GEMENGD NIEUWS. MOORD TE LEUVEN. Het huis, waarin de moord is gepleegd, is, zobals men weet, ge legen in het groot Beggijnhof, in de Schapenstraat. Het is eene zeer nette woning, waarvan de benedenverdieping samengesteld is uit den winkel en eene kleine kamer, waar hei slachtoffer, Wantje Van Leeuw, en hare nicht £zich gewoonlijk be vonden. Het is in die kamer dat de moord gepleegd is. Naar men denkt, was Wantje Van Leeuw op eene trede, nabij de schouw gezeten, toen zij door Charlotta Crabbé verrast werd zij moet zeer weinig weerstand hebben kunnen bieden,yv\*mt men heeft haar lijk gevonden aan den voet dier trede, te midderyj^v^feCL plas bloed. De moordenaarster had hare voorzorgen genomen, want toen zij in het huis was gedrongen, had zij voordeur gesloten, pie voorzorg was niet nutteloos, want terwijl de moord gepleegd werd, is een meester-schrijnwerker tweemaal komen bellen, doch zonder ant woord te bekomen. Toen de misdaad gepleegd was is Charlotta Crabbé langs de keu ken achter den toog in den winkel gegaan en heeft er het geld uit de lade genomen. Om te vertrekken moest zij voorbij het lijk gaan, en volgens zij verklaart, lag haar slachtoffer nog op dit oogenblik te stuiptrekken. Vrouw Van Leeuw heeft die verschrikkelijke wonden in den hals bekomen, benevens nog een twintigtal kleinere steken. Het vleesch is letterlijk verscheurd en de betichte zelf bekent dat zij met eene onbeschrijfelijke woede haar slachtoffer heeft mishandeld Ik heb gekerfd, zegde zij aan den onderzoeksrechter. Het mes, dat tot de misdaad gediend heeft en waarvan het lemmer ongeveer 9 centimeters lang is, was bebloed tot aan de handvat. Verscheide getuigen verhalen dat Charlotta Crabbé reeds verschei dene malen geld heeft afgetruggeld aan de oude vrouw, en dat zij deze, slechts drie weken geleden, nog met eenen stoel bedreigd heeft. Wanneer men aan de goede vroeg, maarom zij geen klacht indiende, antwoordde zij dat het haar zou gespeten hebben, indien zij iemand moest doen lijden. De houding der betichte is oprecht schandelijk, hare taal is gemeen, zij lacht altijd, zelfs wanneer men haar ondervroeg in de tegenwoordigheid van het lijk van haar slacht offer. Zooals wi) gemeld hebben, heeft zij reeds verscheidene oordeelingen ondergaan voor diefstal, en heeft zij reeds een j/ar in een verbeteringshuis doorgebracht.In dezelfde straat waar de moord heeft plaats gehad, twee huizen verder, verd 20 jaren geleden eene beggijn, mej. Goedseels, dood gevonden, verworgd bij middel Van, een blauwen voorschoot. Het onderzoek betreffende die nilsdgjfttl ingesteld, en dat meer dar een jaar duurde, eindigde met de/invrij heidstelling van den verdachten persoon. I BRUSSEL, i5 augusti. Tijdens het bezoek dat de |coning zaterdag in de Tentoonstelling heeft gebracht, heeft hij zich irr het kompartiment der machienen op eene bascule laten wegen. Het zal misschien niet onbelangrijk zijn voor onze lezers, te weien dat de koning 77 kilos weegt. De brusselsche dagbladan deelen nog de volgende bijzonder heden mee, over de socialistische manifestatie, ten voordeele van het algemeen stemrecht, die zondag te Brussel heeft plaats gehad. Al de staties waren bewaakt door de policie. en op de binnenplaats van het stadhuis, stonden vijftig gendarmen te peerd gereed, onder het bevel van M. Lenaers, hoofdkommissaris van policie. De kerel, die de roode vlag met de phrygische muts droeg en die aan de Belliardstraat door de policie werd aangehouden, is zekere Verbau wen, leurder, wonende te Gent. Het is de broeder van Verbauwen, die ongeveer twee jaren geleden tot achttien maanden gevangenis veroordeeld werd voor oproerige kreten tegen den koning. Na een kort vethoor voor den prokureur des konings, werd de betichte in vrijheid gesteld. De roode vlag en de phrygische muts zijn op de greffie neergelegd. Dezer dagen zijn te Mechtem vier personen door een razenden hond gebeten; het is slechts met de grootste moeite dat men het dier heeft kunnen vatten en dooden. De gebeten personen zijn naar St-Hubert vertrokken. Maandag morgend lagen in 't doodhuizeken van Laken niet min als vijf lijken van verdronkenen, o. a. een dochter van 16 jaar die een exaam had moeten passeeren, mislukt had en zich daarom van 't leven beroofde... Ja, zoo gaat het, als er geen christene ge voelens 'in r. hert zijn. om de rampen en tegjnsn- l-wep gcduiaig te verdragen! VfrJaag Van a duuei week was uc Viscn- markt te Brussel in groote opschudding: een deurwaarder kwam aan de vischverkoopers eenige achterstellen vragen deze riepen dat alles betaald was en begonnen zoo aardig te doen dat de deurwaar der zich rap uit de voeten maakte. T'Antwerpen was er op 't einde van d'ander week nabij de brug van den Dam een ijselijk schouwspel een peerd in een karre gespannen waarin 3 personen zaten, was verschrikten liep ophol een straat in waarop drij kleine kinderen spelen zonder de policie- agent Pagnion, die 't peerd tegenhield, zouden die kinderen veron gelukt zijn. De drij personen zijn van de kar gevallen en bleven on gehinderd. Vrijdag laatst, ten t ure 's nachts, is te Rousselare in de Brou werijstraat, een hevige brand uitgeborsten, het huis bewoond door Sanspeur Bartholomeus, bakker en negociant, is de prooi der vlam men geworden, hij had zijne bakkerij in den kelder en had aldaar ook hout geplaatst. Twee daarachterstaande huizekens zijn ook ver nield en een derde sterk beschadigd. Deze ramp wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid. De man was op stamine'en vrouw en kinde ren hebben nauwelijks den tijd gehad, in hun nachtgewaad te vluchten. Denzelfden dag is het parket een onderzoek gaan doen. CHARLEROI, 19 aug. Dinsdag morgend zijn 47 glasblazers, meest allen met hunne families, in het geheel meer dan 80 perso nen, naar Amerika vertrokken; zij zullen omtrent het einde der maand ter hunner bestemming aankomen. Een erg ongeluk heeft dinsdag aan de statie te Lichtervelde plaats gehad. De bareelwachter P. Van den Berghe, ging de baan over om een opengebleven bareel te sluiten, op het oogenblik dat de trein van 9 ure 's morgends kwam aangereden en reeds dicht bij de statie was. De onvoorzichtige bediende had den tijd niet meer, de riggels over te stappen; hij werd door de lokomotief meegesleept en gedood. AUDENAARDE, 19 aug. Een afschuwelijke misdaad heeft onze stad in opschudding gebracht. In den nacht van zondag tot maandag heeft een ontaarde zoon, de genaamde Eugeen De Baere, fabriekwerker, bij middel van het deksel der stoof, zijne moeder verscheidene wonden toegebracht. Dinsdag is de vrouw in het gast huis bezweken. De misdadige zoon is op de vlucht, doch naar men ons verzekert, is de justicie hem reeds op het spoor. MOORD TE QUIÉVRAIN. De gendarm Colas bevindt zich nog altijd in onrustwekkenden toestand, doch de geneesheeren, die de verpleging doen, hebben alle hoop nog niet opgegeven hem te redden. De moordenaar Libert is bijna volkomen hersteld. Men heeft hem gefotografeerd en exemplaren van zijn portret naar de bijzonderste plaatsen van Frankrijk gezonden, want men denkt dat de kerel zich aan een groot aantal misdaden heeft plichtig gemaakt. Hij bekent het overigens zelf. De stad Assisi, in Italië, is door 't hemelsch vuur verschrikt en mishandeld, boven alle inbeeldingde lucht was e'en vuur drij uren lang vielen er scherpe hagelsteenen neer; daarna regende het zoo geweldig dat er boomen en huizen weggerukt werden op de rivier Chiago zag men nadien allerlei meubelen, schapen en runde ren vlotten. Ons couriers schrijven dat het nooit gezien en ongehoord was; de menschen sidderen en beven, als zij erop denken. Te Maintz, in Duitschland, aan den Rhijn, 'ne wijnkoopman had zijn exteroogen gesneden, te diep, dea wonde werd zoo gevaar lijk dat zijn been is moeten afgezet worden... Om exteroogen zon der snijden te genezen, een souverein middel is ranken van princes- sen of beenen, dezelve laten koken in water, er een voetbad van nemen en dan de natte ranken op d'exteroog leggen. Vrijdag morgend is bij Hirschberg een trein ontriggeld en twintig meters diep in een afgrond gestort, die zich naast den spoor weg bevindt. Gelukkig waren er geen reizigers op den treinde wagens werden geheel verbrijzeld en de lijken van den machinist en stoker werden onherkenbaar opgehaald. Te Herve zijn zeven koeien die, in een onweder, onder eenen boom gevlucht waren, alle zeven zijn doodgebliksemd ■liTTitnü 1 - - 11 - Tiiin -firTiTI- vnv Tl PRIJSDEELINGEN. Maandag was het de plechtige Prijsdceling van de Vrije Katholieke Middelbare St-Jorisschool te Aalst. Een uitgelezen Publiek, GeesteKjke en We reldlijke Overheden, d'Achtbare Ouders der tal rijke Leerlingen, waren er aanwezig, benevens Weldoeners en Minnaars van 't Vrij Katholiek On derwijs. De Vlaamsche en Fransche declamatie stukjes, de zuivere uitspraak der leerlingen dienen tot bewijs aan de vreemdelingen dat de studenten van St-Joris, in beide talen grondig worden onder richt. D'Ouders der leerlingen zijn hunixruover- tuigd door eene dagelijksche ondervinding, even als van de Zorg der heeren Professors, Broeders der Christelijke Scholen, om in d'herten der kin deren, de deugden, de bloemen des levens, sterk en vast in te planten, opdat ze door de stormen der verdere jaren niet zouden uiigeroeid worden. De St-Jorisschool blijft, met rede, de groote aan- gekleefdheid behouden der werkende Burgerklas van Aalst. Nu zijn wij in het tijdvak getreden der Pj ijs- deelingen voor de Vrije Scholen in Belgenland gesticht, sedert de vermaledijdde wet, voorgesteld, door den Minister die t'Antwerpen over eenige ja ren de dood van 't Christendom aankondigde. De wet van Humbeeck, die eeuwige schande voor een Vrij Christene Volk, heeft het Staatsonderwijs doen zinken bij 't getal der zaken die maar onder houden worden door geld endoor dwang.... Doch laat ons spreken van de Vrije Scholen die, volgens de verklaring van den treffelijken liberaal Prins de Ligne, een dam zijn tegen den inval van aller hande misdaden, de hoop van 'tVaderland. De Prijsdeelingen der Vrije Katholieke Scholen zul len overal plechtig en aandoenlijk zijn; t'Antwer- pen heeft Ms"" Sacré de Plebaan-Deken, er eene treffende aanspraak gedaan, de Weldoeners be- d/Wkt, d'Ouders en Kinders aangemoedigd, hulde gebracht aan den Schoolpenning die t'Antwerpen in 't verloopen jaar 40,000 Ir.heeft opgebracht.... Voor den luister der Vrije Katholieke Scholen, bijna overal, zijn de Geestelijke en Wereldlijke Overheden innig vereenigd zoo men Burge meesters, Schepenen en Gemeenteraden, niet al leen zich als een borstweer stellen voor de Ge meentelijke vrijheden, maar ook aan d'hoogere tijrannieke Overheid sterke waarheden zeggen. Graaf d'Aspremont-Lynden, die tevens Burge meester is, die oud-Minister ontving onlangs een dagvaarding van den Minister,om hem aan te bren gen bet deel dat de Geestelijken in 't Vrij Onder wijs nemen. Aanstonds nam die moedige Burge meesterpen en papier en schreef alsvolgt: HEER MINISTER. Ge vraagt mij omu de bemoeiingen der Pries ters in 't Vrij Onderwijs over te brieven. Art. 17 der Grondwet luidt alsvolgt. Het Onderwijs is vrijal wat die vrijheid be let, zal gestraft worden. Noch bespieder, noch verklikker zijnde, ik gedraag mij volgens artikel 17 der Grondwet. U groetende Graaf d'ASPREMONT. En zulke antwoorden zal de Minister-Dwinge land in groot getal ontvangen, omdat hij, h*1" Vrij Onderwijs aanrandende, het hert en België raakteOp de Prijsdeelingen Stichters, Vootstaanders, Verdediger- «doe ners van 't Vrij Onderwijszichbevinde .id'acht- bare Ouders die geen oogenblik getwijleld of ge aarzeld hebben, waar zij hun kinders moesten zenden, met de Christene Ouders .'ie aanstonds begrepen hebben, dat zij moesten dcfen met God en met zijn H. Kerk, voor hun geluk 'p de wereld en. vc'u.. h:-"" - 'n Ver scheide van die Ouders hebben vervolging geleden voor 't geluk van hun kinderen al te samen zullen hun hert verheffen, God bedanken over den bloei der Katholieke Scholen, Genade" en Bescherming afsmeeken voor 't Vaderland, de zegeningen des Hemels afsmeeken over al de Vrienden en Wel doeners van 't Vrij Katholiek Vaderlandsch-On derwijs, want het Staats-Onderwijs is een vreemd Schismatiek-Onderwijs geworden. Een ware Belg zegt: GOD EN VADERLAND: zelfs op de Belgi sche munt staat de naam van God geprent. En de Staatsscholen verloochenen God 't is gezien ge weest in de Prijskampen; waar de Christelijke Leeringen d'Heilige Geschiedenis uitgesloten zijn; alles wordt geleerd, behalve hetgeen de mensch MOET weten, om treffelijk en eerlijk in de wereld te blijven.... Oorsprong van de macht der Overheden. Alle macht komt van God; somtijds direct gelijk de macht der Kerk en der Ouders, somtijds indirect door den wil van het volk gelijk de macht der Keizers; Koningen en andere hooge overheden. Het volk geeft best zijnen wil te kennen in de kiezingen. Hieruit volgt niet dan den wil en de kiezing van het Volk altijd wijs en redelijk is, neen toch, maar hier uit volgt dat dien wil duidelijker door een groot als door een klein getal kiezers te kennen gegeven wordt. De Belgen alhoewel een verstandig, godsdienstig, zedelijk en wijs volk mogen min als andere volkeren hunnen wil te kennen geven, gelijk het blijkt uit de volgende statistiek dewelke het getal kiezers uit ver scheide landen per 1000 personen aanduidt* Frankrijk heeft 9,091,261 kiezers, datmaakt26,3 p. h. Zwitserland heeft 642,552 24,1 p. h. Duitschland 8,523,446 20,2 p. h. Engeland 2,719,560 11,5 p. h. Oostenrijk 1,242,945 - 5,9p. h. Portugal 216,688 5,4 p. h. Italië 605,007 2,2 p. h. Belgenland 103,270 1,8 p. h. Wij hebben dan in evenredigheid onzer bevolking veel min kiezers als ai de bovenstaande Landen. Dat is eene allergrootste schande voor ons Land. Het stemrecht moot uitgebreid en in de steden, dorpen en buitengemeenten in evenredigheid derbevolking vast gesteld worden. HANDEL EN NIJVERHEID. Haringvisscherij bij Schotland. De schotsche haringvangst is gedurende de laatste drie weken bijna voorbeeldeloos rijk geweest. Indien men op de kusten van Schotland en van do eilanden waar men don haring kaakt en inmaakt, voorbereid ware geweest op dien overvloed, dan had men ander half millioen groote vaten kunnen inmaken. Doch in verschillende havens was de voorraad zout en tonnen te klein, en eene ontzettende hoeveelheid beste voed sel moest als mest op de velden gebruikt worden. Ieder vat cran, zegt men in Schotland bevat 700haringen,doch slechtsde kleinste helft der haringen wordt gekaakt, de meeste worden als versche visch gekookt en gegeten. Men kan in gewone jaren reke nen, dat op de schotsche kust door de schotsche vis- schers 1,01)9,060,000 haringen gevangen worden, die een gezamenlijke weerde van 125 millioen frank ver tegenwoordigen. In Schotland wordt op den haring gevischt mot 14,457 booten, die een gezamenlijke bemanning heb ben van 56,502 koppen. Men kaakt den haring niet in de schepen, maar hij wordt op de kust schoon gemaakt door een groot aantal mannen, vrouwen en meisjes, die geheele kampen vormen op de rotsen. De haring moet binnen de 24 uren na de vangst ge. kaakt en verpakt zijn, of do vaten krijgen het brand. merk niet, en als er windstilte is, komen stoomboo- ten de volle haringschuten ter hulp. Da groote booten visschou tegenwoordig meteen serie van vijftig of zestig netten, die verscheidene meters diep en een kwartier uur gaans lang zijnde, als een muur van touwwerk zich in 't water uitstrek ken. Vroeger warende netten nooit langer dan 960 yards, tegenwoordig meten zij 3300 yards. Trichines. Wij lezen in do Union van Char leroi: Wij achten het noodig de bevoegde overhe den te verwittigen, dat de ziekte gezegd trichinose- hevig in onze omstreken heerscht. Een groot getal verkens zijn er door besmetmen verzekert ons zelfs, dat men er reeds verscheidene in het gemeente slachthuis heeft aangeboden. De veearts-bestuurder heeft erkend, dat het vleesch, van die dieren voortko mende, besmet was met trichines en heeft het in den grond doen delven. Men kan niet genoeg maatregelen nemen om de uitbreiding dier ziekte te voorkomen. Al de verkens, die op do markten worden te koop geboden, zouden zorgvuldig moeten onderzocht worden. De ziekte deelt zich zeer gemakkelijk meê aan de personen, die het vleesch van besmette verkens gebruiken. Reeds heeft men in ons land verscheidene sterfgevallen moe ten bestatigen, door die ziekte veroorzaakt. MOORD TE SLIJPE. Wij lezen in de Gazette van Brugge: Inden nacht van 16 tot 17 dezer, is er eene moord gepleegd te Shjpe, bij Oostende, op den persoon van Rosalia Van Overschelde, echtgenoote van Jan Maes, beenhouwer aldaar. Maes was op 16 dezer, rond 8 ure 's morgends, naar Brugge gegaan met beesten, zijne vrouw en kinderen thuis latende, 's Avonds waren de kinde ren slapen gegaan op den zolder en de moeder op de slaapkamer. Dinsdag, omtrent 5 ure, werden de kinderen wakker en bleven nog eenigen tijd in hun bed, omdat hunne moeder hen nog niet opriep, zooals naar gewoonte. Eenigen tijd daarna hoorden de kinderen iemand aan de deur rammelen; de doch ter Leonie, oud 12 jaren, stond óp, denkende dat hare moeder de koeien ging melken! beneden ge komen zag zij de deur der slaapkamer open staan. Zij ging binnen en vond hare moeder voor het bed liggen, gansch bebloed en geen teeken van leven meer gevende. Aanstonds sprong Leonie buiten en riep om hulp; de geburen liepen de gemeenteoverheid ver wittigen Het slachtoffer, Rosalia Van Overschelde, lag voor haar bed op den buik in het slaaplaken ge draaid, het hoofd opengespleten; een kapmes lag nevens het lijk, alsook twee beenhouwersmessen. Deze voorwerpen moeten uit den winkel genomen zijn. Volgens de ligging van het lichaam moet er geene worsteling plaats gehad hebben. De schuil eener kas, op de slaapkamer; was open met den sleutel er op; er lag nog een zak met koperen geld in, alsook verscheidene kardoezen van centen ge maakt; op eene tafel bij het venster lag de voor schoot van het slachtoffer, met 25 fr. in den zak en daarnevens een leêgen geldbeugel. De moordenaars zijn in het huis gedrongen, langs eene venster, die zij opengeschoven hebben of wel langs den koestal, langs waar zij ook in het huis konden dringen. Volgens juiste inlichtingen, moet er eene som van omtrent de 5ooo fr. meest in gouden geld, die in de kas lag, gestolen geweest zijn. Maes bevond zich maandag morgend inde statie te Jabbeke, gereed om naar de veemarkt van Brug ge te vertrekken, toen men hem het droevig nieuws meêdeelde. Het was de eerste maal dat hijgenood- .raa'" -—«est was buiten's huis tc slapen De Amerikaansche Ossen te Antwerpen. Zes ossen, die maandag bij het lossen van de stoomboot De Ruyter in het water gesprongen zijn, hebben veel moeite geleverd. De beesten die blijkbaar verschrikt waren, hebben, na langs den achterkant der Kattendijkdok waar geen kaai is uit het water te zijn gekomen, gedurende een geruimen tijd rond geloopen. Alles wat zich op hunnen weg bevond werd omvergeworpen, tot men eindelijk vijf der woedende dieren heeft dood geschoten. Zekere K. De Meyer, 36 jaar oud, werkman, Hollander van geboorte en op logist te Austru- weel, sprong vooreen derloopende ossen, om het beest op te vangen, doch de man werd opgeno men en in de nieuw gegraven dok geworpen, die nog droog staat, doch zeven meters diep is. De Meyer bekwam wonden en kneuzingen; men bracht hem ter verpleging naar het verbandhuis, vanwaar men hem vervolgens naar het gasthuis heeft gevoerd. Een ander persoon, zekere J. Van Moon, 4c jaar oud, daglooner, werd insgelijks door eenen os omgeworpen en gestooten. Ook die man is, na verpleging in het verbandhuis, naar het gasthuis moeten gebracht worden. De werkman Lacroix, is later ook naar het gast huis gebracht. De toestand van geen dier drie werklieden boe zemt eenige ongerustheid in. De overige 113 ossen, die aan boord van de stoomboot De Ruyter waren, zijn goed aan land gebracht. Er worden rond Sottegem veel konijns en kiekens gestolen; geuzenmeesters en ander leeggangers en spioens van het Gouvernement zouden moeten patrouille doen; meD zou dan toch kunnenzeggendat dat volkske nog voor iet goed is. Het heeft te Steenhuize om 8 ure 's morgens gebrand bij de kinders Podevijn; de onderpasterij en andere huizen hebben in gevaar geweest; dank aan de behendigheid enden heldenmoed van Camil Van Lierde en eenige jonkheden is den brand op korten tijd ge- bluscht geweest, die lieden hebben eenen goeden drinkpenning en een eerkruis verdient; niets was tegen brand verzekerd. Mijnheer Van Cleemputto, eenen ieverachtigen en heiligen priester is pastor bepoemd te Ophasselt. De drij heeren pastors van Voorde, Steenhuisen en Ophasselt hebben vele jaren to samen onderpastors geweest te Ninove waar zij van al de inwoners zeer geacht en bemind wierden. Eenen grooten en vermaarden lief bobber heeft in d'expositio te Brussel al twee dagen gezocht naar do mecanike waarmeë de Ministers het geld uit de zaken van de schatplichtigen zoo zachtjes en behendig kunnen halen. IERLAND. De toestand in Jerland wordt allengs erger. Zondag hebben op verschillende plaatsen meetings en wanor delijke tooneelende ernstigheid der krisis gekenmerkt Te Kildare, onder andere, heeft een anders zeer gematigd Afgoveerdigde, M. Dillon, de pachters aan geraden, eene ontzaggelijke werkstaking in te richten en overal te weigeren pachtgeld te betalen, tot de krisis zal zijn opgelost. Men hoopt echter tot nog toe, dat de opstand niet algemeen zal worden. Het ier- landsch garnizoen bestaat uit 33,000 man, doch zou ontoereikend zijn in geval er een burgeroorlog uit brak. Van verschillende kanten worden uit Ierland tij dingen meegedeeld over moorderyen en verminkingen die maandag hebben plaats gehad. De feestdag van O.-L. Vrouw Hemelvaart, die verleden zondag alhier gevierd is, was in Ierland uitgesteld tot maandag; te Belfast ging ter dier gelegenheid eene processie uit; die, volgens de dagbladen, niet minder dan één uur lang was. honderd vaandels telde en door twintig muziekkorpsen was opgeluisterd. De protestanten, door het zien van dien prachtigen stoet verbitterd uitgedaagd zou men in België zeggen zijn op de processie gevallen met stokken en steenen. De zooge zegde Island boys, bijgestaan door de scheepstimmer lieden van Queen's Island works en andere gehuurde schurken hebben zich tot dat schandelijk werk geleend. Een groot getal personen zijn gewond. Te Lurgan, eene andere stad in het noorden yan Ierland, hadden alle de protestanten zich gewapend, onder voorwendsel dat zij verwachtten door de katho lieken te worden aangevallen. Eene sterke troepen macht had de stad bezet, doch ondanks dit alles is er maandag van elf ure 's avonds tot 's morgends'een levendig geweervuur onderhouden tusschen de pro testanten en de katholieken, die in hunne huizon wer den aangevallen. De troepenzoo zeggen de dagbla den dreven de katholieken uiteen. Te Dungannon ging het nog voel erger. Daar word de processie, die door meer dan twintig muziekkorp sen begeleid door de stad trok, door de Orangisten, zoealsmende protestanten noemt, aangerand. Go- weer en sabel werd gebruikt, de policie koos partij tegen de katholieken, welke zich dan ook verweer- pen, waarnaar door de policie mot het geladen ge weer vuur op da processie gegeven werd. Een vijftig tal katholieken werden gedood en een groot getal gewond. De spoortrein van Dungannon voerde oen groot getal gewonden de stad uit. VEREENIGDE-ST ATEN NEW-YORK, 19 aug. Te Youngstown in Ohio, is maandag een luchtballon op de vlucht gegaan. Het was een vastliggend ballonwaarvan de touwen braken,toen een man en eene vrouw uit de omstreken in het schuitje stonden. Een kieet van angst, door do omstaanders geslaakt,maakte beiden opmerkzaam op den verschrikkelijken toestand,waarin zij zich bevon den. Geen van beiden had eenig begrip van de wijze, waarop met een luchtballon omgegaan wordt, en pijl snel dreef het gevaarte in noorderlijke richting voort, steeds stijgende tot het uit het gezicht ver dween. Naar alle richtingen is getelegrafeerd tot nog toe heeft men van de ongelukkigen niets gehoord. PERU. Er is toch voorzeker niets nieuws onder de zon thans schijnen de Peruanen eene jles te hebben geno men aan de oude Grieken en, zooniet met oen houten peerd, ten minste door een soortgelijk middel, een verlies aan hunne vijanden, de Chilianen, te hebben berokkend. Ziehier tot welken krijgslist Peru zijn toevlucht genemen heeft. Reeds had de telegraaf de zer dagen gemeld daz het oorlogsschip Loa.van Chili, op 3 juli door de Peruanen vernield is, doch eerst thans meldt men ons op welke wijze dit is gebeurd. De Peruanen kenden de snoepzucht der chiliaansche officiers en hadden bemerkt dat de bemanning der vloot die de peruaansche havens blokkeert, verlek kerd is op groenten en fruit en alle de vaartuigen buit maakte die aizoo geladen onder hun bereik vielen, zelfs dan, wanneer die vaartuigen onder onzijdige vlag vaarden. Een peruaarisch officier verborg nu een torpedo in eene boot een werktuig met sterk gespannen veer, werd er op toegepast, welke veer, wanneer ze lossprong, don torpedo moest doen ont ploffen. Om de veer te drukken werd er eene plank op gelegd en daarop een zware vracht fruit en groen ten. Dan werd die boot in de baai Yan Callao aan de golven prijs gegeven. Eene peruaansche sloep werd achterna gezonden,schijnbaar om de boot terug terug te brengen en alzoo te doen denken dat het schipke met dien voorraad was gaan drijven. Toen de chilia nen dit bemerkten,werden twee booten van het schip Loa afgezonden, en do kleine boot word naar hot oor logschip gebracht en gelost. Toen hot gewicht ver minderd was, sprong de veer en drio honderd kilos dynamiet ont^-ffA^n.. iJöaT.erd uit het water op- gelicht, omr ingd door vuur en "vVHtïBJ&Ki-y-taftJ) - ff" zware rook was afgetrokken, was er niets meer van het schip te zien. Van de 190 man waaruit de beman ning bestond zijn er slechts 40 gered, doch ook deze zijn allen gewond en verminkt. RUSLAND. ST-PETERSBURG.19 aug. Gansch het lager gedeelte der stad St-Petersburg is door een over- grooten brand vernield. Gansch e wijk Lifgofka is verwoest. Meer dan twing openbare gebouwen zijn in asch gelegd. ITALIË. ROME, 19 aug. Een deel van de asch van Chris- toferus Columbus is, 14 geleden, door den sekretaris van den aartsbisschop Cacchia van San Domingo als geschenk aan den rektor der universiteit te Pavia ge zonden. De urn, waarin zich de asch bevindt, wordt goed verzegeld in de bibliotheek der universiteit be waard. DUITSCHLAND. Zondag laatstleden stegen te Berlijn de bekende luchtreizigers Damm en Madlle Tissandier, ieder in een ballon op. De eerste kwam 11/2 uur later ge lukkig benedon, de-laatste nam bij het neerkomen een onvrijwillig bad in het Teltowermeer, waar eenige visschershaar ter hulp snelden en aan land brachten. Grooter was echter het ongeluk, dat bij de opstijging plaats had. Onder Madlle Tissandier's ballon hing een trapeze, waaraan een koordendanser zijne kunsten zou verrichten. De wind, die den bal lon, zoodra deze zich verhief, zijwaarts voerde, deed den man tegen een muziektent in de nabijheid^ slin geren, zoodat de ongelukkige bewusteloos neerviel en weggedragen werd, terwijl de ballon, nu zooveel lichter, pijlsnel inde wolken verdween. Dezer dagen overleed te Hamburg eene weduwe in den gezegenden ouderdom van 112 jaar. In do laatste jaren was zij blind geworden, doch haar hoofd bleof helder. Zij trouwde in het jaar 1795 en was sedert 37 jaar weduwe. Onlangs stierf hare oud stedochter. Het meisje was 84 jaren oud. FRANKRIJK. Reeds lang had men te Nismes het bestaan besta- tigd eener bende kwaaddoeners, die den ganschen omtrek der stad onveilig maakten. Woensdag had do policie 't geluk de hand te leggen op zekeren CarJier, die bekende het hoofd te zijn der genoemde bende. In de gevangenis gekomen bracht deze zich verschei dene wonden toe met een klein mes, dat hij altijd bij - zich droeg In het gasthuis,waar lïij naartoe gebracht werd, verklaarde de doktor, dat zijne wonden doo- delijk waren; echter hoopte hij den boosdoener te kunnen redden, die dag en nacht bewaakt wordt. Het getal moorden en moordpogingen in Frank rijk, is in 1878 toegenomen met ongeveer 30 p. h. in vergelijking met de vroegere jaren. Een zelfde ont zettende -vooruitgang» valt ook op te merken in het getal bankroeten, vervalschingen en brandstich tingen. Hot getal zelfmoorden is, volgens officieelo opgaven, zelfs verdubbeld. Den 10 october aanstaande, wordt te Compiègne een standbeeld ingehuldigd van Jeanne d'Arc. Do bodem der golf van Gascogne zal door een wetenschappelijke kommissie worden onderzoent. Men veronderstelt dat daar een merkweerdige dieren- en plantenwereld is to vinden. Een andere weten schappelijke zending zal van woge het fransch gou vernement mot hetzelfde doel naar Middon- Afrika go- zonden worden. Eene Vergadering van Radikalen. Een groot getal geamnestieerden hebben maandag avond in de Salle d'Arras, to Parijs, een bijeen komst gehouden onder voorzitterschap van Blanqui. Hot doel dor bijeenkomst was, middelen te beramen om een onderzoek te verkrijgen naar de slechte be handeling, waaraan sommige communards, tijdens

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2