote Akademie van Parijs stonden vier-en-twintig dergelijke instellingen,waarvan er eenige met deze der hoofdstad wedieverden. Twintig jaar voor de fransche revolutie, 't is te zeggen, wanneer de Jesuieten nog uit Frankrijk niet verdreven waren, telde men in dit land nog 562 kollegiën met eene bevolking van 73,000 leer lingen, waarvan de vier zevenden het voordeel ge noten van voorniet onderwezen te worden. Met het lager onderwijs was het even goed ge steld: het instituut van de broeders der kristelijke scholen alleen telde 117 scholen. Dit alles werd door de revolutie vernietigd. De spreker eindigde zijne redevoering met te her halen dat het onderwijs moet kristelijk zijn. Wanneer de eerw. pater Clerc opgehouden had met spreken, begon de prijsdeeling en daarna nam M. Riant liet woord en zegde, dat, alhoewel dwin gelandij en godsdiensthaat de paters Jesuieten uit Frankrijk zouden verbannen, de school toch zou blijven bestaan. Vooraleer de vergadering uiteen scheidde, heeft de eerw. pater overste de leerlingen herinnert dat de opening der klassen vastgesteld is op Donderdag 7 October aanstaande. MENGELINGEN Jood bedrogen. Eon ambachtsman ging to voet op eenon steenweg

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2