Amnestie pour les deserteurs de l'armée. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nationale feesten schijnen voor de dieven eene uitmuntende gelegenheid geweest te zijn om hun bedrijf uit te oefenen. Op de foor is eene som van 2000 ir. gestolen ten nadeele van een fotograaf, te St. Gillis zijn er maandag dieven gedrongen in de woning van M. Stocquart. advokaat. hebben er verschillende meubels openge broken en een aantal weerden gerooid. Verscheidene piek pockets zijn insgelijks op heeler daad van diefstal betrapt. Zondag werd in de Hoogstraat te Brussel een koncert gegeven op een aldaar ingericht kiosk. Eensklaps stortte de vloer van de kiosk in en de muziekanten verdwenen tusschen de planken er de balken men snelde ter hunner hulp en gelukte er in, hen spoedig uit hunnen neteligen toestand te halen. Niemand was gelukkig erg gekwetst: slechts eenigen hadden lichte kneuzingen bekomen. De instrumenten daarentegen waren deerlijk verminkt. Slechts voor éen muziekanl heeft men een oogenblik gevreesd niettegenstaande alle opzoekingen, vond men den grosse caisse-slager niet. Men wanhoopte reeds hem te vinden, toen men hem eindelijk ontJekte, in zijn instrument zeil. De artist was in zijne grosse caisse gevallen en wachtte het einde der ramp af met de grootste moeite kon men hem overtuigen dat alle gevaar verdwenen was en dat hij met zeker heid zijne zonderlinge schuilplaats kon verlaten. Dinsdag, ten 6 1/2 ure 's avonds, werd de Nationale Tentoon stelling in opschudding gebracht door eene moordpoging. Twee bedienden van het buffet, van het Tentoonstellingsgebouw, waren, omtrent 3 ure aan het twisten geraakt over een drinkgeld van 10 centiemen, dat een hunner ten onrechte zou ontvangen hebben. Omtrent 6 1/2 ure gingen zij in den tuin der Expositie en de eene, een Italiaan, bracht zijn tegenstrever drie messteken toe in de borst. Le misdadiger werd onmiddellijk aangehouden door de gendarmerie en naar de gevaHgenis der Kleine Karmelieten gebracht. Wat den gekwetst', betreft, deze is in gevaarlijken toestand naar het gasthuis gevoerd. Zijn toestand verbetert. De viering te Brussel is door eene wreede ramp gestoord: een werkman die op de Groote Markt de gekleurde glaskens hielp aan steken, is van zijn ladder gevallen en was morsdood op den slag. Op 23 dezer, rond 2 ure 's morgends, hoorde M. Denauw, landbouwer te Onkerzeele, een gerucht op het veld, achter zijne woning hij ging buiten en zag den genaamden Van der Stichelen, die bezig was met eenen put te graven. Van der Stichelen wierp zich op Denauw en bracht hem verscheidene slagen toe, bij middel van zijne schup. Het shchloffer verkeert in levensgevaar. Men ver onderstelt dat de dader zinneloos is; hij is door de gendarmen aan gehouden. Men meldt, dat verleden week te Gits, in West-VI., drie per sonen en twee koeien gebeten zijn door een razenden hond. CHARLEROI, 25 aug. Maandag is de bliksem gevallen op een huis te Dampre'myde zolder en de bovenverdieping werden met gansch den inhoud door het vuur vernield. De bliksem is insgelijks te Lobbes op een huis gevallenonmiddellijk na den slag stond gansch het dak in brand. De JACHT is open van 3o DEZ ER, voor de Provincin Ant werpen, rabant, West-Oost-Vl., Lim burg en de linker-oevers van Samber en Maas. In d'ander belgische streken, v%n 6 september de jacht met hazenwinden en op faisanten is maar open van 1 Octo ber. De brakkenjacht met muit en zonder geweer is toegelaten in West- en Oost-Vlaanderen, Henegauw en Namen. De jacht op pa trijzen zal gesloten zijn den 1 december, en alle andere soort van jacht, houdt op na 31 december. De subiete dood treft jong zoowel als oud te Gent op de prijsdeelingen der officieele scholen, is een kind dat den eersten prijs had behaald, plotselings gevallen en was dood. De rampzalige moordenares van Leuven, Charlotte Crabbe', heeft zich in de celgevangenis van Leuven willen van 't leven bene men; er zijn daar Zusters in 't gevang, kloosterzusters die hun jong leven opofferen, om in die misdadige herten nog eenige goede ge voelens terug te brengen; terwijl de Zuster een oogenblik afwezig was, sprong de moordenares over de balustrade der tweede verdie ping; ze viel bots ten gronde, maar bekwam geene erge wonden. D'ander week, in den nacht van donderdag, hebben t'Antwer- pen aan 't Kiel, brigadiers ondereen gevochten; zekere Van den PLancke, gebortig van Olsene, is dep kop open gekapt tot aan d'hcr- sens, dooi zeker** brigadier ?«V«CïpttV. Vané#fr Plancke ligt in 't gasthuis en Moens zit gevangen. ZONDAG avond, ten 9 ure, is zekere Antoon De Mulder, van Antwerpen, in twist geraakt met zijn vrouw en heeft haar een ge vaarlijke messteek in de keel toegebracht... Antoon De Mulder had zijnen zondag begonst in een kaberdoes, op echte geuzennoanier. OVERTiJD was 'ne man van Bree, (Limburgsche Kemp), bezig met turf steken en na wel gewerkt en wat geëeten te hebben, legde hij zich ter ruste op den grond, en lag seffens in slaap. Maar plotse lings schoot hij wakker, voelende dat er iets in zijnen mond kroop r 't was een slang die op den reuk van 't eten naar den mond des mans was geslopen; alle geneesmiddelen bleven vruchteloos; en na ee nige dagen, de man stierfin de schromelijkste pijnen. Men schrijft ons uit Moerbeke Koewacht Op woensdag 18, had er te St Janssteen, Zeeland,dicht bij Hulst, een allerbedroefde ramp plaats: terwijl de vrouw van P. Van Door- selaer, naar eenen voorbijzijnden winkel was, om eenig gerief te koopen, had het kleinste kind van de twee, dat nauwelijks twee jaren was, en het ander zeven, de onvoorzichtigheid van met vuur te spelen, hetwelk dat aan den huishaard lag tot het bereiden van drinken, daar het tijd werd om haren man koffy te dragen, gelijk bij ons die mode bestaat, s namiddags om half vier; maar als zij te huis kwam, vond zij niet meer als twee verkoolde lijken, en haar huis totaal afgebrand. Het oudste kind ziek zijnde, was nog tot aan de deur gekropen om zich te bevrijden, maar het was te laat de droefheid beschrijven van deze moeder, is onmogelijk. Op maandag 23 jongstleden des namiddag om zeven uren, is de schuur afgebrand van Eduard Behiels, landman en herbergier te Stekene (Waas), en hetwelk ook, zoo men zegt, aan zijnen kleinen zoon van nauwelijks vier jaren moet toegeschreven worden, en waarvan maar nauwelijks den helft verzekerd is. Men schrijft uit Vlissingen: Zaterdag middag begaven zich eenige jongens van ongeveer i3 jaren aan het Zandse te Vlissingen in het water, om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte en r'tschrik joeg de andere jongens op de vlucht. De zoon van den Delgischen loods M. G. De Pooter, oud 14 jaar, zag den gevaarvol len toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddelijk in hetwater en had het geluk hem te grijpen. De jonge redder zou echter zijn zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopen, indien geen andere jongen J. Struijk, die in de onmiddelijke nabijheid was, in het water ware gesprongen, om beiden behouden aan wal tc bren gen. De eerste drenkeling was reeds schijnbaar levenloos, doch door de goede zorgvan den officier van gezondheid Butner, en de inspan ning van den apotheker Van Buuren, mocht het gelukken hem terug tot hel bewustzijn te brengen. Het verdiend gemeld te worden dat de vaders der jeugdige redders De Pooter en Struijk,vele menschen het leven hebben gered, waarvoor, voornamelijk de laatste, met medalies is vereerd. Te Hasselt en in de omstreken klaagt men over de groote hoeveelheid wespen gansche zwermen vallen op de vruchtboomen en richten aanzienlijke schade aan. In sommige dorpen der Kempen doet zich het zelfde voorval op. Zaterdag was in het kamp van Beverloo een begin van brand ontstaan een soldaat van het 3e regiment jagers wilde het alarm geven bij middel van een kanonschot. Ongelukkig berstte de lading langs achter uit en de soldaat werd getroffen en op den slag gedood; een zijner armen en de helft van het hoofd werden afgerukt. DENDERMONDE, 24 aug. Op 21 dezer, rond 5 ure 's avonds, is de genaamde Maria De Strooper, oud 21 jaren, fabrie kwerkster, geboren en wonende te Dendermonde, bij middel van een revolverschot gedood door haren gebuur, den genaamden Van Vaerenbergh, oud 33 jaar. De dader beweert, dat het schot onvoorziens is algegaan terwijl hij zijn wapen kuischte. LUIK, 24 aug. Een soldaat, in garnisoen te Luik en die zich naar Brussel wilde begeven, had geen geld om zijne reis te betalen. Wat doet de patriot? hij gaat zich van bovenop eenen waggon leggen, en reed aldus gratis naar d'hootdstad; maar onderwege werd hij gezien; expres voor hem bleef't convoi staan; kadé werd erafge- haald, terug naar zijn garnisoen gedaan en met een proces-verbaal Vereerd. TH1ELT, 26 aug. Een razende hond liep gisteren alhier rond, en heeft verscheidene honden gebeten, die men allen voor zichtigheidshalve gedood heeft. AALST. Weerdige antwoord op eerlooze vraag. Uitgenoodigd zijnde door de Mi :rs om te spionneeren en aan te klagen wat N n Deken en zijn Medehelpers en heerenOndei ors doen in de Vrije Scholen, hoe dikwijls zij gaan, of ze daar de Christelijke Leering doen, ..zoovoorts, op deze eerlooze uitnoodiging hebbei de Magis traten van Aalst manhaftig geantwo «I, dat zij beschaamd en verontweerdigd zijn ^er zulke vraag, dat zij deze bespiederijen over' ten aan de speciale Commissarissen van 't verac iijk Geu zen-Ministerie. Wel geantwoord, Heeren van r I ;tuur; de Kiezers en 't Volk roepen u eer en da oe. DE prijsdeelinge: Maandag, dijnsdag en woensdag 2. iet voor Aalst merkweerdige dagen geweest1 v^rije Ka tholieke Scholen, gesticht om 't Volk i -ijn Waar Geloof en 111 zijn goei zeden te bewarei rie Katho lieke Scholen, die, volgens de getuige van den treffelijken ouden liberaal, prins de L e. eenen dam zijn tegen de Geuzenscholen, die n 'dzakelijk de misdaden moeten doen vermenigv digen, die Scholen vierden en beleefden hu .e eerste Prijsdeeling. Maandag morgend was het de Prijsd. ling in de Bewaarschool der Zoutstraatpoort, alw: - de Zus ters van Gyseghem hunne teederc ei ekwame zorgen wijden aan de kinderen des Vr 's na middags had dezelfde plechtigheid pl s. in de lokalen van de Bewaar- en Primaire '.ooi der Moorselsche baan, insgelijks bestuurd jr de zelfde Religieusen. die zich geen moei' sparen, om den geest en de ziel der kinderen m deugd, braafheid en wetenschappen te versiere fj geluk kige steden, gemeenten en wijken, die zul- school in hun midden bezitten Ook, de Volkers :i bemer ken en vatten dit, men ziet het aan de vrijen, blijmoedigen en aanhoudenden toeloop. Dijnsdag voornoen was het prijsdeeling voor de algemeene Meisjes-School op St. Joselsj irochie, in welke men bijzonderlijk de zuivere iransche uitspraak der leerlingen opmerkte,'s na: liddags, voor de Jóngensschool van Popenrode, en Woens dag voornoen, voor de algemeene Jong'uschool van O. L. Vrouw der Werf. Plaatsgebrek dwingt ons,meteen vlugge oogslag deze Prijsdeelingen te verlaten. Zeggen wi alleen lijk, dat al deze plechtigheden bijgevoon waren door den Z. E. H. Deken, den E. H. Pa. vor der St Josefskerk, door E. H. Onderpastoors, andere Priesters en Religieusen, door d'Heeren v<an den Schoolraad, door Weldoensters en WeLoeners van 't Vrij katholiek Onderwijs en door ecri groot getal Ouders der kinderen; voegen wij er bij dat al de Prijdeelingen opgeluisterd werden, door oele- ningender Leerlingen, voor de kleine kinders, door gepaste lichaamsoefeningen, voor degrootere, door declamatiestukjes, in 't Vlaamsch, de taal c:e eerst grondig wordt aangeleerd, en in de Fransen taal, welke ook niet vergeten wordt, benevens al d'ander vakken van Onderwijs. Van als 't Christendom hier bestaat, van als men begonnen is prijsdeelingen te houden, de Geestelijkheid was daar, omeat het Onderwijs een bijzondere zaak van de Religie is; maar nu zijn de Bedienaars der Religie nie meer te vrede met er tegenwoordig te zijn, de Helle waakt en werkt; de Satans loopen rond aibrie- schende leeuwen, om de zielen der kindc en te krijgen; d'Herders laten ook luideen krachtig unne stem hooren, en zoo heeft men op de Prij. Hin- AeiSfjern 1°" E. H. Putoor der St Josefskerk. om deChr.stene Volkeren te bedanken, op te wekken en aan te moedigen, om d'Ouders in de standvastigheid te houden, dat zij toch hun duurbare panden aan de Vrijmetselarij niet overleveren, omde Vrije Katho lieke Scholen nog meerenmeerin elks genegenheid aan te bevelen.... 't Is het verdienstrijkste werk van onzen tijd; de Paus zelve komt het te verkla ren, en komt de katholieke Belgen tesmeeken van standvastig te blijven aan 'tChristelijkOnderwijs... Maar, deze belangrijke stof voert ons artikel over zijn palen: verhaasten wij ons, een heilwensch toe te roepen aan al de Katholieke Scholen van Aalst en van 't Arrondissement; aan deszelfs Begiftigers, Stichters en Weldoeners, aan d'eerweerde Heeren Geestelijken, Dekens, Pastoors en Onderpastoors, die zich zooveel moeite getroosten, om een katho lieke School te hebben, welke hen last en vervol ging aanbrengt, maar voor de Familiën een bron van gerustheid en welvaart is; mengen wij ook in deze dankzegging, de achtbare Onderwijzers en Onderwijzeressen, die de stem van plicht en gewe ten volgende, in volle betrouwen tot het Vrij On derwijs zijn gekomen, die met lofweerdigen iever hunne belangrijke taak vervullen, en die bij God en in de Geschiedenis, beneven de Stichters en Weldoenersder Vrije Godsdienstige, Vaderlandsche Scholen, eene merkweerdige plaats en eenen groo- ten loon zullen verwerven. 't Collegie van Geeraardsbergen. Dat dees roemweordig Gesticht zijn groote plaats blijft bekleeden, werd ditjaar nogmaals bewezen: door de plechtige Prijsdeeling, welke voorgezeten was door den E H. Sonneville Aartspriester van hi Bisdomdoor zijne talrijke Studenten; door d'alge- meene hoogachting en door de goede uitslagen, welke do Studenten van Geeraardsbergen bekomen in de Universiteit van I,euvendeesjaar zijn er twee groot ste onderscheidingen geweest, 0. a. ran M. Leo De Clercq, van Krembodegem vier onderscheidingen, waaronder M. Josef De Feyter, van Bambrugge. Deze aanhalingen zijn van groote boteekenis. Men schrijft ons uit Hofstade De inwoners der gemeente van Hofstade, hebben donderdag laatsleden met den grootsten iever de plechtige Prijsdeeling in do Katholieke School bijge woond. Iedereen had het zich voor eene plicht geno men, den zegepraal der Katholieken van Hofstade, over bet onmachtig geuzendom bij te wonen. Ondanks al de vervolgingen hier reeds uitgestaan, staan wij moedig ten strijde,wanneer het 'tGeloofen het behoud onzer kindei en aangaat. Rond half drij was de ruime zaal der prachtige School tot smachtens toe volja, een derde heeft zich moeten vergenoegen aan deuren en vensters de stukkon te aanschouwen. De plechtig heid begon welhaast, na men de komst der Heeren Matthys, door blijde kreten had verwelkomd. Overal klonk het: Love do Heeren Matthys, leve do weldoe ners hunner gemeente! Het muziekkorps, hare uitge kozene stukken sp .'lende, opende de feest. Onmogelijk te beschrijven, hoe kunstig de kleine leerlingen hunne taak in het stuk volbrachten, menigmaal hebben zij zich de toejuichingen des volks verworven. Eindelijk kwam men aan de prijsdeeling, geene kosten zijn ge spaard geweest om de verdiensten der kinderen te vergelden. Schoone en aangename leesboeken, prach tige kerkboeken waren voor do oogen der toehoor ders uitgestrektde kinderen, met de vreugde op het gelaat, kwamen hunne prijzen uit de handen der uit- gelezene inwoners van Hofstade, ontvangen. Ziedaar, Mijntieer, eene kleine schets van de plechtigheid die hier heeft plaats gehad. Maar nu, om u meerder te doen uitschijnen hoe zwak de geuzen hier zijn, zal ik u eeno kleine beschrijving geven van de geuzenprijs- deeling, die juist op zelfden dag en uur plaats green. Och arme, wat treffen we daar aan? Zou ik mij de j moeite geven ze aanteraken, en er mijnen tijd aan te verspelen Hewel ja, voor eenige oogonblikkenvan de parochie zelfs kon er een twintigtal het geuzenhol binnengeslopen zijn. Achttien ten minste waren ge dwongen er naar toe te komen. Twee ken ik zeer goed, die er uit hunnen vrijen wil naartoe getrokken zijn. De eerste i« een oude, grijze grolpot, die men best doet te vermijden voor zijne schrikkelijke geuzen- kwalen de andere is een reusachtige man, die ook al eenige geuzentitels bezit. Ziedaar voor ons binnenland. Laat ons nu 't fijne deel van 'tbuiteuland eens nazien. Vooreerst, had het hoofd der kopstukken van Hof stade, een barakkemuziek van Aalst, in dienst geno men; veel gerucht, maar niets in zijn zeiven. De eere- wacht van dit muziek bestond in een groot getal Geu- zinnetjes van de fijnste soort, vergezeld door eenen langen inarkt-heer ik heb ook nog eenen heer mef zijne vrouw bemerkt die heer viert t'Aalst den feestdag van Garibaldi en heeft de pretentie eei.s Bur gemeester te worden... Maar laat er ons van zwijgen, hoe meer men in dien nest zoekt, hoe meer de vuilste geuzerij u tegenvliegt. Ziedaar, Mijnheer, in wat ge zelschap wij donderdag moeten leven hebben. (Medegedeeld). Dwangmiddelen. Nooit heeft het onzijdig officieel onderwijs in Vlaan deren zijne onmacht en zijne nederlaag bekend, gelijk door de dwangmiddelen die het gebruikt tegen de Vrije Katholieke Scholen. Het Staatsonderwijs, met al het geld en den invloed van 't gouvernement, kan niet kampen tegen de Vrije Scholen; het moet zijnen toevlucht nomen tot middelen, die tot hiertoe den ei gendom waren van 't despotieke Rusland Zulke reden, zulke zeden. Er komen tegenwoordig liberale gapetten uit, die onzedelijker en walgelijker schryven, als... alles wat de vuilste ziel kan uitpeizen... De gezette deftige liberalen zien met verachting naar die schriften, die nngtnns gelezen en ingezogen worden van de liberale joiikheden Do Vrijmetselarij zoekt anders niets dan 't bederf der boogereen lagere klassen, omdat zij weet dat een bedorven mensch een vijand wordt der Religie... Onlangs heelt de Grootmeester dor Vrij metselarij een vermaning uitgegeven aan de Broeders, dat zij toch hun walgelijkheden van allerhanden aard, onder 'ne schijn van deftigheid zouden stoppon Be richt aan de treffelijke liberalen. Milicie Men meldt dat er voorde milicie-lichting van 1880, 54Ü0 vragen van plaatsvervanging zijn, waarvan de storting van 200 Ir. gedaan is vöor do loting van die 5400 milicianen zijn er 1800 in het lot gevallen. Tot nu toe heeft het gouvernement slechts 787 vrijwilli gers met premie, om in de plaatsvervanging te voor zien er zijn dus 1013 milicianen, die geonen plaats vervanger zullen bekomen en er zelf eon moeten zoeken. Men schrijft ons uit Antwerpen HET JAAR 1880. On den oogenblik dat wij den tegenwoordigen artikel schrijven, loopen de leesten welken het brill ant 1880 kenmerken, ten einde. Nog eenige kongressen en de laatste jubeltoon zal aangeheven zijn!! en de millioenen, ten profijte van eenigen, verteerd. Maar dan ook begint de afrekening! Wij zullen voor het oogenblik sober zijn in aan merkingen, wij willendezelaatsteofficieëlè vreugde galmen, met geene voor de feestvierders, valscbe toonen mengen; wij wachten het oogenblik, welk zeer nabij is, af, om ons gedacht over dit alles te uiten: nu immers zouden onze gegronde aanmer kingen versmacht worden onder den druis van dit aanhoudend muziek, van die aanhoudende apSnojA die de harten van al de Belgen sedert eenige dagen bezielt Echter zij het ons tr gelaten in dit.nlechtig .00-, gciinnr. uu/.è vóüïïiöfcvoiiuuig tö cfi q.. aan te teekenen tegen de bloedige spotternij, welke gestemd is onder de naam van Genadeverleining voorde wegloopers uit het leger. Hebben die woorden u de tong niet verbrand wanneer gij dezelve uitsjiraakt, Heeren Ministers, Heeren Volksvertegenwoordigers, Heeren Sena toren Bloedige spotternij, wij herhalen het Waar is die genadeverleening voor degene welke gij sedert 50 jaren, gedwongen het leger inlijft Is deze misschien gelegen in de toelating welke gij hen gunt van, weder gedwongen, het slavernij- pak aan te schieten? in de toelating die gij hen geeft, weder gedwongen, hun diensttijd te mogen uitdoen in het leger Onze pen weigert de bloedige woorden neder te schrijven welke op onze lippen liggen om een ge drag te bestempelen. Het tijdstip nadert dat wij zulks volmondig zul len doenslaan wij intusschen de hand aan het werk om die bloedwet welke sedert 50 jaren eene vlek is op onze vrijheid, te doen verdwijnen. Uit uwen slaap, Vrije Belgen!! Reeds zijn er honderde verzoekschriften in de Wetgevende Kamers aangekomen, de afschaffing vragende van die diep gehaat te wet. Duizende personen hebben deze geteekend en hunne stem verheft; maar ook duizende en duizende zijn tot hiertoe onverschillig gebievenhet is bij zonder tot die laatste dat wij ons richten. Wij richten ons tot U, omdat het van U afhangt van deze verbloemde wet bevrijd te zijnvoeg uw liandteeken bij datgene der vroegere onderteeke naars dat niemand achteruit blijve. Van de opening van de Wetgevende Kamers tot het einde van het brillant 1880, moeten deze door petities bestormd worden. Bleve echter,tegen onze verwachting,de Volks vertegenwoordiging doof aan ons gesmeek, dan door de stembus gewerkt. Nemen wij het vast besluit onze stem niet meer te verleenen,dan aan die Volksvertegenwoordigers welke, bunnen naam getrouw, vertegenwoordi gers van het Volk, dezes echte belangen zullen verdedigen. Ondersteunen wij diegene alleen welke met ware volksliefde die heilige zaak voorstaan. Gedenken wij onze voorouders die hunne per- soonelijke belangen en gezindheden ter zijde lieten om tot de vrijmaKing des Volks, des Vaderlands te komen. Eensgezindheid op' dit punt en vooruit onder de leus van Niemand gedwongen soldaat. J. T. De personen welke zich zouden willen gelasten verzoekschriften in denzin van voorgaand artikel te doen teekenen. kunnen zich van nu afin onze bureelen aanbieden, de verzoekschrillen worden hun kosteloos afgeleverd, wij gelasten ons met des- zelfs verzending. (Redaklie). Loopende Nieuws. Degroole Prijsdeelingen zijn nu gedaanmaar dat ze daar toch zoo weinig werk maken van de Vlaamsche Taal, van de Moe dertaal, dat is pijnlijk om bedenken! Wat is een volk zonder eigen Taal en is 't de Taal niet in haar wezenslaan, van haar op de Feestelijkheden der Prijsdeeling buiten te sluiten! Moest een Amerika- ner hier komen, op de groote Prijsdeeling in een Vlaamsche Stad,hij zouzeker rneinen en zeggen:Ik ben hier in eenFranscheProvincie!!!—Wat walsch islvalsch is!de wetDe Laat wordt door de liberalen verworpenbijna op al de Vlaamsche liniën, zijn treinwachters die geen woord Vlaamscli kunnen... Is 't wonder dat er dan veel menschen verdolen êri misrijden!.... En ge zoudt peizen dat de liberale Vlaamsche gazetten daartegen schrijven?... O neen! al wat de meesters doen, wordt goedgekeurd en bewierrookt't Is gelijk Cats schrijft: Wilt gij lage zielen vangen, hebben is hun gansch ver langen, geelt, je zijt er meester vanVeel liberale gazetten van hedendaags worden geschre ven door Staatsmeesters, en wat er omgaat in 't hert van sommige Geuzenmeesters, is onbegrijpe lijk Keizer Alexander van Rusland gaat her trouwen er is nog geen grasje te zien op 't graf zijner vrouw; hij gaat trouwen en ze zeggen, hij is al getrouwd met een prinses, met welke hij reeds verscheide jaren in zonde leefde... Ach, als de gor dijn somtijds weggeschoven wordt van voor tleven der Keizers en Koningen, men roeptSchande en wraak!..,. Wij zijn geen liefhebbers van wulpsche beschrijvingen; maar zijn de Keizers en Koningen er d'eerste schuld niet van Er is maar éene ze- deleer in de werelddat is de zedeleer voorgehou den door de Religie vele Grooten, vele Overheden schudden 't juk van die zedeleer af; ze willen zich verheffen bóven de 10 geboden Gods en ze vallen in de diepste vernedering. Het gezag der Keizers en Koningen is teniet, omdat zij zeiven 't gezag en de wet van den Grooten Meester veracht en verstoo- ten hebben. De Regeering van België bedroeft en veracht den Paus: een ondervinding van 19 eeuwen roept hier: Wee België 't Is morgen, dat de Katholieke Schoolpenningen te Brugge bijeenkomen. De Ko ningin is naar Aken en do Koning begeeft zich naar Oostende. Te Brussel is er bijna geen eten meer te krijgen. Het kan niet geloochend worden, dat t'Aalst op 6 leerlingen der Geuzescholen, er 5 zijn, die gedwongen dienst doen. En op zulko Prijsdee lingen durft men van vrijheid spreken Het Boer- ken van Ottergem stelt nogmaals zijne vraag, te we ten: of de Staatsmeesterij.die bijna op alle gemeenten, zonder eenig nut, verscheide duizende franken smeert en teert, of die Staatsmeesterij niet denkt, dat een zandeken beleefdbeidsgovoel haar tot gema- tigheid en stilte moest brengen. De lompste boeren knecht, in 't geval der Staatsmeesters zijnde, zou hij niet zeggen: Ik leef hier op de kosten'van 't alge meen Ik lig hier gelijk 'ne kozak in Polen, om 't Volk te tergen en te pijnigen; mijn eerste plicht is van mij zeer koes te houdenNiet slecht geredeneerd, hé! Bara, die verfoeieiijke gast, heeft den slechten praat der slechte gazetten opgenomen en hem in 't Senaat afgegeven.... Hij heeft de laffe liel- sche leugen uit zijnen mond durven laten rollen, dat de Religieusen luiaards zijn en dieven.... De achtbare Religieusen zijn t'üoog verheven in d'algemeene tref felijke achting om tegen zulken gemeinen kerel moe ten verdedigd te worden;.... denkt hij misschien Frankrijk na te volgen en hier de Kapellen en de Kloosterscholen te doen sluiten?.... Maar eerst zou den er ander banden afspringen Als, in dees punt, de Grondwet geraakt wordt, dan valt zij ook in an dere, die bij de Barrassen en hunne hooge vrienden nauw aan *t hert liggen. Vadermoord te Malonne. I u den nacht van 18 tot 19 dezer, is te Malonne, bij Namen, eeüe verschrikkelijke vadermoord ge pleegd. Zenere Emmanuel Leurquin, oud 31 jarenschoen maker, heeft zijn vader, een zeventigjarigen grij saard, zoo lievig geslagen, dat deze s anderdags overleden is aan de gevolgen zijner wonden. Emmanuel Leurfjuin, een slechte kerel, was on langs om zijn onweerdig gedrag uitliet ouderlijk huis verjaagd. Hij was in de nabij beid gaan wonen, doch hij kwam nog altijd bij zijn vader, die zich ongelukkig aan de dronkenschap overleverde. Woensdag avond, zaten beiden aan tafel in het huis van den vader. Zij hadden heiden veel gedron ken en weldra geraakten zij aanhettwisten. Eenige personen, die voorbij gingen en het gerucht hoor den, dachten dat het onnoodig was tusschen te ko men. Het gerucht hield overigens spoedig op. Donderdag morgend, omtrent 4 ure, vonden ee nige werklieden, op de binnenplaats van vader Leurquin, een man liggen, onkennelijk gemaakt door afgrijselijke kwelsu—o aan 't aangezicht. Het oc piArre r Rin nn.i?) \f<- '-»n A£/»> in 11 nuis èn diende hem de nooa.ge zo»gen toe. Ten 9 ure was hij dood; naar men beweert heeft men op dit uur zijn lijk inden keldergevonden. De zoon zou teruggekomen zijn om zijn vader den doodslag toe te brengen. Wat Emmanuel Leurquin betreft, deze had 's morgends Malonne verlaten. Men denkt dat hij in de Maas gesprongen is tussches Burnot en Profon- deville. In een brief aan zijne zuster gericht, en gedagteekend van Profondeville, schreef hij dat hij van zin was zich te zelfmoorden en al zijné goede ren aan zijne zuster naliet. Plet parket is ter plaatse geweest. Naar men denkt, heeft de moordenaar zijn vader op den grond geworpen en hem voetstampen op het hoofd toegebracht; eenige ribben van den grijsaard zijn gebroken, insgelijks ten gevolge van stampen. Emmanuel Leurquin was een vrijdenker, en droeg er roem op: hij was een hevige liberale kiesdraver en een der inrichters van de burgerlijke begrafenis sen, die in de laatste tijden te Malonne hebben plaats gehad. Eens zwoer hij de processie van het Allerheilig ste te zullen beletten door te gaan. Hij ging de pro cessie te gemoet met eene kar met eed peerd bespan nen, en plaatste het voertuig te midden van den weg. Hij werd voor dit feit door de rechtbank van Namen veroordeeld. Hij ging in beroep, doch het hof van Luik bekrachtigde het vonnis der eerste rechters. Toen zijne moeder op sterven lag, en een pries ter had doen roepen, belette hij den terw. pastoor van Malonne in huis te komen; hij beleedigde en bedreigde hem zelfs en zijne moeder stierf zonder te hebben kunnen biechten. De korrektionneele rechtbank veroordeelde hem tot eene gevangenis straf, voor beleedigingen tegen een bedienaar van den godsdienst. Onlangs is hij tot gevangenis veroordeeld voor slagen; hij heelt daarenboven nog (verschillende andere veroordeelingen ondergaan. (Nadere bijzonderheden). Emmanuel Leurquin, do vadermoorder van Ma- lonrio, is maandag door den veldwachter djr ge meente Rhisnos aangehouden. In den nacht der misdaad had hij Malonne verlaten 0» was naar La Plante gevluchtvan daar begaf hij zich naar Profondeville, alwaar hij den zondag door bracht. Ten einde do justicie to misleiden,schreef hij uit Profondevillo aan zijne zustor een brief, waarin hij meldde dat hij van zin was zich te verdrin ken. Men denkt dat hij over de grenzen wilde vluchten, doch maandag eene vorkeerde richting genomen heeft. In plaats van do grenzen te bereiken, kwam hij in de gemeente Rhisnes, alwaar hij erkend en, na oen he- vigen tegenstand, aangehouden werd. Leurquin is in de gevangenis te Namen opgesloten. Zijne aanhouding is eene ware verlichting voor de inwoners van Malonne, die zoo zeer Leurquin vrees den, dat zij zich 's nachts in hunne huizen bnrikn- deerden. RUSLAND. ST. PETERSBURG, 24 aug. To Petersburg staan niet minder dan 4ö9tJ personen onder policietoe- zicht. De Monde meldt, dat de Polakken van den vereonigden griekschen ritus eene petitie gezonden hebben aan prins Loris Melikoff, hem verzoekende den inhoud er van aan den keizer te doen kennen. De petitionnarisson beklagen zich over de middelen door het bestuur gebruikt, ten einde hen het geloof hunner vaderen te doen verzaken. Zij zeggen dat zij zich tot den keizer richten om recht te bekomen van hem, die zich aanstelt als den verdediger van hun geslacht en van de kristenen in den vreemde. - In derdaad, schrijven zij, wij blijven sedert verschei dene jaren van alle godsdienstige vertroostingen verstoken, daar wij noch priesters, noch* kerk meer bezitten. Wij kunnen geene wettelijke huwelijken

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2